'Gemeente kon twee keer reageren op rapportage' Hapklaar havo-onderwijs maakt het scholieren al te gemakkelijk Duinen ontzien bij kustverdediging Noorlander: Gebreken aan Huis ter Duin een fabeltje 'College informeert ons niet op de juiste wijze' VRIJDAG 15 JUNI 1990 REGIO PAGINA 15 Voorzitter commissie-Huis ter Duin begrijpt teleurstelling B en W niet Ook op hetKatwijkse strand deed de storm Stichting Duinbehoud ingenomen met plannen minister DEN HAAG - Vanaf volgend jaar zal jaarlijks ruim 60 miljoen gulden worden besteed aan de verdediging van de kust. Dit jaar zal minister Maij-Weggen 55 miljoen gulden uit- geve Zo'n hoge waterstand als in janu- iri komt eenmaal per 25 jaar voor. van 1953 hebben gezeten zei Maij- Weggen. Door de rijzing van de Duinbehoud is ingenomen met de méthode waarop extra zand wordt aangebracht, namelijk op het strand en aan de duinvoet, terwijl experimenteel ook zand onder wa ter vóór het strand wordt aange- bracht. "Op deze wijze wordt de na- de brandwering tuur in het achterliggende duinge- verheid slechts jaarlijks 10 milj gulden uitgegeven aan alleen ern stige kustbeschadigingen. "Het kabinet heeft nu gekozen voor een dynamische handhaving van onze kust", aldus de bewinds vrouw gisteren. "De kustlijn zoals die op 1 januari van dit jaar aanwe zig was, zal worden hersteld. Dit be- kust toenemen. De minister Nederland deelneemt in een tien jaar durende studie van de Verenig de Naties om de oorzaken van het staan rijzen van de zeespiegel i brengen en tegen te gaan. Zij deelde mee, dat de 'dynami sche handhaving van de kustlijn' nister de groot natuurwaarde het duingebied. Door een ander be- heer van duinen en zeereep ont- SLnTaldürde kansen kaart te tuurlijk stuivend duinlandschap en voor vochtige duinvalleien of sluf ters". Van onze redacteur Wim Wegman DEN HAAG/NOORDWIJK - "Het gemeentebestuur van Noordwijk heeft tot twee keer toe de gelegen heid gehad om te reageren op het rapport over de brand in Huis ter Duin. Dat leek ons wel genoeg. We vonden het daarom ook niet zinvol het college uit te nodigen voor een nadere toelichting". Ir. W.J.M. van Dijk, voorzitter van de door de minister van binnen landse zaken ingestelde commissie die de toedracht rond de brand heeft onderzocht, lijkt de teleurstel ling van de gemeente Noordwijk niet zo goed te begrijpen. Het Noordwijkse college klom vorige maand, nadat het 'voorlopige' rap port over de brand was uitgelekt, onmiddellijk in de pen. Het wilde door de commissie worden ge hoord, iets wat volgens het gemeen tebestuur nog niet was gebeurd. Waarover ze de commissie wensten te spreken, weigeren de betrokken wethouders tot op de dag van van daag te vertellen. Maar het laat zich raden dat ze een lans wilde breken voor hun ambtenaren van Bouw- en Woningtoezicht, die er in het rap port niet al te best vanaf kwamen. De commissie ging echter niet in op het verzoek. "Er is geen sprake van dat Noordwijk niet heeft kun nen reageren", stelt Van Dijk. "Inte gendeel, ze hebben twee keer hun mening mogen geven op de ver schillende concepten. Die reacties hebben we behandeld. We hebben dus, vinden wij, voldoende hoor en wederhoor toegepast". Niet te bewijzen Het rapport veroorzaakte vorige maand, nadat het was uitgelekt, veel beroering in Noordwijk. De schreef in dit verslag dat het restaurant- Huis ter Duin op een belangrijk punt niet aan de eisen voldeed. Bouw- en Woningtoezicht had die fouten moeten ontdekken, goed had gecontroleerd. ;ie in haar eerste rapport, 'volgens Bouw- en Woningtoezicht heeft een dergelij ke inspectie nooit plaatsgehad'. Die laatste conclusie hebben de onderzoekers weer ingetrokken. Van Dijk: "Achteraf dachten we: dat kunnen we niet hard maken. De dienst houdt vol dat ze wèl heeft ge ïnspecteerd en wij kunnen niet be wijzen dat ze het niet heeft gedaan. Nou ja, dan moetje het maar wegla ten. En dat hebben we in het uitein delijke rapport dus ook gedaan". "Blijft echter het feit dat Bouw en Woningtoezicht, als ze heeft ge controleerd, de gebreken had moe ten ontdekken. Onze onderzoekers hebben duidelijk geconstateerd dat ze er waren. We hebben er trouwens politiefoto's van en verschillende verklaringen. De conclusie is dan dat Bouw- en Woningtoezicht ken nelijk geen deugdelijke inspectie heeft uitgevoerd", zegt Van Dijk. Hij benadrukt dat dat het ge bouw, ondanks de gebreken, niet als totaal onveilig mag worden be stempeld. "In het nieuwe rapport hebben we dat wat nadrukkelijker omschreven: door de maatregelen was een veilige ontvluchting van hotelgasten en personeel gewaar borgd. Er was echter wel een manco met de ruimten boven de verlaagde plgfonds. De wanden liepen op sommige plaatsen niet door tot bo ven de plafonds, waardoor die ruim ten niet waren afgesloten". "Bovendien waren de zogeheten doorvoeringen voor kabels op som mige plaatsen slecht afgewerkt, wat de brandwering ook niet ten goede kwam. Nogmaals, die gebreken maakten het restaurant-gedeelte van Huis ter Duin niet gevaarlijk voor gasten en personeel. Ze kun nen echter wèl hebben bijgedragen aan de plotselinge, spectaculaire uitbreiding van de brand". Door de slechte afsluitingen en de gebrekkige brandwering konden aangelegd en onder de zeespiegel zandopspuitingen plaats hebben. Dat alles moet voorkomen dat de kust door hevige stormen opnieuw zal afslaan. We moeten heeft Bovend: Scheveningen en Hoek van Hol land een stad te boüwen - het zoge naamde plan Waterman - toekomst zal door het gen dat we geen meter duingebied veiligheid achter H. van Beinum op Cleveringaleerstoel LEIDEN - Dr. H. van Beinum is met de verhoging *de kustlijn beter worden gewaar borgd. Maij-Weggen wil in ieder ge val voorkomen dat duinen worden vervangen door dijken. 11 september voor de pe- °P de lanêe baan te schuiven. Zij 'Wanden waren wel degelijk doorgetrokken' NOORDWIJK - Directeur G. Noor- ook geregeld metingen gedaan en daaruit is nooit gebleken dat er iets niet in orde was". Los daarvan kan Noorlander zich niet voorstellen dat dergelijke ge- rierdijken niet de brandwering van het hotel op belangrijk punt heeft gefaald. jaar benoemd op de dat d? aanleg van de stormvloédke- jn haar definitieve rapport stelt de breken, als Cleveringa-leerstoel aan de Leidse universiteit. Zijn leeropdracht luidt 'De psychologische, organisatori sche en maatschappelijke beteke nis van de participatieve democra tie'. Van Beinum (64) is sinds 1988 verbonden als gasthoogleraar aan het Arbetslivscentrum in Stock holm dat zich bezighoudt met ar beidsverhoudingen en arbeidsom standigheden in de Zweedse sa menleving. De Cleveringaleerstoel werd in 1970 ingesteld ter herinnering aan de in 1940 doorprof.mr. R. Cleverin- ga in Leiden gehouden protestrede tegen de afzettingyan joods hoogle raren en andere joodse medewer kers. ng in de Nieuwe Waterweg bij onderzoekscommissie dat enkele constateerd door de Noordwijkse Maassluis 100 miljoen gulden goed- wanden niet waren doorgetrokken dienst Bouw- en Woningtoezicht, koper uitvalt dan aanvankelijk was tot boven de verlaagde plafonds. "Ik kan u verzekeren dat ze daar geraamd. Die 100 miljoen gulden Onder meer daardoor kreeg de heel secuur werken. Ze controleren wil ze de komende jaren uitgeven brand waarschijnlijk de kans zich ten minste om de dag en er mag de rivierdijken heel snel uit te breiden. niets gebeuren, er kan geen kuub "Een fabeltje", noemt Noorlander beton worden gestort, voordat zij de reactie zegt de stichting dit verwijt. "Ik weet zeker dat wij de zaak hebben geïnspecteerd. Ik wil Duinbehoud tevreden te zijn met de zaak destijds perfect hebben ge- zelfs wel stellen dat Bouw- en Wo- i-i-i.--jjajjj ttt bouwd. Het moet ook wel. Als de ningtoezicht van Noordwijk een wanden niet waren doorgetrokken, voorbeeld is voor andere gemeen- had geluid van de ene zaal naar de ten". andere kunnen gaan. Multinatio- Bewijzen kan Noorlander zijn uit- reactie nals, die geregeld vergaderingen bij spraak niet. "Er worden geen schrif- ïs xze- ons hebben gehouden, letten daar telijke stukken bijgehouden van ïn- vemntien milieu-organisaties sterk heel scherp op. Ze kunnen niet ge- specties". Hij aangedrongen op dit alternatief. J— -1 Wel vraagt men zich af of 60 miljoen 0__r pikken. Ze hebben hiernaar dan zoals het is". plannen van minister Maij-Weggen "Met de keuze voor het dynamisch handhaven van de kustlijn komt ze vergaand tegemoet ac sen". De stichting had op de concept-nota per jaar voldoende i veegt geen bruiken dat mensen in een andere dere stappen tegen de al vertrouwelijke gesprekken op- "We kunnen het maar beter laten WD ergert zich aan B en W Noordwijk NOORDWIJK "Ik moet uit de berichten de conclusie trekken dat we niet op de juiste wijze worden geïnformeerd. Het colle ge heeft niets verteld over het feit dat het twee keer de kans heeft gehad om op het onderzoeksrap port te reageren", zegt VVD-frac- tievoorzitter J. Smit. "De ge meente wekt de indruk de handen in onschuld te wassen. Er wordt ontkend dat de onderzoekscom missie naar Noordwijk heeft ge luisterd. Dat blijkt niet juist te zijn", stelt de Noordwijkse oppo sitieleider. Smit heeft zich de afgelopen weken geërgerd aan de wijze waarop het college de zaken heeft aangepakt. "Er hebben zich te veel mensen mee bemoeid. De communicatie is faliekant ver keerd gegaan", vindt Smit, die in de commissies van ruimtelijke or dening en algemene bestuursza ken heeft gepleit voor meer open heid en informatie. "De dienst Bouw- en Woningtoezicht is in op spraak gebracht. Als die haar werk goed heeft gedaan moet wethouder Salman de dienst ver dedigen en van alle blaam zuive ren. De hele zaak wekt naar bui ten een nare indruk". Het Noordwijks college heeft bij monde van gemeentesecreta ris E.M.A. Ponjee laten weten ook vandaag geen reactie te willen ge ven. "De loco-burgemeester heeft wel toegezegd dat de gemeente zo spoedig mogelijk na volgende week dinsdag met een officiële verklaring naar buiten zal tre den", aldus de ambtenaar. De eni ge reactie, die B en W op dit mo ment kwijt willen, is dat zij de kop boven het artikel in deze brandbare gassen zich namelijk op verschillende plaatsen boven de verlaagde plafonds ophopen. Ver moedelijk zijn die gassen later in één klap tot ontbranding gekomen. Mark De regionale brandweercomman dant B. Mark kreeg, in tegenstelling tot de gemeente Noordwijk, na het bekend worden van het 'voorlopige' rapport, wèl een kans om een nade re toelichting te geven. Mark was het niet eens met de kritiek op de leiding tijdens de brand. Hij en zijn officier van dienst zouden slechte afspraken hebben gemaakt met de Noordwijkse commandant. Dat leidde tot een onduidelijke bevel voering en een onvoldpende inzet en coördinatie, aldus de commissie in haar eerste, uitgelekte rapport. In de definitieve versie is niets van deze kritiek terug te vinden. Was de commissie soms vergeten de regionale brandweercomman dant te raadplegen? Van Dijk: "Nou nee. we hebben hem niet over het hoofd gezien. Het is zo gegaan: toen we begonnen, hebben we van alle betrokkenen een schriftelijke ver klaring gevraagd. Ook van de regio nale brandweer. In de commissie zat bovendien een vertegenwoordi ger van dat korps. We dachten dus dat we, via de verklaring en via die vertegenwoordiger, de mening van Mark wel binnen hadden. Dat bleek dus achteraf niet het geval te zijn". Maatregelen krant van gisteren 'Bouw- en wo ningtoezicht controleerde onvol doende' niet terecht vinden. Het college vertoefde vandaag voor 'bestuurlijke training' in Noord- wijkerhout. VVD'er Smit vindt het een ver keerde houding, dat B en W nog steeds niets van zich laten horen. "Het college moet na al het heen en weer gepraat en de eerdere te genstrijdige uitspraken een dui delijke toelichting op papier zet ten. De bevolking, de afdeling Bouw- en Woningtoezicht en de raad hebben er recht op te horen wat er nu precies is gebeurd. Daar moet niet mee worden gewacht", meent de WD-leider. Ook A. Ouwehand van Groen Links vindt dat het college snel moet reageren. "Dit gaat steeds langer duren. Dat doet de ge meente geen goed. Het rapport gaat op die manier een eigen leven leiden. Dat kan nooit de bedoeling zijn". heeft haar onderzoek gedaan in de hoop ongevallen, zoals bij deze brand, te voorkomen. "We maken de uitkomsten ruim bekend, zodat de verschillende korpsen in Nederland ervan kunnen leren. De betrokken partijen moeten echter zelf maatregelen nemen. Wij gaan niet van de gemeente Noordwijk ei sen om de andere hotels opnieuw te inspecteren. We hebben trouwens geen enkele aanwijzing om te den ken dat daarmee iets mis zou zijn. En wat Bouw- en Woningtoezicht betreft: wij hebben geconstateerd dat ze niet goed hebben gecontro leerd. Het is aan de gemeente om daar haar conclusies uit te trekken", stelt Van Dijk. De inspectie voor het brandweer wezen, die de commissie in op dracht van de minister van binnen landse zaken heeft ingesteld, zal er wel voor pleiten portofoons uit te rusten met een 'terugtochtsignaal'. Eén van de conclusies van de com missie was dat de portofoons, die thans in gebruik zijn, geen enkele bijdrage leveren aan de veiligheid van brandweermannen. Tijdens de brand in Huis ter Duin werden op roepen via deze apparaten geregeld niet gehoord, of in elk geval niet be antwoord. Van Dijk: "En zo willen we naar aanleiding van deze brand ook bekijken of sommige stan daard-procedures kunnen worden verbeterd. We zijn er echter niet voor om sancties op te leggen, aan wie dan ook". @ufti%icutog Honderd jaar geleden stond ex in de krant: - Een barbiersleerling te Arnhem kreeg van de winkelier de ver gunning om zooveel eieren te eten als hij lustte. Het hongerige jongmensch bracht het tot 30. - De 18den Juni zal in de onmid- delijke nabijheid onzer gemeen te gevierd worden met eene ma tinee van twee tot vier uren, en met een concert van zes tot negen uren en wel in Vreewijks speel tuin. Eenige leden van het staf muziekcorps van „het vierde" zijn alsdan in het muziékmaken aldaar belast. Dit toch ge schiedt, naar de pachter bericht, „ter herinnering aan den ge denkdag van Waterloo." - De vorige week werden te Ben- nekom spelende kinderen door eene kleine hond gebeten; het dier werd ziek, maar ging voort met bijten, zoodat de eigenaar hem van kant maakte. De vee arts werd ontboden, om het lijk eens te zien; dit had tengevolge dat de inspecteur van het ge neeskundig staatstoezicht deze week de wondjes kwam onder zoeken. De gebeten kinderen zul len naar Parijs worden gezon den om daar door den beroem den professor Pasteur te worden behandeld. Vijftig jaar geleden: - De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visserij maakt bekend, dat op 17 Juni a.s. met de distributie van brood een aanvang zal wor den gemaakt. Onder brood wordt verstaan alle soorten wit brood, bruin brood, rogge-brood, krentebrood en luxe-broodjes. Per hoofd van de bevolking wordt per week beschikbaar ge steld ongeveer 2000 gram brood of een daarmee gelijkstaand ge wicht aan klein brood. Per week zullen in totaal twintig bons gel dig worden verklaard. Voor el- ken maaltijd, waarbij brood verstrekt wordt, moeten in de ho tels en restaurants en in de z.g. broodjeswinkels het met de ver strekte hoeveelheid brood over eengekomen aantal bons van de bezoekers in ontvangst worden genomen. Van onze redacteur Gert Visser LEIDEN - "Hapklaar onderwijs", noemt onderzoekster M. van Dyck de wijze waarop aan de ha vo les'wordt gegeven. De leerlin gen krijgen de stof te veel ge structureerd en gecontroleerd aangeleverd. Het wordt zé te mak kelijk gemaakt en dat is niet be- vordelijk voor de een zelfstandige en gemotiveerde werkhouding. Later in het hoger beroepsonder wijs blijken de gevolgen. Gemiddeld de helft van het aantal havo-leerlingen dat door stroomt naar het hoger beroeps onderwijs (hbo) brengt deze op leiding niet tot een goed einde. Dat heeft onder meer te maken met een slechte aansluiting tus sen havo en hbo, een probleem dat sinds de oprichting van de ha vo in de jaren zeventig is onder kend maar nimmer opgelost. Het onderwijscentrum Licor van de Leidse universiteit, waaraan Van Dyck is verbonden, heeft de pro blemen onlangs nog eens geana lyseerd en samengevat. Eerst de cijfers: gemiddeld 70 procent van de studenten die aan een hbo-opleiding begint, weet deze met succes af te ronden. De van de havo afkomstige studen ten doen het aanmerkelijk slech ter dan gemiddeld. Slechts de helft brengt de hbo tot een goed einde. Vooral in het technisch en economisch onderwijs heeft de selectie al in het eerste jaar plaats. Bijna de helft van de havisten valt af of loopt vertraging op maar wie het eerste jaar ongeschonden doorkomt, maakt een grote kans het diploma te halen. Bij oplei ding als diëtiek en sociale acade mie haken relatief meer studen ten in latere jaren af. Zelfkennis De onderzoekers keken vooral naar de aansluiting van havo op hbo. Oorzaken van de uitval in la-- tere hbo-jaren verdienen een na der onderzoek, vindt Van Dyck. "Ik heb het vermoeden dat dat ook te maken heeft met onvol doende perspectief op een baan". Tekort aan kennis van de havo leerlingen, zo blijkt uit het onder zoek, is niet de belangrijkste oor zaak van de problemen. Dat bete kent dat eerder gesuggereerde oplossingen om het vakkenpak ket op de havo uit te breiden of de stof te verbreden, niet afdoende in een eenvormigheid van het on derwijs, ziet het nut van veel vak ken niet, raakt gedemotiveerd en gaat nog minder studeren. Schokeffect De oplossingen liggen verspreid over het havo- en hbo-onderwijs. De onderzoekers stellen voor dat de havo zijn leerlingen wat stevi ger aanpakt zodat deze zijn werk houding verbetert. "Het accent moet worden verlegd naar zelf studie. De examenstof zou meer op gebruikswaarde moeten wor den toegespitst". Voorgesteld wordt ook het vakkenpakket op de havo op de splitsen in twee richtingen opdat de leerling zich beter kan voorbereiden op het vervolgonderwijs van zijn keuze. Een andere mogelijkheid is de toevoeging van een extra vak voor de diverse studierichtingen dat wordt verzorgd door een hbo- docent. In het hbo kunnen speciale klassen van havo-studenten een oplossing bieden waarin een la ger lestempo wordt gehanteerd en betere persoonlijke begelei ding mogelijk is. Het nadeel hier van is dat de havisten in een hokje worden geduwd. Het voorstel is overigens in tegenspraak met plannen van minister Ritzen om de studiejaar van het hbo met een jaar te bekorten. Havó-studenten moeten boven dien vroeg in de opleiding - wan neer de motivatie nog optimaal is - geconfronteerd worden met hun eigen achtërstand. Bijvoorbeeld met een toets waaruit blijkt dat ze er nog te weinig van weten. "Schokeffecten als ze merken dat zelfs simpele havo-sommetjes toch misgaan kunnen hen wak ker houden". De aanbevelingen zijn deels te rug te vinden in het advies van de zogeheten commissie-Van Wie- ringen om de aansluiting tussen havo en hbo te vergemakkelijken. Daarin werd voorgesteld het aan tal vakken in het eerste jaar hbo te verminderen en een betere af stemming van de inhoud van de lesstof van de havo op het hbo-on derwijs met uitbreiding van het aantal examenvakken. De commissie Van Wieringen is één van de vijf commissies die zich over hét probleem buigt of heeft gebogen. Minister Ritzen zal uiteindelijk met voorstellen tornen voor noodzakelijke veran deringen. Havisten ontbreekt het aan zelfstandigheid en initiatief zijn om succes in een schoolcar- rière te garanderen. In het rapport wordt gesteld dat 'havisten niet om weten te gaan met de kennis die ze hebben ver zameld. Van Dyck: "Ze kennen de scheikundige formule wel maar weten niet hoe deze in prak tijk toe te passen". In het rapport staat: "Havo'ers weten alles wel zo ongeveer en daarmee zijn ze zelf vrij snel tevreden. Ze denken ook gauw dat ze iets doorhebben, dat het wel zal lukken. Zelfkennis is niet de sterkste kant van de ha vist en vooral voor hun zwakke plekken hebben ze weinig oog". Dat heeft ook te maken met de motivatie. Van Dyck: "Je ziet dat een vwo'er zelf overtuigd is van de noodzaak van zijn studie. Een havist ervaart de school daarente gen als een externe verplichting, iets wat nu eenmaal moet". De school doet onvoldoende een be roep op zelfdiscipline, zelfstan digheid en eigen initiatief. "De scholen maken het de havo-leer lingen nogal gemakkelijk. Ze pro beren de lesstof behapbaar te ma ken zodat er zoveel mogelijk leer lingen slagen". Ook speelt mee dat de student met een onjuist beeld van oplei ding en beroep aan de studie be gint. Hij raakt dan teleurgesteld De scholen ma ken het de havo leerlingen te ge makkelijk. Ze ontwikkelen te weinig eigen initiatief waar door ze bij ver volgonderwijs in de problemen komen, (foto Loek Zuyderduin)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15