Supermarkt pakt verpakkingen aan 'Dood' kapitaal in klinkende munt omgezet Shell en Esso willen meer gaswinsten .■naai 'Retourwinkels' onderzocht Gevecht om vierkante meters Confectiecentrum Miimiiuiiiloon op 1 juli 1,82 procent omhoog DDR-BURGERS BANG VOOR BAAN Elsevier verdient dik op mislukte greep naar Kluwer DONDERDAG 14 JUNI 1990 PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) De supermarkten zijn bereid mee te werken aan het oprichten van retourwinkels, waar de consument zowel statiegeld- als niet-statiegeldverpakkingen kan inleveren. Die worden dan gebundeld voor verdere verwerking: naar de vuilafvoer of naar hergebruikbedrijven. AMSTERDAM (ANP) Een groep aandeelhouders van het Confectie- centrum in Amsterdam is in verzet gekomen tegen het overnemings bod van de Zweedse beleggings maatschappij Fabege. Fabege biedt voor alle aandelen van het Confec- tiecentrum 8700 gulden. Per vijf vierkante meter in het gebouw is een aandeel in omloop. Sommige delen van het centrum zijn aantrek kelijker dan andere, zodat er voor de aandelen op die grond verschil lende prijzen worden betaald, zo vindt het verzet. Het Confectiecentrum heeft gis teren in een kort geding de tegen stribbelende aandeelhouders ver weten met hun actie de belangen van de meerderheid van de aandeel houders te schaden. Als zij van de overneming schade menen lijden, hoort dat niet thuis in een kort ge ding, aldus mr. Flesseman van het Confectiecentrum gisteren in het geding dat de oppositionele aan- deelhouders hadden aangespan- Het bestuur van het Confectie centrum ontkent dat er sprake is van een koppeling van de aandelen met bepaalde ruimten in het ge bouw en ziet de meerprijs die som migen bereid zijn te betalen voor het huurrecht via de aankoop van aandelen als een soort sleutelgeld. Er is volgens het bestuur slechts één soort aandelen, die bij het bod alle gelijk worden behandeld. De oppositie vreest forse huur verhogingen als de aandeelhouders door de ontkoppeling aandeelhou derschap/huurderschap geen in vloed meer op het beleid hebben, en, als zij hun stukken niet aanmel den, een forse waardevermindering van de stukken. Daarvoor verlan gen zij compensatie. Bovemndien betaalde een aantal van hen tot tien duizenden guldens voor hun aande len, zoals nog in februari op een vei ling. Zowel het bestuur van het Con fectiecentrum als Fabege houdt vast aan een gelijke behandeling van alle aandelen. De tegenpartij stelt echter dat te bewijzen valt dat bepaalde aandelen bij bepaalde ruimten horen, waardoor er in de praktijk verschillende aandelen zijn ontstaan. Het Confectiecentrum beriep zich ook op een al enkele jaren lo pende opdracht van aandeelhou ders, hun belangen te verzilveren. Ook vreest het bestuur een verloe dering van het centrum zonder Fa bege. De Zweden hebben grote plannen met het Wilhelminaplein. waarop het bezit staat, en hebben al een bedrijfstoren op het plein. De tegenstribbelende aandeel houders vrezen ook dat er sprake is van een belangenverstrengeling binnen de raad van commissaris sen. Diversen zijn zelf aandeelhou der en zouden privé miljoenen mislopen bij het niet doorgaan van de transactie met de Zweden. Het zou daarbij gaan om wat 'lichte' aan delen werden genoemd, stukken die gekocht zijn voor 5000 tot 6000 gulden gezien de mindere huurcon tracten die eraan waren verbonden. Rechtbankpresident mr. Vrak- king doet maandag 18 juni om 09.30 uitspraak. Blokkades dreigen bij Belgische grens BRUSSEL (ANP) De Belgische wegvervoerders zijn van plan om harde acties te gaan voeren als Bonn op 1 juli de speciale belasting voor vrachtwagens invoert. De overkoepelende organisatie van de Belgische vervoerders, Febetra. zegt dat 'in het uiterste geval' de grenzen worden geblokkeerd voor Duitse vrachtwagens. De tarieven die de Duitsers gaan berekenen zijn niet kinderachtig. Ze lopen van 1.000 tot 9.000 D-mark per jaar. Belgische vervoerders ma ken samen per jaar ongeveer een miljoen ritten van en naar Duits land. Vervoerders via computer aan elkaar gekoppeld GRONINGEN (ANP) - Vier be langrijke computersystemen voor de verwerking van orders en con tracten van de Rotterdamse haven (Intis), luchthaven Schiphol (Cargo- naut), de Nederlandse wegvervoer ders (Tradicom) en de Nederlandse Spoorwegen (Hermes) worden op elkaar aangesloten. Daardoor kun nen handel en industrie via een elektronische toegangspoort met al le vervoerstakken communiceren. Dat heeft mr: W.L. Verhoeff, di recteur van werkmaatschappij Ser vice Centrum Transport van NOB- wegtransport, gisteren in Gronin gen bekendgemaakt. Hij sprak op een 'telematica'-symposium. De samenwerking tussen ver voerders is een resultaat van het project 'Telematica en Concurren tiekracht' van de stichting Neder land Distributieland, met de steun van het ministerie van verkeer en waterstaat. EG gaat toerist beschermen tegen bedorven vakantie LUXEMBURG (ANP) - De 100 tot 150 miljoen toeristen die jaarlijks in Europa een vakantie met of zonder rondreis boeken, krijgen een aan zienlijk betere bescherming. Daar zorgt een Europese richtlijn voor die gisteren in Luxemburg door de Europese ministerraad definitief is goedgekeurd. De wetten van de EG- staten moeten op z'n laatst op 31 de cember 1992 in overeenstemming zijn met de de richtlijn. Touroperators krijgen door de richtlijn een grotere verantwoorde lijkheid voor de reizen die ze verko pen. Ze kunnen ook aansprakelijk gesteld worden voor zaken die mis gaan. De consument krijgt een ster ker recht op schadevergoeding. De touroperator moet zich tegen scha declaims verzekeren. De richtlijn geeft verder duidelij ke voorschriften voor de inlichtin gen die de touroperators hun klan ten moeten verschaffen. Wat ze in hun reisbrochures vermelden moe ten ze waarmaken. De consument krijgt mag voortaan een geboekte vakantie overdoen aan een ander als hij niet kan. 40 procent van de reizen in Euro pa verloopt niet probleemloos. De meest voorkomende klacht (28 pro cent) luidt dat het onderdak niet in overeenstemming is met wat is toe gezegd. Een vijfde deel van de afne mers van pakketreizen is achteraf zo ontevreden over de reis dat ze na afloop een officiële klacht indient. EVA-leden willen aansluiting bij EG al dit jaar KOPENHAGEN (GPD/Rtr) - De Europese Vrijhandels Associatie (EVA) wil nog voor het einde van het jaar aansluiting bij de EG-bin- nenmarkt van Europese staten. Gis teren hebben de landen de EVA,. Zweden, Noorwegen, Finland, IJs land, Oostenrijk, Zwitserland en Liechtenstein, op de eerste dag van hun top in het Zweedse Gothen burg overeenstemming bereikt over onderhandelingen met de EG. De handelsministers van de ze ven EVA-lidstaten hebben echter nog wel een aantal bezwaren tegen de EG-regels voor volksgezond heid, veiligheid, milieu, telecom municatie, transport, onroerend goed, consumentenvraagstukken en het vrij verkeer van personen. De landen bereikten geen overeen stemming over de toekomstige op zet van de EVA. De EVA heeft gisteren enkele handelsovereenkomsten onderte kend met Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije voor investerin gen en de overdracht van kapitaal. Het idee van retourwinkels speelt in kringen van de levensmiddelenhan del al geruime tijd. Volgens direc teur M.J. Roos van het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel (CBL) moeten tal van problemen worden overwonnen voordat het zover kan komen. De grootste technische moeilijkheden vormen opslag van het retourmateriaal en de verwer king ervan. De financiering moet ook worden bekeken. Over een week of zes komt de Dienst Reststoffen van de Heidemij met de resultaten van dit onderzoek voor de dag. Als die positief zijn .wordt gedacht aan proefprojecten op één of meer plaatsen. Het CBL. dat gisteren zijn jaarverslag presen teerde, wil dan weten of de consu ment voelt voor dit 'brengsysteem'. In de Bondsrepubliek bestaan en kele van deze centrale punten om zogeheten milieubelastend afval te deponeren. De brengers krijgen en kele centen per kilo voor hun moei te. Volgens CBL-voorzitter A. Heijn dient verpakking ook het gemak van de consument. Een verpakt produkt is hygiënischer, alle nodige informatie staat er op, de inhoud wordt tegen beschadiging en bederf beschermd. Niettemin kunnen er gernissen voorkomen. Zoals over melkpakken van karton met een DEN HAAG (ANP) - Het wettelij ke minimumloon en het minimum jeugdloon worden per 1 juli 1990 met 1,82 procent verhoogd. Dit is het resultaat van de wettelijke aan passing van het minimumloon aan de ontwikkeling van de cao-lonen. Op 1 januari werd het minimum (jeugd)loon al met 0,85 procent ver hoogd. Voor een werknemer van 23 jaar of ouder wordt het bruto minimum loon per 1 juli 1990: per maand: f 2041,- per week: f 471,- per dag: f 94,20 De bruto minimumjeugdlonen be dragen per 1 juli 1990 in guldens in respectievelijk per maand en per week: 22 jaar 1734,90 400,40 21 jaar 1479,70 341,50 20 jaar 1255,20 289,70 19 jaar 1071,50 247,30 18 jaar 1,70 214,30 17 jaar 806,20 186,- 16 jaar 704,10 162,50 15 jaar 612,30 141,30 De werkgever is niet wettelijk ver plicht aan partieel leerplichtige jon geren het minimumloon te betalen voor de dagen waarop de leerplicht geldt. Zo is bijvoorbeeld per 1 juli 1990 het minimumjeugdloon voor een 16-jarige bij twee dagen partiële leerplicht en een werkweek van drie dagen 422,46 gulden per maand en 97,50 gulden per week. Door de bruto verhoging vallen de netto minimumloon- en minimum jeugdloonbedragen hoger uit. De netto bedragen zijn, anders dan de bruto bedragen, echter niet wette lijk bepaald. Ze kunnen per be drijfstak of bedrijf verschillen. Dit komt door verschillen in inhoudin gen op het loon, onder meer in ver band met de premieheffing voor de sociale zekerheid. De onderstaande netto bedragen geven daarom al leen een globale aanduiding. laagje plastic aan de binnenkant. Op deze zogeheten laminaten komt wellicht een overheidsheffing. Sedert vorig jaar is in de super markten geen piepschuim met cfk (chloorfluorkoolwaterstoffen) meer te vinden. Dat zal binnenkort ook gelden voor het gebruik van pvc (polyvinylchloride). Gestreefd wordt naar zoveel mogelijk vervan ging per 1 september. Volgens de CBL-voor?jtter is de ze actie nu al een succes. Uit een on derzoek bij levensmiddelenfabri kanten blijkt dat thans reeds onge veer 60 procent en per 1 september meer dan 80 procent van hen geen pvc meer gebruikt. Overbodige verpakkingen wor den nu aangepakt, want het kan best minder, aldus Heijn. Zo wor den wasmiddelen steeds kleiner verpakt en gaan koeken in steeds kleinere dozen (10 procent minder karton). Dozen bonbons worden nu aangeboden zonder zogeheten omf- olie met sluitstickers. Diepvriespro- dukten worden in kartonnen dozen zonder binnenverpakking ver kocht. Het blikgewicht van een één- literblik conserven is met een derde verminderd. Volgens Heijn hebben de super markten echter moeite met een 'on gebreidelde uitbreiding' van het statiegeldsysteem. De winkels heb ben te weinig magazijnruimte voor omvangrijke hoeveelheden verpa kingen. Maar ook geen mensen, want het is nu al moeilijk om ar- HEILIGEN STADT - Een jonge Oostduitse vrouw zet gespen in elkaar i beidskrachten te vinden voor het stadt. Veel Oostduitsers zijn bang dat hun fabrieken het niet zullen reddem en zij hun baan verliezen. sorteren van lege flessen. DEN HAAG (ANP/GPD) - De olie- handelingen begonnen maatschappijen Shell en Esso wil- afspraken over het behoud len een groter aandeel in de winsten winsten door de oliemaatschappij- ling van het 'herenakkoord' te i het Nederlandse aardgas. Amb- en, in ruil voor investeringen i: tenaren van het ministerie van eco- land. nomische zaken en vertegenwoor- Het zou dit keer moeten gaan c digers van Shell en Esso zijn onder- een meer vrijblijvende overee Protest tegen hulp Indonesië DEN HAAG Twee demon stranten helpen elkaar bij het opzetten van maskers. Ongeveer honderd mensen demonstreer den gisteren voor het ministerie van buitenlandse zaken tegen het regime-Suharto in Indone sië. In liet gebouw kwamen veer tien landen plus Indonesië en vier internationale instellingen (de Intergouvernementele Groep voor Indonesië: IGGI) overeen Indonesië gedurende het belas tingjaar 1990/91 ongeveer 8,5 miljard gulden ontwikkelings hulp te geven. Het protest richtte zich tegen de schending van mensenrechten in Indonesië. len. Daarin stond precies omschre ven hoe veel gaswinsten er zouden staan tegenover strak omschreven investeringsprojecten. Het herena- koord was bovendien gekoppeld aan een .jaarlijkse accountantscon trole en debatten in de Kamer. Via hun gezamenlijke onderne ming NAM dragen Shell en Esso tussen 50 en 75 procent, met een piek van 85 procent over bepaalde gasverkopen, van de gaswinsten af aan de Staat, die er dit jaar 7,2 mil jard gulden van opstrijkt. De over heid houdt vast aan dit deel van de Officieel hebben Shell en Esso dit punt nog niet bij Economische Za ken aangekaart. Minister An- driessen voelt er overigens niets voor om het staatsaandeel in de gas winsten ter discussie te stellen. De gaswinsten maken een belangrijk deel uit van de rijksbegroting. Op Economische Zaken wordt wel toegegeven dat de gaswinsten voor Shell en Esso nu lager uitval len dan eerder voorzien. Bij Shell werd erop gewezen dat elke investe ring op haar rentabiliteit wordt af gewogen. Bij Esso weigerde men elk commentaar op de zaak. Volgens een woordvoerster van Economische Zaken beloopt het to tale investeringsprogramma van Gasunie en NAM in de komende tien jaar 10 miljard gulden. Voor de winning van het gas in Slochteren zullen in de toekomst compresso ren nodig zijn om de druk op peil te houden. Dit vergt een investering van miljarden. Driekwart 'slapers' uit de brand DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Tor Veld van sociale zaken is tegen oen initiatiefwetsvoorstel van ex-Kamerlid Nypels (D66) om pensioenaan spraken van 'slapers' gelijk op te trekken met pensioenverhogingen van gepensioneerden. Slapers zijn mensen die wegens verandering van baan pensioenaanspra ken achterlaten In hun oude pensioenfonds. Inmiddels kunnen in bijna driekwart van de pensioenregelingen slapende pensioenaanspraken wor den opgetrokken. Verder kunnen steeds meer werknemers hun pensioen geld laten meeverhuizen naar het pensioenfonds van hun nieuwe werkge- Economie kort Hormonen Italië De Italiaanse politie heeft in het noorden van het land meer dan 7000 runderen inbeslaggenomen die vet gemest werden met behulp van het hormoon oestrogeen en andere ver boden stoffen. Drie personen wer den gearresteerd en tegen 15 perso nen, onder wie dierenartsen en vee fokkers, werd aangifte gedaan we gens medeplichtigheid. Verdachte varkens De Voedingsbond FNV heeft giste ren een dringend beroep gedaan op de Nederlandse varkensslachters om geen Spaanse en Portugese var kens te verwerken. De bond vreest dat door de groeiende import van varkens uit die landen de kans steeds groter wordt dat Nederland se slachterijen besmettelijke ziek tes als de Afrikaanse varkenspest in huis halen. Cao verzekeringen Vakbonden en werkgevers hebben gisteren een principe-akkoord afge sloten over een nieuwe cao voor de 25.000 werknemers in de sociale verzekeringen (onder meer bedrijfs verenigingen). De nieuwe cao, met een looptijd van 15 maanden, voor ziet onder meer in een loonsverho ging van 3 procent in juli 1990 en 0,75 procent in april 1991 en twee keer een eenmalige uitkering één procent. Poolse spoorwegen Onderhandelaars van de twee Pool se vakcentrales Solidariteit en het communistische vakverbond OPZZ en de directie van de Pool se spoorwegen hebben gisternacht overeenstemming bereikt over een loonsverhoging voor de spoorweg arbeiders. Daarmee komt een einde aan een loonconflict dat onder meer in mei leidde tot een grote spoor wegstaking. En Elsevier bleef achter met ruim 49 procent van de aandelen Kluwer, waarmee ze niet uit de voeten kon. Het concern dreigde zelfs met een proces als Kluwer zou worden om gezet in een besloten vennootschap, als werkmaatschappij van de hol ding Wolters Kluwer. Met de statu tenwijziging zou Elsevier immers de mogelijkheid worden ontnomen om haar aandelen in Kluwer vrije lijk van de hand te doen. Het zou 'dood kapitaal' worden, verworven met een inzet van zo'n half miljard gulden. Elsevier kreeg later alsnog de kans om haar aandelen Kluwer om te ruilen tegen die in Wolters Klu wer in totaal een derde deel van alle (certificaten van) aandelen die de voormalig Zwols-Deventer combi natie heeft uitstaan. Elsevier moest daarbij beloven dat het pakket niet zou worden aangeboden aan een bieder die Wolters Kluwer niet zou zien zitten. De rook is inmiddels opgetrok ken. Wolters' topman Ververs heeft zelfs al weer gezinspeeld op de mo gelijkheid van een fusie tussen zijn concern en Elsevier, al is daar ver der niets meer op gevolgd. De groot ste tegenstanders van een dergelijk samengaan, de voormalige be stuursvoorzitter Alberdingk Thijm en vice-voorzitter van de raad van commissarissen Langman, zijn in middels bij het concern vertrokken. Op de Amsterdamse Effecten beurs steeg de koers van Elsevier enigszins. Wolters Kluwer, dat een groot aantal aandelen op de markt ziet komen, zakte wat. De verwach ting is dat de koersdaling niet ver der zal doorzetten. Men gaat er van uit dat de verkoop van het Elsevier- pakket zeer beheerst zal verlopen. Van onze GPD-correspondent AMSTERDAM De mislukte1 greep naar de Deventer uitgeverij Kluwer in 1987 levert het Elsevier- concern alsnog een vette winst op. Kluwer ontsnapte destijds aan de overname door zelf te fuseren met Wolters Samsom. Elsevier bleef zit ten met bijna de helft van de Klu- wer-aandeien. Dat pakket inmid dels omgeruild tegen certificaten van aandelen Wolters Kluwer wordt de komende maanden ver kocht. Op basis van de beurskoers van gisteren zou daar een bedrag van ruim 925 miljoen gulden mee gemoeid zijn, bijna het dubbele van wat Elsevier er indertijd zelf in heeft gestoken. In een gezamenlijke verklaring hebben de twee uitgevers gisteren de voorgenomen herplaatsing van het pakket aandelen bekendge maakt. Het gaat om 17,8 miljoen stukken, bijna 33 procent van wat er in totaal aan aandelenkapitaal van Wolters Kluwer uitstaat. Een syndi caat onder leiding van de Swiss Bank Corporation zal voor de ver koop zorgen. Gezien de omvang van de trans actie wordt het waarschijnlijk ge acht dat een groot deel van de certi ficaten (aandelen zonder stem recht), zo niet alle, in het buitenland terecht zal komen. In de loop van augustus zal daar volgens de twee bedrijven duidelijkheid over ko- Onvriendelijk Elsevier, indertijd zelf al bezig met een aandelenruil met het Britse uit geversconcern Pearson, leek zich in 1987 aardig in de vingers te snijden met haar poging om Kluwer in te lij ven. De Deventenaren wilden abso luut niet en verzetten zich heftig te gen de onvriendelijke benadering door het Amsterdamse concern. Ze zochten hun toevlucht bij de in Zwolle gevestigde Wolters Samsom Groep. Het werd een voor Nederland on gemeen felle strijd. Kluwers-aande- len waren niet gecertificeerd. Dege ne die de meerderheid van de aan delen in handen zou krijgen, zou daarmee dus ook de zeggenschap over de vennootschap hebben. De eerste reddingsgordel voor Kluwer lag in de uitgifte van 2,5 miljoen ecxtra ('preferente') aandelen, iets meer dan het aantal uitstaande ge wone aandelen. De preferente stukken werden ondergebracht bij een al in 1972 op gerichte maar sindsdien 'slapende' stichting ter behartiging van de be langen van Kluwer. Een paar dagen later volgde een tweede emissie, nu van 2 miljoen preferente aandelen. Die werden geplaatst bij Wolters Samsom, de kandidaat voor de 'vriendelijke' fusie. Een meerder heidsbelang leek daardoor voor El sevier onbereikbaar te worden. Al thans niet op korte termijn. Denkbaar was immers dat Else vier de uitgifte van de preferente aandelen zou aanvechten bij de rechter. Elsevier zou kunnen bewe ren dat de directie van Kluwer het zelfstandig voortbestaan van de vennootschap niet had gediend maar deze juist in een afhankelijke positie had gebracht. Van Wolters namelijk, waar het tweede pakket preferente aandelen was onderge bracht. Onrustig Het gevecht om de gewone aande len werd er niet minder om. Else vier bleef elk stuk kopen dat via de beurs werd aangeboden. De beurs koers van Kluwer steeg hoger en hoger. Het bleef zelfs onrustig in de markt toen de datum waarop aande len voor de overname moesten zijn aangemeld, al was verstreken. Bank Mees Hope maakte begin augustus 1987 weliswaar bekend dat 50,91 procent van de Kluwer- aandelen bij Wolters Samsom was aangemeld, maar in theorie was het mogelijk dat dit percentage bij de echte levering, die een paar dagen later moest plaats vinden, niet zou worden gehaald. "Er kunnen aan delen zijn zoekgeraakt of er kunnen administratieve of technische ver gissingen zijn gemaakt. De marges zijn zeer smal", zo zei een woord voerder van Elsevier. De beurs koers liep op tot 3100 gulden, meer dan het tienvoudige van voor de uit- geversstrijd. Elsevier verloor tenslotte toch. De Zwolse en de Deventer uitge vers zetten hun fusie door. Wolters Kluwer heeft inmiddels haar hoofd kantoor in Amsterdam gevestigd. Wagenweg 208, 2012 NM. Telefoon 023-319381. Postbus 3054, 2001 DB Haarlem. COENEN, SMOLDERS SWART REGISTERACCOUNTANTS

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5