LEIDSCH DAGBLAD Klinkende overwinning Tsjechisch Biirgerforiiiri NODIG! Onderwijs woedend over plannen Ritzen ANDIJVIE EN VARKENSSCHNITZEL Klokgelui luidt actiedag in Speciaal Hollands team bestrijdt tankerbrand In Bulgarije zege van ex- comimmisten Nieuw kabinet Israël onzeker Italianen uitzinnig na de eerste overwinning 90 «N DRUKKERIJ 5ÉDELTABACH MAANDAG 11 JUNI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39262 Prijs fl. 1,35 LEIDEN/WARMOND De inwoners van Warmond worden woensdag morgen vroeg gewekt door klokgelui vanuit het verpleeghuis Mariënha- ven. Vanaf 7 uur wordt elke 5 minuten de (nood)klok geluid. Daarmee wordt een dag vol acties ingeluid, die landelijk wordt georgani seerd door de Nationale Ziekenhuisraad. In de regio wordt massaal deelge nomen aan de actiedag voor een betere cao en voor verlaging van de werk druk in de gezondheidszorg. Bij Mariënhaven wordt om 9 uur de vlag halfstok gehesen, gaan om half elf 300 ballonnen met sollicitatieformulieren de lucht in en worden bij kof fie en thee bitterkoekjes, kletskoppen en andere 'koekjes van eigen deeg' geserveerd. In de recreatiezaal zal de directie 's middags een bloemlezing geven van de klachten die zij dagelijks ervaart als gevolg van de overmatige werk druk. Onder het personeel gaan inmiddels steeds meer stemmen op om tot echte stakingsacties over te gaan. Hierover wordt dezer dagen druk over leg gevoerd. (Pagina 8: 'Gezondheidszorg in opstand') LEIDEN - Een 53-jarige Leide- naar is gisteravond laat zijn kin deren met een kapotgeslagen bierglas te lijf gegaan, omdat hij niet naar het wk-voetbal op tv mocht kijken. Volgens de Leidse politie wa ren er in het gezin al geruime tijd spanningen die gisteravond tot ontlading kwamen toen de vader door zijn kroost werd gehinderd naar West-Duitsland-Joegoslavië te kijken. In een opwelling sloeg de man een bierglas stuk en be dreigde met het gebroken glas zijn drie kinderen, een dochter van 25 en twee zoons van 24 en 18. In grote woede stak de man met het glas in op het drietal. De doch- Leidenaar gaat kinderen te lijf na ldjkverbod ter en de oudste zoon moesten met verwondingen in het gelaat en op het lichaam naar het Acade misch Ziekenhuis worden ge bracht voor behandeling. De jongste zoon bleef ongedeerd. De vader werd later in zijn woning aan de Lombokstraat door de po litie aangehouden wegens bedrei ging en mishandeling. De brandende tanker in de Golf GALVESTON/ROTTERDAM (GPD/Rtr/AP) - Onder leiding van een speciaal brandbestrijdingsteam van het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Tak wordt in de Golf van Mexico met man en macht gewerkt aan het blussen van het vuur aan boord van de Noorse olietanker Me ga Borg. De brand woedt in de pompkamer, waar zich zaterdag nacht een explosie heeft voorge daan. Twee van de 41 bemanningsleden kwamen bij de explosie om het le ven, twee anderen worden sinds het ongeluk vermist. Tien opvarenden liepen lichte verwondingen op. De Mega Borg vervoerde 120.000 miljoen liter ruwe olie en was af komstig uit Angola. De ontploffing had plaats op het moment dat een deel van de olie werd overgepompt naar een kleiner schip, de Italiaanse tanker Framura. TEL AVIV (GPD) - Ook vandaag is het nog niet zeker of Likoed-leider Shamir het vertrouwen krijgt van het Israëlische parlement, de Knes set. Van de met zeer veel moeite bij- eengeschaarde 62 parlementsleden, die Shamirs rechts-religieuze coali tie zouden steunen, zijn er vier die Weinig zon streeks 11 graden. Middagtemperatuur rond 17 graden. Noordelijke wind, zwak tot matig. chten voor woensdag tot en met zaterdag: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden, maar in het noordelijk kustgebied koeler. 22 PAGINA'S PRAAG/SOFIA (GPD/Rtr/AFP/DPA/UPI/AP) - De parle mentsverkiezingen in Tsjechoslowakije zijn op een klin kende overwinning uitgelopen voor de politieke groeperin gen die de communistische heerschappij hebben gebroken. In Bulgarije daarentegen stevent de voormalige communis tische partij op een grote zege af, met bijna de helft van de stemmen. Volgens een woordvoerer van Smit Tak verliest de brandende tan ker brandstof, maar verbrandt deze vrijwel geheel. De Mega Borg be vindt zich op dit moment zo'n 90 ki lometer ten zuid-oosten van Galves ton. De Amerikaanse kustwacht is bang dat grote hoeveelheden olie in zee terecht zullen komen wanneer het schip breekt en vervolgens zinkt. Uit het schip is inmiddels 26.000 liter ruwe olie gelekt. Giste ren en vanochtend deed zich nog een aantal explosies op het bran dende schip voor. Het vuur werd aanvankelijk met water bestreden door enkele sche pen uit de buurt omdat het brood nodige blusschuim nog niet was ge arriveerd. Zolang de brand woedt, - kan niets gedaan worden om de olie uit de tanker te halen of al eruit ge lekte olie op te r In Tsjechoslowakije wisten het Burgerforum en zijn Slowaakse zusterorganisatie Publiek tegen Ge weld, afgelopen vrijdag en zaterdag net niet de absolute meerderheid van stemmen te behalen. Maar door de verdeling van de reststemmen kan de partij van president Havel straks toch rekenen op de meerder heid van de zetels in het parlement. In het Tsjechische deel van het land behaalde het forum meer dan de helft van alle stemmen: 53 pro cent, maar de Slowaakse zuster 'Burgers tegen geweld' kwam niet verder dan ruim 32 procent. De twee partijen behalen waar schijnlijk met 46,5 procent van de stemmen 169 van de 300 zetels in de twee kamers van het Tsjechoslo- waakse parlement. De twee bewe gingen komen daarmee tekort voor de drievijfde meerderheid die nodig is om belangrijke grondwetsveran deringen of economische hervor mingen door te voeren. De grote verrassing vrijdag en za terdag was de tweede plaats van de communisten, die met ruim 13 pro cent op 48 zetels kwamen. De chris- Alphense Brug totaal ontwricht ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense Brug is vanmorgen om half elf tijdens het neerlaten to taal ontwricht geraakt. Een stalen ophaalstang brak af. De brug hangt totaal verbogen over het water van de Oude Rijn zodat ver keer niet meer over of onder de brug kan. "Een complete ontwrichting het maatschappelijk verkeer. Dit is erger dan de bom", aldus ge- meentevoorlichter P. Camphuij- Volgens hem is de oorzaak het dabacle nog niet bekend. De kraanwagen van een Gouds bedrijf kan de brug niet in het ga reel krijgen omdat het brugdek samen met het contragewicht 140 ton wegen. De kraan is slechts be stand tegen 110 ton. Later op de dag zou een kraan die 400 ton kan hebben arriveren. Volgens een provinciewoord voerder kan het wel een maand duren eer de brug is hersteld. Een pont is reeds besteld om in de ver vangende oversteek te voorzien. Vermoedelijk moet de brug in zijn geheel worden vervangen. ten-democraten eindigden met ruim 11 procent en 40 zetels op een teleurstellende derde plaats. Bulgarije De regerende socialistische voor heen communistische partij van Bulgarije heeft in de voorlopige uit slagen van de zondag gehouden parlementsverkiezingen een grote voorsprong genomen op de opposi tie. Volgens de Bulgaarse Vereni ging voor Vrije en Eerlijke Verkie zingen hadden de socialisten 48,3 procent van de stemmen gekregen, tegen de oppositionele Unie van Democratische Krachten 34,9 pro cent. In gebieden waar veel etnische Turken wonen behaalde de door Ahmed Dogan geleide Beweging voor Rechten en Vrijheden onge veer 80 procent van de stemmen, al dus het staatspersbureau BTA. De opkomst onder de 8,4 miljoen stem gerechtigden beliep volgens de Centrale Verkiezingscommissie dicht bij de 90 procent. (pagina 5: vorming coalitie niet cen- vouding voor Havel; Bulgaarse partij maakt melding van onrechtmatighe den bij verkiezingen) Met vlaggen en luid toeterend trokken Italiaanse supporters door de straten, zoals hier in Genua. Oorverdovend getoeter en een bedwelmende lucht van uitlaat gassen. Zo werd zaterdagavond in alle Italiaanse steden met uitzinnige vreugde de 1-0 over winning gevierd van Italië op Oostenrijk. Tijdens de wed strijd kon men in de verlaten straten van Rome een speld ho ren vallen. Alleen het geluid van krolse katten was te horen en het 'ach en wce'-geroep uit de ramen van de duizenden Romeinse fa milies achter de tv, wanneer een Italiaanse speler weer een kans miste. Toen de Siciliaanse voetbal ler Schillaci in de 78ste minuut het winnende doelpunt scoorde, was gelijk duidelijk hoe veel Italianen de rest van de nacht zouden doorbrengen: in de auto. Met vlaggen uit de raampjes en beukend op de claxon alsof er een ramp te wachten staat. Dat is de manier waarop men in Ita lië zijn vreugde op het gebied van voetbal uit. Het centrale Piazza Venezia-plein in Rome, waar de Italiaanse dictator Mussolini precies 50 jaar gele den de oorlog verklaarde aan Frankrijk, was de hele nacht lang een toeterende zee van blik. Geen auto kon meer voor- of achteruit. Voor de overgelukki ge voetballiefhebbers geen pro bleem. Evenmin als men de po litieverordening een probleem vond, waarmee voor de duur van 24 uur de verkoop van alcohol was verboden. Gisteravond gaven Brazilië en West-Duitsland hun visite kaartje af. Dankzij twee tref fers van Carcca wezen de Zuidamerikanen Zweden terug (2-1). Lothar Mattheüs was de grote man bij de ploeg van Bec- kenbauer. Met een 4-1 zege op Joegoslavië stelden de West duitsers hun kandidatuur voor de wereldtitel. Voorts incas seerden de VS een forse 5-1 ne derlaag van Tsjechoslowakije. Colombia had weinig moeite met dreumes Verenigde Arabi sche Emiraten. WK veel bekeken De eerste wedstrijden van het WK-voetbal hebben meer kij kers getrokken dan de afde ling Kijk- en Luisteronder zoek (KLO) van de NOS had voorspeld. De openingswed strijd Argentinië-Kameroen haalde een kijkdichtheid van 21 procent (bijna 2,5 miljoen mensen) en een waardering van 7,3. Best bekeken wed strijd was Italië-Oostenrijk met een kijkdichtheid van 25 procent. Hoogste score van de kijkers kreeg Brazilië-Zwe- den met een 7,4. Ter vergelij king: de best bekeken Europa Cup finale dit jaar, AC Mil- aan-Benfica, haalde een kijk dichtheid van 19 procent. De wedstrijd Brazilië-Zweden haalde gisteravond een kijk dichtheid van 23 procent. Vier procent van de Nederlanders koos ervoor om via de Duitse tv de wedstrijd West Duitsiand- Joegoslavië te volgen. DEN HAAG (GPD) - Studenten, universiteiten en hogescholen heb ben woedend gereageerd op de ka binetsplannen voor de studiefinan- ciëring. "Ritzen is nog erger dan voorganger Deetman", stelt de Lan delijke Studenten Vakbond (LSVb) naar aanleiding van het plan van de onderwijs-minister het collegegeld de komende vijf jaar met honderd gulden per jaar te verhogen. De uni versiteiten vrezen dat de plannen desastreus uitpakken voor studen ten ouder dan 26 jaar. Het kabinet bereikte vrijdag een akkoord over maatregelen die een einde moeten maken aan de over schrijdingen op de onderwijsbegro ting. De maatregelen moeten in 1995 leiden tot een besparing van 700 miljoen gulden, 50 miljoen meer dan in het regeerakkoord afgespro ken. Zo wordt de basisbeurs bevro ren. Het collegeld gaat omhoog. De periode dat een student aanspraak kan maken op studiefinanciering, wordt teruggebracht van zes naar vijf jaar. Studenten ouder dan 26 jaar krijgen geen (aanvullende) beurs meer. De studentenbond LSVb meent dat de kabinetsplannen funest zijn voor algemene toegankelijkheid van het hoger onderwijs voor alle De vier zijn woedend over het feit dat Shamir gedeeltelijk zelfs op pa pier vastgelegde beloften over kabi- netsposten, niet is nagekomen. De leider van de Arbeiderspartij Simon Peres toonde zich gisteravond in commentaar voor de Israëli sche televisie bezorgd over de gang van zaken. "De Shamir-coalitie is de meest extreem-rechtse regering, die Israël ooit gehad heeft. Het is ramp zalig. Shamir zal zich voor de vierde keer inzetten een Israëlisch-Pales- tijnse dialoog te torpederen". In 1977 was Shamir tegen de Camp David-akkoorden, waarop de vrede tussen Israël en Egypte is ge baseerd. In 1984 stemde hij tegen het terugtrekken van de Israëlische troepen, die twee jaar tevoren Liba non waren binnengevallen, en in 1987 torpedeerde hij de toen gehei me 'Londen-overeenkomst', die Pe res met de Jordaanse koning Husayn had uitgewerkt. Elke dinsdag en woensdag .hebben we groente en vlees in de aanbieding Andijvie, kilo Varkensschnitzel, gepaneerd, 1001 im 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. inkomensgroepen. "Hoe kan een verhoging van de collegegelden, een hogere studieschuld en een ver slechterde inkomenspositie de toe gankelijkheid waarborgen?", aldus Jaap de Bruijn, voorzitter van de studentenbond. Die visie wordt gedeeld door de hbo-opleidingen, gebundeld in de hbo-raad. De verwachting daar is dat een groot aantal studenten wordt afgeschrikt door de verho ging van de collegegelden met 100 gulden per jaar. De hbo-raad is "ge kwetst" omdat Ritzen de structuur van het hoger onderwijs op zijn kop wil zetten, zonder overleg vooraf. "Absoluut onaanvaardbaar", vindt de hbo-raad het plan om studies aan hogescholen tot drie jaar te beper ken voor studenten die al een athe neum- of mbo-diploma op zak heb ben. "Dictaten vooraf zijn onaccep tabel", aldus de raad. De universiteiten vrezen dat de plannen negatieve gevolgen heb ben voor oudere studenten. Een vijfde van alle studenten is ouder dan 26 jaar. Het kabinet wil hen het recht op een studiebeurs ontzeg gen. De mogelijkheid om via studie leningen in hun onderhoud te voor zien, blijft overigens wel bestaan. In zijn algemeenheid vinden de universiteiten dat het kabinet er geen blijk van geeft grote waarde te hechten aan een hoog opleidings peil in Nederland. De Tweede Ka merfracties van CDA en PvdA oor delen echter mild over de plannen. 'Noodzakelijk' en 'onontkoombaar' aldus de regeringsfracties. De WD vindt het 'onacceptabel' dat de stu denten eenzijdig de rekening krij gen gepresenteerd. De WD ziet verhoging van collegegelden als een 'doodgewone lastenverzwaring' waarvan vooral de middeninko mens de dupe worden. GESPREK MET RYZJKOV - De Litouwse premier Prunskiene is vandaag voor besprekeingen met Sovjet-premier Nikolaj Ry^jkov naar Moskou vertrokken. Prunskie ne zal mogelijk ook een ontmoeting hebben met president Michail Gor- batsjov. De Sovjetpresident heeft tot nu toe geweigerd met Litouwen over onafhankelijkheid te onder handelen. Hij eist dat de onafhanke lijkheidsverklaring wordt ingetrok ken. 071-89 92 41 Energieweg 25, Zoeterwoude Bouw nieuwe pier SCHIPHOL (GPD) - Ex-president directeur van de luchthaven Schip hol, J. W. Wegstapel sloeg vanmid dag de eerste paal voor de bouw van een nieuwe vliegtuigpier. Deze E- pier, de vijfde vliegtuigpier van Schiphol, is speciaal bestemd voor grote intercontinentale vliegtuigen als de Boeing 747-400 van de KLM. De nieuwe pier wordt 300 meter lang en 37,5 meter breed. Daarmee is de pier de breedste op Schiphol. CDA-PvdA eens: tweeverdieners wat meer belasten UTRECHT (GPD) - CDA-fractie- voorzitter drs. Brinkman vindt dat tweeverdieners wat meer belasting kunnen betalen omdat ze hun extra inkomsten vaak besteden aan meer luxe. De opbrengst daarvan zou moeten worden gebruikt om bejaar den die alleen van hun aow moeten leven of daarnaast maar een klein pensioentje hebben, een wat hogere uitkering te geven. Brinkman steunde hiermee zaterdag tijdens de CD A-partij raad in Utrecht een al eerder geuite P.vdA-wens. Met dit standpunt tekent zich in de Tweede Kamer een meerderheid af voor de herinvoering van de tweeverdienersregeling in de belas tingen. Bij de belastingvereenvou diging volgens Oort, werd deze re geling. tot groot verdriet van de PvdA, afgeschaft. Tweeverdieners gingen er begin dit jaar door de belastingvereen voudiging dan ook het meest op vooruit. De PvdA komt deze week waarschijnlijk met een uitgewerkt plan, waarin al te grote inkomens verschillen door de belastingver eenvoudiging worden weggewerkt. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts I 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement I 74,15" Ik neem een jaarabonnement 1 285,50" Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1