Zilveren Kruis gaat door de bocht 'Cruise control' hulp bij maximum snelheid Ziektekostenverzekeraar kan steeds minder zelf beslissen WiWkOl Intelligent instrument voor circa 450 gulden Alfa Spider: klassiek en beschaafd Informatie auto kosten op floppy Japan onderzoekt ruilhandel met Polen Maak een afspraak voor een proefrit bij Albatros Leiden. ALBATROS LEIDEN DONDERDAG 14 JUNI 1990 In de meeste gevallen is een ver- keersovertreder iemand die de re gels niet opzettelijk overtreedt. In veel situaties blijkt de overtreder er te zijn 'ingevlogen'. Bijvoor beeld bij wachtverboden en snel heidsbeperkingen. Vooral dat laatste scoort hoog bij justitie. Dat komt voor een belangrijk deel doordat de (grote) wegen en ook de auto's veel veiliger zijn ge worden. Met andere woorden, er is geen praktisch argument om bewust langzamer te rijden dan verkeerstechnisch logisch is. Daardoor kan een situatie ont staan waarin de automobilist on willekeurig en onbewust sneller rijdt dan wettelijk is toegestaan. De vorige minister van justitie Korthals Altes omschreef de overtredingen met 'de 100 kilo- metergrens is maatschappelijk niet aanvaard' en maakte hij er onder meer daarom 120 van. Die maatschappelijke aanvaar ding is overigens niet veranderd. Maar het moet vanwege het milieu en niet vanwege de onvei ligheid. Als er geen verkeerstech nische remmingen zijn aan de snelheid dan moet de automobi list feitelijk voortdurend aan de kunstmatige maximum snelheid worden herinnerd. De overheid doet dat met duizenden kleine ge le bordjes 100 km en met grote borden 'Hier 100'. Voor de rest mag 120 worden gereden. Hulpmiddel Nu zijn er allerlei instrumenten in de handel, die de automobilist helpen zich aan de maximum snelheid te houden. Een ervan is de 'cruise control', een ingenieus apparaat dat na instelling de ge vraagde snelheid van 100 of 120 kilometer per uur vasthoudt. De bestuurder kan dan rustig zijn voet van het gaspedaal halen, de auto vervolgt automatisch met de ingestelde vaart zijn weg. Dat is ook fijn op lange (vakantie)ritten als het gaspedaalbeen wil gaan slapen. Uiteraard is het instrument zo danig beveiligd dat het bij aanra king van het rempedaal onmid dellijk wordt uitgeschakeld. Crui se controls zijn er in alle prijzen. Hele goedkope werken als een soort handgas, maar voor een elektronisch geregelde komt men al gauw op duizend gulden of meer uit. Een zeer voordelige oplossing biedt de Cruise Control van het merk Zemco, dat in Nederland door John Gold in Amstelveen op de markt wordt gebracht. Dit uni versele apparaat is voorzien van een microcomputer die de inge stelde snelheid vasthoudt. De Zemco is leverbaar vanaf circa 450 gulden. Maar dan is hij nog niet ingebouwd. De koper met technische vaardigheid kan dat zelf doen en men kan het overla ten aan de garage. Er is ook een mogelijkheid om de cruise con trol door een Zemco-specialist te laten inbouwen, een systeem waarvan ook garages gebruik kunnen maken. Commando-module Het hele apparaat vindt een plaatsje onder de motorkap met uitzondering van de commando module. Deze kan op verschillen de manieren onder het handbe reik van de bestuurder worden geplaatst. Er zijn allerlei montage hulpstukken bij. Daarmee is het mogelijk de commando module op bijvoorbeeld de richtingaan wijzerhendel te zetten, tegen het dashboard of als extra 'pootje' te gen de stuurkolom. Er zit een aan-uit-schakelaar op en twee druktoetsen. Met deze toetsen kunnen vier functies in werking worden gesteld: instel len, versnellen, terug naar inge stelde snelheid en vertragen. Bij i wordt het systeem uitge schakeld. Wil men later de oor spronkelijk ingestelde snelheid terug dan drukt men op 'RES' en men merkt dat de cruise control automatisch gas geeft tot de wa gen weer op de gewenste snelheid is. De computer heeft dat name lijk onthouden. De module is ver licht en een extra lampje geeft aan of het in werking is. De Alfa Spider gedraagt zich als een Italiaanse dame: klassiek, voorkomend en beschaafd. vuurrode Alfa Spider kan zeker de toets der kritiek door staan. In vergelijking met de vorige versie mag je nu wel spreken van een glansrijke nieuwe start. Ver dwenen is de foeilelijke zwarte kunststof spoiler achterop en de symmetrie van de bumperpartijen doet de fonkelende Spider evenzeer veel goed. De kenmerkende achter- partij heeft een licht welvend uiter lijk op de kofferdeksel. Dat elegante lijnenspel wordt in de breedte geac centueerd door de betrekkelijk smalle reep van de achterlichten. Rijden met deze vierde creatie van de aloude Spider, die het le venslicht al in 1966 zag, is een heel gevarieerd spel met de elementen. Natuurlijk is de nieuwe 2 ltr motor met de meest actuele inspuittech- niek van Bosch meer dan voldoen de berekend op zijn taak. Soepeitjes grijpt het tandwielstelsel ineen op commando van de afwijkend schuin uit het dashboard stekende versnellingshendel. Opmerkelijk stil komen de 120 pk tot leven. Het verouderde onderstel met starre achteras manifesteert zich nadrukkelijk bij het plots terugne men van het gas. Ook simpele onef- fenheidjes veroorzaken een geïrri teerd afschudden van het gemotori seerde Spider-lijf. Geen gooi-en- smijt-werk dus voor deze klassie ker. De kopers die 54 mille neertel- uiteraard niet tot die nietend toeren met een Italiaanse dame, hier en daar smaakvol gehuld in het leder. Heel voorkomend en beschaafd. Wenselijk is een iets betere zit- houding in de mooi afgewerkte stoelen. Verder is het aangenaam sturen met deze Alfa waarvan intus sen, ditmaal voorwielaangedreven, een geheel andere vijfde editie al op stapel staat. Het nu bekrachtigde stuur in onze test-Spider is helaas niet in glanzend hout uitgevoerd, hoort wel bij deze 'style classique'. Het dak openen gaat simpel door twee stevige schoenlepels uit hun lippen te trekken en een flinke zwaai naar achteren te geven. Voor het nette werk moetje meer tijd uit trekken. De afdekhoes in 'leather- look' wordt bevestigd met elastie ken, drukknopen, nokjes en ritsen. Dat duurt dus eventjes. Menig autorijder wil wel eens weten wat voordeliger is: benzine, diesel of LPG rijden en wat ben ik dan per maand kwijt? Bij de ANWB Kam pioen is op een floppy het nodige voorwerk gedaan om snel en accu raat antwoorden op die vragen te krijgen. Na de 20 seconden durende start van het programma wijst alles zich vanzelf. Er zijn waarden aangege ven die in de buurt komen van de werkelijke kosten. Al die waarden zijn te veranderen voor de eigen si tuatie. De aanschafprijs van de auto is open gelaten, evenals de rest waarde, het verbruik, het gewicht, de provincie, de motorrijtuigbelas ting, de no-claim en de premie. Laat je het programma zijn gang gaan met de ingebrachte, vrij accep tabele, waarden dan wijzigt zich di rect na het intoetsen van een prijs elke 0-waarde. En natuurlijk bij el ke verandering steeds het omslag punt. Zo is vanzelfsprekend de rest waarde van invloed, maar ook de plaats waar je woont. Daar kan im mers een hogere belasting gelden. De floppy is ook 'intelligent', bij het intikken van 90 procent no-claim wordt het maximum geldende van 75% ingevoerd. Maar een auto die meer kost dan 130 mille kan geen kostenplaatje krijgen. Ook een tweedehandsje onder de 5 mille telt niet meer mee. (foto GPD) groep te horen. Het is veeleer het ge- De Japanse autofabrikant Mitsubis hi wil weten of het mogelijk is ruil handel te drijven met Polen. De Ne derlandse importeur van Mitsubis hi, Hart Nibbrig en Greeve (HNG) in Sassenheim onderzoekt of het rui len van auto's levensvatbaar is. HNG maakt deel uit van Abemy (Al gemene Beleggingsmaatschappij). Bij deze groep ondernemingen be hoort ook Abimex in Ridderkerk. Deze firma importeert Poolse auto's van het merk FSO. HNG-directeur J. Tolenaar beves tigt dat hij samen met zijn collega van Abimex bezig is de mogelijkhe den voor het ruilen van auto's af te tasten. „Maar het is niet zo dat wij denken nieuwe Mitsubishi perso nenauto's te kunnen ruilen voor FSO's. Dat is geen haalbare kaart. Zelfs gebruikte personenauto's ma ken geen kans. Misschien gebruikte bedrijfswagens. Dat is een moge lijkheid". "De gedachtengang is volgt: Po len heeft geen geld, maar wel een produkt. Bovendien heeft Polen be hoefte aan transportmiddelen. Die zouden wij kunnen leveren in de vorm van gebruikte bedrijfsauto's. De in Nederland geheven Bijzonde re Verbruiksbelasting (BVB) van gemiddeld 26 procent op nieuwe personenauto's werkt door in de prijs van de gebruikte auto. Dat be tekent gewoon dat wij in Nederland te duur zijn ten opzichte van de ons omringende landen, zoals België en Duitsland. Omdat er geen BVB op bedrijfsauto's wordt geheven - al leen BTW - zou hier een mogelijk heid kunnen liggen. Door FSO-im- porteur Abimex beschikken we over de contacten in Polen". Conclusies De activiteiten van HNG en Abimex hebben inmiddels in som mige persorganen tot conclusies ge leid dat de zaak al nagenoeg beklon ken was en dat Mitsubishi-dealers voortaan FSO erbij zouden gaan verkopen. Tolenaar: „Daar is geen sprake van. Ik moet trouwens eerst nog zien of ruilen op deze manier mogelijk en zinvol is. Uiteindelijk hebben onze dealers niet veel moei te om hun gebruikte bedrijfswa gens in Nederland aan de man te brengen en wij zijn er in de eerste plaats voor om de Nederlandse markt te bedienen". Inmiddels heeft Abimex laten weten dat als het tot ruil komt, de Poolse FSO's dan normaal via het eigen FSO-dealernet zullen worden verkocht. Weversbaan 12, 2352 BZ Leiderdorp. Tel. 071-417193. BINNENLAND/ECONOMIE Van onze redacteur Jeroen Dirks NOORDWIJK/AMSTERDAM - Wie goed luisterde, kon de verpleegkundigen horen actievoeren in de Amsterdamse RAI toen hoofddirecteur P.F.M. Overmars van de particuliere ziektekostenverzekeraar Zilveren Kruis zijn aanbod deed. "Uiteindelijk moetje door de bocht. Dit kan zo niet verder. Om de kwaliteit van de gezondheidszorg te garanderen, mag de ziektekostenpremie omhoog", stelde hij gisteren in het Wereldhandelscentrum. "De verzekerden zullen er niet blij mee zijn, maar we denken toch dat we in hun belang handelen". Zilveren Kruis in Noordwijk, met ongeveer 625.000 verzekerden de grootste particuliere verzekeraar in Nederland, presenteerde gisteren in het Wereldhandelscentrum het jaar verslag 1989. Het was puur toeval dat die presentatie samenviel met de grote demonstratie in de gezond heidszorg, maar hoofddirecteur Overmars wilde zeker niet aan de ei sen van de verpleegkundigen voor bijgaan. Een verhoging van de ziek tekostenpremie met één, mogelijk anderhalf procent, is voor hem be spreekbaar. Werkdruk "Wij zijn er in eerste instantie voor de verzekerden en niet om een cao conflict tussen overheid én ver pleegkundigen op te lossen. Maar we vinden wel dat het probleem van de grote werkdruk in de zorg onaan vaardbaar is en moet worden opge lost. En dat moet ook snel gebeuren, anders loopt de kwaliteit van de ge zondheidszorg gevaar", aldus Over- De hooffdirecteur van de ziekte kostenverzekeraar stelde dat vooral moet worden gedacht aan besparin gen binnen de gezondheidszorg zelf. Maar omdat die besparingen waarschijnlijk niet snel kunnen worden gerealiseerd "willen wij niet uitsluiten dat de premie, tijde lijk, moet worden verhoogd", aldus Overmars, "Er kunnen van dat geld concrete maatregelen worden geno men zodat er tenminste echt wat ge beurt. Bovendien kan het imago van de werknemers in de gezond heidszorg overeind blijven. Het moet niet zo zijn dat straks niemand meer in een ziekenhuis wil wer ken". Overmars benadrukte dat hij al leen sprak voor Zilveren Kruis en niet voor alle particuliere ziektekos tenverzekeraars in Nederland. Maar als ze allemaal meedoen, dan levert een premieverhoging van anderhalf procent voor de 4,7 miljoen particu lier verzekerden al gauw 75 tot 80 miljoen gulden op. Als bovendien, Overmars zei het voorzichtig, "niet alleen de particuliere sector mee doet" (dus ook de ziekenfondsen een premieverhoging doorvoeren, red.) dan is er genoeg geld om de problemen in de gezondheidszorg de komenden jaren op te lossen. Omstreden Overmars realiseert zich daarbij wel dat de regeringspartijen vorig jaar hebben afgesproken dat de lasten niet omhoog mogen. Een premie verhoging, ook een tijdelijke, is dus omstreden. "Maar ik bekijk het nu vanuit het belang van de verzeker de. Die heeft recht op een kwalita tief goede en betaalbare gezond heidszorg", aldus Overmars. Acties in de ge zondheidszorg. Staatssecretaris Simons keek gis termiddag toe in Amsterdam en sloot even la ter een premie verhoging niet uit. Ook Zilve ren Kruis is daartoe bereid. (foto ANP) Zilveren Kruis gaat ervan uit dat de premieverhoging tijdelijk zou moeteb zijn. De echte en meer per manente oplossing zit 'm in bespa ringen in de gezondheidszorg zelf. Overmars trok vooral van leer tegen de dure Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten: "Die wet is gemaakt voor het opvangen van zware ge neeskundige risico's, maar heeft in middels een andere invulling gekre gen, compleet met een zeer gedetai- leerde regelgeving. De kosten van de zorg gaan daarom fors omhoog. Een verzekerde in het verpleeghuis bijvoorbeeld krijgt de kosten krijgt vergoed via de awbz. Is hij er zo aan top dat hq thuis kan worden behan deld, dan zou dat minder kosten. Maar wij mogen het volgens de re gelgeving van de awbz niet betalen, dus verzekerde moet in het ver pleeghuis blijven". Aansporen De hoofddirecteur wees ook op het feit dat een ziektekostenverzeke raar volgens de awbz een patiënt niet mag "aansporen" om gebruik te maken van bepaalde medicijnen of middelen. Zilveren Kruis bij voorbeeld is er door een handig in- koopbeleid samen met drie andere ziektekostenverzekeraars in ge slaagd om peperdure materialen die worden gebruikt bij incontinentie, dertig procent goedkoper te maken. Officieel mag een verzekerde echter niet op die mogelijkheid worden ge wezen. Overmars: "Dat werkt kos tenverhogend en klant-onvriende lijk". De awbz had het gisteren toch al te verduren, omdat het Zilveren Kruis eigenlijk vindt dat die wet niet mag dienen als basis voor de verdere uitwerking van de plannen voor een nieuwe ziektekostenverze kering volgens het plan Dekker, of, in de herziene versie het plan Si mons (genoemd naar de huidige staatssecretaris Volksgezondheid). Creatief "Op zichzelf kun je die wet mis schien wel daarvoor gebruiken, maar dan moetje 'm wijzigen", stel de Overmars. Ook hier geldt dat Zil veren Kruis af wil van "de huidige, uitvoerige regelgeving, die geen ruimte laat om creatief en klantge richt met de aanspraken van verze kerde om te gaan". De verzekeraar wil dus de vrijheid om zelf de zaak jes te regelen, terwijl vogens het plan Simons veel prijzen vantevo- ren worden vastgesteld. Maar in plaats van dat de kosten kosten worden beheerst, zullen ze dan stij gen, zo verwacht Zilveren Kruis. "Er bestaat het risico van afglij- den naar een volksverzekering", stelde Overmars verder. Vooral het voorstel om een 'centrale kas' in te stellen, waaruit alle ziektekosten verzekeraars in Nederland (volgens de plannen werken particuliere ver zekeraars en ziekenfondsen in 1995 samen) een 'normuitkering' krijgen, moest het gisteren ontgelden. Politiek "De schadebedragen van de ver schillende ziektekosten zijn niet te voorspellen. Dat is schier onmoge lijk", aldus Zilveren Kruis, dat ook hier een flexibeler opstelling be pleit. Niet alleen politieke doelstel lingen, maar ook "de aanwezige kennis van de gezondheidszorg moet worden gemobiliseerd om te komen tot een stelsel waarin in de eerste plaats recht wordt gedaan aan de belangen van de verzeker den". Van onze redacteur Karei Berkhout LEIDEN - Ziektekostenverze keraar Zilveren Kruis onderhan delt over samenwerking met een verzekeraar in ander Europees land "waar men op dat gebied nog niet zo ver is als wij zijn", maakte topman P. Overmars gis teren in vage bewoordingen be kend. In Oost-Europa misschien, probeerde een verslaggever. "Je kunt je afvragen of tegenwoordig nog van een Oost-Europa kan worden gesproken", antwoordde Overmars en wilde niet meer zeg gen. Even leek de grootste particu liere verzekeraar van Nederland gisteren een echte onderneming, die in het nieuwe Europa zijn kennis in klinkende munt wil om zetten. Maar iets later herinnerde een geldpotje op de jaarrekening er weer aan dat een verzekeraar toch weinig meer doet dan op de centjes passen. Het reserve-spaarpotje voor premie die niet binnenkomt nam vorig jaar met één klap af van 785.000 gulden tot 78.000 gulden. De acceptgiro-kaarten waren door het verkeerd vallen van de kerstdagen niet op tijd de deur uit gegaan, luidde de simpele verkla ring. Het.klonk alsof de clubcon tributie te laat was betaald. Bovenbouw Ziekenkostenverzekeraars bewe gen zich van oudsher tussen de twee polen van het ondernemen en het sparen. Dat geldt vooral voor bovenbouw-maatschappijen zoals Zilveren Kruis. 'Boven bouw-maatschappijen' zijn direct betrokken bij ziekenfondsen om dat ze niet-verplicht verzekerden, die er bij andere particuliere maatschappijen uit werden ge gooid bij te hoge ziekenkosten, onderdak bieden. In dat geval geldt dat winst maken geen doel is. Maar het mag wel. De ruimte voor verzekeraars om zelf te ondernemen wordt echter steeds minder, nu de over heid volgens het plan-Dekker en de uitwerking daarvan door staatssecretaris Simons (volksge zondheid) streeft naar een basis verzekering voor (bijna) iedereen. Langzaam schuift de regering de ene voorziening na de andere van de ziekenfondsen en particuliere verzekeraars naar de Algemene Wet Bijzondere Ziekenkosten (awbz), totdat de awbz één grote geldpot voor de ziekenzorg is: de Centrale Kas. "Voor een steeds groter gedeelte van hun porte feuille zijn de particuliere ziek- tenkostenverzekeraars geen risi codrager meer" schrijft Zilveren Kruis in het jaarverslag 1989. Psychiatrie Een goed voorbeeld daarvan is de overheveling van de psychiatrie en hulpmiddelen uit de te verze keren ziektekosten naar de awbz met ingang van 1 januari 1989. Daardoor daalde het premie-in komen van Zilveren Kruis van ruim 890 miljoen gulden in 1988 tot ruim 880 miljoen gulden vorig jaar. De kosten psychiatrie beho ren nu tot het standaardpakket voor verzekerden, dat de regering de afgelopen jaren afdwong bij verzekeraars. Extra premie hoeft niet meer te worden betaald. Dat betekent niet dat Zilveren Kruis het afgelopen jaar verlies heeft geleden. Want alle extra kosten die met inkomsten uit vas te premies niet zijn te betalen, worden door premie-verhogin gen verhaald op andere vrijwillig verzekerden. Deze zogeheten 'omslagregeling', die in feite al een soort basisverzekering is, nam in 1989 toe van 123 miljoen gulden tot 155 miljoen gulden. Geklonken Het betekent wel dat een verzeke raar als Zilveren Kruis steeds vas ter zit geklonken' aan het over heidsbeleid. De winst van 41 mil joen gulden die vorig jaar werd geboekt na een mager 1988 (winst 4 mihoen) is vooral het gevolg van het extra bedrag dat de 'bejaar den-polis' oplevert sinds 1 januari 1989. Het miljoenenverlies van 1987 kwam doordat de verzeke raars toen waren verplicht ex-zie- kenfondspatiënten een vast pak ket voor een vaste premie moes ten bieden. Die afhankelijkheid is de parti culiere verzekeraars meer en meer een doorn in het oog. "Dit bijverschynsel van het feit dat de overheid èn het pakket èn de pre mie vaststelt is even noodzakelijk als ongewenst", heet het knorrig. Ongewenst, want Zilveren Kruis vreest dat de winst van van 1989 komend jaar onder druk komt te staan door een nieuwe maatregel van staatssecretaris Simons. Hij wil nu de verschillende stan daardpakketen samenvoegen tot één standaardpolis, waarvoor de door de overheid vastgestelde premie van zo'n 140 gulden vol gens Zilveren Kruis te weinig is. Onvermijdelijk Desondanks noodzakelijk, of lie ver onvermijdelijk lijken veel ver zekeraars te denken over de trend dat zij langzaam maar zeker de spaarpot van de overheid wor den. De anders zo voorzichtige verzekeraars vinden de verplich te voorziening die zjj voor de 'ver grijzing' (oude mensen kosten meer geld en er zijn steeds meer oude mensen) moeten treffen veel te hoog. De volksverzekering gaat straks een hoop geld kosten en de verzekeraars zijn als de dood dat de overheid straks een greep doet in hun overschotten. Dan maar liever een wat kleinere

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13