Crisis in EG over koegekte afgewend GWK sluit loket voor witwassen drugsgeld Export 'gevoelige' produkten verruimd Vrouwkrijgtfiscaal voordeeltje man Importverbod runderen ingetrokken Poolse economie snel over op westers model Varken van de ketting naar zendertje Brocacef neemt in lisse para-medisch bedrijf over De zitgroep van de maand Lakeman daagt Philips in Nederland voor de rechter BRUSSEL (GPD) Frankrijk, West-Duitsland en Italië hebben gisteren besloten om hun importverbod op Brits rundvlees in te trekken. Zij deden dit na een moeizaam compromis zijn hun dat de EG-ministers van landbouw bereikten in de loop van gisteren in Brussel over af- De PriJs doende maatregelen tegen de Britse koegekte. WARSCHAU (Rtr) - Polen is erin geslaagd zijn economie binnen vijf maanden naar westers model om te schakelen. Meer dan 90 procent van de prijzen kan vrij reageren op vraag en aanbod, terwijl dat percen tage begin dit jaar nog op 50 lag. Bo vendien zijn in Polen dit jaar al 30.000 particuliere bedrijven opge richt waardoor het totaal op 100.000 komt. De regering van premier Mazo- wiecki is al vanaf september vorig jaar met grote voortvarendheid be zig een op westerse leest geschoeide vorm van vrije markteconomie in te voeren. De radicale hervormingen die door het Westen worden verwel komd, zijn met argusogen gadege slagen door andere Oosteuropese landen die ook het communistische juk hebben afgeworpen en bezig nie te hervormen, de hervormingen is namelijk hoog: de levensstandaard die er uit voortvloeide kan op zijn zachtst als 'sober' worden geken schetst. De gevolgen van ingrijpen de wijzigingen in de economie en de gelijktijdige bestrijding van de hy perinflatie waren een hoge werk loosheid en zware ontberingen voor de bevolking sinds het hervor mingsplan begin dit jaar werd inge voerd. werklozen, een scherpe daling in werkelijk besteedbaar inkomen gebracht en de inflatie heeft terug gedrongen van 78 procent per maand in januari tot 4 procent in maart. Ook is de nationale munteenheid zloty gestabiliseerd en als betaalmiddel in het gehele land geaccepteerd en de staatsbe groting in evenwicht gebracht. Dank zij deze resultaten is het de komende maanden mogelijk het economische beleid wat te a verkopen met 27 procent. Deze aankondiging kwam c gens na een spoorwegstaking ndustriële pelen. Zo wordt het in toom houden loonsverhogingen versoepeld en komt er een pakket maatregelen dat gericht is op het stimuleren loon en een voor de regering de economie zonder dat de inflatie slechte uitslag bij lokale verkiezin gen, waaruit het publieke ongenoe gen bleek over de opgelegde maat- De Poolse regering zegt dat de regelen. Bovendien sprak daaruit de afgelopen weinig illusie over de inmiddels af- de demo- verworvenheden vijf maanden het mogelijk maken geworpen vruchten de strenge maatregelen te verzach- cratisering. ten. Die maatregelen hebben inmid dels geleid hebben tot rijen wach tenden gaarkeukens, 450.000 heeft geliberaliseerd meteen weer de kop op steekt. Dit betekent dat het makkelijker wordt winst naar het buitenland over te maken in een poging buitenlandse investeringen aan te trekken, het opheffen van exportbeperkingen en het verminderen van invoerhef fingen, het verlagen van rentetarie ven en het beteugelen van subsidies op onrendabele kolenmijnen. Hiermee is volgens EG-landbouw- Ray McSharry een 3 in de EG afgewend. De ministers hadden voor hun con clusies een heel etmaal nodig, inclu sief de nacht De hetze in Frankrijk begon eind mei door een uitgebreid artikel in de Franse krant Le Monde over de gevaren van bovine spongiforme encephalopathie (bse), zoals de teren. Minister Braks (landbouw) tevreden met de maatregelen waar toe besloten is. De Britse minister John Gummer heeft extra beveili- gingsregels moeten beloven om de consument en de boer op het vaste land te gerust te stellen over de vei ligheid van ingevoerd Brits rund vlees en kalveren. Die moeten voortaan van certificaten zijn voor- voensdag op gis- ziekte officieel heet, i dier. De dag daarop besloot de Fran se regering tot het invoerverbod van Brits rundvlees per 1 juni. De Duitsers en Italianen volgden na dien. De Britten exporteren jaarlijks voor ruim 800 miljoen gulden naar andere landen van de EG. Er stond heel wat op het spel voor hen. Zij hebben dan ook een aantal voor waarden moeten acepteren. Bij voorbeeld dat vlees met bot, de be- De EG stelt ook enkele tientallen kende t-bone steak, van een certifi- ïljoenen guldens beschikbaar caat vergezeld gaat met de verkla- >or meer wetenschappelijk onder- ring dat het rund in kwestie van een iek naar de mysterieuze ziekte, bedrijf komt waar de laatste twee Dt nu toe staat de wetenschap nog jaar geen bse is vastgesteld. Ook bij raadsel over de herkomst. Er zijn aanwijzingen dat het eten van te weinig verhit beendermeel de oorzaak is. Ook is nog steeds niet onomstotelijk bewezen dat de ziek te niet besmettelijk is voor de mens. Wel is inmiddels zeker dat de Britse kat die onlangs onder verdachte omstandigheden stierf niet besmet was met koegekte. het geval. Levende Britse runderen mogen niet naar het vasteland (en Ierland) als zij ouder zijn dan zes maanden. Onder die leeftijd blijken de bees ten bse nog niet te krijgen. Bij ex port mogen zij niet afstammen van met bse besmette koeien. AMSTERDAM (GPD) De 75 Grenswisselkantoren gaan het omwisselen van verdacht buitenlands geld aan banden leggen. Daarmee hoopt de in stelling vooral het witwassen van drugsgelden tegen te gaan "en zo moge lijk te beëindigen". Dat meldt het jaarverslag van de GWK over 1989. Per 1 april hebben de GWK's het maximumbedrag aan buitenlands geld dat zonder legitimatie kan worden gewisseld in guldens, teruggebracht van 100.000 naar 50.000 gulden. Daarboven geldt een identiteitsplicht. Maar ook als de vestigingsleiding bij kleinere bedragen de zaak niet ver trouwt, kan een transactie worden geweigerd, aldus een woordvoerder van de GWK. Er zijn nog meer maatregelen getroffen, maar de GWK-zegsman wil "in het belang van de opsporing"»niet vertellen welke dat zijn. De instelling is momenteel in overleg met politie en justitie om het omwisselen van grote posten buitenlands geld verder te beperken. Volgens de GWK komt het steeds vaker voor dat de handelaren in verdo vende middelen zich bij de kantoren vervoegen met een grote koffer vreemde valuta. Dat de handelaren veelvuldig aan het GWK-loket staan, heeft volgens de woordvoerder te maken met de lage drempel, de situering en de openingstijden van de GWK's. Maatregelen tegen drugsgeld zijn volgens de GWK overigens alleen af doende als alle betrokken bedrijven en financiële instellingen eraan mee doen. Dat betekent dat niet alleen banken, maar ook casino's en de geld- wisselpunten van doorgaans buitenlandse herkomst dwingende regels op gelegd moeten krijgen. De algemene banken zijn ook in overleg met justi tie om ook maatregelen voor te bereiden. LUZERN - Onder druk van dierenbeschermingsorganisaties zoeken varkenshouders naar vriendelijker metho den om hun dieren te verzorgen. In Nederland mag het varken van de ketting, in Zwitserlayid mag dit varken op groeien in de opne lucht op een ecologische boerderij. (f0t0 ap> ZEIST (ANP) De automatisering van de varkens houderij heeft ervoor gezorgd dat varkens niet meer aan de ketting. Dank zij een minuscuul zendertje dat aan een halsband kan worden gedragen, kunnen zeu gen in groepsverband worden gehuisvest en tegelij kertijd individueel worden verzorgd. Deze conclusie hebben onderzoekers van het Insti tuut voor Veeteeltkundig Onderzoek 'Schoonoord' in Zeist getrokken uit enkele jaren studie naar de moge lijke groepshuisvesting van zeugen. Het IVO heeft dit vanmiddag bekendgemaakt tij dens de uitreiking van de eremedaille van de Neder- Gloeilamp komt weer centraal te staan bij Philips EINDHOVEN (GPD) - De nieuwe president-directeur van de lichtdi- visie van Philips (Philips Lighting), E. Kloster, wordt ook lid van de Groepsraad van het concern. Daar door krijgen de activiteiten op het gebied van verlichting, die sinds 1987 zijn ondergebracht in een apar te zelfstandige holding, weer een centrale positie binnen Philips en wordt het bedrijf weer een echte 'gloeilampenfabriek'. Dit is een op merkelijke koerswijziging van de nieuwe Philips-president J. Tim mer, die per 1 juli C. van der Klugt opvolgt. In 1987 is 'Licht' buiten de onder neming geplaatst omdat het be stuur van mening was dat er geen technologische raakvlakken met de rest van Philips waren. De lichtdivi- sie fungeerde echter wel als de 'winstmaker' van het concern. Het bedrijfsresultaat van Philips Ligh ting, uitgedrukt als percentage van het totale bedrijfsresultaat van Phi lips, steeg van 17 procent in 1986 tot ruim 30 procent nu. Financieel drijft Philips op de gloeilampen en daarom wordt de divisie verlichting nu weer dichter bij het concern ge bracht. De laatste tijd deden geruchten de ronde dat Philips de lichtactivi- landse Vereniging tot Bescherming van Dieren aan dr. teiten gedeeltelijk naar de beurs zou G. van Putten. Van Putten is gedragsonderzoeker bij brengen. Omdat de banden met de het instituut. Tot nu toe worden in de gangbare intensieve var kenshouderij zeugen aan een ketting gehouden van 40 centimeter lengte. Uit een oogpunt van welzijn van het dier maakt onder andere de Dierenbescherming hier tegen al jaren bezwaren. Met het zendertje dat de dieren dragen krijgen zij au tomatisch hun per dag toegestane portie krachtvoer. Zeugen die moeten werpen worden eveneens in groe pen gehuisvest, maar kunnen wel over een eigen werpnest beschikken. Van onze verslaggever koopt, wordt overgenomen door LEIDEN Romeyn Beheer in Lis- het farmaceutische bedrijf Broca- se, die prothesen en orthopedische cef. Brocacef, die de overname-som hulpmiddelen produceert en ver- niet bekend wil maken, wordt daar- mee in één klap de grootste op Ne derlandse markt voor para-medi- sche middelen. Onlangs kondigde Brocacef. dochter van het farmacie-concern ACF, aan zich meer te gaan richten op de produktie en verkoop van in strumenten en andere hulpmidelen. De reden daarvoor is de dreigende daling van de medicijnprijs door maatregelen van de overheid om de medicijnkosten te drukken. Met de overname van Romeyn versterkt Brocacef ook de activitei ten in de thuiszorg, die Brocacef in pakketen aanbiedt aan apothekers. Brocacef is met zijn dochteronder neming Lameris al een tijdje actief in de revalidatie-technieken. Volgens eigenaar L. Romeijn van Romeyn Beheer is deze markt een "sterke groeimarkt met name door de vergrijzing". Steeds meer oudere mensen, hebben steeds meer medi sche hulpmiddelen nodig. "Behalve Brocacef hebben ook verschillende andere bedrijven getracht ons te ko pen", zegt Romeijn, die verder geen divisie licht nu juist worden aangehaald, is een aparte beursnotering voor 'licht' volstrekt uitgesloten. Romeijn blijft commissaris bij Romeyn Beheer, waar alle dochter ondernemingen meegerekend 160 mensen werken. "Brocacef heeft mij dringend verzocht om aan te blijven en het beleid voort te zetten. Dat beleid is sterk expansief en ik denk dat we nog een aantal overne mingen zullen doen in Nederland, België en Luxemburg". De instrumentenmaker Franssen in Dordrecht was de eerste fabriek die Romeijn 9 jaar geleden kocht. Daarna volgden Orthopaedische Fabriek v/h W. Fransen, Fransen Orthopaedie Haarlem, Ebbink Or thopedie Utrecht, Ebbink Orthope die Deventer en een belang van 51 procent in Ebbink Hoensbroeck Or thopedie. Economie kort Tropisch bos De aandeelhouders van de SEP (Sa menwerkende Elektriciteits-produ- centen) zijn gisteren in een stemver houding van drie tegen een akkoord gegaan met het omstreden plan om 30 tot 40 miljoen gulden te investe ren in tropisch bos. Door aanplant van bomen wil de SEP het broeikas effect tegengaan. Rabo incaseert Bij de Rabobank is in de eerste vijf maanden van dit jaar meer dan twee miljard gulden aan spaargeld ge stort. Dat is meer dan een verdubbe ling vergeleken met dezelfde perio de in het topjaar 1989. In totaal be heert de Rabo nu 73 miljard gulden aan spaargeld. Duitse handel Het overschot op de Westduitse handelsbalans is in april ten opzich te van de voorgaande maand sterk afgenomen van 13,4 miljard mark tot 7,6 miljard mark, het laagste be drag sinds augustus 1987. Dit blijkt uit cijfers van het Westduitse bu reau voor statistiek. Ook ten opzich te van het surplus van 9,9 miljard mark in april 1989 was er een duide lijke vermindering. Steun Friesland De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Ge meenschap, heeft 63,5 miljoen gul den (27,6 miljoen ecu) beschikbaar gesteld voor de bevordering van de sociaal-economische ontwikkeling van een deel van het Friese platte land. Voorrang wordt gegeven aan de ontwikkeling van land- en tuin bouw, toerisme en milieu. Arbeidsbureaus Het landelijk bestuur van de ar- beidsbureaus-nieuwe-stijl (CBA) zal als regel niet in het openbaar vergaderen. Wel worden besluiten- lijstjes van de vergaderingen van het CBA openbaar. Minister De Vries van sociale zaken en werkge legenheid schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. Handelsoverleg De onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap in de zogeheten Uruguay-ronde in het kader van de GATT (Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel), over landbouw, textiel en tropisch fruit, zitten nog steeds muurvast. Ameri kaanse bewindslieden vinden dat de exportsubsidies van de EG voor de landbouw het grote struikelblok. PARIJS (GPD/ANP) - Nederland kan per 1 juli kan meer gaan expor teren naar de landen van het War schaupact. Dat is mogelijk gewor den omdat de Cocom (de coördina tiecommissie voor meerzijdige stra tegische exportcontrole) gisteren in Parijs heeft besloten de lijst aan zienlijk in te perken van gevoelige en verboden goederen naar de War- schaupactlanden, inclusief de Sov jetunie. Voor Nederland betekent dat vooral, dat materiaal voor telecom municatie naar het Oostblok mag worden geëxporteerd, zoals gereed schapswerktuigen, maar ook kleine en middelgrote computers. Hetzelf de geldt voor tweedehands compu ters, waarvoor in Nederland een AMSTERDAM (ANP) - Philips is nu ook in Nederland voor de rechter gedaagd. Nadat Amerikaanse aan deelhouders in de Verenigde Staten een procedure tegen het concern hebben aangespannen, wegens het geven van onjuiste informatie door de Eindhovense multinational, moet Philips zich nu in Nederland verantwoorden voor het niet publi ceren van genoten overheidssteun. De uitgeverij Pieter Tij men Lake man Publishers en de Stichting On derzoek Bedrijfs Informatie (SOBI) hebben Philips gedagvaard voor de Ondernemingskamer van het Am sterdamse Gerechtshof. Dat heeft Pieter Lakeman gisteren bekendge maakt. Lakeman eist dat Philips bekend maakt hoeveel overheidssteun het concern in 1989 heeft ontvangen. Dat is niet in de jaarrekening terug te vinden. Volgens Lakeman kan het om ettelijke honderden miljoe nen guldens gaan. Philips ontvangt steun van het Nederlandse ministe rie van economische zaken en van de Europese Gemeenschap in het kader van de Europese projecten Jessi, Eureka en het megabit-chips-, project. Het redactieteam van het boek '100 jaar Philips; de officieuze bio grafie' dat in 1991 bij Lakeman ver schijnt, houdt er rekening mee dat Philips zonder overheidssteun in 1989 verlies heeft geleden op de nor male activiteiten. Lakeman beschikt over jurispru dentie ,uit november 1988. Toen heeft de Ondernemingskamer be paald dat Van der Giessen-de Noord de omvang van de aan het verslagjaar toegerekende over heidssteun afzonderlijk in de jaarre kening diende te vermelden. markt bestaat, aldus drs. F.A. Enge- ring na afloop van de Cocom-verga- dering in Parijs. Hij is de directeur- generaal voor buitenlandse econo mische betrekkingen van het minis terie van economische zaken en Ne derlands delegatieleider bij Cocom- besprekingen. De doelstelling van de Cocom is te voorkomen dat goederen en tech nologieën die militair/strategisch kunnen worden ingezet, uit het westen zomaar in het Warschaupact of China belanden. De Cocom telt zeventien leden: alle NAVO-landen inclusief Frankrijk maar zonder IJsland, Japan en Australië. Als onderdeel van de stroomlij ning van de Cocom-strategie zullen bovendien een aantal verruimende regels worden opgesteld. Zo zullen alle personal computers, een aantal zogenaamde 'local area networks' en middelgrote 'mainframe compu ters' van de lijst worden geschrapt. Bovendien zal de uitvoer van ma chines met de hoge precisie van 2 tot 5 micron (0,001 millimeter) voortaan mogelijk zijn. Voorts dienen zij alle informatie te verschaffen die erover wordt ge vraagd. De westerse landen krijgen voorts een vrijbrief om te controle ren "of een aan een hospitaal gele verde computer ook inderdaad in dat ziekenhuis staat", aldus drs. En- gering. Ook zal de uitvoer van gea vanceerde telecommunicatie-appa- ratuur mogelijk worden naar demo cratisch geworden Oostbloklanden als Polen, Tsjechoslowakijke en Hongarije. "Granfield", een zitcombinatie in Colonial Style, waar Men/1 Streep zich beslist in thuis zou voelen. Rotan met fijngevlochten cane-zijpaneten. Zachte donsgevulde kussens om romantisch weg te dromen. Deze maand exclusief bij de grootste rotan-specialist fauteuil nu v.a. 1760,- 2-zits nu va. 2580,- 3-zi 3395,- Harlenslraal 21 -25 Amsterdam Telefoon 020-231180 FNV wil ook eigen inkomen voor getrouwde vrouwen Zesde staatslening DEN HAAG (ANP) - Minister Kok (financien) gaat over tot de uitgifte van een 10-jarige staatslening tegen een rente van 9 procent. De lening wordt op 1 juli 2000 in één keer afge lost. Deze lening is de zesde openbare lening, waarmee Kok de financie ringsbehoefte van het rijk in 1990 wil dekken. Dit heeft het ministerie van financiën vanochtend bekend gemaakt. De inschrijving op de staatslening is op dinsdag 12 juni 1990. De inschrijving loopt via het tendersysteem: de koers van uitgif te van de lening en het bedrag wor den na de inschrijving vastgesteld. Van onze correspondent Jan Harren AMSTERDAM Getrouwde vrou wen die geen betaalde baan hebben, moeten direct in contanten het be drag krijgen (zo'n 125 gulden per maand), dat nu bij hun man terecht komt door de belastingaftrek die hij als kostwinner heeft. Het netto-loon van de modale man zou zo'n 1500 a 1600 gulden per jaar lager worden doordat zijn belastingvrije voet (het deel van zijn loon waarover hij geen belasting hoeft te betalen) kleiner wordt. Het is onderdeel van een vandaag door de vakcentrale FNV gepresen teerd plan voor de economische zelfstandigheid van in het bijzonder gehuwde vrouwen. Uit onderzoek blijkt dat steeds meer vrouwen een eigen inkomen willen, waardoor ze onafhankelijk kunnen zijn. "Niet meer dan een eerste stap", zegt Henk Muller, die zich in het FNV-bestuur bezig houdt met de sociale zekerheid, over het voorstel. Voor de vrouwen echter toch een principiële: in ruil daarvoor moeten zij aan de slag als hun een geschikte baan wordt aangeboden. Zelfstandig Zonder elke vrouw de arbeids markt op te willen jagen, wil de FNV toch stimuleren dat meer vrouwen aan het arbeidsproces deelnemen en zich zo ook meer zelf standigheid verwerven. Op voor waarde natuurlijk dat de condities ervoor worden geschapen: zoals voorzieningen om ouderschap en betaald werk te combineren en zelf standige uitkeringsrechten. Voor menige, vooral de wat oude re vrouw die sinds haar trouwen niet meer buitenshuis heeft ge werkt, kan die werkverplichting ge noeg reden zijn om de zaak maar bij het oude te laten. Voor die groep wil Regionaal Jaguar Centrum A. Blankespoor b.v. JAGUAR Oostdorperweg 29-31 Wassenaar Tel. 01751-19359 Muller ook niets geforceerd veran deren. "De oudere generatie 'huis vrouwen' zal niet gedwongen mo gen worden om zich beschikbaar te stellen voor de arbeidsmarkt, al moet ze uitdrukkelijk wel de moge lijkheden en stimulansen daartoe krijgen. In het FNV-voorstel blijven eer der geformuleerde uitgangspunten ondertussen recht overeind staan: eerlijker verdeling van betaalde en onbetaalde arbeid, zelfstandige in komensrechten en -plichten en vol doende voorwaarden om betaald werk, te kunnen combineren met zorgtaken, waaronder mede en vooral een goede opvang voor kin deren valt te verstaan. Ook werklozen moeten econo misch onafhankelijk worden en daarom moet het huidige uitkerin genstelsel worden omgevormd tot een systeem met een 'basisinko men' voor iedereen. Daarbij gaat het niet alleen om de getrouwde vrouwen die aan de slag willen, maar ook om bij voorbeeld school verlaters en anderen die geen of een te kort arbeidsverleden hebben om voor een ww-uitkering king te kunnen komen. Christelijk r slechts een werkloosheids uitkering voor degene die een baan verloren heeft. En wie geen werk heeft, maar ook geen aanspraak kan maken op een werkloosheidsuitke ring, komt hooguit voor een bij standsuitkering in aanmerking; maar dan slechts als er geen ander inkomen is. De vrouw van een wer kende man kan daardoor al nooit zelfstandig aanspraak maken op een bijstandsuitkering. De FNV wil een nieuwe Algeme ne Volksverzekering tegen Werk loosheid (AVW) in het leven roepen. De vervanging van de belasting vrije voet voor kostwinners door een directe uitkering aan gehuwde vrouwen kan daar een eerste aanzet toe zijn. De uitkering zal echter moeten groeien en sneller dan ande re uitkeringen omdat ze anders nooit zou komen op een niveau waar iemand van kan bestaan. In het najaar mag het FNV-con- gres er zijn oordeel over vellen. Henk Muller: "Niet dat we verwach ten dat Nederland het systeem dan zal invoeren, maar we hopen er wel een idee mee in te brengen waar over verder kan worden gedacht. Ik begrijp heel goed dat in christelijke kring de gedachten over gezin en zelfstandigheid wat anders liggen dan bij ons. Maar de ontwikkeling naar ieders economische zelfstan digheid zal ook daar voortgaan".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5