Japanse' president Fujimori van Pern Vorming coalitie voor Havel niet eenvoudig De Klerk laat politieke gevangenen vrij Kandidaat van armen predikt verzoening V Gevaar op afscheiding Quebec lijkt bezworen Praag vlagt voor overwinning Burgerforum IR A blundert bij aanslag: 17 gewonden slllndJIWJI». LIMA (Rtr/DPA/AFP/UPI) De onafhankelijke kandidaat Alberto Fujimori heeft giste ren de presidentsverkiezingen in Peru gewonnen. Volgens de officieuze uitslag heeft de zoon van Japanse immigranten 55 procent van de stemmen gekregen, waarmee hij ruim schoots voorbleef op zijn tegenstander, de schrijver Mario Vargas Llosa, die inmiddels zijn nederlaag heeft toegegeven. OTTAWA (UPI/Rtr) - Het gevaar op afscheiding van het franstalige Quebec lijkt dit weekeinde bezwo ren. Premier Mulroney van Canada en de premiers van de provincies bereikten na zeven dagen van moei zaam overleg overeenstemming over het uit 1987 daterende 'ak koord van Lake Meech' dat Quebec de bevoegdheid geeft zijn franse taal en cultuur te behouden en te bevorderen. De tijd dringt, want op 23 juni loopt het akkoord van Lake Meech af en Quebec heeft gedreigd afscheiding te overwegen als niet al le provincies het akkoord voor de 23ste ondertekenen. Het lot van de Canadese eenheid is nu in handen van het kleine, ver armde eiland Newfoundland en zijn 570.000 inwoners. Als enige Canadese provinc' niet het Akkoord een aparte samenleving wordt er kend. De premier van Newfoundland heeft een slag om de arm gehouden. Zijn instemming hangt af van het oordeel van de eilandbewoners en Alleen Newfoundland vormt nog een probleem. Het eiland, waar slechts 570.000 van de 26 miljoen dum aan de eilandbewoners voorleggen of dat hij het aan parlement zal voorleggen. Voor Quebec is aanvaarding heeft het nog het akkoord voorwaarde voor de Lake Meech kenning door Quebec zal werkloosheid van 17 procent, de het hoogste van het hele land. Premier Wells van Newfoundland is vooral 'an bang dat, wanneer Quebec een spe er- ciale status krijgt, de rechten van de engels sprekende minderheden amendement dese grondwet van 1982. Die heeft de franstalige provincie in het ge- Quebec als de franstalige provincie altijd drang komen. PAGINA 5 Volgens peilingen is een meer derheid van de bevolking van New foundland tegen het akkoord van Lake Meech. Andere peilingen wij zen erop dat in Quebec het aantal voorstanders van afscheiding toe neemt en dat de inwoners van de provincie die bij een referendum in 1980 nog tegen afscheiding stem den, nu meer dan ooit naar sepratis- me neigen. De strijd over het amendement heeft lang geduurd. De andere Ca nadese provincies waren het niet eens met de bevoegdheden die het Akkoord van Lake Meech aan Que bec zou geven. Dit weekeinde kwam het uiteindelijk tot een be ginsel-afspraak waarbij het ak koord van Lake Meech werd onder schreven en tegelijkertijd werd be sloten te proberen de senaat te her vormen, die nu bestaat uit niet-ge- kozen leden en wordt gedomineerd door Ontario en Quebec. Fujimori, die op 28 juli het presi dentschap overneemt van de soci aal-democraat Alan Garcia, riep gis terenavond op tot de vorming van een regering van nationale eenheid. Voor de verkiezingen had hij ver klaard een kabinet te willen vormen van voornamelijk partijloze techno craten die pragmatische oplossin gen moeten zoeken voor de econo mische crisis. Vargas Llosa en Fujimori kwa men gisteren tegen elkaar uit in de tweede ronde van de presidentsver kiezingen. Bij de eerste ronde op 8 april had geen van de kandidaten de vereiste absolute meerderheid be haald. De behoudende Vargas Llo sa, die kandidaat stond voor het De mocratisch Front, wenste Fujimori enkele uren na de sluiting van de stembussen geluk met zijn over winning. De verkiezingsdag had een rustig verloop. De regering had strenge veiligheidsmaatregelen getroffen gramma van harde bezuiningsmaat- regelen om de economie te doen op leven en de hyperinflatie van 2000 procent per jaar een halt toe te roe- pen. Immigrantenzoon Fujimori nadaThêt mablstlsche SenderoLu- (51). keerde zich tegen de plannen (Lichtend Pad) terreuraan- i Vargas Llosa en bepleitte voed- slagen had gepleegd. In Huancayo selsubsidies en prijsmaatregelen, in de Andes werd een stemlokaal waarmee hij de steun door de guerrillabeweging Sendero 'creeg- Luminoso opgeblazen. Daarbij kwam minstens een kiezer om het leven. Ook werden drie broers door leden van Lichtend Pad doodge schoten. De opkomst lag in de eer ste uren zeer laag. De voetbalgekke Peruanen toonden gisteren meer belangstelling voor de wedstrijden van Tsjechoslowakije en Brazilië. De 54-jarige schrijver Vargas Llo- sa voerde campagne met een pro- Duizenden arrestaties in Pakistan KARACHI (AP) De Pakistaanse politie heeft na een maand van etni sche onrust meer dan 3300 i 'Duitsland mag NAVO-lid blijven 20 miljard Fujimori stelt de ontwikkeling van de economie boven die van het militaire apparaat en ziet hard op treden van de politie als beste ma nier om de linkse opstand en de drughandel te bestrijden. De werk loosheid is bijzonder hoog en daar bij komt nog eens het geweld van Sendero Luminoso, dat al tien jaar actief is in Peru en naar schatting 5.000 strijders telt. De 51-jarige Fujimori was de kan didaat van Cambio '90 (Verandering '90), een partij die hij twee jaar gele- den oprichtte. Hij kreeg vooral dezuiae- steun'van de linkse partijen en de APra> de partij van Alan Garcia die nog president is. Fujimori gearresteerd bij razzia lijke provincie Sindh, door functionarissen meegedeeld. lcolUlCui ia Op 4 juni zijn de arrestaties be- iandbouwexpert en jarenlang gonnen in Sindh, het politieke ^or machtscentrum van de regering, wa< zeiden politiefunctionarissen die pohtieknog'vrijwel voor wilden blijven. Sindh, 'het financiële en indus triële hart van het land, wordt al ja ren geplaagd door een golf van bloedige etnische onlusten. Sinds niiijaiu VVC0llC40C 15 mei zijn er meer dan 400 mensen Moskou bereid zijn de bezwaren te- gedood bij gewelddadige confron- gen een Duits lidmaatschap van de J ff tussen voornamelijk au- NAVO te laten varen, heeft het tochtone Sindhi s en Mohajirs, isla- Westduitse weekblad Der Spiegel mitische Indiase immigranten Vol- dit weekeinde bericht. Ook wil Mos- 6ens de politie zijn leden van beide kou ook dat de militaire structuur groepen gedood bij de razzia s inde van het Atlantisch bondgenoot- drie grootste steden van Smdh; Ka- universiteit in Lima, enkele maanden geleden in de onbekende. Bij de eerste verkiezingsronde in april kwam hij als een verrassende tweede uit de bus. zie ook pagina 2: Fujimori weet alleen wat hij niet wil 'Stembiljet voor Bulgaarse partij ontbrak veelal' (vervolg v i 1) Karikaturen van politieke kopstukken verhoogden de stemming bij de Bulgaarse verkiezingen i de hoofdstad Sofia. JOHANNESBURG (GPD) De ring en het ANC overeenstemming schap in politieke richting wordt omgebogen, aldus het blad. Vol gens Der Spiegel heeft Sovjet-mi nister Sjevardnadze van buiten landse zaken het bedrag van 20 mil jard genoemd in een brief aan zijn Westduitse collega Genscher. In een vraaggesprek met de West duits omroep WDR wilde Genscher niet op het door Spiegel genoemde bedrag ingaan. Wel zei hij dat nog steeds besprekingen gaande waren met de Sovjet-autoriteiten. "Wij zijn vanzelfsprekend voorstander van nauwere economische en financiële samenwerking. Wij zijn daartoe be reid en we praten daarover met de Sovjets", zei Genscher. Buitenland kort Vliegtuigkaping Een 17-jarige jongen uit de Sovjetu nie heeft een vliegtuig op een bin nenlandse vlucht gedwongen uit te wijken naar Stockholm, door te dreigen met een namaak handgra naat. De politie arresteerde de jon gen meteen na landing op het vlieg veld Arlanda bij Stockholm. De 114 passagiers zijn ongedeerd. Het toe stel werd gekaapt tijdens een vlucht van Minsk naar Moermansk. Onderzoek Zaïre Volgens de Belgische minister Eyskens van buitenlandse zaken is Zaïre bereid een internationale commissie toe te laten die een on derzoek moet gaan instellen naar het vermeende bloedbad in de zui delijke universiteitsstad Lumbum- bashi. De moordpartij, ill op 12 rachi, Hyderabad en Sukkur. Het geweld, waardoor premier Benazir Bhutto de greep op het land dreigt te verliezen, heeft haar ge dwongen het leger in te zetten om de provinciele regering, geleid door Bhutto's Pakistaanse Volkspartij, bij te staan orde en gezag te herstel len. Zuidafrikaanse regering heeft zater dag 48 politieke gevangenen, vrij wel allen lid van de oppositiebewe ging ANC, vrijgelaten. De vrijlating was vorige week al aangekondigd door president Frederik de Klerk als een 'gebaar tegenover het ANC'. De Klerk maakte ook bekend dat vertegenwoordigers van de rege- hadden bereikt over vrijlating 1 alle politieke gevangenen, maar dat de leiding van het ANC tot 10 juli de tijd wilde om haar reactie op dit ak koord te bepalen. De vrijlating van alle politieke ge vangenen is één van de eisen van het ANC voor er kan worden onder handeld met de regering over een politiek bestel. Een andere CIA heeft in 1962 een belangrijke aarde ^betreft ^de opheffing rol gespeeld bij de arrestatie van de Zuidafrikaanse vrijheidsstrijder Nelson Mandela. Dat staat de noodtoestand, regering voor een groot deel tege moetkwam. Alleen in de provincie bericht van de Amerikaanse Natal, die verscheurd wordt door nieuwsdienst Cox News Service, een burgeroorlog tussen aanhan gers van het ANC en de Zulubewe- ging Inkatha, nog van kracht. Met haar gebaar wil de regering gen voorzagen die nodig war^n niet alleen haar goede wil beklemto- Mandela te kunnen arresteren, nen, maar ook de pleidooien ont krachten van ANC-leider Nelson Mandela voor het handhaven de noodtoestand agenten in 1962 de Zuidafrikaanse veiligheidsdienst van de inlichtin- SOFIA/PRAAG (GPD/Rtr/AFP/ DPA/UPI/AP) De Bulgaarse par tij UDK maakte aan het einde van de dag melding van onrechtmatig heden bij de verkiezingen. Volgens het oppositionele samenwerkings verband ontbraken op veel plaatsen blauwe stembiljetten (de kleur van de UDK) en waren op zeker 500 van de in totaal 12.000 stembureaus gaan onafhankelijke buitenlandse waarnemers aanwezig. De tweede verkiezingsronde is vastgesteld op 17 juni. Dan gaat het om de zetels waarvoor in de eerste ronde geen van de kandidaten een absolute meerderheid heeft be haald. De voornaamste taak van het nieuwe parlement zal bestaan uit het opstellen van een nieuwe grond wet voor de invoering van democra tische en economische hervormin gen. De socialisten willen geleidelij ke economische hervormingen, ter wijl de Unie van Democratische Krachten snel wil overstappen op een markteconomie naar westers model. Voorts zal het parlement binnen 18 maanden een nieuwe grondwet te vervaardigen. Daarna moet het zichzelf ontbinden en wor den nieuwe verkiezingen uitge schreven. Naast de SPB, de UDK en de Boe renpartij zullen waarschijnlijk de partij van de Turkse minderheid en een nationalistische lijst de kies drempel van vier procent weten te overschrijden, waardoor zij zijn ver zekerd van een aantal zetels in het parlement. De CIA had geheime agenten bin nen Mandeia's organisatie, het Afri kaanse Nationale Congres (ANC), sancties tegen Pretoria. Mandela omdat de Amerikanen bang waren komt vandaag aan in Bonn, de der- dat deze organisatie de bevriende de Europese halte op zijn zes weken Zuidafrikaanse regering omver zou durende reis langs dertien landen in kunnen werpen en in andere Afri- Europa, Amerika en Afrika. Eerder kaanse landen destabiliserend zou bezocht hij Frankrijk en Zwitser- werken, land. Mandela en De Klerk zijn verwik keld in een gevecht om de gunst van de buitenwereld. De Klerk wil ver- lichting van de sanctiedruk als belo- elk gegeven moment bevond* maar Niet alleen gaf de Amerikaanse geheime dienst door, waar de in die tijd voortvluchtige Mandela zich op elk gegeven moment bevond, maar ning voor zijn hervormingsbeleid, ook hoe hij gekleed was. Het was op terwijl Mandela juist de druk wil gr0nd van die informatie dat de als handhaven om te voorkomen dat de chauffeur verklede Mandela augus- regering gas terugneemt. Het sanc- tus 1962 in de buurt van Durban tiebeleid staat hoog op de agenda kon worden aangehouden. Eerder Ld? EG-top, die over twee weken al circuleerden berichten dat de in Dublin wordt gehouden. CIA/Mandela CIA hand- en spandiensten hebben verleend bij de arrestatie Mandela. De CIA weigerde in De Amerikaanse geheime dienst het weekeinde elk commentaar. Vluchtelingen van de Mano- en Gio-stammen zoeken bescherming i hoofdstad Monrovia. Zij zijn bevreesd voor acties van de Kran-stam va MONROVIA (AP/AFP/Rtr) - De Verenigde Staten zijn gisteren be gonnen met de evacuatie van Ame- de nacht rikanen uit de Westafrikaanse staat tientallen stu- Liberia, waar een burgeroorlog denten het leven hebben gekost. woedt. Met de eerste vlucht met een van Air Guinea gecharterd vliegtuig WapCllS geStOien werden 120 Amerikanen, vooral Vier of vijf gewapende mannen kinderen, van Monrovia naar Abid- hebben zaterdag een infanterieka- jan gebracht, de hoofdstad van zerne in het Belgische Marche-en- Ivoorkust. Famenne overvallen en 21 vuurwa- u pens en munitie buitgemaakt, heeft Het regeringsleger heeft alleen de plaatselijke openbare aanklager - bekendgemaakt. Soldaten die het 1 wapendepot bewaakten werden door de aanvallers overmeesterd. Twee soldaten raakten lichtge wond. EG/Roemenië De Europese Gemeenschap en Roe menië hebben een verdrag over sa menwerking op het gebied van han del en economie ondertekend, zo heeft de EG gisteren in Brussel be kend gemaakt. Het verdrag met Roemenië heft handelsbeperkin gen op en breidt de tien jaar oude handelsovereenkomst voor de in dustrie uit met landbouwproduk- ten en economische samenwerking. Tunesië De oppositie heeft de gisteren in Tu nesië gehouden gemeenteraadsver kiezingen geboycot. Naast de rege ringspartij RCD van president Zine el Abidine Ben Ali namen in slechts twaalf van de 250 kiesdistricten on afhankelijke kandidaten deel. Door de boycot is het vrijwel zeker dat de Constitutioneel-Democratische Partij in de meeste gemeenten de meerderheid zal halen. Burma verkiezingen De Nationale Liga voor Democra tie, de oppositiepartij in Burma, heeft de parlementsverkiezingen gewonnen. De Butinaanse kies commissie heeft uit gisteren offi cieel bekendgemaakt. De officiële telling van de op 27 mei gehouden verkiezingen, de eerste in dertig jaar, liet zien dat de NLD 251 van de 492 zetels in het parlement heeft veroverd. Amerikanen weg uit Liberia nog de hoofdstad Monrovia i den oude strijd. Het Rode Kruis is in het buurland Sierra Leone op zoek naar onder dak voor zo'n 10.000 Liberiaanse vluchtelingen, die hun land vanwe- han- ge de bloedige burgeroorlog heb- den, de rest van het Afrikaanse land ben verlaten. De kerkleiders in Li- is ingenomen door het Nationaal beria hebben erop aangedrongen Patriottisch Front. De Liberiaanse dat de regering maatregelen neemt regering en de opstandelingen l te voorkomen dat wraakacties der aanvoering van Charles Taylor worden ondernomen tegen de Gi banden heb- Vliegtuig verliest bijna piloot LONDEN (Rtr) Een passagiersvliegtuig heeft gisteren een noodlan ding gemaakt in Zuid-Engeland nadat het vliegtuig bijna zijn piloot had verloren. Op ruim zeven kilometer hoogte sloeg de voorruit eruit waardoor de gezagvoerder naar buiten werd gezogen. De alert optre dende bemanning, die de kapitein bij zijn benen grepen, wist erger te voorkomen. Dit heeft de politie zondag bekendgemaakt. De gezagvoer der is door het ongeluk ernstig gewond geraakt. Voorzitter Baksteen van de Vereniging van Nederlandse Verkeers vliegers reageert onthutst: "Een ruit van de cockpit mag nooit kunnen breken. Die is opgebouwd uit vijf lagen en kan hooguit barsten als ge volg van oververhitting door een storing in het verwarmingssysteem. Ik ga ervan uit dat de gezagvoerder niet in de riemen zat, anders had hij nooit uit het vliegtuig kunnen worden gezogen". Dat de man die een kwartier lang in de buitenlucht heeft gebundeld, het ongeluk heeft overleefd, noemt Baksteen een wonder. "Op een hoogte van 7.000 meter is de temperatuur 25 tot 30 graden onder nul". PRAAG Dat de burgers van Tsjechoslowakije alle vertrouwen in president Havel en zijn partij, het Burgerforum, hebben, blijkt Vooral de openluchtuitvoering en de socialisten, in de opiniepeilin- van Smetana's Ma Vlast (Mijn va- gen toch nog serieuze kanshebbers, derland) op het Oude Plein in de hebben geen vand drieën 'de kies- stad werd een plechtige viering van drempel van vijf procent weten te de overwinning. Havel was er per- halen die nodig was om in het parle- merking. en datzelfde geldt soonlijk aanwezig, en toen de presi- ment te komen. Waarschijnlijk heb- Slowaakse Nationale Partij. Moravische minderheid. De com munisten komen, al zijn ze de twee de partij in het land, uiteraard abso luut niet als coalitiepartner in aan neklaar uit de klinkende verkie- groeten, klonk zijn dent opstond om de menigte te be- ben veel aanhangers van deze partij i die partij. De zacht, later luider uit duizenden jui- het land liggen chende monden. eerst op het laatste moment toch beslo ten op het Burgerforun men, omdat ze bang waren dat ze hun stem anders weg zouden gooj- Het is jammer, want het zou om verschillende redenen beter ge weest zijn als ze wel in het parle- de zetels ment hadden gezeter). De samen stelling van de volksvertegenwoor diging is nu wel wat erg eenzijdig geworden. Burgerforum heeft van meet af laten weten niet alleen te zingsoverwinning politieke kaarten duidelijk op tafel en het Burgerfo rum krijgt de absolute meerderheid Krittprip' in het parlement. Maar er kunnen nog wel eens moeizame politieke Maa.r de sfeer was ni^t overal even weken volgen. Want de vorming vr°Ujk. De communisten hadden van een regeringscoalitie, zoals pre- weliswaar een verkiezingsfeestje sident Havel die graag wil, is er met georganiseerd, maar de opkomst deze uitslag niet simpeler op gewor- fas n?u niet echt geweldig. In een den. katterige zaal stonden enkele tien- Dat nam niet weg dat veel Forum- tallen mensen tegen elkaar te beto- aanhangers dit weekeinde hun gen dat hun aanhang van 13 procent niuul vreugde over de overwinning niet °nder de gegeven omstandigheden, te SOciale en economische verande- onder stoelen of banken staken. met s'ec;A was- daar bad- ringen die Tsjechoslowakije Overal in Praag werd gevlagd en de fn zf no^ gelijk mee ook, maar de - stad gonsde zaterdagmiddag en - s*eer kwam er desondanks niet in. avond van de activiteiten. Op de be langrijkste pleinen waren concer- Vooral bij de partijen die er min ten en overal waren enthousiaste of meer op hadden gerekend toch in aanhangers van het Forum die er het parlement te komen, hing een hun eigen feestje van maakten. Zo treurstemming. Het politieke spec- moeilijk was dat niet, want in de trum in Tsjechoslowakije is door de hoofdstad hadden zes van de tien verkiezingen drastisch uitgedund, i op de partij van Havel De laatste partij is de Hongaarse partij, in feite lijstverbinding van allerlei groepen van minderheden. Deze minder heidspartij is misschien minder on aanvaardbaar dan de Slowaakse, met nog geen drie procent van het parlement is het wel erg kleine coalitiepartner. van de eisen van Burgerforum zijn dat Zacher opstapt. Maar de verhouding tussen beide partijen is de afgelopën week ver der vertroebeld door de problemen rond Josef Bartoncik, een belangrij ke cristen-democratische parle- het parlement mentskandidaat die ervan wórdt verdacht voor de geheime dienst te hebben gewerkt. De affaire kwam vorige week woensdag, twee dagen voor de verkiezingen, in de publici teit dank zij een actie van de met het Burgerforum sympathiserende on derminister van binnenlandse za ken, Jan Ruml, die bij het tv-jour- naal inbrak om Bartoncik te ont maskeren. En dat heeft de christen democraten vrijwel zeker een groot Geheime dienst inecL di laten weien mei axicciT lc blijft de Christen-Democratische meet cu acn.cn weien nici aiiccn lc Tjn:p fKDTTi nvpr rii,r. rtnrrf,„„^ aantal stemmen gekost, willen gaan regeren. Gezien de gro- unie U^t->U) over, die ongeveer elf Jan uarnoeurscu. vo procent van de stemmen haalde. Vóór de verkiezingen rekende ei- komende jaren te wachten staan, ëenlyk iedereen op een coalitie tus- jn als het regerings- ser* Burgerforum en KDU, al was brede coalitie wordt wel duidelijk dat er tussen beide de keuze aan co- Partijen een aantal grote geschil- inmiddels niet Punten was. Eén van de grootste problemen was de christen-demo cratische minister van binnenland se zaken, Zacher, die volgens Bur gerforum veel te slap optrad tegen de geheime dienst. Bij coalitiebe- stemd. het goed zijn als het regerings beleid door ondersteund. Maar de keuze alitiepartners meer erg groot. Er zit eigenlijk maar één partij ïr het parlement waar het Burgerfo zonder enige problemen De groenen, de sociaal-democraten in zee wil, en dat is de partij van de sprekingen zal dan ook zeker één uarnogurscij, voorzitter van de christen-democratische bewe ging in Slowakije en zeer waar schijnlijk de nieuwe voorzitter van de Unie, heeft al laten weten dat de kwestie-Bartoncik voor hem een re den kan zijn om niet aan een coalitie mee te willen werken. Wat de chris ten-democraten steekt, is dat het Burgerforum niet eens toegeeft dat de affaire effect op het verkiezings resultaat kan hebben gehad. Zolang dat niet gebeurt is blijft samenwer king zeker een moeilijke zaak. Geen wanklank Bij de stemmingen in Tsjechoslo wakije zelf viel geen enkele wan klank waar te nemen, zo constateer den de internationale waarnemers van het Europese parlement en van de Amerikaanse Democratische en Republikeinse partijen, die de ver kiezingen een belangrijke stap noemden in de groei van de demo cratie in Tsjechoslowakije. De Eu roparlementariërs hadden wèl kri tiek op het verloop van de campag ne, die men te veel in het voordeel van Burgerforum vond. De opkomst onder de 11,2 mil joen kiesgerechtigden was 96,7 pro cent - het hoogste percentage bij de recente reeks verkiezingen in Oost en Midden-Europa. Drie regionale, dan wel naar afscheiding strevende, partijen kwamen over de kiesdrem pel: de Moravisch-Silezische Sa menleving, die burgers in centraal- Tsjechië vertegenwoordigt, haalde 17 zetels, de Slowaakse Nationale Partij 15 en de Coëxistentie-partij (die belangen van minderheden vertegenwoordigt, vooral van etni sche Hongaren in Slowakije), 11 ze tels. Van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN Veertien dagen na de moord op twee Australische toeris ten in Roermond heeft het Ierse Re publikeinse Leger dit weekeind op nieuw een vergissing begaan. Bij een bomaanslag op een gebouw van het leger in Londen raakten zater dagnacht 17 studenten gewond. Evenals de beide Australiërs twee weken geleden had geen van hen iets met het leger uitstaande. Het meest recente offensief van de IRA is gericht tegen 'zachte doelen', veelal onbewaakte militaire objec ten zoals scholen. Veel van de slachtoffers waren tot dusverre bur gers. De bom ging af op het dak van het hoofdkwartier van een speciale ar tillerie-compagnie. De explosie was zo hevig dat in een omtrek van hón derden meters ruiten aan diggelen gingen. Veiligheidsfunctionarissen van het dagblad The Independent, dat honderd meter verderop zijn kantoor heeft, werden door de ex plosie omver geblazen. De aanslag op het legergebouw vond plaats op de dag waarop sol daat Robert Davies ten grave werd gedragen. Davies was door een IRA-commando doodgeschoten toen hij op het station van Lichfield in Engeland op de trein zat te wach ten. Behalve met IRA-commando's heeft Engeland dezer dagen ook re kening te houden met een geheel nieuwe loot aan de terroristische boom: de ij veraars voor de rechten van het dier. Een aanslag in Bristol van deze activisten kostte gisteren bijna het leven aan een 13 maanden oude baby.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5