Paspoort in trek bij criminelen Isoleren gifbelt duurt te lang LOM-leerlingen moeten op basisschool terecht kunnen Schiphol houdt grote schoonmaak Duingebied beschermd in Natuurbeleidsplan Ouft ilicutos BOLLENPELLERS AAN DE SLAG Gemeentehuizen in dorpen gebrekkig beveiligd Bodemverontreiniging bij vliegbasis Valkenburg DINSDAG 12 JUNI 1990 REGIO PAGINA 15 ZOETERMEER/LEIDEN - Scho len voor kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden (LOM) en scholen voor moeilijk lerende kinderen (MLK) kunnen in de toekomst verdwijnen en opgaan in een nieuw soort school voor speciaal onderwijs. Voordat het zover is. moeten de scholen voor het basisonderwijs zodanig 'ver breden' dat daar een deel van de leerlingen dat nu naar de LOM- en MLK-scholen wordt doorver wezen. terecht kan. Dat schrijft de Adviesraad voor het Basisonderwijs (ARBO) in 'Opmaat tot samenspel', een ad vies over de verhouding tussen het speciaal onderwijs en het ba sisonderwijs. De voorzitter van de ARBO, K. Hanselman. over handigde het advies gistermid dag aan staatssecretaris Wallage van onderwijs. De nieuw te vormen scholen voor speciaal onderwijs moeten nauw gaan samenwerken met de basisscholen, aldus de ARBO. De huidige, starre grenzen tussen het basisonderwijs en het speciaal onderwijs moeten worden door broken. Ook in het basisonder wijs moet het straks mogelijk zijn om een beroep te doen op een or thopedagoog of een logopedist. De Adviesraad is tegen verder gaande bezuinigingen op het budget voor het basisonderwijs en het speciaal onderwijs samen. Om de basisscholen meer moge lijkheden te geven zwakke leer lingen goed te begeleiden, zal zelfs extra geld nodig zijn. aldus de raad. Staatssecretaris Wallage stu deert zelf op de mogelijkheden om de verhouding tussen het spe ciaal onderwijs en het basison derwijs anders vorm te geven. Wallage zei gistermiddag dat hij het advies van de ARBO als een waardevolle bijdrage aan die stu die beschouwt. Directeur B. Schenk van de Sint Janschool (LOM) in Leiden kent het plan nog niet, maar zegt er op het eerste gezicht niet gelukkig mee te zijn. "Ik begrijp dat ze alles op één hoop willen gooien. Dat lijkt me een slechte zaak. LOM- en MLK-kinderen hebben een be paalde aanpak nodig. Die kun je niet samen met zeer moeilijk op voedbare kinderen (ZMOK) in één klas lesgeven. Dat gaat ten koste van alle kinderenaldus Schenk. Weliswaar zijn er in het verle den enkele experimenten ge weest die gunstige resultaten op leverden. maar zegt Schenk, "daarbij hadden de scholen de be schikking over veel extra geld en faciliteiten. Of het zonder die middelen gelukt zou zijn, is maar zeer de vraag". Opruimen bodemverontreinigingen kost vijftig miljoen gulden SCHIPHOL - De luchthaven Schiphol gaat de komende jaren al le bodem- en grondwatervervuilin gen schoonmaken. Op zo'n zeventig plaatsen op het luchthaventerrein is vervuiling geconstateerd. De kos ten van de schoonmaakwerkzaam- heden bedragen zo'n vijftig miljoen gulden. Ongeveer de helft daarvan zal op de vervuilers worden ver haald. Schiphol betaalt de rest. Dat 'maakte president-directeur R. den Besten van de NV Luchtha ven Schiphol gisteren bekend tij dens de festiviteiten rond het slaan van de eerste paal voor de nieuwe E- pier. Den Besten meldde dat de luchthaven een inventarisatie heeft gemaakt van alle plekken waar zich in de loop van 75 jaar bodem- of grondwatervervuiling kan hebben voorgedaan. "Schiphol neemt ook op milieu terrein zijn maatschappelijke ver antwoordelijkheid serieus", aldus de directeur. "Het is een terrein dat ten opzichte van geluidhinder en luchtverontreiniging misschien een beetje vergeten is. De komende ja ren gaan we daar veel meer aan dacht aan besteden". Alle plekken zullen worden schoongemaakt. De vervuilingen ernst, maar opruiming kost stuk voor stuk veel geld. Alle vervuilingen zijn inmiddels bij de provincie aangemeld. Voor de schoonmaakoperatie heeft de lucht haven geld gereserveerd. Schiphol zal trachten de helft van het geld op gebruikers van de luchthaven, zoals de oliemaatschappijen en de KLM. te verhalen. Of dat zonder'juridi sche procedures lukt. is nog niet duidelijk. Voor de andere helft lukt 't in ieder geval niet. omdat sommi ge verontreinigingen nog dateren uit de tijd dat er geen luchthaven was of omdat niet bekend is wie waar indertijd zat. Minister Braks (geheel links) en minister Alders rechts) praten metj nalisten na over het Natuurbeleidsplan. (foto Kabinet trekt half miljard voor natuur uit Van onze redacteur Meindert van der Kaaij REGIO - De Zuidhollandse duinge bieden moeten als natuurgebieden voor de toekomst in stand worden gehouden. Een deel van de duinen bij Wassenaar, Katwijk en Noord- wijk wordt in de toekomst als na tuurgebied ontwikkeld en worden vervolgens beschermd. Hetzelfde geldt voor stukken grond tussen Leiden, Wassenaar en Zoetermeer en in het Rijnlandgebied. Het kabinet wil tot 1994 496 mil joen gulden beschikbaar stellen voor herstel en behoud van de na tuur. Dat is 120 miljoen gulden meer dan vorig jaar in het Natuurbeleids plan was geraamd. In de komende jaren moeten natuurgebieden die thans 545.000 hectaren beslaan, worden uitgebreid tot 675.000 hec taren. Bij de presentatie van het Natuur beleidsplan zei minister Braks (landbouw en natuurbeheer) giste ren dat het nu definitief vastgestel de plan in 30 jaar moet worden ge realiseerd. De Stichting Natuur en Milieu vindt deze termijn te lang. Gepleit wordt voor realisering in een periode van 20 jaar. De afgelopen maanden heeft Braks intensief overleg gevoerd met alle betrokken instanties, ook met milieugroeperingen. Al die in stanties hebben de plannen positief kritisch ontvangen. Duinen Volgens Braks is een offensief na tuurbeleid noodzakelijk om de te ruggang van de kwaliteit van veel gebieden af te stoppen. In het Na tuurbeleidsplan dat hij samen met zijn collega Alders (milieu en ruim telijke ordening) presenteerde, staat dat bij voorbeeld de helft van de duingebieden sterk verdroogd zijn. Karakteristieke natuurgebie den van Nederland dreigen zo weg te vallen. Door grootschalige grondwa teronttrekking is het waterpeil bij Katwijk, Wassenaar en delen ten noorden van Noordwijkerhout op sommige plaatsen desastreus ge zakt. Ongeveer 30 procent van de planten die aangewezen zijn op ho ge grondwaterstanden, dreigen zo uit het duinlandschap te verdwij nen. Toch is het Nederlandse duin gebied volgens het natuurbeleids plan nog steeds het meest gaaf en uitgestrekt van noord-west Europa. Het kabinet neemt in overweging om bepaalde delen van het kust- duingebied als een nationaal park aan te wijzen. Minder bedden in psychiatrie kan niet UTRECHT (ANP) - Vermindering van het aantal bedden in psychiatri sche ziekenhuizen is onverant woord, vindt het Nationaal Zieken huisinstituut na een onderzoek naar de omvang van de wachtlijsten. Ge bleken is dat de gemiddelde bezet tingsgraad 97 procent bedraagt. De ziekenhuizen zijn er de afgelo pen jaren in geslaagd de wachtlijs ten te beperken hoewel het aantal opnamen groeide en het aantal bed den daalde. De gemiddelde opna meduur werd korter, maar patiën ten werden vaker opnieuw opgeno men. Eind vorig jaar wachtten 454 patiënten op opname. Van hen ston den er 73 al langer op de wachtlijst dan hun urgentie toeliet, terwijl 121 langer dan drie maanden op opna me wachtten. Eén van de ziekenhuizen die aan het onderzoek deelnam is Ende geest. Daar is vooral een gebrek aan bedden voor chronische en bejaar de patiënten. Van een wachtlijst kan nauwelijks worden gesproken, zegt een woordvoerder, omdat het weinig zin heeft twee jaar te wach ten. "De praktijk is dat we gewoon moeten afwijzen". Een ander landschapssoort in Zuid-Holland dat nadere bescher ming behoeft zijn de zogenaamde laagveengebieden, stukken land rond de plassen en de voormalige droogmakerijen. Vooral de moeras sige gebieden hebben een grote vo gel- en plantkundige verscheiden heid. Het beleidsplan geeft aan dat ge bieden ten zuiden (tot aan Zoeter meer) en ten noorden van Leiden sterk zijn versnipperd door wegen. Net als bij de duinen mankeert het hier aan de grondwaterhuishouding en is het op veel plaatsen te droog. Voorts is er sprake van verontreini ging door meststoffengebruik. Een van de middelen om de ach teruitgang te stoppen is het verwer ven van grond, een activiteit die trouwens het grootste deel opslokt van de 120 miljoen gulden die het kabinet extra heeft uitgetrokken. Ook zal woeden gekeken of land bouwgrond uit de produktie kan worden genomen. In de derde plaats kunnen beheersregelingen met boeren worden afgesproken, waarbij bij voorbeeld niet in broed- periodes van weide- en moerasvo gels het land wordt gemaaid. Ten slotte kan het project land goederen voor Zuid-Holland van belang zijn. Naast bestaande kun nen er nieuwe landgoederen aange kocht worden die vervolgens gaan bijdragen aan landschaps- en na tuurdoelstellingen. Door gesusidi- eerde bosaanleg kunnen er ook nieuwe landgoederen ontstaan. - Het mooie, warme weer van de laatste paar dagen krijgen we volgens de „New-York Herald" uit Amerika, waar het eenigen tijd buitengewoon warm was. De depressie, waarmede die warmte samenging, bewoog zich in oostelijke richting en moest, naar de Nieuw-Yorksche corres pondent der Engelsche editie van het genoemde blad voorspel de, in Midden- en Noord Frank rijk en vervolgens in Scandina vië, België, Nederland en Enge land de temperatuur aanmerke lijk doen stijgen. Die stijging zal kort duren en vermoedelijk hier en daar aan de kusten door don derbuien worden gevolgd. - De opening van het badzeizoen te Katwijk is bepaald op Maan dag 16 Juni a.s. Een officieële baddokter wordt aldaar voorlo pig nog niet aangesteld. Vijftig jaar geleden: - Naaririj vernemen is besloten de Kaa[,week dit seizoen wel te laten doorgaan. Zij zal worden gehouden van 19-23 Juli. Er wordt ditmaal geen inleggeld geheven. Van wedstrijden vóór motorbooten is natuurlijk geen sprake. De prijzen zullen zeer be scheiden zijn en het officieele Kaagdiner zal geen doorgang vinden. De danstent wordt wel opengesteld, maar evenals de so ciëteit niet langer dan tot 10 uur 's avonds. - Er blijkt onder de vele fietsers, die ook na het invallen der duis ternis op straat rijden, nog al tijd eenige onzekerheid te be staan omtrent de wijze waarop het rijwiel verlicht dient te zijn. Deze dient aan de volgende voorwaarden te voldoen: li Het geheele licht aan de voorzijde moet met donkerblauw papier worden afgeschermd. 2) De lan- taarnkop moet naar beneden zijn gericht. 3) Het roode achter licht moet branden. Een dag of tien vroeger dan normaal is het bol- lenpelseizoen begonnen. De betrekkelijk zachte winter is er de oorzaak van dat de bollen eerder konden worden geoogst. De échte drukte wordt pas over een week of vier verwacht zodra het werk bij de exporteurs begint. Zij hebben het ar beidsbureau in Lisse laten weten zo'n 700 seizoen- krachten voor langere duur te kunnen gebruiken. Samen met het arbeidsbureau in Amsterdam werft Lisse die onder langdurig werklozen. Deze mensen krijgen een contract en een bonus en wor den per bus van de hoofdstad naar de bollenstreek vervoerd. Het arbeidsbureau in Lisse vertelde vanmorgen dat er opnieuw een rondgang langs de werkgevers wordt gemaakt om nog eens de balans op te maken hoeveel mankracht zij de komende maanden (juli, augustus en september) nodig hebben. Polen ko men vooralsnog niet in beeld voor bollenwerk. Op de foto, gemaakt bij kweker 31atze in Voor hout (het bedrijf zoekt nog altijd pellers), worden de eerste bollen bewerkt. (foto wim Dijkman) DEN HAAG/LEIMUIDEN/TER AAR - Het nieuwe pas poort met de rode kaft en de stempels die daarbij horen, zijn in trek bij inbrekers. Sinds november vorig jaar, toen het paspoort na veel politiek geharrewar werd ingevoerd, zijn er al tussen de 1500 en 2000 exemplaren gestolen. WASSENAAR/DEN HAAG - De ge meente Wassenaar wil voor het ein de van deze maand opheldering van het ministerie van defensie over een bodemvervuiling bij de Hogeboom- seweg. De gemeente vermoedt dat deze verontreiniging het gevolg is van een lekkende diesel- of kerosi- netank die ooit in gebruiK is ge weest bij het marinevliegkamp Val kenburg. In de bodem bij de Hoge- boomseweg zijn olie-achtige stoffen gevonden en een beperkte hoeveel heid cyanide. De vervuiling is enkele maanden geleden ontdekt tijdens een peilon- derzoek van de Heidemij. verklaart de Wassenaarse voorlichter W. Is- sendonk. De precieze herkomst is volgens hem nog duister. "Maar we hebben het lichte vermoeden dat het iets heeft te maken met het vliegkamp". Het zou dan wel gaan om een behoorlijke oude verontrei niging; mogelijk zelfs van voor de Tweede Wereldoorlog. "Het punt is nu dat wij in onze ar chieven niet kunnen terugvinden wat daar toen heeft gestaan. Voor Defensie moet dat geen enkel pro bleem zijn. Het ministerie heeft ech ter gezegd dat ze de zaak zelf wil on derzoeken en dat we te zijner tijd antwoord krijgen. Dat vinden we te vaag. Vandaar ook ons verzoek om voor het einde van de maand duide lijkheid te geven". Komt Defensie niet met het ver langde antwoord, dan zoekt de ge meente het 'hogerop'. "We willen niet dat de zaak op de lange baan wordt geschoven. Weliswaar is de vervuiling niet zo ernstig dat de volksgezondheid in gevaar komt. Toch maken we ons zorgen om de toekomst. Vooral ook omdat we niet weten tot hoever de verontrei niging zich uitstrekt". Het ministerie van defensie kon vanochtend nog geen commentaar geven. Kleinere gemeentehuizen, zo blijkt uit gegevens van de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI), zijn vooral het doelwit. Leimuiden ervoer dat eind vorig jaar. De pro vincie had nauwelijks achthonderd paspoorten (naar Europees model) afgeleverd of dieven gingen met de hele voorraad aan de haal. Hetzelfde gebeurde in Ter Aar waar eveneens enkele honderden nieuwe paspoor ten werden gestolen. De ministeries van binnenlandse en buitenlandse zaken, de rijks dienst voor het wegverkeer, de CRI en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten hebben een werkgroep in het leven geroepen die zich bezig houdt met het opstellen van richtlij nen. Die richtlijnen moeten ertoe bijdragen dat de mogelijkheid van diefstal van blanco paspoorten en rijbewijzen drastisch vermindert. De VNG heeft een maand of drie geleden de burgemeesters van alle gemeenten een vertrouwelijke cir culaire gestuurd met daarin regels die diefstal kunnen voorkomen. "Zié het maar als een vorm van tips", zegt VNG-woordvoerster Si- mone Roos. "De regels zijn niet dwingend en er is ook nog niets in 'die zin in de maak. Misschien ko men ze er wel, maar vooralsnog is die hele kwestie op de lange baan geschoven. In de nieuwe Paswet, die volgend jaar van kracht wordt, komt een bepaling waarmee in de toekomst wel dwingende regels kunnen worden voorgeschreven. Maar daar ben je niet in een paar maanden uit", aldus de VNG- woordvoerster. Dit jaar hebben om en nabij de tien gemeentehuizen dieven op be zoek gehad. Paspoorten, rijbewij zen en in sommige gevallen toeris- tenkaarten waren de buit waarmee ze vertrokken. Kleine gemeenten als Muiden, Stompetoren, Middel- haris. Schermer. Alblasserdam, Oostzaan, Coevorden, Oostzaan en Monnikendam behoorden tot de slachtoffers. Volgens de VNG-woordvoerster lagen de documenten zeker niet zo maar voor het grijpen. In alle geval len waren ze in kluizen opgeborgen die werden opengebroken. Bij één van die inbraken zagen de dieven kans om de infrarode beveiliging uit te schakelen. "Ik durf te bewe- Het paspoort ligt goed in het criminele circuit. Er worden bedragen tussen de 800 en 1000 gulden voor betaald. De rijkspolitie vindt dat de gemeentehuizen onvoldoende beveiligd zijn om inbrekers buiten de deur te Omwonenden Alphense vuilstort verliezen geduld Wim Wegman ALPHEN - Omwonenden van de gifbelt in de Alphense Coupépolder willen dat de provincie binnen een maand duidelijkheid geeft over het dioxine-onderzoek. "Gebeurt dat niet, dan zullen we misschien toch naar andere middelen moeten zoe ken om druk op de zaak te zetten". Niemand begrijpt lijfspreuk provincie DEN HAAG - Wie weet floe de wapenspreuk van de provincie Zuid-Holland luidt? En dan, wat betekent die latijnse spreuk in gewoon Nederlan'ds? Bestuur ders en ambtenaren van de pro vincie zelf zijn in elk geval niet op de hoogte, heeft het uit Lei den afkomstige statenlid Arie de Jong (PvdA) geconstateerd. 'Vigilate Deo Confidentes' luidt de wapenspreuk: 'Weest waakzaam in vertrouwen op God'. De onbekendheid ervan komt omdat maar weinigen het latijn beheersen. Bovendien stoort De Jong zich aan 'net levensbeschouwe lijke aspect' dat de wapen spreuk bevat. In navolging van de afschaffing van het ambtsge bed in vele gemeenten, dient God uit de spreuk te worden ge schrapt. Als alternatief voor een nieuwe spreuk draagt De Jong aan: 'Waakzaam en Dienstbaar'. 'Vigilans et Serviens' derhalve. verklaart R. van Zurk, voorzitter van het bewonerscomité. Hij ver denkt de provincie ervan dat ze het dioxine-onderzoek gebruikt als af leidingsmanoeuvre om een besluit over het beheer van de belt uit te stellen. Van Zurk: "Voor ons is het eigen lijk niet zo belangrijk of de belt ver ontreinigd is met dioxines of niet. Waar het om gaat, is dat er goede be heersmaatregelen worden getrof fen. De provincie zou daar al in ja nuari een besluit over nemen. Maar dat is uitgesteld nadat het gerucht over dioxine-vervuiling de kop op stak". Volgens Van Zurk maakt het voor het beheer niet uit of er dioxines aanwezig zijn. "Wat ons betreft kan de provincie dan ook ogenblikke lijk een besluit nemen over maatre gelen. Het stemt ons daarom ver drietig dat de beslissing is uitge steld totdat het onderzoek is afge rond. Vooral ook omdat het nog al tijd onduidelijk is wanneer dit klaar is. Langzamerhand is voor ons'de maat vol". Overigens hebben de eerste bo ringen naar dioxines in de Cou pépolder niets opgeleverd. De re sultaten daarvan werden twee maanden geleden bekend gemaakt. Een tegenvaller bij deze monsters was dat zij geen duidelijke concen tratie kiezelgoer bevatten. Dat is het filtermateriaal dat door Heineken op de belt is gestort en dat volgens tipgevers vervuild zou zijn met dioxines. In de monsters die nu worden onderzocht is wel een con centratie kiezelgoer aangetroffen. De resultaten van de analyse die nu plaatsheeft, worden over drie weken verwacht. Het duurt alle maal zo lang omdat er in Nederland maar twee laboratoria zijn die dit onderzoek kunnen doen. De Alp hense grond wordt onderzocht door de chemiewinkel in Amsterdam. Volgens provincie-voorlichter Nijhuis wordt zo snel mogelijk na dat de resultaten binnen zijn een be sluit genomen over het beheer van de belt. Hij herinnert er trouwens aan dat de provincie het dioxine-on derzoek heeft gehouden nadat de streekcommissie daar nadrukkelijk om had gevraagd. Volgens een woordvoerder van de chemiewinkel is het echter niet uitgesloten dat de resultaten van het laatste onderzoek een vervolg onderzoek wenselijk maken. Die beslissing is echter aan het provin ciaal bestuur. ren dat geen enkele gemeente on zorgvuldig met de paspoorten om springt, maar er is altijd wel een werkvoorraad in huis". De Centrale Recherche Informa tiedienst zegt dat blanco paspoor ten op de zwarte markt honderden guldens opbrengen. De rijkspolitie van het district 's Gravenhage in Leiderdorp noemt bedragen die tussen de 800 en 1000 gulden per exemplaar liggen. Het merendeel van de gestolen documenten wordt aangewend om gestolen cheques te kunnen verzilveren, meldt de CRI. "De dieven voorzien het paspoort van de gegevens die op de cheques staan en innen die voornamelijk in het buitenland. Wat je natuurlijk ook ziet, is dat de paspoorten wor den gebruikt om een andere identi teit aan te nemen. Of om dure din gen achterover te drukken. Spullen die je alleen maar meekrijgt als je je legitimeert. De leverancier kan er dan naar fluiten". Rijkspolitieman Jongh van het district 's Gravenhage heeft in een artikel in het politieblad aandacht voor deze diefstallen gevraagd en bij de gemeenten aangedrongen om de raadhuizen beter te beveiligen. Resultaat? "Er is beroerd weinig ge daan. Ik heb zelfs de suggestie ge daan om de documenten maar weer via de provicie te laten uitgeven, maar dat was tegen het zere been van de VNG". Zowel Leimuiden als Ter Aar zegt wel degelijk maatregelen te hebben genomen om diefstal te voorkomen. Gemeentesecretaris Bello van Lei muiden vertelt dat de dieven drie barrières hebben moeten nemen al vorens ze bij de paspoorten konden: drie kluisdeuren moesten daartoe worden opengebrand. "Nu lukt dat niet meer", zegt Bello. "We hebben een dagvoorraad in huis zodat dit ons geen tweede keer overkomt. De paspoorten liggen veilig op een an dere Dlek opgeslagen". Ter Aar is terughoudend. Woord voerder Wagenaar zegt dat Ter Aar niet bekend wil staan als een ge meente waar dé paspoorten zo voor het grijpen liggen, want dat is niet zo. "We hebben geen geheimen, maar zijn voorzichtig. Natuurlijk hebben we na de inbraak veilig heidsmaatregelen getroffen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15