'Centrum van Alphen nu eindelijk autovrij' Advies: vernietig hinderwetvergunning bouw crematorium Provincie ziet definitief af van vaarwegomlegging Sandtlaan Rijnsburg jaar lang afgesloten Ankermuseum op de televisie Legerjeeps weggezakt in zand LEIDEN PROMOTIE' OP VAKANTIE DINSDAG 12 JUNI 1990 LEIDEN/REGIO (vervolg van voorpagina) ALPHEN AAN DEN RIJN - Burgemeester M. Paats ziet in het defect van de 'Brug der Zuchten' die 18.000 keer per jaar open gaat, geen enkele aanleiding om de vaarwegomleg ging weer in discussie te brengen, zo laat hij weten. "Dat vind ik wat ver gezocht. Gemeen- tevoorlichter P. Camphuijsen ziet er hooguit een aanleiding in om de discussie over een autovrij centrum aan te zwengelen. "Misschien heeft de PvdA de brug wel gesaboteerd", grapte hijDe PvdA heeft zich eerder uitgesproken voor een proef met een centrum zonder auto's. LEIDEN - De hinderwetver- ordening en milieubeheer, consta- gunning voor het te bouwen teert dat de gemeente Leiden de crematorium aan de Haagse vergunning heeft verstrekt terwijl Schouwweg in Leiden moet ^"Tar^HetSSiTt worden vernietigd. De adviseur het type verbrandingsoven dat van de Raad van State schrijft WOrdt gebruikt. Er was ten tijde van dat in een rapport naar aanlei- de vergunningverlening geen dui ding van bezwaren die de volks- delijke beschrijving van de oven be- tuinvereniging Veldheim heeft kend, zodat alleen al om die reden gemaakt. De volkstuinders zijn de vergunning nu moet worden ver- terecht bang dat de crematies gepaard gaan met stankoverlast en neerslag van stofdeeltjes, al- derf dus het advies. onth Aan weerszijden van de brug brak onder het toegestroomd publiek wél degelijk een brede maatschap pelijke discussie los over de vaar wegomlegging. Als de scheepvaart niet meer dwars door het centrum hoefde, dan konden er nu onbe weegbare noodbruggen voor ver keer over land worden geslagen. Omdat het transport van kerosine te allen tijde doorgang moet kunnen vinden, moeten Alphenaren ge woon wachten op een nieuwe brug. te plaatsen. Ook daarvan totaal tien ton Kraanbedrijf R. Nederhoff, één van de directeu ren van het gelijknamige Goudse kraanbedrijf, was gisteren zes werk nemers en vier kranen kwijt aan de demontage van de total loss geraak te Alphense Brug. In eerste instan tie dacht het door de provincie inge schakelde bedrijf met een kraan van 110 ton de klus te kunnen kla ren. Maar het contragewicht van de brug alsmede de brug zelf wegen Nieuwe regeling openbaar vervoer i duidelijke beschrij-1 De adviseur van de Raad van State, ving, zo constateert de adviseur, een ambtenaar van het ministerie Omdat de gegevens over de nieuwe van volkshuisvesting, ruimtelijke oven niet ter inzage zijn gelegd, heeft de gemeente ook daardoor de formele procedure overtreden. En ook dat is een reden voor vernieti ging van het besluit. Tenslotte twijfelt de adviseur ook ernstig aan de maatregelen die zijn ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan- genomen om stankoverlast en neer- gezien de werkzaamheden aan de slaë van stofdeeltjes te voorkomen. Alphense Brug enige maanden Hij denkt dat de naverbrandingsin- gaan duren, wordt het busverkeer stallatie, die wordt geplaatst, onvol- omgeleid. De nieuwe routes gelden doende soelaas biedt omdat de voorlopig. Op korte termijn zullen volkstuinen op gemeente men met ec duur. Alle stadsbussen korte afstand zijn gelegen. Volgens de adviseur zou de rook verder moeten worden gezuiverd, maar dat heeft 'vergaan- West Neder- de bouwkundige consequenties' tot land (lijnen 75,76 en 77) rijden vanaf gevolg. En daarom zou een nieuwe het station via de Julianabrug en de vergunning moeten worden aange- Lijsterlaan naar de halte bij de Aar- vraagd, zo meent hij. hof. Daar vervolgen ze hun normale I" het advies worden bezwaren routes. Voor de streeklijnen 167, tegen het crematorium op zich afge- Vandaar dat Nederhoff zijn grootste zwaarge wicht van 400 ton naar de plek des onheils afvaardigde. Nederhoff maakte zich gistermid dag een beetje bezorgd over een klus die zaterdag op het programma staat: in Woerden moeten zijn kra nen die dag een nieuwe brug instal leren. Nederhoff was bang dat het transport van dat gevaarte door de ontwrichte Alphense Brug in het gedrang zou komen. Bovendien moest hij gisteren mensen en mate rieel inzetten die hij voor zaterdag had bedoeld. "Maar dit was een noodsituatie. Vandaar dat sommi gen van ons hun vrije dag in rook moesten zien opgaan". Nu de Alp hense Brug 'gewoon' is afgevoerd hoeft de directeur zich geen zorgen meer te maken. De volkstuinders de steeds te worden geconfronteerd |Hde met de 'ceremoniële diensten en de de Conradstraat. Geen emoties rond elk sterfgeval', zo ver- woordt de adviseur. Hij denkt dat deze bezwaren worden weggeno- door het aanbreng Ook het bezwaar tegen het uit- wordt niet gehono- u 7 i t.r ,i - reerd. Volgens de adviseurs wordt het Raoul Wallenberg- er t>ij het crematorium namelijk geen as uitgestrooid. Mede op basis van dit advies zal de Raad van State zeer binnenkort een besluit nemen over de hinder wetvergunning voro het crematori- transport. Deze gegevens zijn voor de pro vincie aanleiding definitief omlegging af te die hiervoor is gereserveerd streek- en bestemmingsplan te la ten vervallen. 168, 169 en 239 geldt dezelfe omlei ding. Lijn 166 rijdt nu niet Oranje Nassausingel, Hefbrug enkele bus kan gebruik maken de Castellumstraat. De bussen van Centraal Neder- - land (lijnen 104, 144 en 147) worden planting tussen de volkstuinen ook omgeleid via de Julianabrug en het crematorium, de Lijsterlaan naar de Aarhof. De iiC halte aan de Castellumstraat vervalt strooien v en wordt verangen door een tijdelij-i ke halte plein. De veerdienst tussen Clauskade en Rijnkade vaart van vijf uur 's ochtends tot één uur 's nachts. Er kunnen maximaal veertig mensen mee met de pont en de overtocht is gratis. ALPHEN AAN DEN RIJN - De schip te doen. Het gaat dan provincie Zuid-Holland ziet defini tief af van de mogelijkheid in Al phen toch een vaarwegomlegging te realiseren. De aard van het goede renvervoer geeft geen aanleiding voor een dergelijke ingrijpende operatie. Dat heeft een onderzoek uitgewezen. De Alphense gemeen teraad heeft anderhalf jaar geleden al besloten af te zien van de omleg ging van de Oude Rijn vanwege de hoge kosten die ermee gemoeid zijn, zo'n 55 miljoen gulden. De provincie wilde een definitief besluit opschorten en eerst een on derzoek doen naar de functie van de vaarweg voor het goederenvervoer en de eventuele problemen die er zouden kunnen zijn. De resultaten zijn nu bekend en zijn voor de pro vincie een extra reden om definitief af te zien van de omlegging. Dit onderzoek dat werd uitge voerd in samenwerking met de werkgroep Goederenvervoer heeft uitgewezen dat het goederentrans port over provinciale vaarwegen zoals de Oude Rijn steeds minder wordt. Het aantal passages van bin nenvaartschepen is bij Alphen te ruggelopen van ongeveer 25.000 in 1970 tot 10.000 vorig jaar. Deze da ling is met name het gevolg van een schaalvergroting in de scheepvaart. De hoeveelheid vervoerde goede ren bleef wel constant, ongeveer 3,5 miljoen ton per jaar. Vooral bouwmaterialen worden door het centrum van Alphen ver voerd. De helft van al het vervoer bestaat hieruit. Op de tweede plaats komen de landbouwprodukten. Het vervoer van olie, benzine en kerosi ne neemt slechts 15 procent in be slag. Daar komt bij dat het transport van het gevaarlijke kerosine naar Schiphol rond 1995 geheel door een pijpleiding wordt overgenomen. Volgens de onderzoekers zijn er geen ruimtelijke of economische ontwikkelingen te verwachten die leiden tot een toename van bepaal de categorieën van het goederen vervoer. De ontwikkeling van de bedrijvigheid in de Randstad ligt vooral in de dienstverlening en hoogwaardige technologie. Wel be staan plannen om de aanvoer van de grondstoffen voor de Heineken- brouwerij in Zoeterwoude per Reconstructie vergt ruim 3 miljoen gulden ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense Ankermuseum is woens dagavond 27 juni te zien in het tele visieprogramma Van gewest tot ge west. Het museum dat veel wereld beroemde Anker Steenbouwdozen in huis heeft, krijgt veel bezoekers over de vloer. Hoewel het speelgoed vooral aan het begin van de eeuw populair was. komen ook veel jon gere mensen langs om te kijken naar de miniatuurbouw. Rond de eeuwwisseling waren voor de Ankerdozen maar liefst 1229 verschillende steenvormen te krijgen. Het museum hoopt ook op bezoekers die niet alleen komen kij ken maar die zelf nog spullen heb ben, stenen of documentatiemateri aal, en die aan het museum willen afstaan. Onlangs ging die hoop in vervulling toen een Alphense dame het museum binnenstapte met een plastic zak vol zeldzame stenen An kerpuzzeltjes. Ze wilde er niets voor hebben, zelfs een kopje koffie sloeg ze af. Van alle actieve miniatuurbou wers worden de adressen verza meld zodat zij eventueel als gast-ex- posant in het Ankermuseum kun nen laten zien wat zij kunnen op dit gebied. Het camerateam dat kwam filmen voor Van gewest tot gewest was zo enthousiast dat de oorspron kelijke zes minuten uitzendtijd er negen zijn geworden. Nekklachten door ongeval Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Een 22-jarige vrouw uit Hazerswou- de is gisteravond met nekklachten naar het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) gebracht na een onge val op de Hoogewaard in Koude kerk. Het slachtoffer zat in een auto bij een 22-jarige Hazerswoudenaar die op de kruising op de Wilhelmina- straat stond te wachten op nade rend verkeer. De bestuurder had zijn auto echter al voor de helft op de kruising gezet. Een tegemoetko mende auto vanuit de Hoogewaard kon het voertuig niet ontwijken en botste tegen de zijkant van de auto. Hillegommer gebeten HILLEGOM - Een inwoner van Hillegom is vannacht op de Mgr. Van Leeuwenlaan in zijn woon plaats gebeten door een loslopende hond. Volgens de politie smeet het dier de man op de grond en beet hij hem enkele keren in het gezicht. De man moest zich met diverse beten onder doktersbehandeling laten stellen. De eigenaar is inmiddels op gespoord. Met hem zal een hartig woordje worden gesproken, aldus de politie. RIJNSBURG De Sandtlaan omweg niet te maken en ook 1 wordt als doorgaande route door de NZH-bussen wordt t Rijnsburg een jaar lang afgesloten ning getroffen. Doordat het werk i i de en dit huidige tuinbouwgebied aww direct grenzend aan de Sandtlaan het autoverkeer. In september fasen wordt uitgevoerd kan het moet worden aangeslotep op de rio- wordt begonnen met het vervangen openbaar vervoer een aangepaste lering en het bestaande kabel- en van de riolering op het traject dat route rijden via de Spinozalaan. Pas leidingennet. Ook moet een weg het allerlaatste stadium als het worden aangelegd om de wijk te de wijk De Kleipetten kunnen passeren. Het verkeer op de Burgerlijke Stand rotonde krijgt voorrang. Er worden zodanige voorzieningen getroffen dat fietsers dit knooppunt ook zon- i de Langevaart tot Dat gebeurt onder meer door .nleg van brede middenbermen de roton de looptD- brug over het Additioneel Kanaal, gedeelte rond de Boslaan onder ontsluiten. Een andere reden is de op de toevoerwegen j gevolgd door asfalterings- en herin- handen wordt genomen moet een slechte staat waarin het riolerings- de, op die punten richtingswerkzaamheden. De be- andere oplossing worden gevon- stelsel en het wegdek van dit deel steekplaatsen staan gepland, langrijkste wijziging op dit traject den. van de Sandtlaan verkeert, wordt de aanleg van een rotonde op Tijdens dé uitvoering van het pro- De werkzaamheden begi: de kruising Sandtlaan/Boslaan, waarop ook de verbinding met de toekomstige woonwijk Kleipetten wordt aangesloten. Voor de oversteekplaats ter hoog de Kleipettenweg ject noemde wethouder A. de Haas- september op het traject tussen de langrijke fietsroute - blijft de hui- Kromhout het gisteravond tijdens Langevaart tot aan de Spinozalaan. dige verkeerslichteninstallatie ge- het raadhuis on- Pas als dit gedeelte volledig gereed handhaafd. Hetzelfde geldt voor de De werkzaamheden, ;n totaalbedrag van tussen de 3 en 5 miljoen gulden is gemoeid, du- n in elk geval tot september/okto ber 1991. Het doorgaande verkeer maximaal 3 tot 4 schepen per week, Volgens de provincie blijft het mo- gelijk afvaltransport te realiseren wordt gedurende deze periode over de oude Rijn maar deze vorm de Noordwijkerweg öm de kern var nder groot zijn Rijnsburg heen geleid. De verkeers hoorzitting vermijdelijk dat den en andere betrokkenen o' ontstaat. Wel wordt er na streefd de huizen, bedrijven begraafplaats steeds bereikbaar te de uitvoering beginnen. Op houden. den van onder meer Katwijk en het Ti i hotel De Monyé in het bloemendorp KlOlermg dje een doorgaande route naar De werkzaamheden aan de Sandt- het dorp in de zomerperiode niet januari vrijliggende fietspaden vanaf de u i de richting brug over het kanaal tot aan de be- i de Boslaan. Aanvankelijk wilde graafplaats. Vanaf dat punt tot ge- i de Rijnsburg al i Kuik en J.K. G.A. Timmer en G.J.M. 'Broekhuis, Richard Paul z.v. P.W. Hoogenraad en M.J. Mentink, Johan Hendrik Daniël, z.v. P.R.N. Lardé en J.C. Koet. Ivo Ro- derik z.v. C.A. van Maris en M.D. Pronk, Jonk Hendricus Gerardus z.v. G.L.M. Broch en C.C.J. Scholtes, Linda Isabella d.v. C.T.J. Juf fermans en J.I. Lens, Willemina Marion d.v. P. van der Spek en W. Heemskerk, Rozanne Rei- voorden en C.J.M. van der Raad. Alinda d.v. C. van der.Meij en A. Hazenoot. Hubert Koos z.v. W.H.J.M. Willems en F.B.C.J. Netten. Zhi Xiang z.v. Z.X. Jiang en S. Hu. Joyce d.v. R.C. Borsboom, Robin z.v. F.J. de Wolf dit jaar met de Langevaart ontbreekt de ruimte £nk en ARe^^ aparte fietspaden aan te leggen j c Coret en M M Slraathofi Kevin 2V. JU wordt volstaan met stroken die van Delft en G.C. Blijleven, Roel z.v. J.M. Ver- andere kleur worden uitge- lind en A.H. Kors, Anne Rosalia Hillegonda d.v. G. Meijers «n A.S.M. Schrama, Thijs _z.v. het project P.T.M. en C.M. ten Have, Thijs laan beginnen in feite waar de vori- graag afgesloten zien - is gekozen krijgt Rijnsburg een subsidie dan het veniwijnende °kerosine- lichten op dit traject zullen zodanig ge reconstructie van deze route voor een startdatum na de vakan- het provinciaal bestuur. Omdat grotere dwars door het dorp enkele jaren ties. geleden ophield: bij de splitsing ■Rr.4.rvrirq0 mpf. Hp T,anppvaart.. Voor dp uitvop- xvOTOIlQt: Lindy Catharina ~.H. worden afgesteld dat 2 verkeersstroom kunnen ken. Van de Sandtlaan wordt per et- de ruimte maal gebruik gemaakt door 15.500 oertuigen. De fietsers en het overige lang- aam verkeer hoeven deze grote met de Langevaart. Voor de uitvoe ring van het project bestaan op dit Het meest opvallende onderdeel cent moment verschillende aanleidin- van de reconstructie van de Sandt- gen. Binnen afzienbare tijd moet laan is de aanleg van een rotonde op worden begonnen met de aanleg de kruising met de Boslaan en de nieuwe ontsluitingsweg van het ge bied De Kleipetten. Voor een vlotte afwikkeling van het verkeer is be wust voor deze oplossing gekozen. Bij een reguliere kruising met ver keerslichten zouden zeker wan neer bijvoorbeeld de brug over het Additioneel Kanaal opengaat enorm opstoppingen kunnen ont staan. De nu ontworpen rotonde is zo groot dat ook bussen en vrachtwa dit deel van de Sandtlaan gebruik wordt door het doorgaand verkeer, Zuid-Holland bereidt 37,5 pro- de asfalteringswerkzaam- heden te betalen. Kaagman Johanna d.v. C.P.E, Gardenier, Amrieta Anudja d.v. S. Balkaran en L. Ganesh, Shirley Roberta d.v. R.D. van Schaik 'en K.P. van der Net, Siham d.v. A. Amazzal en J. Mouëoual. Mitchel z.v. R.W.J. van der Drift en M.J. Turk, Sjoerd M. Sieval en M.P.F.M. Plouvier, NOORDWIJK - Twee legerjeeps zijn vannacht weggezakt in het zand aan de Langevelderslag bij Noord- wijk. Volgens de politie zijn de voer tuigen reddeloos verloren. Rond vijf uur kwamen de bestuurders vast te zitten in het daar aanwezige drijfzand. In verband met de opkomende gens met aanhangers moeiteloos vloed durfde een takelbedrijf de jeeps niet uit het zand te trekken. Vanmorgen vroeg waren beide voertuigen al bijna helemaal onder het zeewater verdwenen. De solda ten, die daar reden voor een oefe ning, hebben waarschijnlijk te dicht langs de vloedlijn gereden en waren onbekend met de aanwezig heid van drijfzand. Vandaag wor den nieuwe pogingen gedaan om de jeeps op het droge te krijgen. LEIDEN - Ruim 200 mensen hebben gisteren deelge nomen aan de avondvierdaagse in Leiden. Vanaf het clubgebouw van VTL aan de Voorschoterweg vertrok ken de deelnemers gisteravond tussen 6 en 7 uur voor een wandeling van 5 of 10 kilometer. Vanwege de wk- voetbal is de belangstelling voor de 15 kilometer mini maal. De interesse voor de avondvierdaagse blijft in Lei den matig. Vergeleken met Katwijk bij voorbeeld, waar jaarlijks ruim 2000 mensen deelnemen, valt Lei den in het niet. In totaal nemen aan de Leidse vier daagse 75 individuen deel, 131 lopen in groepsver band: 86 deelnemers van de Prinses lreneschool, 31 van de Johannes-23ste-school en 14 mensen van speel tuin Beatrix. Wie nog mee wil lopen kan zich vanavond nog opge ven. Vertrek tussen 6 en 7 uur vanaf het VTL-terrein aan de Voorschoterweg. Deelnemers krijgen de laatste dag het avondvierdaagsekruis uitgereikt. (foto Jan Voor vakantiegangers heeft deze krant komende zomer een aardige opdracht: fotografeer in het buitenland verwijzingen naar Leiden of doe zelf zelf aan 'Leiden promotie'. Kortom, volg het voorbeeld van twee Leidse studenten die in de Franse Dordogne een bord plaatsten met het opschrift 'Leiden 995 kilometer' of maak zelf een foto van 'Leiden in het buitenland'. Bij voorbeeld: u hijst de Leidse vlag op de Parijse Eiffeltoren. Of, u ontdekt in een klein museum (of op een rommelmarkt) een schilderij 'Gezicht op het Rapenburg'. Stuur uw foto naar deze krant. De aardigste foto's worden krant afgedrukt. de Bovendien ontvangen degenen die de leukste foto's insturen een geldprijs. Het prijzenpakket bestaat uit een eerste prijs van 150, een tweede van 100 en twee derde prijzen van 50 gulden. De prijzen worden in september door burgemeester Goekoop uitgereikt. Inzendingen naar de stadsredactie Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden. Vergeet niet uw naam en adres te vermelden, alsmede wat de foto voorstelt en waar die is genomen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14