Wiet vergeten wat nu haalbaar is WK-gokjes mogen alleen in besloten kring REPORTAGE) Alders wil 'met elkaar' werken aan een schoner milieu Met 58 de pastorie in Rk bisschoppen oneens over nieuwe catechismus DONDERDAG 14 JUNI 1990 GEESTELIJK LEVEN DEN HAAG - Het is niet goed of het deugt niet. Mi nister Alders van milieube heer weet zich ingeklemd in "het spel" tussen de mensen die vinden dat hij veel te ver dreigt te gaan en de mensen die menen dat hij geen tem po durft te maken. Bij de verschijning van het NMP- Plus, de aanscherping van het Nationaal Milieubeleids plan, maakt hij een eerste balans op. Het plan biedt de minister van milieu en andere minis ters een "belangrijk instru ment" om tot uitvoering van het milieubeleid te komen, meent Alders. "Het geeft handen en voeten, en daar ben ik tevreden over. Maar op het moment dat ik dat zeg, weet ik dat die tevreden heid nergens op slaat. Dat er volgende stappen moeten komen, veel fundamentelere ook". Al eerder, in de Tweede Kamer maar ook tegenover de milieubewe ging, heeft de bewindsman duide lijk gemaakt te streven naar een "veel diepergaande discussie" over de uitgangspunten van het milieu beleid. Zo is de koppeling van milieuzorg aan steeds maar door gaande economische groei voor Al- ders allesbehalve een vanzelfspre kende. Maar wie durft die discussie "De vragen die we ons moeten stellen, zullen steeds indringender worden", zegt Alders, "de antwoor den steeds ingrijpender." Hij geeft het voorbeeld van de afval-proble- matiek: "De maatregelen die we nu nemen, zijn alle enorm belangrijk. Maar als je de totale massa beziet, is het nog steeds peanuts. Toch moet je in het oog houden wat nü haal baar is." Die discussie over het haalbare heeft bij de totstandkoming van het NMP-Plus met name gewoed tus sen de "coördinerend" milieuminis ter en de mede-ondertekenaars van het stuk: Andriessen, Maij-Weggen en Braks. Voor Alders was het daar bij van belang "geen gaten te laten schieten" in zijn benadering: stap voor stap verder, ook "tegen de ver- drukking in". e Zo is, bij voorbeeld, de verdere af topping van het reiskostenforfait voorlopig van de baan, terwijl dit toch bedoeld was als milieumaatre gel. Alders koos voor die middelen die hij wél zonder al te moeizame politieke discussie ter beschikking kreeg, zoals verhoging van de benzi- ne-accijns. "Het mag pragmatisch klinken", zegt hij, "maar we moesten wel wordt. Niettemin noemt het NMP- Plus geen harde nieuwe jaartallen. Toch tegenspel van Braks? Uit het antwoord van Alders blijkt in elk geval hoezeer hij zich door argwa nende collega's omringd weet: "Waar het gaat om het verzurings- beleid, ben ik ook zélf aarzelend om met nieuwe jaartallen te komen." Een ander punt waarop sommige leden van het kabinet op de rem van het milieubeleid zijn gaan staan, be treft de invoering van regulerende heffingen. Deze zijn niet bedoeld voor het spekken van de schatkist, maar voor het veranderen van milieuschadelijk gedrag. Al kort na zijn aantreden ver klaarde Alders zich voorstander van dergelijke heffingen. Het NMP- Plus echter spreekt hierover in voorzichtige termen. Regulerende heffingen vallen in elk geval binnen de definitie van de collectieve las tendruk. En die mag niet stijgen. "Ik constateer dat we toch een paar stappen verder zijn", zegt Al ders. "In de discussie met andere departementen heb ik de werking ervan duidelijk kunnen maken. In het NMP, nog maar een jaar gele den, bleef het helemaal buiten beeld. Nu gaan we experimenteren, het instrument blijft overeind." Stappen Ik word waanzinnig boos als men dan zegt dat wij i vooruit. Het gaat feitelijk om de ver andering van de vervoersstroom: van auto naar openbaar vervoer. En elke stagnatie die daarbij in de uit voering optreedt, brengt ons verder van huis. Je moet lijntjes kunnen gaan aanleggen, rails, waarop trei nen rijden, van X naar Y." schoot werpen. Want hoe kunnen TOSSSm we anderen voorhouden dat zij der moeten gaan als Broeikaseffect Maar de "treinen" van het milieube leid hoeven niet voor elke collega minister van Alders even hard te gaan. Dat blijkt onder meer uit de doelstellingen die in het NMP-Plus zijn opgenomen over het terugdrin gen van de uitstoot de (C02), de belangrijkste ker van het broeikaseffect, In een eerder uitgelekt concept aandurven*7" van het plan was nog sprake van een reductie tussen nul en vijf pro cent in het jaar 2000. Op het aller laatst werd het kabinet het eens over een reductie van drie tot vijf procent. Dat laatste getal noemt Al ders nadrukkelijk zijn inzet. Maar daarbij weet hij zich wel afhankelijk van de minister van economische zaken, voor wie de "trendbreuk" in het milieubeleid niet zo'n vaart hoeft te hebben. Het is ook op dat punt dat Alders spreekt van verder gaan "tegen de verdrukking in", al wil hij daarbij niet horen van tegenwerking van Andriessen: "Het zou een diepe schande zijn als tussen beide depar tementen geen punten van discus sie lagen." De 'verdrukking' ligt in de harde (foto ANP) werkelijkheid lacht. Het hoge woord over inkrim- Andriessen aar- ping van de veestapel, volgens de meeste deskundigen een absolute noodzaak, is ook met het NMP-Plus niet gesproken. Toch zijn ook Braks en Alders het over de hoofdpunten "volstrekt eens", meent de milieuminister. De inkrimping van de veestapel zal er zeker komen, als in 1994 geen capa- iljoen ton voor de ver- mest wordt gehaald. De boeren hebben nu nog een uit- het zelf werkelijkheid overigens dig uit de voeten lijkt te kunnen, Om uit te komen op vijf procent re ductie, is een totale besparing van ruim 20 procent nodig. "En dat", legt Alders uit, "terwijl de trend nog steeds stijgt: meer economische groei, meer energie-verbruik, nóg een centrale erbij." "Niemand kan zeggen dat die re ducties makkelijk te halen zijn, het citeit zal heel lastig zijn, absoluut." Direct werking daarop lijkt hij zichzelf vermanend toe te spreken. "We willen toch la- weg. Ze weten dan dat ten zien wat we wél kunnen, niet al moeten doen." de eerste stap het hoofd De vraag blijft wel hoe het intus- iuoiu n de verzurende bossen zal ver- het zelf niet gaan. Het NMP sprak dreigend van procent dode bomen in 2000. Het Het verder gaan dan anderen NMP-Plus houdt het erop dat het speelt ook een rol in de discussie veilig stellen van slechts 20 procent de verzuring van bossen, heide VQ11 *^e bossen "alomonvoldoende" door industrie, verkeer wordt geacht. Toch is van een flinke landbouw. De getallen die het aanscherping van het verzunngsbe- NMP-Plus noemt voor de uitstoot leid 6een sprake, ammoniak door met i landbouw zijn ongewijzigd ten op- ..J™" "Westaan linUtn itnn Vi MH/fD Ttr, i r, t .-.r. O i /VidCfS. WK blddll zichte ring" var haalbaar, intense opgave", zegt taan aan het begin van proces dat jaren zal duren. Er het NMP. De "intensive- het beleid bleek dus niet ^^S^kodig^^hS terugdringen van de verzuring te komen. Maar het probleem steekt enorm ingewikkeld in elkaar, kijk pel", meent Alders, alleen al naar de landbouw. Andere ■op dit moment we- voedingsmiddelen, andere stallen, Veestapel "Het is heel sin "bij alles wat w ten hebben we de scherpste formu lering gevonden voor alles dat nu technisch mogelijk is." Maar er zijn toch ook niet-technische maatrege- nvesteringsprogramma's. Het kan, het moet, maar het kost tijd." De bewindsman voegt er meteen toe dat er "haast" bij is, dat het len mogelijk? De bewindsman de komende jaren "erop of eronder." Zo, meent Alders, worden met het NMP-Plus de nodige stappen gezet voor de uitvoering van het milieu beleid. "De daad bij het woord", zo luidde de ondertitel van een van de concepten van het plan. "En wie me vraagt of het voldoende is, die zeg ik: absoluut niet. Maar je moet die stappen wel zetten." Het zetten van stappen kan voor de sociaaldemocratische bewinds man alleen "met elkaar", een van zijn favoriete uitdrukkingen. Onder de bevolking leeft de zorg voor het milieu nog steeds in hoge mate, zegt elke enquête. Maar kom niet, zo geeft Alders zelf aan, aan de auto, want dan lijkt het met de belang stelling voor het milieu al gauw weer gedaan. De overheid moet meer doen, me nen velen. "Maar mensen trappen zelf het gaspedaal in", stelt de mi nister. "Ik word waanzinnig boos als men dan zegt dat wij maar meer moeten controleren. Het zijn auto- matipmes die je moet doorbreken. En daarbij haalt wetgeving niets uit." Met technische maatregelen valt het nodige te bereiken. "Maar er komt een moment dat het niet meer langs de technische weg kan. Dat is het moment waarop je je moet af vragen: hoe wil je produceren, waarom voortgezette economische groei, een derde vakantie, het con sumentisme van de eerste orde. Dat zijn de principiële vragen." Die vragen moeten volgens hem gesteld worden, "al bereiken we nog zo veel van de doelstellingen die we nu hebben gekozen, en zijn er al enorme verschuivingen opge treden. Ik heb niet de illusie dat we met dit NMP-Plus alle stappen zet ten. Maar wat wilde ik bereiken? Een begin van uitvoering. Dat begin kan met dit plan gemaakt worden". Hoeveel mensen dezer dagen een gokje wagen op de afloop van het WK voetbal of de uitslag van afzonderlijke wedstrijden weet niemand, maar vast staat dat op ongekend massale schaal weddenschappen zijn afgesloten. De officiële organisatoren van kansspelen - onder meer de Stichting Nationale Sporttotalisator en commerciële bookmakers met een vergunning - zien grote omzetten aan hun neus voorbij gaan. In vrijwel elk café of clubhuis, maar ook in talloze bedrijven, kantoren en werkplaatsen, is de mogelijkheid geschapen een bedragje in te zetten. Mag dat? Dat hangt er van af Strikt genomen is het organiseren van een lotto of voetbalpool illegaal. Artikel 1 van de Wet op de Kansspelen houdt een algemene verbodsbepaling in, omdat de Nederlandse wetgever het wedden van oudsher als een immorele activiteit beschouwt. Voorkoming van zonde en zedeloosheid is natuurlijk niet de enige reden voor het verbod. Minstens zo belangrijk is de heffing van kansspelbelasting, waar de fiscus naar kan fluiten als er gegokt wordt zonder vergunning. Bij de afdeling 'bijzondere wetten' op de diverse politiebureaus in den lande zijn naar aanleiding van het WK voor zover bekend geen verzoeken tot ontheffing van het kansspel-verbod binnengekomen. Half Nederland zou dus nu in overtreding zijn, ware het niet dat de wet expliciet een uitzondering maakt vo.or het gokspel dat zich geheel afspeelt in de privé-sfeer. Het houden van een kansspel is toegestaan, aldus artikel 2 van de wet, in gelegenheden die niet voor het publiek zijn opengesteld en als het niet bedrijfsmatig wordt georganiseerd. Illegaal Meedoen aan een WK-pool in het café, is zonder meer illegaal, terwijl weddenschappen in gezins- of familieverband juridisch volkomen in orde zijn. Personeelslotto's in bedrijven en instellingen spelen zich af in een soort schemerig tussengebied. De jurisprudentie maakt namelijk niet helemaal duidelijk wat in dit verband moet worden verstaan onder een 'niet voor het publiek opengestelde gelegenheid'. Volgens de tot dusve gewezen rechterlijke uitspraken is; de vereiste beslotenheid afhankelijk van de vraag of de m weddenschappen zich beperken tot vëtSstè verguMing*bégaaT 'een bepaalde groep mensen die zware overtreding en riskeert een onderlinge relaties hebben boete van tienduizend gulden. Op een bedrijfsafdeling waar mensen een dagelijkse werkrelatie Ter geruststelling: er valt veilig een hebben, is het gokverbod dus niet jaarinkomen om te verwedden dat van toepassing. Daarentegen vallen de politie niet de minste de personeelslotto's in grote belangstelling heeft voor deze vorm bedrijven, waar bijvoorbeeld van kansspel. Zij beschouwt het als Met legale middelen zijn duizend mensen aan deelnemen die een normaal, aanvaardbaar gegeven speelschulden immers niet te elkaar lang niet allemaal kennen, dat het grote publiek bij bijzondere innen. Als de weddenschap is waarschijnlijk wel degelijk onder sportevenementen zoals de Tour de afgesloten in strijd met de Wet op de het verbod van de Wet op de France en het WK duchtig aan het Kansspelen is de overeenkomst Kansspelen. Ook als het enkel voor gokken slaat. Pas als grootschalige nietig. Voor zover het gokye als de aardigheid en zonder winstbejag illegale kansspelcircuits worden van de organisatoren gebeurt. gesignaleerd - het is bekend dat het Het is aan de criminele milieu eigen lotto's runt opsporingsautoriteiten en met omzetten van miljoenen uiteindelijk de rechter om de grens guldens - wordt de opsporing te trekken. Dit lijkt misschien een interessant, futiele aangelegenheid, maar pas Vaak richt het onderzoek zich dan op. Wie gelegenheid geeft mee te op verdachten voor wie de politie dingen in een kansspel zonder de ook om andere redenen (fraude, zwart geld) al belangstelling had. Aanleiding tot optreden vormen meestal klachten of aangiften met betrekking tot bijkomende excessen. Spelers in het illegale circuits lopen namelijk nog wel eens het risico slachtoffer te worden bedreiging of afpersing. zodanig wel is toegestaan (dus in besloten gelegenheden of in privé- kring) erkent het Burgerlijk Wetboek uitdrukkelijk het ontstaan van een geldige verbintenis, maar het onthoudt de schuldeiser elk rechtsmiddel om nakoming af te dwingen. Zoiets heet 'een natuurlijke verbintenis': een schuld zonder aansprakelijkheid en zonder verhaalsrecht. Wie aan de natuurlijke verbintenis voldoet, kan niet terugvorderen wegens onverschuldigde betaling en doet evenmin een schenking. Maar de schuldeiser heeft niet de bevoegdheid een rechtsvordering tot betaling in te stellen. Vandaar spreken gokkers van 'ereschulden'. Toegenomen vraag Intussen maakt de regering zich nogal zorgen - los van het WK of soortgelijke evenementen - over de groeiende deelname aan het illegale kansspelcircuit en aan buitenlandse kansspelen (waar de fiscus evenmimbelasting over kan innen). Vorig jaar is in de nota 'Kansspelen in perspectief erkend dat de gokbehoefte van het publiek de legale mogelijkheden verre overtreft. Via 'een gecontroleerde uitbreiding van het legale aanbod' is de overheid voornemens aan de toegenomen vraag te beantwoorden. Het aangekondigde beleid maakt onderscheid tussen de 'snelle omzet-spelen' (short odds: bingo, casinospelen, wedden op paarden, speelautomaten, krasloterijen) en de overige kansspelen (long odds). Omdat de 'short odds' veel meer risico op gokverslaving en ander ongerief meebrengen, wil de regering de positie van de long odds-spelen versterken, mede met het oog op de buitenlandse concurrentie. De-regulering In de praktijk zal dit neerkomen op een de-regulering, zodat de gokexploitanten een grotere flexibiliteit bij de bedrijfsvoering krijgen en beter kunnen inspelen op de markt. Bij het volgende WK Voetbal zullen er dan ook aanzienlijk meer mogelijkheden bestaan voor legale transacties met bookmakers dan bij de huidige Mondiale. Mevrouw Aaltje Marra-Ferwerda: "Het is telkens om de boodschap zo goed mogelijk over te brengen". Mevrouw Aaltje Marra 'late roeping' Van c correspondent Hans Willems DRONRIJP (GPD) - Op een leeftijd dat anderen denken aan 'afbouwen' en 'rustiger aan doen' hoopt Aaltje Marra-Ferwerda (58) uit Dronrijp aan een loopbaan als hervormd predikante te beginnen. Vorige week slaagde zij in Gro ningen voor haar doctoraal exa men theologie en nog deze maand volgt ook het kerkelijk examen en het verplichte gesprek met de zogenaamde colloquium-com missie in de Hervormde Kerk. Als ze dat achter de rug heeft, staat niets een verhuizing naar een pas torie in de weg. Wie er ook verbaasd is over de ze 'late roeping', echtgenoot en 'manager' Jouke Marra zeker niet. "Ze heeft altijd veel in haar mars gehad en moet ook altijd wat om handen hebben. Stilzitten is er niet bij en wanneer ze aan iets begint, maakt ze het ook af'. Aaltje Ferwerda is opgegroeid in Leiden'en Utrecht en werkte voor ze trouwde als maatschappe lijk werkster in de kinderbescher ming. Kerk en theologie hebben haar altijd al sterk geïnteresseerd. In de tijd dat ze in Groningen woonde, deed ze daar de cateche- tencursus zodat ze later zondag schoolwerk en schoolcatechese kon doen. Het idee om 'echt' theologie te gaan studeren ontstond eigenlijk door het verlangen om ook te mo gen preken. "Preken en pastoraat hebben me altijd getrokken. Ik heb al heel wat keer op de kansel gestaan. Het is telkens weer een uitdaging om de boodschap zo goed mogelijk over te brengen". Dankzij het catechetendiploma kon mevrouw Marra aan de Noor delijke Leergangen (nu: Hoge school) in het vierde jaar van de opleiding MO-theologie instro men. Deze deeltijdstudie, die op leidt voor onderwijsbevoegdheid op eerstegraads niveau, voldeed zo goed dat Aaltje met zes ande ren besloot door te gaan op uni versitair niveau. Geen gemakke lijke stap, want eerst moesten de drie klassieke talen Grieks, Latijn en Hebreeuws, worden inge haald. In vier jaar tijd heeft mevrouw Marra in Groningen haar studie voltooid, zowel het 'staatsdeel' als het kerkelijke deel, dat zoals be kend bij de hervormde opleidin gen gescheiden is. Als hoofdvak had mevrouw Marra Oude Testa ment. Haar scriptie, begeleid door prof. Cas Labuschagne, had als titel 'De Godsbode in het Ou de Testament'. Het contact met de overwegend veel jongere theologiestudenten in Groningen heeft mevrouw Marra erg op prijs gesteld. Met na me de verplichte week op het se minarie in Doorn en de werkcol leges boden de gelegenheid in tensief met elkaar op te trekken. "Ik heb me altijd volledig geac cepteerd gevoeld". Mevrouw Marra hoopt vurig dat ze in Friesland, en liefst niet al te ver van Dronrijp een baan kan vinden als predikante. Het moet wel een deeltijdfunctie zijn, ook al omdat haar man het liefst nog wat blijft boeren bij de twee zoons die zijn bedrijf nu al groten deels hebben overgenomen. AMERSFOORT (ANP) - De Ne derlandse rk bisschoppen heb ben geen eensluidende reactie kunnen geven op de ontwerp- catachismus van het Vaticaan. Enkele bisschoppen maken kriti sche opmerkingen, maar die gaan lang zover niet als die van hun Amerikaanse collega's die het do cument onlangs .volledig hebben gekraakt. De kritische bisschoppen vin den dat een aantal uitgangspun ten niet consequent is doorge voerd. Het document, dat het Va ticaan angstvallig geheim houdt, is bedoeld als aanknopingspunt voor nationale catechismussen en zou dus noch een kant en klare catechismus, noch een compleet theologisch handboek moeten zijn. Het Vaticaan slaagt echter niet geheel in die opzet. De bisschoppen zouden in het document graag meer aandacht zien voor de bijbel, niet alleen als vindplaats van leerstellige tek sten, maar ook als ontmoetings plaats van God en mens. Daar naast dient meer rekening te wor den gehouden met de oecumene, de joodse wortels van het geloof en met het feit dat zowel mannen als vrouwen door het document moeten worden aangesproken. De Amerikaanse bisschoppen konden slechts met grote moeite positieve punten vinden in het Vaticaanse document De cate chismus haalt naar hun mening teksten uit hun verband, brengt leken terug in een passieve func tie en legt te veel nadruk op de verschillen met andere kerken. Missieraad 'niet verheugd' over nieuwe statuten DEN BOSCH/UTRECHT (ANP) De Nederlandse Missieraad (NMR) is 'niet erg verheugd' over de statutenwijziging waartoe de rk bisschoppen na jaren overleg hebben besloten. "Voor mij was de hele operatie niet nodig ge weest", aldus algemeen secretaris drs. A.N. van Elven. De wijziging van de statuten, noodzakelijk geworden door de invoering van het nieuwe kerke lijk wetboek (1983), is de afgelo pen jaren meermalen inzet van conflicten tussen de bisschoppen en de NMR geweest. In 1988 werd een moeizaam compromis be reikt, dat de NMR 'onder protest' aanvaardde. Een jaar later scherpten de bisschoppen de sta tuten zonder voldoende overleg aan en sprak de NMR het onaan vaardbaar uit. Om uit de impasse te raken, zijn de bisschoppen nu teruggekeerd naar het compromis van 1988. Dat betekent dat er alleen voor bis schoppelijk goedgekeurde mis sionaire organisaties plaats is in de NMR en het Bureau Interna tionale Solidariteit en het Missio nair Centrum, beide in het bis dom Roermond, het samenwer kingsverband dus moeten verla ten. Gewetensbezwaarden. In de Sovjetunie wordt op dit moment gewerkt aan een vervangende dienstplicht voor burgers die de militaire dienst om principiële re denen afwijzen, zo heeft woord voerder Juri Smirnov van de Raad voor Godsdienstzaken be kend gemaakt. In het ontwerp voor een nieuwe godsdienstwet wordt het weigeren op grond van geloofsovertuiging nog steeds niet toegestaan. Volgens Smirnov komt er een speciale wet waarop gewetensbezwaarden een beroep kunnen doen. Vaticaan doorgelicht. Een team financiële experts is begon nen de boeken van het Vaticaan door te lichten en een huishoud- plan aan te leggen. Ondanks forse bezuinigingen staat het Vaticaan diep in het rood. In 1990 zijn de in komsten begroot op 120 miljoen gulden en de uitgaven op ruim 285 miljoen gulden. Het gat van 165 miljoen moet met de 'Pieters penning' gedicht worden. In 1988 was de opbrengst uit dit potje voor giften en collecten goed voor ongeveer 100 miljoen gulden. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Bode graven (toez.) L. Wullschleger Den Haag: aangenomen naar aalten (toez.) mw. A. J. Yntema Barchem; beroep baar Ph. van Wijk (1.1. zendingspredi kant in Kenia) Bodegraven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2