T>UIVE Vrije val Mecir Zuiveltoetjes: duur en boordevol suiker Smartegeld voor ten onrechte als winkeldief gesnapte klant Nieuw sponsje 'Bijna onmogelijk om uit te leggen waarom produkt lekker is' NTI L Siemeiink overleeft eerste ronde Van der Haar wint nationale aspirantentitel Lugthart favoriet in Lisse Van der Burg niet naar UVS PAGINA 22 wiji DINSDAG 12 JUNI 1990 De kleine zuiveltoetjes zijn bijzonder prijzig en staan stijf van de suiker. Dat concludeert Konsumenten Kontakt (KK) na onderzoek naar de samenstelling van 33 kleine toetjes. Zelfs de als 'mager' geafficheerde fruityoghurt, fruitkwark en puddinkjes bleken zo veel suiker te bevatten dat KK ze als 'dikmaker' bestempelt. Nederlanders zijn flinke zuivele- ters. Van de melkprodukten die als toetje worden gegeten wordt 80 pro cent in grote of gezinsverpakking verkocht. Mede door het oprukken van kleine en eenpersoonshuishou dens is het aandeel van de portie- verpakking op 20 procent gekomen. De portiemarkt groeit mede onder invloed van de toenemende vraag naar 'makkelijk' voedsel. Mona KK mocht bij Mona, de grootste toetjesmaker van Nederland, een kijkje nemen in de keuken. Yoghurt wordt daar gemaakt in enorme, af gesloten tanks. Het produktiepro- ces van melk tot eindprodukt wordt geheel met behulp van computers gestuurd. Eerst wordt de melk ge pasteuriseerd (verhit tot ongeveer 85 graden celcius) om ziektekiemen en schadelijke bacteriën te doden. Na de afkoeling worden de yo- ghurtbacterièn toegevoegd. Deze veroorzaken de kenmerkend zure smaak en zorgen er voor dat de zui vel dikker wordt. Afhankelijk van de soort yoghurt duurt het rijpings proces het omzetten van melksui ker in melkzuur 12 tot 18 uur. Kwark wordt gemaakt door aan melkstremsel en melkzuurbacte riën toe te voegen. Het geheel wordt dik en er komt de vloeistof wei bij vrij. Wat overblijft is eigenlijk verse, ongerijpte kaas. Pudding wordt gemaakt door het verhitten van melk, waarna bind middel, suiker, verdikkingsmidde len en geur- en smaakstoffen wor den toegevoegd. Luchtige puddin kje worden vaak opgeklopt met stikstof, waardoor het volume aan zienlijk toeneemt. Het fruit voor de verschillende toetjes komt meestal diepgevroren, ingeblikt of gedroogd de fabriek binnen. De vruchten worden fijnge malen en verdwijnen dan in meng- ketels van 2000 liter, waar ze op een temperatuur van 50 graden worden vermengd met suiker, water en het bindmiddel pectine. Ook de fruit- massa wordt gepasteuriseerd en ge koeld. Houdbaar Twee door KK onderzochte pro- dukten, Fruitkorfje en Quarki (van Südmilch) zijn door verhitting lan ger houdbaar gemaakt. Dat bete kent dat alle yoghurt-bacteriën dood zijn. Om het verlies aan struc tuur en smaak op te lappen moeten er dan weer hulpstoffen worden toegevoegd. Hoewel de Warenwet een groot aantal levende micro-or ganismen in yoghurt verplicht stelt, is de enige regel die aan dit 'dode' produkt wordt gesteld de vermel ding 'door verhitting langer houd baar gemaakt' op de verpakking. Yoghurt, kwark en pudding leve ren net als melk nuttige stoffen als eiwit, kalk en vitamines b. Van het aandeel vruchten moet men niet te hoge verwachtingen hebben: de wet schrijft voordat vruchtenyo- ghurt minimaal 7 procent moet be vatten'. Op een bakje van 150 gram betekent een klein partje perzik, ananas of banaan. Vruchtenyoghurt moet minimaal 70 procent yoghurt bevatten. Blijft er dus 30 procent over voor suiker, verdikkingsmid del. water, geur- kleur- en smaak stoffen. Vruchtenkwark moet voor minstens de helft uit kwark be staan, de andere helft mag de pro ducent zelf invullen. Aan pudding worden geen bijzondere eisen ge steld. De portieverpakkingen bevatten veel overbodige stoffen. Het suiker percentage ligt tussen de 12 en 21: dat gaat dan om melksuiker, suiker die van nature in de vruchten zit en toegevoegde suikers (biet- en riet suiker (sacharose) en glucose en fructose). De Amsterdamse kantonrechter heeft onlangs De Bijenkorf veroor deeld tot het betalen van 500 gulden smartegeld aan een ten onrechte van winkeldiefstal verdachte klant. De klant werd door de bewakings dienst aangehouden nadat zij ene tas had gekocht en betaald, maar de kassabediende was vergeten het be veiligingsplaatje te verwijderen. De kantonrechter overwoog dat een Financiële vergoeding op zijn plaats was omdat de klant pas op straat werd staande gehouden en onder het oog van voorbijgangers en trampassagiers terug de Amster damse winkel in werd gevoerd. De ruchtbaarheid van het voorval werd daardoor sterk vergroot, hetgeen de rechter als 'onnodig grievend' aan merkte. Verder sprak de rechter uit dat het elektronische beveiligingssys teem de belangen van De Bijenkorf dient en fouten daardoor voor reke ning van het warenhuis komen. Daar kwam bij dat de klant op geen enkele manier de verdenking op zich had geladen iets te hebben ge stolen. De Bijenkorf wilde het laten bij een schriftelijke verontschuldiging. Onder vermelding van de gemoem- de overwegingen veroordeelde de kantonrechter het warenhuis echter tot het betalen van smartegeld, zo meldt de Consumentengids. Fruityogurts in allerlei smaken en maten. De kleine toetjes worden- niet aangeraden. over het algemeen meer dikmakend dan vruchtenyoghurt. In een aantal toetjes vond KK kleurstoffen aan die ervan worden verdacht schadelijke bijwerkingen te kunnen veroorzaken. Hiermee geconfronteerd maakten de fabri kanten kenbaar deze synthetische stoffen te willen vervangen. In een aantal toetjes zit het conserverings middel sorbinezuur, dat allergie en intolerantieverschijnselen kan ver- lijk duur. Omgerekend 3,60 tot 6,60 oorzaken. Volgens KK is de toevoe- gulden per liter. Een liter gewone ging hiervan volstrekt onnodig. yoghurt komt op 1,57 gulden, een li- De toetje in portieverpakking ter fruityoghurt kost 2,45 gulden, veroorzaken een berg afval, per 100 Bij kwark en puddinkjes kan het gram toetje gemiddeld 7 gram, in de verschil nog groter uitvallen. De meeste gevallen pvc-houdend plas- consument die op de lijn, zijn geld tic. Literpakken veroorzaken de en het milieu let en zo min mogelijk helft minder afval. Yoghurt en vla in kleur- en smaakstoffen en dergelij- flessen is het best voor het milieu. ke innen wil krijgen kan het best Toetjes per portie zijn uitzonder- zelf een toetje maken. Met veel bombarie werd onlangs door fabrikant Carber Poriferra een nieuwe 'handig, roestvrijstalen su perspons' gepresenteerd. Volgens de de bijgevoegde produktinforma- tie is deze spons geschikt voor het verwijderen van hardnekkig vuil, kalkaanslag, roest, cementresten of verfspatten. Deze wonderspons is ook ge schikt voor het schrappen van aard appelen, men kan er hout mee schu ren, ze gebruiken als filter en bij gladheid onder de schoenen bin-% den. De SponShine gaat lang mee 1 jaar suggereert dë producent kan worden hergebruikt. De prijs is hoog: drie gulden voor een kleine, vier voor een grote. Maar de producent zegt dat de consu ment dat er wel uit haalt. Hij heeft een SponShine aan de redactie van het Leidsch/Alphens Dagblad toe gestuurd en daar wordt het sponsje momenteel intensief getest. Daar van zal over enige tijd verslag wor den gedaan. Het toetje Schokocrème van Ehr mann (200 gram) bevat maar liefst 42 gram suiker, omgerekend meer dan tien klontjes. Zelfs een glas cola (200 milliliter) delft met vijf klontjes daarbij het onderspit. De Voedings raad adviseert voor volwassenen (omgerekend) niet meer dan 20 tot 30 klontjes per dag en voor kinde ren niet meer dan 10 tot 20. De grote hoeveelheid suiker le vert veel calorieën. De grootste dik makers zijn Danoontje en Danette (chocolade) en de Chanty-top- toetjes. Het woordje 'mager' op de verpakking van verschillende fruit- kwarkjes slaat op het vetpercentage en niet op hét aantal calorieën. De consument moet op zijn hoede zijn. Volle yoghurt (naturel) blijkt zelfs minder aan te zetten dan de magere fruitvariant: er zit minder dan twee derde van het aantal calorieën in. Zelf met tweë theelepeltjes suiker en tien gram aardbeien bij ft de volle yoghurt minder dikmakend. De fruitkwark en de puddinkjes ziin Van onze GPD-correspondent "Het is heel moeilijk, zo niet onmo gelijk, voor ongetrainde mensen om uit te leggen waarom ze de ene si naasappelsap lekkerder vinden dan de andere. Maar met behulp van ge richte vragen over het uiterlijk, de bijsmaak, zoet of zuur, de geur- sterkte en de sinaasappelsmaak ge ven ze ineens wel vrij duidelijk aan waarom ze een merk sinaasappel sap als lekker of niet zo lekker be- Schadelijke stof uit wasverzachter Schadelijke stoffen in zachters worden binnen twee jaar vervangen door minder schadelijke. Minister Alders van milieu heeft in overleg met de Nederlandse Vereniging van Zeepfabrikanten besloten het gebruik van dtdmac in wasver- zachters op deze termijn te be ëindigen. Dtdmac (distearyl-dimethyl- ammoniumchloride) is de mees te gebruikte actieve stof in was- verzachters. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mil ieuhygiëne heeft vastgesteld dat het toegestane niveau in de meeste oppervlaktewateren fors wordt overschreven. Het 'ver waarloosbare risiconiveau' be draagt 0,5 microgram (een mi crogram is een miljoenste gram) per liter. In de Rijn en Maas wer den concentraties gemeten van 6 tot 25 microgram per liter. Op grond van deze metingen heeft minister Alders er bij de zeepfabrikanten op aangedron gen het gebruik van dtdmac achterwege te laten. Volgens het ministerie hebben zij zich be reid verklaard hieraan mee te werken. oordelen", zegt drs. J. Blaauw- broek, onderzoekster bij Oliemans, Punter Partners (OP P), een Utrechts bedrijf dat levensmidde len met behulp van reuk- en smaak onderzoek beoordeelt. Dit bedrijf bedenkt vragen en me thodes die mensen helpen een zo duidelijk mogelijk antwoord te ge ven op de vraag wat ze van een be paald produkt vinden, variërend van kroketten en sinaasappelsap tot waspoeders en deodorant. De Appelsientjes met en zonder vruchtvlees vallen beter in de smaak dan AH-sap diepvries, Gra- nini en Sunland. Dat blijkt uit een quick-testnaar vijf soorten sinaas appelsap door OP P. Zes keer acht mensen testten hiervoor de vijf soorten sinaasappelsap. Zij proef den de drankjes en gaven antwoord op verschillende vragen. Verreweg de meeste onderzoeken doet OP P in opdracht van de le vensmiddelenindustrie. "Zo krij gen we bij voorbeeld de opdracht van een fabrikant die een nieuw zoutje op de markt wil brengen, dit zoutje te vergelijken met drie of vier bestaande zoutjes. Hier gaat het er natuurlijk om of het nieuwe zoutje lekkerder is dan de al bestaande", zegt Blaauwbroek. Om nieuw ontwikkelde software en methodieken te testen, voert OP P regelmatig testen uit in eigen beheer. De sinaasappeltest is hier een voorbeeld van. Net als voor de onderzoeken in opdracht worden voor de eigen testen een tiental mensen opgeroepen om te komen kijken, ruiken en/of proeven. "We hebben inmiddels een be stand opgebouwd van bijna 400 mensen die regelmatig voor ons werken. Een kleine club van hen is echt door ons getraind. Tijdens deze trainingen die al snel drie maanden in beslag nemen, leren de proefper sonen in eerste instantie de begrip pen die ze-kunnen gebruiken om een produkt te beschrijven. Daarna gaan we in op hoe je het beste kan proeven en ruiken", vertelt Blaauw broek. De onderzoekers van OP P ko zen voor sinaasappelsap omdat ze benieuwd waren of sap met vrucht vlees als lekkerder wordt beoor deeld dan sap zonder. "Alle 48 men sen hebben eerst negen gerichte vragen over de sappen moeten be antwoorden. Daarna hebben 24 mensen de vijf bekertjes sinaasap pelsap op volgorde van smakelijk heid moeten rangordenen. De ande re 24 mensen hebben de verschil lende soorten sap paarsgewijs be oordeeld. Zij moesten tien keer be palen welke van de twee sappen het lekkerste was. Alle sinaasappelsap pen werden op deze manier met el kaar vergeleken", vertelt Blaauw broek. Zij geeft overigens toe dat er meer factoren van belang zijn, vooral voor de consument. "Natuurlijk kan dit beeld best veranderen wan neer mensen de prijs van de artike len ook weten. In sommige testen houden we naast het uiterlijk, de smaak en de geur ook rekening met de prijs", aldus Blaauwbroek. Wilt u iets melden? Bel ,071- 161424 (Wim van Duivenbode) zondag tussen 19.30 en 20.30 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. We houden ons aanbevolen voor oefenprogramma's van voet balclubs GGV is een kleine doch zeer gezellige volleybalvere niging in Leiden. Deze club kan voor de derde en vierde klasse nog enkele leden gebruiken. Voor inlichtingen bel: 071-149104 De voetbalwedstrijd Noord wijk- Ajax gaat op 24 juli niet door. Ajax denkt op die datum geen be hoorlijk elftal te kunnen forme ren Via een topsportplan krij gen de atleten Emiel Mellaard, Frans Maas en Erik de Bruin, de skiffeuse Laurien Verhulst, de badmintonster Eline Coene en de FD-zeilers Serge Kats en Jeroen Harderwijk een nieuwe auto De Haarlemse Honkbal Week start op zaterdag 21 juli met de wed strijden Nederland-Taipeh en Sullivans-Cuba De Noordwijk- se volleybalvereniging NOVO heeft een samenwerkingsver band met de RABO-bank. De club start op 5 juli met de weke lijkse strandlopen De Katwijk- se fietscrosser Patrick Chen staat aan de leiding bij het Nederlands kampioenschap. Dë tweede wed strijd is zondag in Baarn Leo nard van Utrecht (Noordwijk) is geselecteerd voor het Nederlands amateurelftal dat van 13 tot en met 24 augustus aan een toernooi in Parimaribo deelneemt De voetbalvereniging Leiden is inge deeld in de tweede klasse B met SC Everstein (Everdingen), 'S- Gravenzandse SV, Herovina (Herwijnen), Heukelom, Kozak ken Boys, Nieuw Lekkerland, Oranje Wit (Dordrecht), Roda Boys (Aalst), Scheveningen, Veen (NB), De Zwerver (Kinder dijk) In de landelijke jeugdklas- se zijn Roodenburg, Quick Boys, Noordwijk en UVS bij elkaar in gedeeld. Tegenstanders zijn ver der ADO, AFC, Ajax 2, DWV, Hol- landia, EVC (Edam), Volendam en WOG Alphense Boys is te rug in West II. De KNVB heeft nu RKAW naar de Noord-Holland se afdeling gezonden Bij het zaalvoetbal bestaat de eerste divi sie A uit: All Inn Stars (Utrecht), Alter Boys (Den Haag), AV Jan III (Alkmaar), Bax (Voorhout), Brezan (Den Helder), Hoornsche Veerhuys (Hoorn), IFC Drechtsteden (Dordrecht), De Maas (Maasdam), Rex (Volen dam), Scagha (Schagen), Silva Boys (Den Haag) en FV Snoekie (Den Haag) Tweede divisie club Van Egmontl uit Leiden raakt zijn sponsor kwijt. Zwarte Wolf wordt waarschijnlijk de redder in de nood Korfbalclub Zuiderkwar tier heeft op 27 juni een algemene vergadering De paarden op Duindigt lopen morgenmiddag vanaf 12.30 uur. Gestart wordt met de Goeree-prijs Café Rex uit Volendam en Sphinx uit Maastricht treden tegen elkaar aan in de landelijke zaalvoetbalfi nale Robert de Roo gaat Marcel Valk bij de Haagse zaalvoetbal- vereniging FV Snoekie vervan gen De Noordwijkse doelman Edward van der Sar werd in het Euro-jeugdtoernooi in het Gro ningse Haren uitgeroepen tot de beste doelman Zondag houdt de 'Leiden Road Runners Club' de tweede halve marathon van 3M. Het parcours loopt door Zoe- terwoude, Stompwijk, Leids- chendam en het Leidse park Cro- nesteyn Roeivereniging Rijn land bestaat 5 jaar en houdt op za terdag 7 juli een receptie in het verenigingsgebouw aan de Kniplaan in Voorschoten Yoeri Mulder, de zoon van oud-Ajacied Jan Mulder, heeft een contract ge tekend bij FC Twente De Leid se roeivereniging Die Leythe or ganiseert op 1 juli een jeugdskiff Nog enkele vergaderingen. Korfbalvereniging De Danaïden roept zijn leden op maandag 18 juni op, en tafeltennisclub Docos heeft 3 juli voor een jaarlijkse ver gadering gepland De inschrij ving van de mini-triathlon in Lis- se is geopend. Voor informatie bel: 02521-14330 Rob Barel, Mark Koks en Bert van der Plas nemen deel aan de. duathlon in Noordwijk op woensdag 25 juli Op die dag is tevens de jaarlijkse wielerronde. Na Gert Jan Theu- nisse en Steven Rooks zijn nu ook Henk Lubberding, Peter Winnen, Martien Kokkelkoren en Martin Schalkers gecontracteeerd Donderdagavond organiseert men in Rijssenhout ondanks het WK voetbal een wielerronde De bekende RKC-voetballer André Hoekstra geeft tegenwoordig en kele uren les op het Stedelijk Gymnasium van Leiden Sport- organisator Joop Riethoven is op 20 juni pitgenodigd door Touror ganisator Le Blanc om te komen praten over een Tourstart in 1992 Op 30 juni organiseert de NSF een studiedag om vrouwen te sti muleren meer bestuurswerk te gaan doen. Vraag de folder bij de NSF, Postbus 302, 6800 AH Arn hem Een groot aantal regio- wielrenners gaan volgende week in Meerssen van start bij het kapn- pioenschap van Nederland. Cas per van der Meer, Tom de Jong en Jan Hendrik Lagerweij vertegen woordigen Swift/Casba. Uit de Bollenstreek proberen Frank van Veenendaal, Pascal Vergeer en Eric Stroombergen naar de hoog ste eer te grijpen. Ook de vrou wen strijden om het rood-wit- blauw. SPORT SCOREBORD TENNIS LISSE MEB: P. Paauw - H. Hendriks 6-0,6-4; P. Kieboom - C. Thoolen 6-2,6-4; W. v/d Heyde B. de Bruin 6- 1, 7-5; T. Bulters W. Jansen 6-1, 6-1; M. Nagel- kerken M. Mattke 6-0, 6-3. VEB: P. Hoogwater - A. Leyten 3-6,6-1,6-2; N. v/d Voort - A. van Noort 6-3,6-1E. de Jong - L. Hoog houdt 4-6,6-2,6-2; M. v/d Bent - M. Verdegaal 4-6, 7-6, 6-4; P. Wille - L. Jonkman 6-3, 6-4; A. Ram mers - W. den Hollander 6-2,6-3; N. Faas - L. van Laarhoven 6-0,6-0. MDB: F. en R. Uefbroer - J. van Leeuwen/R. van Marwijk 4-6,6-4, 6-1; G. Kroese/M. Fleischeuer - L. Verhees/P. Guyt 6-7,6-3,7-5. MEC: R. Brink - R. Dix 5-7, 6-2, 7-6; E. van Wee- ren - S. v/d Salm 6-2,6-1P. Stolwijk - T. Bavelaar 2-6,6-1,6-3; R. CanterVisscher - E. du Croix 6-4, 6-1; O. Schoordijk - H. Dronkers 6-2, 5-7, 6-1, L. Jansen - J. Vergeest 6-0,6-0; L. Jansen - E. Lan- gelaan 6-1, 6-2; J, Giliamse S. Cornelissen 6-0, 6-2; J. Jonker R. Kleian 6-0,6-2; M. v/d Berg - B. Ruigrok 6-2,7-6; P. Kleian - M. Abraham 4-6,7-5, 7-6; L. v/d Geest - G. v/d Gen 6-2,6-2; H. Hendriks - M. Aartman 2-6,6*4,6*2; J. Bemardus - F. Jans sen 6-4, 7-5; R. Hartwijk - R. Klein 6-2,4-6,7-5; J. Manuputty M. Langelaan 6-16-2; A. Paoloni - S. Kusters 6-4,6-1M. Spigt - S. Driehuis 6-2,7-6; J- Westdijk D. de Rijk 6-2,6-3; A. v/d Berg - T. Boet 6-4, 6-2. VEC: T. CanterVisscher - M. Booms 6-3,6-1I. Ba- velaar - M. Ghekspoor 6-4,7-6; J. Schoneveld T. Hillaert 1-6,6-16-4; J. Mens - S. Smit 6-2,6-0; M. Kusano - S. Kleian 6-3, 6-2; J. Schregardus M. Kusano 6-16-2; S. Faas - H. van Gorkum 6-3,6-2. MDC: W. Visser/P. Damen - M. Knoppien/J. Pau wels 7-5,6-3. VDC: I. Kruit/J. Verhoef! M. Booms/v/d Vlugt 6-0, 6-1. GDC: C. Spruijt/M. Hoekstra - T. en R. CanterVis scher 6-4, 5-7, 6-2. ROSMALEN Enkelspel, eerste ronde; Stich (BrD) Mecir (Tsj) 6-3 6-2, Volkov (Sov) - Delaitre (Fra) 6-2 6-1, Ta- rango (VSt) - Nido (PRi) 6-4 6-2, Mansdorf (Isr) Evernden (NZe) 6-4 6-3, Goldie (VSt/8) - Nijssen (Ned) 7-5 6-1Layendecker (VSt) - Saceanu (BrD) 6-4 6-4, Siemerink (Ned) - Jonsson (Zwe) 6-1 6-4. WIELRENNEN MIDI UBRE Proloog: 1. Colotti (Fra) 1500 meter in 2.08,98, 2. Garmendia (Spa) 1,39, 3. Boucanville (Fra) 1,45, 4. Jerome Simon (Fra) 1,78,5. Moreau (Fra) 2,26, 6. Redant (Bel) 3,02, 7. Musseeuw (Bel) 3,63, 8. Gusmeroli (Ita) 3,69, 9. Lino (Fra) 3,85, 10. Du- clos-Lassalle (Fra) 3,95,19. Roche (Ier) 7,67,23. Criquielion (Bel) 7,88. SCHAKEN HILVERSUM Eerste ronde: Piket Van der Wiel 1/2-1/2, Bren- ninkmeier Kuijf 0-1, Douven - Pliester afg., Ree - Van der Sterren 1/2-1/2, Bosboom - De Boer 0-1, Nijboer - Blees 1/2-1/2. DAMMEN DEVENTER Nederland Sovjetunie: Sijbrands - Gantwarg 1-1, Clerc - Vatoetin 1 -1Van der Wal - Valneris 1 -1G. Jansen - Mitsjanki 0-2, Scholma - Korenevski 1-1, Stokkel - Wigman 2-0, Krajebrink - Schwartsman 1-1, Van Leeuwen - Tsiegoljev 1-1, Van der Zee - Presman 1-1, H. Jansen - Letsjinski 1-1. Eind stand: 10-10. rige Stich stak daar dus een stokje voor. Al sputterde Mecir nauwelijks tegen. Dat de Olympisch kampioen van Seoel weinig uitbundigheid op de baan toont, is algemeen bekend. Normaal gesproken bestrijdt hij met berekend spel zijn opponenten, hetgeen hem de bijnaam 'Big Cat' opleverde. Hij oogt traag, maar in werkelijkheid reageert hij uiterst ROSMALEN (GPD) Miloslav Mecir bezorgde ooit vooral Zweedse tennissers het ene trauma na het andere. De 26-ja- rige Slowaak maakte zo'n drie jaar geleden herhaaldelijk korte metten met spelers als Stefan Edberg, Anders Jarryd en Mats Wilander. Het deed de laatstgenoemde Zweed zelfs verklaren dat Mecir rond deze .tijd de nummer één van de wereld zou zijn. Het voorspelingsvermogen van de thans tijdelijk gestopte Wilander bleek echter even groot te zijn als zijn huidige wilskracht. Miloslav Mecir bevindt zich tegenwoordig HAZERSWOUDE - Michael van der Haar van Maxell/Avanti is opge nomen in de Nederlandse ploeg die van 20 tot en met 29 juli aan de Eu ropese jeugdkampioenschappen ta feltennis in Oostenrijk deelneemt. De 15-jarige Bleiswijker veroverde dit weekeinde in Helmond de natio nale titel bij de adspiranten. In een spannende finale versloeg Van der Haar zijn tegenstander Ted van de Berg van BT Lifters in drie sets. De setstanden waren 19-21,21-19 en 21- 17. Vincent de Beer van Avanti ver overde bij de pupillen twee zilveren medailles. In de enkelspelfinale verloor hij van Pastoors (Pelgrim). In het dubbelspel eindigde De Beer aan de zijde van Buyk (De Koren beurs) eveneens als tweede. >p een spekgladde glijbaan, waarvan het einde nog lang niet in zicht is. Hoewel hij haast wanhopig op zoek is naar een vangnet om zijn vrije val op de wereldranglijst te stoppen, ziet het er voorlopig niet naar uit dat de inwoner van Praag binnen afzienbare tijd weer tot de beste tennissers van de wereld be hoort. Gisteren week de huidige num mer 62 tijdens de 'Continental Grass Court Championships' in Rosmalen niet af van zijn nieuwe gewoonte: verliezen in de eerste ronde. Op het gras van het Autotron gleed hij tegen de Westduitser Mi chael Stich op een bijna meelijwek kende manier onderuit: 3-6, 2-6. De oorzaak van Mecirs duikeling op de ATP-ranking is een oude be kende. De 'Zweden-doder', die in februari 1988 nog vierde stond, heeft weer last van zijn rug. In Rosmalen moest het herstel zich dan maar openbaren. De 21-ja- LEIDEN - Het tennistoernooi van Lisse kent ook dit jaar weer een sterke bezetting. Van Bionda Zonderop wordt verwacht, dat zij haar titel bij de vrouwen in B weet te be houden, terwijl Jan Willem Lugthart de mannelijke favoriet LEIDEN - Marcel van der Burg komt het komende seizoen toch uit voor Roodenburg. De 24-jarige aan valler heeft zijn overschrijving naar UVS ingetrokken na een gesprek met de nieuwe trainer van de Kooi- club. Jan Reurings. Deze stelde Van der Burg mogelijk een andere posi tie in het elftal in het vooruitzicht, niet in de spits, maar centraal op het middenveld. Bovendien benadruk te Reurings nogmaals de nadruk op -verjonging te willen leggen. "Ik ben te voorbarig geweest. Ik ben en blijf toch Roodenburger", aldus Van der Burg. IS. De wedstrijdleiding van Lisse is er dit jaar wederom in geslaagd een ijzersterk veld bijeen te krijgen. Het persoonlijk aanschrijven van B-spe lers blijkt duidelijk een succesvolle formule. Het toernooi is tevens een interessante graadmeter, omdat de B-spelers hier het seizoen openen. Bij de vrouwen in B moet Zonder- op haar vorig seizoen veroverde ti tel met succes kunnen verdedigen. Mirjam Siemerink, Nathaliewan der Voort en Cindy Berkhout zijn haar voornaamste concurrentes. De als zevende geplaatste Pauline Hoog water, een onbekende in het Leidse circuit, won in drie sets van Astrid Leyten en lijkt geen rol van beteke nis te kunnen spelen bij de verde ling van de ereprijzen. De van de A-lijst teruggekeerde Lugthart is de te kloppen speler in het mannenenkel B. Het duo van Hillegom, Marcel Vink en Marco van Trigt, vormt samen met Ton Bulters de grootste bedreiging. Bulters kwalificeerde zich al voor de derde ronde-door een duidelijke zege op Waldo Jansen: 6-1,6-1. Mare Nagelkerken, de nummer vijf van de lijst, kwam zover door Marco Mattke alleen in de tweede set drie games te gunnen. Constant Thoolen ging verrassend ruim ten onder te gen Patrick Kieboom: 2-6, 4-6. De voor iedereen gevaarlijke Mare Fleischeuer trok zich vanwege stu dieredenen terug uit dit onderdeel. Wel doet hij mee in het mannendub- bel met Gerard Kroese, waarin zij Loek Verhees en Pieter Guyt net voorbleven: 6-7, 6-3, 7-5. In het mannenenkel C zorgde Leo Jansen voor een daverende verras sing. De van Zwaanshoek afkomsti ge tennisser bleef de als derde ge plaatste thuisspeler Erwin Lange laan makkelijk voor: 6-1, 6-2. MARTIN HOEKSTRA Miloslav Mecir zit teneergeslagen zijn stoel. Hij verloor vanmiddag snel. Alsof hij een prooi bespringt. Tegen de Westduitser vertoonde Mecir echter meer gelijkenis met een slome duikelaar en liet hij zich blijkbaar inspireren door zijn twee jaar oude zoon. De slapende Miloslav junior stoorde zich op de arm van moeder Petra nauwelijks aan het applaus van het handjevol toeschouwers. x de Westduitser Stich met 6-3 en 6-2. (foto ANP) Jan Siemerink kan wellicht de op volger van Mecir worden. De Rijns burger, die een wild-card voor Ros malen ontving, won gisteren alvast van een 'kleinere' Zweed. Lars Jonsson dolf met 1-6, 4-6 het onder spit. Verder was Dan Goldie te sterk voor Tom Nijssen. De Amerikaan versloeg de Limburger met 7-5, 6-1.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22