Griekse wrok tegen VS slijt langzaam EG tegen steun overheid aan mestfabrieken Zoon Nasser gearresteerd BU ONS PLUKT U NU DE VRUCHTEN VAN HET MOilEiVDOlUAAR. DEKAMARKT VLIEGRAMP SLM HERDACHT biedt "<éêr Kamsteeg Auto Rental DE VOORDELIGSTE MANIER OM ER LEKKER VAN TE LEVEN. 'Eenwording EG bedreigt bankwinsten' Eén Europa DONDERDAG 7 JUNI 1990 PAGINA 9 BRUSSEL (GPD) - De Europese Commissie is het niet eens met de plannen van het Nederlandse ministerie van landbouw om 256 miljoen gulden te steken in de bouw van 35 verwerkingsinstalla ties voor landbouwmest. De overheidssteun moet voorlopig wor den opgeschort, omdat Nederland waarschijnlijk het EG-beleid van 'de vervuiler betaalt' doorkruist. De Commissie, het dagelijks be- gen deze beslissing in beroep gaan. stuur van de EG, heeft besloten procedure tegen Nederland spannen. Hangendé dat onderzoek Van 1990 tot 1995 worden land 35 mestverwerkingsfabrieken gebouwd. Die gaan moet de overheidssteun worden op- joen tot een miljard gulden kosten, geschort, zo heeft de Commissie De overheid neemt daarvan eender de voor zijn rekening. De Europese Commissie is het met de bedoeling van het Nederlandse beleid wel eens, maar vindt dat aandeel veel te groot. Daardoor is het immers niet meer alleen de vervuiler die betaalt. Eer der was Brussel wel akkoord ge gaan met een beperkter steunplan voor 1989 en 1990, maar daarbij ging HELSINKI (Rtr/UPI/AFP, - Bo- het schiereiland Kola is geen lers (de boeren) via een heffmg op gisteren bepaald. Nederland kan te- de Sovjets: boven schiereiland Kola geen straling •erhoogde radioactieve hlm mestoverschotten. straling in het noordwesten van de Daarvan Sovjetunie. Dat hebben Sovjetfunc- Bovendien tionarissen gisteren tegenover v slaggevers van de Finse radio x klaard. Het KNMI in De Bilt meldde e woordvoerder T. Landmeter stelde al spoedig dat het waarschijnlijk om een luchtstroming langs een berg keten ging. Een medewerker van de Finse neteorologische dienst verklaarde draagt bovendien het gevaar in zich gisteren dat de rookpluim zoals die dat het verbruik van kunstmest toe- bied twee grote kerncentrales. ADVERTENTIE MAASTRICHT (ANP) - De een wording van de Europese markt heeft gevolgen voor de positie van de Nederlandse banken. Door concurrentie en als gevolg daarvan prijsdalingen treedt er een verdere neerwaartse druk op bij de winsten van de banken. Dit concludeerde A. Wellink, direc teur van De Nederlandse Bank tijdens zijn vandaag uitgespro ken rede voor de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Maastricht. Volgens Wellink is de te lage winstgevendheid de belangrijk ste oorzaak van de lage waarde ring van de bankaandelen op de Amsterdamse effectenbeurs. "Vergelijkt men de koersontwik keling van de Nederlandse bank aandelen met de algemene CBS- koersindex, dan wordt geconsta teerd dat de CBS-index sinds 1983 is verdubbeld, terwijl de koersen van de financiële instel lingen in dezelfde periode maar met ongeveer een kwart zijn ge stegen". aldus de topman van De Nederlandsche Bank. Ook nu kampen de banken al met een te lage winstgevendheid, zo zegt Wellink. Wel heeft Neder land een goed ontwikkeld, inter nationaal georiënteerd bankwe- zen met een "uitstekende vermo genspositie". "Een minder sterk punt is momenteel de relatief be perkte rentabiliteit. Die mag niet verder omlaag", zo zei hij. De ge middelde rentabiliteit - de winst in verhouding tot het eigen ver mogen - schommelde de afgelo pen jaren tussen de 9 en 14 pro cent. Daarmee presteerden de banken de afgelopen jaren duide lijk minder dan de bedrijvensec- tor, die van 1985 tot 1988 een ge middelde behaalde van 15 a 20 procent. Andere cijfers laten een nog wat "ongunstiger beeld zien". Aan het eind van de jaren zestig bedroeg de winst vóór belasting rond 2 procent van het gemiddel de balanstotaal. In 1988, zo con cludeerde Wellink, was dit per centage ongeveer gehalveerd. Dat het rendement op het eigen vermogen niet is teruggelopen, is het gevolg van een evenredige da ling van het eigen vermogen in procenten van het balanstotaal. "Dit betekent dat de positie van het bankwezen door de vermin derde buffer aan eigen vermogen kwestbaarder is geworden dan enkele tientallen jaren geleden", vond hy. Deze wat negatieve ontwikke lingen duiden er op dat de ban ken niet in staat zijn om voor hun diensten een goede prijs te bedin gen. Een verklaring hiervoor wordt gevonden in de toeneming van het aantal concurrenten. "Met name nieuwkomers specia liseren zich in winstgevende deel markten. Op minder renderende of zelfs verliesgevende delen van de bankmarkt bewegen zij zich niet. Het gevolg is dat zij de grote algemene banken in de winstge vende delen kunnen beconcurre ren.", zei Wellink. De Nederlandsche Bank wil door een meer internationaal ge oriënteerd monetair beleid voor komen dat positie van het Neder landse bankwezen ten opzichte van buitenlandse banken ongun stig zal worden. Ook door fusies van banken en verzekeraars toe te staan, worden de Financiële in stellingen in staat gesteld zich sterker te maken op de interne Europese markt. j echter geen sprake. de Commissie bang dat later nog extra-overheidssteun nodig zal zijn om de werking van de mestverwerkingsfabrieken te ga randeren. der deze week dat het op satellietfo- Voorzitter Mares van het Land- to s van het gebied een verdachte bouwschap heeft gedreigd met juri- rookpluirn had geconstateerd. Het dische stappen als de Nederlandse instituut dacht in eerste instantie overheid de bemesting aan een natuurram*^- - - op t l natuurramp of een ongeluk land snel aan strenge banden legt. nucleaire installatie. KNMI- uitbreiding van het uitrij-verbod voor bemesting, zoals de overheid voorstaat, noemde hij 'een vorm van koud-watervrees'. Die uitbrei ding van het uitrij-verbod met on- de maand september geconstateerd neemt volkomen nor- Boeren in zogeheten fosfaatge- voelige landbouwgebieden die 'bui door het KNMI in dat gebied eer maal verschijnsel' >u v. ia.iUUuUn Op Kola is een aantal grote mili- ten bun schuld* worden onderwin taire bases gevestigd. Zo ligt er bij pPn aan extra strenge mest-normen, de havenstad Moermansk een grote- dienen daarvoor van de overheid marinebasis. Verder staan m het ge- een schadevergoeding te krijgen, al- dus verklaarde Mares gisteren. AMSTERDAM (ANP) - In de Lu therse kerk in Amsterdam hebben ongeveer 200 mensen een herden- kingsdient bijgewoond ter nage dachtenis aan de ramp met het SLM-vliegtuig op 7 juni vorig jaar. Bij de ramp, vlak bij het vliegveld Zanderij, kwamen toen 176 perso nen om het leven onder wie leden van het Kleurrijk elftal. Slechts tien personen overleefden het ongeluk. De dienst in de hoofdstad was ge organiseerd door verschillende lan delijke en Amsterdamse organisa ties van Surinamers en werd Onder meer bijgewoond door nabestaan den, enkele overlevenden en verte genwoordigers van de Surinaamse ambassade. De oorzaak van de ramp met het DC-8 toestel, dat op weg was van Schiphol naar Zanderij, is nog steeds niet officieel vastgesteld. In een onlangs verschenen boek wijt verslaggever R. Khemradj het neer stortend aan menselijk falen. Vol gens de schrijver heeft de gezagvoer der van het vliegtuig belangrijke vlieggegevens verkeerd geïnterpre teerd en had hij vanwege het slechte zicht op het vliegveld moeten uitwij ken naar elders. Een aantal nabestaanden is in middels procedures gestart in de Verenigde Staten tegen de holding maatschappij van de SLM in de VS en de maatschappij die de (eveneeni omgekomen) piloten aan de SLM had verhuurd. (foto anp Hypotheekrente 7 juni 1990 rentepercentages ABN Amro a Bouwf. Ned. Gem. s Rabo Leiden V< er. Spaarbank ann.hyp. roonf. Holland ann.hyp. W< Amro Rabo Hyp. bank Woonf. Holland Woonf. Holland Woonf. Holland ABN ABN ABP ABP Aegon Amro Amro Bouwf.Ned.Gem. Bouwf.Ned.Gem. CDK-bank Centr. Beheer Centr. Beheer Centrale Centr.Volksb. Delta Lloyd Direktbank Nationale Ned. NMB Postbank Postbank Rabo Hyp.bank Rabo Leiden Stad Rotterdam Nationale Ned. Ver.Spaarb. Woonf.Holland Woonf.Holland Zwolsche Alg. ABN ABN ABP ABP Aegon Amro Amro Bouwf.Ned.Gem. Bouwf.Ned.Gem. CDK-bank Centr.Beheer Centrale Centr.Volksb. Delta Lloyd Nationale Ned. Rabo Hyp.bank Rabo Hyp.bank Stad Rotterdam Woonf.Holland Zwolsche Alg. Bouwf.Ned.Gem. Nutssp. D.Haag Rabo Hyp.bank Ver.Spaarb. hyp. spaarhyp. spaar-opt.hyp hyp.totaalpl. hyp.totaalpl. hyp.totaalpl. spaarhyp. ann.hyp. spaarhyp. ann.hyp. spaarvasthyp. ann.hyp. spaarhyp. spaargar.hyp. ann.hyp. exact hvp. spaarhyp. hyp.totaalpl. besp.dir.hyp spaarhyp. variabel 1,5 variabel 1,5 renterust 1 variabel 1 0.5 jaar 1 variabel 1.5 2,r 1 S/10 jr 5/10 ir spaar-opt.hyp. 5 jr ann.hyp. hyp.totaalpl. ann.hyp. ZA hyp.plan spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaarhyp. spaarvasthyp. spaarvasthyp. spaarhyp. ir.hyp. exact-hyp. spaarhyp. hyp.totaalpl. spaarhyp. spaar.opt.hyp spaar-opt.hyp succeshyp. hyp.totaalpl. ZA-Hyp-Plan spaarvasthyp. ann.hyp. spaar-opt.hyp spaarhyp. 10 jr 10 jr 15/20 jr 15/20 jr renterust 1 ideaal 1 stabiel 1 ideaal 1 De rust aan het rentefront is de afgelopen maand doods te noemen. Er deden zich geen verande ringen voor in de rentestanden in de tabel. De vermelde tarieven hebben betrekking op hypotheken met gemeentegarantie. De netto wer kelijke rente is gebaseerd op de totale nettolasten van de hypotheek, de percentages gelden voor een man van 30-jarige leeftijd en een hypotheek van 150.000 gulden. Voor vrouwen en/of bij an dere leeftijden kunnen andere percentages van toepassing zijn. Bij andere hypotheekbedragen wijkt de netto werkelijke rente bij een aantal instellingen enigszins af. e Vereniging Eigen Huis te Amersfoort TEL AVIV (GPD) - Khaled Ab- del Nasser, de 40-jarige zoon van de Egyptische ex-president Gamal Ab- del Nasser is gisteren op het vlieg veld van Cairo gearresteerd nadat hij onverwacht vanuit zijn zelf op gelegde ballingschap in Joegoslavië was teruggekeerd. Tegen Khaled Nasser is de doodstraf geëist. Tijdens een opzienbarend proces in Cairo, begin 1988 werden Khaled Nasser en twintig anderen beho rend tot de clandestiene 'Egyptes Revolutie'- groep officieel in staat van beschuldiging gesteld wegens de moord op twee Israëlische diplo maten en de verwonding van een ander, en een aanval op een Ameri kaanse veiligheidsman in Cairo tus sen 1984 en 1987. Nasser ontvlucht te het land toen het hem duidelijk werd dat de autoriteiten hem op de hielen zaten. Tegen elf leden van de 'Egyptes Revolutie'-groep werd indertijd de doodstraf geëist. Onder de negen andere beschuldigden was de neef van Khaled, Gamal Shawki Abdel Nasser, die begin vorig jaar vanuit Londen naar Cairo terugkeerde. In beslag genomen geheime pamflet ten van de 'Egyptes Revolutie'- groep gaven aan dat de groep een linkse Nasseristische lijn volgde. Twintig jaar na de dood van presi dent Gamal Abdel Nasser is het Nasserisme in Egypte nog steeds sterk. Nasser, een Moskou-gezinde socialist, domineerde de Arabische politiek in de jaren '50 en '60. Miljoe nen mensen trokken de straat op toen hij in oktober 1970 overleed. Hij wordt nog steeds door veel Egyptenaren geëerd wegens zijn rol in het verenigen van de Arabische nationalisten tegen Israël en het mobiliseren van de publieke opinie tegen de overblijfsels van Franse het Britse koloniale invloed in het gebied. Nu de juridische procedures te gen de teruggekeerde Khaled Ab del Nasser zullen worden hervat, zal het meest opzienbarende veilig heidsproces sinds de ter dood ver oordeling van vijf leden van een Ji- had-groep, die in 1981 president An war Sadat vermoordden, in Egypte nieuwe politieke onrust veroorza ken. Niet alleen links georiënteerde vakorganisaties maar ook het Isla mitische Broederschap in Egypte hebben hun onvoorwaardelijke steun uitgesproken voor de zoon van de bewonderde ex-president. President Liberia vraagt VS om steun MONROVIA (AP) - De Liberiaanse president Samuel Doe heeft zich tot de Verenigde Staten gericht met het verzoek hem uit het land te helpen vluchten. Dit is bekendgemaakt door een Amerikaanse regerings functionaris. De rebellen hebben inmiddels praktisch Monrovia bereikt. Vluch telingen in de hoofstad zeiden dat tientallen leden van de regeringsge- trouwe Krahn- en Mandingo-volken zijn gedood. De rebellen behoren tot de Gio- en Mano-volken, etni sche groepen die op gespannen voet met de Krahn en Mandingo staan. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft alle ruim 3.000 Amerikanen in Liberia drin gend geadviseerd het land te verla ten. Voor de kust van Liberia liggen vier schepen van de Amerikaanse marine, die behulpzaam zijn bij de evacuatie. Vochten wij wel tachtig jaren tot er eindelijk uitkomst kwam? Op school zongen we als herinnering aan de Spaanse overheersing. Wij vierden ook de Franse overheersing en de Duitse bezetting is pas nog herdacht. Nu gaan we onze onafhankelijk heid verkwanselen aan een zgn. ver enigd Europa. Een Europarlement waarin Nederland weinig of niets heeft te beslissen. Wij zien dat aan de vestiging van de Europabank. Geen Amsterdam! Onze minister Van den Broek keek wel een beetje In Den haag -wordt een nieuw, duur parlementsgebouw neergezet. Was het oude vertrouwde Binnen hof niet groot genoeg? Er valt wei nig meer te beslissen, zo sprak onze eerste minister. Wij hebben een goe de sociale wetgeving, maar het zal wel minder worden als we moeten delen met mede-Europeanen. We zijn bezig onze vrijheid te ver kwanselen voor een schotel linzen- A. Versteeg sr. Katwijkseweg 9a Wassenaar ADVERTENTIE ATHENE - Voor het eerst sinds 1964 brengt een Grieks regeringsleider een bezoek aan de Verenigde Sta ten. De kersverse conservatieve premier Mitsotakis (72) werd giste ren op het Witte Huis ontvangen, 26 jaar nadat Papandreou daar op het hoogtepunt van de Cyprus-crisis moeizame contacten had met Johnson. Sindsdien waren er wel Turken en Grieks-Cyprioten, maar geen Griekse leiders meer over de vloer gekomen. De Griekse publieke opinie, niet alleen van links, hield de Amerika nen in hoge mate verantwoordelijk voor het aan de macht komen van de kolonels in 1967 en ook voor de staatsgreep tegen de Cyprische pre sident, aartsbisschop Makarios in 1974 en de daaropvolgende Turkse bezetting van 37 procent van het ei land. Dit had tot gevolg dat noch dat de rechtse staatsman Karamanlis nu weer Grieks president noch de socialistische premier Andreas Pa pandreou, zoon van George Papan dreou, de weg naar Washington hebben gevonden. De nu verdwenen Papandreou heeft weliswaar geruime tijd ge wacht op een uitnodiging van de in middels gepensioneerde president Reagan, maar die is daar nooit toe overgegaan. Hij zag in Papandreou, die aan de macht was gekomen met leuzen als 'Weg met de bases des doods' en die openlijk sympathie betuigde voor regimes als dat van Libië en Syrië, een verstokte anti- Amerikaan met wie niets viel te be ginnen. Dubbels spel Tegelijkertijd verwéten zijn linkse tegenstanders Papandreou teveel ontzag te hebben voor de Amerika nen en hun belangen. Toen in 1983 de overeenkomst over Amerikaan se bases in Griekenland afliep, sloot Papandreou een nieuw akkoord on der de trotse aankondiging dat dit voorzag in het definitieve vertrek van de bases in 1988. Maar in dat zelfde jaar begon hij weer nieuwe onderhandelingen over een nieuw verdrag, waarop de linkse oppositie hem verweet dubbel spel te spelen. Mitsotakis heeft de fakkel van Pa pandreou overgenomen. Als pre mier sloot hij de onderhandelingen af met de ondertekening van een verdrag dat niet vijf maar acht jaar geldig is. De socialistische en com munistische oppositie roept nu van de daken dat hij, in zijn haast om op het Witte Huis te worden uitgeno digd "uitverkoop van Griekse be langen" heeft gehouden. Kort tevoren was hij, overeen komstig Washingtons wensen - en die van de EG overgegaan tot di plomatieke erkenning van Israël op een daarvoor weinig gunstig mo ment: de opvlamming van de in- tifadah na de moord op zeven Pales- tijnen. Een spotprent in een Atheense oppositiekrant laat zien hoe Mitsotakis op het hart wordt ge bonden de Amerikaanse president vooral 'Bush' moet noemen en niet per ongeluk 'Boss'. Mitsotakis: eerste premier sipds 1964 die Washington bezoekt. Toch had Mitsotakis van zijn kant wel een beetje gelijk toen hü, tij dens zijn contacten in Washington opmerkte, dat de anti-Amerikaanse stemming in Griekenland op de te rugtocht is en dat in het bijzonder de belangstelling voor de kwestie van de bases is getaand. Dat is niet alleen te danken aan de algehele ontspanning op de wereld en het wegvallen van Reagan, maar ook het optreden van de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Athe ne. Michael Sotirchos, zelf van Griekse afkomst, spreekt de taal vloeiend en vertoont zich, anders dan zijn voorgangers, overal in het openbaar. Hij laat zich zien bij voet balwedstrijden, maar ook op kerke lijke plechtigheden waarbij hij zelfs een keer als voorzanger optrad. Een rol speelt ook dat er weer meer Amerikaanse toeristen ko men, zoals de Grieken tot hun op luchting constateren. De verklaring van Reagan, drie jaar geleden, dat Griekenland voor reizigers een vei ligheidsrisico inhield vanwege on voldoende voorzorgen tegen terro risme, miste zijn uitwerking niet en ligt de Grieken nog vers in het ge heugen. Voor Mitsotakis' Amerikaanse reis is opvallend veel publiciteit, ook in de oppositiepers. Hij is de eerste hoge bezoeker na Gor- batsjov. De vele Amerikanen van Griekse afkomst zijn opgetogen dat eindelijk weer eens een Griekse premier op bezoek komt om een te genwicht te leveren tegen de veel kleinere maar wel zeer actieve Turkse pressiegroepen. Palestijn Eén aangelegenheid kan nog nieu we problemen opwerpen in de Grieks-Amerikaanse verhoudin gen, dan \#el nieuwe anti-Ameri kaanse uitbarstingen veroorzaken bij de Grieken en dat betreft de uit levering van Mohammed Rashid. Dat is de Palestijn die, naar men in Amerika zeker weet, schuldig is aan een vliegtuigkaping boven Hono lulu in 1982 waarbij een dode viel. Zelf zegt hij part noch deel hieraan te hebben gehad en Mohammed Hamdan te heten. Hij is twee jaar geleden op Amerikaanse aanwijzin gen in Griekenland gepakt en heeft hier straffen uitgezeten voor andere overtredingen. Het Griekse hooggerechtshof heeft reeds in de door de VS ge vraagde uitlevering toegestemd, maar het laatste woord is aan de Griekse minister van justitie. Mitsotakis heeft voor de laatste ver kiezingen toegezegd dat uitlevering zal plaatsvinden en na zijn lunch met Bush heeft hij gisteren ver klaard dat de zaak voor september zal zijn geregeld. Juist omdat hier een menselijke factor in hét geding is, is het wel zeker dat uitlevering tot grote deining zal leiden bij de complete oppositie in Griekenland die weer geheel in de ban van het anti-Amerikanisme zal komen. Terreurdaden Twee van de drie punten op Was hingtons verlanglijstje heeft Mitsot akis snel ingewilligd: de erkenning van Israël en de ondertekening van het verdrag aangaande de bases. Maar ten aanzien van Rashid is de verwachting dat de Griekse pre mier, ondanks zijn aanvankelijke toezeggingen en het belang dat Washington aan deze affaire hecht, zal besluiten tot berechting in Grie kenland. Dat is ook veiliger voor de Amerikaanse en andere toeristen, want uitlevering zal stellig tot nieu we Palestijnse terreurdaden tegen Griekenland leiden. Tel. 071-177158 I Tel. 01720 21521 Centrale Leiden e.o. Centrale Alphen aid Rijn Te: Oegslgeest. Katwijk. Lisse. Hillegom. Leiderdorp, voorschoten. Alphen afd Rijn.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9