Oranje-team krijgt toch nog Vleugels' Het gaat toch vooral om de knikkers Egypte bereidt zich voor in de sauna 'vly Ubregls kiikt mee Politie Sicilië in staat van paraatheid PAGINA 12 SPORT MAANDAG Van onze verslaggever Albert Geesing MILAAN Italianen zijn dol op helden. Ze aanbidden ze. Daarom keek donderdagavond, een etmaal voor de openingswedstrijd van het WK 1990, geen Italiaan vreemd op van de zevenmans politie-escorte voor en achter het busje met Diego Armando Maradona. De escorte voor de president van zijn land, Carlos Menem, bestond uit één schamele motor agent. Met loeiende sirenes, dat wel. Onderscheid moet er zijn, nietwaar. Zeker in een land waar de voetbalgekte toch al geen grenzen kent en sporthelden worden vereerd als halfgoden. 'Diego, sei il nostro Dio' - Diego, jij bent onze God - verkondigden spandoeken, toen Napoli onlangs voor de tweede keer Italiaans kampioen werd en het zuiden wraak kon nemen op het gehate noorden van Italië. De gekte bereikt echter een absolu te climax als het uur U nadert voor de Squadra Azzurra. Italië zal en moet wereldkampioen worden, met minder nemen de tifosi geen genoe gen. De straten in Milaan zijn zater dagavond bijkans uitgestorven, in de perszaal verdringen de security en de uiteraard in blauw gestoken hostessen zich voor de tv en heeft voor anderhalf uur iedereen vrije toegang tot de schat aan gegevens in de computer. Het wachtwoord is calcio, of wel Italië-Oostenrijk. In een restaurant in Monza, waar een grote familie kennelijk iets te vieren heeft, staat een draagbare tv aan het hoofd van de tafel. Het ge kerm is niet van de lucht als Carna- vale weer een opgelegde kans mist; in de perszaal gaat een veiligheids officier volledig uit z'n bol als Schil- laci de Oostenrijkse veste eindelijk heeft gesloopt en doelman Linden- berger twaalf minuten wordt gepasseerd. Stress tijd voor de FIFA aangebracht en ver zorgt voor de wereldvoetbalbond tevens de merchandising. Ofschoon FIFA-voorzitter Joao „Voetbal in Italië", klaagde Karl- Havelange te pas en te onpas Heinz Rummenigge de vergelijking maakt met de Ölympi- schrikkelijk mooie tijd' bij Inter sche Spelen, het grootste sporteve- Milan, „is pure stress. Maar als je nement ter wereld, gaat die vergelij- hier een doelpunt maakt, betekent king volgens Dixon volledig mank. het dat je de hemel hebt aange raakt". „Een leven als voetballer in dit land", beschrijft Michel Platini zijn periode bij Juventus, „is moei lijk, gecompliceerd, eenmalig en niet te herhalen. Maar in tegenstel ling tot bij voorbeeld Engeland is het stadion hier het theater van de voetballer en niet van het publiek". „Dit land is bezeten van voetbal", weet Steven Dixon. De Engelsman is vice-president van de ISL, de In ternational Sports en Leisure ,De FIFA vergeet dat de Spelen al leen al aan tv-rechten zo'n 500 mil joen dollar opbrengen. Daarvan komt zo'n 400 miljoen uit de Vere nigde Staten". Dat is beduidend meer dan de 150 miljoen gulden die de RAI, de Italiaanse staatstelevi sie, moest neertellen voor de uit zendrechten van 52 x 90 minuten WK-voetbal. Dat komt grofweg neer op zo'n 32.000 gulden per mi nuut. DE PRIJSKAARTJES VAN HET WK lernaiionai opuns en leisure mar- rr^ii keting. Het bedrijf, waarvan Adidas OPDGOXag met 51 procent de grootste aandeel- Voor de voetbalsport houder is, heeft tien hoofdspo: Va verslaggever Jan Mennega VILLAGRAZIA Dl CARINI Gistermorgen, 10.30 uur: Egypte geeft een persconferentie. Plaats van handeling: residence hotel Azzolini in Villagrazia di Carini. Achter de tafel, in het midden ge zeten: coach El Gohary. Pal naast hem Gamal-Eldin Abdel Ahad ("Ik zou het op prijs stellen als u mijn naam correct schrijft"), mi nister van jeugd en sport in Egypte. Verder een tolk en nog enkele niet nader te duiden personen. In de zaal: journalisten en camera ploegen uit Italië, Egypte en Nederland. Bij de ingang: twee van kogelvrije vesten en stenguns voorziene leden van een anti-terro risteneenheid. Egypte is tenslotte een politiek rumoerig land. Chaos is troef tijdens de enige offi- die niet beschikbaar waren voor in- ciële persbijeenkomst van de ploeg terviews in de gereedstaande bus. uit het Midden-Oosten. El Gohary "Waar wij nu heengaan?", herhaalt springt van de hak op de tak, lepelt doelman Shoubeir de vraag. "Naar dat volgens Dixon een topbedrag, „maar qua tien miljoen per bedrijf merchandising betekent dat niet veel. Zeker voor een sport die zo po pulair is en zo goed wordt beke ken". De Brit wijt dat aan de enigszins verouderde organisatie binnen de FIFA, die langjarige con tracten heeft afgesloten met de na tionale tv-maatschappijen en zich daardoor in eigen vlees heeft gesne den. Gemiddeld zullen circa 48 mil joen mensen in 118 landen bij èlk van de 52 wedstrijden voor de buis zitten. Dat zou neerkomen op een record-aantal kijkers van 25 mil jard, bjjna vijf keer de wereldbevol king. Alleen al bij de finale op zon dag 8 juli in Rome wordt gerekend op 1,6 miljard tv-kijkers, een abso lute mijlpaal in de historie van de mens. Het record staat nu op 652.029.000 en dateert van vier jaar geleden bij de WK-finale in Mexico City. De grote winst bij dit WK zal moe ten komen uit de kaartverkoop. In totaal zijn 2,7 miljoen entreebiljet ten in omloop gebracht en rekent de organisatie op een omzet van om en nabij de 320 miljoen gulden. Nie mand weet echter, of doet tenmin ste alsof, hoeveel kaartjes er nu pre cies de deur zijn uitgegaan. De kale plekken op de tribunes bij de eerste wedstrijden van het toernooi geven een donkerbruin vermoeden dat het becijferde totaal-gemiddelde van 73.780 (tegen 50.124 in Mexico '70, een record) wel eens te hoog ge grepen zou kunnen zijn. Meedelen De explosief gegroeide belangstel ling voor het WK voetbal heeft Maradona op de idee gebracht de slechts algemeenheden op, noemt het een eer tegen Nederland te spe len, maar dat hebben we de afgelo pen dagen al meer uit Egyptische monden kunnen optekenen en steekt de loftrompet over Italië, dat naar zijn mening een dag eerder met fantastisch spel van Oostenrijk heeft gewonnen. Hij neemt alle tijd de squaddra azurri nader te ontle den, maar wil over zijn eigen ploeg nauwelijks iets kwijt, laat staan over de te volgen tactiek morgen avond tegen Nederland. "Of wij ver dedigend zullen gaan spelen hangt af van het verloop van de wedstrijd. Misschien worden wij daartoe wel gedwongen". Personele problemen kent El Go hary niet. "Iedereen is fit". Slechts Hossam Hassan heeft wat lichte klachten aan zijn linkervoet. Maar ook de spits die volgend seizoen bij het PAOK Saloniki van Rob Jacobs op de loonlijst zal staan, zal er vol gens de coach tegen Nederland bij kunnen zijn. Maar wie zich met de bewaking van Marco van Basten zal gaan belasten en wie als cipier van Ruud Gullit zal gaan fungeren, nee, dat kan El Gohary nu nog niet zeg gen. "Ik weet onze opstelling na tuurlijk al wel en eigenlijk is die ook niet geheim, maar geen enkele coach geeft zijn ploeg tegenwoordig nog ver van tevoren prijs. Dus doe ik het ook niet". Dat wordt nog eens een echte coach, deze Mahmoud El Gohary, ooit als legionair dienend in het Britse leger, waarin hij het tot kapi tein bracht. Al moet El Gohary, sinds 1988 in dienst van de Egypti sche voetbalbond, wel opschieten, hij is per slot van rekening al 52. Een meegereisde Egyptische journalist weet later te melden dat het 'hon derd procent' zeker is dat Yakan Mohammed Zaki, een keiharde ver dediger van El Zamalek Van Basten als een schaduw zal volgen. En dat Yassin Mohammed, een ook al rücksichtlose 29-jarige verdediger van El Ahly zich om Gullit zal gaan bekommeren. Als El Gohary tijdens zijn verhan deling over de Italiaanse nationale ploeg weer eens superlatieven te kort komt, stijgt vanuit de zaal en kele keren de kreet "Forza Italia" op. En als sportminister Gamal-El din Abdel Ahad dan ook nog luid 'Auguri Italia' ('Gefeliciteerd Italië') en 'Bravo' roept weerklinkt ap plaus. Italiaanse journalisten zijn supporters, als het de eigen ploeg tenminste goed gaat. Zoniet, dan wordt de botte bijl direct gehan teerd. Gamal-Eldin Abdel Ahad doet gedurende de ietwat wonder lijke bijeenkomst ook regelmatig dienst als soufleur van El Gohary. Hij vult de Egyptische coach dan aan of fluistert hem iets in het oor. De jeugd- en sportminister van Egypte zegt een voetbalkenner te zijn. "Dat moet ook wel als je al acht jaar op deze post zit". Waarna Gamal-Eldin Abdel Ahad zich haast te verklaren dat hij met de team-sa menstelling en de te volgen tactiek niets van doen heeft. "Ik kan het me niet permitteren over technische za ken te praten. Dat is het werk van de coach. En ik heb groot vertrouwen in El Gohary. Wat ik wel van de spe lers verlang is dat ze hun uiterste best doen om de eer van Egypte hoog te houden". 'Het is dan 11.00 uur. De perscon ferentie zit erop. Drie kwartier later stappen El Gohary en de spelers, Naar de sauna? Onver stoorbaar gaat Shoubeir verder. "En daarna laten we ons lekker masseren. Of wij het dan niet warm hebben? Nee hoor, wij vinden dit een heerlijk temperatuurtje". Beroemde fans van Schotland RAP ALLO (Reuter) - De acteur Sean Connery en popster Rod Stewart zijn de bekendste supporters in het Schotse vak. Het duo, dat in luxueus motel in de buurt van het Schotse trainingskamp verblijft, v sterkt het legioen vandaag in het duel tegen Costa Rica. De zanger en de volgens velen beste vertolker van James Bond zijn grote fans van voetbal en vooral van hun eigen Schotland. Stewart, die zijn land zelfs als finalist tipt, heeft met zijn legendarische, schorre stem zojuist een plaat volgezongen, waarin hij zijn eer betuigt aan 'Tartan Army', het leger van de Schotse ruit, de koosnaam vooi Schotse aanhangers. Volgens officials zijn de twee van plan het moreel van de Schotten een impuls te geven door vlak voor de wedstrijd de kleedkamer te be zoeken. spelers te laten meedelen in de in komsten. Havelange voelt daar van zelfsprekend niets voor en heeft de Argentijnse super-vedette te ver staan gegeven dat 'meneer Marado na ook gewoon thuis kan blijven. Niemand verlangt van hem dat hij komt'. Zo gemakkelijk laten voet ballers van het kaliber Maradona zich tegenwoordig echter niet meer afschepen. Zeker niet met het voor uitzicht dat het WK over vier jaar wordt gehouden in het land van de onbegrensde mogelijkheden, de Verenigde Staten. Dat thema is voorlopig niet aan de orde en wordt volledig naar de ach tergrond gedrongen door de voet balkoorts die zich van heel Italië meester heeft gemaakt. De schrij vende media speelt daar gretig op in en kalkt pagina's vol over de meest onbenullige dingen, die anders nooit de krant zouden halen. Maar we weten nu eindelijk en definitief dat Oostenrijkers bier drinken, dat Beckenbauer bij de training trans pireert en dat Italiaanse voetballers zich hoogst ongelukkig voelen als hun vrouwen niet in de buurt zijn. Of dat het succes van Argentinië af hangt van de teen van Maradona. Bon Maar amper een regel over het aan vallende voetbal dat de eerste twee dagen opleverde of de scherpe arbi trage en de boetes die worden opge legd als een speler op de bon wordt geslingerd. Dat kan aardig in de pa pieren lopen, zoals Cameroun met een totale geldstraf van 30.000 Zwit serse francs (ongeveer 40.000 gul den) inmiddels aan den lijve heeft ervaren. Want zelfs daaruit weet Ha velange nog een slaatje te slaan. Want bij een hoog gedoteerd sport evenement als de 'Mondiale' gaat het om de knikkers, allang niet meer om de sport. "We hebben er een serieuze gega digde voor de wereldtitel bij ge kregen. Aan het eind van het ope ningsweekeinde en daags voor het eerste optreden van het Neder lands elftal tegen Egypte lijkt me dat een alleszins gerechtvaardig de conclusie. Ik heb het, zult u begrijpen, over Roemenië, dat in de wedstrijd te gen de Sovjetunie een bijzonder sterke indruk maakte. Beide ploe gen speelden verzorgd voetbal, maar toch was er een wereld van verschil in beleving, bezieling. De wil om te winnen zag ik wél zeer duidelijk af aan de Roemenen, maar niet of nauwelijks aan de Russen die we, als ze met deze in stelling (en deze verdediging blijven spelen, zeker niet terug zullen zien in de tweede ronde. De Roemenen gaan het, naar mijn idee, wél een heel eind schoppen, niet in de laatste plaats dankzij de slagvaardigheid van Lacatus, hun spits, aan wie Marco van Basten een geduchte concurrent zal hebben. Ja, en dan gaan we ons einde lijk opmaken voor de rentree, na twaalf jaar, van het Nederlands elftal op wereldniveau. Een mo ment, waarnaar we met zijn allen reikhalzend hebben uitgekeken, zeker na de onvergetelijke gebeur tenissen rondom de verovering van de Europese titel, nu twee jaar geleden. Om die vol-verwachting-klopt- ons-hart-stemming niet meteen te bederven, is het absoluut noodza kelijk dat Egypte zeer serieus wordt benaderd met het juiste speelplan, de juiste mentale in stelling en met elf spelers die be reid zijn als een eenheid te opere ren. Egypte is een onbekende te genstander en dan dreigt altijd het gevaar van onderschatting. Maar de waarschuwing ligt er. De 'kleine' landen zullen zich optrek ken aan wat Cameroun vrijdag tegen Argentinië heeft laten zien. Ze zullen de zaak van achteren dichtgooien en gokken op die ene countergoal die wie weet hen ook de roem oplevert, waarmee Cameroun ha de stunt in de ope ningswedstrijd is overladen. Meteen het initiatief nemen, vroeg storen, in hoog tempo spe len, druk uitoefenen en de Egypte- naren niet de kans geven rustig op te bouwen dat is zo ongeveer de manier waarop Nederland de ze klus moet aanpakken. Dit soort ploegen is technisch heel vaardig, maar opgejaagd worden, een hoog tempo opgedrongen krijgen, dat zijn ze niet gewend. Dan ver liezen ze hun kop, gaan ze vanuit hun temperament gekke dingen doen, fouten maken en zijn ze niet alleen zelf ongevaarlijk, maar creëren ze aan de andere kant volop kansen voor jou. Natuurlijk behoeft het geen be toog, dat je moet uitgaan van je eigen spel, van je eigen kwalitei ten. Ook al omdat je diepte moet maken en snel in en rond het straf schopgebied van Egypte moet zien te komen, zou ik Kieft verkiezen boven Vanenburg. Met hem heb je een vast aanspeelpunt en ook niet onbelangrijk meer scorend vermogen. Daarbij blijft het een voorwaarde, dat je de flanken goed bezet houdt (met Gullit bij voorkeur op rechts) want anders wordt het de Egyptische verdedi gers wel erg gemakkelijk ge maakt. De veldbezetting is sowieso be langrijk. Daarom én omdat het toch oppassen geblazen is voor een verdwaalde counter, zou ik er niet over piekeren één van de twee mandekkers (Van Tiggelen oj Rutjeste laten vallen. Met dat slot op de deur kan Ronald Koem an vaker inschuiven en met zijn afstandschoten als derde wapen fungeren achter Rijkaard en Van Basten. Aan de spelhervattingen (corners, vrije trappen) zal voorts de nodige aandacht moeten wor den besteed, want met al die leng te en een kanonnier als Ronald Koeman in de ploeg moet daar toch rendement uit zijn te halen. Onnodig te zeggen dat een vroeg doelpunt welkom zou zijn. Het zou niet alleen de Egyptenaren uit hun evenwicht brengen, maar ook goud betekenen voor het zelfver trouwen van Oranje. En dat kan ons later in dit WK nog van pas komen". SANTA FLAVIA (GPD) Erwin Koeman en Gerald Vanenburg danken Cameroun. Voorafgaande aan de stunt op de openingsdag van het wereldkampioenschap zag het er nog naar uit dat er voor de beide middenvelders geen plaats zou worden ingeruimd voor de wedstrijd tegen Egypte. Maar na de waarschuwing van het Afrikaanse land aan het adres van de kanshebbers, hebben de PSV'ers weer uitzicht op een basisplaats. Leo Beenhakker kiest voor Va- ballen op de helft van de tegenstan- oe,.„ nenburg en het spel over de vleu- der. Ook de houding van scheids- op dat Richard Wit- gels. „Ik verwacht dat de Egyptena- rechter Vautrot, die vrij snel de rode Wim Kieft het slachtoffer ren met veel mensen achterin de kaart trok, geeft volgens de bonds- ruimte zo klein mogelijk proberen coach, geen reden tot extra voor- Leo Beenhakker gaf de opstelling nog niet prijs, maar de training gis teren schge worden: ook tegen Derde Wereld- - landen blijkt er geen plaats voor fri- te maken. Daarom moet het spel zichtigheid door ons breed gehouden worden". Beenhakker opteert zodoende niet geen r i wilde invullen, duidde alleen i gisteren alles op de volgende opstel ling: Van Breukelen, Van Aerle, Rutjes, Ronald Koeman, Van Tigge- lrn, Vanenburg, Wouters, Rijkaard, Gullit, Erwin Koeman en Van Bas ten. Randje limte, maar ook voor Beenhakker: „Ik kan moeilijk mijn mandekkers opdracht geven het voorzichtig aan te doen. Dan kun- niet meer voetballen. Je zekerheid. Vanenburg knapt verde- mandekkers digend meer werk op dan Kieft. Aan de linkerkant eenzelfde keu- Was Erwin Koeman twee dagen moet op dit niveau tot op het randje geleden nog niet fit genoeg, inmid- gaan. Bovendien is het zo dat in een dels schijnt ook wat dat betreft eerste wedstrijd altijd iets wordt nood wetten te breken. „We hebben neergezet. De scheidsrechter was een langdurig onderhoud gehad", ongetwijfeld volgestopt met ïn- aldus Erwin Koeman. „Daarin heb structies. Het is moeilijk te taxeren Vertrouwen „Ik heb er altijd vertrouwen had", liet Gerald Vanenburg giste- ik Beenhakker verzekerd dat ik fit hoe zich dat ontwikkelt", ren weten. „Ik. wist dat ik mijn kans ben. Ik ben klaar voor de confronta- Van de hardheid i tie met Egypte. Ik ben de voorbije sen Argentinië Na de mislukte test tegen Oosten- heeft de trainer zelf kunnen consta- rijk moest de PSV-middenvelder teren. Ik ben het type niet om te lie- Na afloop van de officiële training kroop Mar onderdeel ging de spits niet slecht af. i Hans van Breukelen. Ook dat plaats maken voor Wim Kieft. Alles gen wees erop dat de toekomstige Bor- ik mezelf deaux-spits ook tegen Egypte zeker was van zijn plaats. „Nu ben ik het de trainer af. Ik heb niet meer. Zoals het er nu naar uit- over ziet sta ik niet in de basis. Dat is een teleurstelling, maar ik blijf knok ken", verzekerde de 27-jarige aan valler. dagen duidelijk vooruitgegaan. Dat schrok de bondscoach „In die Afrikaanse landen gelden wat andere normen in het voetbal. Het zag er allemaal niet zo slim uit basisplaats. Daar 2 de ploeg alleen maar duperen. Of ik speel, hangt van nog niets PALERMO (ANP) - Sicilië is klaar voor de invasie van Neder landse voetbalsupporters. Fer- nande Massone, hoofdcommissa ris van de politie in Palermo, heeft zijn drieduizend manschap pen de laatste instructies gege ven. "We zullen ons afwachtend opstellen. We staan echter klaar om meteen in te grijpen zodra de zaak uit de hand loopt", zegt Mas sone dreigend. Massone rekent er evenwel op dat het zover niet zal komen. Hij baseert dat vooral op de vele con tacten die hij afgelopen maanden heeft gehad met het Centraal In formatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) in Utrecht. "Er is ons verze kerd dat maximaal slechts zo'n tweehonderd in uw land geregi streerde vandalen naar, Palermo komen. We blijven echter waak- zaam. Vandaar dat bezoekers van de wedstrijden uitgebreid wor den gefouilleerd, waarbij ook ge bruik wordt gemaakt van metaal detectors om op wapenbezit te controleren. We nemen geen en kel risico, want de hele wereld kijkt over onze schouder mee". De Siciliaanse hoofdcommissa ris is verheugd over de assistentie die de Nederlandse politie ver leent. "Een uitstekende onder steuning. Ik heb begrepen dat ei een goede relatie is tussen die po litiemensen en de supporters. Daar kunnen we mooi gebruik van maken. Je moet alles aangrij pen om risico uit te sluiten. Van daar dat ik vanaf het eerste mo ment een warm voorstander was van die samenwerking met de Ne derlandse politie". De eerste voorposten van het naar schatting zesduizend man sterke legioen dat morgen Neder land - Egypte bijwoont zijn in middels in Palermo aangekomen. In het weekeinde volgen circa duizend fans die vanuit Genua de oversteek per boot maken, waar na maandag een hele luchtvloot op Sicilië neerdaalt. Hoofdcommissaris Massone: "Vooral de fans die per boot ko men houden we nauwlettend in de gaten. De meesten hebben ver moedelijk nog geen onderdak ge regeld. We plaatsen zoveel moge lijk supporters op de campings rond Palermo. Daar hebben we speciale plaatsen vrijgehouden." Meer zorgen maakt Massone zich over de Oranje-fans die vol gende week vanaf Sicilië de over steek naar Sardinië willen maken om het duel tegen Engeland bij te wonen. Alle regulierë lijndien sten zitten al tjokvol en op de veerboot die woensdag vertrekt is ook geen plaats meer te krijgen. Massone: "Er zullen ongetwij feld supporters zijn die wel in het bezit zijn van een kaartje voor de wedstrijd tegen Engeland, maar nog geen vervoer hebben. Dat wordt een probleem, want ik zou echt niet weten hoe die mensen de oversteek moeten maken." Les Leo Beenhakker wil niets aan het toeval overlaten. Dat is de les die hij uit de openingswedstrijd getrokken moet hebben. „Argentinië heeft Ca meroun onderschat. De spelers uit Afrika kregen te veel ruimte en dan kan elke voetballer goed spelen. Er zijn geen zwakke landen meer. Dat is nog eens bewezen. Het verschil zit vaak alleen maar in de individue le klasse van 'n enkeling zoals Mara dona. Maar om dat extraatje toe te voegen, moet het collectief in orde zijn. Daar was bij Argentinië geen sprake van. Pas als onze ploeg staat, kunnen mensen als Van Basten, Rijkaard of Gullit excelleren. Wat Argentinië is overkomen kan ieder een gebeuren. We zijn tenslotte alle maal mensen. Als coach kun je niet alles aandragen; de spelers zullen bepaalde zaken zelf moeten op knappen binnen de lijnen". De sensatie van Cameroun zal het spel van Oranje op papier in elk ge val niet veranderen. Het Neder lands elftal blijft uitgaan van voet wat ze deden. Het was wat onbehou wen. We kennen dat ook van Zuidamerkanen. Het temperament is anders. We moeten echter niet gaan overdrijven. Zolang het balle tje nog tussen twee spelers inzit, is veel toegestaan".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12