Docklands verrijst als een phoenix uit de as H Harde schijf beveiligd met PC-tools Deluxe 6.0 Nieuwe generatie snelle PC's op basis van i468-processor Vissen lopen gevaar in ondiep water Europees vrachtverkeer geleid per satelliet VRIJDAG 15 JUNI 1990 7/J:UJ=HÉPJ»J "Tl'iMltVlii'ui De kwaliteit van het viswater is van vitaal belang voor de vissen die daarin rondzwemmen. Is een viswater gezond dan tref je daarin een grote variatie in soorten aan waarbij de witvis en de roofvis in een evenwichtige verhouding aanwezig zijn. Een voorwaarde is ook dat zich in dat water planten bevinden. Enerzijds om als schuilplaats voor de jonge vis te dienen anderzijds om het water helder te houden en een bijdrage te leveren aan de zuurstofvoorzie ning. De laatste jaren zie je dat de hoeveelheid waterplanten, en dan heb ik het met name over de waterlelies en gele plomp, vooral in de stadswateren fors in om vang toenemen. Het aanzien van de singels, vijvers, kanalen en grachten worden daardoor ver fraaid en de reactie van de meeste hengelaars is: kijk daar hebben vroeger nooit planten gegroeid. Het gaat de goede kant op met de waterkwaliteit. Inderdaad zijn er bijvoorbeeld Leidse grachten die vroeger uit sluitend een doordringende stank verspreidden en waarin geen waterplantje kon overleven door de overmatige lozing van af- valprodukten van de Leidse in dustrie. Zelfs in het hartje van de stad zie je nu in de oeverzones van vele grachtjes de waterplanten verschijnen. De uitbreiding van het aantal waterzuiveringsinstal laties en het aansluiten van steeds meer woningen op de riolering is daar ongetwijfeld mede aan te danken. Toch is er ook wel een paar kri tische kanttekeningen te maken. De sterk toegenomen plantenont- wikkeling is namelijk ook een ge volg van het feit dat er steeds meer voedingsstoffen in het wa ter terecht zijn gekomen. Nitraten en fosfaten onder meer afkomstig uit wasmiddelen. En dat is niet zo gunstig voor de visstand want door van de eutro fiëring die daarvan het gevolg is komen zulke grote schommelin gen in het zuurstofgehalte voor dat soms massale vissterfte kan optreden. De omvangrijke plantengroei heeft nog een andere oorzaak: de laatste decennia worden wateren nauwelijks meer uitgebaggerd. De modderlaag op de bodem wordt steeds dikker en de wate ren worden steeds ondieper. Ja ren geleden deed zich dat ver schijnsel al voor in sommige pol dergebieden. Fraaie poldersloten verlandden langzamerhand en werden zo overwoekerd door wa ter- en oeverplanten dat ze voor de visstand verloren gingen. Nu zie je dat verschijnsel ook in vele stadsgrachten, vijvers en slo ten. In Leiden zijn bijvoorbeeld vijvers waar vroeger zo'n ander halve meter water stond en die in de loop der jaren door afstervend plantenmateriaal en zaken die er in gegooid zijn nu nog maar enke le decimeters diep zijn. In dat ondiepe water kunnen planten sneller groeien. Een voor de vissen ernstig nadeel is dat er bij een wat langere en strengere vorstperiode massale vissterfte zal optreden. De vis heeft dan na- DOOR BRAM VAN LEEUWEN melijk de kans niet meer om nog na dieper water te vluchten en de winter te overleven. Door de dikkere modderlaag wordt bovendien nog meer zuur stof aan het water onttrokken en komt de vis door verstikking om het leven. Was er in de Witte en Zoeter- woudse Singel al langere tijd sprake van een bijna overdadige groei van waterlelies en gele plomp, langzamerhand zie je dat verschijnsel ook opduiken in de andere singels en grachten. Een groot aantal waterlopen in en buiten de stad zou hoognodig uitgebaggerd moeten worden, maar de gemeenten en het hoog heemraadschap beginnen er niet aan omdat ze niet weten waar ze met de bagger naar toe moeten. Die is namelijk op veel plaatsen zo sterk verontreinigd dat er geen vergunning wordt verleend voor storting op het land. Toch zal er op korte termijn iets moeten gebeuren, niet alleen ten behoeve van de hengelsport, maar ook voor andere waterspor ten. Nu al zijn er vele wateren waar boten niet meer kunnen va ren vanwege de geringe diep gang. Op een aantal plaatsen in Leiden zijn de afgelopen jaren voor tienduizenden guldens vis- steigers aangelegd, maar op veel plaatsen zijn die volkomen on bruikbaar geworden omdat de diepte van het omringende water zo gering is dat er geen vis meer voorkomt. Het steeds ondieper worden van de Leidse singels is vooral merkbaar in de directe omgeving van bruggen. Bij sommige onder doorgangen staat zelfs zo weinig water dat een meerkoet of fuut maar even materiaal hoeft aan te slepen en hij heeft zijn nest boven water. We hebben de laatste jaren het geluk gehad dat er geen strenge winters zijn geweest. Daardoor is de vissterfte beperkt gebleven. Ik vrees echter dat wanneer het nu werkelijk een paar week achter een gaat vriezen en er komt een flinke ijslaag er in Leiden en om geving een massale vissterfte zal optreden in een flink aantal wate- Van diverse sportvissers heb ik gehoord dat ze de gemeente al hebben gevraagd om iets te doen aan de bagger en andere rommel in de stadswateren, maar tot du- ver lijkt het aan dovemansoren gezegd. Vissen straks bijna onmogelijk door al te veel waterplanten? Met de nodige Britse zelfverzekerdheid stelde dichter-schrijver Samuel Johnson in zijn tijd al vast dat een man die moe is van Londen, moe van het leven is. Op dus naar Londen! Swingend Londen. Bijkans letter lijk voor wie eens afwijkt van de geijkte toeristische paden en een tocht maakt langs de boorden van de Theems. Want hier verrijst in de oude Docklands onder een mastbos van dag in dag uit zwaaiende bouw- kranen het nieuwe Londen. Bouw drift die in korte tijd de skyline van de statige wereldstad toch al tame lijk hardhandig heeft veranderd. En zeker niet tot ieders vreugde, naar inmiddels al wel duidelijk is gewor den. Vooral sinds het moment dat de prins van Wales zich met konink lijke krachtdadigheid in woord en geschrift heeft afgezet tegen nogal wat vormen van moderne architec tonische geldingsdrang. Maar hoe koninklijk die kritiek ook ge schraagd mag zijn en zeker ook niet geheel en al ten onrechte is ge uit een tocht door de Docklands is een boeiende onderneming. Slagader Ooit was de Theems de slagader van het machtige Britse wereldrijk. Met aan zijn oevers de massieve mo numenten van het intens gekoester de 'Britain rule the waves!' Uitge strekte complexen van werven, pakhuizen, vemen, kantoren, bin nenhavens, kaden, kranen, noem maar op. Maar met de onttakeling van de Wereldmacht schrompelde onvermijdelijk ook de betekenis van de oude Docklands ineen. In snel tempo sloeg de ontluistering toe. Nog maar tien jaar geleden lag het gebied gevangen in de greep van tot neerslachtigheid stemmen de verpaupering. Met het begin van de jaren '80 zette een spectaculaire herleving zich in. Groots opgezette bouwplannen kwamen in een nieuw elan van de tekentafels en maakten de Docklands tot 's we relds grootste bouwproject. Nu al grotendeels gerealiseerd in een wondere, bijna futuristische wereld van moderne bouwkundige mas todonten. Het hele conglomeraat van beton, steen, metaal en veel glas blijft je wijk na wijk verrassen. Architecten kregen hier de kans hun ideeën te verwezenlijken, in vaak gewaagde vormen. En verwarrend is de im pressie wel. Bouwsels, die je onmo gelijk mooi kunt noemen, maar ook van nieuwe schoonheid en creativi teit. Maar daartussen steeds weer verrassend mooi gerestaureerde pakhuizen en vemen; oude glorie in nieuwe gedaante. Varend op de Theems krijg je een goede indruk van de Docklands. Wonen en recreeren In de nieuwe Docklands wil men werken, wonen en recreëren combi neren. Dus staan tussen be drijfspanden en kantoren ook enor me appartementengebouwen en woontorens in vaak uitdagende vor men. Duur is het wonen er zeker. Maar aan luxe en comfort ontbreekt het dan ook niet voor de 70.000 be woners die de Docklands-nieuwe- stijl nu al telt. Dat moeten er straks zo'n 200.000 worden. Veel van die moderne woonpakhuizen staan rond oude, gemoderniseerde ha venarmen, waar nu de watersport in velerlei vorm wordt bedreven. Sporthallen, theaters, restaurants staan er ook al. Een groot deel van het gebied is ontsloten en onderling verbonden door de moderne Light-Train, een snelle railverbinding (maar niet op zaterdag en zondag), deels boven de straten gebouwd. En op het water heeft dit nieuwe Londen al een ei gen luchthaven. Riviertaxi's nemen ook een deel van het vervoer, onder meer naar de oude City, voor hun rekening. Aandoenlijk te zien hoe te midden van al dit moderne bouwge- weld hier en daar nog koeien grazen en oude kerkjes hun plaats behiel den. Weldadig te constateren dat nog heel wat antieke pubs in dit ge bied hebben weten te overleven. Het pub-wezen blijkt in dit land in derdaad onuitroeibaar. Footsteps Docklands anno 1990 is een heel bij zondere toeristische ervaring. Een aantrekkelijke luamci ci 6cuc- gen kennis mee te maken is de gid- senorganisatie Footsteps. Foot steps is een initiatief van Trudie Nielsen en Manuela Pollak, twee in Londen woonachtige Nederlandse vrouwen, die voor toeristen allerlei leuke tochten in petto hebben... Ook door de Docklands, waar zo waar nog vage Nederlandse sporen liggen. Want het gedeelte dat Isle of Dogs wordt genoemd (geen hond heeft overigens te maken met die naam) was ooit een zompig gebied. Tot Nederlandse vakmensen het kwamen droogleggen en bewoon baar maakten. Hier heeft onder meer ook krantengigant Daily Tele graph nu een enorm onderkomen gevonden. Ook staat er het bezoe kerscentrum van de Docklands, waar je alles aan de weet kunt ko men van het spectaculaire bouw project. Een aardig vervolg op een ver kenning van de Docklands kan be ginnen in Island Gardens, een fraai groengebied aan de Theems en ook het beginpunt van de Light-Rrain. Island Gardens biedt een bekoor lijk uitzicht op de rivier en op Queen's House en het beroemde ob servatorium van Greenwich aan de overkant. Die overkant bereik je via de bijna honderd jaar oude voetgan gerstunnel. Aan de andere Thee- msoever aangekomen loop je direct al tegen een stukje maritieme nostalgie aan: de Cutty Sark. Een uit 1869 daterende klipper, destijds de snelste ter wereld, die voor de aanvoer van thee zorgde en derhal ve zeer in aanzien stond bij de Brit ten. Het in oude luister opgetuigde schip is te bezichtigen. In zijn rui men nu geen balen thee meer maar een uitgebreide collectie kleurige boegbeelden. Nooit moe Hier bij die vervlogen scheepvaart glorie bestaat de mogelijkheid scheep te gaan op een rondvaart boot, die je in het hart van de metro pool brengt. Met een hapje en een drankje onder bereik passeer je nog eens de Docklands met hun ge waagde bouwsels en ook nog de vervallen resten van het verleden. Tuf je onder de majesteitelijke To wer Bridge door en glij je langs vele bezienswaardigheden van deze bruisende stad. Geloof me, Londen verkennen dobberend op de Theems, je wordt er nooit moe van. In de snelheidsrace voor personal computers valt een nieuwe doorbraak te melden. Fabrikanten als Hewlett Packard, AST, Compaq en IBM hebben de geboorte van een nieuwe PC reeds gemeld, of aangekondigd dat hij binnenkort werkelijk zal worden geleverd. Het is een machine die is uitgerust met de nieuwste i486-processor (ofwel 80486), die al eerder werd gelanceerd. Alleen zijn er nu produktiemodellen van de band gerold die een kloksnelheid van 33 MegaHertz hebben: een nieuw record voor de PC. De motor voor het succesvol uit brengen van steeds weer snellere PC's is chipfabrikant Intel, die zegt aan een 40 MHz-versie van de pro cessor te werken. Voorlopig is de 33 MHz-versie zo'n 32 procent sneller dan de 25 MHz-processor die al op de markt was, en daarmee 't krach tigste 'computerhart' dat beschik baar is voor PC's. De i486 brengt prestaties die zijn ter vergelijken met minicomputers en grote werkstations binnen het bereik van de particulier. Een PC van nu presteert vele malen meer dan een mainframe van een grote firma uit de beginjaren van de com puter. De prestaties van de proces sor laten zich het best beschrijven in het aantal bewerkingen dat per seconde kan worden uitgevoerd: 27 MIPS (miljoen instructies per se conden). Ook is er sprake van 7,5 miljoen bewerkingen per seconde met zgn. drijvende-kommagetallen (floating point) met dubbele preci- Om dit soort waanzinnige snelhe den onder MS-DOS, Windows, OS/2 of Unix System V/386 te bereiken, is geweldig veel research verricht om de processor te verbeteren: er zijn 1,4 miljoen elektronische schakelin gen in de chip opgenomen. De i486, die met 168 pinnen op het moeder bord wordt gemonteerd, is in feite een 'gestroomlijnde' 80386, samen- gebouwd met de rekenkundige co- processor 80387 in één huis! Daarbij "is op de helft minder ruimte twee keer zoveel aan integratie gedaan: een factor vier aan ruimtebesparing naast de al genoemde snelheids winst. Componenten Intel beseft heel goed dat de presta ties van de complete machine kun nen tegenvallen, ook al is de 'motor' geschikt voor race-prestaties. Daar om is een hele 'chipset' van bij el kaar horende componenten ontwik keld, die de prestaties van de micro processor ondersteunen, althans niet afremmen. Een probleem in PC's is vooral het werkgeheugen. Moderne pro gramma's vereisen veel ruimte, en snelle geheugen-chips zijn tamelijk duur. Om dit snelheidsprobleem te overbruggen, gaat Intel nu ook een zgn. burst- of cache-geheugen (een soort buffer tussen het werkgeheu gen en de processor) leveren van naar keuze 64 of 128 Kilobyte groot. Men noemt dit ook wel het 'second level cache-geheugen', omdat er al een klein maar uiterst snel stukje geheugen in de microprocessor zelf zit ingebouwd. Met deze, eveneens sterk geïntegreerde geheugenchip de Intel Turbocache 486 kan op zo'n 15 procent hogere computer prestatie worden gerekend ten op zichte van conventioneel geheugen. De geheugen-chip heeft een half miljoen transistoren aan boord, met speciaal ontwikkelde, supersnelle statische RAM's. Snel geheugen vereist ook snelle besturing. Daartoe ontwierp de fa brikant een chip die cache-geheu- gens kan controleren. Voorts is een speciale 32-bits co-processor voor de koppeling aan een netwerk geïn troduceerd. Ten slotte levert Intel een chip die het hele interne data- en commandoverkeer over de EI SA-bus voor zijn rekening kan ne men. (EISA is de nieuwe, uitgebrei de 32-bits bus-architectuur voor PC's). Hulpprogramma's volledig vernieuwd Een van de populaire programma's voor de personal computer is PC- tools. De naam zegt het al: PC-tools is een set gereedschap om het wer ken met de computer gemakkelij ker te maken. Het biedt een verza meling van de meestgebruikte soft ware uit de MS-DOS-wereld bijeen in één pakket. Een greep uit de mo gelijkheden: schijforganisatie en - beveiliging, tekstverwerking, data base, agenda, calculators, commu nicatie. De nieuwste versie van PC-tools, 'Deluxe 6.0', is aanzienlijk uitge breid in vergelijking met de vorige versies. Voor het eerst heeft het pro gramma nu verschillende gebruiks- niveaus: voor de beginnende, de ge middelde en de ervaren gebruiker. De ingewikkelde commando's van het MS-DOS-besturingssysteem een veelgehoorde klacht - worden door PC-tools teruggebracht tot functies die in een overzichtelijk menuscherm kunnen wórden gese lecteerd met hetzij een cursorbalk, hetzij een muiscursor, en die vervol gens door de enter- of de muistoets in te drukken kunnen worden ge start. Vooral in samenwerking met een muis biedt het programma veel gebruiksgemak: alles is een kwestie van 'aanwijzen en klikken'. Tijdens het installeren doorzoekt PC-tools 6.0 zelf uw harde schijf naar aanwezige andere program ma's. De programma's die worden gevonden en 'bekend' zijn bij PC- tools, worden automatisch in een lijst met 'applications' geplaatst, waardoor ze met één toetsaanslag kunnen worden gestart. Dat instal leren gaat trouwens volledig menu- gestuurd na het intoetsen van het commando 'pesetup'. Hierna kan ook worden gekozen welke functies van PC-tools wel en welke niet moe ten worden geïnstalleerd. Na installatie kunnen de diverse functie- en bestandsmenu's in zgn. vensters op het beeldscherm wor den afgebeeld, waarbij de gebruiker vooraf kan kiezen voor monochro me of kleurweergave. Tevens is er een keuzemogelijkheid voor LCD- schermen, waardoor ook hierop een duidelijk beeld kan worden verkre gen. Dit laatste is van belang wan neer PC-tools wordt gebruikt op een schootcomputer. Voor die (MS-DOS-)schootcom- puter heeft PC-tools overigens nog een handige functie in petto: het programma LapLink, waarmee su persnelle uitwisseling van bestan den tussen uw schootcomputer en de bureaucomputer mogelijk is. Verder beschikt het communicatie gedeelte van PC-tools 6.0 over de mogelijkheid rechtstreeks fax-be richten te ontvangen en te verzen den, waarvoor dan wel een bepaald type fax-kaart in de computer aan wezig moet zijn. Een belangrijke aanwinst in de versie 6.0 is de functie 'Diskfix'. Het is een compleet stuk gereedschap om de harde schijf op fouten te con troleren en eventueel verloren gega- ne informatie terug te roepen. Dit alles zonder dat de gebruiker tech nische kennis behoeft te bezitten over de werking van de harde schijf. De functie is zeer krachtig; in nog geen tien seconden wordt een harde schrijf van 30 Megabyte gecontro leerd, waarbij een rapport wordt ge produceerd dat naar believen kan worden opgeslagen of rechtstreeks geprint. PC-Tools Deluxe 6.0 is bij de meeste software-leveranciers en computerwinkels verkrijgbaar voor rond de 300 gulden (inclusief btw). Van een ander hulpprogramma voor de PC, 'windows' van de soft- ware-firma Microsoft, is onlangs ook een nieuwe versie op de markt verschenen: windows 3.0. De teke ningetjes van Windows 3.0 zijn veel gedetailleerder en eenvoudiger te begrijpen geworden en ze zijn, vrij wel net zoals op de Apple Macin tosh, gemakkelijk, bijna intuïtief te hanteren. Niet voor niets dreigde Apple direct Microsoft voor de rechter te slepen wegens de ver meende inbreuk op niet minder dan 180 patenten. Wat Windows 3.0 allemaal kan, hangt sterk af van de capaciteit van de computer. Het programma zoekt overigens zelf uit wat de mogelijk heden van de computer zijn. Win dows 3.0 kent drie modes, die steeds meer presteren. Minimaal draait het programma in de 'real' mode. Dan is de werking volledig compatible met eerdere versies 2.XX. Het is de enige bruikbare mode voor compu ters met weinig geheugen. Win dows gebruikt dan alleen 640 K ba sisgeheugen en werkt onder andere met de oudere 8088- en 8086-proces- De 'Standard' mode is voor de modernere PC's. Er is minstens een 80286-processor nodig en minimaal 1 Mb aan werkgeheugen, waarbij 'extended' geheugen kan worden gebruikt. Met de 80386-processor en min stens 2 Megabyte aan boord van de computer geeft windows toegang tot de 386-enhanced mode. Daarbij is multi-tasking mogelijk en toe gang tot het zgn. virtuele geheugen. Dat is werkgeheugen dat 'geleend' wordt door middel van 'swapping' (uitwisselen) van geheugen met ruimte op de vaste schijf. Van windows in de vorige versies zijn door Microsoft vijf miljoen paketten verkocht. Men schat dat er van het fraai ogende programma nu 100.000 stuks per maand wereld wijd verkocht zullen gaan worden. Volgens Microsoft biedt Win dows een groeipad naar OS/2 (Ope rating System 2), dat een nog intelli genter gebruik van geheugen maakt. Het pakket kost f 390 in de Engelse versie. In augustus komt er een Nederlandse versie, die 500 gul den kost. De nieuwste Windows 3.0-versie zal door diverse computerleveran ciers voortaan bij hun apparatuur worden geleverd. Satellietcommunicatie door heel Europa, plaatsbepaling tot op de ki lometer en computernavigatie tot op de kleinste weggetjes. Als er een sector is die straks de hulp van de modernste elektronica nodig heeft, dan is het wel het vrachtvervoer, met name via de weg. In de (nabije) toekomst zal alleen die transportfir ma de Euro-concurrentieslag over leven, die zijn vloot van auto's, aan hangers en containers precies on der controle heeft en zijn mensen langs de weg ook te allen tijde weet te bereiken. Dat meent A. K. van Rongen, een van de managers bij het Amster damse elektronica-bedrijf Radio Holland, de firma die sinds jaar en dag de communicatie-apparatuur verzorgt voor de schepen op vele zeeen. Speciaal voor de transport sector is nu ook een 'landmobiele groep' in het leven geroepen, die zich met alle facetten van het weg vervoer gaat bezighouden. De ontwikkelingen rond. commu nicatie en informatica bij het weg vervoer gaan zo snel, dat het moei lijk is voor transportbedrijven, de zaken uit elkaar te houden. Met na me met het oog op de Europese een wording wil de Radio Holland Groep (RHG) nu gesprekspartner worden als het gaat om de toepas sing van de nieuwste snufjes bij ver- Het Europese satellietsysteem-in- oprichting 'Locstar' zal ook belang rijk worden. Het zal operationeel zijn vanaf 1992 en biedt plaatsbepa ling en communicatie tussen mo biele eenheden en bases. De Radio Holland Group participeert in dit Europese, gesubsidieerde Eureka- project. Het is duidelijk, dat de ontwikke lingen die op de transportonderne mer afkomen, geweldig veelzijdig maar ook ingewikkeld zijn. Het gaat om het automatisch overbrengen van gegevens: data-overdracht, spraakcommunicatie en informa tiesystemen op kantoor en zelfs in de vrachtauto. Het belang van de transportsec tor voor ons land blijkt uit het feit dat ruim 30 procent van het Europe se wegvervoer door Nederlanders wordt uitgevoerd. Bij het verdwij nen van de binnengrenzen in de EG wordt een toename van het trans port van 5 procent op jaarbasis ver wacht, Op het ogenblik gaat 81 pro cent (ruim 400 miljoen ton) over de weg, 18 procent (ruim 88,1 miljoen ton) per binnenschip en ongeveer 1 procent (5 miljoen ton) per spoor. Tijdwinst en kostenbeperking zijn vooral te bereiken door betere logistiek. Uit een eerste inventarisa tie is gebleken, dat de verschillende ontwikkelingen op het gebied van informatie en communicatie nog onvoldoende op elkaar aansluiten. Bovendien is het aanbod versnip perd en sluit veelal niet aan op de bestaande automatisering; een ex tra probleem daarbij is het gebrek aan standaardisatie. Volgens de RHG is de situatie bij de transportondernemingen verre van ideaal, doordat: er bij het gros van de transport ondernemingen geen of nauwelijks een automatiseringsplan bestaat of gedacht wordt in stapsgewijze auto matisering van verschillende on derdelen van het bedrijf; er geen enkele leverancier van automatiseringstoepassingen in het wegvervoer al een totaalpakket klaar heeft en zonodig direct de noodzakelijke apparatuur en soft ware kan leveren; er rekening gehouden moet worden met al wel bestaande, los staande automatiseringstoepassin gen, waarop de uitbreidingen toch dienen aan te sluiten. Uit de nota 'Logistiek en Trans portbeleid 1990-1993', die onlangs is aangeboden aan de Vaste Commis sie voor Verkeer en Waterstaat van de Tweede Kamer, brengt de Alge mene Verladers- en Eigen Ver voersorganisatie (EVO) acht priori teiten voor de regering naar voren. Daaronder de noodzaak om op na tionaal niveau te zorgen voor vol doende overheidsinvesteringen in wegen, water, rail, lucht- en zeeha vens en tevens in telecommunica- tie-infrastructuur. Verder moet worden bevorderd dat een verho ging van de beladingsgraad en een doelmatiger marktordening tot stand komt. Bij dit laatste vooral zijn Fleet Management Systemen onmisbaar. Vooral in Nederland, waar kleine en middelgrote wegvervoerders daad werkelijk moeten investeren in het automatiseren van hun bedrijf. Op dit moment gebruikt bijvoorbeeld slechts 10 procent van de 6000 weg vervoerders, met minder dan 50 trucks, een computer bij routing, planning, tracking of tracing. Vol gens RHG moet dit beeld voor 1993 drastisch veranderen. Alleen een grootscheepse branche-gewijze be wustwording kan de kleine en mid delgrote Nederlandse wegvervoer ders tot automatisering aansporen. Wat tegelijkertijd inhoudt dat ver voerders ook bereid moeten zijn de organisatie van hun bedrijf aan te passen. Met het tot stand komen van de interne Europese markt zal het 'leeg rijden' van vrachtwagens vaker voorkomen. Gevolg hiervan is, dat transportondernemers hogere eisen aan planning en beheersing zullen moeten stellen. Als de ondernemers dan niet tijdig over de nodige infor matie kunnen beschikken, verlie zen zij de concurrentieslag.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11