'Ik denk dat ik sterker terugkom1 China straft rockfans Eerste stap naar nieuwe tv-kwaliteit Obscene9 2 Live Crew in arrest na optreden Angela Groothuizen daagt uit' Gloria Estefan herstelt na zwaar ongeluk MIAMI/ROTTERDAM - Doffe ellende kan een rij ke inspiratiebronvoor spitse zelfspot zijn. Sinds haar bijna fatale busonge luk weet Gloria Estefan daar alles van. "Als je zo verschrikkelijk diep in de put zit als met mij op een gegeven moment het ge val was, dan kom je ook bij het punt dat humor min of meer je laatste hou vast is", aldus de populai re frontvrouw van Miami Sound Machine. Hoewel nog altijd herstellende van de 'doodsklap' die ze op 20 maart op een snel weg in Pennsylvania maakte, is Gloria inmid dels met 'Get On Your Feet' alweer in de Neder landse hitparades terug gekeerd. Haar verklaring over haar 'bijge- stelde' gevoel voor humor volgt op enkele onverwachte grappen over zichzelf, die Gloria Estefan heel losjes tijdens het (telefo nische) interview ventileert. Zo ziet ze zichzelf niet zoveel meer vliegen, zegt ze. "Dat kan ik niet maken, want ik zal op de vlieg velden te veel paniek veroorza ken met al dat metaal in mijn rug". En weten ze in Holland al hoe je een toerbus noemt, die door twee trucks in de mangel wordt genomen? "Een Miami Sandwich Machine!" Met dergelijke kwinkslagen heeft Gloria Estefan zich door ^beslist de donkerste dagen uit haar leven' gesleept. Ze praat er vrijuit over, kennelijk beseffen de dat het pijnlijke onderwerp tijdens deze (eerste) promotie ronde vanuit het MSM-kantoor in feite niet kan worden verme den. "Het waren de meest angst aanjagende ogenblikken, die ik ooit heb meegemaakt. Ik lag daar in die bus en kon me niet meer bewegen, terwijl ik mijn zoon (Nayib) om mij hoorde schreeu wen. Het enige dat ik kon doen was me rustig houden om hem niet te verontrusten". Corset Meteen was er de vrees levens lang verlamd te zullen zijn. Die angst was binnen twee dagen weggenomen, onder meer na een vier uur durende operatie, waar bij twee stalen pinnen van twin tig centimeter voorgoed in haar rug werden bevestigd. Daarna leed ze nog wekenlang hevige pijnen, waardoor ze nauwelijks kon slapen. Ook zakte haar ge wicht tot ver onder de veertig ki lo. Eenmaal thuis gebracht, in de Gloria Estefan toen ze begin april na twee weken ziekenhuis New York in Miami terugkeerde. Direct naast Gloria haar rr Emilio, uiterst recths haar negenjarige zoon Nayib. (foto hoop dat de rust daar haar ten goede zou komen, bleef Gloria Estefan (geboren Fajardo, vol gende maand wordt ze 33) kwak kelen. Totdat haar duidelijk was geworden dat ze zelf zou moeten knokken voor haar herstel. Sindsdien heeft ze zich onder worpen aan een speciale therapie die misschien nog wel een half jaar haar leven zal blijven bepa len. "Drie keer per week ben ik bezig om alle spieren die ik heb, te versterken. Het is loodzwaar, maar de vorderingen maken na tuurlijk alles goed". "Iedere keer als we de balans opmaken, blijkt dat ik weer iets je meer kan. Ik ben er nog lang niet, ik zal me ook altijd moeten blijven ontzien, maar ik zal wel weer kunnen optreden. Dat is een hele geruststelling". De ingrijpende tegenslag, waardoor een fantastische Glo ria-periode van bijna zes jaar abrupt werd afgebroken, heeft haar nog ambitieuzer gemaakt, kan ze melden. "Nu ik niet kan optreden, merk ik pas hoeveel ik het zingen en de warmte van het publiek mis. Daarom ben ik nog meer waarde gaan hechten aan de toppositie die ik had verwor ven. Ik zal er alles aan doen om die te heroveren en te verster ken", zegt de Cubagns-Ameri- kaanse popheldin, die wellicht altijd een stevig corset zal moe ten blijven dragen. "Dat neemt niet weg dat ik in tussen ook de betrekkelijkheid van mijn succes wel inzie. Iets waar je jarenlang keihard aan hebt gewerkt, dreigt je buiten je eigen schuld zomaar en totaal onverwacht te worden ontno men! Zo'n radicale wending in je leven stemt je natuurlijk wel tot nadenken". Van de zakelijke afwikkeling van de botsing er ligt een voor lopige schadeclaim van ander- 'half miljoen gulden wegens ge miste inkomsten zegt de pa tiënte niets af te weten. "Met die kant van de zaak wens ik me niet te bemoeien". Jackson Haar beperkte vrije tijd besteedt ze liever aan het uitwerken van ideeën voor haar eerstvolgende album. Het eerste afgeronde nummer heet Nayib's Song en ver wijst maar de hechtere relatie tot haar negenjarige zoon, die er 'in Pennsylvanië' met slechts een sleutelbeenbreuk van afkwam. "Hij heeft me zoveel kracht gege ven door alles zo gemakkelijk te accepteren. Sinds hij uit het gips is gekomen, heb ik hem niet meer over die breuk gehoord. Het leven gaat door, is de bood schap die hij me telkens op nieuw vertelt", bekent Gloria Es tefan, voor wie het oudere 'Get On Your Feet' in een aantal Europese landen als 'verbrug- gingssingle' uitgebracht even eens een andere betekenis heeft gekregen. "Die tekst is een on derdeel van mijn therapie gewor den. Ik heb me er zo vaak moed mee ingesproken dat ik denk dat ik de aansporing 'get up and ma ke it happen' niet meer uit mijn hoofd zal kunnen zetten". Het geduld dat ze zelf zal moe ten betrachten vraagt Gloria Es tefan ook aan haar Nederlandse fans. "Ze kunnen ervan uitgaan dat ik er alles aan doe om zo snel mogelijk weer bij ze te zijn. Zeg ze maar vast dat ze kunnen reke nen op een sterkere Gloria", be sluit ze, na eerst nog even te heb ben bevestigd dat ze vorige maand Michael Jackson heeft benaderd om samen eens te ex perimenteren. "Ik héb hem al een paar demo's gestuurd. Het zal echter wel even duren voor dat ik wat van hem hoor, want zoals je weet heeft hij ook in het ziekenhuis gelegen." >00000000.00000000 BEIJING (Reuter/AFP) De Chinese politie heeft twaalf rockfans "bekriti seerd, opgevoed en bestraft" als waarschuwing aan mo gelijke onruststokers tij dens de Aziatische Spelen. Dit schreef vorige week een dagblad in China. Eén fan "trok zijn jasje uit, ontblootte zijn boven lijf, zwaaide met zijn strooi en hoed en schreeuwde zon der ophouden", aldus het Ju ridisch Dagblad. Een ander probeerde een vuur aan te steken tijdens een concert van de popgroep Star uit de Sovjetunie. Het ging om de eerste cul turele uitwisseling tussen China en de Sovjetunie sinds beide landen de cultu rele betrekkingen herstel den. De hard-rock formatie met de "Madonna uit de Sov jetunie", Natalia, als zange res, trad eind mei op in het stadion van de hoofdstad. De optredens moesten ver scheidene malen worden on derbroken nadat het tot bot singen was gekomen tussen te enthousiaste toeschou wers en een even imposante als nerveuse ordedienst. In totaal zullen ongeveer 7.000 atleten uit heel Azië in september naar de Chinese hoofdstad komen voor de grootste internationale ma nifestatie ooit in China ge houden. DINSDAG 12 JUNI 1990 ooooooooooooooo MANILA - President Corazon Aquino (links) feliciteert de actrice •Lea Salonga. Eerder won Salonga de Britse Sir Lawrence Olivier Award voor haar spel in de Londense musicalMiss Saigon'. Daar om kreeg ze gisteren op de 92ste onafhankelijkheidsdag van de Fili- pijnen de presidentiële medaille van verdienste. (foto afp) Op presentatie Firato FORT LAUDERDALE Twee leden van de Amerikaanse rap groep 2 Live Crew zijn in de staat Florida na een optreden gear resteerd wegens het voordragen van obscene teksten. Dat gebeurde twee dagen nadat de eigenaar van een platen zaak was gearresteerd omdat hij de l.p. van de groep, As Nasty As They Wanna Be, verkocht. Een rechter in Florida bepaalde vorige week dat de plaat, waarvan meer dan 1,7 miljoen exem plaren zijn verkocht, obsceen was. De twee groepsleden, Luher Campbell en Chris Wongwon, zijn na verhoor vrijgelaten. Als ze moeten voorkomen kunnen ze tot een jaar gevangenisstraf en 1.000 dollar boete worden veroor deeld. De politie zei dat ook tegen de twee andere leden, Mark Ross en David Hobbs, een arrestatiebevel zal worden uitgevaar digd. AMSTERDAM (ANP) - De NOS, het NOB (het verzelfstan digde facilitaire bedrijf van de NOS) en Philips willen gezamen lijk gaan experimenteren met de produktie en uitzending via sa telliet van televisieprogramma's in de Europese norm D2-MAC. Dat is breedbeeldtelevisie in een verhouding tussen breedte en hoogte van het scherm van 16:9. Dat .is gisteren in de RAI in Amsterdam meegedeeld bij de eerste presentatie van de Firato- plannen, de tentoonstelling voor beeld, geluid en muziek, die wordt gehouden van 22 augustus tot 2 september. NOS, NOB en Philips hebben maandag een in tentieverklaring ondertekend om een haalbaarheidsstudie naar het experiment te laten uitvoe ren. De studie moet voor 1 sep tember van dit jaar klaar zijn. D2-MAC is de voorloper van HDTV (Hoge Definitie Televi sie), een televisiesysteem dat rond de eeuwwisseling gemeen goed moet gaan worden met een groot scherm met haarscherp beeld en geluid op compact- disckwaliteit. Zodra er voldoende ontvangst- apparatuur voor de consument beschikbaar is, kan de Neder landse kijker door middel van experimentele uitzendingen kennis maken met breedbeeld televisie. De huidige verhouding tussen breedte en hoogte van een televisiescherm is 4:3. Via het sa- telliétkanaal kunnen de drie ook ervaring opdoen met digitale ra dio-uitzendingen. Op het moment wordt tijdens het wereldkampioenschap voet bal in Italië al dpor Japan en en kele Europese landen voor een select publiek geëxperiment- teerd met HDTV. In 1992 kan een wat breder publiek ook in Neder land kennis nemen van het feno meen, want dan zal Philips ter gelegenheid van de Olympische Spelen in Barcelona duizend speciale HDTV-toestellen in het land plaatsen. Vervolgens dient de massaproduktië op gang te komen. Vanaf 1995 moet de con sument tegen een redelijke prijs al geregeld uitzendingen volgens tenminste de D2-MAC-norm kunnen volgen, waarna geleide lijk in het begin van de volgende eeuw HDTV gemeengoed moet worden. De introductie van HDTV op de Firato is de eerste stap in de presentatie van HDTV naar bui ten als publieksmedium. De kos ten van de programma's die de omroepen in het kader van „TV Plus", zoals zij het experiment hebben gedoopt, gaan maken zullen ongeveer 20 procent hoger zijn dan de kosten van program ma's dié nu gemaakt worden, zo zei H. van Wijk, die namens de omroepen deelneemt aan de Fi- rato-organisatie. Hoeveel geld de invoering van HDTV in de loop der jaren gaat kosten is volgens hem nog niet te zeggen. Wat ervoor beschikbaar komt zal uiteindelijk een politie ke beslissing zijn, aldus Van Wijk. Wereldwijd is er volgens ruwe schattingen tot en met het jaar 2010 ongeveer 500 miljard gulden gemoeid met de ontwik keling en verkoop van nieuwe apparatuur voor produktie, transmissie en ontvangst van de nieuwe tv-signalen. Hoewel de HDTV-televisie van de toekomst wellicht het meest tot de verbeelding spreekt omdat het een consumentenmedium wordt, zullen.toepassingen in an dere gebieden dan de omroep eerder beschikbaar zijn, zo legde drs. Th. van Eupen maandag uit. Van Eupen is projectmanager van het Platform HDTV, een ge zelschap waarin de overheid, het bedrijfsleven, de omroep, de ka belexploitanten en de PTT sa menwerken. Volgens Van Eupen kunnen medische toepassingen heel be langrijk worden en ook kunsten, wetenschappen en het veiling wezen kunnen er gebruik van maken omdat HDTV-beelden de werkelijkheid zeer dicht benade ren. Van Eupen nam bij zijn be schrijving het woord revolutie in de mond om aan te duiden voor 1 wat voor technische hoogstand jes we de komende jaren staan. De Firato start zoals gebruike- lijk met twee vakdagen voor han delaren. RAI-directeur L. Bak ker schat dat die door zo'n 10.000 mensen zullen worden bezocht. Vanaf 24 augustus is de Firato open voor het publiek. Van de omroepen zal de TROS i met een stand vertegenwoordigd 1 zijn. De'AVRO zendt op 23 au- 1 güstus rechtstreeks de openings- 1 show uit. Y)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOÖOOOOOOOÖOOOOOOOOOOOOOOOC Van onze correspondent Marit Versteeg) HILVERSUM (GPD) 'De Uit daging' is de titel van het nieu we amusementsprogramma dat de AVRO vanaf november acht keer uitzendt op de maan dagavond. In het programma, een produktie in samenwer king met IDTV, gaat presen tatrice Angela Groothuizen de uitdaging aan om m^t hulp van vrijwilligers en bedrijven bin nen een beperkte tijd iets te doen voor een goed doel op so ciaal-cultureel gebied. De eerste uitdaging wi Angela onlangs aan de slag ging, was het samenstellen en uitge ven van een boekje ten bate van een ooievaarsproject van de Vo gelbescherming. Het boekje met grappen, woordspelingen en li mericks over natuur, milieu en dieren moest op kringlooppa pier, in een oplage van 20.000 stuks, binnen 36 uur worden ge maakt. De presentatrice kreeg ondermeer hulp van honderden luisteraars van het radio-pro gramma Baas van de Week en een drukker uit Purmerend om haar opdracht te vervullen. Het idee voor 'De Uitdaging' is gekocht van de BBC, waar 'Chal lenge Anneka' van presentatrice Anneka Rice hoog wordt ge waardeerd door ruim elf miljoen kijkers. De Britse liefdadigheids instellingen hebben inmiddels bewezen dat ze graag te porren zijn voor de goede doelen van het programma. Of het nu gaat om het ombouwen van dubbeldek bussen tot mobiele crèches of Elvis Presley-imitatoren hebben voor het eerst gecongres- seerd. Zo'n vijftig /ook-a-7ike'skwamen bijeen in Rosemont, een plaatsje bij Chicago. Ze kwamen onder andere uit Engeland, Ita lië en Australië. (foto AFP) het inrichten van een tuin bij een bejaardentehuis, steeds weer komt er voldoende hulp. De i AVRO hoopt dat de Nederlan- i ders net zo grif zullen meewer- i ken aan het vervullen van de op- drachten als de Engelsen. i Angela Groothuizen werd na J een uitvoerige screentest uitge- kozen voor de presentatie van hetprogramma. De ex-Dolly Dot, die achter de schermen veel voor de popgroep regelde, stond het afgelopen seizoen in de thea ters met de groep Purper en maakte onlangs een plaat met Angela The Rude. Zij wil zich- zelf beslist niet zonder meer 'het gezicht van de AVRO' "Als anderen me straks dat etiket opplakken ben ik daar misschien best trots op, maar de kijkers bepalen dat. Dat doe ik zelf niet en dat kan de AVRO ook niet doen". De presentatrice, zal tijdens j haar pogingen om een uitdagen de klus te realiseren op de voet gevolgd worden door drie came raploegen. Uit het filmmateriaal wordt daarna een programma sa- mengesteld van vijftig'minuten. 'De Uitdaging' is komend sei- zoen het duurste amusements- r programma van de AVRO. Angela heeft vlak voor de eer- t ste opnames van 'De Uitdaging' nog geen idee waar ze aan begint, maar ze straalt van plezier als ze erover praat: „Alle opdrachten worden nog voor me geheim ge- houden. Ik hoor dus pas tijdens de opnames, vaak in een crypti- sche omschrijving, wat ik moet gaan dQen. Dan kan ik pas met het regelwerk beginnen. Natuur lijk ben ik best zenuwachtig, want het is een sprong in het die- pe. Maar ik heb er alle vertrou- wen in dat het lukt. Alleen al zo'n cameraploeg achter je, geeft je 1 toch een zekere macht. We heb- 1 ben een heel goed team en bo- 1 vendien ben ik verliefd op het idee achter het programma: wat we bereiken laat z'n sporen na. De mensen houden er iets goeds of iets leuks aan over". ►oooooooooc DOOOOOOOOOOOOOC P£ KORTEDR/\CHrRAKETTEN WrtREN OERICHT OP OOST- EURO FA... ...MOETEN OIE NIET VERNIETl&P WORPEN Nü OOST-EUROPA 0 VERMAT OP DE VRI3E /MARKT ECONOMIE 1

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24