Zuid-Holland onveilige provincie Bouw- en woningtoezicht controleerde onvoldoende Nieuwe initiatieven om wat van groene hart te redden rpSbSie°nvSnognag" Twintig man voor extra controle illegaal werk bij bollenbedrijven Eerste diie maanden in verkeer 52 doden en 544 gewonden Zorg voor gezondheid kost bollensector extra geld Kamer blijft bij wens: regio Gouda bij Leiden (Dufti7icutos DONDERDAG 14 JÜNI 1990 REGIO PAGINA 17 DEN HAAG/LEIDEN - Woning bouw in de Leidse regio zou alleen nog op kleine schaal dichtbij de stad moeten worden toegestaan. Verdere uitbreiding van het wo ningbestand zou moeten beperkt tot het zuidelijke deel van de bollen streek Dat staat in de structuur schets 'De Randstad maakt zich op', die gisteren aangeboden werd aan minister Alders. De vier Randstad-provincies Zuid- en Noord-Holland, Utrecht en Flevoland geven hierin hun visie op de inrichting van het drukbevolkte deel van Nederland voor het jaar 2015. Het is bedoeld als een bouw steen van de Vierde Nota Extra die het ministerie van ruimtelijke orde ning in voorbereiding heeft. De provincies hopen met hun no ta enige invloed te kunnen uitoefe nen op de plannen, die op het minis terie leven. Wat provinciaal tegen gas is nodig omdat er een reeks van meningsverschillen bestaan tussen en zuidvleugel. Deze vleugels rijk en provincies over de plaatsen ten ook waar straks grote woningprojecten blijven door een groene band die moeten komen daarvan is de bouw van 40.000 ningen voor de stad Amsterdam. De verschillen in inzichten vloei en voort uit de verschillende belan gen. De provincies willen bij provincies vooral in het gebied tus sen Den Haag, Delft en Rotterdam gerealiseerd worden. De Leidse ag glomeratie, dat het noordelijke deel vormt van de zuidvleugel, heeft weinig mogelijkheden tot groot schalige woningbouw. Slechts op kleine schaal is in het overgangsge bied naar de bollenstreek plaats jiujeuieu Olijven uuui een giuene uanu uie - oorbeeld wordt gevormd door de bollen- ^aan door de gemeenten uit deze streek, zuidelijke Haarlemmermeer glT; en het plassen- en veenweidegebied in het groene hart. 'Beschamend probleem'noemt minister houding van veel werklozen De verstedelijking De regio rond Alphen aan den Rijn ligt in de rand a hart en moet volgens de provii beeld het zogenaamde groene hart land moet ook volgens de behouden. Het rijk heeft echter het landse gedeputeerde Louis Stolker DEN HAAG/REGIO - Minister De De Vries maakte dit gisteren be- nriwinrip Vries (sociale zaken) wil twintig 20 kend tijdens een overleg met de ..- .provincie man extra inzetten bij de arbeidsin- Tweede Kamer over de zogenaam- efuklhot verste^ehjking Afphen^elf wordt v°or controle van de bollen" de boUenregeling van vorig jaar 1. Het rijk heeft echter het landse gedeputeerde Douis Stolker aangemerkt als een regionale kern gaande jaren grote groepen poIen geroepen ogen om de afstanden tus- zoveel mogelijk worden bestreden m het groene hart. Om het groene bjj bedrijven seiZoenswerk komen werknem - en werkgebieden te ver- door in de steden te bouwen. Dat hart veilig te stellen mag volgens de verrjchten. De Vries baseert zijn rug te dri sector. Hij vreest dat net als 1 kan door hergebruik dustrieterreinen. Veruit het grootste deel het ïingbestand moet volgens de ging provincie straks het vertrek niet ompenseerd worden door buiten. dit jaar. Deze regeling is in het leven eroepen om het aantal illegale •erknemers in de bollensector te- dringen. oDO anëst °P het gegeven dat nu al 20 Met name tijdens de zomer en de rtJSf «LSt procent meer visa aan Polen zijn herfst is er in deze sector sprake van aoor verstrekt dan vorig jaar om deze een piek en is er grote vraag naar tij- tijd, zo'n 57.000. delijke arbeidskrachten. De rege ring wil juist dat werkloze Neder landers voor deze arbeid worden in geschakeld en niet goedkope en il legale Polen. De Vries weigerde om toch ook Polen meer kansen te geven om een werkvergunning te krijgen, wan neer met alle naar schatting 2000 va catures met Nederlanders kunnen worden vervuld. Hij hield vast aan de regeling: tekorten aanvullen met werknemers uit de EG, wat in de praktijk neerkomt op Spanjaarden en Portugezen. Pas als er dan nog tekorten zijn komen de Polen aan bod. De boUenregeling is voor 1990 DEN HAAG - Het verkeer heeft de eerste drie maanden dan ook weer strikter dan yoorgaan- van dit jaar in Zuid-Holland 52 doden geëist en 554 ge- Vnog5 S wonden die in het ziekenhuis moesten worden opgeno- niet is getukt om het aantal illegalen men. Ëen stijging van tien procent ten opzichte van de zelfde periode in het jaar ervoor. Zuid-Holland is op Noord-Brabant na de onveiligste provincie in Neder land: een kwart van alle ongevallen heeft er plaats. Dat zegt het Provinciaal Orgaan Door de hele provincie zijn langs voor de Verkeersveiligheid in wegen binnen en buiten de be- Zuid-Holland dat een groot- bouwde kom 3000 sandwïchborden scheepse campagne in de provin- geplaatst waarop een autogrodel redacteur Jan Westerlaken in de bollensector terüg te dringen. "Een beschamend probleem", noemde hij het gegeven dat on danks de aanwezigheid van een gro te groep werklozen, het grote aan bod van werk niet wordt opgevuld. Met andere woorden: dat werklozen geen zin hebben in werk in de bol lensector. De minister kondigde daarom aan dat het drt jaar moeilijker wordt voor met name langdurig werklo zen om werk zonder reden te weige ren. Daarnaast sluit hij ook niet uit dat in de toekomst de druk op de werkgevers zal worden opgevoerd om werklozen tijdelijk in dienst te nemen. Volgens hem nemen bollen- boeren te makkelijk hun toevlucht tot illegale werknemers. "Ik kan dat wel begrijpen want het zijn natuur-' lijk goedkope en goede arbeids krachten", zo zei de minister. Volgens de Vries zijn overigens de voorlopige resultaten van expe rimenten met arbeidspools in de bollensector niet zo rampzalig als in het algemeen wordt aangenomen. Het arbeidsbureau in Amsterdam heeft voor 600 vacatures werklozen kunnen vinden, voor de aangemel de 100 vacatures bij het arbeidsbu reau in Aalsmeer zijn er 80 vervuld. organiseert om het gebruik afgebeeld met de tekst 'Altijd'. Ver- moeten zelf opdr; DEN HAAG - De bollenboeren ringsproceszon 10tot 15jaareerder de autogordel te stimuleren, der worden er 33.000 folders Provinciebestuurder Ted Jansen spreid. Voor de Zuidhollandse geeft zaterdag in Zoetermeer het g>onale omroepen zijn spotjes be ten die voortvloeien uit het tegen gaan van de effecten van landbouw- intreedt. Ook komen bij veel kwe kers huidklachten voor. Kamerlid Schimmel (D66) wil dat (Vervolg van pagina 1 tt a .cAT^nDttiTTTr T~\ gehaald. Over die brandwerendheid DEN HAAG/NOORDWIJK - De van een halfuur wordt nu niet meer gerept, al was de afwerking nog steeds 'op enkele plaatsen slecht', sluit in haar i 2 die de brand Duin heeft onderzocht, houdt staande dat Bouw- en Woningtoe- zicht van de gemeente Noordwijk stukoók'^eruFdm enkele van de deel van de brandwering het hotel onvoldoende heeft gecon troleerd. Wel is de kritiek op één punt afgezwakt. In het eerste rap port vermeldde de commissie nog dat Bouw- en Woningtoezicht heeft iaai toegegeven dat er geen eindcontro- Jje"roï va le heeft plaatsgehad. In het vandaag zicht De startschot voor de campagne. In het gemeentehuis van deze stad wordt een veilig-verkeersmarkt gehouden. Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) zette vorig week in Arnhem de landelijke ac tie 'Autogordels altijd...ook bin nen de bebouwde kom' in gang. Haar departement heeft Zuid- Holland 200.000 gulden beschik baar gesteld om de kosten te dek ken. Het POV zegt dat de verkeersveilig- heidsactie gezien de verontrusten de ■provincie Zuid-Holland 3000 borden geplaatst om de de cijfers noodzaak is. De autogor- (foto Jan Holvast) del is namelijk een effectief wapen om ernstige, soms fatale gevolgen bij ongelukken te beperken. De kans op lichamelijk letsel na een on geval wordt met de riem om met 40 tot 50 procent verkleind. Ondanks deze wetenschap draagt landelijk gemiddeld zo'n 30 procent van de automobilisten en passagiers de au togordel niet. In Zuid-Holland be draagt dit zelfs 40 procent. Actie, al dus het POV, is dus dringend ge wenst zeker nu de vakantiedrukte voor de deur staat. Het POV probeert via voorlich ting en politiecontroles het dragen A van de autogordel te stimuleren, ten, die plotseling explodeerden, Zo'n aanpak van controle èn voor kon de Noordwijkse brandweer fnandereprovinces niet weten. goed te werken. De gemeentepolitie De interventie van de Leidse van Alphen stelt speciaal voor deze brandweercommandant Mark heeft actie een motorsurveillanceteam in, op een punt geen succes gehad. De dat bekeuringen Ultdeelt als men commissie houdt vol dat de regio- fiem om heeft Een toename nale alarmcentrale door het grote van het gordeigebruik met 20 pro- aantal meldingeni over stormscha- cent is haalb volgens het POV. de. de brand met direct kon worden In Zuid.Holand scheelt dit zo'n tien doorgegeven. Volgens Mark was dit doden en 100 emstig gewonden in het verkeer per jaar. gif op werknemefs. In vijf jaar wil De Vries verdergaande maatregelen minister De Vries (sociale zaken) neemt. Ze wil bij voorbeeld dat het De campagne wordt gecoördi neerd door het POV, rijkswater staat, Veilig Verkeer Nederland, de gemeenten in Zuid-Holland, de ko- ïiljoen gulden kabinet met vergaande wettelijke i die onder meer het gebruik pesticiden aan banden legt. De hele Tweede Kamer kon zich ninklijke marechaussee en de poli- gistermiddag vinden in de voorstel- tiekorpsen. Om aan te geven wat er kan gebeuren als je wel of geen gor del draagt, laat men zaterdag in Zoe- rende rapporten over de gevolgen termeer een auto uit een hijskraan van landbouwgif. Onderzoek van vallen. Zo wordt zichtbaar gemaakt de Leidse universiteit wees uit dat hoe hard een botsing met een snel- het gebruik van bestrijdingsmidde- heid van 50 kilometer per uur aan- len het zenuwstelsel komt. reeks maatregelen te maatregelen komt om het gebruik van landbouwgif te verminderen. De voorstellen van De Vries zoals het verbeteren van de voorlichting, het plegen van nader onderzoek en intensivering van inspectie zijn vol gens haar te vrijblijvend. Ook de toezegging van minister Braks (landbouw en visserij) dat in het meerjarenplan gewasbescher mingsmiddelen dergelijke maatre gelen wel zijn opgenomen, kon Schimmel niet bevredigen. Commissie-Huis ter Duin houdt kritiek op gemeente Noordwijk de wanden boven de verlaagde pla fonds over het algemeen slecht was. De brandwerendheid van 30 minu ten werd daardoor zeer zeker niet verschenen, definitieve dat zinnetje geschrapt. gebreken het gevolg zijn passingen na de oplevering. De gemeente Noordwijk wenste na het uitlekken van het eerste rap port een gesprek met de commissie: mag worden aangenomen over Bouw- en Woningtoe- immissie heeft de ge meente - in tegenstelling tot de Leidse brandweercommandant niet DEN HAAG - Tweede Kamerlid Arthie Schimmel maakt zich vre selijk druk om de 'lakse houding' van de regering. Volgens haar houden ministers zoals Braks (landbouw en visserij) en De Vries (sociale zaken) te veel de be langen het bedrijfsleven in het oog. "De situatie is gewoonweg verschrikkelijk. Terwijl slechts vier procent van de beroepsbe volking in de landbouw werkt, komen eenvijfde van het aantal vergiftigingsgevallen uit deze sector", zegt de in Leiden woon achtige Schimmel. Ze vindt dat de hoeveelheid be strijdingsmiddelen op zeer korte termijn met de helft moet worden teruggebracht. "Niet alleen om de arbeidsomstandigheden te verbe teren, maar ook vanuit milieu oogpunt. Ik heb de indruk dat er nu maar raak gespoten wordt". Doordat werknemers veelvul dig in contact komen met chemi sche middelen kan hun lichaam aanzienlijke schade kan oplopen. Arthie Schimmel boos over lakse houding regering zo wees onderzoek onlangs uit. "Ik rij wel eens door de bollen streek. Als je ziet hoe dat er aan toegaat, het zijn 19de eeuwse toe standen. Mensen zijn vaak totaal onbeschermd. Maar daarnaast loopt ook het grondwater gevaar. Vandaar dat alleen die middelen toegelaten moeten worden die én onschadelijk zijn voor de mens én onschadelijk voor het milieu". De maatregelen die De Vries nu voorstelt schieten dan ook schro melijk te kort, zo meent Schim mel die sinds september lid is van de Kamer. "Er wordt in de bollen sector ontzettend veel geld ver diend. Per jaar bedraagt de winst zo'n twee miljard. De produkt- schappen hebben miljoenenre serves. De vier miljoen die De Vries aan het terugdringen van pesticiden wil besteden is toch een schijntje". Een mogelijk, maar ook al erg oud alternatief is het resistent ma ken van gewassen tegen verschil- lende ziekten. Volgens Schimmel is dit zeker nog geen achterhaalde oplossing. "In de jaren '50 liepen er grootschalige onderzoeken die ook een redelijke kans op succes hadden. Dat is van lieverlee ge stopt omdat er steeds meer en be tere chemische bestrijdingsmid delen - ik weiger te spreken van 'gewasbescherm ingsm iddelen zoals de minister doet - op de markt verkrijgbaar waren. Wat dit betreft kan Nederland volgens Schimmel een voorbeeld nemen aan Zweden waar al verschillen de maatregelen van kracht zijn. Het gebruik van bestrijdingsmid delen moet daar binnen vijf jaar tot de helft worden terugge bracht. Bouw- en Woningtoezicht zelf Mark - echter niet te woord gestaan, heeft na het uitlekken van het eerste Noordwijk heeft vanochtend pas rapport steeds gezegd dat ze wél heeft gecontroleerd. De cor houdt echter haar twijfels, zo blijkt uit het haar waren de gebreken bij deugdelijke inspectie zeker aai licht gekomen schrijft bovendien dat 'door de tijdsdruk bij het voltooien van het restaurant de mogelijkheid ontbrak het eerst uitleg gekregen de bevindingen. Loco-burgemees- - vi ter J' Bediin wilde vandaag overi- 3ÏÏS, Kïn Sens nog geen commentaar geven op het nieuwe verslag. Hij doet dit pas nadat het in het college is be sproken. De commissie meldt in het defini tieve rapport geen nieuwe feiten de toedracht rond de dood alles op tijd te controleren' De de drie brandweermannen. Volgens fouten in de brandwering speelden haar is het tragische ongeval nog al- mogelijk een rol bij de snelle uit breiding van de brand, die op 25 ja nuari het leven kostte aan drie Noordwijkse brandweermannen. tijd te wijten aan een toevallige, fa tale samenloop van omstandighe den. Door de zware storm werd alle rook uit het gebouw gezogen, Haar kritiek op de brandwering door de brand aanvankelijk minder zelf heeft de commissie overigens ernstig leek dan ze in werkelijkheid iets genuanceerd. In het eerste stuk was. Dat er zich boven de verlaagde meldde ze nog dat de afwerking van plafonds brandbare gassen ophoop- Ministers houden vast aan 23 politiekorpsen DEN HAAG/LEIDEN - De Twee de Kamer blijft bij zijn wens: de po litie in de omgeving Gouda wordt ingedeeld bij de regio Leiden en niet bij Rotterdam. De ministers Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) lijken daar geen al te grote moeite mee te heb ben. De bewindslieden zijn er gisteren niet in geslaagd de kamer te overtui gen van de noodzaak tot het indelen van Nederland in 23 politieregio's. Alle fracties hebben een voorkeur voor 25 korpsen. Zij verklaarden zich nadrukkelijk voorstander van het oprichten van zelfstandige re gio's voor de Gooi- en Vechtstreek en voor Zaanstreek/Waterland. De daarmee gemoeide extra kosten van ongeveer 30 miljoen gulden neemt de Kamer voor lief. De woordvoerders van de ver schillende fracties stelden vooral de gewenste omvang van de nieuw te vormen regiokorpsen ter discussie, die volgens de bewindslieden uit 800 man moeten bestaan. CDA en PvdA stelden dat de omvang rond de 500 moet bedragen. Het belangrijkste bezwaar van Dales was, dat de nieuwe regiokorp sen te klein worden. Bovendien zou het uitgangspunt van samenwer king in de nieuwe politieorganisa tie geweld worden aangedaan, als de regio Amsterdam zou worden uitgekleed. Zij slaagde er echter niet in de kamer op andere gedach ten te brengen. Het definitieve be sluit valt op 25 juni. Zuydtwijck houdt deur dicht, Sancta naar Avifauna LEIDEN/ALPHEN - Personeel van het verpleegtehuis Zuydt wijck in Leiden heeft gister middag tijdens de landelijke actiedag in de gezondheidszorg het werk gedurende een half uur neergelegd. Bovendien slo ten ze de toegang tot het ge bouw hermetisch af. Aan de ac tie namen ongeveer 50 perso neelsleden, inclusief de direc tie, deel. Volgens afdelingshoofd H. Besselse was daags ervoor tot de werkonderbreking besloten. De actie was beperkt gehouden tot een half uurtje omdat lange re acties bij verpleegtehuizen als Zuydtwijck alleen maar ten koste gaan van het personeel zelf. "Je kunt de bewoners hier, die zeer veel zorg nodig hebben, niet aan hun lot overlaten. Het werk dat je nu laat liggen moet later weer worden ingehaald. Dat betekent dat de verpleeg kundigen. die al enorm veel werk moeten verzetten, het nóg drukker krijgen", aldus Bessel- De werkonderbreking annex blokkade begon om 14.00 uur, juist op het moment dat het be zoekuur aanving. Het tiental bezoekers dat gisteren arri veerde nam het oponthoud voor lief. Slechts een enkele leveran cier, die eveneens moest wach ten, raakte geïrriteerd. Besselse sluit niet uit dat in Zuydtwijck overgaat tot 'hardere' acties wanneer de werkdruk en de ar beidsvoorwaarden in de ge zondheidszorg niet verbeteren. Hij kon gisteren echter nogrniet zeggen waaruit die acties moge lijk bestaan. "Daar moeten we nog over praten". In Avifauna in Alphen aan den Rijn hadden zo'n 300 pa tiënten van Sancta Maria een ontspannen middagje. Met bus sen werden zij naar het vogel park gebracht. "Een aardig, zij het demonstratief bedoeld, ge baar naar onze patiënten toe", aldus directeur T.M.J. van der Zanden. Een deel van het ver plegend personeel kon het rus tig aan doen om de achterblij vers te verzorgen en de rest kon naar Amsterdam om in de RAI mee te protesteren op de lande lijke bijeenkomst daar. De pa tiënten in Avifauna werden be geleid door de mensen van de technische dienst, de tuinlie den, administratief personeel, etc. Burgemeester M. Paats van Alphen, tevens bestuurslid van Sancta, kwam ook even een kijkje nemen. Wanneer er geen structurele op lossingen worden gevonden voor de werkdruk en het perso neelstekort in de gezondheids zorg, staan overheid vakbonden en werkgevers bij het cao-over leg in 1991 voor dezelfde proble men. Dat geluid kwam naar vo ren op het symposium 'Zorg om de zorg', dat gisteren, op de na tionale protestdag in de gezond heidszorg, in Erraelo werd ge houden. Het symposium was georga niseerd door vier christelijke belangenorganisaties voor wer kers in de gezondheidszorg. De ze organisaties keuren harde acties om principiële redenen af. werd in Ermelo gepleit meer aandacht voor de structu rele problemen in de zorg. "Behalve naar het cao-con flict moet gekeken worden naar de hele visie op de zorg. De woorden toewijding en barm hartigheid moeten daarin weer plaats krijgen", zo vatte de dag voorzitter J. Lenting de toe spraken samen. "Meer geld in de zorg is een korte termijn-oplos sing. De opleidingsvraag moet in kaart gebracht worden. De instellingen moeten actief een aantrekkelijk sociaal beleid voeren voor hun medewerkers", aldus Lenting. Ook pleiten de vier organisaties voor een twee jarige cao zodat alle partijen even de rust krijgen om orde op zaken te stellen. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Gistermiddag tusschen vier en vijf uren was er te Hoorn op den Zeedijk een eigenaardig ver schijnsel waar te nemen. Eene hoos, zichtbaar aan het snel ronddraaien der wolken, zoog nu en dan eene massa water op uit zee, welke dan kort daarna weer neerviel. Eindelijk trok de hoos over het land, en deed een regen van hooi gedurende een i paar minuten op de stad neer- j dalen. - De kanonnier 2de kl. N.G.R., van het lste reg. vesting-artille- rie te Utrecht, die dezer dagen uit het militair hospitaal aldaar was ontslagen, vond het beter, in plaats van naar de kazerne te gaan, een reisje naar Leiden te maken, doch had hier blijkbaar niet veel genoegen, daar hij zich vrijwillig bij de plaatselijke mi litaire autoriteiten aanmeldde, die hem onder geleide naar zijn corps terug brachten. Vijftig jaar geleden: - Naar wij vernemen is sedert enkele dagen de Ortskomman- dant van Leiden, Hauptmann Ferd. Bosch, van deze functie ontheven en met zijn staf naar elders vertrokken. - Prinses Juliana is heden met Haar beide kinderen in Monte- bello (75 K.M. ten Oosten van Ot tawa) aangekomen. - Het is in Engeland verboden de klokken van kerken of kapel len te luiden, tenzij om de lan ding van valschermtroepen aan te kondigen (Reuter). - De voor zitter van de V.V.V. 'Noordwijk Vooruit', de heer R.R.' Tappen- beck, had een vergadering uitge schreven ter bespreking van het a.s. badseizoen. "In dezen tijd heeft een mensch meer dan ooit aan vacantie dringende behoef te en het is in Noordwijk rustig toeven en veilig baden", aldus de heer Tappenbeck. Er moeten op allerlei terreinen propagan- da-acties worden gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17