Grote schoonmaakbeurt van Noordwijks strand STEEDS Noodbrug Alphen al op 23 juni klaar Bracol-terrein wordt weide Inbraak Hema Hotel Savoy mag uitbreiden LEIDEN/REGIO DONDERDAG 14 JUNI 1990 ambtenaren Café Malle Babbe aan de Beestenmarkt: balletje, balletje. De etalage van een groenteboer aan de Haarlemmerstraat: i LEIDEN - Het Leidse homo/les bisch ambtenarenoverleg houdt 26 juni een bijeenkomst over de inter nationale homo-solidariteitsdag. Het overleg is in het leven geroe pen om homoseksuele ambtenaren binnen de gemeentelijke organisa ties een punt van herkenning en steun te geven. Voorts wil het een bijdrage leveren in de ontwikkeling van een emancipatiebeleid voor de ze groep binnen de gemeentelijke organisatie. Tijdens de bijeenkomst van 26 ju ni in de Stadsgehoorzaal staat voor al het emancipatie-facet centraal. Naast een inhoudelijk programma zijn er ook theater- en zangvoorstel lingen. De bijeenkomst begint om 13.30 uur en wordt om 17.00 uur af gesloten. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 LEIDEN - Op het voormalige Bra col-terrein tussen de Oosterdwars straat, Oosterstraat en Rijnkade komt vee te staan. Nadat het terrein is opgeruimd wordt gras ingezaaid, waarna het een weide-functie krijgt. Bewoners zijn inmiddels door de gemeente aangeschreven met de mededeling dat voor woensdag 20 juni alle particuliere eigendommen van het terrein moeten zijn verwij derd. Alles wat er na die datum nog staat wordt in beslag genomen. Bijeenkomst homoseksuele Oranjestad In Rotterdam spuiten de fontei nen oranje water en in het Elisa beth Ziekenhuis in Leiderdorp worden de gebroken benen in oranje gips verpakt. Zo gek maakt men het in Leiden vanzelf sprekend niet. Op de tafeltjes van restaurant Bernsen aan de Bree- straat staan slechts, heel beschei den, enkele oranje afrikaantjes te pronken. Oranjegekte? Wie weet, misschien was de betreffende uit bater altijd al weg van afrikaan tjes en heeft het dus helemaal niets met de WK te maken. Veel neringdoenden hebben hun etalages versierd met posters van het Oranje elftal of het Mila nese drietal, oranjevlaggen, oran jegebak, appeltjes van oranje en wat dies meer zij. De Leidse hore- ca-gelegenheden zijn doorgaans nog uitbundiger. Café Morskwar- tier, aan de Morsweg, roept het van de daken: wij steunen Oranje. De dakpannen waren al oranje, vermoeden wij. Ook andere Leidse horecagele genheden doen dapper mee aan de oranjegekte. Ze bieden, tijdens de WK-wedstrijden, een pilsje aan voor anderhalve gulden. Niet om het oranjegevoel te stimule ren, maar in de hoop tijdens de WK-wedstrijden nog een paar klanten binnen te krijgen. Het WK heeft de omzet tot dusver niet in positieve zin beïnvloed. De restaurants van sommige bedrijven hebben dezer dagen een ware metamorfose onder gaan, zoals die van het Leidsch Dagblad. Het interieur gaat schuil achter een enorme uitstalling van oranje-artikelen en de catering medewerksters zijn in passende kleding gehuld. Op de lunchkaart prijken: broodjes oranje wortel salade, Italiaanse bollen en lasag- Natuurlijk doen ook Leidse studenten mee aan de oranjegek te. De studentenflat aan de Rijn en Schiekade is opgesierd met een metersgroot oranje spandoek en op de entreedeuren van een pand aan de Kuiperssteeg is een vervaarlijke Nederlandse leeuw geschilderd op een achtergrond van Oranje. Leiden wordt lang zaamaan een Oranjestad. Nu dat balletje er nog een paar keer in... ALPHEN AAN DEN RIJN - Het duurde even voordat de Alpheuse cen- trumgangers het door hadden, maar na een uurtje ivist iedereen van de tweede pont naast de kapotte Alpheuse Brug. Om twaalf uur arriveerde de reserveboot van de veerdienst Nieuwe Maas, om éen uur konden de eerste passagiers worden overgezet. De pont moest ook even proefdraaien. Hij is een stuk groter dan het eerste pont en daarom minder wendbaar. Deze moet eerst een stuk vooruit en dan achteruit om de overkant te halen", legde pro vinciaal hoofd onderhoud J. Tramper uit. De problemen van de eerste dag werden door de komst van de tweede pont grotendeels weggenomen. Het pont Vigilate had te kampen met lange wachttijden en daardoor geïrriteerde burgers. De capaciteit van veertig mensen werd geen enkele oversteek gehaald omdat fietsers te veel ruimte in beslag namen. De tweede pont, met overkapping, kan vijftig mensen herbergen. De vaartijden van dit veer liggen iets anders dan die van Vigilate. Fietsers mogen blijven meevaren. "Het is wel handig als fietsers gebruik maken van de oude pont en voetgangers van de nieuwe. Het is wat lastiger om met de fiets op de tweede pont te stappen", aldus Tramper. Het scheepvaartverkeer zal door de ponten enige hinder ondervinden. "Daarom staan de ponten met een portofoon in verbinding met de brug wachter. Die kan attenderen op de komst van een boot en dat geeft een stuk veiligheid". (foto Ben de Bruyn) NOORDWIJK - De Noord- wijkse scholieren openen mor gen het zomerseizoen met een grote schoonmaakactie op het strand. De schooljeugd krijgt hulp van professionele reini gers en van een tachtigtal kin deren uit de gehele wereld. Die zijn in Noordwijk voor het grote kindercongres 'Voice of the Children'. Aan dit congres, dat wordt onder steund door Unicef, neemt ook een aantal Nobelprijswinnaars deel. Het startschot voor de schoonmaakac tie wordt gegeven door de 84-jarige Amerikaan George Wald, die de No belprijs heeft gewonnen voor ge neeskunde. De opruimactie wordt georgani seerd door de stichting VW Noord- wijk Promotie in samenwerking met 7-Up. Net als in voorgaande ja ren worden weer zo'n duizend scho lieren uit de groepen zes en zeven van de Noordwijkse basisscholen op het strand verwacht. "De scho lieren nemen op vrijwillige basis deel. Toch bestaat er elk jaar veel belangstelling voor deze actie", zegt M. van der Jagt van de VVV. De scholteren verzamelen zich om kwart voor vijf op het Gat van Pala- Het Noordwijkse strand wordt normaal gesproken elke dag door een bedrijf schoongemaakt in op dracht van de stichting Zeebad. Daarnaast houden de badmannen een oogje in het zeil op het stuk strand waarvoor zij verantwoorde lijk zijn. Mede dank zij het schone strand verwierf Noordwijk vorige week de zogenaamde 'Blauwe Vlag', een Europese erkenning voor schoon zwemwater en een opge ruimd strand. De openingsfestiviteiten worden georganiseerd in samenwerking met het Bollenbad, dat tegelijker tijd het 15-jarig bestaan viert. Loco- burgemeester J. Bedijn verricht morgenmiddag in het Bollenbad de officiële opening, die wordt gevolgd door een show getiteld 'Zee en eer bied voor alles dat in zee leeft'. Vrij dagavond wordt de eerste dag van het nieuwe badseizoen afgesloten met vuurwerk ter hoogte van de Ko ningin Wilhelmina Boulevard. In het weekeinde verbindt een paardentram de dorpskernen van Noordwijk-zee en Noordwijk-bin- nen met het Bollenbad. In en rond het zwembad is een keur aan activi teiten gepland. De rode draad wordt gevormd door de thema-manifesta tie 'Noordwijk waterland'. De sauna van het Bollenbad kan door jeugd en volwassen gratis worden be zocht, er is verder een waterpolo- toernooi met een demonstratie van de Nederlandse ploeg. Verder zijn er rondleidingen door de machinekamer van het zwem bad, er is een kinderfeest met de clowns Joke en Miko en een promi- nentenestafette met onder anderen deelname van gemeenteraadsleden. Cricus Rigolo verzorgt een aantal optredens en zaterdagavond is er een Tropical party. Een groot video scherm zorgt ervoor dat de liefheb bers niets hoeven te missen van de wedstrijden van het WK-voetbal. Zondagmiddag is er een play-back show voor de jeugd, waarbij de 'Noordwijkse' Madonna en Prince worden verwacht. Zondag is er op het Vuurtoren- plein weer een toeristische zomer- markt, terwijl er het gehele week einde ook op de Koningin Wilhelmi na Boulevard, het Gat van Palace en in de Hoofdstraat festiviteiten wor den georganiseerd. Kinderen kun nen gratis spelletjes doen bij de Pretshow, die staat opgesteld op het gat van Palace. De bedrijven aan de Boulevard schenken zondag (Va derdag) gratis koffie voor alle be zoekende vaders, terwijl er later op de dag ook bloemen worden aange boden. Maandag begint in het Bol lenbad de zwemvierdaagse. ALPHEN AAN DEN RIJN - Bij een inbraak in de Hema in het Alp- hense winkelcentrum Aarhof is gis teravond een nog onbekend geldbe drag buitgemaakt uit de kassa's. Ook werd een aantal radio-cassette- recorders en portable televisies ge stolen uit de vitrines. Voorbijgangers ontdekten gister avond dat een ruit was ingegooid bij de ingang aan de kant van de Aar hof. De ruit meet 2 meter bij 30 cen timeter en werd ingegooid met een steen. De politie stelt een onderzoek KATWIJK - Het Katwijkse hotel Savoy kan de plannen voor uitbrei ding en modernisering die al jaren op stapel staan, gaan uitvoeren. De Raad van State heeft het Kroonbe- roep verworpen dat het Hoogheem raadschap van Rijnland had aange spannen om de werkzaamheden in de zeereep te voorkomen. Volgens Rijnland zou door de uit breiding van het hotel bij zeer extre me stormen duinafslag kunnen ont staan. waardoor de kwaliteit van de zeewering kan worden aangetast. Het hoogheemraadschap heeft als beleid dat nieuwbouw, verbouw of uitbreiding van bestaande bebou- - wing in de zeereep moet worden voorkomen. Hotel Savoy staat aan de noordzijde van de Katwijkse Boulevard, direct aan de rand van de duinenrij. Door het bestaande pand te vergroten en op te knappen, zou volgens de directie van het ho recabedrijf rendabeler kunnen wor den gewerkt. Het provinciebestuur had in een eerder stadium al het licht op groen gezet voor de plannen van Savoy. Als belangrijkste argument daar- voor werd gehanteerd dat het hotel al vele tientallen jaren op deze plek staat en dat de nu aangekondigde werkzaamheden hoe ingrijpend ook niet meer zijn dan een ver bouwing. Als norm daarvoor han teerde de provincie dat de kosten van de uitvoering niet meer dan 75 procent van de waarde van het pand bedragen. Een ander argument om toestem ming te geven aan hotel Savoy was het feit dat het hoogheemraadschap niet met cijfers heeft kunnen aanto nen dat uitbreiding van het hotel leidt tot een mogelijke afslag van de duinen of aantasting van het damli- chaam van de nabijgelegen uitwate ringssluis. De Raad van State heeft deze redenering van de provincie nu onderschreven. Valse aangifte in Lisse LISSE De politie heeft gisteren een 30-jarige inwoner van Lisse op gepakt wegens oplichting van de verzekering. De man heeft begin mei valse aangifte gedaan van dief stal van audio- en video-apparatuur en geld uit zijn woning. Hij decla reerde zo'n 12.000 gulden. De verze kering vertrouwde de nota's niet die hij daarbij instuurde. Na onderzoek bleek dat die vals waren opge maakt. De man, die nog vastzit op het bureau in Lisse, heeft volgens de politie een volledige bekentenis Leidse Hout Harmoniekapel Werkmans Wilskracht treedt zondag 17 juni op bij het Theehuis in de Leidse Hout. Het is de eerste in een reeks zondagmiddagconcerten in de Leidse Hout, die worden gesponsord door de Vereniging Vrienden van de Leidse Hout. Aanvang 14.00 uur. Handbaltoemooi Een groot aantal teams neemt zaterdag 16 juni deel aan het handbaltoemooi voor basisscholen in Leiden. De organi satoren verzoeken deelnemers in ver band met de grote deelname - 72 teams - zo veel mogelijk reeds omgekleed naar het sportveld te komen. De wedstrijden op het terrein achter de Vijf Meihal begin nen om 9.00 uur. Viswedstrijd De contactcommissie van de LVV De Sleutels houdt zaterdag 16 juni een vis wedstrijd in de Vliet. Inschrijven bij Bram Lepelaar tot zaterdagochtend 6 uur (tel. 765927). De wedstrijd begint om 6.30 PvdA De PvdA afdeling Leiden houdt vrijdag 15 juni een algemene ledenvergadering in Buurthuis Aktief aan de Berlagestraat. Op de agenda staat een discussie over de partijcultuur en het collegeprogram ma. Aanvang 20.00 uur. Softbal Op het terrein van softbalvereniging De Volle Bak wordt zaterdag '16 juni een schoolsoftbaltoernooi gehouden. Het ter rein is gelegen vlak naast de atletiekbaan in de Leidse hout. De wedstrijden begin nen omstreeks 10.00 uur en duren tot te gen 15.00 uur. Vanaf maandag fietsvierdaagse LEIDEN - De Leidse toervereni- ging Swifttoer organiseert weder om een avondfietsvierdaagse. Dat gebeurt van maandag 18 juni tot en met vrijdag 22 juni. Fietsers kunnen inschrijven bij het clubhuis aan de Roomburger- weg op het stadspark De Bult. Er is keus uit een korte (15 kilometer) en lange route (30 kilometer). De vier ritten kunnen worden verspreid over 5 avonden. Inschrijving kan van 18.00 tot 19.30 uur. Voor meer vragen J. Hoogenboom, tel. 071-892883. KATWIJK Groen Links-voor man T. Janssens in Katwijk gaat op zaterdag 18 augustus niet naar de Nationale Dag van de Nederlandse Zeevisserij in zijn woonplaats. De reden is dat de Katwijkse Visserij- dagen mede worden gesponsored door Shell. Zolang de apartheid in Zuid-Afrika niet is opgeheven, moet de economische boycot van dat land intact blijven, aldus Jans sens in een brief aan het bestuur van de Stichting Visserijdagen. "Shell ontduikt die boycot al ja renlang stelselmatig. Onlangs riep Nelson Mandela nog op de econo mische boycot in stand te houden totdat de apartheid is opgeheven. Ik heb er weinig begrip voor dat u de subsidie van Shell accepteert. In veel steden doet men geen zaken met Shell of men houdt Shell buiten de deur als men een manifestatie heeft", aldus Janssens. ALPHEN AAN DEN RIJN - Als al les meezit, kan er om de Oude Rijn over te steken vanaf volgende week zaterdag gebruik worden gemaakt van een vier meter brede noodbrug. Dat heeft de provincie gistermid dag bekendgemaakt.Tot die tijd was het nog onzeker of er wel een noodbrug zou komen. Verschillen de woordvoerders van de provincie hielden tot gisteren vol dat een noodbrug wel een maand op zich zou laten wachten. De noodbrug, die twee miljoen kost, wordt aangebracht op de plaats van de 'echte' Alphense Brug, die door een defect moet wor den vervangen. De provincie draait in haar eentje voor de kosten op. Hoeveel geld zij kwijt is aan bijko mende kosten, zoals die van de twee voetveren, het transport van de de fecte brug en de demontage daar van, is nog niet bekend. De komst van de nieuwe Alphen se Brug kan zoals bekend wel acht maanden op zich laten wachten. Aanvankelijk werd uitgegaan van een periode van zo'n drie maanden. Gebleken is dat het benodigde ma terieel in zo'n korte tijd niet lever baar is. De hulpbrug is bedoeld voor voetgangers, vrachtverkeer en bus sen van het openbaar vervoer. De provincie laat het besluit of er ook auto's over de oeververbinding mo gen, aan de gemeente over. Eén van de overwegingen om de noodbrug wél voor auto's open te stellen, is dat de bereikbaarheid van beide centrumdelen van Alphen zo snel mogelijk moet worden vergroot. Te gen openstelling voor auto's pleiten redenen van verkeersveiligheid. De brug is zo smal dat er onmogelijk verkeer uit beide richtingen tegelijk over kan. Een woordvoerder van de provincie merkt op: "Ik kan me voorstellen dat B en W en de raad onder deze omstandigheden het centrum zo rustig mogelijk willen houden". De tweede pont die de provincie gisteren heeft ingezet om voetgan gers en fietsers tussen de Prins Clauskade en de Rijnkade over de Oude Rijn te zetten, vaart dagelijks tussen 8.00 en 18.00 uur. Op de vrij dagse koopavond zet hij het winke lend publiek tot 21.00 over. Het an dere voetveer, dat sinds maandag in de vaart is, houdt gewoon zijn oor spronkelijke dienstregeling aan: da gelijks van 5.00 tot 1.00 uur. Behalve een extra pont is inmid dels ook gezorgd voor Fietsenrek ken op de Prins Clauskade. Burge meester M. Paats, die gisteren de eerste rit van' de tweede pont met een zorgelijk gezicht bijwoonde, zei te hopen dat er nu minder fietsers heen en weer zullen varen. "Je hoeft je fiets natuurlijk niet mee te nemen als jé boodschappen doet", zei hij. Aan de inzet van de tweede pont is het nodige voorafgegaan. De pro vincie wilde aanvankelijk niet op het dringende verzoek van de ge meente ingaan. "Bij nader inzien", aldus provincie-voorlichter B. van Vliet, "hebben we het verzoek toch maar ingewilligd. Er werden wacht tijden van drie kwartier gemeld en dat mag natuurlijk niet. Toch zou één voldoende moeten zijn. Wij had den gedacht dat de problemen door gewenning zouden afnemen maar in plaats daarvan dreigde een nood situatie te ontstaan". Café Morskwartier steunt Oranje.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16