EIDEN Zware verontreiniging grond vuilverbranding Leidse veemarkt loopt geen 9 'Nieuwe ruimte nodig in Leiden voor bedrijven' Opknappen walkanten Haarlemmertrekvaart LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 14 JUNI 1990 'Geen risico's voor omwonenden' LEIDEN - De grond onder de Leidse vuilverbranding aan de Gabriël Metzustraat is ernstig vervuild. Volgens wethouder De la Mar moet de grond tot op een diepte van zeven meter worden af gegraven. De sanering be gint pas over enkele jaren, als het Gevulei-complex ook Die zijn die daar waarschijnlijk De problematiek rond de vuilver- terecht gekomen doordat slakken branding stond gisteren op de com- of vliegas zijn gestort om de bodem missie-agenda omdat het college te verstevigen. Dit is zou al zijn ge- wiide weten of de raad akkoord gaat beurd toen1 de vuilverbranding al met een voorstel om de begroting van de Gevulei te wijzigen. Die ver andering komt er op neer dat 28 mil joen gulden uit de winst van de stortplaats bij de Does in Leider dorp wordt gebruikt om de kosten den Berg te betalen van de sluiting van de lverbranding. draaide. Dat betekent dat de -kosten van de sanering moeten worden be taald door de Gevulei. ving volgens Van den Berg niet al te groot. De meeste zware metalen zijn Een oriënterend onderzoek heeft niet erg mobiel en al helemaal niet uitgewezen dat e de grond zitten. klei-achtige bodem zoals c der de vuilverbranding. geen dienst meer doet als tfnd weten dat de vervuiling inmid- overslaestation dels ,s °Pgenomen in, het meeija- oversiagsxation. renprogramma van de provincie. Hij verwacht dat dit project geen al instantie was aangekondigd. De la De la Mar liet gisteravond weten tij- te hoge prioriteit krijgt. De veront- Mar schat dat ieder gezin maximaal dens de commissievergadering so- reiniging bedreigt geen woonomge- 70 gulden per jaar extra moet beta- ciale zaken en milieu dat nog onbe- ving of waterwingebied. Voorts is len aan reinigingsrechten, kend is wat het gaat kosten om de de kans op verspreiding in de omge- De wethouder oogstte hiermee veel waardering. Bijna alle commis sieleden zeiden verheugd te zijn dat de kosten niet 100 gulden bedragen, zoals in eerste instantie was be groot. Alleen C. Vergeer uitte na mens de SP malse kritiek. Hij ver denkt De la Mar ervan dat hij wil lens en wetens verkeerde informa tie heeft verstrekt. Hij noemde deze handelwijze 'Lubberiaans'. "U wist van tevoren al dat de kosten lager zouden zijn dan 100 gulden en nu kondigt u met een royaal gebaar aan dat het alle maal wel meevalt. Ondertussen wordt wel een enorme lastenver zwaring doorgevoerd". 'Verborgen steden' voor wethouders LEIDEN - 'Verborgen steden' heet het boek dat vrijdag wordt overhan digd aan de Leidse wethouders Van Rij en Van Dongen. Dat gebeurt tij dens de opening van de een kleine expositie naar aanleiding van het boek in het stedelijk museum De Lakenhal. 'Verborgen Steden' geeft een overzicht van de methoden en re sultaten van het archeologisch stadsonderzoek in Nederland. Be halve een algemene inleiding staan er artikelen in van achttien auteurs voor het merendeel archeologen. Het Leidse artikel, van de hand van dr. D.E.H. de Boer, handelt over de 'stedelijke ontwikkeling vanuit ar cheologisch perspectief. Het heeft als titel 'De Leidse bodem tussen vuilstort, museum en archief. LEIDEN - In afwachting van de re- vaart wordt aangepast. Er wordt on- constructie van de hele walkant van der meer riolering aangebracht. Wat de Haarlemmertrekvaart, begint de de kosten zijn van zo'n operatie wil gemeente alvast met het aanpassen de wethouder nog niet kwijt. "Er van twee ligplaatsen voor woonbo- zijn verschillende modellen, we on- ten tegenover het woonwagen- Verzoeken nog welke het voorde- LEIDEN - De afsluiting van de Rijnzichtbrug in verband met een grote opknapbeurt levert voor het verkeer we nig problemen op. Gisteren werd begonnen met het verwijderen van de asfaltlaag. De brug is de afgelopen weken geverfd. Eerder werden de voetpaden al vervangen. De afsluiting duurt tot e Noorman nieuwe GSD-directeur LEIDEN - Mevrouw S.E.A. Noor man (44) wordt per 15 augustus de nieuwe directeur van de Gemeente lijke Sociale Dienst (GSD). Ze volgt J. Kleijne op, die directeur is gewor den van Endegeest. Noorman was tot 1 mei PvdA- wethouder in haar woonplaats Heemstede. Ze had daar ook de so ciale dienst in haar portefeuille. In totaal hebben ongeveer 35 gesolliciteerd (foto Jan Holvast) cante directiepost bij de GSD. nieuwe boot gekocht. Volgens structie wethouder De la Mar is het noodza kelijk tegelijk met het verwijderen van de oude schepen de walkanten te pakken. Hij verwacht dat de behoorlij- walkant instort zodra de schepen dwijnen" ke ingreep wordt. "Denk alleen ar eens aan al die bouwwerken tuintjes die bij de schuiten zijn slikte^hij^ zijn woorden gelegd, die moeten allemaal los worden gemaakt. Daarom wordt op die plekken begonnen met de 'erverbetering. Dat houdt onder gewoon terugkomen. De gemeente meer in bermversterking, paalverplaatsing en bagge ding. Het is de bedoeling dat in komst de hele Haarlemmertrek- de schip legden. De oude schuit werd dan snel door anderen betrok- i voller Snelheidscontrole LEIDEN - Bij een snelheidscontro le op de Lammenschansweg, gis terochtend tussen tien en twaalf heeft de politie 622 auto's ge De wethouder reageerde getergd. Hij eiste dat Vergeer zijn bewering zou hard maken of intrekken. Dit gebeurde niet. Het raadslid kon on danks een lang verhaal evenwel geen bewijzen aandragen. Evenmin LEIDEN - Indien enkele vee- er- markten in Nederland moeten de sluiten, hoort Leiden daar zeker niet bij. In deze regio is geen al- Exacte gegevens over de kosten tentatieve markt voorhanden gewuun leiugituiiieii. scuiccnic de verbouwing van de vuilver- ®nde VIh-h probeert wel verlaten schepen op te branding heeft de gemeente nog hallen is nog altijd een van de kopen. In het verleden kwam het met. Volgens De la Mar regent het grootste in Nederland. momenteel rapporten waarin aller lei verschillende bedragen worden Dat is de stellige overtuiging van de genoemd. Nederlandse Bond van Handelaren in Vee. De bond reageert hiermee Met de provincie wordt nog on- 0p geruchten die de ronde doen derhandeld over de toekomstige over dreigende sluiting van enkele De la Mar wil dergelijke situaties zeggenschap over de overslag- Nederlandse markten. Het Land veel mogelijk voorkomen. In dat plaats. De wethouder meldde dat de bouw Economisch Instituut (LEI) Bond van Veehandelaren voorspelt sluiting veemarkten enkele markten te sluiten. De posi- andere veesoorten verminderde. De by wel als voorwaarde dat de tarie- ven niet enorm worden opgetrok ken. "Er moet wel wat te verdienen i de handel staat onder druk, handel in varkens zakte zelfs met omdat het aanbod van dieren klei- tien procent i ner wordt. Dat vindt weer zijn o< zaak in verkleinde veestapels minder boeren. Kleine markten Het beeld bij de overige elf 1 Directeur A. de Jong de Overigens kunnen alle huidige onschepen na de reconstructie De jaarcijfers van de veemarkten markten is niet anders. Daarom Groenoordhallen heeft geen plan- vertonen een steeds triester beeld, werd besloten een onafhankelijk nen om de tarieven flink te laten In Leiden is de aanvoer op de vee- onderzoek te laten instellen. Indien stijgen. "Daarmee prijzen we ons- markt sinds het begin van de jaren het vermoeden van de Nederlandse zeif uit de markt". Hij vindt het net tachtig afgenomen met zo'n vijftien Bond voor Veehandelaren klopt en ais Van Leeuwen nog te vroeg om in inderdaad enkele markten de poor- te gaan op de verhalen over sluiting veemarkten. Hij noemt de be richten 'erg voorbarig', en wil er nog procent. Dit komt ook omdat bieders en afnemers van vlees ten moeten sluiten, rijst de vraag steeds vaker rechtstreeks met el- welke steden de klos zijn. o kaar zaken doen, zonder tussen- De bond denkt dat het doek valt njet op vooruit lopen, komst van de veemarkt. Voorts voor kleinere markten, die boven- speelt mee dat veel grasland in de dien relatief dicht bij elkaar liggen. Leidse regio in de loop der jaren is "Groningen en Leeuwarden heb- verdwenen. ben bij voorbeeld beide een markt. De veemarkt in de Groenoordhal- Dat is misschien iets te veel Inmiddels heeft de directie van de Leidse veemarkt wel succes ge boekt in haar strijd om de slachtzeu- genmarkt aan zich te binden. Deze ZO veel Iliugeujl^ vuumuilieu. ill u«lt fuu". *-'v- v-v. uouw insuiuui -gcimiaiM aait wv.ii IC umucii. L/ctc kader neemt de gemeente ook een provincie het beheer graag wil over- heeft de afgelopen maanden onder- len, landelijk gezien op de vierde ëoede aldus een woordvoerster, handel wordt vanaf volgende week tioib-on nemen van de eemeente. Hii voelt ™ob- ooH^n naar Ho r>r<citio van Ho nlaats. zit. overieens noe niet in de De handel in de uroenooranaiien .„Pf>r fooooiaton ton^ii oraonc var. verdwijnende tjalken nemen van de gemeente. Hij voelt ZOek gedaan naar de positie nnr neeiI (ie aL,tu ec. over van de eigenaar. Er is contact hier niet veel voor omdat in deze op- Nederlandse veemarkten. Dit heeft controleer* Er werden 39 automo- opgenomen met de Stichting Histo- lossing de gemeente^ wel moet op- geresulteerd in een rapport sten aangenouueii uiiiuak zé met "sche Haven met de vraag of de draaien voor de ombouwkosten van van de conclusies nog" niet open- te hoee snelheid reden De booh die licht historische waarde verbranding tot overslag. Voorts baar zijn gemaakt, te noge snemeiu reuen, we v.* vindt het colleee het enen nrett e n„ bilisten aangehouden omdat z plaats, zit overigens nog niet rode cijfers. Wel nam de omzet vorig loopt volgens haar geen gevaar. jaar af met zo'n twee ton. De winst- "Die markt verzorgt een groot ge- tie wilde het gevende positie werd vooral bereikt bied, de dichtstbijzijnde concurrent toegelaten, tenzij ergens 1 kenspest uitbreekt. In eerste instan- nisterie van land bouw hiervan niets weten hoogst gemeten snelheid bedroeg heeft, i redelijke prijs kah vindt het college het geen prettig De gezamenlijke veehandelaren trokken. De doordat de tarieven werden opge- is Purmerend. Leiden zit dus wel band met zjekten onder de dieren, 83 kilometer per uur, terwijl de toe gestane maximum snelheid 50 kilo meter bedraagt. worden opgeknapt. Indien dit niet het geval is, wordt de schuit ge- slooopt. idee dat op eigen grondgebied een hebben wel een vermoeden complex staat waarover de gemeen- aard van de bevindingen. Ze te zelf niets heeft te vertellen. wachten dat wordt aanbevolen de af met veilig' verhan- Voorzitter C. van Leeuwen alleen het Nederlandse Vereniging van Vee- aantal schapen toe, het aanbod van handelaren, afdeling Zuid-Holland, afgepakt. gaan Bedrijfsterreinen verdichten of een polder opofferen LEIDEN - "Leiden zal in de toekomst een keus moeten ma ken: of de huidige bedrijfster- reinen verdichten of een polder houden. Al opofferen aan bedrijfsvestigin gen. Het is heel makkelijk om te zeggen: we gaan de polder in. Maar je kunt bestaande terrei- Japan nen ook indikken, zoals dat met In de zeven jaar dat zy heeft ge. de woningbouw in de stad ge- werkt bij de gemeente Leiden zijn Volgens Groenewegen, die antwoordelijk was voor het we van bedrijven en het onderhouden van contacten met ondernemers, is het dan ook nodig dat Leiden ruim- bedrijfsvestigingen blijft is het maar voor de be staande Leidse bedrijven die op zoek zijn naar een andere, bijvoor beeld grotere ruimte. overdracht aan mijn opvolger wil ik ook ervoor zorgen dat die contacten niet verloren gaan. Die reizen zijn een investering op lange termijn". beurt. Dat kan ook met indus trieterreinen", veel dingen tot stand gekomen, Op het hiosciencepark zijn veel hoogwaardige bedrijven gekomen, het Schuttersveld staat binnenkort vol met kantoren, evenals het kan- mische zaken - ze verruilt Leiden torenpark aan de Kanaalweg. En met ingang van 1 juli voor Enschede Roomburg werd ontwikkeld, waar- - schetst de vraag die de politiek bij Leiden zijn eerste Japanse be- binnen afzienbare tijd moet beant- drijf binnenhaalde: JVC, woorden. "Leiden heeft nog i Hoewel Groenewegen s heel weinig bedrijfsterrein. In feite de toenmalige^ wethouder, de VV- alleen nog wat grond D'er Jos Fase, tweemaal naar Japan ging om contacten te leggen, is het tot nu toe bij dit bedrijf gebleven. Op de reizen was toentertijd veel kritiek in de Leidse gemeenteraad. Nieuwe ruimte moet worden ge- Maar volgens Saskia Groenewegen Leeuwenhoek, in Roomburg en straks wat bij het station. Maar dan houdt het op". vonden om de economische struc- ze me< voor niets geweest. Erfpacht Als er wordt gesproken over het werven van (Japanse) bedrijven, dan gaat het direct ook over de erf pacht. "Japanse bedrijven hebben met erfpacht moeite, dat klopt. Maar het is slechts een van de facto ren die meespeelt bij de beslissing om zich wel of niet in Leiden te ves tigen. Vaak vindt men de grondprijs gewoon te hoog, of is er een concur rerend bod van elders. Ik ken geen enkel bedrijf dat zich niet in Leiden heeft gevestigd alleen vanwege erf pacht. Die discussies daarover, dat is echt zeuren. Ook grote beleggers, zoals het Hoogovens Pensioen fonds, investeren in het Schutters- "g* veld, terwijl de grond daar in erf pacht wordt uitgegeven". Groenewegen verlaat Leiden ter wijl 'de trein op de rails staat'. Her man Amptmeijer, die samen met haar de leiding heeft over de direc tie economische zaken, wordt nu in z'n eentje hoofd. De enige duobaan op leidinggevend niveau verdwijnt tuur van Leiden gezond te houden, ke|? ,r?°6 steeds hoop dat Japanse daardoor bij de gemeente. "Het is haar overtuiging. "Je moet voorkomen dat de zaak inslaapt. Een nieuw bedrijf geeft bedrijven die we willen krijgen, zich hier vestigen. Wat dat betreft zal de keus van JVC voor Leiden mij heel goed bevallen, samen lei ding geven. Je bent veel flexibeler. Altijd wordt gezegd dat je leiding- wing. Daarom moet je ook een ook *eker uitstraling hebben. Het gevende functies niet in deeltijd sciencepark hebben. Dat geeft im- 6aat dan om bedrijven die willen sa- kunt doen, maar hier is bewezen dat pulsen aan bestaande bedrijven die menwerken met de universiteit. het weI degelijk kan". ij jjjjgIn Enschede wordt ze het eerste vrouwelijke diensthoofd. Er wer- op haar af- als toeleverancier kunnen optre- Niet om het hoofdkantoor den. Wij hebben het vaak BIS! ac- t ""-'"-"j" opbrengst van de grond, of de hoge- dat zich in Tilburg vestigt. In Lei- ken alleen de e onroerend-goedbelasting die ontvangen door de vestiging van een bedrijf. Maar het gaat om veel meer. Ik heb zelf voor mijn woning tapijt gekocht bij e in Amsterdam. Die leverde ook al het tapijt r zulke ondernemingen' -uwe Het is heel belangrijk om ter zaak Plekke te zÜn geweest. Je künt Ja panners dan veel meer tegen hun df deling. Een heel andere situatie dus. die echter ook grote overeenkom sten heeft met Leiden. "In Leiden heb je in de jaren zestig een grote te rugval gezien in de industriële werkgelegenheid. Alle bedrijfspan- hoofd werden be deelt die mening. Hij de hoogte van de inhoud van het rapport van het Lanbouw Econo misch Instituut. Hij betwijfelt trou- wens of de geruchten over sluitin gen juist zijn. "Ik moet nog zien dat ze dat op korte termijn doen. Hoe de situatie over een aantal jaren is kan ik niet voorspellen, maar voorals nog zie ik geen noodzaak om mark ten te sluiten". Indien dit toch gebeurt staat de positie van de Groenoordhallen ook volgens Van Leeuwen niet ter dis cussie. "Leiden staat vergeleken met andere veemarten aan de top, zowel op het gebied van aanvoer als op samenwerking met de directie". De Jong is blij dat nu alsnog toe stemming is gegeven. "Het gaat om principezaak. Als ons dit wordt over een paar jaar zeuren over een andere sector. Ik heb wel eens het idee dat de over heid eigenlijk van de veemarkten af Saskia Groenewegen treedt 1 juli i de afdeling economische z\ Toekomst Van Leeuwen meent dat de vee markt hier ook een toekomst heeft. Hij voorspelt dat aanbieders en af nemers van vlees naar de markt blij ven komen. "Daar zijn ze verzekerd van kwaliteit, dat moeten ze nog maar afwachten als ze rechtstreeks met elkaar handelen". Hij stelt hier- Café-eigenaar krijgt pak slaag LEIDEN - De 39-jarige eigenaar van café Cheers aan de Doelensteeg is vannacht door twee mannen in el kaar geslagen. Het tweetal kwam verhaal halen in verband met een conflict tussen de café-eigenaar en een vrouw die in de zaak heeft ge werkt. Aanvankelijk verlieten de man nen, een 31-jarige Leidenaar en een 36-jarige Hagenaar, de zaak na een woordenwisseling. Maar het twee tal kwam even later terug en begon de café-eigenaar te schoppen en te slaan. Op een gegeven moment liep de 31-jarige Leidenaar naar zijn au to en kwam terug met een stuk ijzer waarmee de caféeigenaar in het ge laat sloeg. Bij aankomst van de politie scheurde het tweetal weg in hun au- de gemeente Enschede als to. Op de Haagweg werden ze klem (foto Wim Dijkman) gereden en aangehouden wegens openlijke geweldpleging hoofdves- gen achtergrond plaatsen. Bij het den kwamen leeg bccukickiub ei. ma tiging van Nissan. We vergeten veel werven van Japanse Dedrijven gaat trokken in de stadsvernieuwing, pand staat nog en ik vind dat dat jaar langer uitgehouden. Daar be- handeling. De café-eigenaar hield te vaak dat nieuwe bedrijven ook net oovenaien tocn vooral om de Daarvan is er bijna geen enkele ook bewaard moet blijven. In En- gint men nu pas met de gróte recon- aan het voorval flink wat kneuzin- persoonlyke contacten. By myn toeleveranciers moeten hebben" Alleen het Parmentier- schede heeft de textiel het nog tien structie". gen en schaafwonden c Omleiding voor verkeer Willem de Zwijgerlaan LEIDEN - Het autoverkeer dat Lei den op de Willem de Zwijgerlaan moet vanaf maandag rekening hou den met een omleiding. De bult in de Willem de Zwijgerlaan ter hoog te van de Kooitunnel wordt wegge werkt, waardoor de rijbaan voor het verkeer dat Leiden in wil, wordt af gesloten. De werkzaamheden bëginnen maandag 18 juni en duren tot en met 16 juli. Gedurende die periode blijft het verkeer in de richting van Leiderdorp mogelijk. Het verkeer dat de stad ingaat, zal worden omgeleid via de IJssel- meerlaan, de Ketelmeerlaan en de Gooimeerlaan. Neger met banaan, is dat nu racisme?' LEIDEN - 'Een neger met een ba naan, is dat nu racisme?' is de titel van een forum dat de Afrika-stich- ting De Baobab organiseert. Het on derwerp is het beeld dat bij ons.be- staat over Afrika. Aan de discussie nemen Derk- Jan Eppink (NRC-verslaggever), Vernie February (schrijver en dich ter en gepromoveerd op het beeld van de kleurlingen in de Zuid-Afri kaanse literatuur), Maggy Konter- Kantani (docent Swahili bij het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen) en Jan Nederveen deel. Nederveen is een van de samenstellers van de tentoonstelling Wit over Zwart in het Tropenmuseum. Maarten Mous van De Baobab leidt de discussie, die zondag 17 juni om 15.00 uur in De Burcht wordt gehouden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15