Duitsers direct in favorietenrol Italiaanse kranten prijzen Mannschaft Onrust in het Oranje-kamp Engelse spelers zijn sensatieverhalen beu Fans gered na schipbreuk MAANDAG 11 JUN11990 Matthaus breekt moreel van Joegoslaven MILAAN Met opmerkelijk grote overmacht heeft West- Duitsland zich gisteravond verzekerd van een plaats bij de laatste zestien. Na de overtuigende en voor WK-begrippen verrassend hoge triomf (4-1) in Milaan op Joegoslavië zijn de twee resterende poulewedstrijden niet meer dan een for maliteit. De duels met de Emiraten en Colombia vormen voor de oosterbuur een aardige opwarmer voor het echte werk dat over veertien dagen begint. Als bijna vanzelfspre kende groepswinnaar zullen de Duitsers ook dan in Milaan spelen. In de thuishaven van het trio Breh- me-Klinsmann-Matthaus rekenden de Duitsers gisteravond meteen af met de traditie dat de ploeg een we reldkampioenschap meestal pover begint. Dat was vooral de verdien ste van Lothar Matthaus. De aan voerder van de 'Mannschaft' was de drijvende kracht op het midden veld en knakte met twee snoeiharde schoten op beslissende momenten het moreel van de Joegoslavische balartiesten. Moraal Met zijn eerste treffer, iets meer dan een kwartier voor rust, gaf Matt haus de ploeg zoveel moraal en zelf vertrouwen dat het ook bij de twee de kans meteen raak was. Min of meer tot z'n eigen verbazing ver dween de kopbal van Klinsmann, uit een lage voorzet van Brehme, in de verste hoek. Zijn belangrijkste aandeel in de overwinning leverde Matthaus echter een kwartier na rust. De in eigen land meer dan eens bekritiseerde middenvelder, die ja renlang het verwijt is gemaakt dat hij de ploeg op beslissende momen- ten in de steek liet, schudde puur op wilskracht libero Jozic van zich af De ^hiheshiei en joeg de bal steenhard in de bene denhoek. Dat doelpunt kwam voor de Duit- naar de wereldtitel, nadat de ploeg twee keer achtereen als tweede fi nishte. De teamchef, die als enige na-oorlogse Westduitse bonds coach nooit een titel won, schat de kracht van de ploeg veel hoger in dan vier jaar geleden in Mexico. "Wij hebben nu een betere ploeg met een betere moraal. De sfeer is een stuk beter. Van kliekjesvor ming is geen sprake meer, het is een geheel". Net als Beckenbauer droomt ook het thuisfront al hardop van een we reldtitel. Dat is ook de teamchef niet ontgaan. De geestdrift in eigen land roept voor hem herinneringen op aan het WK van 1974, toen de Duit sers, met Beckenbauer in de gelede ren, voor eigen publiek de titel ver overden. "Zoiets heb ik daarna nooit meer meegemaakt". Dat en thousiasme zal voor een niet gering deel zijn ingegeven door het opti- die misme van Beckenbauer. "Mijn met zijn critici, spelers weten dat ze goed kunnen voetballen en dat geen land beter is dan wij". PAGINA 11 ROME - (GPD) Behalve uiteraard zijn enorm veel aandacht voor de pres taties van het Italiaanse elftal heb ben de Romeinse kranten ook veel aandacht voor de vreemdelingen in de WK-competitie. 'De Mannschaft spreekt Italiaans', kopte il Messag- gero vanochtend, vanwege de vier treffers door spelers in Italiaanse dienst. Toscane. Voor Nederland a het weekeinde nog weinig aandacht. In Corriere dello Sport viel een kritische opmerking van Beenhakker te lezen. Hij noemde de meeste Oranje spelers vakantiegangers, maar het is natuurlijk maar de vraag of hij dat werkelijk heeft gezegd. De Italiaan se pers leeft in onvrede met de KN VB, omdat alleen de Nederlandse journalisten dagelijks worden toe- Thomas Hassler zet Joszic op het verkeerde heen. Typerend beeld derhalve voor het duel tussen West-Duitsland en Joegoslavië. (foto afh weer voorin en is Wim Kieft eruit, En op een bepaald moment stond ik voorstopper Rutjes er. Voor mezelf vind ik het vervelend dat ik aan de linkerkant sta. En door al dat gewissel weetje natuurlijk niet meer precies wat de bedoeling is. Dat maakt je onzeker. keus i altijd afrekende Statisch de Duitse ploeg de verdediging, Augenthaler en Buchwald i uuci umivwaiiivuui ucuuu traag en statisch duo afgeroepen."'Acht"minuten Pank zij het sterke verdedigen 5 het centrum eerder had Jozic, uit een bijna per fect genomen vrije trap van 'won derkind' Stojkovic, de Joegoslaven op 2-1 gebracht en leek de strijd komingen van het tweetal echter Berthold, de strenge bewaker van de enige Joegoslavische spits Vujo- vic, en Brehme kwamen de tekort- wee. volledig "open. De" technisch zelden aan het licht. Des te meer de begaafde formatie van Ivica Osim ex(ra Uasse van Lothar Matthaus, Maar die lof geldt de hele ploeg", zo reageerde de aanvoerder, "geldt de hele ploeg. Met z'n allen hebben wij ons vier weken optimaal op dit toernooi voorbereid. Het bewijs daarvoor hebben we vanavond ge leverd". Dragan Stojkovic bleef vol ledig in de schaduw van de Duitse nummer 10 en kon zijn kapitale transfer naar Olympique Marseille slechts sporadisch waarmaken. De hoon van het thuisfront geldt echter niet alleen de 'Maradona van de Bal kan' maar vooral Ivica Osim, die in het Kroatische deel van z'n land toch al geen goed kan doen. ALBERT GEESING SANT'ELIA - Adrie van Tiggelen heeft het huishoudelijk reglement van Leo Beenhakker aan zijn laars gelapt. Hoewel de coach van Oranje zijn spelersgroep tijdens het trai ningskamp in Oostenrijk heeft ver ordonneerd de vuile was binnens kamers te houden, bracht de pezige verdediger het afgelopen weekein de scherpe kritiek naar buiten. En uitgerekend Leo Beenhakker was zijn doelwit. Van Tiggelen verweet hem een onduidelijk beleid te voe ren, waardoor de spelersgroep on zeker is geworden. "Wij weten niet wat de bedoelingen van Beenhak ker zijn. Ik denk dat hij er zelf nog niet helemaal uit is wat hij precies wil. Maar iedereen van de groep zou graag een duidelijk beeld van het tenspelers, want Vanenburg elftal willen hebben". "Het probleem is", aldus Van Tig gelen, "dat Beenhakker nogal eens verandert. Op de trainingen voet ballen we elke dag anders. We heb ben een periode gehad waarin we met Wim Kieft voorin speelden en Marco van Basten daar achter. Maar nu staat Gerald Vanenburg ineens Lothar Matthaus en Careca (Gaz- wia„ol(C„ zetta dello Sport: 'gol e lambadagelaten tot het trainingskamp. 'De kregen hoge waarderingscijfers üefde tussen Palermo en Holland is voor hun debuut op de Mondiale. al bekoeld', schreef il Messaggero De Braziliaan kreeg zelfs het zeld- gisteren, daarbij doelend dat ook de zaam hoge waarderingscijfer van Sicilianen niet erg veel waardering 8,5 toegekend in 'il Messaggero hebben voor de wijze waarop de Een andere ster Marius Lacatus Hollandse miljonairs zich gedragen (Roemenië) heeft aangekondigd dat ten opzjchte van de lokale bevol- hij volgend jaar bij Fiorentina zal ^ing. spelen. Zijn vrouw zou volgens de enjge minpunt in een fraai Gazzetta al een huis aan het zoeken voetbalweekeinde was de Duitse terreur op het Milanese Domplein. 'De Vandalen komen uit het Noor den', luidde de conclusie van il Mes saggero. Het Romeinse dagblad vreest dat de aandacht voor het voetbalgeweld louter is geconcen treerd op de Britse landen en Ne derland. In Rome werd in het afgelopen weekeinde geen alcohol geschon ken in openbare gelegenheden, om dat Engelse supporters moesten overstappen op het spoorwegsta tion. 'Duizend gekken leggen de stad droog', aldus de Italiaanse krant. links doorkomen. Van mij kun je niet verwachten dat ik aan de ach- staat Graeme terlijn kom; ik heb andere taken". Het voortdurende gewissel aan de linkerkant met Erwin Koeman en Richard Witschge moet ook maar eens afgelopen zijn, vind Van Tiggelen. "Dan staat Erwin i Verder heeft Beenhakker ook ge- dan Richard en dan weer allebei. Je zegd dat een aantal spelers vaste weet niet wat Beenhakker wil. Zelf op bepaalde posi- speel ik het liefst met Erwin i ties veranderd kan worden. Ook dat maakt verschillende jongens onze ker". "Tegen Egypte moet je met bui tenspelers gaan spelen omdat die Egyptenaren toch in de goal zullen gaan hangen", weet Van Tiggelen. "En het liefst zie ik dan Wim Kieft als target-man, met Marco daar vlak Richard voetbalt makkelijk maar ziet niet alle dingen die om hem heen gebeuren. Richard is nog niet rijp genoeg en defensief is Er win ook sterker". Zijn kritiek op Beenhakker wordt volgens Van Tiggelen door de rest van de spelersgroep gedeeld. "Ruud (Gullit) en Ronald (Koeman) achter. Maar zoals we dit weekeinde moeten maar eens met Beenhakker getraind hebben, heb je geen bui- gaan praten", aldus Van Tiggelen, tuurïijk geen echte buitenspeler. Die trekt steeds naar binnen. En op links heb je alleen Erwin Koeman. En hij is natuurlijk ook meer een middenvelder. Ik zie tegen Egypte liever Van 't Schip op rechts en aan de linkerkant Erwin Koeman en Ri chard Witschge met z'n tweeën. Die kunnen tenminste beiden die onlangs nog door Beenhakker werd 'gered' nadat hij in een inter view de vloer had aangeveegd met het bestuur betaald voetbal. "Als wij wereldkampioen worden en Van Rooyen (voorzitter betaald voetbal - red.) komt op ons feestje, dan schop ik hem zo de zaal uit", liet Van Tiggelen toen onder i vergiste zich echter deerlijk vechtersmentaliteit en de mentale kracht van de Duitsers. Het doel punt van Voller was daar schoolvoorbeeld van. De aanvaller, tot dan nauwelijks in het stuk vóór gekomen, was er als de kippen bij toen Ivkovic de bal losliet na een onschuldig schot van Brehme. Vanaf dat moment waren de Joe goslaven een speelbal van de Duit sers; ze dankten het fouter aan het gebrek aan precisie bij Voller, Klin smann en Littbarski dat hen een de bacle bespaard bleef. Dat begreep ook Ivica Osim, die zijn sombere prognoses al meteen bevestigd zag. "Wij kunnen goed voetballen, maar door spelen ^Homs onbegrljpetfjk de de jacht op de vierde wereldtitel met een zege van 2-1 op Zweden. Maar dankte de twee punten vooral aan één fan tastische aanvaller: Careca. TURIJN (ANP/GPD) - Brazilië swingt de samba sober in Italië. Een van de grote favorieten voor de wereldtitel open- slecht. Het elftal is mentaal kwets baar". De meeste spelers zijn vol gens Osim te lui, te traag en te wei nig professioneel om bij dit WK een kans te maken op een prijs. Verschil De samba werd vooral gedanst op de tribunes, waar Brazilianen en Zweden vreedzaam in één vak ver toefden. Op het nieuwe gras van het Alpi-stadion in Turijn bleek Brazi- verschil in techniek heid moeiteloos compenseerden met een overdosis aan ijver en werklust en de Joegoslaven eigen lijk geen moment in hun spel lieten komen. De overwinning was der halve ook royaal verdiend. Dat vond ook Franz Beckenbauer. "Wij hebben de kansen bijna optimaal benut. Dat is het grootste winst punt. Het meest content ben ik ech ter met de rol van Matthaus. Hij was de drijvende kracht in de ploeg, een aanvoerder in de ware zin des woords". Met Matthaus in de vorm van gis teravond denkt Beckenbauer in Ita- e gooi te kunnen doen orgaande WK' Spanj een goede verdediging duidelijk zijn geworden. Net als Beenhakker werd hij vroeg trainer. Als coach van de na tionale ploeg hecht hij vooral waar de aan de goede geest in de ploeg. Besprekingen duren uren, tactiek i balvaardig- Mexjco. De gouden vijftiger, zesti- ingeslepen, techniek wordt niet begin zeventiger jaren, toen de wereld zich vergaapte aan Pelé, Jairzinho, Gerson en Tostao, lijken definitief verleden tijd. gebruikt om de techniek. Pas toen Zweden knock out was moch ten de soms op het strand van Rio aangeleerde trucjes uit de doos. Maar toen veerden de Noord-Euro peanen, met de mentaliteit van Duitsers, nog een keer op middels een doelpunt van Brolin, een nieu- ster aan het Europese voetbalfir- Doelman Lazaroni doet concessies aan de fri voliteit. Hij is ingehuurd de eerste ,.ww_ wereldtitel voor de Brazilianen rnament." sinds twintig jaar te veroveren. De bijna 40-jarige coach was vroeger pnpaynp doelman, traditioneel de zwakst be- c zette positie in het Braziliaanse Lazaroni liet vleugelverdediger Jo- voetbal. Hij was niet eens een goe- simar thuis omdat hij wel eens i de. Bij zijn clubje van vroeger, Sao Cristovao, moet hem het belang van CAGLIARI (GPD) - De Engelse media maken een moeilijke tijd door op Sardinië. Bobhy Robson en het gros van de spelers vertik ken het om nog langer de meege reisde Engelse krantenverslagge vers te woord te staan. De bondscoach en zijn interna tionals zijn de schandaalverha- len en harde kritiek in de pulpbla- den meer dan beu. Gary Lineker en de zijnen praten alleen nog met buitenlandse journalisten. Waar door de merkwaardige situatie is ontstaan dat de Engelse pers bij Italiaanse, Ierse en een enkele Ne derlandse verslaggever komt vra gen wat hun eigen spelers te ver tellen hebben. Gary Lineker: „We zijn het spuugzat. Van het thuisfront ho ren we voortdurend dat we door de pers worden afgemaakt. Er is altijd kritiek. Men is altijd op zoek naar schandalen, hoe goed we het ook doen". Kort geleden werden alle de tails van Bobby Robsons huwe lijkscrisis en verhoudingen mei andere vrouwen belicht. Vervol gens waren de spelers aan de beurt. Een incident met Terry Butcher, die tijdens een oefenin terland tegen Tunesië een lichte kopstoot uitdeelde, werd in de Britse krantekolommen opgebla zen tot een wereldschokkende overtreding. Het was meteen de start van een hetze tegen de stoere verdediger van Glasgow Ran gers. Volgens de Engelse sportpers kan Butcher niet langer worden gehandhaafd en mag hij zeker niet tegen Oranje spelen. „Van Basten laat hem alle hoeken van het veld zien", aldus de kranten. Bobby Robson maakte zich daar gisteren zo boos over, dat hij de voltallige Britse sportpers in de kleedkamer van het trainings complex bijeen riep, de deur op slot deed en binnen als een woeste ling tekeer ging tegen zijn criti casters. lijntje cocaïne snoof. Vertrok zelfs naar Italië zonder echte nummer tien. Geovani had als spelverdeler opvolger kunnen zijn van Rivelino of Zico, maar het vriendje van Ro- mario mocht niet eens mee. Veel zeggend is dat de nummer tien van Brazilië, Silas, op de bank zat en pas enkele minuten voor tijd inviel. De Zuidamerikaanse ploeg mist zelfs aanvallers op de vleugels en speelt met anderhalve spits. Een echte, Careca, en een 'valse', Müller. Het geluk voor Lazaroni is dat die ene echte van wereldklasse is. Anto nio de Oliveira Filho: Careca, voor de liefhebbers. De Kaalkop, ver taald. Spits van de Italiaanse kam pioen Napoli, in 45 interlands goed voor 25 doelpunten, toe aan zijn tweede WK. Hij was het verschil tussen Brazi lië en Zweden. De Scandinaviërs, een van de zogenaamde 'outsiders' voor de wereldtitel, speelden in de geest van trainer Eriksson slim. Brazilië werd vroeg aangepakt en kwam, hoewel met vijf verdedigers, nauwelijks tot een gedegen opbouw van het spel. De Zweedse opvatting kostte echter veel kracht. Boven dien acteerden de verdedigers, met Ajacied Larsson en Ljung in het centrum, op een lijn. Brazilië kreeg daardoor kansen. Careca stuurde Müller weg, die met links naast knalde. Het eerste doel punt viel na ruim veertig minuten, toen Branco Careca bediende. De topscorer van Napoli passeerde Careca balt zijn vuist doelman Ravelli met een slepende beweging en bracht het volk in ex tase. Ontdekking Met de tweede Ajacied Pettersson voor de matige Magnusson startte Zweden sterk in de tweede helft. Brolin, de twintig-jarige ontdek king die vlak voor het WK hoorde dat hij tot de selectie behoorde, pro fiteerde bijna van dichtbij na een hoekschop. De schuiver van Pet tersson was te zwak voor doelman Taffarel, de beste Braziliaanse doel man sinds jaren. Weer Careca sloeg toe. Valdo van Benfica zette voor, de tot dan toe sterk spelende Ajacied Peter Lars son liep van zijn man af en die man, Careca, scoorde eenvoudig van dichtbij 2-0. De wedstrijd leek beslist, maar Zweden vecht altijd. Brazilië werd als een kind in de hoek gezet. Brolin draaide in het centrum, met de rug naar de lange en soms statisch spe lende Mozer, knap weg en verklein de de achterstand elf minuten voor tijd gelijk Romario dat kan. Zo was het laatste kwartier van de wedstrijd het leukst, met uitge speelde verdedigers en kansen over en weer. Maar Brazilië won en het volk danste vrolijk verder. CAGLIARI (DPA) - Drie dagen na het kapseizen van hun jacht Esmaralda tussen Sicilië en Sardinië in de Middellandse Zee, zijn twee van de vier ver miste opvarenden nog gered. De beide mannen hadden alle hoop al opge geven en zijn geestelijk gebroken. Van de twee anderen ontbreekt ieder spoor. De vier mannen waren vorige week maandag uit Malta vertrokken om de voetbalwedstrijd tussen Engeland en Ierland in Cagliari bij te wonen. Ongeveer 30 kilometer voor de kust van Sardinië kwam het schip in slecht weer terecht en kantelde. De opvarenden konden op tijd in twee reddings boten springen. Een vliegtuig van de Italiaanse luchtmacht ontdekte zater dag in de buurt van het eiland Favignana een van de bootjes. (5-1) GROEP A ROME Italië - Oostenrijk 1-0 (0-0). 78. Schillachi 1-0. Scheidsrechter: Wright (Bra). Toe schouwers: 72.303. Gele kaart: 6. Herzog (Oos) Italië: Zenga; Bergomi, Baresi, Ferri en Maldini; Donadoni, Ancelotti (46. De Agos- tini), De Napoli en Gianmni; Vialli en Carne- vale (75. Schillachi) Oostenrijk: Lindenberger; Russ, Aigner, Peel en Streiter; Artner (61Zsak), Linzmai- er (77. Hörtnagl), Schottel en Herzog; Ogris en Polster FLORENCE Verenigde Staten Tsjechoslowakije 1-5 (0-2). 24. Skuhravy 0-1, 38. Bilek (strafschop). 50. Hasek 0-3, 61Caligiuri 1- 3. 79. Skuhravy 1-4, 90. Luhovy 1-5. Scheidsrechter. Röthlisberger (Zwi). Toe schouwers: 30.266. Rode kaart: 51Wynal- da (VSt, slaan). Gele kaart: 31Kubik (Tsj), 38. Meola (VSt), 41. Trittschuh (VSt), 64. Kadlec (Tsi) Verenigde Staten: Meola; Trittschuh, Windischmann en Armstrong; Caligiuri, Stollmeyer (61. Balboa), Ramos, Harkes en Wynalda; Murray (78. Sullivan) en Vermes Tsjechoslowakije: Stejskal; Straka, Kocian en Kadlec; Hasek, Chova- nec, Kubik, Moravcik (82. Weiss) en Bilek; Skuhravy en Knoflicek (78. Luhovy). Tsjechoslowakije Italië i z U-U) Oostenrijk 1 0 (0-1) Verenigde Staten 1 0 (1-5) GROEP B BARI Sovjetunie - Roemenië 0-2 (0-1), 40. La catus 0-1, 54. Lacatus 0-2 (strafschop). Scheidsrechter' Cardellino (Uru). Toe schouwers: 20.000. Gele kaart 11. Tsjidij- atoellin (Sov), 43. Lacatus (Roe) Sovjetunie: Dassajev; Tsjidijatoellin, Bes- sonov, Koeznetsov en Gorloekovitsj; Alei- nikov, Rats, Litovtsjenko (66. Jaremtsjoek) en Zavarov; Protassov en Dobrovolski (72. Borodjoek) Roemenië: Lung; Klein, Rednic, Andone en Gheorghe Popescu; Sabau, Rotariu, Ti- mofte en Lupescu; Lacatus (85. Dumitres- cu) en Raducioiu (78. Balint) Roemenië 1 2 (2-0) Cameroun 1 2 (1-0) Argentinië 1 0 (0-1) Sovjetunie 1 0 (0-2) Programma: 13 juni Napels: Argentinië - Sovjetunie, 14 juni Bari: Cameroun - Roe menië, 18 juni Napels: Argentinië - Roeme nië, 18 juni Bari: Cameroun - Sovjetunie GROEP C TURUN Brazilië - Zweden 2-1 (1-0) 41, Careca 1- 0, 62. Careca 2-0, 79. Brolin 2-1. Scheids rechter: Lanese (Ita). Toeschouwers: 66.000. Gele kaart' 40. Mozer (Bra), 57. Branco (Bra), 84. Joakim Nilsson (Zwe), 86. Dunga (Bra) Brazilië: Taffarel; Mauro Galvao, Mozer en Ricardo Gomes; Jorgin- ho, Alemao, Dunga, Valdo (85. Silas) en Branco; Müller en Careca Zweden: Ravel li; Roland Nilsson, Ljung (70. Stromberg), Larsson en Schwarz; Limpar, Thern, In- gesson en Joakim Nilsson; Magnusson (46. Pettersson) en Brolin Brazilië 1 2 (2-1) Costa Rica 0 0 (0-0) Schotland GROEP D BOLOGNA Verenigde Arabische Emiraten - Colom bia 0-2 (0-0). 51Redin 0-186. Valderama 0-2. Scheidsrechter: Courtney (Eng). Toe schouwers: 30.791. Gele kaart: 5. Essa Meer, 57. Yousef, 69. Ibrahim Meer (VAE). VEA: Mohsin; Essa Meer (74. Sultan), Yousef, Khalil en Ibrahim Mir; Nasser, Ab- dulrahman en Talyani; Fahad (57. Zuhair), Ali Thani en Hussain. Colombia: Higuita; Herrera, Perea, Esco bar en Gomez; Redin, Alvarez, Gomes, Valderama en Rincon; Iguaran (76. Estrada Mosquera). MILAAN Bondsrepubliek Duitsland - Joegosla- vië4-1 (2-0) 29. Matthëus 1-0, 40. Klin smann 2-0, 55. Jozic 2-163. Matthëus 3-1 70. Vóller 4-1 Scheidsrechter: Mikkelsen (Den). Toeschouwers: 74.765. Gele kaart: 7. Brehme (BrD) Bondsrepubliek: lllgner; Augenthaler; Reuter, Berthold, Buchwald en Brehme; Hësster (74. Littbarksi), Matt hëus en Bein (74. Möller); Klinsmann en Vóller Joegoslavië: Ivkovic; Jozic; Vulic, Spasic, Hadzibegic en Baljic; Susic (55. Brnovic), Stojkovic en Katanec; Savicevic (55. Prosinecki) en Vujovi Bondsrepubliek Colombia Ver.Arab.Emiraten Joegoslavië (1-2) (4-1)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11