LEIDSCH DAGBLAD Industrie betaalt meer voor milieu habitat NODIG! Philips meldt weer zware tegenvallers Vier doden bij rellen Bukarest 'Illegale zeevisvangsten weggemoffeld bij AID' 'Diego's hand helpt Argentinië JófpyMii>qi Verzekeraar wil hogere g premie voor verpleging H Ik snel reagerend bedrijf heeft een| Toshiba Fax i3^9o: f2.695,- <sL DE AMERIKANEN HEBBEN NOG STEEDS EEN VOORSPRONG WHet Motorhuis DONDERDAG 14 JUNI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39265 Prijs fl. 1,35 DEN HAAG (GPD) - De rijksrecher che gaat de beschuldiging onder zoeken dat de directie van de Alge mene Inspectie Dienst in Kerkrade cijfers over grote illegale viscircuits heeft weggemoffeld. De AID zou hiermee de falende controle hebben willen verdoezelen. Minister Braks gaf vandaag in overleg met de mi nister van Justitie, Hirsch Ballin, opdracht voor het onderzoek. Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft door het vervalsen van de cijfers in 1988 verkeerde cij fers gekregen over de visaanvoer en deze onjuiste informatie doorgege ven aan de EG. In dat jaar is volgens medewerkers en ex-ambtenaren van de AID 60 procent meer vis aan gevoerd dan uit de officiële cijfers blijkt. Oud-AID-hoofdinspecteur Be- suijen: "De cijfers van het ministe rie geven niet de werkelijkheid weer. Bij de inspectiedienst is uit boekhoudkundig onderzoek geble Ministers laten diepgaand onderzoek instellen ken dat er veel grotere hoeveelhe den vis buiten de officiële registra tie zijn gebleven dan bekend is ge maakt. Alleen al in 1988 ging het om 60 procent". Om een eind te maken aan de ille gale aanvoer van vis, begon de AID twee jaar geleden met controle in de aanvoerhavens. Maar al spoedig waarschuwden de inspecteurs dat het systeem niet werkte. Het bekri tiseerde controlesysteem wordt echter nog steeds toegepast. ,,De Het ministerie noemde de be schuldigingen 'infaam' en zei eerst de bewijzen te willen zien. CDA, WD en PvdA stelden de kwestie vandaag aan de orde. „Deze zaak moet tot op de bodem worden uitge zocht", aldus het PvdA-kamerlid Van Zijl. De kamercommissie vond het tijd worden voor 'meer dan dra conische maatregelen' tegen de frauderende aanlandingscontrole 's avonds werkt nagenoeg niet. Het is niet uit voerbaar, wij zitten met een op dracht die niet te realiseren is", zegt AID-inspecteur Jansen. De AID-directie zou ook op dracht hebben gegeven belangrijke onderzoeken niet uit te voeren. „Er mocht bij voorbeeld geen groot ad ministratief onderzoek worden ge houden, omdat er dan te veel vis bo ven water zou kunnen komen", al dus inspecteur Jansen. Minister Braks erkende vanoch tend dat bestaande sancties onvol doende zijn om de vissers in het ga reel te krijgen. "Hun voortdurende schending van de regels is maat schappelijk ontwrichtend", aldus Braks, die een harder optreden van justitie en FIOD aankondigde. Vori ge week schreef de bewindsman een brief aan de Kamer waarin staat dat de Nederlandse vissers in '89 50 procent meer kabeljauw en tong hebben gevangen dan was toege- Alle 24 landen op het WK-voet- bal zijn nu in actie geweest en de supermachten VS en Sov jetunie zijn uitgeschakeld. Van ochtend stond de Argentijn Diego Maradona weer op de voorpagina's van de Italiaanse dagbladen. Na de 2-0 winst op de Sovjetunie bleef hem een tweede schande bespaard. "Diego's hand helpt Argentinië overeind", aldus la Gazzetta, met de foto van zijn handsbal van gisteren. De superster praat de fout van scheidsrechter Frederiksson goed met de woorden: "Ook een arbiter mag zich vergissen, dat is menselijk. Ik wilde mijn ploeg een handje helpen". In de kranten staan er louter harde woorden in de richting van de Zweed. Hem staat waarschijnlijk hetzelfde te wachten als de Spanjaard Aladren, die op dit WK al betrokken was bij twee dubieuze strafschoppen. Hij gaf Egypte een onterechte straf schop, terwijl Koeman tenmin ste een gele kaart had moeten krijgen, aldus de strafcommis- sie. Aladren kan zijn koffers pakken, hij krijgt geen wed strijden meer toegewezen. Terwijl de Italiaanse media niet uitgefilosofeerd raken over de Afrikaanse sensaties op dit WK, is Oranje het middelpunt van kritiek. AC Milan-trainer Sacchi zegt vanochtend in La Gazzetta dat Gullit minder moet praten en weer moet voet ballen: "Een van mijn drie spe lers heeft me zwaar teleurge steld maar ik zeg niet wie. De ploeg speelde zonder enige dis cipline en heeft de kwaliteiten van de tegenstander zonder meer onderschat". Spanje ontsnapte gisteren aan een nederlaag. Een kwar tier voor tijd miste de Urugua- yaan Ruben Sosa een straf schop. Het duel eindigde in 0-0. Meer geld voor energiebesparing in NMP-plus DEN HAAG (GPD/ANP) De aanscherping van de milieuplannen van het kabinet gaat het bedrijfsleven 15 procent extra kosten in 1994. Moest het bedrijfsleven aanvankelijk ruim 3,7 miljard gulden bijdragen aan het milieu, in het nieuwe plannen loopt dat op tot bijna 4,3 miljard. Verder worden de uitgaven aan energiebesparing meer dan verdubbeld. EINDHOVEN (GPD) - Bij Philips blijft het zeer slecht gaan. Vanmor gen maakte het concern bekend dat het netto bedrijfsresultaat dit jaar op een zeer laag niveau zal uitko men. Op basis van zwaar tegenval lende cijfers over april en mei van dit jaar deelt Philips mee dat het re sultaat in het tweede kwartaal aan zienlijk lager zal zijn dan over de zelfde periode van 1989. Eerder moest de Eindhovense multinatio nal al melden dat de winst over het eerste kwartaal ook zeer veel lager was dan eerder was voorspeld. Op de Amsterdamse effecten beurs kelderde de koers van het aandeel Philips onmiddellijk van 33,60 gulden naar 31,50 gulden. Net als bij het bekend worden van de dramatische winstdaling over het eerste kwartaal kwam de fors naar beneden gestelde winstprognose over 1990 bij beleggers hard aan. Op 2 juli zal de nieuwe president van Philips, J. D. Timmer, op een buitengewone aandeelhoudersver gadering een toelichting geven. Voorafgaand daaraan wil het be drijf niet zeggen waarom de resulta ten over april en mei zo tegenvielen. Naar aanleiding van de winstdaling over het eerste kwartaal sprak Phi- lips-bestuurder H. Appelo van 'va- lutaire tegenwind'. Dat excuus kan nu niet meer worden gebruikt want de koersen van de belangrijkste va luta's vertonen al weer geruime tijd BUKAREST (GPD) Bij hevige rellen tussen politie en demonstran ten in de Roemeense hoofdstad Bu karest die tot diep in de nacht duur den zijn gisteren zeker vier mensen gedood en naar schatting honderd anderen gewond geraakt. De politie schoot met scherp toen demon stranten het ministerie van binnen landse zaken met molotovcocktails bekogelden. De orde in de hoofdstad is inmid dels hersteld, nadat het leger van nacht de belangrijkste gebouwen en punten in de stad had bezet. De onlusten waren de zwaarste sinds de decemberrevolutie vorig jaar. Demonstranten staken auto's in brand en drongen de tv-studio bin nen, zodat de uitzendingen tijdelijk werden gestaakt. Het gebouw werd in de loop van de avond door het le ger heroverd. Zo'n 3000 mensen trokken naar het hoofdbureau van de politie, vernielden daar dossiers en staken het gebouw in brand. Het leger bezette alle strategische punten in de stad, inclusief het Uni- Kolendamp in caravan APELDOORN (ANP) - Twee inwo ners van Apeldoorn kwamen giste ren in een caravan op het reacreatie- terrein Kopermolen om het leven door koolmonoxydevergiftiging uit een geiser. De slachtoffers, een 46- jarige man en een 43-jarige vrouw, werden door familieleden gevon den. lliescu. Vanochtend trokken de militai ren zich weer van het plein terug en het is inmiddels ingenomen door 10.000 met de president sympathi serende mijnwerkers, die iedereen in elkaar slaan die eruit ziet als een tegenstander van de regering. De onrust begon maandag nadat president lliescu en een aantal afge vaardigden van de actievoerders het eens waren geworden over de oprichting van een onafhankelijk tv-station. In ruil zou de al 53 dagen durende demonstratie op het Uni versiteitsplein worden beëindigd. Maar zo'n 500 demonstranten ble ven ook het ontslag eisen van alle hoge functionarissen die onder het regime van Ceausescu een rol had den gespeeld. President lliescu noemde de rel len gisteravond een georganiseerde fascistische poging om zijn regering omver te werpen en deed een op roep aan de bevolking om rege ringsgebouwen te beschermen. Daarop trokken fabrieksarbeiders en mijnwerkers de stad in om een tegendemonstratie te houden. Amsterdam, Stadhouderskade 106. een min of meer stabiel beeld. In tegenstelling tot ruim een maand geleden heeft Philips nu on middellijk de aandeelhouders over de gang van zaken ingelicht. Philips verloor eerder het vertrouwen van de financiële wereld toen bleek dat de resultaten over het eerste kwar taal in flagrante tegenspraak waren met uitspraken die de toenmalige president C. van der Klugt kort te voren had gedaan. Het kostte Van der Klugt de kop. Commissie herziet kritiek in rapport 'Afspraken bij brand Huis ter Duin in orde' Van onze verslaggever) DEN HAAG/LEIDEN - Tijdens de brand in hotel Huis ter Duin in Noord wijk hebben de Leidse brandweercommandant B. Mark en zijn Noordwijkse collega J. Pe- schier wel degelijk goede afspraken gemaakt over de leiding. De specia le commissie, die de toedracht rond de brand onderzocht, heeft haar kri tiek op dit punt volledig ingetrok ken. Dit blijkt uit het vandaag versche nen, definitieve rapport van de commissie. De Leidse brandweer commandant B. Mark tekende vori ge maand, nadat het onderzoeks rapport uitlekte, protest aan tegen onder meer deze conclusie. De on derzoekscommissie trok het stuk daarna in. De conclusie dat de brandwering van Huis ter Duin op een belangrijk punt niet aan de eisen voldeed, houdt de commissie staande. Vol gens haar kreeg de brand, die op 25 januari aan drie brandweerlieden het leven kostte, daardoor kans zich op een onverwachte wijze te ont wikkelen. Mark en de toen ingeschakelde officier van dienst kregen in het eer ste onderzoeksverslag het verwijt dat ze onduidelijk afspraken had den gemaakt met de Noordwijkse commandant. Daardoor zou er on duidelijkheid zijn ontstaan over de leiding. Verschillende korpsen klaagden na de brand over een ge brekkige coördinatie en een onvol doende inzet van mensen en mate rieel. Van die kritiek is in het nu ver schenen rapport niets terug te vin den. Sterker nog, Mark en zijn offi cier van dienst worden zelfs min of meer geprezen voor de duidelijke afspraken die ze bij de overdracht van de leiding hebben gemaakt. Wel bleek de coördinatie in een enkel geval wat minder te zijn, maar daar over had het merendeel van de korpsen geen klachten, schrijft de AMSTERDAM/NOORDWIJK - Ziektekostenverzekeraar Zilveren Kruis is bereid tot een tijdelijke ver hoging van de premie om de werk druk in de gezondheidszorg te ver lichten. Dat heeft hoofddirecteur P. Overmars van Zilveren Kruis mee gedeeld. Zilveren Kruis in Noordwijk, met 625.000 verzekerden de grootste particuliere ziektekostenverzeke raar in Nederland, vindt premiever hoging een laatste redmiddel. Lie ver ziet hoofddirecteur Overmars dat wordt gewerkt aan besparende maatregelen in de gezondheidszorg. Maar omdat die pas op lange ter mijn zullen werken, stelde Over mars gisteren een tijdelijke premie verhoging voor van 1 tot 1,5 pro cent. Wanneer de andere particulie re verzekeraars voor ziektekosten in Nederland meedoen, levert dat 50 tot 80 miljoen op. Ook staatssecretaris Simons (volksgezondheid) denkt aan een verhoging van de ziektekostenpre mies. Dat zei hij gisteren in Amster dam, waar 30.000 actievoerende ver pleegkundigen en verzorgenden luidkeels om een loonsverhoging van zes procent en verlichting van de werkdruk riepen. Simons stelde dat hij met werkgevers en bonden meerjarige afspraken wil maken over de problemen in de gezond heidszorg, maar deed geen toezeg gingen. Het kabinet buigt zich over veertien dagen over de aanbevelin gen van drie werkgroepen die de problemen in de gezondheidszorg analyseren. (pagina 13: Zilveren Kruis door de bocht) WEEKAANBIEDING! 90 korting Elke vrijdag 10% korting op de hele kollektle. Botermarkt 14, Leiden. 12 maanden garantie nummerge heugen voor 30 nummers gratis afleveren en programmeren fotomode; finemode (excl. BTW) Demmenie Kantoorinrichtingen Rietschans 68, 2352 BB Leiderdorp. Tel.: 071-411141 De doelstelling die nu in het NMP-plus staat ten aanzien van de C02-reductie, is een afzwakking ten opzichte van het regeerakkoord. Daarin werd een reductie mogelijk geacht van 2 procent per jaar, wat een totaalreductie van tien procent zou betekenen in het jaar 2000. Het NMP-plus is bedoeld als een aanscherping van het Nationaal Milieu Beleidsplan van het vorige kabinet. Veel komt daar niet van te recht. Er zijn bijvoorbeeld geen ex tra maatregelen aangekondigd om het afsterven van de bossen tegen te gaan. Er zal in 2000 nog maar 20 pro cent van de bossen over zijn, zo wordt toegegeven. Over verdere be perking van het mestoverschot, of de uitstoot van ammoniak door vee houders, rept het NMP-plus niet. Minister Alders ziet verder geen kans de hoeveelheid afval in het jaar 2000 met meer dan vijf procent te verkleinen. Dat betekent dat de be windsman vasthoudt aan de doel stellingen zoals die door zijn voor ganger Nijpels werden vastgelegd: de afvalberg beperken met tien pro cent door te voorkomen dat dit afval ontstaat. Gedacht wordt aan een wet die het gescheiden inzamelen van huishoudelijk afval voor schrijft. De extra uitgaven van de rijks overheid aan het milieubeleid blij ven gefixeerd op 450 miljoen gul den zoals was afgesproken in het re geerakkoord. In het NMP-plus wor den geen concrete nieuwe milieu heffingen voorgesteld. Het NMP- plus vermeldt twee maatregelen, die al eerder bekend waren: het af schaffen van het reiskostenforfait is vervangen door een aftopping en de accijns op benzine gaat met ingang van 1 januari 1991 met acht cent per liter omhoog. In vergelijking met het NMP worden burgers in het nu gepresenteerde plan niet harder aangepakt. De kosten voor de bur ger zijn gemiddeld geschat op 360 gulden per jaar. De stichting Natuur en Milieu is zeer teleurgesteld over het NMP- plus. Volgens Lucas Reijnders van de stichting is van een verbetering nauwelijks sprake. (Interview met Alders op pagina 2) Wereldexpositie in 2000 in Hannover PARIJS (AFP) - De stad Han nover in de Bondsrepubliek mag de wereldtentoonstelling in het jaar 2000 organiseren. Dit is vandaag in Parijs bekendge maakt. De keus ging tussen Han nover en het Canadese Toronto, nadat Italië deze week de kandi datuur van Venetië had inge trokken. Van veel kanten was er bij Rome op aangedrongen de dogenstad niet de kandideren in verband met de overbelasting die een dergelijk evenement be tekent voor de kwetsbare stad. Iets meer zon Veel bewolking, in de loop van de dag geleidelijk opklaringen. Droog weer. Minimumtemperatuur omstreeks 10 graden, middagtemperatuur ongeveer 17 graden. Zwakke noordelijke wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Tcriodcn met zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Weinig wind. Dat blijkt uit het vandaag gepresen teerde NMP-plus van minister Al ders (VROM) en een gelijktijdig ver schenen nota 'energiebesparing' van zijn collega Andriessen (econo mische zaken). Vooral de kosten voor de indus trie gaan sterk omhoog: van bijna 1,6 naar 2,1 miljard gulden. De kos ten voor de landbouw-sector daar entegen dalen met 20 miljoen gul den over de hele kabinetsperiode. Van de extra opofferingen door het bedrijfsleven gaat 100 miljoen naar een actieprogramma tegen cfk's (chloor fluor koolwaterstoffen). De ze stoffen, die in spuitbussen en koelkasten zitten, zijn verantwoor delijk voor het gat in de ozonlaag. Alders hoopt verder de uitstoot van kooldioxide (C02) in het jaar 2000 met 3 a 5 procent te hebben te ruggedrongen. Dat zal voor een groot deel moeten voortvloeien uit de energiebesparing, waarvoor mi nister Andriessen 650 miljoen gul den per jaar heeft uitgetrokken. Hij streeft naar een besparing op het stroomverbruik van 20 procent tus sen 1990 en 2000. AMSTERDAM - De Amsterdamse kunstenaars Mare Thiadens en Jaap Rouendal hebben in het haven bij het Amsterdamse Centraal Station drie drijvende perken van kunststofbloemen gemaakt. Afhankelijk van wind, golfslag en plaats van de kijker tonen ze steeds een andere kleur. De 'water bollenvelden' blijven tot september. (foto and Bij de officiële GM- fM HlF PIIMftwTB* dat wij in dit vooruit- US CAR-dcalcr kunt fc» strcVcndc koncep! u vanaf vandaag de Chevrolet Lumina hebben, is net zo onverwoestbaar als de APV (All Purpose Vehicle) aanschouwen, auto zelf. Vandaar ook dat u alléén bij ons Aan werkelijk alles is gedacht: een de officiële GM-Garantie en een 24-uurs 3.1-liter V6-injektiemotor met geregelde break-down-scrvice krijgt. Voor dit won- 3-weg-katalysator, automaat, stuurbe- der op wielen hooft u niet naar Cape krachtiging, zonwerend getint glas, radio- Canaveral, want bij ons kunt u het Lu- cassetterceordcr, hoofd- en armsteunen, mina APV-'ruimteprogramma' bekijken, wiswas-installatie op de achterruit, een Vanaf f 62.600,- wordt u gelanceerd, veilige rechter glijdeur en een uniek mo dulair stoelensystccm. Het vertrouwen YOU'LL BE IMPRESSED. OS HET AUTO-VERKOOPCENTRUM VAN DE REGIO Vondellaan 80, 2332 AH LEIDEN, telefoon 071 - 769 313 óók om te weten welke films er draaien Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement f 285,50 Postcode Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1