'De mensen komen niet voor moeilijke dingen' Bijna dertig jaar Duo Jan Zwaan uit Zuidwolde INGEN André van Duin krijgt Gouden Driehoek Gerard van den Berg (57) terug met 'Zo vader, zo zoon' DONDERDAG 14 JUNI 1990 i Deze zeer uitzonderlijke rok jvas te zien op een show van mo- deontwerpende studenten in het Australische Sydney. Het ontwerp is van Anna Biddulph en ze sleepte daarmee een van de prijzen in de wacht. Hoe ori gineel van vorm ook. de draag baarheid van het geheel lijkt wat problematisch. (foto ap) op een accordeonclub en school de zichzelf bij. Zijn motto: "Vra gen, kijken en luisteren." Repertoire Het repertoire zoeken ze samen uit. Het aantal nummers waaruit ze kunnen putten, durven ze niet te schatten. Die lopen uiteen van Engelbert Humperdinck tot en met Vera Lynn. Het grootste deel is Nederlands- en Duitstalig, maar ze kiezen bewust niet voor nummers uit de Top Veertig. "We bereiken alle lagen van de bevolking, de jeugd in de disco theken en het massapubliek dat de feesttent op de kop zet. We doen ook veel bejaardenavonden met oudere nummers die je nooit meer hoort. Smartlappen bren gen we niet, al kijken we er niet op neer." Zwaan kent alles uit het hoofd, zeker een paar honderd werkjes. Al heeft ze een nummer jaren niet gezongen, bij "even overkij ken van de tekst" zit het er weer in. Hun grootste hit heet 'Ik zoek een meisje.' Het is een van de al tijd terugkerende verzoekjes. Bioscooppas: 5000 verkocht DEN HAAG (GPD) Twee weken na de start van de ac tie '24 films voor vijftig bal len' waarmee de Cannon Theaters tijdens het WK voetbal tóch bezoekers in de bioscopen probeert te krij gen, zijn al ruim vijfduizend goedkope bioscooppassen verkocht. Voor vijftig gulden kun nen fanatieke voetbalhaters of fervente filmliefhebbers met zo'n pas van 8 juni tot 8 juli vierentwintig keer naar de film in één van de Cannon-bioscopen. Op de dagen dat er geen WK-wed- strijden worden gespeeld is de pas niet geldig. Het publiek dat de kaart - gebruikt om de alom heer sende voetbalkoorts voor een paar uurtjes te ont vluchten, is zeer gevarieerd, aldus directeur E. Rooth van Cannon. "Huisvrouwen, stu denten, echt mensen van alle leeftijden. Het merendeel van deze bezoekers gaat normaal nauwelijks of nooit naar de film. We hopen dat deze mensen ook na de we reldkampioenschappen blij ven komen". Of er na een eventueel rampzalig verlies van Oran je een run op de goedkope filmpassen zal komen, durft Rooth niet te voorspellen. "Wie weet. Ik hoop echter ook gewoon dat Nederland in de eindronde komt". Prehistorisch dier In het noorden van de Argentijn se provincie Neuquen zijn de res ten van een prehistorisch dier aangetroffen. De Argentijnse pa leontoloog Rodolfo Coria maakte dinsdag bekend dat drie meter onder de grond het bekken van „een zoogdier uit het pleistoceen" is gevonden. Volgens Coria gaat het om een overblijfsel uit het Pleistoceen, de prehistorische periode van 2.500 miljoen jaar tot 10 miljoen jaar voor Christus. Kandelaars H.f.g J-E H.E.T S.É.H.aO./?E> fX-t-TS HE-WZ HE-E-F-r /vV ae EERS.T.E RON-DE Z-I-J-AS TE6-E-N-S.T-A-H-DER L/-/-T AMSTERDAM - Na Mary Servaes en Anneke Grönloh is dit jaar de Gouden Driehoek toegekend aan André van Duin. De komiek ontvangt de ze onderscheiding op zaterdag 23 juni in de Amsterdamse iT, Nederlands grootste homo discotheek. De Gouden Drie hoek is een onderscheiding die jaarlijks wordt toegekend aan een bekende Nederlander, die zich heeft ingezet voor de emancipatie van de homo's en lesbiennes in ons land. Bezoe kers van de Amsterdamse bar 'Chez Manfred' en de disco theek iT bepalen elk jaar wie voor deze onderscheiding in aanmerking komt. André van Duin ontvangt de onderschei ding vooral voor de wijze, waarop hij zich de afgelopen maanden in het openbaar heeft uitgelaten over zijn homo-zijn! De manier, waarop hij nog niet zo lang geleden tijdens zijn ju bileum-gala op de televisie sprak over zin vriend, deed veel homo's besluiten André van Duin de Gouden Driehoek toe te kennnen. Anneke Grön loh zal de Gouden Driehoek overhandigen. André van Duin: zich inge zet voor homo-emancipatie. (foto GPD) ZUIDWOLDE - Thuis bij Jan en Zwaan van de Beid, een artiesten-echt paar en vermaard als duo als er feesten en partijen aan de orde zijn. In de ka mer glimt aan een muur een gouden lp, beschik baar gesteld door Polydor als beloning voor 50.000 verkochte exemplaren Jan Zwaan. Veel antiek, een vitrine met glaswerk, snuisterijen, een klassiek bureau, afbeeldingen van vogels rondom. Zwaan schildert zelf. Duifjes, kip pen en rozen vormen haar favoriete onderwerpen. Jan: 'Vragen, kijken Hun dochter (14) heeft iets van haar aanleg meege kregen. Het zit er in dat ze in tekenen verder gaat. Van haar ouders mag ze. Die rekenen er een beetje op dat de zoon (11) het in de muziek zal zoeken. In 1991 zitten ze dertig jaar in het amusementsvak. "Maar nie mand kent ons," zegt Zwaan, in een poging succes en carrière doeltreffend te relativeren. Ze houdt absoluut niet van de snoe verij waar collega's zich graag aan te buiten gaan. Hun ouders zaten van weers kanten in de muziek en via de muziek hebben Jan en Zwaan el kaar leren kennen en waarderen. Dat ging tamelijk simpel. Jan kreeg het verzoek Zwaantje ac- cordeonles te geven en het har monieerde tussen beide jonge mensen. Ze trouwden in 1968 en geven toe dat "ze nog steeds geen half uur zonder elkaar kunnen," al heeft ieder een taak. Zwaan is goed in zakelijke dingen, Jan be stiert het muzikale deel van hun verbintenis. Als het om een avondvullend programma gaat, wordt het duo uitgebreid tot een trio met Ben ny Hemme als drummer. Jan zit dan zingend achter het orgel. Zwaan zingt solo. Met carnaval is het hoogtij. Daarna wordt het iets stiller als april voorbij is, maar de buiten-evenementen houden hen de hele zomerperio de bezig en dit gaat door tot en met december. Tweeëntwintig jaar geleden was Jan stucadoor. Hij zat elf jaar Metropole Orkest naar Finland HILVERSUM (GPD) - Het Me tropole Orkest is vandaag naar Finland vertrokken waar het de topattractie is van een groot achtdaags midzomerfestival. Het NOB-orkest geeft vrijdag- en za terdagavond concerten op uitno diging van de festivalleiding. De Finnen nemen de kosten van de trip geheel voor hun rekening. Het Metropole Orkest staat tij dens het festival onder leiding van Henk Meutgeert, die spe ciaal voor deze gelegenheid een ouverture heeft geschreven op de hymne "Finlandia" naar een thema van Jean Sibelius. Het muzikale evenement, dat het "Sata-Hame"-accordeon festival wordt genoemd, wordt in het Finse stadje Ikaalinen gehou den. Er doen talloze artiesten uit vele landen aan mee, onder wie de beroemde tango-virtuoos As- tor Piazzolla, het Mantova String Quartet, de Finse klarinettist Antti Sarpila en het eveneens Finse songfestival-sterretje An- neli Saaristo, die vorig jaar op het Eurovisie Songfestival met het liedje "Dolce Vita" voor het voet licht kwam. Het is voor het eerst in het be staan van het Metropole Orkest dat het per vliegtuig over de grenzen trekt. De uitnodiging vloeit voort uit de samenwerking van het NOB-orkest in EBU-ver- band. Volgens dirigent Henk Meutgeert is met name dit orkest gevraagd omdat het van alle markten thuis is. Behalve tango- muziek wordt van het orkest on der meer gevraagd Finse volks liedjes en jazzmuziek te spelen. De Finse radio zal de concerten door het Metropole Orkest uit zenden. Het Paleis op de Dam in Amster dam staat de zomermaanden in het teken van Willemstad, de hoofdstad van de voormalige ko lonie Curacao. In de monumenta le zalen en gaanderijen van het oorspronkelijk als stadhuis ge bouwde koninklijk paleis wordt een overzicht gegeven van de 'kleurrijke historie van de stad en haar waardevolle architectoni sche monumenten. Door ontvol king van de binnenstad is het prachtige centrum in verval ge raakt. Een eerste stap naar be houd is onlangs gezet doordat de culturele organisatie van de Vere nigde Naties Unesco Willemstad op de wereldranglijst van be schermde steden heeft geplaatst. Bijzondere antieke kandelaars worden volgende week geveild bij het veilinghuis Sotheby's in Amsterdam. Een van de hoogte punten van deze zilver- en juwe- lenveiling betreft een viertal uit 1687 daterende kandelaars van de Rotterdamse zilversmid Cornelis de Haen. Die was in 1679 als een van de 'Zevenmannen' betrokken bij de oprichting van het Rotter damse Gilde der Edelsmeden. In de loop der tijd is zijn werk echter bijzonder schaars gewor den. De nu te veilen kandelaars zijn afkomstig van de Oud Katho lieke Petrus en Pauluskerk in de Maasstad. De geschatte waarde ligt tussen de 80- en 120-duizend gulden. Willemstad Het publiek ^et wat het van Jan Zwaan mag verwachten en zij kennen het recept. Een vas te medley als opening en dan rolt de rest er vanzelf uit. Wie beslist wat jullie spelen? "We kijken hoe het publiek re ageert, hoe de sfeer in de zaal is en dan geeft Zwaan meestal een seintje wat we gaan doen. Feest muziek is het belangrijkste, an ders hadden we het geen dertig jaar achtereen volgehouden. De mensen komen niet voor moeilij ke dingen. Als ze een ander genre willen, gaan ze wel naar het thea ter. De mensen willen lekker meedoen. Wat ook heel belang rijk is: hoe je er op de bühne uit ziet, of je verzorgd gekleed gaat en hoe je presentatie is." Plakboeken De plakboeken werpen een ont luisterende blik op de kneuterige tijd van toen. Er is het een en an der veranderd, sinds het gezel schapje Menghini's het volk ver maakte. Jan op de knopaccorde- on, anno 1961. Jan op de foto met Gert Timmerman. Dat soort werk... Tegenwoordig staat er een fraai geoutilleerd theateror gel in de kelder en Jan speelt keyboards. Succes? Jawel. Ze hebben tien elpees op hun naam staan. Toch zijn ze tegenwoordig te weinig op de televisie en op de radio. Het Nederlandstalige repertoire ligt moeilijk. "Het hangt af van een nieuwe plaat, van de keuze van de maat schappij. Je moet steeds probe ren iets anders te vinden. We hebben verschillende tekst schrijvers, maar het is vaak een kwestie van geluk." DE KONING VAN NEPAL HEEFT TOEGEGEVEN AAN DE ROEP OM EEN MEERPAR - TIDEN5TEL5EL IN ZI0N LAND van de vier moeders, in afleve ring vier zit Albert West met viei 'dochters' en er is een aflevering met Belgische tv-presentato- Vorig jaar kwam, zoals Van den Berg het zelf noemt, "een eind aan een dertienjarig vast dienstverband met de NCRV-ra- dio". Hij presenteerde er jaren lang Radio 1-programmablok- ken als 'VIP-Roem' op vrijdag middag en het Maandag Morgen magazine. Een conflict met de pas benoemde chef van de afde ling radio-actualiteiten (Govert van Brakel, inmiddels ook al weer van die post ontheven) maakte een eind aan Van den Bergs radio-leven. Van den Berg: "Ik viel weer te rug op het freelancebestaan. De betrekkingen met de NCRV-tv zijn uitstekend gebleven. Zater dagavond komt de eerste van drie door mij gemaakte nieuwe afleveringen van de serie 'Weg van de snelweg' op Nederland 1. Zaterdag zijn we in Zuid-Lim burg, de volgende aflevering in het zuidwesten van Overijssel en in de derde aflevering van deze zomer zijn we in Gouda en omge ving. De meeste kijkers zien mij louter als spelletjesleider. Maar zo'n opname van aan aflevering van 'Vader en zoon' duurt hoog uit twee uur. Aan een aflevering van 'Weg van de snelweg' ben je in totaal wel zo'n tweehonderd uur bezig". ('Zo vader, zo zoon', weke lijks vanaf dinsdag 19 juni, Ned. 1,19.54 uur, NCRV). HILVERSUM (GPD) "De formule voor een tv-pro- gramma als 'Zo vader, zo zoon' (of 'Zo moeder, zo doch ter'), met alle variatie-mogelijkheden van dien, is niet ka pot te krijgen. Ook de Westduitse tv heeft het program ma na jarenlange afwezigheid weer op het menu gezet. Het programma is onverslijtbaar", meent Gerard van den Berg (57). (AVRO) en Karin Kraaykamp (VARA, later TROS) en het vroe gere gezicht van de VARA, Joop Smits. Van den Berg: "Het is een pro gramma met een universeel ka rakter. Je hebt altijd vaders en moeders en kinderen en ook mensen zonder kinderen kun nen zich heel makkelijk met de gebeurtenissen identificeren". Vorige zomer was het pro gramma na een afwezigheid van zes jaar plotseling op de NCRV; tv terug. Als de serie van komen de weken te zien is.geweest, zijn er sinds oktober 1970 in totaal 269 afleveringen verschenen. Van den Berg: "De kijkdicht heid was vorig jaar zomer weer zo hoog, dat de tv-leiding van de NCRV besloot er dit jaar op nieuw mee terug te komen. Dit keer zonder dat er oproepen ge daan werden aan ouders en kin deren in het land. Want in alle af leveringen van deze zomer zijn de vaders en moeders door de NCRV gekozen. In aflevering twee komen bijvoorbeeld vier burgemeesters van vier Wadden eilanden, in aflevering drie is Conny Vink de dochter van een Vanaf dinsdag 19 juni presen teert Van den Berg wekelijks op nieuw twaalf zomerse afleverin gen. Het vaste panel, bestaande uit Willem Bol, Gerda Havertong en Dick Passchier, moet kiezen of Mirjam de dochter is van de drie oud-omroepsters Tanja Koen (NCRV), Heieen van Meurs Gerard van den Berg: "Ik viel terug op het freelancebestaan, maar de betrekkingen met de NCRV zijn uitstekend gebleven".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 28