TAD LEIDEN 'Die man moet cle hele dag met een pen in zijn hand hebben gezeten LEIDSCH DAGBLAD Duizenden bezoeken 14de Blije Bijenmarkt Leidse PvdA steekt hand in eigen boezem HONDERDEN COMPUTERS TE KIJK s MAANDAG 11 JUNI 1990 LEIDEN - De veertiende Blije Bijenmarkt heeft wederom dui zenden bezoekers getrokken. De markt op de Sterrenwachtlaan werd zaterdagmorgen geopend door twee leden van de organise rende Imkersvereniging Leiden en Omstreken. Zij waren ver kleed als Clusius en Clutius, res pectievelijk de eerste directeur en de eerste hortulanus van de Leid- se Hortus Botanicus die dit jaar 400 jaar bestaat. Aan de succesvolle opzet van de bijenmarkt is al jaren niets ver anderd. Ooit begonnen als een markt die werd opgezet om meer bekendheid te geven aan het hou den van bijen, is de markt nu uit gegroeid tot een jaarlijkse mani festatie waar over allerlei zaken informatie wordt gegeven. Behal ve de verkopers van artikelen die nodig zijn voor de bijenteelt, staan er ook mensen die handbe schilderde keien, wol, plantjes enzovoorts verkopen. Centraal hierbij staan de natuur en het milieu. Traditiegetrouw traden zater dag ook allerlei dans- en muziek groepen op. Poppenspelers hiel den de kleinsten bezig. Maar de meeste aandacht ging toch uit naar de tentoongestelde bijenvol ken. Door het gebruik van glazen korven kon het publiek heel goed zien hoe een bijenvolk leeft en vooral werkt. Imkers toonden hoe je omgaat met een bijenvolk. Voorzitter Neve van de organi serende imkersvereniging toonde zich heel tevreden met het ver loop van de dag. Vooral het feit dat de voorspelde regenbuien wa ren uitgebleven, was een meeval ler. Aan de Hortus werd door de imkers een Gravenhorster Boog korf aangehouden, waarin bijen kunnen worden gehouden. "Na de vernieuwing van de Clusius- tuin is de bijenstal weer in ere hersteld. Er is daar ruimte voor zes korven, die wij weer hebben bevolkt. Een medewerker van de Hortus heeft met medewerking van de vereniging een opleiding LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - Duiven sportverenigingen namen afgelopen weekein de deel aan wedvluchten vanuit Etampes. De uitslagen zijn als volgt. 't Centrum, combinatie Van Klaveren 1J. Hei- nen 2; H. Sassen en zn. 3, 4 en 5. Alphense Vriendenclub: G. Verkerk en zn. 1 Anders-Straathof 2; G. Groenendijk en zn. 3; J. Spierenburg 4; J. van Rijn 5. Stedelijk samenspel Alphen: G. Verkerk en zn. 1Anders-Straathof 2; G. Groenendijk en zn. 3; combinatie Van Klaveren 4; J. Spierenburg 5. LPC: K. Lefebre en zn. 1W. Siera 2; J. Boelee 3; F. Gijsman 4; W.L. Onstenk 5, Het Oosten: combinatie Van Putten-van Wee- ren 12 en 5; T. van As 3; S. v.d. Hoven 4. De Zwaluw: combinatie Vlekke-de Water 1P. van Wissen en zn. 2; P. van Leeuwen 3; H. v.d. Kooij 4; K. de Graaf 5. Lammermarkt (2) Ik begrijp best dat de heer Barendse behoefte heeft om in het openbaar te discussiëren gezien zijn ingezon den stukje onder de kop Lammer markt in deze krant van zaterdag 9 juni 1990. Wel, meneer Barendse, wat be treft het eerste gedeelte van uw be toog, daar ben ik het geheel met u eens. Wij omwonenden hebben reeds schriftelijk ingestemd met de opvattingen van de Stichting In dustrieel Erfgoed Leiden (Stiel) en hebben dat de gemeenteraad laten weten. En wij vinden dus ook dat de gemeente op z'n minst wat over haast te werk gaat en de gemeente raadsleden beslist onvoldoende heeft geïnformeerd over alles wat een eventueel monument met zich meebrengt. Maar ook wij als omwo nenden vinden dat de mogelijkhe den tot het uiterste moeten worden onderzocht. Het bouwplan voor het Parmentierterrein vinden ook wij veel te hoog en bijzonder lelijk. Maar dan gaat u even lichtelijk in de fout, want u stelt dat de omwo nenden in de commissievergade ring van de gemeente op 31 mei te veel aandacht besteedden aan het al dan niet opnemen van de Koets-o- theek in het bouwplan. Maar dat kwam door de politieke druk die op de omwonenden wordt gelegd. Een avond ervoor stond in het Leidsch Dagblad dat de Partij van de Arbeid-fractie had ingestemd met de nieuwbouwplannen, En dat schoot ons even in het verkeerde keelgat, vooral omdat de procedu res, zoals commissievergadering en het inspreken c.q. horen van de bur gers, nog niet waren geweest. Ik noem het op z'n minst arrogantie van de macht van de PvdA. Het is namelijk zo dat een raads lid van de PvdA, mevrouw Koek, in de Kruisstraat woont en tevens lid is van de commissie volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Zij weet als geen ander wat voor een verschrikkelijke overlast de Koets- o-theek geeft in de omgeving, zowel voor, tijdens als na de openingstij den. Er gaat voor mij dan ook direct een luchtje aan zitten als diezelfde mevrouw Koek en haar PvdA-frac- tie deze disco van de ene woonwijk naar de andere, nog dichter be bouwde woonwijk wil laten verhui- En wij voelen ons echt geen soci aal-controleurs van de Partij van de Arbeid, want dat kan wel eens erg duur voor ons omwonenden uitko- Voor de rest zijn we het echt wel met elkaar eens, meneer Barendse. En ik hoop u op de volgende com missievergadering weer te ontmoe ten want uw inbreng is uitstekend. D.J.G. Sloos, voorzitter vereniging van huiseige naren Marepoortkade, Marepoortkade 4, Leiden. (Naschrift redactie: zowel het PvdA-raadslid Koek, dat naast de huidige Koets-o-theek woont, als het D66-raadslid Langenberg, dat aan de Marepoortkade woont, hebben zich tijdens de bewuste commissie vergadering vorige week niet in de discussies gemengd Bij het Rijksmuseum van Oudheden is onderzoek gaande naar C. J.C. Reuvens. Deze oprichter van het museum aan het Rapenburg heeft een belangrijke rol gespeeld in de Nederlandse archeologie. Het onderzoek wordt uitgevoerd door J. A. Brongers, die geïnteresseerd raakte in Reuvens toen hij "een paar maal op de naam van de oprichter van het museum stuitte. LEIDEN - Reuvens is bij vele archeologische kwesties be trokken geweest. Zo bleek bij een onderzoek naar Romeinse legerplaatsen dat Reuvens een aantekening over het onder werp had gemaakt. Ook heeft de archeoloog de basis gelegd van het werk van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek in Amersfoort, waar Brongers inmiddels al 27 jaar werkt. Die heeft nu zijn intrek genomen in het Rijksmuseum van Oudheden en leest de tienduizenden brieven, no tities en kwitanties die Reuvens heeft achtergelaten. Hij wil de bete kenis van Reuvens voor de Neder landse archeologie onder de loep nemen. "Je kunt alle feiten over zijn leven lezen in een autobiografisch woordenboek. Dan staat er in één kolom wat hij heeft gedaan tussen zijn geboorte en dood. Ik vind het echter interessanter om door te dringen tot zijn gedachtenwereld en daar een lopend verhaal van ma ken. Dat heeft nog nooit iemand ge daan". Brongers wil de resultaten toe voegen aan eerder verzameld mate riaal. "Het gaat over de geschiede nis van de archeologie zoals die werd beoefend tot en met Reuvens. Het liefst zou ik het in het Engels la ten uitgeven. De rest van de wereld mag best iets weten van van de Ne derlandse archeologie., Ik ben best trots op mijn landje". De onderzoe ker heeft al een aanbieding van een Engelse uitgever gekregen. "Maar ik weet niet of dat aanbod nog geldt als het boek over vier jaar gedrukt kan worden". Museum Reuvens leefde van 1793 tot 1835 en was in Nederland de eerste profes sionele archeoloog. Hij is in Den Haag geboren en studeerde rechten en klassieke talen in Amsterdam en Leiden. Hij is afgestudeerd in Parijs en daar maakte hij kennis met het Louvre, toen nog het Museé Napo leon. In Leiden schijnt hij op de Breestraat te hebben gewoond. "Ik ben er nog niet achter op welk huis nummer dat was", zegt Brongers. Op de huidige Reuvensplaats was destijds een kazerne. In 1818 werd de 25-jarige Reuvens hoogleraar archeologie in Leiden. En kreeg in hetzelfde jaar van Ko ning Willem I de opdracht om het Museum van Oudheden in te rich- Unicef-loop LEIDEN - Leerlingen van basis scholen kunnen zaterdag 16 juni deelnemen aan de Unicef-loop in de Leidse Hout. De organiserende ro- tary-clubs hopen ook dit jaar weer een bedrag van ongeveer 80.000 gul den bijeen te brengen voor Unicef. De organisatie verwacht dat on geveer 2000 kinderen meedoen aan de sponsorloop. In afwijking van voorgaande jaren wordt gestart op het Lugdunum-terrein aan de Oegstgeesterweg. Deelnemers moe ten zich melden tussen 10.00 en 15.00 uur. Onderzoek naar werk grondlegger Nederlandse archeologie In Leiden wordt niemands hoofd geëist. De oplossingen worden meer gezocht in kreten als 'de PvdA moet meer de wijken in', de 'geslo ten partijcultuur moet open' en er moet een einde komen aan het 'machtsmisbruik' en de 'arrogantie' van de Leidse PvdA. Het beeld dat van de Leidse afde ling bestaat is voor een deel verant woordelijk voor de slechte uitslag van 21 maart, waarbij de PvdA van zestien naar elf raadszetels duikel de. Onderwerpen als eerlijk delen, gelijke kansen en solidariteit wor den node gemist. Het gaat over macht. Als voorbeelden worden ge noemd de nieuwbouw van de open bare Lucas van Leydenschool pal achter de bijzondere basisschool De Haanstra, de nieuwbouw van de openbare Woutertje Pieterse in de Leidse Hout, vlakbij de christelijke Leidse Houtschool. Het benoemen van een conrector op het Stedelijk Gymnasium tegen de zin van het personeel, hetzelfde gebeurde op het Rembrandt. De afsluiting van de Witte Singel, waarover nauwe lijks overleg werd gepleegd met de Vreewijkbewoners. Het zijn alle maal voorbeelden van machtmis- bruik, zo vindt het PvdA-lid Minke Canters-Hazewindus. "We moeten af van dat pure machtsdenken". De ogen van sommige leden zijn open gegaan op de ledenvergade ring eind april. Het collegeprogram ma moest die avond worden vastge steld. Hoewel het stuk ter vergade ring werd uitgedeeld en een finan cieel overzicht ontbrak, moesten de leden erover beslissen. Een slechte zaak, zo oordeelt A. Castermans. ten. "Nederland en België hadden nog geen mooi museum en daar wil de Willem I iets aan veranderen. In Leiden was al een collectie antieke sculpturen in de Hortus van de uni versiteit aanwezig. Dat was de Pa penbroek-collectie en dat was een mooi begin voor een museum". Intussen was er al een traditie ontstaan om door expedities naar het buitenland de wereld te leren kennen. Brongers: "Twee verken ners, Humbert en Rottiers, zamel den voor Reuvens de huidige col lectie van het museum bijeen. Ook was er een aantal correspondenten dat voor het museum werkte". De oprichter van het museum aan het Rapenburg is belangrijk ge weest voor de verzameling oudhe den uit Egypte, Mesopotamië, Grie kenland en Italië, maar ook voor de Nederlandse archeologie. "Hij heeft de traditie gelegd van het documen teren van alle oudheidkundige vondsten uit het hele land. Eigen lijk dus ook die van de Rijksdienst voor het Oudheidskundig Bodem onderzoek. Hij had echter nog de il lusie dat alle vondsten die in het land werden gedaan, in een boekje waren te verzamelen en uit te geven. Later zou hij dat eventueel aanvul len. Het hele land bleek echter vol te liggen met grafheuvels, hunnebed den, Romeinse vestingen", aldus Brongers. Modem De archeoloog hield zich ook bezig met problemen van een museum, zoals die vandaag de dag nog spe len. Toen was het een tijd van verza melen en nu is het een tijd van res tauratie in het museumbeleid. "Het beste behoud van oudheidkundige voorwerpen is natuurlijk dat het in de grond blijft zitten", zegt Bron gers. Nadat Reuvens mummies uit Egypte had gehaald, zat hij met het probleem van conserveren. Samen met een apotheker kwam hij op het idee om te werken met kalk om het vocht aan te trekken. De mummie werd in een bak van lood gelegd met daaronder het kalk. Dat hield het verteringsproces tegen. In 1827 verrichtte Reuvens de eer ste grote opgraving in Nederland. Hij vond onder meer resten van een Romeinse stad bij Voorburg. Hij voerde zijn archeologische werk op een wijze uit, die nu ook nog wordt gehanteerd. Hij maakte een platte grond, een profiel, een dwarsdoor snede van de verschillende grondla gen en tekeningen, waarvoor tegen woordig een foto wordt gebruikt. "De manier van werken van de ar cheoloog zegt iets over de persoon Reuvens. Als jurist bleek hij ge neigd om alles zwart op wit te zet ten. Het aardige van hem is dat hij voortdurend met zichzelf op papier in discussie is. Dan schrijft hij: 'Hoe zit dat'? 'Ik denk dat...'. Die man moet de hele dag met zijn pen in de hand hebben gezeten", concludeert Brongers. Nazaten van Reuvens hebben zijn stukken goed bewaard. "Het is be- treuringswaardig dat na de dood van de archeoloog zijn bibliotheek moest worden verkocht. Zijn drie kinderen waren nog minderjarig en zijn vrouw mocht in die tijd niet er ven. Op de veiling kocht zijn vrouw een aantal boeken weer terug. Als alles nog bij elkaar was gebleven had of de Leidse universiteitsbi bliotheek of het museum de mooi ste collectie over oude archeologie in bezit gehad". De meeste belangstelling op de bijenmarkt gaat toch altijd uit naar de duizenden door elkaar krioelende bij en. (foto Loek Zuyderduin) tot imker gevolgd. Wij hechten er tus ook bijenvolken zijn. Daarom schonken en de beginnend imker veel waarde aan dat er in de Hor- hebben we de Hortus de korf ge- een bijenvolk", aldus Neve. van onze redacteur Henny van Egmond LEIDEN - De discussies over het dramatische verlies bij de gemeen teraadsverkiezingen houdt de Leid se PvdA nog volop bezig. Een en quête onder de leden, een speciale vergadering waar de partijcultuur centraal staat en een clubblad vol met artikelen van leden op zoek naar dé oorzaak. De Leidse PvdA heeft zelfs een werkgroep ingesteld van 'verontruste partijgenoten', die nadenkt over de toekomst van de partij. Hoewel de discussie in elke laag van de Leidse sociaal-democratie lijkt te worden gevoerd, gaan de uit spraken niet zover als bij voorbeeld in Groningen. Daar is al aangekon digd dat twee zittende PvdA-wet- houders over twee jaar het veld moeten ruimen. Zij worden teveel geïdentificeerd met de 'oude' PvdA en moten plaatsmaken voor nieuwe krachten. De nieuwe wethouders hebben dan nog twee jaar om zich in te werken, voordat er nieuwe ver kiezingen zijn. LEIDEN - Een computerbeurs in de Groenoordhallen heeft enkele duizenden bezoekers getrokken. Op de beurs, georganiseerd door de Computer Users Club (CUC), kon den computers en toebehoren wor den gekocht, maar waren ook vere nigingen aanwezig om informatie te geven. De CUC is in Leiden gevestigd, maar het is volgens woordvoerder Wouter Alexander een internationa le club. "We hebben een Belgische afdeling, zelfs een heel kleintje in Luxemburg. En onze leden zitten werkelijk overal. We hebben leden in Finland maar ook in Zuid-Afri- ka. In totaal hebben we nu 1500 le den". Het ledental was de directe aan leiding tot de beurs. "We willen graag meer leden krijgen. En dan moet je bekender worden", vertelt de CUC-zegsman. De club is twee maanden in touw geweest om de beurs die zaterdag de helft van de Groenoordhal in be slag nam op poten te zetten. "Je kunt wel zeggen dat we dag en nacht hebben gewerkt. Dit keer hebben we nog maar de helft, maar volgend jaar hopen we de hele hal te hebben. Met wat meer voorberei dingstijd moet het mogelijk zijn nog meer handelaren en andere clubs hierheen te krijgen". Behalve de verkoop van compu ters en alles wat daarbij hoort, ston den veel clubs op de beurs met ei gen ontwikkelde programma's en veel public domani software, pro gramma's die bijna tegen kostprijs worden verkocht. Ook de CUC ver koopt eigen ontwikkelde program- "Het doel van onze club is het promoten van de computerhobby op een positieve manier. Op onze clubdagen, die we overal in het land houden, mag ook niet illegaal wor den gekopieerd. We letten daar heel streng op. En computerkrakers zijn bij ons ook aan het verkeerdé adres. Mogelijkheden waren er zaterdag voldoende om allerlei programma's en computers uit te testen op de eerste Leidse computerbeurs. (toto Loek Als je dergelijke regels stelt, bete- de kwaliteit leden hebt". kent het wel dat je ledental niet snel De CUC is te bereiken via postbus toeneemt, maar ook dat je een goe- 202, 2300 AE Leiden. Brandje nabij J anvossensteeg LEIDEN - De Leidse brandweer heeft in de nacht van vrijdag op za terdag een beginnende brand ge blust op de hoek Haarlemmer- straat/Janvossensteeg. Onbeken den hadden een hoop afval, dat op de hoek van de straat lag, in brand gestoken. De vlammen sloegen zo hoog op dat de kozijnen van de ver dieping vlam vatten. Een buurtbe woner, die het vuur met een poeder blusser te lijf ging, kon in eerste in stantie voorkomen dat de brand uit de hand liep. De Leidse brandweer was snel ter plekke om het vuur te blussen. J.A. Brongers doet onderzoek naar de oprich ter van het Rijksmusem van Oudheden. "Die man moet de hele dag met zijn pen in de hand hebben ge zeten". (foto Jan Tijdens die bewuste vergadering werd vooral het aan de kant zetten van D66 besproken. De democraten mochten ondanks een enorme ver kiezingswinst niet meedoen aan de college-onderhandelingen. "Ik be gin heel goed te begrijpen waarom ons, de PvdA, arrogant gedrag wordt verweten. Ook wordt me nu duidelijker wat mensen bedoelen met nep-inspraakavonden en schijndemocratie. Deze avond was er een fraai voorbeeld van", schrijft Nelleke Bouman. Maar volgens afdelingsvoorzitter Koen Holtzapffel en fractieleider Steven de Vreeze ligt het niet aan het beleid dat de PvdA voert. Holt zapffel wil dat zijn afdeling meer de wijken ingaat. Niet zomaar, maar met een boodschap. Het beeld van de partij moet zo worden verbeterd. Bovendien hebben de contacten met de Leidenaars als voordeel dat de PvdA op de hoogte raakt van 'hun concrete dagelijkse problemen op het gebied van openbare orde, verkeer en milieu, wonen en werk loosheid'. Voorwaarde is dan wel, beseft Holtzapffel, dat met die opmerkin gen uit de buurten iets moet worden gedaan. "Als we zelf niets te vertel len of te beloven hebben, hoeven we de wijken niet in te gaan". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7