WKL0KAAL Robson is bijna klaar Theunisse moet alsnog 'brommen' SpoorPtTV Bush gooit agenda om Priem in Tour Zes maanden schorsing door positieve plas in Tour van '88 DONDERDAG 14 JUNI 1990 SPORT PAGINA 21 ROME (GPD) - In het begin van de- Bobby Robson moet eelt op zijn ziel hebben, Van onze correspondent Marcel van der Kraan CAGLIARI (GPD) De manier de Engelse FA gebruikten waarop de Britse kranten begin de- liefdesspel, ze week Bobby Robson andermaal po V door het slijk haalden, omdat hij V niet in staat was met zijn elftal Ongelukkig genoeg voor wraak te nemen op Ierland, doet lekte in die tijd ook het nieuw veel denken aan de wijze waarop de dat hij na het wereldkamp: media in de zomer van 1988 al jacht schap in Italië bij PSV in dienst naar betere economische omstan digheden. Een groot deel van hen vestigden zich in de Verenigde Sta ten. De Italiaanse minderheid in de USA heeft altijd nauwe banden met het vaderland behouden. Een van de mogelijkheden voor verbroede ring is het gezamenlijk bekijken van voetbalwedstrijden. In de wijk 'Little Italy* van New York wordt massaal meegeleefd met de wed strijden van de Serie A. i Voor elke Italo-amerikaan is het een droom om ooit te voetballen in een vol Italiaans stadion. Vanavond gaat die wens voor Tony Meola en Paul Caligiuri in vervulling. Zij zul- len het shirt van de USA dragen, maar hun hart klopt sneller voor de tegenstander. „Toen we ons kwalifi ceerden voor het WK, hoopte ik vooral dat we bij Italië in dé groep zouden komen. Zo'n wedstrijd ver geet je je hele leven niet meer. De rillingen zullen over mijn rug lopen als ik het Italiaanse volkslied hoor", zegt Meola, die al zeker is van één tastbare herinnering: het shirt van zijn collega Walter Zenga. „Denk niet dat ik de Italianen zal helpen bij het scoren van doelpunten, want als ik ooit voor een groot publiek kan spelen dan is het vanavond. Als ik goed keep, maak ik misschien nog het wel een kans op een contract bij een De Europese club", zegt hij met een die hem bestempelen als vette knipoog, want Meola, wiens een typisch voorbeeld van de Britse grootvader de oversteek naar Ame- Robson school zijn niet goed bij hun hoofd rika maakte, beseft dat dan »uws uit en kennen hem niet", aldus Harris. hun Schokkend maakten op dé Engelse bonds coach. Het moet voor de 57-jarige mana ger een verademing zijn na het WK afscheid te nemen van een leger ver slaggevers dat bijna vanaf de eerste treden. Voor de Britse media alle De harde aanpak aanleiding om nog eenmaal op zijn pers heeft veel, zo niet alles te (directe) ontslag aan te dringen. ken met de druk Maar evenals alle andere keren wist verslaggeverskorps om met schok- Bobby Robson van geen wijken, „Ik heb me meer dan eens afw dag dat hij bondscoach werd met al- vraagd waar deze man al die jaren daar gaat het le mogelijke middelen heeft ge- dementale veerkracht vandaan sprake, behalve bij^de tracht hem uit het zadel te werpen, heeft gehaald om zich iedere keer The Times tegen dit soort aanvallen te Maar de laatste twee kranten i het verdedigen. Hij moet meer eelt op dere droom van hem in vervulling gaat. „Ik ben er van overtuigd dat het hele team een goede indruk wil de Engelse achterlaten. Wij zullen tegen Italië alles te ma- niet zo slecht spelen als we afgelo- bovenafophet pen zondag deden", zegt de doel- ian als een ware prof. Meola is echter een van de weini- verkocht worden, ge spelers die gelooft dat zijn ploeg Van ethiek is geen vanavond niet door het gastland on der de voet wordt gelopen. Zelfs de Daily Telegraph. Giorgio Cinaglia, jarenlang de Itali- superster van New York Cos- zeker van dat zijn tweede helaas een druppel op ontslag van Robson werd gevraagd, zijn ziel hebben dan alle andere gloeiende plaat in Groot-Brittan- vaderland na de 5-1-nederlaag tegen kan bijna het hele kantoor a Engelse voetbalbond in Londen worden behangen. bondscoaches op dit WK bij el- legt David Bloomfield, pers- Tsjechoslowakije tegen nog kaar", vertelt Bob Harris, verslagge- voorlichter bij de Engelse voetbal- monsterscore oploopt. columnist bij de Britse krant bond, uit De vraag rijst de weinige jour- Robson nooit heeft overwogen be- Paul Caligiuri, maker van het eni- de FA of ge USA-doelpunt op dit WK, sluit stunt tegen Italië niet uit. „We de achterpagina's van de Daily Mir- nalisten die op goede voet leeft met paalde journalisten van persconfe- weten dat president Bush geen renties te weren. Bob Harris: „Rob- nuut van de wedstrijd wil missen en son durft met iedereen de confron- dat hij zijn hele agenda voor van daag heeft omgegooid. Dan kunnen le aanleiding toe is geweest, heeft gezegd: Op een absolute bepaalde manier overbluft hij de ;ns. voltallige Britse sportpers door na het elke persoonlijke aantijging of The Sun, Engelands grootste Robson. Op dit moment is hij druk renties te boulevardbladen. 'Ga nu, Robson, bezig met het schrijven vertrek!' en 'In Gods naam, Bobby, boek over het leven van de Engelse tatie aan te gaan. Hij doet het stap op'. Toen Robson geen gehoor trainer. „Het wordt meteen na de niemand in zijn broek. Hoewel gaf aan die kreten, verscheen er een wereldkampioenschappen gepubl week later voor een vriendschappe- ceerd. Bijna dagelijks maakt hij hij nooit tegen lijke interland in en tegen Saudi- even tijd om zijn verhaal te doen. 'Hé, jij mag er niet Arabië: „In Allahs naam, Bobby, Robson 'J stap op!" topcoach èn een geweldig Diverse keren sleepten de schan- Het is een ambassadeur vc_. daalbladen zelfs de (ex-)vriendin- Engelse voetbal, hij is briljant, val in de kranten nen van de bondscoach erbij, die te- spitsvondig en is bereid met ieder- ogen te verschij: gen onvoorstelbaar hoge bedragen (50.000 tot 100.000 gulden) een boek je opendeden over hun verhoudin gen met de nog immer getrouwde Robson. Met als hoogtepunt drie weken vóór de start van het WK d£ onthullingen van ene Janet Rush, die haarfijn durfde te vertellen hoe zij en Robson ooit het kantoor van het niet maken om weer tegen een grote nederlaag aan te lopen. We hebben alles nog in eigen han den. Een gelijkspel tegen Italië en een overwinning op Oostenrijk is voldoende om de tweede ronde te halen. We zijn het aan ons land ver hun plicht om voor die laatste kans te strijden". Bezeten Bovenstaande foto zou eigenlijk in kleur afgedrukt moeten zijn. De gekte die het WK met zich mee brengt wordt geïllustreerd door deze woning aan de Rhijngeester- straatweg te Oegstgeest. Oranje ballonnen, vlaggen en slingers versieren de begroeiing in de tuin. De grote boom (met kerstverlich ting) centraal in de tuin is inge pakt met een oranje doek. De Ne derlandse driekleur siert samen met een spandoek ('Maat van Oranje') en een trofee de gevel. De eigenaar van deze woning is de 28-jarige Ad Hendriksen. Wat brengt iemand er toe om zijn huis zodanig toe te takelen? Hendrik sen: "Het was mijn idee niet. Ik was afgelopen vrijdagavond op een belangrijk zakendiner in Am sterdam. Vanwege het alcoholge bruik ben ik daar maar blijven slapen. De volgende ochtend kwam ik thuis met mijn vrouw en had een aantal vrienden mijn huis oranje versierd. Toen ik aan kwam rijden dacht ik: goh, wat leuk, de buren hebben hun tuin versierd. Mijn buurmeisje was namelijk net geslaagd voor haar eindexamen. Toen ik zag dat het mijn huis was wist ïk gelijk wie er achter zaten". De achterliggende reden voor deze stunt was dat Hendriksen kaartjes had voor de openings wedstrijd tussen Argentinië en Cameroen in Milaan. Het zaken- diner vond hij evenwel belangrij ker en hij schoofde kaartjes op zij. Zijn vrienden konden dit niet vat ten en besloten hem op deze wijze op zijn nummer te zetten. Niet dat de bij Burg De Raadt werkza me accountant, sinds kort maat in de maatschap, de versierselen sto rend vond. Hij is namelijk bezeten van voetbal. Hij leest en kijkt al les. Tijdens de WK moet alles aan de kant.Ik ben ook naar de EK in Duitsland geweest, mooi was dat. Ik ga overigens naar een kwartfi nalewedstrijd. Volgens mijn bere keningen wordt dat Duitsland- Zweden". Hendriksen heeft, net als zoveel Nederlanders, een pooltje op touw gezet. Met behulp van een spreadsheetprogramma kan hij van dag tot dag de tussenstand met een enkele vingerbeweging oproepen. Het motto van zijn spreadsheetprogramma is: 'Hoe raak ik mijn geld aan die Hen drijcsen kwijt op een voor mij ac-a ceptabele manier'. Zijn leven is momenteel helemaal in de ban- van het voetbal. Zijn huis in feestverpakking is' niet geheel zonder gevaar voor het., passerende verkeer. Mensen stop--* pen af en toe om te kijken wat er - aan de hand is en er is zelfs een jonge fietser tegen een lantaarn- - paal aangereden. "In dat opzicht is het misschien wel onverant woord. Ik hoop ook niet dat de buurt gaat klagen. Als Nederland verliest gaat alles er af', aldus Hendriksen. Echtgenote Lydia ziet alles liever hangen tot de fina le. Ook al de Oranje-manie te pak ken? "Nee dat niet, maar ik vind het gewoon leuk". Inmiddels heeft Hendriksen al le attributen weggehaald na de deceptie tegen Egypte, dat voor hem telt als een nederlaag. "Erg matig, van mij mogen Roy en Van 't Schip er in". Hendriksen had geen enkel probleem om alles weg te halen."Dat was absoluut niet moeilijk". De buurt kan weer opgelucht adem halen. GIJS VAN OOSTEN PARIJS/GRONINGEN (GPD) - Nederland zal over krap drie weken (30 juni) opnieuw met vier ploegen van start gaan in de Tour de France. Gisteren kreeg de TVM-formatie van Cees Priem een van de zes fel begeerde wild cards van de Tour-di rectie. Priem dreigde buiten de boot te vallen na een buitengewoon slecht voorseizoen, waarin zijn ploeg tot zegge en schrijve één overwinning kwam: Johan Capiot in de Omloop Het Volk. Pas in de Ronde van Ita lië, toen TVM was afgezakt naar de 18e plaats op de FICP-ranglijst, werd de neergaande lijn omgebo gen, vooral dank zij kopman Phil Anderson. Hij reed constant van vo ren en nam ook een etappe voor zijn rekening. Wellicht daardoor besloot Leblanc TVM een wild card te ge ven. Jelle Nijdam is nog steeds kam pioen proloogrijden. In Skelleftea, 620 kilometer ten noorden van Stockholm, won de Brabander het openingstijdritje van de 'open' Ron de van Zweden. De specialist legde de 3,7 kilometer af met een gemid delde snelheid van 50,550 km/u. De Ronde van Zwitserland begon gisteren in Winterthur onder zware regenval. De eerste etappe liep over een circuit van 39,5 kilometer, dat vier maal moest worden afgelegd. Vijf renners namen een minuut en 23 seconden voorsprong op het pe loton. De.Nieuwzeelander Nathan Dahlberg versloeg zijn medevluch ters Sean Kelly (Ier), Roberto Pagn- in (Ita), Stefan Joho (Zwi) en Theo de Rooy (Ned) in de sprint. Joho kreeg de eerste gele trui uitgereikt, omdat hij onderweg de meeste bo nificatie-seconden bijeen had ge sprokkeld. De tweede etappe van de Midi Li bre in Zuid-Frankrijk eindigde,in een massasprint nadat een vlucht van twaalf renners, onder wie Step hen Roche, mislukte. Etappewin naar werd de Fransman Vincent Barteau. Zijn landgenoot Henri Abadie behield de leiding in de al gemene rangschikking. In Luxemburg was Laurent Fig- non de prominentste deelnemer. De Parijzenaar met de pijnlijke rug ein digde als twaalfde in de door de Luxemburgse Portugees Acacio da Silva gewonnen proloog. Peter Post stuurde zijn vedetten Rooks, Ekimov, Van Poppel en Theunisse naar de Wielerweek van Eibar. Op de dag dat zijn schorsing effectief werd behaalde Theunisse in een massasprint de derde plaats. De eerste etappe kende een lange vlucht van een trio waarin de Zeeuw Patrick Tolhoek actief was. Van onze verslaggever Peter Ouwerkerk ROTTERDAM (GPD) - De Franse wielerfederatie (FFC) heeft Gert-Jan Theunisse alsnog officieel positief verklaard bij de dopingcontrole in de Touretappe van 13 juli 1988 naar Morzine. Gisteren is de Belgische wielerbond (BWB) daar per fax van in kennis gesteld. De brief had als consequentie, dat Theunisses positieve plas na de Waalse Pijl van dit jaar (11 april) nu als tweede overtreding van het doping-reglement binnen twee jaar wordt aange merkt. Zodat de BWB Theunisse gisteren, op grond van artikel 101 en 102 van het UCI-do- pingreglement, voor zes maanden heeft moeten schorsen. Theunisse moet zijn licentie met on- verweten een schijnheilig schim- ners bij een tweede vergrijp de Tour middellijke ingang inleveren. Zijn menspel op te voeren. Zeker FICP- zouden moeten verlaten, terwijl een laatste koers werkte hij gisteren af baas Verbruggen moest het ontgel- vergelijkbaar zondaar als Theunisse de Spaanse rittenkoers Subida- den: hij zou onder één hoedje spe llij dat wil, pas len met de andere Nederlanders. i gooi mocht doen naar de gele Schandaal Arrate. Hij mag, op 12 december aan wedstrijden weer deelnemen. Het betekent o.a., dat hij ook op 30 juni niet mag star- De gezaghebbende sportkranten gaf de Franse bond bij nader i ten in de Tour de France. hadden het over 'Eén plus één_is alle vrijheid, en zonder gezichtsver- Er is de afgelopen weken soort Roland Garros-toernooi de verantwoordelijkheden inzake straks wint de affaire-Theunisse opgevoerd. Ie- de France' (l'Equipe); 'Dit is een far- haar voorzitter Alaphilippe, staat, l bedrieger de Tour brief van de FFC, ondertekend door dereen ontliep ze, iedereen speèlde de bal door naar een ander. Formeel had de Franse bond i juli '88 de Nederlandse bond in ken- se?' (Gazzetto dello Sport). moeten stellen van Theunisses eerste vergrijp op testosteron. Dat niet gebeurd. De Franse bond ve klaarde, dat zulks niet hoefde, or dat dergelijke boodschappen i grote rittenkoersen altijd door de het UCI-congres voorzitter van de jury aan renner en bond worden gedaan. Deze, de Itali- Mario Prece, zegde Theunisse worden waarom gedraagt Verbruggen dat 'de Franse bond, op verzoek h niet als een voorzitter van ie- FICP en UCI, meldt dat Theunisse :een in plaats van alleen Theunis- positief was in de Tour van '88, op dat de BWB dopingartikel 102 kan De met boycots dreigende ploeg- toepassen.' leiders werden in de Giro d'Italia pnrrppA:pc gesuft met de toezegging, dat het v^un ecues» 'dossier-Theunisse' nog Artikel 101 nader zou worden bekeken op zegd, augustus, 102 houdt, kortge- i, dat er altijd correcties kun- worden toegepast op ten on- degenen die eventueel in gebreke rechte uitgesproken straffen. Als gebleven daarop zouden uit nieuwe feiten blijkt, dat iets niet toegegaan, dan is iedere aangesproken. Hoewel juist de overtreding inderdaad persoon- Post/Theunisse c.s. dachten, dat de bond verplicht ook daadwerkelijk lijk aan, maar een brief erover heeft zaak daarmee in der minne was ge- te corrigeren. Wat nu dus gebeurt schikt, bleef het inde wielerburelen met Theunisse. Verbruggen: „Twee toch broeien. Afgelopen weekeind is t Gert Jan Theunisse kan fluiten naar de Tour de France. bereikt. de KNWU Verbruggen „Er was dus geen officieel papier", der opnieuw stroomversnel- reglement bekeken, en al geconclu- zegt Hein Verbruggen, de Neder- ling gekomen. Van de kant van de deerd, dat het waterdicht landse voorzitter van de profsectie UCI en de FICP is er op de Franse Verbruggen noemt het 'een ele- van de UCI (FICP), „niemand kon bond druk uitgeoefend alsnog met gante oplossing'. „Rot i r de i dus iets ondernemen. Als de Belgi sche bond Theunisse op basis a kranteartikelen een tweede overtre- '88 positief, ófwel hij i ding had aangerekend, had de ren- maatregelen nemen, ner voor elke rechtbank zijn gelijk meer over zeuren, gehaald. Maar nu de Franse bond eindelijk een standpunt heeft inge- r de Streng i kwestie, een verlies Tour de France én voor de ploeg. 3 negatief; Maar de geloofwaardigheid van het er nooit dopingbeleid wordt niet verder uit gehold. Post riep tegen me: Maar dat kost me mijn sponsor! Kan zijn, r dat moet hij Theunisse kwa- rest de BWB niets anders Verbruggen: „Ik denk, dat ook de lijk nemen, en niet de UCI". dan Theunisse grijp te straffen". tweede v Gisteren heeft de BWB de Neder landse wielrenunie op de hoogte ge- koord gaan met bracht van de nieuwe ontwikkeling, bond", De KNWU heeft op haar beurt Franse overheid druk heeft uitgeoe fend. Uiteindelijk staat die Verbruggen hekelt nog hypocrisie aan renners- en ploeglei- streng dopingbeleid, kon ze niet ak- derskant. Hem is partijdigheid dolende wieier- weten; hij weert dat af: „Ze hebben mij in de Gazzetta dello Sport ook Maar ook de Tour de France-orga- 21 Nederlandse wielerdoden toege- Theunisse een startverbod opge- nisatie wilde duidelijkheid. Tour- schreven. Toe maar! Ze zeggen, dat legd en getracht Panasonic-ploeg- directeur Jean-Marie Leblanc had ik doping toe sta, vergoeilijk; een leider Peter Post te bereiken, die op gisteren, bij de toekenning van de pertinente leugen! Ik wil alleen zes 'wild cards', willen zeggen, dat maar dat de reglementen worden hij het UCI-standpunt (eerste dat moment ergens in Italië vertoef de voor het WK voetbal. De zaak-Theunisse heeft de lerwereld drieëneenhalve week ste- start vig in de greep gehad. In met name Italië, Frankrijk en Zwitserland werd de hoogste wielerinstanties daar gerespecteerd. Dat was niet het ge- moet je iemand niet straf- eerst zorgen dat je je eigen maar dat hij wel wilde waarschu- zaken voor elkaar hebt", wen voor de consequenties. Een „Als de ploegleiders kon zijn, dat andere i met doping als ik, dan had ik graag gezien, dat de heren Koechli en Tapie destijds Kim Andersen op straat hadden gezet, en dat Guimard hetzelfde had gedaan met Fignon, toen die positief was. Maar dat deden ze niet. Ik ben benieuwd hoe Post zich nu opstelt tegenover Theunisse. Heel veel wielercontrac- ten hebben de clausule, dat je de werkgever geen schade mag toe brengen. Dus, wat let Post? Theu nisse dat miljoen gewoon uitbeta len?" „Maar, ze hebben allemaal boter op hun hoofd, ze beschermen alle maal hun eigen renners. De Fransen doen dat met Longo en Fignon, de Engelsen met Yates, de Italianen met Visentini en Giupponi, de Zwit sers met Glaus en Zimmermann, de Spargaarden met Delgado. Had de KNWU dan het initiatief moeten ne men om Theunisse twee keer posi tief te laten verklaren? Geen bond vindt een dopingzaak leuk, die schaadt de sport; geen bond tackelt graag een eigen renner. De KNWU heeft in januari 1989 een brief ge schreven naar de UCI, gevraagd hoe dat .zat met Theunisses Tourpias, maar nooit antwoord gekregen..." „Ik vind dan o.ok, dat de strafopleg ging bij dopingzaken b(j de nationa- (foto ANP) le bonden vandaan moet. We heb ben nu weer gezien, hoe chaotisch en ondoorzichtig dat kan werken. De UCI moet een centrale instantie, een commissie gaan instellen, die de straf bepaalt, uitspreekt en admi nistreert. Dan bespaar je iedereen deze poppekast". „Want, het is geen plezierige zaak, maar Theunisse moest natuurlijk wèl gestraft worden. De contra-ex pertise van de Tour is nooit aange vochten, en van de Waalse Pijl heeft de ploeg het nota bene zelf toegege ven. Alleen, drie weken terug kon er nog niet worden gestraft, er was geen bewijs. Nu wel. Er zal nu wel weer van de andere kant op de UCI en op mij worden afgegeven, maar wie door rood rijdt moet niet bij de agent zijn, maar bij de wetgever". Cordes nog in beeld GRONINGEN (GPD) - Er is toch nóg een kans dat Tom Cordes voor de wielerploeg van Buckler behou den blijft. PLoegleider Jan Raas heeft, tegen zijn gewoonte in, con tact gezocht met Cordes in een ultie me poging alsnog een opening in de stukgelopen onderhandelingen te vinden. DONDERDAG 16.45-19.25 BRT 2: WK voetbal in Italië: nieuws een rechtstreekse reportage van Joegoslavië-Colombia met in de pauze samenvattingen van Uruguay-Spanje, Ar- gentinië-Sovjetunieen van Kameroen- Roemenië. Monaco. 19.00-20.00 EURO: Atletiek: Grand Prix in Moskou. 19.00-21.00 Sportnet: Info èn autosport, slavië-Colombia. 20.00-20.30 EURO: Trax: sportmix. 20.20-23.55 Ned 3 WK voetbal in Italië: Mondiale, rechtstreeks Italië-Verenigde Staten. Italië-Verenigde Staten, een sa menvatting van Joegoslavië-Colombia en Kameroen-Roemenié. 20.30-22.50 BRT 2 WK voetbal in Italië: met een samenvatting van Joegoslavië- Colombia, een rechtstreekse reportage van Italië-Verenigde Staten en Studio Bel- i Ita lië-Verenigde Staten en een samenvatting van Kameroen-Roemenië. 20.30-02.00 EURO. WK voetbal in Italië: met nieuws, rechtstreeks Italië-Verenigde Staten en samenvattingen van Ka meroen-Roemenië en Joegoslavië-Co lombia. 21.00-22.00 Sportnet: Autosport: Britse rallycross. 21.30-22.00 BBC 2: On the Line: sportma- gazine. 21.45-22.00 BBC 1: WK voetbal in Italië: met reportages van Joegoslavië-Colom bia en Kameroen-Roemenië. 22.00-01.45 Sportnet: VS PGA Golf. 22.51-23.10 Ned 2 Schaaktoernooi: ver slag van het Philips-toernooi. 23.00-23.45 BBC 1 WK voetbal in Italië: 01.45-02.00 Sportnet: Sport uit Spanje. VRUDAG 08.00-10.00 Sportnet: VS PGA Golf. 09.30-11.00 EURO: Tennis Open Franse kampioenschappen, gemengd dubbel (herh 10.00-11.00 Sportnet: Motorsport. 11.00-13.00 Sportnet: Amerikaans honk- Roemenië. Italië-Verenigde Staten Joegoslavië-Colombia 11.03-12.55 Did 2: WK voetbal m Italië: 13^"lV5.009Sportnet: VS PGA Golf. 15.00-16.00 Sportnet Polo. 15.00-16.30 EURO: Paardesport: spring concours van Aschen. 15.20-16.45 BBC 2: Tennis: internationale kampioenschappen voor mannen in Queens Park. 16.00-16.40 Ned 3: Studio Sport: met ten nis (samenvatting van het toernooi in Ros malen). 16.00-17.00 Sportnet: Autosport. 16.30-17.00 EURO: WK voetbal in Italië: Oostenrijk-Tsjechoslowakije. 16.40-18.55 Ned 3: WK voetbal in Italië: Mondiale (voorbeschouwing) en een rechtstreeks verslag van Oostenrijk- Tsjechoslowakije.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21