TAD LEIDEN Kritiek provincie op plan voor De Coebel Paus Johannesschool 1 augustus dicht Ook scoutkleding beetje aan mode onderhevig LEIDSCH DAGBLAD AANLEG VAN TROUWSTEIGER :M verhuur Tentoonstelling gesneden stenen in Penningkabinet Oppascentrale Mali huurder Wachtgebouw s VRIJDAG 15 JUNI 1990 Oik luidelijkliedeii en dubbelzinnigheden' DEN HAAG/LEIDEN - Gede puteerde Stolker (ruimtelijke ordening) keurt het af dat in het bestemmingsplan De Coebel onduidelijk- en dubbelzinnig heden zitten. "De burgers moe ten snappen wat er wordt be doeld. Dat is hier niet echt het geval", zo zei ze tijdens de hoor zitting die gisteren door de pro vincie over het bestemmings plan werd gehouden. Bijna 50 bewoners van de Haagweg grepen de mogelijkheid aan om be zwaar te maken tegen het plan dat voorziet in de inrichting van het nog onbebouwde gebied achter de Haagweg. In de eerste plaats zijn de bewo ners tegen de wijze waarop de ver- Illegale zender uit lucht gehaald LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond, in samenwerking met de Radio Controle Dienst, een ille gale radiozender uit de lucht ge haald. Uit de omgeving van de Ver- verstaat waren veel klachten bin nengekomen over storingen aan te levisies en radio's. In een woning aan deze straat trof de politie zendapparatuur aan die in beslag is genomen. De 23-jarige ei genaar heeft een proces-verbaal ge kregen. keerscirculatie in het geïsoleerd lig gende wijkje in het bestemmings plan is geregeld. Volgens woord voerder Van der Sluijs staat in het plan dat er twee gelijkwaardige ont sluitingen komen: bij de Brandts Buyskade en bij de Sweelincklaan. Dat is ook precies wat de Haag- wegbewoners willen, omdat bij het gebruik van één ontsluiting de ge luidsoverlast bij de Haagweg vol gens hen te groot wordt. De ge meenteraad kwam echter aan de be zwaren van bewoners van de Swee lincklaan tegemoet door bij die ont sluiting alleen bussen en alarmver- keer toe te staan. "Nu wordt de wens van de ene groep in het bestemmingsplan be vredigd, terwijl in de praktijk met verkeersmaatregelen de andere te vreden wordt gesteld. Dat is onbe hoorlijk bestuur", zo zei Van der Sluijs. De bewoners willen dat in het bestemmingsplan wordt opge nomen zoals het in de praktijk is. Zij pleiten daarbij voor twee gelijk waardige ontsluitingen. Een ander bezwaar is de vrijstel ling door de gemeente van de ach terrooilijn. Die is niet beperkt tot één bouwlaag, zodat een buurman hoger kan gaan en zodoende de pri vacy en licht aan het andere huis kan ontnemen. "Wij willen die vrij heid helemaal niet, want dat brengt alleen maar rechtsonzekerheid met zich mee", aldus Van der Sluijs. Een derde klacht betreft de bouwdichtheid van De Coebel. In twee stukken voor het bestem mingsplan worden twee verschil lende cijfers van het aantal wonin gen genoemd. In de toelichting wordt gesproken van 550 woningen die 'nog zullen worden gebouwd'. Daarvoor was altijd uitgegaan van 460 nieuwbouwwoningen. Volgens de gemeent wordt het verschil voor een deel verklaard doordat de 58 woningen aan de Haagweg zijn meegeteld. Van der Sluijs stelde dat door de formuleringsfout, de huizen aan de Haagweg staan er immers al, het be stemmingsplan geen zekerheid geeft. "Zoals het er nu staat kan geen rechter of beroepsinstantie ons te hulp komen wanneer onver hoopt daar meer dan 460 - bij voor beeld 550 - woningen worden ge bouwd". Gedeputeerde Staten besluiten voor eind juli om het bestemming plan De Coebel goed of af te keuren. Wanneer het wordt afgekeurd, moet de gemeente weer opnieuw aan de slag of kan zij in beroep gaan. -y-r.augr*»* LEIDEN - De aanleg van een trouwsteiger bij het Stadhuisplein is begonnen. De steiger, bestemd voor echtparen die letterlijk in het huwelijksbootje willen stappen, kost de gemeente 50.000 gulden. De steiger is een uitvloeisel van het zogenaamde FIKS-project, waarmee de gemeente Leiden de cultuur in het ambtelijk apparaat wil verbeteren, zo vertelt chej Roelofs van de afdeling bruggen en waterwerken. "Op de een of andere geld voor i Het is de bedoeling dat de steiger een meter of negen lang wordt. Hij gaat er net zo uit zien als de steiger bij het café Annie's Verjaardag. Of veel echtparen met een boot naar het stadhuis komen, is niet be kend. Een woordvoerder van de af deling burgerzaken kan zich geen enkel huwelijksbootje herinneren. Maar uit een klein onderzoekje is ge bleken dat er wel belangstelling voor is. Twee bedrijven die rond vaarten organiseren - Slingeland en Parmentier - vertelden de ge meente dat ze zeker 50 keer per jaar zullen aanleggen, al zal dat niet al leen voor huwelijken zijn. "We willen de steiger voor de La- kenfeesten klaar hebben. Mensen kunnen dan vanaf de steiger de peurbakkentocht zien", aldits Roelofs. Vrouw beroofd LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht twee Haarlemmers aange houden die even tevoren, met een derde persoon, een 20-jarige Leidse vrouw hadden beroofd. De vrouw liep, omstreeks kwart over één, op de Oude Rijn. ZIJ werd door een van de Haarlemmers vastgegrepen. Toen zij begon te gillen hield de man zijn hand op haar mond. Een tweede persoon griste de tas uit de handen van de vrouw en een derde stond op de uitkijk. Nadat haar belagers waren weg gerend waarschuwde de vrouw on middellijk de politie. Met de vrouw in de auto werd de buurt uitge kamd. Op de Breestraat werden even later twee van de drie overval lers gezien en aangehouden: een 19- jarige jongen en een 23-jarige vrouw. Op aanwijzingen van één van de twee werd later de tas terug gevonden onder een auto op de Hooglandse Kerkgracht. De politie verwacht de derde persoon nog te kunnen aanhouden. Opgelicht LEIDEN - Twee Leidse hebben bij de politie aangifte ge daan van vermoedelijke oplichting. De vrouwen reageerden op een. ad vertentie waarin thuiswerk werd aangeboden dat bestond uit het slaan van klinknagels in spijker broeken. Het thuiswerk zou 900 gul den per maand opleveren voor 20 uur werk. De vrouwen moesten een borg- sum storten van 1680 gulden voor de geleverde spijkerbroeken en de benodigde apparatuur. Beide vrou wen hebben de borgsom betaald, maar de spijkerbroeken werden nooit opgehaald en de thuiswerkers hebben ook geen salaris gezien. El ders in het land zouden mensen op dezelfde wijze zijn opgelicht. De po litie in Deventer heeft de zaak in on derzoek. Mercedes-Benz bedrijfs- en personenwagens, contract hire en leasing. LSL, Rijnsburgerweg 103a, Rijnsburg. Tel.: 01718-32511 LEIDEN - In het Koninklijk Penningkabinet aan het Rapenburg 28 wordt van 23 juni tot en met 2 juni 1991 een expositie gehouden van zo genaamde gesneden stenen. De expositie heeft de titel 'De stenen kracht 5000 jaar intagli en cameeén' meegekregen. Gesneden stenen werden in vroeger eeuwen gebruikt om een waar merk of zegel aan te brengen door er een afdruk in klei mee te maken. Vanwege de schoonheid van de stenen en de menselijke inspanning om de voorstelling zo fraai mogelijk weer te geven, werden de gesne den stenen vaak ook als sieraad beschouwd. Soms hadden ze voor dra gers en gebruikers ook een bezwerende functie: aan sommige steen soorten werden genezende of onheilwerende kracht toegekend. Topstuk van de tentoonstelling is en blauw-grijze agaat van 27 bij 18 centimeter uit circa 320 na Christus. Er staat een triomfwagen met de Romeinse keizer Constantijn en enige van zijn familieleden op afge beeld. In 1823 kocht koning Willem I de camee voor het toen al uitzon derlijk hoge bedrag van 50.000 gulden. Vorig jaar is deze steen voor een speciale herdenkingstentoonstelling aan Australië in bruikleen gege ven en is nu voor het eerst in Leiden te zien. De tentoonstelling wordt j/rijdag 22 juni geopend door M. Zilver berg, directeur van een kunsthandel in Amsterdam. Op zaterdag 23 en zondag 24 juni wordt door edelsteengraveuse Lisette Rozendal om 12.30 en 14.30 uur een demonstratie steensnijden gegeven. Het muse um is dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur, op zon- en feestdagen van 12.00 tot 17.00 uur. Woordvoerder SKOL: 'Verslagenheid bij alle partijen' de argumenten die de stichting aan voerde tegen de voorgenomen slui ting. Ook eerder deze week verloor LEIDEN - De roomskatholiek de stichting een beroepszaak bij de basisschool Paus Johannes Raad van State. XXIII aan de Donizettilaan De staatssecretaris van onderwijs ken omdat lingen ware derwereld 3 de school op te doe- ;r niet voldoende leer- i. De basisschool Noor- i Voorschoten zou een moet definitief dicht. De Raad ,bei3loot van State heeft dit bepaald. Dit betekent dat de zeven onderwij zers per 1 augustus op straat goeTau4matieV^jn vóoTdeTeerhn staan en bijna honderd leerlin- gen. De SKOL bestrijdt dit. Ze gen naar een andere school vindt dat de kinderen niet veilig bij moeten. deze school kunnen komen. Voorts voerde ze aan dat de Paus Johanne- de Stichting sschool de enige katholieke basis- Zuid-West. Woordvoerder Heruer van de bo- SKOL spreekt van 'verslagenheid 3ta_ bij alle partijen'. "Bestuur, perso- te verloren. Dit beroepsorgaan neel en ouders hebben gezamenlijk bleek niet erg onder de indruk- - Een woordvoerder Katholiek Onderwijs Leiden school (SKOL) heeft dit gisteren meege deeld. De stichting heeft demprocedure bij de Raad school. We hadden goede hoop, juist omdat het aantal leerlingen weer groeide. Dit is een enorme domper". De school wil de ouders van de leerlingen zo veel mogelijk begelei den bij de keuze van een nieuwe school voor hun kinderen. "We zul len ze verwijzen naar de andere ka tholieke scholen in de stad". Hij noemt hierbij met name de Pacelli- school aan de Damlaan en Sint Jo- sephschool aan de Oppenheim- straat. Ouderlid C. Lut van de medezeg genschapsraad van de Paus Johan- scholen kunnen zien hoe leerlingen tot nu toe hebben gepresteerd. Het schoolgebouw aan de Doni zettilaan wordt overgedragen aan de gemeente. Volgens woordvoer der P. Peters van de gemeentelijke directie onderwijs staat vast dat het gebouw een onderwijsbestemming houdt. De zegsman meldt voorts dat het gebouw vrijwel zeker ter be schikking wordt gesteld aan enkele instellingen voor volwassenenedu catie. De directie onderwijs gaat bin nenkort praten met het Centrum Beroepsoriëntatie en Beroeps- ke basisscholen niet probleemloos Regio. Deze instellingen kampen gestreden behoud de verloopt. "Ik kan len dat een school leerlingen kan plaatsen" Directieleden van beide scholen niet voorstel- met ruimtegebrek dertig langstelling voor de nu vrijkomei de ruimte. De gemeente wil het gebouw Leidse scoutshop heeft over belangstelling niet te klagen houden echter vol dat ze de Johan- snel mogelijk v nes-leerlmgen moeiteloos kunnen opvangen. "We hebben genoeg ruimte en als het er echt heel veel worden, krijgen we natuurlijk meer formatieplaatsen toegewezen", al- gebruik te r het verkeert volgens Peters in een goede staat, waardoor alleen wat kleine aanpassingen nodig zijn voor de nieuwe gebruikers. Hij hoopt dat de verbouwingen in au- i Leeu- gustus kunnen beginnen. LEIDEN W. van Ingen Schenau verkoopt scoutunifor men en andere artikelen in de Leidse scoutshop aan de Kraai- erstraat. Die zaak moet wel haast een kwijnend bestaan lij den, zou je zeggen. Want zijn er in de huidige tijd voor de jeugd niet veel spannender activitei ten dan in padvinderskostuum door de natuur lopen? Toch zijn er nog altijd 125.000 scouts in Nederland en in Leiden en omgeving zijn er zo'n 4500 actief. En de Leidse scoutshop heeft dan ook over belangstelling niet te klagen. In de nauwe winkel komen telkens ajs kreet nieuwe klanten binnen. Maar dat kan ook liggen aan het feit dat de derbedrijf winkel slechts vier uur per week - - (dinsdag en donderdag van 19.00 tot 21.00 uur) is geopend. Volgens Van Ingen Schenau is de kleding van scouts belangrijk voor de herkenbaarheid van de club. "Het model en de kleur van de blou ses veranderen niet. Het aanzien van de vereniging moet natuurlijk hetzelfde blijven. Als een korfbal vereniging altijd rood met wit heeft gedragen, kiezen zij ook niet ineens voor blauw met zwart". gaat en merken op dat de kinderen allemaal groene blouses dragen. Ook komen ouders zonder hun kind binnen met de mededeling: 'We zoe ken een uniform voor ons zoontje, hij gaat bij de welpen en is 'zeven jaar'. We hebben echter alleen al voor welpen acht verschillende ma ten blouses en voor een pet hebben we tien verschillende maten. Hoe kopen die mensen normaal kleding voor hun kinderen?" vraagt beheer der van de winkel zich hardop af. Toch' is het kopen van kleding in de scoutshop niet te vergelijken met het kopen van 'gewone' kle ding'. Dat blijkt wel uit het feit dat de klanten van de winkel maar een korte tijd nodig hebben om iets uit te zoeken. "Passen mag, ruilen niet", gebruikt Van Ingen Schenau zijn winkel. "De shop is verbonden aan een landelijk postor- scoutartikelen. Een opmerkelijke uitspraak van de beheerder van de winkel is dat volgens hem scoutkleding toch enigszins aan mode onderhevig is. "Niet elk jaar wordt het uniform veranderd, maar de kwaliteit van de stof verbetert en soms heeft een blouse twee zakken en dan weer In de winkel komen soms men sen die niet precies weten wat zij zoeken. "Dan welen de ouders niet hoe de groep heet waar hun kind bij Van Ingen Schenau is zelf en thousiast aanhanger van scouting. "Je bent scout en je blijft dat", merkt hij op. "Als je er éénmaal in zit, weten ze je te vinden. Ik heb in middels vrienden en relaties gekre gen binnen de vereniging. Ik ben er vlak na de oorlog bij gekomen. Het was de enige vereniging die toen be stond. We gingen vaak kamperen, het bos in. Ook leerde je met men sen omgaan, wat later van pas kwam in je werkkring". Op dit moment is hij penning meester bij een Oegstgeestse zee- verkennersgroep, organiseert hij sinds lange tijd de St. Jorismarsen in Oegstgeest en staat hij onder an deren met zijn vrouw in de scout- shop. "Het is een liefhebberij en ik transport naar Polen bracht Man (22) gewond Deze school houdt op 28 juni informatie-avond voor ouders leerlingen van de Paus Johannes LEIDEN - Een 22-jarige Leidse f.et- school. Bij de St. Josephschool zijn de leerlingen ook van harte wel kom. "Wij gingen toch al uitbrei den, dus er is genoeg ruimte", aldus een woordvoerster. gisteravond gewond geraakt bij een aanrijding in de Sumatra- straat. De man reed op het fietspad en stak de straat over zonder goed uit t* kijken. Een auto, met achter het stuur een 29-jarige Leidenaar, de" Johannesschool !lon de fietser niet m®er °ntw'J|<cn Het is de bedoeling het leerlin- genarchief nog een aantal jaren te bewaren, dat onderwijzers op de met een gebroken schou der overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. LEIDEN - De Oppascentrale Mali de oppascentrale c Van Ingen Schenau derhevig". voel mij er jong bij" de lopen ze nog op straat met een stok, Stichting regio Leiden Help Polen, zoals je dat hier ook zag. En als twi Toen hij een onlangs een hulp- zag scouts op straat lopen. Daar groepen elkaar passeren dan groe ten ze elkaar. Het is net het leger. Je ziet dat die organisatie dik dertig jaar achterloopt". wordt de hoofdhuurder de Wachtgebouw bij de Morspoort. De raadscommissie ruimtelijke or dening en volkshuisvesting stemde worden gisteravond in met het huurcon tract dat B en W willen sluiten. In dat huurcontract is opgenomen dat buurtvereniging De Put ten minste één avond per week de grote zaal van het Wachtgebouw mag huren. De verhuur van het Wachtge bouw zorgt de laatste twee jaar voor problemen in de buurt. Voorheen zaten diverse gebruikers in het pand, waaronder de voormalige buurtvereniging d'Oude Morsch. De nieuwe buurtvereniging, die uit eindelijk de strijd om de gemeente lijke erkenning van d'Oude Morsch won. eiste de grote zaal op. De Put-bestuurslid Van Buuren benadrukte gisteravond dat wet houder De la Mar ook de verwach ting had gewekt dat de nieuwe vere niging het gebouw mocht huren voor haar activiteiten en vergade- februari werd door de gemeentelijke directie gebou wen overeenstemming bereikt met het hele gebouw. Voorwaarde was dat De Put ook minstens één avond de zaal gebruik mag maken, het mogelijk zelfs twee. Van Buuren wees erop dat de buurtvereniging voor een avond 25 gulden moet betalen. "Per maand is dat honderd gulden, terwijl de oppascentrale voor het gehele gebouw per maand maar driehonderd gulden betaalt", aldus Van Buuren, die zich afvroeg wat een toezegging van wethouder De la Mar nu eigenlijk waard was. De Put vroeg alsnog de zaal te mogen huren als hoofdhuurder. De buurtvereni ging wil het ook beschikbaarstellen voor activiteiten van andere buurt bewoners. Maar de commissie ging daar niet op in. Alle leden steunden het huur contract dat B en W willen sluiten. Daarom had ook de oppascentrale gevraagd tijdens de commissiever gadering. "De gemeente heeft toe zeggingen gedaan, er zijn afspraken gemaakt. Die moeten worden nage komen", aldus een woordvoerster. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13