Belgische spelers hebben vrees spooRrrv 'Het is een aanleiding om in gesprek te raken' Twee fans tot een jaar cel veroordeld WK 90 Guy Thijs tovert verrassende opstelling uit hoge hoed Zuid-Korea is optimistisch PAGINA 18 DINSDAG 12 JUNI 1990 Psycholoog Van der Brug over het voetbal Van onze correspondent Harry Muré HEERLEN Het Oranje-poppetje bengelt weer aan de achteruitkijkspiegel in menig Nederlandse auto en het petje van dezelfde kleur prijkt op de hoedenplank. Alweer of nog steeds, want eigenlijk gaat dat 'We are the champions'—gevoel nooit helemaal over. Prima zaak, vindt Hans van der Brug, hoofddocent communicatiewetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam. We hebben toch al zo weinig om ons druk over te maken. In feite is 'dat hele voetballen' iets, waar mensen met een ac ceptabele cholesterolspiegel zich zonder gevaar over kunnen opwinden. Volgens de doctor in de psycholo gie winnen de positieve effecten rond een wereldkampioenschap het dik van de negatieve uitwassen. Op de Amsterdamse Oude Hoogstraat houden agenten met open holster een oogje in het zeil. In de warme buurt van Amsterdam houdt Hans van der Brug een heet pleidooi voor de 'opium van het volk'. De uitwas van het vandalisme is slechts een slippertje in het voetbal, benadrukt de 52-jarige wetenschapper achter stapels computeruitdraaien op twee-hoog van het universitaire In stituut voor Perswetenschappen. "Het gaat bovendien enkel om een de Neder- Smoorverliefd Globaal genomen is ons land smoorverliefd op de bal. Toch is er iets vreemds aan de har^l met het 'een-tweetje natie-Oranje'. "De laatste twintig jaar nemen de toe schouwersaantallen in het betaald voetbal alleen maar af. Dat heeft te maken met de individualisering. De mensen zijn veel meer op zichzelf teruggeworpen, het gedrag in groepsverband speelt een geringere rol. Voetbal is meer entertainment geworden; de lokale betekenis van een club telt nauwelijks meer". Dr. Hans van der Brug heeft het als middenvelder van de voormali ge profclub Hilversum aan den lijve ondervonden. "Zo n onbetekenend tweede divisie-clubje trok toch zes duizend toeschouwers. Die waren intens betrokken bij het spelgebeu- ren. Nu moet het voetbal meer en meer financieel mogelijk worden gemaakt door allerlei commerciële overwegingen". De in de psychologie afgestudeer- de ex-aanvallende middenvelder ('Ik was graag aan de bal') onder zoekt bij voorkeur de menselijke geest. "We worden als Nederlan ders niet door al te veel dingen be dreigd. Vervuiling en dat soort za ken die het voortbestaan van de menselijke soort in gevaar brengen ik vrees dat niet veel Nederlan ders daarbij stilstaan. Wat wel als bedreiging wordt gezien, is de aan trekkingskracht van het welvaren de Nederland op buitenlanders. Sommige mensen krijgen het ge voel dat wat typisch Nederlands is, wordt aangetast. Er heerst iets van angst en onvrede". Daarbij komt dat Nederland geïn tegreerd wordt in Europa. "Alles wat in dat verband op ons af komt, kan tijdelijk nationalistische ten densen versterken. Aangezien er weinig is dat ons Nederlander-zijn symboliseert, is het begrijpelijk dat zo'n voetbalwedstrijd van Oranje aanleiding geeft tot commotie". Vergeten Die overigens doorgaans geen lang leven beschoren is. "Al merk je, grappig genoeg, dat het toch bete kenis heeft voor de wijze waarop we over andere landen denken. De ne derlaag op het WK tegen Duitsland hebben we niet echt goed kunnen vergeten". Hoewel de een het wat scherper ziet dan de ander, kan Jan en alle man met het voetbal uit de voeten. "Voetbal is in sociaal opzicht nuttig, omdat het een sport is die vrijwel ie dereen tot deskundige kan maken. Het is niet bijzonder ingewikkeld, je kunt er al gauw een oordeel aan ver binden. Dat betekent, dat mensen uit alle lagen van de bevolking ge sprekken met elkaar kunnen voe ren. Als iemand over opera begint, haken toch ongelofelijk veel van de potentiële gesprekspartners af'. Voetbal vinden we allemaal aar dig. "Zowel de intellectueel als de persoon die minder hoog is opge leid. Uit de statistieken blijkt, dat de meeste mensen van tijd tot tijd wed strijden zien op de televisie". De knie van Gullit, het afschieten van Libregts, het gouden doelpunt o Marco van Basten. "Het geeft je de voorwaarde. Ruud Gullit kan iets mogelijkheid om in gesprek te ko men. Als we elkaar niet kennen en we zitten samen bij de tandarts, dan is het heel aangenaam als dit soort onderwerpen een babbeltje moge lijk maken". Voetbal is de bindspecie van de maatschappij; 'betonvoetbal' of ^aanvallen', het maakt niet uit. "Doordat iedereen er over praat, zal ook de enkeling die het geen moer interesseert iets van het WK willen opsteken. Ergens bij willen zijn speelt een rol. In de geïndividuali seerde samenleving hebben we vaak het gevoel dat we nergens meer bij horen. Vroeger was het misschien gewichtig om Limburger of Amsterdammer te zijn. Die din gen betekenen nu veel minder, de lokale identiteit vlakt af. We krijgen allemaal het Nederlands van de te levisie voorgeschoteld. Ons taalge bruik gaat daar steeds meer op lij ken." Als Nederland weer op zijn kop staat zal Hans van der Brug niet vreemd opkijken van het zonderlin ge supportersgedrag. "Mensen die ergens tegen zijn, hebben de ge woonte de negatieve kanten ex treem te accentueren. Carnaval, daar moet je ook niet naar gaan zit ten kijken. Daaraan moet je mee doen of niet. Als je kijkt naar feest vierenden ik zeg niet dat het ont luisterend is, maar veel verhevens valt er in het algemeen niet over te zeggen. Dat hoeft ook niet. De min achting ten opzichte van carnaval is een beetje hetzelfde als die jegens de opwinding rond Oranje. Daar zit doorgaans iets overdrevens in". Van der Brug, beroepshalve sup porter in hart en nieren, heeft alle begrip voor de 'Einzelganger' die de komende maand de aansluiting ver liest. "Als je het hele voetbal niet zo leuk vindt, heb je niet zo'n bood schap aan al die opwinding." Hans van der Brug acht het voor het maatschappelijk ploegverband een gunstige zaak dat Oranje don ker getint is. "Ik prijs me gelukkig, dat iemand die als Surinamer wordt gezien, zo populair kan worden. Dat hangt niet alleen af van de vraag of hij goed kan voetballen, al is dat Nederlanders praten graag over voetbal, volgens psycholoog Hans van der Brug. "Maar als je het hele voetbal niet zo leuk vindt, heb je niet zo"n boodschap aan die opwinding"Dat hebben deze Oranje-suppporters dus duidelijk wel. (foto epa) gemakkelijker vedette worden dan Marco van Basten doordat hij een andere persoonlijkheid is. De men sen kunnen zich makkelijker met hem identificeren Zwarte sportmensen kunnen een emanciperende invloed hebben. "Dat wij een kleurling als vedette koesteren, heeft een heilzame uit- pelijk gesprek neemt Hans van der werking op onze sociale verhoudin- Brug zowaar plaats op de stoel gen, de manier waarop we tegen Su- Leo Beenhakker. "We moeten op- voorhand durven zeggen, dat de Ne derlandse maatschappij er typisch een is waarin behoefte bestaat aan idolen. Daar is de gemiddelde in stelling van onze landgenoten te nuchter voor, al weten mensen al tijd wel iemand te vinden die ze ver afgoden". Aan het slot van het wetenschap- "De paarden staan te trappelen, om maar eens met een gemeen plaats in huis te vallen. Je merkt aan alles dat de openingwed- voorbereiding op het EK niet strijd tegen Egypte naderbij der Michels. Daarom zet ik ook komt. De voorbereiding was lang en terwijl je andere ploegen al op tv hebt zien spelen, valt het wach ten lang. Irritaties ontstaan en zijn begrijpelijk. En dat je zoiets dereen nooit helemaal binnen de groep houdt, is duidelijk. Ik geloof niet dat het irritaties naar de trainer toe zijn. Ik heb begrepen dat De Telegraaf nogal aandacht heeft besteed aan die eventuele proble men. Misschien omdat een ver slaggever van die krant. Jaap de Groot, door veiligheidsfunctiona ris Rob de Bakker uit het spelers hotel is gezet. Dat zal er wel mee, maken hebben. Ik sta er buiten leg dergelijke zaken naast m neer. Ik neem het op de koop toe. Wat de ondelijkheid betreft mijn vraagtekens bij dergelijke zaken. Toen wisten Van Basten, Kieft of mijn broer Erwin niet of ze al dan niet zouden spelen. Ie- ook in West-Duitsland zoekende en werd er druk gespe culeerd. Misschien is dit een ty pisch Nederlands trekje. Er is al tijd wel iets en nooit honderd pro cent rust. Het is kennelijk nodig. En als er te veel rust is, wordt al tijd wel wat gezocht. Neem bij voorbeeld de geruchten over Ri chard Witschge. Hij zou niet pas sen in de groep. Richard is een ta- £e lent. Een Amsterdams gosertje; een bluffertje. De een heeft wat meer moeite met Witschges gedrag in de groep dan de ander. Ie mands karakter kun je niet Ik-Vi-15 rf Landeren. Soms denk ik ook wel eens met betrekking tot Richard: doe het wat slimmer. Je bent niet alleen op de wereld. Een beetje ei genwijsheid en dat enorme zelf vertrouwen dat hij heeft, is vol gens mij een pre dat je als goed voetballer moet hebben. Je moet alleen af en toe kunnen schippe- ren. En kun je dat nu al verlangen van zo'n jonge speler Los van al die randverschijnse len heb ik de afgelopen dagen ook nog goed voetbal op tv gezien. Vooral de Italianen en de West- Duitsers hebben mij geïmpo neerd. Ik ben, net als vele Neder landers met mij, geen fan van de Duitsers, maar ik vond dat ze goed voetbalden. Ze speelden om te winnen met goed en leuk voet bal. Ze hebben laten zien dat ze bij de kandidaten behoren. Het zijn toernooispelers en doen het nu ook nog met goed spel; ze hebben hun visitekaartje afgegeven. Ik hoop dat wij vanavond in staat zijn duidelijk. Je begint tegen ploeg die verdedigend zal spelen en daarom zullen de vleugels in geschakeld moeten worden. En daarin is nog wel eens geschoven en veranderd. Ik denk dat de trai ner ook nog niet honderd procent heeft geweten wat hij wilde. Ieder een is een beetje zoekende en dan verlangt men naar duidelijkheid. Die duidelijkheid is er voor acht spelers. Het hangt allemaal af van je positie en voetballers zijn bij de hand genoeg om te weten welke hun positie is. Voor de ove rigen is het gissen. Ik vind dat niet eens zo slecht, want als een opstel ling drie of vier dagen van tevo ren bekend is, kunnen bij degenen die buiten de basis vallen bepaal de gedachten opkomen. Zo van: ik zie het wel. Ik doe wat minder, want ik ben er toch niet bij. Dat is misschien de logica die er achter zit. Die duidelijkheid hadden ook twee jaar geleden tijdens de hetzelfde te doen aankijken" heeft Nederland ee voorsprong op In dat proces passen i straatlengte grote broers'. Ierland. We moeten het akkoordje gooien met de Engelsen. Als je daartegen ge- "Bij de lijkspeelt, benje al een heel eind. De Mün- eerste ronde komen Tv-stations Brazilië in 'gevecht' blinde aanbidding zijn volgens psychologen. Dr. Hans Hans van der Brug niet hanteerbaar. "Ik RIO DE JANEIRO (IPS) - De vier belangrijkste televisiestations in Brazilië zijn een zware concurren tieslag begonnen om kijkers te lok voor ken voor hun verslag van de wed der strijden van het wereldkampioen- MILAAN (Reuter) - Twee Westduit- se supporters zijn gisteren in Milaan veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf. Het tweetal, 24 en 19 jaar oud, werd schuldig bevonden aan het molesteren van een poltieman, openbare dronkenschap en verniel zucht. De twee werden direct na de uit spraak overgebracht naar de gevan genis in Salo bij het Garda-meer. De hoogte van de geldboete werd be paald op 1400 gulden de man. Veertien Westduitse vandalen kregen een celstraf van twintig da gen, 43 vechtersbazen uit de Bonds- Van republiek werden het land uitgezet. Voor hen geldt een inreisverbod PESCATINA Guy Thijs vreest voor de weerbaarheid van van drie jaar. De groep was zondag Enzo Scifo, maar heeft Jan Ceulemans achter de hand. het middelpunt van^de^geweldda- 'Lange Jan' is er op zijn beurt weer bang voor dat hij er als ',r"m van invaller niks van bakt. Lei Clijsters denkt niet dat hij wordt bedankt bij een slecht resultaat; dat weet hij al zeker. strijden, is de belangrijkste bron van inkomsten voor de televisiesta tions. Elk van de vier grote organi saties besteedt circa 300 uur zend tijd aan het voetbalspektakel in Ita lië. Het grootste station, La Globo, kon zich niet meer dan .slechts' 38 journalisten ter plaatse veroorlo ven. Maar het station beschikt over een troefkaart. Pele, de grootste voetballer aller tijden, voorziet de partijen van commentaar. La Globo had oorspronkelijk veel ambitieu zer plannen, maar was door het anti inflatie-programma van de nieuwe regering tot bezuinigen gedwon gen. correspondent Henri van der Steen digheden in het centrum van Mil aan voor de wedstrijd van het West duitse elftal tegen Joegoslavië (4-1). De Westduitse ambassadeur in Italië bood gisteren namens zijn re gering excuses aan voor het gedrag van de zogenaamde voetbalfans. Een harde kern van 1000 Westduitse supporters ging zondagmiddag als beesten te keer in Milaan. Ze ver woestten een dozijn winkels, maak ten drie metrostations met de grond gelijk en lieten niets heel van een tram. In de winkelstraten voor de Dom braken vechtpartijen uit tussen de groep en de carabinieri. Die moes ten traangas gebruiken om de groep maal gezond uit uiteen te drijven. Achttien politie mensen en acht supporters raakten daarbij gewond. In Caprino Veronese werd giste ren het proces tegen zes Westduit sers één dag verdaagd. De zes, die in handboeien werden voorgeleid, werd zaterdag opgepakt in Garda. Zij hadden deelgenomen aan een vechtpartij in een café. De zes ver klaarden voor de rechter onschul- Een dag voordat ook groep E gaat voetballen, lijkt de sfeer bij de Bel gische selectie meer ontspannen dat in werkelijkheid het geval is. Guy Thijs heeft z'n keuze gemaakt. Er is een opstelling uit de hoge hoed getoverd die enige tijd geleden voor opgetrokken wenkbrauwen zou hebben gezorgd; Stephane DeMol (een libero) stopper, Enzo Scifo te rug op het middenveld en Jan Ceu lemans op de bank. Op het eerste oog ziet 't er alle- Villa Quaranta Park Hotel, even buiten Verona. Clijsters en Wilmots tennissen, Ge- rets speelt een partijtje snooker met VanderElst, Degryse en Ceule mans, de mooie DeMol zit bloot aan het zwembad nog mooier te worden en Scifo oefent aan de ping-pong-ta- fel nog wat op effect. Onderhuids knaagt echter de twijfel. Ongevraagd meldt Lei Clijsters dat hij op zeker wordt bedankt, als dig te zijn. Zij vroegen, en kregen, dit WK slecht afloopt voor de Bel- j de tijd om ontlastende ge tuigenverklaringen te verzamelen. In Verona veroordeelde een rech ter twee Westduitsers en een Neder lander tot gevangenisstraf voor hun aandeel in de vechtpartijen op za terdagavond in een cafe in Pe- schiera. De Westduitsers, 26 en 22 jaar, werden in eerste instantie drie maanden achter tralies gezet. De rechter schortte het vonnis op en zette de twee het land uit. gen. ,,Het is al een oude discussie wie er in het centrum moeten spe len, Thijs heeft nu drie mogelijkhe den. Hij kiest voor DeMol en mij, maar DeMol speelt zelf ook het liefst libero. Hij is ook beter als libe ro, Stephane werd laatst niet voor niets als stopper afgetest door FC Koln. We staan er nu samen in om dat we allebei betere voetballers zijn dan Grun en Albert". De discussie is niet van gisteren. GARDA (SID) - Zuid-Korea loopt over van optimisme. De Aziaten heb ben alvast kamers in het hotel, waar ze in voorbereiding op de ope ningswedstrijd tegen België verblijven, gereserveerd voor de tweede ronde. Aanvankelijk hadden de Zuid-Koreanen in Hotel du Pare bij het Gardameer tot 22 juni geboekt. De Aziaten staan bij de bookmakers niet hoog genoteerd. Na het duel met de Belgen staan nog Spanje en Uruguay op het programma. "Te gen de Belgen kunnen we punten pakken", zegt de zelfverzekerde bondscoach Lee Hae-Taik. "tegen Spanje en Uruguay zijn onze kansen minder". De 'Tijgers' uit Zuid-Korea, zo genoemd omdat hun mascotte een tij ger is, kunnen de patriarch van de 'Rode Duivels', Guy Thijs, met hun uitspraken nauwelijks verontrusten. De 67-jarige levensgenieter stuurt zijn ploeg met een offensieve opdracht het veld in. Daarom koos hij ook voor Clijsters en Demol in het centrum van de verdediging. "Ik heb te gen Zuid-Korea spelers nodig die kunnen inschuiven, een bal vasthou den. Ons doel is simpel winnen. En dat lukt ook". Clijsters: ..Vorig jaar heb ik al eens bedankt voor de nationale ploeg, vanwege dat gedoe. Ik heb het recht libero te spelen in de nationale ploeg, dat doe ik al vijf jaar. M'n vrouw heeft me toen overgehaald me toch weer beschikbaar te stel len. 'Doe het dan maar voor het geld', zei ze. Maar ik weet natuurlijk dat DeMol na het WK de nieuwe li bero is, als we hier slecht preste- Eric Gerets brandt de vingers niet aan de discussies. Daarmee is alles gezegd, want als Gerets zijn mond houdt tegen de trainer, zit het fout. Hij geeft dat tussen de regels door aan. „Ik ben heel voorzichtig. Thijs vraagt me er wel om, maar ik be moei me er niet mee. Er is genoeg te doen geweest daarover. En als het met deze opstelling fout gaat, heb je de poppen aan het dansen. Maar dat is het gevaar, als je op de training nog dingen gaat uitproberen". Guy Thijs zelf heeft ook niet alle fiducie in een goede afloop tegen Zuid-Korea, al beschouwt hij de Aziaten niet als de ernstige tegen standers in de groep, gezien zijn op stelling. „Ik heb geopteerd voor al het talent dat voorhanden is. Had den we de eerste wedstrijd tegen Uruguay gespeeld, dan had ik een ander elftal gekozen". Enzo Scifo heeft lange tijd ter dis cussie gestaan, maar hij speelt te gen Zuid-Korea. In de oefenwed strijden voldeed Scifo redelijk als spelbepaler, maar het is bekend dat de Waal meer gaat pingelen naarma te het langer goed gaat. Gerets: „Scifo heeft z'n kans gepakt, maar je moet hem wakker houden, an ders vervalt hij in z'n oude gebre ken. Dan gaat hij lopen met de bal, draaien en dan weigert hij af te spe len. Ik moet zeggen dat hij er aardig aan gewerkt heeft, hij is ook veel so cialer geworden, ook tegenover mij". Strijdvaardig Clijsters en DeMol konden niet met elkaar overweg, Gerets en Scifo ook niet. Vanmiddag tegen Zuid-Korea moeten de verhoudingen zijn her steld, anders grijpt Thijs met harde hand in, zoals de veteraan strijd vaardig meedeelt. „Met Scifo heb ik i goede afloop tegen Zuid-Korea. „Ik heb geopteerd voor al het talent het duidelijk afgesproken: vervalt hij in oude fouten, dan haal ik 'rn eraf, dan moet 'ie maar voelen. En ik heb Jan natuurlijk nog, hè", aldus Thijs. Jan is Ceulemans, maar het is de vraag of die nog beschikbaar is. De record-international is de volgende die voor van alles vreest. „Ik heb respect voor elke beslissing, maar ik heb moeite met de manier waar op ik naast de ploeg ben komen staan. Tien jaar heb ik met Thijs sa mengewerkt, dan doet hij dit. Ik zou een kans krijgen in een van de oe fenwedstrijden en dat is niet ge beurd. Hij zegt nu nog, dat ik hier meer zal spelen dan dat ik op de bank zal zitten, maar nu is het te laat". Nooit in zijn glanzende carrière zocht hij de pers, maar in Pescanti- na zou hij hele dagen met verslagge vers willen doorbrengen om zijn verhaal te vertellen. Op de training verschijnt hij, maar met i zicht en zonder ambitie. „Ik ben te eerlijk, ik laat het merken als ik geen motivatie heb. Ik kan het niet opbrengen". Hij knikt meteen instemmend als wordt gesteld dat Thijs hem dan ook maar beter helemaal op de bank kan houden. „Heb ik Thijs ook ge zegd, hij heeft niks aan me. Ik hoop ook niet dat ik moet invallen. Ik zal m'n best doen, maar ik vrees dan het ergste". 17.00-19.00 EURO: Belgiè-Zuidkorea. 17.00-19.30 BPC 2: Cricket: Engeland- Nieuwzeeland. 18.15-19.00 Sportnet: Motorsport. 19.00-20.00 EURO: What a Week. 19.00-21.00 Sportnet: Autosport. 19.20-19.28 Ned 3: Mondiale: nieuws. 20.00-21.00 EURO: Autosport: samenvat ting van de GP van Canada. 20.00-22.00 Super Ultra Sports. 20.20-23.00 Ned 3: WK voetbal in Italië: nieuws en Nederland-Egypte. 20.30-22.50 BRT 2: samenvatting van België-Zuidkorea, en rechtstreeks verslag van Nederland-Egypte en Studio-Belgio. 20.30-23.00 Did 2: WK voetbal in Italië: nieuws en Nederland-Egypte. 20.45-23.00 BBC 2: WK voetbal in Italië: Nederland-Egypte. 21.00-22.00 Sportnet: Autosport. 21.00-22.00 TV 5: Sports. 21.00-23.00 EURO: Belgiè-Zuidkorea, herhaling. 22.00-00.00 Sportnet: Amerikaans honk bal. 22.15-23.15 Super Ultra Sports. 23.00-23.50 Ned 3: Mondiale nabeschou wing Nederland-Egypte en samenvatting van België-Zuidkorea. 23.00-01.00 EURO: Nederland-Egypte. 23.45-00.45 Super Ultra Sports. 00.00-02.00 Sportnet: US PGA Golf. 01.25-01.55 BBC 1: Cricket: Engeland- Nieuwzeeland. 01.00-02.30 EURO: Golf: Scandinavian Open. WOENSDAG 08.00-09.30 Sportnet' Boksen. 09.30-11.30 Sportnet: Boksen. 09.30-11.00 EURO: Tennis: Roland Gar ros, finale mannen (herh.). 11.00-15.00 EURO: België-Zuidkorea en Nederland-Egypte, herhaling. 11.03-12.55 Did 2: WK voetbal in Italië: herhalingen. 11.30-13.30 Sportnet: Paardesport: dres- 13.30-14.00 Sportnet: TV Sport. 14.00-16.00 Sportnet: US PGA Golf. 15.00-16.00 EURO: Autosport: ting van de GP van Canada. 16.00-16.30 EURO: Darts: info o wereldcompetitie. 16.00-18.00 Sportnet: Polo. 16.30-17.00 EURO: WK voetbal-ni

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18