LEIDSCH DAGBLAD Steeds meer mensen in psychische problemen Grote braadpan gezocht. 9.99 NODIG! IRinck 'Luchtvaartakkoord is strijdig met EG-regels' Alphen zit 4 maanden zonder Alphense Brug AUTO LEITHON DEZE ZOMER NEMEN WE NOGEI^H WEIHEEI LETTERLIJK! Mijnenveger voor controle Charmant creëert de bril dnek maakt de prijs. Rundergehakt, vissers op zee 3 DINSDAG 12 JUNI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39263 Prijs fl. 1,35 Brand op tanker 'Mega Borg' is onder controle WASHINGTON (GPD) - Vanwege de enorme hitte is Smit America, een zusterbedrijf van de Rotter damse bergingsfirma Smit Tak, er gisteren niet in geslaagd om de felle brand aan boord van de Noorse tan ker Mega Borg te blussen. Wel heeft men het vuur onder controle. Van middag wordt opnieuw geprobeerd óm met behulp van een schuimlaag de vlammen te doven. De Amerikaanse kustwacht toon de zich gisteravond ondanks tegen slagen optimistisch dat de bluspo- ging zal lukken en dat voorkomen wordt dat de tanker, die nog 140.000 ton ruwe olie aan boord heeft, zinkt. Het schip is inmiddels wel goed deels onder water geraakt. Een eerste poging om met twee brandblusboten het vuur te smo ren, mislukte gisteren toen onver wachts bij de machinekamer van de tanker een nieuwe brand ontstond. Een schuimlaag zou de brand snel onder controle brengen, maar nu het schip nog zo heet is, zou schuim voor nieuwe explosies en een moge lijk nog heviger brand kunnen zor gen. De kustwacht zei gistermiddag niet te verwachten dat het ongeluk met de Mega Borg zal leiden tot een enorme milieuramp zoals die zich vorig jaar in Alaska afspeelde. Niet temin was gisteren een plas olie van naar schatting 350.000 liter onder weg naar de kust van Texas. Half jaar cel voor Poindexter WASHINGTON (GPD) - De voormalige nationaal veiligheidsadviseur John Poindexter is gisteren tot zes maanden celstraf veroordeeld we gens zijn aandeel in de Iran-Contra-affaire. Bij zes eerdere processen rond 'Irangate' kwamen de verdachten, onder wie Oliver North, ervan af met boetes of voorwaardelijke straffen. De straf volgt op de uitspraak die de jury in het proces tegen Poin dexter op 7 april deed. De jury stelde vast dat Poindexter schuldig was aan het voorliegen en hinderen van het Congres, door in 1985 en 1986 Congres-commissies voor te houden dat hij niets wist over geheime re geringshulp aan de Contra's van Nicaragua. Rechter Harold Greene zei dat hij in het geval van Poindexter tot cel straf had besloten om duidelijk te maken dat "liegen tegen het Con gres, en het in de weg staan van het werk van het Congres" onaanvaard baar zijn. De rechter verwierp daarmee het argument van Poindexters advocaten dat de lange staat van dienst van hun cliënt hij was admi raal toen hij Reagans nationaal veiligheidsadviseur werd - bij de straf maat moest meewegen. De advocaten van Poindexter hebben hoger beroep aangekondigd. Zolang dat beroep dient, hoeft Poindexter zijn celstraf niet te onder gaan. Geen pardon bij wangedrag Oranje-fans Nederlandse supporters die zich op Sicilië misdragen wor den direct per vliegtuig Italië uitgezet. Dat verklaarde hoofd commissaris Guchi gisteren op een persconferentie in Palermo. Volgens Guchi komen voet balvandalen nog dezelfde dag voor de rechter. In lichte geval len volgt onmiddellijke uitzet ting, in zwaardere wordt een forse celstraf uitgedeeld. „Wij hanteren dezelfde normen als de politie op Sardinië, aldus Guchi. De Nederlandse politie ver wacht dat 7000 Oranje-suppor ters vanavond het duel Neder- land-Egypte bijwonen. Het grootste gedeelte, ruim 3000 fans, arriveerde vandaag met vliegtuigen en vliegen kort na de wedstrijd weer terug. De Italiaanse politie in Cagli- ari had een vrij rustige nacht. Gevreesde rellen tussen Engel se en Ierse supporters na het duel in de stad op Sardinië ble ven uit. De in groten getale aanwezige politie hoefde alleen in actie te komen toen Engelse fans, op Oranje-supporters vanochtend op Schiphol. (foto A weg naar camping en hotels, bij het treinstation op een groep Italiaanse jongeren stuitten. De Britten werden in het station opgesloten totdat de plaatselij ke jongeren waren verwijderd. De wedstrijd zelf was van een uiterst mager gehalte. Na een flitsende start (doelpunt Gary Lineker) kroop Engeland in zijn schulp en kreeg daarvoor een kwartier voor tijd met de 1-1 van Sheedy de rekening gepre senteerd. De derde Britse ploeg, Schot land, incasseerde gisteren een grote teleurstelling. Costa Rica, één van de vier Klein Duimpjes op het WK, zorgde met een 1-0 zege voor de tweede tropische verrassing in Italië. (zie ook pagina's 17,18 en 19) UTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met psychische pro blemen dat een beroep doet op hulpverleners is gestegen van 186.000 in 1980 tot 274.000 in 1990. Als de huidige trend doorzet zullen er in het jaar 2000 ruim 400.000 in behande ling zijn. Dat komt neer op 26 per 1.000 inwoners. Deze cijfers staan in het vandaag ge publiceerde rapport „Zorgen voor geestelijke gezondheid in de toe komst" van het Nationaal centrum Geestelijke volksgezondheid Rusland roept soevereiniteit uit ncgv naar ontwikkelingen op het gebied m de geestelijke gezondheid. De groei van het aantal mensen reso^utf^aanee- met Psychische problemen wordt Ho en»,,» -l t niet alleen veroorzaakt door de ver- de de Jroot steeds ™er demente be- .lioJLti nn jaarden), maar heeft ook te maken tlnirr "ITrh? met toenemende sociale stress, geheel haar grondgebied. Het BarinflOPO „an nQW.ih MOSKOU (AFP) - Het parlement van de Russische Federatie heeft vanmiddag parlement zegt vastbesloten te R*" democratische rechts- c"f Toch klopt maar één op de 5 a 10 mensen met ernstige problemen aan bij de gespecialiseerde geeste lijke gezondheidszorg. Door de be- 7eïtsin de 'parlementariërs ^capaciteit van psychiatri- met hun besluit. zijn staat op te bouwen binnen vernieuwde Sovjetunie. De stem ming was nagenoeg unaniem: 907 voor, 13 tegen en 9 onthoudingen. Na de stemming feliciteerde pre sche ziekenhuizen en verpleeghui zen doet de groei in het aantal pa tiënten zich vrijwel uitsluitend voor buiten deze instellingen en dan vooral bij de RIAGG (regionale in stelling voor ambulante geestelijke gezondheidszorg). De onderzoekers verwachten dat het aantal demente patiënten de ko- AMSTERDAM (ANP) - !n Amster- Üf.ÜS* dam is vanochtend het fraudepro- Processen tegen Ajax begonnen KLM, Sabena en British Airways stuurders, ex-bestuurders, spelers en medewerkers begonnen. De zaak, die 6 dagen zal duren, draait fraude bij transfers zal toenemen. Ze noemen uitbrei- teffen de voetbalclub Aiax 'be dmg van de verpleeghuiszorg dan l ook onontkoombaar. Bij schizofre- me ligt de nadruk juist op mogelijk heden om patiënten zoveel moge lijk in de normale samenleving te la- ais' "Lerby,"'J Arnesen" 'iSi! ten functi°n«en, m plaats van hen WmToenauMe'0-66" kenhuis'eSouden van 3 miljoen gulden. Van de 8Q0 0Q0 wao.ers in Neder_ Op de zitting verschenen als eer- land is een kwart formeel arbeids- sten de huidige voorzitter M. van ongeschikt verklaard op grond van Praag en penningmeester A. van een psychische diagnose. De onder- Os. die de club zullen vertegen- zoekers denken dat hun aandeel woordigen. De gedagvaarde voet- nog aanmerkelijk hoger is. Ze heb- baller Sören Lerby en oud-voorzit- ben berekend dat de uitkenngskos- ter Harmsen verschenen niet. Bei- ten voor deze categorie zullen st(j- den worden er bovendien van ver- gen van ruim 6 miljard gulden nu dacht in het vooronderzoek mein- tot bijna 11 miljard in 2010. eed te hebben gepleegd, zo bleek vandaag. Zij lieten zich vertegen woordigen door hun raadslieden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen moet het 3 a 4 maanden zon der Alphense Brug stellen. Het 60 ton wegende gevaarte dat gis terochtend bij het neerlaten totaal werd ontwricht, is gisteravond om negen uur per ponton afgevoerd en moet worden vervangen. De pro vincie houdt rekening met een le vertijd van 3 maanden. Waarschijn lijk zal de bouwer van de brug, Hol- landia Kloos, de order krijgen. Ruding nieuwe man bij NCW? DEN HAAG (GPD) - Oud-minister van financiën dr. Ruding wordt waarschijnlijk de nieuwe voorzitter van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond NCW. De func tie is open sinds de vorige voorzit ter, dr. Andriessen, minister van economische zaken werd. 3 REUGEOTS HALEN, I BETALEN Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316VZLeiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pag. 6 Daarmee is 1 miljoen gulden ge moeid. Alleen de 'randapparatuur', zoals de slagbomen en het contrage wicht van 80 ton, blijven staan. De brug raakte total loss toen tij dens het neerlaten een hangstang het begaf. De provincie schrijft deze breuk toe aan 'metaalvermoeiing'. N. van Driel, hoofd bruggenbeheer van de provincie, bestrijdt de opvat ting dat het gebrek eerder aan het licht had moeten komen. Ook heeft er zich volgens hem geen bijna- ramp voltrokken. Voor voetgangers en tweewielers vaart een provinciaal pontje van de Rijnkade naar de Prins Clauskade. Al het andere verkeer, inclusief het openbaar vervoer moet gebruik ma ken van de Julianabrug en de Al- bert Schweitzerbrug. Muis in blik bonen NOORDWIJK - Een Noordwijkse vrouw heeft gisteren een muis aan getroffen in een blik sperziebonen, dat zij 's middags in een supermarkt in haar woonplaats had gekocht. De hevig geschrokken vrouw schakel de de politie in. Die bracht de Keu ringsdienst van Waren in Den Haag op de hoogte van de vondst. De Alphense Brug, met de afgebro ken rechter trékstang, trok gisteren veel bekijks. (foto Ben de Bruyn) Wie tussen 15 juni en 31 augustus aanstaande zo'n gedegen één- tot driedaagse informaticacursus volgt bij Kern Informatica Instituut, maakt kans op KLM vliegtickets ter waarde van f 1.000,- of zelfs r2.500,-. "U leest er alles over in de cursus agenda. Vraag hém aan via telefoon nummer 071-35 57 50 en wie weet bent u degene die straks letterlijk hogerop komt! KANAALWEG 159, 2321 JZ LEIDEN. BRUSSEL (GPD) De Europese Commissie heeft bezwaar tegen het onlangs gesloten samenwerkings akkoord tussen de KLM, British Airways en de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena. Vol gens de EG is dat akkoord in strijd met de regels voor vrije concurren tie in de luchtvaart. EG-commissaris Brittan zal nog deze maand een officieel bezwaar schrift indienen. De maatschappij en krijgen dan de tijd hun overeen komst aan te passen. Doen zij dat niet dan kan de EG het akkoord ver bieden. KLM en British Airways namen begin dit jaar een belang van 20 pro cent in Sabena World Airways, waarin de luchtvaartactiviteiten van de Belgische maatschappij zijn ondergebracht. Zij betaalden daar voor 110 miljoen gulden. Het staats bedrijf Sabena zelf behield de overi ge 60 procent. Doel van de samenwerking was vooral de Britten en Nederlanders mogelijkheden tot uitbreiding te geven, en voor de overvolle luchtha vens van Londen en Amsterdam een 'overloop' te creëren. De Brus selse luchthaven Zaventem wordt dan een aanvoer-luchthaven voor verkeer van en naar Londen en Schiphol. Tegen het akkoord werd meteen bezwaar gemaakt door de Britse maatschappij British Midland en de Belgische charteronderneming Trans European Airlines (TEA). De Vriendin steekt man vijf keer bij ruzie VOORSCHOTEN - Een 35-jarige man uit Voorschoten heeft vanoch tend een spoedoperatie moeten on dergaan in het AZL, nadat hij vijf keer met een mes in rug en borst was gestoken. De man zou niet in le vensgevaar verkeren. De Voorschotenaar werd rond half zeven door zijn 32-jarige vrien din met een mes bewerkt, nadat het tweetal in hun flat aan de Jan Evert- senstraat ruzie had gekregen. De vrouw liep in de strijd verwondin gen aan het bovenbeen op. De toe dracht is nog onduidelijk. De vrouw zou een onduidelijke verklaring hebben afgelegd, de man kon nog niet worden gehoord. TEA-klacht dient morgen voor de Brusselse rechtbank. De EG maakte eerder bezwaar te gen de deelname van de KLM in Transavia, tegen de overname door Air France van de Franse charter maatschappij, tegen de samenwer king tussen Air France, Iberia (Spanje) en het Duitse Lufthansa, en tegen de samenwerking tussen Lufthansa en de Oostduitse maat schappij Interflug. Al die procedu res lopen nog. Rinck heeft alle merk- monturen van topontwerpers. Met prijzen die gegarandeerd 30% lager zijn dan elders in Nederland. r/r Een merkbril is gegarandeerd goedkoper bij Rinck. Veel bewolking Veel bewolking en vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur ongeveer 11 graden. Middagtcmpcratuur van omstreeks 15 graden aan de kust tot 18 graden in het binnenland. Matige noor delijke wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Geleidelijk meer zon en droog weer. Middagtcmpcra tuur ongeveer 19 graden. 26 PAGINA'S Zwartwerker is hulpober op het verkeerde feestje WINSCHOTEN (GPD) - Op een personeelsavondje van de ge meente Nieuwe Pekela liep een 52-jarige gelegenheidsober te gen de lamp toen hij drankjes serveerde aan een aantal ambte naren van de sociale dienst. De man ontvangt een rww-uitke- ring en verzuimde zijn nevenin komsten op te geven. Voor de politierechter in Winschoten zei hij zich van geen kwaad bewust te zijn. „Ik dacht dat ik 20 procent van mijn uitke ring mocht bijverdienen. Als ik wist dat ik fout zat, had ik die avond heus niet gewerkt". Poli tierechter mevrouw mr. S.Bins geloofde hem, sprake hem vrij en ging voorbij aan de eis van 2 maanden cel. 500 gram 7555.49 kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 16 juni a.s. B DEN HAAG (GPD) - De Koninkly- 1 ke Marine zal permanent een van de zes mijnenvegers uitlenen aan de WÊk Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van landbouw, natuurbe- heer en visserij. De ministers Braks (landbouw) en Ter Beek (defensie) zijn overeengekomen dat de marine P^l de controle op illegale visvangst op zee drastisch verscherpt. Dit jaar zal de marine tweemaal zoveel contro les uitvoeren als in 1989 en volgend jaar zelfs viermaal zoveel. Ook vaartuigen van de Rijkspoli tie te water zullen worden ingezet om de vissers te controleren. De ma rine zegt dat bij controle op zee blijkt dat de helft van de vissers in overtreding is. Ze worden veelvul dig betrapt op het niet bijhouden van het logboek, het in bezit hebben van netten met een te kleine maas wijdte of te grote netopeningen. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn al 350 processen-verbaal opge maakt wegens illegale visvangsten. óók voor eeri blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wi| nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27.50 Wij nemen een kwartaalabonnement 174.15' Wij nemen een jaarabonnement 1285.50 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode -Tel. Woonplaats. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1