Streven naar perfectie kost Uruquay de winst Argentinië leeft weer, maar imponeert niet 'Kop met Gnllit is goud' Sovjets likken hun wonden Complimenten voor arbiters DONDERDAG 14 JUNI 1990 SPORT PAGINA 23 UDINE (ANP) Ruben Sosa, die in Italië bij Lazio in Ro me speelt, hoeft volgend seizoen niet terug te komen in het beeldschone stadion van Udine. Door de degradatie van Udinese zal tenminste één jaar geen peper in een pijnlijke wond gestrooid worden. Achttien minuten voor tijd miste de beste Uruguyaanse speler de strafschop die in het duel met Spanje de wedstrijd een rechtvaardige afloop zou hebben gegeven. Na de misser bleef er slechts onrecht over, want Spanje verdiende in zijn eerste wedstrijd niets, zeker geen gelijkspel (0-0) tegen een zo oppermachtige tegenstander. Sosa liet de gouden kans van het duel ongebruikt, maar hij is niet de enige die zich verwijten moet ma ken. Uruguay kon, in vergelijking tot Spanje, alles beter en zeker ook fatsoenlijker, behalve het werk af maken en dat nu is juist de bedoe ling. Beckenbauer: 'Niet naar VS' MILAAN (ANP) Franz Becken bauer ontkent, dat hij na de wereld titelstrijd in Italië aantreedt als bondscoach van het Amerikaanse voetbalelftal. De trainer, die na de Mondiale afscheid neemt van het Westduitse elftal, verklaarde dat van de speculaties niets klopt. "Nie mand heeft mij vanuit de Verenigde Staten benaderd". Ook Bayern München en Interna- zionale zouden belangstelling heb ben voor de voormalige topvoetbal- Ier. "Nonsens", was diens korte ant woord. Coach Oscar Tabarez, die de schoppers van vier jaar geleden (ne gen gele en twee rode kaarten in Mexico uit vier wedstrijden zonder één overwinning) heeft hervormd tot een gave, correcte ploeg, stond ook niet te lang stil bij de gemiste strafschop. "Wij hebben niet ge wonnen omdat wij een aantal kan sen hebben gemist. Wij hebben sterk gespeeld, maar wat telt is de uitslag. Ik denk dat wij tegen België nog beter zullen voetballen en de eerste plaats in de groep kunnen be reiken. Men kan zeggen dat Spanje misschien niet zo goed heeft gevoet bald, maar dat zou ook door onze kracht gekomen kunnen zijn". Respect Dat was een gedachte waar collega Luis Suarez zich bij kon aansluiten. "Wij hadden respect voor Uruguay, zeker geen angst. Maar wij hebben ons normale peil niet kunnen halen. Het is nu nog te vroeg om te zeggen dat Spanje zijn vorm volledig kwijt is, dat blijkt pas in een aantal wed strijden. In het begin waren wij trouwens gelijkwaardig, daarna hebben wij ons op de eigen helft la ten terugzetten. Het is gebleken dat De Spaanse libero Andrinua probeert zijn opgerukte tegenstrever Hugo de Leon af te stoppen. Links kom t Enzo Francescoli aansnellen om assistentie te verlenen. (foto epa) WK-voetbal, ook voor spelers van Real en Barcelona iets anders is dan de Spaanse competitie. Uruguay heeft ons problemen voorgescho teld, die wij niet aankonden". "Wij hebben", vond aanvoerder Butragueno, "het moeilijk gehad met Uruguay, maar nog veel moei lijker met ons zelf. Wij hadden het gewoon niet vandaag. Uruguay was veel beter georganiseerd en heeft ons beetje voor beetje uit de wed strijd gedrukt". De Zuidamerikanen, die net als Spanje al tientallen jaren zoeken naar een prestatie op wereldniveau, zetten na een half uurtje het groot ste deel van hun aanvankelijke voorzichtigheid overboord. Alza- mendi leidde de overheersing van Uruguay in met een dreunend schot, waaruit de bal via een nagel tje van Zubizarreta iets te veel hoog te kreeg en de lat beukte. Door die actie, ingeleid door Ru ben Paz, verdween op slag alle over tuiging uit het Spaanse spel. Het was of ervaren Spanjaarden als Chendo, Jimenez, Sanchis, Martin Vazquez, Michel en Butragueno zich ineens realiseerden dat de te genstander niet alleen kon gooche len, maar ook nog vuurkracht bezat. Overdreven De vrees was begrijpelijk, maar ook een beetje overdreven, want Urugu ay beheerst het centimeter-voetbal, heeft gevoel voor de ragfijne combi natie, maar wil ook de voltooiing in schoonheid voltrekken. Paz, Sosa, Francescoli, Perreira, Alzamendi, Aguilera begeren één tikje te veel, het laatste passje moet óók een bal streling zijn en dan komt het mo ment dat Chendo, Jimenez, Sanchis en vooral Andrinua het forse been er tussen zetten. Dat streven naar perfectie, de schone voleinding, heeft het elftal de winst gekost. Ruim een kwartier voor het einde lag de kans voor de triomf klaar. Na een hoekschop van Paz kopte Sosa de bal onhoudbaar voor Zubizarreta in. Villaroya, al in het bezit van een gele kaart, hielp zijn doelman op de lijn. Hands. Scheidsrechter Kohl, die het lang niet gek deed, gaf de strafschop, maar vergat de FIFA-opdracht dat dergelijke overtredingen met een waarschuwing en in dit geval dus een rode kaart dienen te worden bestraft. Normaal gesproken zijn de straf schoppen van Uruguay voor Enzo Francescoli, hij liet zijn beurt ech ter, ten gunste van Ruben Sosa, voorbijgaan. Om hem de kans te ge ven zijn actie te voltooien. "Het eni ge dat ons ontbrak", constateerde de aanvoerder, "was een beetje ge luk. Wij hadden de overtuiging te kunnen winnen, zo handelden wij ook. Spanje kon toch alleen maar af wachten wat wij zouden doen. Mis schien had ik toch de strafschop moeten nemen, maar Sosa zei dat hij het graag wilde doen en dat hij zich sterk voelde, dat hij raak zou schieten". Dat gebeurde dus niet, waardoor het onrecht van Udine gestalte kreeg. Braziliaan Renato dreigt met vertrek TURIJN (Rtr) - Een reserverol is niet iedereen op het lijf geschreven bij het WK voetbal. De Braziliaanse aanvaller Renato heeft bondscoach Lazaroni meegedeeld naar huis te gaan als hij zaterdag in het duel te gen Costa Rica niet bij de selectie van zestien spelers staat vermeld. De spits van Flamengo zat in het eerste duel tegen Zweden op de tri bune. "En ik voel er niets voor als toerist in Italië te blijven. Als ik za terdag weer op de tribune moet plaatsnemen, pak ik het eerste vliegtuig naar huis". De Braziliaanse coach, die geen commentaar gaf op de kwestie, be schikt over een aantal sterke spit sen. In het eerste duel speelden Ca- reca en Muller, en dan zijn er ook nog de PSV'er Romario en Bebeto. NAPELS (GPD) - Argentinië leeft weer, maar daar is ook alles mee gezegd. Diego Arman do Maradona en zijn makkers wonnen weliswaar met 2-0 van de Sovjet-Unie, maar in deze vorm kunnen zij prolongatie van hun wereldtitel op hun buik schrijven. Of het afgeslankte dikkerdje moet gaandeweg het toernooi toch nog ineens de geest krijgen. De Sovjetunie, dat eerder met 2-0 van Roemenië had verloren, kan de koffers vast gaan pakken. Na maan dag, waneer Cameroun de laatste groepstegenstander is, zit het toernooi er voor de onthut send zwakke Russen op. i je metgezellen. In het Noorden dezelfde kern als hij haten ze jou, maar wij houden van 1986 wereldkampioen werd. Terwijl moeten gaan om zich voor de vol- jou", luidde de tekst. Het lang niet Beenhakker het gouden EK-team gende ronde te kwalificeren. Carlos gevulde stadion van de Heilige van 1988 in ere hield. Maar de win- 1 1 Paulus was inderdaad zwaar op de nende ploeg 1 Bilardo denkt dat dat wel zal luk ken. „Roemenië speelt net als de Sovjet-Unie een verdedigend soort voetbal dat ons wel ligt". Maradona deelt de mening van zijn coach. „Bovendien kunnen wij rekenen op de steun van de supporters in Na- Een dag voor de wedstrijd in het Stadio San Paolo had de fanclub van SSC Napoli, de club van Mara- hand van Maradona en de zijnen, jaar ouder geworden en die maar trillen op haar grondvesten deed het niet en de Vesuvius hield zich gelukkig ook koest. Bilardo had zijn selectie na het drama tegen Cameroun (1-0 neder laag) in de mixer gedaan. Uitgezon derd Simon was de complete defen sie van het eerste duel in het appa raat achtergebleven. Verder mocht Ne derland twee jaar. Bilardo heeft in middels ingezien dat zijn ploeg op een -dood punt was beland en rigo- reus het mes in het elftal gezet. Of Beenhakker daartoe eveneens be sluit moet worden afgewacht. dona, haar halfgod in de plaatselijke wervelwind Claudio Paul Canig- krant nog een hart onder de riem ge- gja gisteravond vanaf het begin op stoken. „Geen nood Diego, als Ar- draven. Tegen Cameroun kwam hij gentinië de Sovjet-Unie ontmoet, zal San Paolo trillen en zelfs de Ve suvius rommelen. Napels steunt jou ROME (DPA) - De wereldtitel- sti.jd in Italië verloopt in voet- baltechnisch opzicht naar tevre denheid van de FIFA. „We heb ben tot dusver spectaculaire wedstrijden gezien", verklaarde de Zwitser Joseph Blatter, se cretaris-generaal van de wereld voetbalbond. „Vrijwel alle duels waren het aankijken meer dan waard. Het spel van Engeland, Ierland, Schotland en vooral Nederland vormde daarentegen voor mij een teleurstelling." Volgens Blatter hebben de scheidsrechters en de FIFA zelf een belangrijke rol gespeeld bij de voorspoedige opening van het toernooi. „We hebben de ar biters opgedragen de regels streng te hanteren. Aan die op dracht wordt uitstekend gevolg gegeven. De aanvallers voelen zich beschermd door de leiding en dat kun je aan de uitslagen af lezen. Er wordt veel gescoord en het aantal gelijke spelen is klei ner dan anders." Duo Bondscoach Josef Hickersber- ger van Oostenrijk heeft gepleit voor het aanstellen van twee scheidsrechters bij elk duel tij dens de eindronde van de we reldtitelstrijd voetbal in 1994. Volgens de Oostenrijker hebben de eerste dagen van het WK in Italië duidelijk gemaakt hoe moeilijk het voor de arbiters is het hedendaagse voetbal in juis te banen te leiden. „Het niveau en de snelheid van het spel zijn de laatste jaren enorm toegenomen. Daarnaast zijn er tegènwoordig allerlei technische hulpmiddelen die de buitenwacht in staat stelt direkt te constateren of de arbiter in de fout is gegaan. Daarom moeten er bij elk duel twee arbiters de leiding hebben. Net als bij bas- Jcetbal^aldus^ de rust binnen de lijnen. Met de inbreng van de langharige rechtsbuiten van Atalanta Bergamo is de coach van de Argentijnen van zijn geloof gevallen. Bilardo is van mening dat voor buitenspelers en aanvallend-e vleugelverdedigers in x het moderne voetbal geen plaats treurige reeks doorbroken. Gister- De wereldtitel wordt in Ita- ?vond, troffen de Argentijnen twee Moeite Argentinië heeft net als Nederland ook de grootste moeite met scoren. Vanaf het Zuidamerikaans kam pioenschap vorig jaar - de wereld kampioen kwam niet verder dan een teleurstellende derde plaats, het verval diende zich toen al aan - bleef de ploeg tien maanden zonder doelpunten. Pas begin mei van dit jaar tegen Oostenrijk (1-1) werd die De Argentijn Pumpido ligt kermend van de pijn op de grasmat in Napels. De doelman brak na een botsing met i ploeggenoot zijn rechter kuit- en scheenbeen. Di reet na het duel werd de ongelukkige goalie geopereerd door de Argentijse teamarts. Pumpido zal een half ja i de kant moeten blijven. Twist om treffer ERBA (AP) - De FIFA en de Westduitse voetbalbond zijn in een twist verwikkeld over de statistieken van het WK voetbal, met als inzet het vierde Westduitse doelpunt tegen Joegoslavië. De FIFA kende het doelpunt na be studering van de tv-beelden toe aan verdedi ger Andreas Brehme, maar de Westduitse bond houdt vast aan spits Rudi Vóller als doel puntenmaker. "Ik gaf het be slissende tikje", zei Vóller, wiens naam in de boe ken van de DFB achter de treffer wordt vermeld. Ook Brehme, die het eerste schot afvuurde, zei dat de eer aan zijn ploeg genoot toekomt. Maar volgens de FIFA beroerde Vóller de bal pas toen deze de doellijn al ge passeerd was. lië volgens hem op het middenveld gewonnen. Logisch Met Diego Armando Maradona -i de gelederen een logisch standpunt. Het probleem is evenwel dat El Pe- Vooral het openings doelpunt, een schitterende kopbal van Pedro Troglio (Lazio Roma), mocht gezien worden. Na de pauze zorgde Jorge Luis Burruchaga (Nantes) voor de ver lossende tweede treffer. De Sovjet- luso (het pluisje), zoals het vroegere Unie, dat enkele fraaie kansen wonderkind wel eens wordt ge noemd, ver van de topvorm verwij derd is waarin hij Argentinië vier jaar geleden naar de wereldtitel voerde. Te weinig in aantal waren zowel tegen Cameroun als ook gis teren tegen de Sovjet-Unie zijn ge niale invallen, te gering was ook het rendement uit zijn acties. En als Maradona niet of nauwelijks thuis geeft, is Argentinië maar een heel gewoon elftal waarvoor geen enkele ploeg angst hoeft te hebben. Mara dona bracht het zelf als volgt onder woorden: „Wij hebben nog steeds goede spelers, maar geen uitblin kers meer, daarom gaat het zo moei- Argentinië is in verschillende op zichten vergelijkbaar met Neder land. Zowel Bilardo als Beenhakker hebben het verleden als uitgangs punt genomen bij de totstandko ming van hun basisformatie. Bilar do is in Italië aan de slag gegaan met. benut liet, speelde op dat moment al toernooi thuis", v met tien man. Vladimir Bessonov zijn commentaar, kreeg van Frederiksson de rode kaart nadat hij de doorgebroken Cannigia had vastgehouden; een uitstekende beslissing van de Zweedse scheidsrechter. Argenti nië verloor al in de tiende minuut Nery Alberto Pumpido, nadat deze in botsing was gekomen met Oleg Protassov. Daarbij brak de 33-jarige keeper daarbij zijn rechterscheen- en kuitbeen gebroken. Trainer Lobanovski, die doelman Rinat Dassajev als verjaarsdagca- deau naar de tribune verbande, kon zijn ergenis later over de strafmaat regel niet voor zich houden. ,„Fre- driksson heeft ons schandalig bena deeld. Eerst laat hij een handsbal van Maradona in het strafschopge bied passeren, daarna geeft hij rood voor een niet al te zware overtre ding. Deze man hoort niet op dit hij duidelijk in Gazetto dello Sport: dagelijks 18 pagina's voetbal correspondent Henri van der Steen MILAAN (GPD) Zaterdag maakt Gerald Vanen burg als invaller de winnende goal tegen Engeland, maandag schettert de krantekop u tegemoet: VANEN BURG, LATEN WE ELKAAR OMHELZEN! Gevolgd door de zinnén: 'We hebben je bekritiseerd, je bent ge- „De vorm keert langzaam terug", passeerd, je hebt moeten vechten. Maar je bent terug vond Bilardo na de belangrijke en je hebt ons de overwinning geschonken. Dank je overwinning. „Maradona, Ruggeri Vanenburg, voor je onvergetelijke goal.' en Burruchaga kampten in de voor- Vanenburg zou willen dat het gebeurde, maar als hij bereidingsfase met blessures. Dat aj speelt en scoort, dan nog zullen de Nederlandse heeft zijn weerslag op het hele team kranten maandag hun verslag niet de vorm van een gehad. De komende weken kan het open brief meegeven. Bij La Gazetta dello Sport i alleen nog beter gaan.' Ordebewakers slaan er op los NAPELS - Stakende ordebewakers zijn gisteravond tijdens de wed strijd Argentinië - Sovjetunie slaags geraakt met de politie. De suppoos ten protesteerden tegen de karige beloning voor hun werk. Ze krijgen per wedstrijd ongeveer 40 gulden. In andere WK-stadions worden be dragen tot 170 gulden per man be taald. Door de actie moesten de toe schouwers soms erg lang wachten voordat ze het stadion inkonden. Politie-agenten en vrijwilligers moesten nu de kaartjes controleren. Negentien Britse voetbalsuppor ters hebben gisteren onder politie begeleiding het Franse eiland Cor sica moeten verlaten na een vecht partij in een bar met bewoners. De groep, onder wie twee gewonden, werd naar de boot naar Sardinië ge bracht. Eén fan moest in het zieken huis achterblijven. Hij werd geope reerd na te zijn neergestoken. Volgens ooggetuige Steve Clayson, die zelf verwondingen had opgelopen door een schot hagel, werd de 28-jarige Garry Mason uit JAN MENNEGA geheel zonder 700.000 stuks lie wordt de hand niet omgedraaid voor dit proza. Niet Normaal worden er dagelijks ie roze krant verkocht, tijdens het WK loopt dat aantal op tot 1,2 miljoen. Schillaci, abbracciamoci! Laten we elkaar omhel zen, Schillaci, kopte La Gazetta na Italië-Oostenrijk, welke wedstrijd door een doelpunt van de Juventus- invaller was beslist. WIJ winnen dan, volgens La Ga- Norwich met een mes in een been zetta, want het is ONS nationale elftal. „Je moet het gestoken. De groep was naar Corsi- pUbliek bij de wedstrijd betrekken", zegt Candido ca gevaren, omdat Cagliari op het Cannavó, 'il direttore responsabile' van de krant. „De nabijgelegen Sardinië waar Enge- mensen lijden als de goal van hun eigen ploeg uitblijft land zijn eerste WK-wedstrijden af- en ze Worden verliefd op de speler die scoort. Die emo- werkt, is drooggelegd. ^ie wil ik dus ook in de krant zien." Volgens de Britse consul Peter Cannavó is een mooie vijftiger, grijzend, goed in het Newhall, die de zaak volgt vanuit pakf gezeten in een niet opvallend luxueus vertrek van Marseille, wekte de Corsicaanse po- ^et enorme pand van La Gazetta in het centrum van litie de indruk, dat de Engelsen de Miiaan. Hij is sinds zeven jaar de grote baas bij de slachtoffer waren van de vechtpar- krant en derhalve sinds zeven jaar een Groot Man. De tij in Porto Vecchio en niet de aan- verantwoordelijk directeur van La Gazetta dello Sport stichters. js jn jtalië iemand. Toen Cannavö's voorganger, Gino Veel Engelse supporters hebben paiUmbo, overleed werd de eerstvolgende zondag op kamers geboekt in Porto Vecchio, ejk Italiaans voetbalveld een minuut stilte in acht ge- dat op een uur varen ligt van de ha- nomen. Bij Palumbo's begrafenis verscheen premier yens in het noorden van Sardinië. Craxi als aanvoerder van een hele stoet politici en ge- Op de wedstrijddagen pendelen ze ^gsdragers. naar Cagliari. Daar stond gisteren een negentienjarige voetbalvandaal Lf occiipppc terecht wegens het toebrengen van lichamelijk letsel. Hij had een twee- Palumbo maakte dan ook een kassucces van de krant tal motorrijders van hun machine die - via ondermeer 60 voetbalverslaggevers in vaste geschopt na een meningsverschil, dienst - dagelijks minimaal achttien pagina's voetbal De rechter veroordeelde hem tot zes brengt, alsmede een tiental pagina's met andere spor- maanden gevangenisstraf. Drie van ten. Van 150.000 exemplaren in '67, bracht Palumbo de zijn maats werden na te zijn ver- oplage in'83 op 500.000. Cannado heeft er de laatste ze- hoord vrijgelaten. ven jaar nog eens 200.000 lezers bij verdiend. „Maar Palumbo heeft deze krant groot gemaakt. Eerst schreven we technisch over sport, beperkten we ons tot de feiten. Palumbo wilde het verhaal achter de prestatie, de wereld achter de sporter, de emotie, het gevoel. Nee nee, dit is ook buiten Italië mogelijk. Uit gevers, directeuren en hoofdredacteuren van over de hele wereld komen naar ons om de krant te bestude ren. Vorige week zijn hier nog Amerikanen geweest die een nieuw sportdagblad gaan maken in de Vere nigde Staten. Met onze principes." Hij zegt het met gepaste trots. Een krant maken valt immers niet mee, een krant maken die verkoopt is nog moeilijker en een krant maken in Italië die in het land aftrek vindt, is helemaal een opgave. „Het is heel moei lijk vanwege het 'campanilismo', de eeuwige strijd tussen de steden. Een verkeerd woord over Napoli en je hebt een catastrofe in Napels. Het is bijzonder deli caat, we kunnen ons niets veroorloven." Volgens il direttore komt de waarheid echter niet in het gedrang. „Nee, we schrijven wat we willen. Het gaat alleen om de manier waarop de waarheid verteld wordt. Drie pagina's over AC Milan en één pagina over Napoli, dat kan bijvoorbeeld niet. Je moet rekening houden met de verhoudingen, heel voorzichtig zijn." Rose Op 3 april 1906 rolde de eerste Gazetta van de persen, in het blauw. „La Gazetta was het eerste sportblad in de wereld. Twee dagen later echter was de krant in eens rose, niemand weet waarom, nog altijd niet. Het is altijd rose gebleven. Geen Italiaanse politicus die het nu nog in zijn hoofd zou halen kritiek te leveren op La Gazetta. De voorzit ters van Milan, Inter en Juventus bellen het grootste nieuws persoonlijk als eerste naar Candido Cannavó door, in ruil voor diens milde humeur op momenten dat de clubs daaraan behoefte hebben. Het voetbal heeft La Gazetta nodig (vanwege de oplage van de krant), La Gazetta heeft het voetbal nodig (ook vanwe ge de oplage). Cannado: „Het voetbal kan niet zonder persoonlijkheden, spelers met charisma. Gullit bij voorbeeld is perfect, een grotere persoonlijkheid dan Van Basten, die alleen op het veld presteert. Op het veld heeft Van Basten meer rendement, maar een kop met Gullit is voor ons goud. Toen hij naar Milan kwam, wist ik niet of hij kon voetballen, maar ik zag meteen dat hij een grote persoonlijkheid had. Gullit is een voetballer die kranten verkoopt."

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23