PORT Oranje-sfeer is grondig verpest Ajacieden herkennen Beenhakker niet meer Koppen snellen lijkt nog enige remedie Vanenburg: 'Ik ben nog steeds in vorm' 90 Italia met Koeman DONDERDAG 14 JUN11990 SANT'ELIA (GPD) - Hij zal het nooit toegeven, maar diep in z'n hart moet Leo Beenhakker spijt hebben als haren op z'n hoofd dat hij aan het karwei met Oranje is begonnen. De door Ajax uitgeleende bondscoach wordt heen en weer ge slingerd tussen hoop en vrees en maakt allang niet meer die blije en spontane indruk van een paar weken geleden in Zeist. Dolenthousiast als hij toen nog was over de unieke kans om een WK mee te maken, herkennen nu zelfs de Aja cieden hem niet meer. Een half etmaal na het debacle te- gen Egypte reageert hij geprikkeld op vragen die betrekking hebben op het vervolg, de wedstrijd tegen Engeland. Zwaar uit het lood gesla gen door het smadelijke puntverlies claimt de bondscoach het recht om 'daar nog. eens een paar uur over na te denken'. Hij noemt het voorbarig als nu al gevraagd wordt of hij even tueel mutaties in de ploeg gaat aan brengen. "Wat er nu moet gebeuren is dui delijk", zegt de eens zo trotse 'ko ning van Madrid". "We moeten be ter spelen en zullen daarom BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 GENUA (AFP) - Lennart Jo hansson, voorzitter van de Eu ropese Voetbal Unie (UEFA), is er een voorstander van tijdens de Europese titelstrijd in 1992 in Zweden op wedstrijddagen geen alcohol te verkopen in de steden waar wedstrijden worden ge speeld. Deze maatregel, momen teel ook tijdens de wereldtitel strijd in Italië van toepassing, is de Zweed goed bevallen. "Ik ben erg onder de indruk van de uit werking van het verbod. De hin der van dronken supporters is af genomen". Johansson toonde zich tevens tevreden over het optreden van de Italiaanse politiemacht tijdens Johansson wil ook bij EK'92 alcoholverbod de eerste dagen van het toernooi. "De Italiaanse politie gaat bij elk duel van het ergste uit en handelt daarnaar. Daarom is het nog niet uit de hand gelopen. Tot dusverre is het relatief rustig gebleven". Een vereniging van Milanese restauranthouders is minder te spreken over het alcoholverbod op wedstrijddagen. De club heeft de 4500 aangesloten leden ge vraagd morgen de tent te sluiten uit protest tegen de maatregel van de overheid. Volgens de vereni ging heeft de alcoholban geen en kel effect en dupeert het alleen de middenstanders. Afgelopen weekeinde plunder den Westduitse supporters in Mil aan diverse slijterijen om aan drank te komen. Met het verzoek de restaurants en cafes morgen, als de Bondsrepubliek op de Ver enigde Arabische Emiraten stuit, dicht te houden hoopt de organi satie ook de politie in de kaart te spelen met het handhaven van de orde. Arm van Stanley Menzo gespalkt SANT'ELIA (ANP) - De arm van Stanley Menzo is gespalkt. Bondsarts Kessel besloot dat te doen, nadat de derde doelman van Oranje opnieuw last kreeg van een oude blessure. Menzo heeft last van een polskneuzing. Op de training speelde de blessu re opnieuw op. „De arm moest even op stilte worden gezet", aldus Kessel. Het herstel zal niet lang duren. Indien nodig is de doelman van Ajax zater dag waarschijnlijk wel inzetbaar. De blessure die Ronald Koeman opliep tegen Egypte viel mee. De verde diger botste met zijn hoofd tegen het hoofd van een tegenstander. Van de gevreesde lichte hersenschudding was geen sprake. Wel had Koeman woensdag nog last van lichte hoofdpijn. Ook de enkelblessure waarmee Erwin Koeman dinsdag het veld verbet, is niet ernstig. De middenvelder kon gisteren weer licht trainen. Kessel zei dat hem geen verzoeken van spelers hadden bereikt voor een behandeling van haptonoom Ted Troost. In het verleden kwam Troost spelers om uiteenlopende redenen te hulp, in moeilijke tijden zoals die mo menteel bij het Nederlands elftal zijn aangebroken. coach een van de weinigen is die van het teambelang uitgaat", xer speien en zuiien aaarom een TT paar vlekjes weg moeten werken. V erdeeluneiCi Van verdeeldheid in de groep wil Beenhakker niets weten. Er gen Egypte volgens hem evenmin sprake van een collectief probleem. "Het is heel simpel: een aantal spe lers heeft duidelijk onder zijn ni veau gespeeld. Ik denk dat het me rendeel onder te grote druk staat. "Maar", geeft hij toe, "er zijn ook spelers, die niet de juiste verhou ding hebben gevonden tussen het spelen in teamverband en de eigen wedstrijd. Ik heb sommigen fouten zien maken, die je van spelers op dit niveau normaal niet ziet". Het is de taak van Beenhakker om de ploeg weer snel op de been te krijgen. "Wat er woensdagavond Maar ik voel er niets lerlei dingen in te lassen, die niet vooraf gepland waren. De ploeg zal zich in korte tijd moeten herstellen van deze tegenslag. Maar dat geldt ook als het goed gaat. Dan zul je er voor moeten zorgen datje met beide benen op de grond blijft staan". De analyse van de wanvertoning heeft Beenhakker nog niet veel wij zer gemaakt. "We moeten gaan uit zoeken waar het vandaan komt en wat er aan de hand is. Een aantal dingen heb je niet in de hand", doelt hij op het randgebeuren, "maar din gen waar we wel iets mee kunnen doen, zullen we moeten verbete ren". Dat klinkt nogal cryptisch, maar is het volgens Beenhakker gebeurd is, daar kan ik niets niet. Hij voelt er echter niets voor in mee doen. We kunnen hooguit ons details te treden. "Ik heb vanaf het voordeel doen met de fouten die begin gezegd dat we goede spelers toen gemaakt zijn. We zullen de hebben, maar geen goed team. Dat knop nu volledig moeten omdraai- is nog steeds zo". en. Daarnaast mag ik toch ook een Na enig aandringen laat Been- beroep doen op de veerkracht van hakker zich toch uit de tent lokken de spelers. Het is net als bij de club: en beaamt hij volmondig niet bijsr als je op een woensdag een grote ter gelukkig te zijn met de penne- Europa Cup-wedstrijd hebt ge- vruchten van Michels. "Dat geldt speeld, moet je er zondag in de pro- echter niet alleen voor hem, maar vincie ook weer staan. Je zult je ook voor spelers die verplichtingen hebben. Dat circuit is voor een trai ner nooit te controleren en is vooral gericht op eigenbelang. Nee, daar kijk ik niet van op, dat is een klas sieke situatie. In '88 bij het EK is het spel ook op de wagen geweest, maar werd daarna iedereen monddood gemaakt door een paar goede over winningen". Het is volgens Beenhakker zon neklaar dat het steekspel rond Oranje ten koste gaat van de presta tie. "Het is alleen niet te controle ren. In het hele circuit worden sug gesties gedaan en wordt er regelma tig heel suggestief gewerkt. De eer ste zegt dat Michels beslist en de tweede roept dat Gullit teveel in breng heeft. Met dat soort zaken moet ik leren leven. Dat kan ik niet beïnvloeden. Ik kan spelers moei lijk van de buitenwereld isoleren of ze een spreekverbod opleggen. Het is mijn verantwoording er voor te zorgen dat het niet tot verdeeldheid leidt. Ik weet alleen wel dat de schoon moeten spanning te komen. Als je dat niet kunt, ben je geen echte prof'. Niet bijster geïnteresseerd staat Ruud Gullit een omvangrijke horde journalisten te woord, GROEP B Napels: Argentinië Sovjetunie 2-0 (1- 0). 27. Trogho 1-0. 79. Burruchaga 2-0. Scheidsrechter: Frederikson (Zwe). Toe- schouwers 50.759. Rode kaart: 49. Bes- sonov (Sov/neerhalen tegenstander). Gele kaart: 51. Zigmantovitsj (Sov), 56. Serri- zuela (Arg). 58. Caniggia (Arg). 70. Mara- dona (Arg). 78. Olarlicoechea (Arg). Argentinië Pumpido (10. Goycochea); Sh mon. Monzon (77. Lorenzo). Serrizuela, Olarticoechea; Batista. Burruchaga Troglio. Maradona. Basualdo; Caniggia. Sovjetunie: Oevarov; Bessonov, Tsjidij- atoellin. Koeznetsov, Gorloekowitsj; Sjah- mov, Alejmkov. Zavarov (85. Ljoeti), Zig mantovitsj; Protassov (ütovtsjenko). Do- Roemenië Cameroun Argentinië Sovietume Programma: 2 1 0 2 2-0 2 1-0 2 2 i 2 0 0-4 juni Bari: Cameroun - Roemenië, 18 |uni Napels Argentinië - Roemenië, 18 juni Bari: Cameroun Sov jetunie. GROEP E Udine. Uruguay - Spanje 0-0. Scheids rechter: Kohl (Oos). Toeschouwers: 35.713. Gele kaart: 11Perdomo (Uru), 24. Jimenez (Spa). 70. Villaroya (Spa), 81. Francescoli (Uru). Bijzonderheid: Sosa mist in 72ste minuut strafschop. Uruguay: Alvez; Herrera, Gutierrez, De Leon, Dominguez; Pereira (66. Correa), Perdomo, Paz. Francescoli; Alzamendi (66. Aguilera), Sosa. Spanje: Zubizarreta; Chendo, Andrinua, Sanchis, Jimenez, Martin Vazquez, Michel, Roberto, Villaroya (80. Gorriz); Butrague- no, Manoio (80. Rafa Paz). België 1 1 0 0 2 2-0 Spanje 10 10 10-0 Uruguay 10 10 10-0 Zuid-Korea 1 0 0 1 0 0-2 Programma: 17 juni Verona: België - Uruguay, 17 juni Udine: Zuid-Korea - Span je, 21 juni Verona: België - Spanje, 21 juni Udine: Zuid-Korea - Uruguay. Rood en geel ROOD: Kana Biyik (Cam), Massing (Cam, 2x geel), Mynalda (VSt), Bessonov (Sov). GEEL: Lacatus (Roe), Sensini (Arg). Serri- zuela (Arg), Caniggia (Arg). Maradona- (Arg), Orlaticoechea (Arg), Kadlec (Tsj). Kubik (Tsj), N'Dip (Cam), M'Bouh (Cam), .- Herzog (Oos), Tsjidijatoelin (Sov). Zigman tovitsj (Sov). Meola (VSt), Tnttschuh (VSt). Kleine kans op teruglieer van Engelse clubs GENUA (RTR) - Lennart Johans son blijft zich positief opstellen ten aanzien van de rentree van de En gelse clubs in de diverse Europese bekertoernooien. Toch acht de voorzitter van de Europese voetbal bond (UEFA) de kans niet groter dan tien procent dat de Britten vol gend seizoen daadwerkelijk weer in Europees bekerverband meedraai en. De loting komt volgens hem te snel. Johansson Verklaarde wel dat het gedrag van balorige Engelse fans tot dusverre geen invloed op, die be slissing hebben gehad. De UEFA en de Engelse autoriteiten beslissen pas na de eindronde van het wereld kampioenschap over de terugkeer van de Engelse clubteams. De zwaarstwegende factor om de ver banning op te heffen is het gedrag van de Engelse supporters in Italië. Van onze correspondent Albert Geesing SANT'ELIA Twaalf jaar geleden bij het WK van Argentinië zette Ernst Happel rigoreus het mes in Oranje. Oudgedienden als Suurbier, Neeskens en Kijsbergen werden aan de kant geschoven, met de PSV'ers Wildschut, Poortvliet en Brandts pompte Happel vers bloed in het elftal. De opruiming werkte heilzaam, het resultaat was verbluffend. ïindelijk zijn tanden te la- waarop Gullit een hem bevriende journalist uitnodigde op het veld. Dat lachwekkende en kwasi-ko- Na een afgrijselijke eerste ronde, waarin het Nederlands elftal dank ten zien en zich niet langer laat t zij een doelpunt van Johnny Rep geloren door spelers en journalis- met de hakken over de sloot kwam, ten, vaart hij z'n eigen koers. Waar- mische tafereel is een schoolvoor- stoomde Oranje regelrecht door om zou hij zaterdag tegen Engeland beeld van de grondig bedorven naar de finale. bijvoorbeeld niet kiezen De situatie van toen is deels ver gelijkbaar met die van nu. Opnieuw heeft een bondscoach te maken met ploeg? volgevreten vedetten, die plafond zitten van hun ambitie en eerzucht en het niet op kunnen brengen een stap extra te doen. "Het EK heeft verzadiging met zich sfeer in de groep. Beenhakker zit centraal duo Rijkaard-Fraser en laat daar midden tussenin en heeft to- hij Ronald Koeman buiten de taal geen greep meer op hetgeen ploeg? zich momenteel rond Oranje af- Net als op het middenveld Vanen- speelt. Als journalist is het zoetjes burg en Ërwin Koeman. In plaats kwelling i Van 't Schip. Dan zijn in elk ge- De tweespalt binnen de selectie is meegebracht". Dat mogen we vol- val de flanken bezet. In de praktijk, hemelschreiend, desondanks hield gens Michels niet onderschatten. "In Duitsland was er sprake van een taties echter tot t niet te remmen gedrevenheid. Dat beperkt blijven, heilige vuur mis ik nu". De fase van het koppen snellen lijkt daarmee aangebroken. Het is de enige remedie om Oranje weer in het gareel te krijgen. Te beginnen achterin, waar Ronald Koeman geen schim meer is van de eens uit blinkende libero bij PSV en Van Beenhakker gistermiddag drie n, hooguit twee kwartier lang de schijn op dat alles pais en vree is. "De enige naar wie ik Een verhaal apart vormt Gullit. vanaf nu nog luister ben ikzelf'. Hij i rustpauze van bijna twaalf zou zichzelf moeten verwijten dat hij de conditie sleeptouw te desondanks de lef vandaan haalt voorbije weken alles en iedereen onderuit te heeft laten hangen Tiggelen in de voorbije drie inter- schoppen, behalve zichzelf, is een lands geen duel kon winnen van de pure onrechtvaardigheid. Zijn Oostenrijker Rodax, de Joegoslaaf val op Libregts was gênant Savicevic en woensdagavond tegen Egypte opnieuw schutterde als Oranje op Met dat zwaktebod geeft Been- Maar waar hij hakker tegelijk aan dat hij in de •en te veel het oordeel anderen. Vooral naar die van Gullit, wiens bemoeizucht Oranje kwaad dan goed heeft gedaan. junior. Van Aerle verging het niet veel beter. Net als Wouters op het middenveld. Als Beenhakker de lef heeft om dreven en ontmoette ook binnen de Beenhakker had moeten weten dat selectie weinig sympathie. Het je voetballers, ook al zijn het vol- SANT'ELIA (ANP) - De opvallendste uitspraak een dag na de wed strijd tegen Egypte kwam van Gerald Vanenburg. "Ik ben nog steeds in vorm", aldus de international, die dinsdagavond werkelijk geen bal goed raakte. Vanenburg was reëel. "Ik begrijp heel goed dat het er niet uitkwam. Daar ben ik doodziek van. Maar het hele team was uit vorm. Het probleem lag niet alleen bij mij". Desondanks lijkt de rol van de dribbelaar in dit WK uitgespeeld. Bij het zwakke spel tegen Oostenrijk werd hij al aan de kant geschoven, te gen Egypte bij zijn verrassende rentree was hij opnieuw het eerste slachtoffer van de slechte prestatie. Bovendien heeft Vanenburg, door blessures en affaires, bij PSV al maanden niet op goed niveau gespeeld. "Ik weet niet hoe mijn kansen verder staan", zei hij gisteren. "Na Joegoslavië heb ik me ook via het trainen teruggeknokt. Ik hoor wel wat de bondscoach er nu van vindt." Verhalen als zou Gullit hem uit het elftal halen, gelooft de midden velder niet. "Ik heb het Ruud gevraagd. Hij zei dat het flauwekul was. Als Ruud dat zegt, is het ook zo". Een verklaring voor het zwakke spel van het Nederlands elftal had Vanenburg net zo min als de anderen. "Wist ik het maar. Wel weet ik dat ik niet in mijn ritme kwam doordat de ploeg niet draaide. In norma le omstandigheden loop ik die back negen van de tien keer voorbij. Door de verhoudingen op het veld moest ik echter vooral verdedigen. Dat is niet mijn sterkste punt". het land wassen profs, niet één vinger moet is wel geven, want dan pakken ze meteen de put de hele hand. Dat verwijt geldt ech ter in de eerste plaats het sectiebe- Met Gullit voorop zouden de stuur dat de laatste maanden te veel Oranje zich de heeft gedanst naar de pijpen van heeft zijn populariteit geen goed gedaan, i het laatste waar hij pseudo-vedetten v ogen uit de kop moeten schamen Gullit e Het resultaat daarvan is i Oranje op het punt slaat dat niet bepaald de indruk daar erg on- dit WK te worden als de koers niet der gebukt te gaan. Op de ochtend- rap wordt bijgesteld. "De uitslag te- training maakte GulliLeen bijna on- gen Egyp verschillige indruk en was hij met op de dag iedereen de beste maatjes. Behalve palend zijn dan met Rinus Michels. Wantrouwen Het is nog geen twee jaar geleden dat Gullit de toenmalige bonds coach regelrecht de hemel in prees. gen Egypte", voorspelde Michels de wedstrijd, "zal be- lor het vertrouwen in eigen kunnen en voor het vertrou wen in de vorm en de kracht van het basisteam". Wat dat betreft kwam Orai\je van een koude kermis thuis en kan de ploeg zaterdagavond op Sardinië weleer zich heeft gehuld in het losbreekt en alle vuile was buiten maatkostuum van de bobo's is de wordt gehangen over de koppelba- binnen een land met goede spe- vriendschap omgeslagen trouwen en achterdocht. Toen Mi- Iers i hebben t Gerald Vanenburg: "Ik weet niet wat mijn kansen zijn". chels gistermorgen voor een al da gen tevoren afgesproken interview het verschil met plaatsnam in de dug-out eiste Gullit Van Basten dat het duo daaruit zou verdwijnen, zonder team. "De Duit- Mannschaft, dat is ".Het citaat van de enige wijze woorden die daags na het echèc te- Michels weigerde dat pertinent, gen Egypte werden gesproken. Zelden ben ik met zo'n kater wakker geworden. De hoofdpijn die ik overgehouden heb aan een botsing met een Egyptenaar is nog tot daaraan toe; het nare ge voel dat ik overgehouden heb aan de wedstrijd zelf, is nadrukkelij ker. En niet alleen bij mij. Ieder een baalt als een stekker. We heb ben een slechte beurt gemaakt en dat is ons zwaar aangerekend. Ie dereen gaat bij zichzelf te rade waaraan het geschort heeft. In al gemene zin kun je zeggen dat er geen elftal stond. We waren te zeer met onszelf bezig en vormden geen team. Tijdens de ochtendtraining is er met Beenhakker over gespro ken. Ik trainde weliswaar niet mee, vanwege de naweeën van die botsing, maar ben even bij de groep gaan staan toen de trainer iets over die wedstrijd zei. Het kwam er op neer dat we niet te lang moeten stil staan bij Egyp te, omdat de tijd die rest voor de volgende ontmoeting tegen Enge land nog maar drie dagen is. Daar moeten we onze revanche halen. Als iedereen de les van eer gisteren begrepen heeft, dan zal er zaterdag een ander elftal staan. Anders qua mentaliteit, qua col lectief. Ik verwacht wel enkele wijzigingen, maar daarop is de trainer nog niet vooruit gelopen. In grote lijnen ga ik ervan uit dat hij de groep in stand houdt, om dat de tijd te kort is om de zaak over een heel andere boeg te gooi- Daarbij komt dat elke wed strijd er weer een is die op zichzelf staat. We hebben alles nog in onze eigen hand, hoewel het er niet makkelijker op is geworden. We hoeven door het gelijke spel, hoe smadelijk dan ook, niet gelijk bij de pakken neer te gaan zitten. De ommekeer moet zaterdag komen. Ik geloof daarin omdat we de kwaliteiten er voor in het elftal hebben. Als we zaterdag niet alle-] maal als eenlingen in het veldlo-, pen, maar een elftal kunnen vor men, hoeven we voor Engeland niet onder te doen. Wat me wel van de lever moet is' de wijze waarop we in sommige kranten aangepakt zijn. Ik geef. grif toe dat we ver beneden ons kunnen gespeeld hebben; dat de vorm er niet was. Maar je gaat als' voetballer nooit het veld in met de gedachten om eens 'n avondje slecht te gaan voetballen. Het is absoluut geen kwestie van instel-• ling geweest. Ik bestrijd pertinent dat we verzadigde, dikbetaalde en volgevreten miljonairs zijn, zoals ik dat gelezen heb. Dat is niet onze instelling. Niemand heeft zo'n toernooi ooit meege maakt en we doen er alles aan om zo ver mogelijk te komen. Iedereen is gebrand op die wereldbeker. Ook nu. Of beter gezegd: juist nu. De hele dag zijn we uiteraard on derling bezig geweest over die zaak. Het ligt ons zwaar op de maag en misschien is dat het be gin van het herstel. De bereidheid is er altijd geweest". Ik heb de dag met nog een stel spelers doorgebracht op de Oran jeboot. Daar konden we de zaak even helemaal van ons af zetten en hebben enkele uurtjes zitten vissen. De overige spelers zijn in het hotel gebleven of naar de stad gegaan. Iedereen zoch op zijn ma nier naar wat afleiding om vanaf vandaag op Sardinië aan de rest van het WK te beginnen". RONALD KOEMAN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19