Schülaci in de rol van de verlosser Verenigde Staten legt Tsjechen niets in de weg IK*! v - MÊ£^ Lacatus ontmaskert de Sovjets 90 Bakker Mondiale A MAANDAG SPORT PAGINA 13 Colombia tevreden met Ideine zege FLORENCE (ANP/GPD) Voetbal is leuk. De Amerikanen ontdekken de voetbalcultuur, maar moeten nog heel veel leren. Kapitale dekkingsfouten resulteerden gisteren in Florence in een forse nederlaag van de Verenigde Staten (1-5) tegen een nauwelijks geïnspireerd Tsjechoslowakije. De Tsjechen kregen legio kansen op een presenteerblad, morsten er vele en benutten er vijf. Zelfs strafschop, de tweede, was niet aan Bilek besteed. 'Zi«PS BARI (ANP) - De zilveren Sovjetrussische ploeg van 1988 heeft zijn glans verloren. De vice-Europees kam pioen was zaterdag tegen Roemenië (0-2) geen schim meer van het elftal dat twee jaar geleden in de Bonds republiek in de finale met 0-2 van Nederland verloor. De zogenaamde kenners moesten zich zaterdag in Bari, waar 2000 Roemenen qp de tribunes zaten, op nieuw achter de oren krabben. De overwinning van Roemenië op de Sovjetrussen, behorend tot het rijtje kanshebbers, kwam bijna net zo onverwacht als de stunt die Cameroun vrijdag in de openingswedstrijd tegen wereldkampioen Argentinië uithaalde. De winst van Roemenië was minder spectaculair, maar even doeltreffend. Wie vooraf had beweerd dat na twee wedstrijden in Groep B Roemenië en Came roun de ranglijst zouden aanvoeren, had op meewari ge blikken kunnen rekenen in de trant van: „Ach hij weet niet beter." Twintig jaar na Mexico maakte Roemenië in het gloednieuwe San Nicola-stadion een uitstekende co me-back op mondiaal niveau. Voor 20.000 toeschou wers, er warën 42.709 kaarten verkocht volgens de or ganisatie, ontmaskerde Lacatus met twee doelpunten, waaronder een uit een strafschop, de aan slijtage on derhevig zijnde brigade van coach Lobanovski. Vlak voor rust verraste hij Dassajev vanaf de rech terkant in de korte hoek. Tien minuten na de hervat ting nam hij een cadeautje van scheidsrechter Cardel- lino dankbaar in ontvangst. De Uruguayaan oordeelde dat Tsjidijatoellin in het strafschopgebied de bal met de hand had geraakt. Het was een taxatiefout. Lacatus was het een zorg. Vanaf de elfmeterstip gaf hij Dassa jev geen schi.in van kans, 0-2. „Deze overwinning brengt ons dichter bij de volgen de ronde", oordeelde bondscoach Jenei. „Ik heb vaker gezegd dat wij voor geen enkele tegenstander bang be hoeven te zijn. De ploeg heeft bewezen ook zonder Ha- gi te kunnen spelen, Lacatus heeft de belangrijkste treffers uit zijn loopbaan gemaakt, maar ik wil hem niet apart complimenteren. Hij was gewoon één van de elf'. De revolutie in Roemenië heeft kennelijk inspire rend gewerkt op het nationale voetbalelftal. De tech nisch begaafde Oosteuropeanen speelden met veel wilskracht. De wil te winnen was bij de Roemenen duidelijker aanwezig dan bij de tegenstander. Die be woog zich met net zo veel moeite over de grasmat als Gorbatsjov heeft met zijn onderdanen in een aantal re publieken. De Sovjetrussen, met negen spelers die in München ook aanwezig waren, speelden plichtmatig en geprogrammeerd. Een beetje meer zorgvuldigheid zou de score voor de Roemenen nog hoger hebben doen uitvallen. Vooral Lacatus sprong slordig om met goede mogelijkheden. Rome op zijn kop na de treffer van de invaller Met een gerichte kopstoot tekent invaller Salvatore Schülaci de winnende treffer voor Italië o ONDERBROEKJES Met die Oostenrijkers in het oefen duel viel het nog mee. Die konden we nog hebben. Te dikke billen. En allemaal bomber-bovenbenen. Qua omvang dan. Snorren had den ze ook die een decennium te lang op de bovenlip waren blijven zitten. Maar het ergst waren die broekjes die onder de broekjes uit kwamen. Je weet niet wat je ziet. Wielrenbroekjes, wat moet je daarmee op een voetbalveld. Nee je keek naar die Waldheim-boys en er gebeurde niks met je. Het ego bleef intact. De Yugo's waren al wat bedrei gender. Ik bedoel, het is dat de ver loedering van het land van die ge zichten af te lezen is en datje ziet ruiken uit de mond, maar in aan leg hebben de nu door armoede ge tekende gezichten potentie tot mooi, mannelijk. De openingswedstrijd vrijdag. Argentijnen en Camerounesen op het veld. Dat werd al linker. Niet dat de Argentijnen bedreigend waren. Integendeel. Geen gezicht kan ik me ervan herinneren. En dat kleine immer huilende balle tje gehakt van een Maradonna, wie kijkt er óp als hij binnen komt? Maar bij Cameroun liepen Het elftal van de Verenigde Staten is in Italië om te leren. Voor de vol gende eindronde, in 1994, in eigen land. Coach Gansier nam een heel jonge ploeg mee. Gemiddelde leef tijd 23,3 jaar. de jongste van alle deelnemers. Met vijf zaal voetballers en in het doel een mislukte honk baller. De aanloop wees uit. dat de Ame rikanen het moeilijk zouden krijgen tegen Europese ploegen. Niet op en thousiasme, inzet, conditie. Wel op tactisch gebied. En op het gebied van de professionele overtredingen. De Amerikanen kwamen er achter dat de Italiaanse oud-internationaal Gentile geen woord loog, toen hij zei dat voetbal geen sport voor bal lerina's is. Tegen Tsjechoslowakije startte de Verenigde Staten fris. De Tsjechen werden tien minuten overdonderd door de dartele Ame rikanen. En gingen daarna op de in timidatie-toer. In de eerste helft maakten ze 22 overtredingen. Stuk voor stuk professionele. Tikje hier, tikje daar en de Amerikanen raak ten geïrriteerd. Reageerden naïef. De Tsjechoslowaak Kubik, speler van Fiorentina, kreeg de eerste gele kaart. De Amerikanen Meola (pro testeren) en Trittschuh volgden door domme overtredingen. In die fase namen de Oosteuropeanen ook afstand. Skuhravy kwam vrij voor doel door fouten van Cagiliuri en Armstrong (0-1) en Bilek mocht van elf meter inschieten na een kinder lijke overtreding van Windisch- mann op Hasek (0-2). Arbiter Rö- thlisberger floot zeker niet conse quent, was te clement voor de sub tiele overtredingen van de Tsjechen en trok vlot de gele kaart voor de op gewonden cowboys uit de Verenig de Staten. Dat proces zette in de tweede helft door. Bilek ging op de voet van Wynalda staan. De Ameri kaan gaf de Tsjech een harde duw en kreeg prompt rood. Vlak daarvoor had de vrij staande Hasek uit een hoekschop van PSV- er Chovanec 0-3 ingekopt. Met tien tegen elf verwierven de Amerika nen zich een veldoverwicht. Caligi- uri soleerde langs drie man inclu sief de doelman en scoorde 1-3. Ra mos kreeg de tweede treffer op de ROME (GPD) Salvatore Schillaci deed in de eerste wedstrijd van Italië zijn voornaam eer aan. De Sicili- aan ontpopte zich als 'de ver losser' van het gastland, door twaalf minuten voor het einde de enige treffer te scoren tegen Oostenrijk. Het doelpunt kwam als geroe pen, want een 0-0-gelijkspel had bondscoach Azeglio Vicini in grote verlegenheid gebracht. Door de treffer veranderde het gloednieuwe Olympisch Stadion van de eeuwige stad in een zee van geluk, terwijl een remise in de zondagskranten gepaard was gegaan met een lavast room yan kritiek die in het afgelopen jaar al vaker over de Azzurri was uitgestort. Nu werd er gesproken van een 'ver diend wondertje', terwijl er eigen lijk niets is veranderd: Italië speelt goed, maar het aantal treffers is te leurstellend laag in vergelijking met het vertoonde spel. In de laatste acht wedstrijden scoorden de Italia nen slechts drie doelpunten, die toevallig (of juist niet) allen op reke ning kwamen van invallers. De goal van Schillaci was zelfs de eerste sinds negen maanden uit een fraaie aanval. Vialli, die zelf in het blauwe shirt ook al dertien maan den droog staat, draaide bij de rech- terhoekvlag zijn bewaker Peel dol en gaf daarna een geniale voorzet op de schutter die tussen twee bewa kers in de bal in het Oostenrijkse doel kopte. Het stadion explodeer de en Oostenrijk legde zich versla gen neer bij de nederlaag. Wonder Schillaci was na afloop door het dol le: „Het was inderdaad voor mij een wonder. Het was mijn eerste bal contact, maar deze treffer is vooral de verdienste van Vialli. Wat een voorzet. En dan te bedenken dat ik dit jaar nog niet met mijn hoofd had gescoord". Door de overwinning kan Italië zich zonder problemen voorberei den op de rest van het toernooi. De rust in het trainingskamp Marino is voor een paar dagen yerzekerd. Ro me lijkt als zetel voor het grootste deel-van de tweede fase nu verze kerd, terwijl Vicini tegen de USA (aanstaande donderdag) weer met zijn aanvallers kan experimenteren. schoen, maar zijn schot vlOog via een Tsjechisch been voorlangs. Tsjechoslowakije werd wakker met de komst van LuhOvy. Skuhravy tekende voor zijn tweede treffer, die identiek was aan die van Hasek. Een hoekschop van Chova- necT| een kopbal van Skuhravy. Bi lek mocht in de slotminuten voor de tweede keer aanleggen van elf me ter. Hij wilde de legendarische straf schop van zijn landgenoot Panenka tijdens het EK van 1976 in de finale tegen de Bondsrepubliek imiteren en strandde op Meola. In de slotse conde maakte Luhovy er 1-5 van. Colombia Luis Cubillas keek vergenoegd. "Ja, dit is mijn spel. In Zuid-Ameri- ka noemen we dit 'fulbito". Fulbito is 'voetballetje', ook: zaalvoetbal. Korte tikjes, direct spel. Goed uitge voerd, zoals altijd al door Brazilië en door Cubillas met Peru op het WK van 1978, is het een genot om te zien. Met dubbele en zelfs driedrubbele een-tweetjes sneed Cubillas in Ar gentinië door de veraedigingën van Oranje en Schotland. Colombia-Verenigde Arabische Emiraten was zaterdag geen genot om te zien. Colombia is geen Brazi lië en niet eens Peru, en de Arabie ren kunnen helemaal niet voetbal len. Kwalitatief drong zich de verge lijking op met een wedstrijd uit de laagste amateur-divisies van Enge land, met dit verschil dat op het ei land de bal anderhalf uur lang van het ene in het andere strafschopge bied wordt gemept en de toeschou- Preud'homme met zonnebril VERONA (Reuter) - Michel Preud'homme mag in het doel met een zonnebril. Daarvoor zou de FIFA toestemming heb ben gegeven, verklaarde de Bel gische doelman zaterdag in Ver ona. De enige restrictie is dat de scheidsrechters ook akkoord gaan. De bondscoach kan eigenlijk niet meer om Schillaci heen, maar hij wilde de spits geen belofte doen ten aanzien van de aanstaande wedstrij den. De improductiviteit van zijn ploeg moet de vaderlijke trainer soms tot wanhoop brengen. Zaterdag verzuimde Carnevale tot tweemaal toe zijn ploeg in een vroeg stadium aan een voorsprong te helpen. De Napolitaan, die vol gendjaar bij AS Roma speelt, maak te een aangeslagen indruk, nadat hij een fraaie voorzet van Donadoni over een leeg doel had geschoten. Hij was daarna niet meer echt ge vaarlijk en Vicini verloste hem een kwartier voor het einde uit zijn lij den door Schillaci in te brengen. Drie minuten later was het raak. Carnevale was sportief genoeg om Schillaci na afloop te omhelzen, waarschijnlijk in de wetenschap dat hij zijn vaste plaats aan de Juven- tus-speler heeft vergeven. wer zich dus geen moment verveelt. Coach Carlos Alberto Pereira ex cuseerde zich voor het niveau van zijn Arabische ploeg door vast te stellen, dat hij met amateurs van doen heeft en dat de Aziatische lan den zich niettemin langzaam verbe teren. "Voor ons is het belangrijkste om mee te doen en ervaring te ver zamelen". De kijker is er klaar mee, maar accepteert de commerciële folklore van de eerste ronde, omdat er ook wel eens een verrassing valt. Niet als er een Aziatische verte- genwordiger op het veld staat, want sinds Noord-Korea in 1966 de voet ballerij verbijsterde door van Italië te winnen en in de kwartfinales te gen Portugal met 3-0 voor te komen, is er uit die contreien geen behoor lijk elftal meer afgevaardigd. Des ondanks raakte Pereira zo verbol gen over de laatdunkende opmer kingen richting zijn ploeg, dat hij in eens brutaal analyseerde dat de wedstrijd gelijk op was gegaan en dat de Colombianen alleen de kan sen beter hadden benut. "Om van Joegoslavië te winnen, zal Colom bia zich sterk moeten verbeteren", meende Pereira ook nog. Dat klopte wel. Carlos Valderra- ma vond dat Colombia zeker 50 beter kan. Iets beter kunnen de Co lombianen zeker. Valderrama niet", want die speelde een goede wed strijd. De Colombiaan met de blon de dread-locks blijft een opvallende verschijning. Donker snorretje, kleine plukjes donker haar onder de lippen, donkere wenkbrauwen, acht kleurige, stoffen armbandjes om de pols en dan die blond-rode pruik op het hoofd. Bondscoach Maturana kon na tuurlijk ook al moeilijk ontevreden zijn met de 2-0 overwinning, "In de eerste helft speelden we te traag, maar ook na rust hebben'we ons ni veau niet gehaald. In de eerste wed strijd van een groot toernooi betaal je altijd een tol. Argentinië met pun ten, wij met slecht voetbal". De vraag of zijn keeper Higuita, de overtreffende trap van Menzo, niet wat al te riskant speelt, was Ma- turama kennelijk al eens eerder ge steld. "Voetbal is net als het leven, dus vol risico. Zonder risico gaat het niet en is er ook niets aan". Bescheiden Voor Totó Schillaci kan het WK voorlopig niet meer stuk. Toen de meeste spelers van de Squadra twee jaar geleden op het EK actief waren, speelde hij bij het bescheiden Mes sina. Zelfs vorig jaar was hij voor het grote publiek een onbekende. Toen Juventus vorig jaar de topsco rer van de Serie B (23 treffers in 35 wedstrijden) presenteerde als de nieuwe vedette, werd de clublei ding in de nationale pers belache lijk gemaakt. Echter al na een maand op het hoogste niveau bleek Schillaci de koelbloedige schutter waarop niet alleen Juventus, maar ook Italië smachtend had gewacht. De pers maakte zich sterk voor zijn entree in de nationale selectie, maar Vicini voldeed pas in maart aan die wens. Schillaci speelde slechts twee wed strijden in de Squadra, voordat hij zaterdag als invaller Italië aan de be langrijke eerste overwinning van dit WK hielp. Het was een verdiende zege, hoe wel halverwege de tweede helft de Italianen zich uiterst kwetsbaar toonden, toen de Oostenrijkers het initiatief naar zich toe wilden trek ken. „In dit soort wedstrijden loop je als je zelf niet scoort het risico dat je uiteindelijk verliest. Gezien de extra spanning vanwege de ope ningswedstrijd die op de schouders van mijn spelers rustte, ben ik blij dat zij niet in paniek zijn geraakt. Ons doelpunt moest een keer ko men. We hebben ons niet laten ont moedigen, dat heeft me het meeste verheugd", meende Vicini. Top Die ervan uitgaat dat zijn ploeg pas over twee weken op zijn top zal zijn. „We zullen niet de fout maken, zoals in 1978, toen Italië met een vliegen de start op het einde niet meer voor uit was te branden. Elke speler in mijn selectie moet ervan uit gaan dat hij een keer aan de beurt komt". JURRIAAN VAN WESSEM zoveel aiieien, aai je op ueizeijae moment al vindt dat je zelfs on handig in je stoel zit. Sjonge, heeft u na afloop de reserves met de snelheid, van Carl Lewis het veld zien bestormen. Toch Cameroune sen, het deerde niet. Ze lopen in een andere, voor de slechtlezers overigens ook prachtigerace. Dat zal het zijn. Daarom raakte het niet. Net zo min als de Russen. Heeft u Russen op het veld zien lopen? Ik niet. Er liepen kuiltjes. Naamlo zen. Van elk vertrouwen en eigen waarde gespeenden. De Sowjetu- nie is op het veld al uiteengevallen tot elf sch immen. Maar dan zaterdagavond. Ita lië speelt tegen en met Oostenrijk. Ze kunnen erg goed voetballen, dat zie je zo. Titelkandidaat. Ze spelen prachtig mooi. Veel tech- De TV-uitzending van Italië - Oos tenrijk heeft een absoluut record opgeleverd in Italië. Het duel werd bekeken door bijna 24 miljoen men sen. Om exact te zijn: 23.939.000. Asti is boos op de Braziliaanse ploeg. Het dorp in Lombarijen heeft zijn beklag gedaan bij bondscoach Lazaroni. De Brazilianen zijn aller lei verplichtingen niet nagekomen. Bovendien weigeren spelers de lo kale pers te woord te staan. Het dieptepunt was wel, dat de Brazilia nen verstek lieten gaan op een voor de Zuidamerikanen speciaal geor ganiseerde receptie. Het Nederlands elftal zal maan dag dezelfde dagindeling volgen als een dag later, wanneer de eerste wedstrijd wordt gespeeld. Dat betekent dat er in plaats van 's ochtends pas 's avond wordt ge traind. Om negen uur in het stadion van Palermo. Bondscoach Leo Beenhakker zal dit programma ook bij de andere twee wedstrijden op de Italiaanse eilanden volgen. Hans Gillhaus is weer fit. De aanvaller van Aberdeen werd aan vankelijk na aankomst op Sardinië geplaagd door maag- en darmstoor nissen. Gisteren hervatte hij de trai ning. Jan Wouters en Gerald Vanen burg misten de training van zater dag. Beiden hadden last van hun en kel. Een dagje rust was voldoende. Zoals bondsarts Kessel voorspelde, trainde het tweetal zondag weer voluit. Richard Witschge zei gisteren 'met plezier' in het trainingskamp van het Nederlands elftal te zitten. "Na de wedstrijd tegen Joegoslavië was ik aanvankelijk geiiriteerd", al dus de Ajacied. Witschge werd dat duel gepasseerd. Op de eerste trai ningen daarna maakte hij, tot erger nis van Beenhakker, een matte in druk. "Ik wil spelen, maar dat lijkt me logisch", aldus de middenvelder. "Als ik een kans krijg zal ik die pak ken. Eerlijk gezegd verwacht ik niet dat ik die kans morgen krijg. Koem an zal wel op links spelen." Het Nederlands elftal blijft op Sicilië ongekend populair. On danks dat de bevolking tot diep in de nacht de overwinning van Italië op Oostenrijk had gevierd - doel punt van de Siciliaan Schillachi - waren zondagochtend opnieuw een kleine duizend bezoekers aanwezig bij de oefeningen van Oranje. Zelfs de doelpunten van Ronald Koeman bij het intrappen worden luid beju beld. Jan Ceulemans, 88-voudig inter national, zit bij het begin van het eerste WK-duel van België op de bank. België start het toernooi in Verona tegen Zuid-Korea. niek. Maar het is één grote aan slag op het mannelijk ego om naar die gasten te kijken. Je zal maar net in bad zijn geweest en je opgetuigd, vet in het haar, goed geurtje op, vol verwachting want het is zaterdagavond weer voor de buis begeven hebben. Baf, de eer ste Italiaan 'close'. Prachtige naam eronder. Wie zal ik noemen Maakt niet uit, er loopt geen bal oog, krompoot of diknek bij. Geen verkeerde matjes in de nek. Geen ongecidtiveerde snorren ofte wit te benen. Al runde je zelf een schoonheidssalon, je zou niet we ten wat je nog aan de Romeinse koppen toe zou moeten voegen. Je durft na verloop van tien minuten bij God niet meer in de spiegel op de schoorsteen naast de t.v. te kij ken, Bij elke close-up voel je je af zichtelijker worden. Meer boer ook. Altijd zul je de after-shave gebruiken die zij net hebben afge zworen. Hèhè, rust. Allemachtig, nu be ginnen studiogast Schinkels en presentator Smeets er ook al over. En ze gaan ook nog Maartje van Weegen erbij betrekken. Of zij het ook mooie mannen vindt. Doe nu niet. Vraag nu niet. Want Maartje heeft voor mij wel wat. En nu gaat ze zeggen op welke Italiaan ze het meest valt. Ze heeft niet kunnen ontdekken of ze onderbroekjes dragen, zegt ze. Ik krimp ineen. Zie je het, op zulk soort types val len vrouwen. Of ze onderbroekjes aanhebben. Geen vrouw die bij het aanschouwen van zo'n Ro meinse godheid denkt aan een goed gesprek. Maar dan, dan zegt Maartje een beetje zachtjes, want haar op merking over die broekjes zit haar een beetje dwars: "Ik val nietzo op die Slavische mannen". Wat zegt ze daar. Het jubelt in mijn oren. Waarom krijgen we daar geen herhaling van. Mart vraagt niet waarop Maartje dan wél valt. Hoeft ook niet. Ik weet het. Mijn Maartje valt op grote blonde mannen. En een brilletje mag.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13