Ieren nachtmerrie voor Engels elftal Costa Rica de tweede tropische verrassing Cagliari ziet er macaber en streng uit Schotland verliest weer van 'dreumes' Lot van Sovjets in handen van landgenoot Vijf gulden entree bij training van Duitsers 'Wonderboys' Charlton tonen veerkracht DINSDAG 12 JUNI 1990 PAGINA 19 Piccolo's ys* GENUA (GPD) 'De Schande van Genua', onder die naam zal Schotland-Costa Rica in de herinnering van de Britse voetballiefhebbers voortleven. De neutrale toeschouwers konden gisteren in het fraai verbouwde Luigi Ferraris-sta- dion slechts waardering opbrengen voor de voetbaldreu mes uit Midden-Amerika, die verdienstelijk met 1-0 won. De debutant op het WK is met deze onvergetelijke stunt, de tweede op dit toernooi, verzekerd van een feestelijke ont vangst in eigen land. Mo Johnston waagt een schot op doel, ondanks de verdedigende werkzaamheden van de Costaricaan Gomez. De Schotse stervoetballer faalde hopeloos, evenals trouwens zijn ploeggenotendie een blamerende nederlaaa vanCosta Rica moesten slikken. (fotoEPA) De 'tropische verrassing' kreeg ge stalte in de derde minuut van de tweede helft. Juan-Arnoldo Cayas- so, de vedette van Costa Rica, rond de vlak na rust een fraai opgezette aanval op de rand van buitenspel af. Met deze treffer nam de kampioen van Midden-Amerika afstand van de tot dan toe matige Schotten, die daarna wanhopig op zoek gingen naar de gelijkmaker. In de eerste helft hielden beide ploegen elkaar in evenwicht. De Schotse profs waren blijkbaar ver geten dat hun land op de vorige WK's juist tegen de zogenaamde kleine landen telkens tekort waren geschoten en dat ze drie keer van wege een slechter doelsaldo de tweede ronde niet haalden. Andrew Roxburgh had er voor de wedstrijd bij zijn spelers op gehamerd dat zij in dit duel alles zouden geven om met een fraai doelsaldo de poort naar de tweede ronde open te bre ken. Maar die primeur zit er ook dit keer niet in. De goede Costaricaan- se organisatie en speldiscipline bleek te veel voor het warrige tacti sche concept dat de Schotse coach had bedacht. Doelman Doelman Gabelo Conejo speelde de wedstrijd van zijn leven en hield met moedige reddingen op de Brit se hoge voorzetten zijn doel schoon. Hij schuwde de luchtgevechten niet en werd daarbij gesteund door de stevige mandekker Mauricio Montero. De als een superster aan gekondigde Mo Johnston verbleek te in het duel. Hij was in de slotfase gevaarlijk, toen zijn ploeggenoot Ally McCoist hem assisteerde als in valler. Maar toen was het eigenlijk al gedaan met de Schotten. Costa Rica verdiende de overwin ning vanwege de overgave waar mee het aan de wedstrijd was be gonnen. De ploeg weigerde zich in te sluiten en verkoos zelfs voor de aanval. De spitsen Jara en Cayasso werden door het middenveld bij balbezit goed geassisteerd. De out sider vertolkte een zeer goed inge studeerde speelwijze, die veel weg had van de manier Waarop Mexico zich vier jaar geleden onder de beste acht ploegen van de wereld schaar- Magie speelt bij Cameroon een belangrijke rol SELVA Dl FASANO (AP) - Ca- meroun heeft zijn succes op het wereldkampioenschap in de eerste plaats te danken aan fy sieke fitheid, zo meent clubarts Pierre Tsala Mbala. Maar hij er kent dat sommige spelers van de Camerounse selectie nauwe banden onderhouden met dorpsdokters, inheemse magi ërs of tovenaars, die hun cliën ten bijstaan met bezweringen, amuletten en adviezen. Magie speelt een belangrijke rol in het Afrikaanse voetbal, zoals vorig jaar november werd geillustreerd door Zimbab waanse voetballers die voor een wedstrijd op het veld hadden geurineerd en prompt een schorsing voor het leven aan hun broek kregen. Volgens Tsala Mbala is het de dorpsdokters verboden de le den van het team van Cameroun lichamelijk te behandelen. Maar de spelers mogen wel psycholo gische steun zoeken in de vorm van amuletten, adviezen en voorspellingen. "Overwinnin gen kunnen door magie niet worden verklaard. Maar magie vormt psychologisch iets extra's voor de spëlers," aldus Tsala Mbala. die zegt er zeker van te zijn dat sommige spelers amu letten in hun bagage hebben. In Afrika kent bijna ieder dorp zijn eigen 'marabout' of inheemse dokter, die zijn cliënt voorziet van een 'gri-gri' of talisman. Tsala Mbala meent dat magie 'een geheim tussen de marabout en de speler' is. Volgens hem kan het worden vergeleken met het (bij)geloof van sommige Zuidamerikaanse spelers, die voor zij het veld betreden een kruisje slaan. Toen Cameroun in 1982 tegen Peru speelde "ging het tussen onze tovenaars en hun tovenaars". Tegen Argentinië hadden de Camerouners echter geen magie nodig, aldus de clubarts: "Ze waren fysiek en emotioneel een voudig sterker." Jules Onana en Thomas Libiih zijn bij Cameroun de vervangers voor Benjamin Massing en Kana Biyik in het duel met Roemenië van donderdag. De laatste twee kregen de rode kaart tegen Argentinië en zijn geschorst. Bij de Engelse bookmakers is de Bondsrepubliek na de zege van 4-1 op Joegoslavië de nieuwe favoriet op de wereldtitel. De Duitsers worden 35-10 geno teerd. De achtervolgers zijn: Italië 40-10, Brazilië 50-10, Nederland 60- 10. Argentinië is gezakt naar 160-10. de. Op zich is dat ook niet zo ver wonderlijk, daar Costa Rica evenals Mexico in 1986 wordt getraind door de Joegoslavische globetrotter Bo ra Milutinovic. Hij kreeg pas in maart de Costaricaanse selectie on der zijn hoede, maar zijn hand was nu al in het spel zichtbaar. Succes De goedlachse trainer, die tijdens de WK-loting in december nog op zichtig bij elke bobo solliciteerde naar een baan, mag zichzelf voor de ze overwinning op de borst slaan. Hij is met 'derde-voetbalwereldlam den' nog nooit verslagen op een WK na zes wedstrijden. Het succes van Mexico werd in 1986 internationaal min of meer onderschat vanwege het feit dat die ploeg toen thuis speelde. Maar ook dat elftal ver sloeg België en Bulgarije. Normaal gesproken wordt de zevende wed strijd de Joegoslavische coach fa taal, want tegen Brazilië valt er voor Costa Rica waarschijnlijk weinig eer te behalen. Voor zijn ploeg kan het WK niet meer stuk, terwijl het toernooi voor de Schotten al in duigen ligt. Voor de vijfde achtereenvolgende keer is de doedelzak al in de eerste ronde doorgeprikt en is de wedstrijd tegen het zwakke land de ploeg al fataal geworden. In de andere groepen is de stunt met gejuich ontvangen, want het staat bijna vast dat zowel Costa Rica als Schotland na een ronde naar huis gaan. De ploegen die op een derde plaats in hun groep dreigen uit te komen, hebben aan drie winstpunten voldoende om via de achterdeur het toernooi voort te zetten. CAGLIARI (ANP) - De voetballers van Engeland en Ierland hadden op het veld respect voor elkaar, de sup porters van beide landen in de stra ten van Cagliari ook. Op een enkel incident na bleef het rustig voor en tijdens de wedstrijd in de droogge legde Sardijnse hoofdstad. De politiemacht van drie duizend man zag er afschrikwekkend uit. Ook voor de vandalen uit Engeland. Een kleine 200 Engelsen, ingekwar tierd in een groep van 1500, probeer den het even op weg naar het San- tÉlia stadion. Ze botsten voor de Santé Saturninus-basiliek in het hart van de stad op een vijftigtal Ie ren. Voordat de Ieren de vlucht kon den nemen, trapten en sloegen de Engelsen er op los. Niemand raakte gewond in de korte uitbarsting van geweld voor de kerk, waar de Ieren van plan wa ren te bidden voor de overwinning van hun land. Maar de politie was ondanks alarmfase een niet in zicht bij het incident. Arriveerde wel snel ter plekke en maakte met de stok vlot een einde aan het eenzijdige handgemeen. „De politie was aardig voor ons, begeleidde ons de hele dag", zei de Ier Eamonn Watson, „maar in dit geval was ze er niet". Hij vertelde dat de Engelsen de nazi-groet brachten en het gevecht aangingen met de kreet 'no surrender to the IRA', geen overgave aan de IRA (het Ierse republikeinse leger). De Argentijn se bondscoach Carlos Bilar- do heeft rigo- reuze maatre gelen geno- men. Vijf spe- Iers die de bla mage tegen Cameroun meemaakten, staan morgen tegen de Sov jetunie buiten de ploeg. Bal- bo, Lorenzo, Sensini, Fab- bri en de ge blesseerde Ruggeri ontbreken. De vervangers zijn Troglio, Serrizuela, Monzon en de 31-jarige Olarticoechea. BARI (Reuter) - Valeri Nepomni- atsji verloochent volgende week maandag zonder twijfel zijn af komst. De Sovjetrussische bonds coach heeft dan waarschijnlijk met Cameroun het voetballot van zijn landgenoten in handen. De 46-jari- ge zal zeker geen conse6sies doen. „Je hinkt op twee gedachten, maar de Sovjetrussen behoeven niet op hulp van Cameroun te reke nen. Ook niet van mij. Ik ben in dienst van de Afrikanen. Zij betalen mij". Nepomniatsji, een rustige, ver standige man, kent collega Loba- novski alleen van de trainerscursus die hij bij de bondscoach volgde. Cagliari was gisteren een stad in staat van beleg. Dat zal nog vele da gen zo blijven. De maandag was voor de Italiaanse autoriteiten min of meer een generale repetitie voor zaterdag, de dag van het gevreesde duel tussen Engeland en Neder land. Bij Engeland-Ierland werd ge oefend. Het zag er macaber en streng uit. Een vijftigtal patrouilles in de stad, drie helicopters boven het sta dion, politie te paard en waakhon den aan de riem in het stadion. Niets, bijna niets, was over het hoofd gezien. Operatie 'veiligheid' liep gesmeerd, bijna gesmeerd. Op de dag gebeurde er niets. Het Ierse groen en Engelse blauw kleur den de straten van de hoofdstad. Verder heeft hij nooit contact met hem gehad. „Lobanovski gaat uit van een systeem en zoekt daarvoor de geschikte spelers. Ik moet eerst spelers vinden en voor hen de juiste speelwijze zien te vinden. Ik heb Sovjetrussische elementen in het spel ingevoerd. Ik let echter op dat ik het speelse niet ondergeschikt maak. Voetballen kan iedereen in Cameroun. Het zijn tovenaaars met de bal. Het schort echter aan tactiek en scoren. Een balletje hoog hou den geeft hen een grotere kick dan goed uitgevoerde combinaties". Desondanks is het de Sovjetrus - in zijn geboorteland had hij in Cen- Het was een vredige happening na een nacht vol geweld. Op de Via Ro ma bij de haven en de Piazza Mat- teoti bij het centraal station wandel den Ieren met groen beschilderde gezichten, groen geverfde haren en groene vlaggen. Geen spoor van En gelse vandalen. Voorbijgangers vroegen zich af: waar zijn die Engelsen? De 1.1.000 Ieren waren er, dat was duidelijk hoor- en zichtbaar. De invasie van de Engelse supporters kwam pas te gen de avond op gang. Uit Olbia, waar de veerboot uit Genua aanlegt, kwamen twee speciale treinen met 2000 Engelse supporters. De ande ren, die op campings buiten Caglia ri hun tenten hadden opgeslagen, kwamen pas laat naar het stadion. llfc traal Azië de jeugdploeg van Turk- menia onder zijn hoede voordat hij twee jaar geleden door Cameroun werd gecontracteerd - gelukt de Afrikanen een vorm van discipline bij te brengen. In weerwil ook van de taalbarrière, want Nepomniatsji heeft nog steeds de hulp van een tolk nodig. De Franse taal is hij na twee jaar nog niet machtig. „Bonjour en de voetbaltaal. Dat is alles. Het blijkt echter geen onover- komenlijk probleem te zijn. De taal speelt geen rol wanneer gevoetbald wordt. Ik besef ook dat de overwin ning van 1-0 op Argentinië een uit schieter was, want eerlijk, de we reldkampioenen, Roemenië en de Volgens schattingen van de poli tie waren er kort voor de wedstrijd 7500 Engelse supporters in de stad. Van die duizenden werden er door de politie 600 als gevaarlijk be schouwd. Alle Engelsen en Ieren werden in Cagliari opgewacht door een afschrikwekkende politie macht. Beide supportersgroepen werden onder de ogen van vele monitoren begeleid naar het stadion. Alle sup porters werden twee keer gefouil leerd. Door leden van de carabi nieri, de Italiaanse ME. Sommigen moesten zelfs hun sokken uitdoen. Elk voorwerp hoe onschuldig ook, dat door de politie als bedreigend werd gezien, werd ingenomen. Zelfs flesjes zonnebrand-olie. Sovjetunie zijn normaal sterker. In dien we er echter in slagen het spel van die landen te ontregelen, kun nen we dinsdag tegen Roemenië en volgende week tegen de Sovjetunie nog voor verrassingen zorgen". Sinds hij in 1988 in Cameroun trainer werd, heeft hij nauwelijks de kans gehad zijn vaderland te bezoe ken. Hoewel Nepomniatsji het rede lijk naar zijn zin heeft, hoopt hij na de eindronde om het wereldkam pioenschap voetbal naar de Sov jetunie op vakantie te gaan. „Ik mis de Sovjetunie", geeft hij toe. „Maar volgende week heb ik geen nationa le gevoelens. Die schakel ik uit". "UUUJ 1VUUBUI1. xyyisuii ker, krijgt in de hele wedstrijd slechts één kans, maar maakt hem wèl. Ik begrijp niet waar sommige mensen het lef vandaan halen om kritiek op hem te leveren. Hij is al jaren goud waard voor Engeland, Robson's hoop dat Engeland daarna meteen bevrijd zou zijn van de grote druk, die al geruime tijd op de schouders van zijn spelers rust, kwam niet uit. De kwaliteiten van John Barnes, 'coming man' Paul Gascoigne en Peter Beardsley kwa men nauwelijks aan de oppervlak te. Hetgeen voornamelijk de ver dienste was van Ierland, dat zoals gewoonlijk met een onvoorstelbare inzet speelde en de Engelsen geen meter ruimte gunde. Ellebogen Dat het gros van de Ieren en Engel sen de rest van het jaar bij hun club Premie van 30.000 gulden CAGLIARI (AP) De Ierse voet balbond heeft het nationale elftal een premie van ruim 30.000 gulden per speler beloofd als het elftal de volgende ronde weet te bereiken. De Ierse bond zei dat de spelers samen al rond de 1,2 miljoen gulden hebben gekregen voor de kwalifica tie voor het eindtoernooi in Italië, premies uit commerciële bron niet meegerekend. Met de Ierse bonds coach Jacky Charlton en zijn zeven koppige staf heeft de voetbalbond een aparte regeling getroffen. Diego Maradona verloor met Ar- gentië niet alleen de openingswed strijd tegen Cameroun. hij raakte ook zijn oorversiering kwijt. De dia mant had Diego na het behalen van de wereldtitel in Mexico cadeau ge kregen van zijn vrouw Claudia. Drie uur mochten de Italiaanse voetballers gisteren hun familie ontvangen in het trainingskamp in Marino. Trainer Vicini had echter geen tijd voor familiaire aangele genheden. De 32ste trouwdag met zijn vrouw Ines viert hij op een later tijdstip. De Spaanse bondscoach Luis Suarez boycot de pers. Vanaf giste ren worden geen journalisten meer toegelaten tot de wedstrijd van woensdag tegen Uruquay. ,.Ik zou niet meer weten waarover ik met ze kan praten. Hooguit over het weer", argumenteerde Suarez zijn besluit. Italië behoeft middenvelder An- celotti alleen tegen de Verenigde Staten te missen. De blessure van de 31-jarige international aan zijn dijbeen valt mee. Hij wordt tegen de Verenigde Staten vervangen door Marocci van Juventus. Valeri Ne pomniatsji, bondscoach van Came roun, wil dat indien Cameroun en Egypte de tweede ronde bereiken, de FIFA voor de volgende eindron de een derde land uit Afrika toelaat. „Het is onrechtvaardig dat uit ons continent maar twee ploegen mag afvaardigen. Ik hoop dat er veran dering in komt. Zeker als Egypte en wij een ronde verder komen." In de geschiedenis van het we reldkampioenschap voetbal heeft tot nu geen Afrikaans land de eerste ronde overleefd. Cameroun heeft al vast kamers geboekt voor de tweede ronde. Na de overwinning van 1-0 tegen Ar gentinië denken de Afrikanen de achtste finales te bereiken. De oranje waterstralen die sinds zaterdag uit de fontein op het Hof plein in Rotterdam komen, blijven spuiten zolang het Nederlands elf tal in Italië in de race is. Dit heeft het Rotterdamse drinkwaterbedrijf maandag besloten. De oranje stra len dienden ter opluistering van een show van het tv-programma over strips „Wordt Vervolgd" dat de ge meente had ingehuurd voor de fes tiviteiten rond het 650-jarig bestaan. ons zou opbreken. Natuurlijk blijft de lange bal ons gevaarlijkste wa pen, maar we kunnen niet helemaal zonder hersens spelen. Whelan is de belangrijkste schakel op het mid denveld van mijn ploeg. Toen be kend werd dat hij niet op tijd fit zou zijn, was dat een behoorlijke klap voor een aantal jongens. Maar door als leeuwen te vechten hebben we ons er toch doorheen kunnen sle pen. Het zou een schande zijn ge weest als Engeland gewonnen had, want dat heeft in feite nauwelijks meer laten zien dan wij". Noodweer Het noodweer, dat tijdens de wed strijd boven het stadion St. Elia in Cagliari losbarstte, maakte het er voor beide elftallen in het tweede bedrijf niet gemakkelijker op. Het harde droge veld veranderde na een korte wolkbreuk in een natte, glad? de piste, waarop negen van de tien ballen hard doorschoten. Terry But cher kreeg een minuut na de gelijk maker van Ierland namens Enge land de beste kans om de winst als nog naar zich toe te halen. Zijn kop bal na een vrije trap van Paul Gascoigne verdween echter naast de paal. De klap in het Engelse kamp bleek hard te zijn aangekomen. Robson: „We dachten dat we de buit binnen hadden. Met een over winning op zak zouden we zaterdag veel gemakkelijker de strijd kun nen aanbinden met Nederland. Die wedstrijd zien we nog steeds als de allerzwaarste in onze groep. Hoewel de kans blijft bestaan dat Neder land, Ierland en Engeland alledrie doorgaan naar de volgende ronde, is het voor ons nu al een beetje lastig geworden". MARCEL VAN DER KRAAN OGGIONO (SID) - Slimme Italianen hebben gisteren optimaal geprofi teerd van de Westduitse populariteit. Ze lieten de tribune-klanten in het sportcentrum van Oggiono, waar de Westduitsers een dag na de ze ge van 4-1 op Joegoslavië trainden, bijna vijf gulden entree betalen. De uitbaters van het centrum wreven zich in de handen, omdat de training met 3.000 bezoekers bijna 'uitverkocht' was. De Duitse voet balbond wist niets van de actie. De recette van meer dan 10.000 gulden komt ten goede aan de jeugdafdeling van de club in Oggiono. CAGLIARI De vreugdesprong van Jack Charlton, op het moment dat Ierland gister avond op gelijke hoogte kwam, was waarschijnlijk de grootste die hij aan de rand van een voetbalveld heeft gemaakt sinds hij bondscoach is. 'Big Jack', gewoonlijk de nuchterheid zelve, was door het dolle heen. Kwam er ook eerlijk voor uit na de puntendeling (1-1) tegen Engeland. "Ik betrap me er zelfs op dat ik steeds emotioneler betrokken raak bij dit stelle tje, al was dit natuurlijk wel een WK-duel met een bijzonder tintje", aldus Charlton. i vroeg uitgelopen e Het doelpunt van Kevin Sheedy, een kwartier voor het einde, was dubbel en dwars verdiend. De vleu gelspeler van Everton, die gretig toehapte toen invaller Steve McMa- hon bij zijn eerste balcontact zwak uitverdedigde en Peter Shilton met een geweldige streep het nakijken gaf, deed er niet alleen zijn eigen bondscoach een plezier mee. Leo Beenhakker moet vooraf hebben gehoopt op een gelijkspel. Jack Charlton's 'wonderboys', zoals zij door het Ierse legioen wor den genoemd, vormen langzamer- biedt daardoor Gary Lineker de hand een nachtmerrie voor het elf- (fotoANP) tal van Bobby Robson. Op het EK boekte Ierland een 1 0 zege, waar mee de Engelsen twee jaar lang om de oren zijn geslagen. Ruim een uur lang dacht Enge land gisteravond dat het de zaken kon rechtzetten. Gary Lineker bracht Engeland met een ietwat ge lukkige treffer al na tien minuten aan de leiding. Chris Waddie kwam op de rechterflank geheel vrij, om dat de gehele Ierse defensie dacht dat de bal over de zijlijn was gerold. De vleugelspeler in Franse dienst schrok zelf ook van de plotselinge vrijheid, maar bedacht zich geen moment en bediende Lineker in de spits op maat. (logi- de kleedkamer deelt, scherwijze) aan niets m ken. Op het veld ontstond voor Brit se begrippen zelfs een gemeen en vijandig sfeertje. Ray Houghton trapte na waar het mogelijk was, Bryan Robson deelde ellebogen uit en verdediger Des Walker belandde halverwege na een heuse body- check zelfs tegen de reclameborden achter het doel. Toch slaagden de Ieren, van de eerste tot de laatste minuut toege zongen door hun doldwaze fans, er nauwelijks in Engeland in gevaar te brengen. Een kopbal van Paul Mc- Grath was voor de pauze het enige wapenfeit. Charlton: „Ik was even bang dat Bohbv Rohson- 'Tvnisrh T.inp. de afwezieheid van Ronnie Whelan

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19