Zwaar verzilverd, laag» Minder wachtgeld in hoger onderwijs PvdA wekt jaloezie met 'claim' op Nelson Mandela PvdA schort verzet tegen Schengen op Ritzen zet mes in rijksbijdragen 990- 1320,- 1642?° 1997,50 1745,- 2497,50 BON Kamer maakt weg viij voor zondagreclame DONDERDAG 14 JUNI 1990 DEN HAAG (GPD) Minister Ritzen (onderwijs) wil het mes zetten in de rijksbijdragen aan de wachtgelden voor werkloos personeel bij universiteiten en academische ziekenhui zen. "Dit bedrag zal na 1991 per instelling dalen", stelt Ritzen vandaag in een rapport aan de Tweede Kamer. Het rapport is een nadere uitwerking van het totaal-pakket aan maatre gelen waarmee het kabinet de voortdurende tegenvallers op de onderwijsbegroting te lijf wil gaan. derzoeksinstellingen en hbo-oplei- mie van vier procent gaan betalen, dingen. meent 'Ritzen. Het gaat dan De twee Leidse instellingen die door de plannen van Ritzen worden getroffen, reageerden vanochtend terughoudend. "Natuurlijk zijn we niet blij wanneer ons deze rekening wordt gepresenteerd", aldus voordvoerder Van Vliet derwijspersoneel dat geen ambte naar is, maar door de school zelf wordt betaald. Zij behouden het recht op wachtgelduitkeringen, maar dan in ruil voor een premie. Studieduur Leidse universiteit. Zolang niet j?en Kamerbrede meerderheid duidelijk is hoeveel we moeten be- keert zich tegen een verkorting talen en of dat op een andere manier - - gecompenseerd wordt, valt er wei- Onduidelijk is overigens hoeveel er bij de twee instellingen aan wachtgeld wordt uitgekeerd. Die cijfers zouden volgens Van Vliet al- de studieduur in het hbo (hoger be roeps onderwijs) voor studenten die al een atheneum- of mbo-diploma hebben. De'kans dat dit kabinets voorstel ongeschonden de eindstreep haalt is nul. Letterlijk al le Tweede Kamer-fracties in de leen bekend zijn bij het ministerie Tweede Kamer vinden dat het hbo De uitkeringen aan werkloos onder wijspersoneel kosten Ritzen dit jaar 250 miljoen gulden, oplopend tot 350 miljoen in 1994. Daarom wil hij de rijksbijdrage voor wachtgelden per instelling op den duur beperken tot een bepaald percentage van de totale loonsom. Welk percentage is niet bekend. De verwachting is dat universitei ten en academische ziekenhuizen zich dan wel twee keer zullen be denken, voordat ze personeelsleden ontslaan. Daarnaast wordt het fi nancieel aantrekkelijk gemaakt om bij vacatures voorrang te geven aan ex-werknemers die op wachtgeld staan. De bewindsman overweegt dergelijke maatregelen ook bij on- Studiefinanciering kan simpeler, beter' Uit het rapport blijkt dat tweeder- tuur in het HBO gaat ontstaan. Stu- le van alle wachtgelders vrouw is. denten met een havo-diploma mo- .erlijker, simpeler en beter dan het Zeventig procent van hen is ge- gen er immers wél vier jaar over kabinet wil doen geloven. Dit huwd. Of wachtgelders wel genoeg blijven doen. De PvdA wil niet dat schrijft Groen Links in een notitie solliciteren en/of geen geschikte ba- J L-: J Au-* die vanochtend is gepubliceerd met nen weigeren, wordt "niet of r de titel 'Valt er nog wat te ritselen...'. Groen Links bepleit een studiefi nancieringsfonds met een vergelijk bare status als een ziekenfonds of een pensioenfonds. Overheid, ou ders en alle oud-studenten zouden aan dit fonds moeten bijdragen. Het fonds zou geheel onafhankelijk van ouders of partners bedragen aan studenten moeten uitkeren. Slechts een beperkt deel van de studenten is verplicht om later terug te beta len, aldus de notitie, die daarom voorstelt alle oud-studenten, afhan kelijk van hun inkomen, te laten bij dragen in het studiefinancierings fonds. relijks gecontroleerd", aldus het verder wordt vergroot. De rege- rapport. Die controle wil Ritzen ringsfracties vinden dat Ritzen op derwijs moeten een wachtgeldpre- diplomeerden hetzelfde uitpakt. DEN HAAG - Minister Hirsch Ballin (justitie) bestudeert enke le in plastic gegoten stopkogels die volgens de producent niet kan versplinteren. De bewinds man opende gisteren de politie- beurs 'informatie door commu nicatie'. De stopkogel die de poli tie momenteel gebruikt is discus sie sinds vorig jaar juni per on geluk de gegijzelde kolonel Van der Kieft dodelijk werd geraakt. De bedoeling was de gijzelne mer, een 34-jarige Westduitser, uit te schakelen die naast de ko lonel in een auto zat. Hirsch Bal lin heeft het gebruik van deze zo genaamde hollow point-kogel door scherpschutters van de po litie voorlopig verboden, in af wachting van een nader onder zoek. Hij heeft dat meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid van Groen LinksLankhorst. (foto ANP) ADVERTENTIE Binnenland kort Tankstations De komende acht jaar wacht de houders van benzinepompen een omvangrijke bodemsaneringsope ratie die hen ongeveer 800 miljoen gulden gaat kosten. Daar bovenop komt nog eens 700 miljoen gulden aan maatregelen om vervuiling in de toekomst te voorkomen. Mr J.A. Peters, directeur Bestuurszaken van het ministerie van VROM heeft dat bekendgemaakt op de jaarver gadering van de Novok. In de No- vok zijn de ongeveer 2.000 houders van vrije of witte pompen vertegen woordigd. Krakers Volgens de Groningse advocaat mr. W. de Haan, één van de advocaten van krakers die zijn aangehouden bij de ontruiming van het Wolters Noordhoff Complex in Groningen, worden de meeste verdachten 'ab normaal lang' in voorarrest gehou den. Volgens hem is het onzin dat verdachten die hun aandeel in de geweldplegingen hebben bekend nog langer worden vastgehouden. Het vasthouden van verdachten die hun naam niet willen noemen en die niets bekend hebben is volgens mr. De Haan zelfs onrechtmatig. Proefreferendum In navolging van Leiden houdt ook de gemeente Amsterdam volgend jaar een proefreferendum. De volksraadpleging vindt gelijktijdig plaats met de verkiezingen voor Provinciale Staten in maart 1991. Omdat in Nederland nog geen erva ring is opgedaan met referenda, wordt tijdens de proef een onder zoek naar de reikwijdte en de uit voering van het experiment gedaan. VVD en D66 Het zal in de tweede helft van de ne gentiger jaren moeten komen tot een fusie tussen de WD en D66. Er moet dan een liberale middenpartij ontstaan die goed is voor 25 tot 40 kamerzetels. Voor de fusie moet de VVD echter eerst intern orde op za ken stellen. D66 zal een tijdje zon der de leider Van Mierlo moeten functioneren. Dit zegt WD-kader- lid P. Evenhuis in Elsevier van deze week. Hij spreekt namens een pre- siegroep van 35 WD-kaderleden die de VVD naar het midden willen sturen. Ontucht Als het aan de officier van justitie bij de rechtbank in Zutphen ligt, mag een 47-jarige muziekleraar uit Epe twee jaar lang geen privélessen geven. Mevrouw mr. M.H. de Weert vroeg de rechtbank deze bijzondere voorwaarde op te leggen omdat de man de afgelopen tien jaar ontucht heeft gepleegd met 'jongens en meisjes in leeftijd variërend van acht tot vijftien jaar. Zij eiste verder drié maanden gevangenisstraf, die vervangen mag worden door onbe taalde arbeid, en twee maanden voorwaardelijk. Messcherpe prijzen door direkte fabrieksverkoop! Sola levert rechtstreeks van fabriek naar kon- sument. Omdat u bij de fabriek zelf koopt profi teert u van ongekende lage fabrieksprijzen, onze zwaar verzilverde kolfektle Is tijdelijk wel héél voordelig geprijsd. Komplete verzilverde cassettes Keus uit meer dan 15 modellen o.a. Haagsch Lofje, Hollands Glad, Puntfilet, Perle Classique. Fabrieksprijs 6 persoons 40 delig adviesprijs f 1980,- 9 persoons 60 delig adviesprijs f 2640,- 9 persoons 90 delig adviesprijs f 3285,- 9 persoons 105 delig adviesprijs f 3995,- 12 persoons 78 delig adviesprijs f 3490 - 12 persoons 135 delig adviesprijs f 4995, Losse bestekartikelen Ook voor pannen, keukengerei, huishoudelijke arti kelen, bestek in edelstaal uitvoering, porselein en kristal bent u bij Sola aan het juiste adres. Onze koopjeshal staat boordevol fantastische aan biedingen en verrassende koopjes. Sola Fabriek van Reenenweg 155 Zeist Naam: Adres: Plaats: DEN HAAG (AP/ANP/GPD) - De PvdA staakt het verzet tegen onder tekening van de aanvullende over eenkomst bij het Akkoord van Schengen. PvdA-woordvoerder Van Traa onthield zich gisteren, tij dens een door zijn fractie aange vraagd spoeddebat, van inhoudelij ke bezwaren. Was de PvdA de afge lopen maanden een verklaarde te genstander van Schengen, nu zei Van Traa zijn oordeel op te schorten tot na de ondertekening door het kabinet. Het kabinet liet de Kamer deze week weten het verdrag volgende week dinsdag in het Luxemburgse Schengen te willen ondertekenen. Het Akkoord van Schengen voor ziet in het wegvallen van de grenzen en vrij personen- en goederenver keer tussen de Benelux-landen, Bondsrepubliek Duitsland en Frankrijk. De PvdA vroeg prompt na de aan kondiging van het kabinet een spoeddebat aan, omdat de partij grote moeite heeft met de inhoud van het verdrag en de wijze waarop het tot stand is gekomen. Maar toen het spoeddebat gisteren plaatshad, liet Van Traa geen bezwaren meer horen. Hij zei de verantwoordelijk heid van ondertekening aan de re gering te laten. Granaat ontploft bij Egyptisch restaurant HEERLEN (GPD) Op amper ;wee meter afstand van een Egyp- :isch grillrestaurant in Heerlen is in Ie nacht van dinsdag op woensdag ?en handgranaat ontploft. Het pro- iectiel zorgde voor een enorme knal, lie tot in de wijde omgeving hoor- oaar was. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De schade bleef beperkt tot enkele dui zenden gulden. Ruiten van omlig gende panden gingen aan diggelen door rondvliegende scherven. Een gedeelte van de omgeving v^an het grillrestaurant werd gister morgen enkele uren afgesloten voor aen uitgebreid onderzoek door de technische recherche. Van de dader s) ontbreekt ieder spoor. Ook over het motief tast de Heerlense politie in het duister. "De gedachte aan een vorm van voetbalvandalisme na het teleurstellende 1-1-gelijkspel van Oranje tegen Egypte gaat ons te ver", aldus een politiewoordvoer der De PvdA sluit echter niet uit dat ze straks, wanneer de overeen komst is getekend, alsnog tegen wordt gestemd. "U kunt niet uit gaan van ons 'ja'", hield Van Traa PvdA-staatssecretarissen Dankert (buitenlandse zaken) en Kosto (jus titie) voor. Het CDA heeft zich tot nu toe als een enige voorstander be toond van het Schengen-verdrag. Van Traa verklaarde het spoedde bat te hebben aangevraagd om dui delijk te maken dat de gang van za ken bij het totstandkomen van het Schengen-verdrag niet voor herha ling vatbaar is. Het zit de PvdA vooral dwars dat 'Schengen' bijna geheel is bekokstoofd door ambte naren. "Als we praten over verster king van de democratie in Europa is deze weg een doodlopende", aldus Van Traa. Los van de inhoudelijke bezwa ren die zich vooral richten op de waarborgen voor de bescherming van de privacy en de positie van de asielzoekers hekelde Van Traa opnieuw de geheimzinnigheid waarmee het verdrag tot stand is ge komen. Dat deden ook Groen Links en D66. D66-woordvoerder Wolffensperger betoogde dat dit soort voor de rechtsbescherming essentiële verdragen niet kunnen worden afgesloten zonder "parle mentaire en openbare maatschap pelijke discussie". Wat Van Traa na liet, deden Wolffensperger en Van Es (Groen Links) wel. Zij drongen er bij de regering op aan af te zien van ondertekening. Staatssecretaris Kosto hield de Kamer voor dat hij het maximale had gedaan om de Kamer toch zo veel mogelijk te voorzien van infor matie over 'Schengen'. De andere landen hadden zelfs "meesmui lend" gereageerd op de opstelling van de Nederlandse regering, aldus Kosto. Hij zegde de Kamer een dis cussienota toe over hoe te handelen bij toekomstige Europese verdra gen over personenverkeer waarbij een optimale democratische contro le door het parlement centraal zou moeten staan. Het Westduitse kabinet heeft gis teren besloten tot ondertekening van 'Schengen'. Overigens kan het akkoord in West-Duitsland pas van kracht worden als het daar door de parlementen van de afzonderlijke deelstaten is goedgekeurd. Ver wacht wordt dat dit over anderhalf jaar het geval is., DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteravond de weg vrijgemaakt voor reclame op zon dag. In weerwil van bezwaren van het CDA, steunde coalitiegenoot PvdA een amendement van de WD. Met de steun van D66 kwam het voorstel om zondagsreclame toe te staan aan een kamermeerder heid. De CDA-fractie leverde niet al leen kritiek op de opstelling van de PvdA, maar richtte ook harde woor den aan het adres van de eigen CDA-bewindslieden. CDA-woord- voerder Beinema noemde het wets voorstel van het kabinet, waarin re clame op zondag op radio en televi sie mogelijk wordt "voor de CDA- leden in het kabinet een smet op het blazoen". In het voorstel van het kabinet wordt reclame op zondag mogelijk gemaakt, als de minister dat nodig vindt vanwege de extra inkomsten. Het amendement van VVD-kamer- lid Hermans staat reclame op zon dag zonder meer toe. Beinema betreurde het dat de PvdA reclame op zondag wil. "U schept daarmee niet, alleen afstand tot de coalitiepartner, maar ook tot het kabinet", zei de CDA'er tegen PvdA-woordvoerster Van Nieu- wenhoven. Volgens Beinema heeft de PvdA zich in haar keuze laten lei den door de dertig miljoen gulden, die reclame op zondag oplevert. Beinema zei in de richting van de PvdA "nog steeds van mening te zijn dat het socialisme niet geneigd is tot uitbreiding van de prikkels, zelfs niet als daar enige tientallen miljoenen tegenover staan. Het siert socialisten niet dat zij een der gelijk amendement ondersteunen". Van Nieuwenhoven ontkende dat het geld voor de PvdA de reden is geweest zondagsreclame te willen toestaan. WD'er Hermans meende dat de absolute afwijzing door Beinema van zondagsreclame nuancering be hoefde, omdat daar ook binnen het CDA verschillend over wordt ge dacht. Bovendien, zo verklaarde de WD'er, is het voorstel van het kabi net alleen maar gebaseerd op de wens inkomsten te boeken. Wat Be inema ertoe verleidde de eigen CDA-ministers te kritiseren. Kritiek oppositie op brede studie naar euthanasie DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met een uitbreiding van het onder zoek naar de euthanasie-praktijk in Nederland. Het kabinet wenst niet alleen te onderzoeken op welke ma nier en hoe vaak levensbeëindiging op uitdrukkelijk verzoek van de pa tiënt voorkomt, maar wil daarbij ook betrekken het toedienen van pijnbestrijdingsmiddelen die de dood tot gevolg hebben. De oppositie drong erop aan de onderzoeksopdracht te beperken tot de omvang en aard van de opzet telijke levensbeëindiging op uit drukkelijk verzoek van de patiënt. Een verbreding van het onderzoek werd door Kohnstamm (D66) be oordeeld als een "ongewenste ver menging" van totaal verschillende zaken. Kohnstamm werd alleen door de WD gesteund. WD'er Hermans betoogde dat de opzet die het kabinet voorstaat "vol strekt onduidelijk" laat wat de be doeling van het onderzoek is. Met Kohnstamm meende hij dat op me dische en ethische gronden grote verschillen bestaan tussen hande len (actief bijdragen aan de levens beëindiging) en nalaten van behan deling, bij voorbeeld bij een patiënt die in coma ligt. Hij meent dat het onderzoek slechts is bedoeld om de onenigheid tussen" PvdA (voorstan der van euthanasiewetgeving) en CDA (tegenstander) te verdoezelen. DEN HAAG ANC-leider Nelson Mandela houdt waarschijnlijk za- termiddag op het Leidseplein in Amsterdam een korte toespraak. Hij zal zeker niet naar Den Haag gaan, waar op dat moment bij de Zuidafrikaanse ambassade een So- weto-herdenking wordt gehouden. Er is gisteren druk overlegd om een programma in elkaar te zetten voor het onverwachte bliksembe zoek van Mandela, die morgen avond laat als gast van de Neder landse regering in ons land arri veert. Definitief is dat hij op het Catshuis in Den Haag logeert en za terdagmorgen tijdens het ontbijt besprekingen voert met premier Lubbers, vice-premier Kok en mi nister Van den Broek (buitenlandse zaken). Daarna is er een ontvangst bij koningin Beatrix. Het is nog niet helemaal zeker wat Mandela 's middags doet. Gisteren ontstond er enig getouwtrek tussen diverse maatschappelijke organisa ties die een claim op de ANC-leider menen te mogen leggen. Het Komi- te Zuidelijk Afrika (KZA), de Anti Apartheidsbeweging Nederland (AABN) en de werkgroep Cairos, die belast zijn met de organisatie van het 'vrije' middagprogramma, hebben na langdurig overleg een voorstel ingediend bij de naaste me dewerkers van Mandela. Ze ver wachten vandaag goedkeuring te krijgen. Vanuit Den Haag gaat Mandela in Mandela, vanuit Duitsland via Frtitikrijk op weg naar Nederland, neemt de toejuichingen van het publiek in Straatsburg in ontvangst. (foto EPA elk geval naar Amsterdam. Burge- van de partijraad van de PvdA toe. meester Van Thijn zal hem daar offi- De AABN en de KZA zijn er niet cieel ontvangen en een lunch aan- helemaal gelukkig mee dat de PvdA bieden. Omdat PvdA-minister Kok min of meer met Mandela aan de het plotselinge bezoek heeft gere- haal gaat. Ze zijn niet bijster tevre- Toespraak geld, spreekt Mandela later in ge- den met de inzet van de partijAn bouw De Meervaart de vergadering strijd tegen de apartheid. Mandela heeft echter een duide lijk belang voor zijn bezoek aan de PvdA. De ANC-leider probeert de Europese sociaal-democraten te winnen voor het standpunt om de bestaande sancties van de Europese Gemeenschap tegen Zuid-Afrika te handhaven. Hij is daarvoor ook al op bezoek geweest bij de Socialis tisch Internationale, de socialisti sche voorman Willy Brandt en bij de Duitse SPD. Mandela doet deze moeite met het oog op de komende vergadering in Dublin van Europe se regeringsleiders, tijdens welke over de ontwikkelingen in Zuid- Afrika wordt gesproken. Na de rede van de ANC-leider bij de PvdA, die ongeveer een kwartier in beslag neemt, volgt een ontmoe ting met vertegenwoordigers van de solidariteitsgroepen. In eerste in stantie zouden daarbij alleen verte genwoordigers aanwezig zijn van AABN, KZA en de kerken. Na veel gepraat is de samenstelling van de groep breder gemaakt. Zo komen naar die bijeenkomst nu ook mensen van de vakbonden en van de medefinancieringsorgani saties NOVIB, ICCO, IVOS en Ce- bemo. Zelfs de kleine actiegroep 'Shell uit Zuid-Afrika' mag iemand sturen. In totaal zullen ongeveer vijftig mensen de hoge ANC-man ontmoeten. Aansluitend wil Mande- la met sommigen van hen apart nog even praten. Gehoopt wordt dat de ANC-leider bereid is om vanaf het balkon van de Stadsschouwburg aan het Leids eplein een openbare toespraak te houden. Het plein werd in februari tijdelijk omgedoopt in Nelson Man- dela-plein, toen er uitgebreid feest werd gevierd vanwege de vrijlating van de zwarte verzetsheld uit de ja renlange Zuidafrikaanse gevangen schap. Het is mogelijk dat om veilig heidsredenen van de openbare toe spraak wordt afgezien. Het hele be zoek van Mandela is omgeven met zware veiligheidsmaatregelen. Zo is de anders altijd openbare vergade ring van de PvdA-partijraad voor deze gelegenheid besloten. Alle ver tegenwoordigers van de maat schappelijke organisaties worden voor hun ontmoeting met Mandela gescreend. Mandela vertrekt in de loop van de zaterdagmiddag met het vlieg tuig naar Londen. Er is zeker geen tijd om in Den Haag de Soweto-her- denking van het landelijk overleg 'Shell uit Zuid-Afrika' (SUZA) bij te wonen. De SUZA deed gisteren alle mogelijke moeite om de ANC-leider toch naar de demonstratie te laten komen. "Wij vinden dat hij er niet om heen kan om bij de Soweto-herden- king het woord te voeren", zei S. Blanksma van het landelijk overleg gistermorgen, "Mandela heeft opge roepen om de sancties tegen Zuid- Afrika te intensiveren. Wij hebben naar hem geluisterd. Dan moet hij ons nu ondersteunen. Hij kan het niet maken om ons in de steek te la ten". Later op de dag kreeg de SUZA meer begrip voor de tijdnood van Mandela. Overwogen wordt nu om de herdenking van de bloedige op stand in Soweto te verplaatsen naar Amsterdam. Gisteravond laat was de SUZA daar nog niet uit. Boven dien zal de gemeente Amsterdam daarmee ook nog akkoord moeten gaan. Geweldloos De organisatie van de Soweto-her- denking, die morgen vooraf wordt gegaan met een blokkade van het Shell-hoofdkantoor, is al lange tijd in volle gang. Er is een grote demon-, stratie door Den Haag gepland, waarna bij de Zuidafrikaanse am bassade een manifestatie wordt ge houden met sprekers, muziek en dans. Peter Hermes van de AABN zegt dat als Mandela meer tijd had gehad toch nooit bij de herdenking van de Soweto-opstand aanwezig zou zijn geweest. "Hoewel de SUZA de blokkade bij Shell principieel ge weldloos) wil houden, weet je niet wat er gebeuren gaat. Dat kan de volgende dag toch van invloed zijn op het verloop van de Soweto-her- denking. Zo'n risico kan je niet ne- Het AABN en het KZA hebben zich al in een eerder stadium van de blokkadë gedistantieerd, omdat die op dit moment 'niet relevant' wordt geacht. Ze ondersteunen wel de So- weto-herdenking.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3