Etiopië laat voedsel voor Eritrea toe Na deze 361 Foto's Maken we graag 'n Tekening voor u. NAVO zoekt een nieuwe rol KEUKENS President Suriname vraagt hulp OAS bij ontwapening Grootse ontvangst voor Mandela in Parijs 'Band tussen Z-Korea en Sovjetunie bedreigt vrede' Walesa probeert kritische hoofdredacteur te ontslaan SieMatic Keukencenter Leiderdorp DONDERDAG 7 JUNI 1990 BUITENLAND Havenstad Massawa heropend NAIROBI/ADDIS ABEBA - De regering van Etiopië staat toe dat de havenstad Massawa opnieuw in gebruik wordt genomen om voedselhulp aan te voeren voor de £,5 miljoen hongerende Etiopiërs in het noorden. Bovendien aanvaardt de regering de voorwaarden van het Eritrese Volksbevrij dingsfront EPLF voor een vredesconferentie, zoals het hou den van besprekingen onder toezicht van de Verenigde Na ties. De regering heeft toegezegd in ver band met de voedselaanvoer voor- lopig geen bombardementen uit te voeren op Massawa. Sinds de stad vier maanden geleden in handen viel van het EPLF, heeft de haven volledig stilgelegen. Het EPLF heeft inmiddels gewaarschuwd vliegtuigen die naar Asmara vliegen te zullen aanvallen. De rebellen be schuldigen de Etiopische regering ervan, onder het mom van voedsel hulp voor de bevolking, voedsel en militair materieel naar het leger in Asmara te vliegen. De toezeggingen van de Etiopi sche regering houden direct ver band met de belofte van de Verenig de Staten en de Sovjet-Unie om de voedselluchtbrug naar de Eritrese hoofdstad Asmara, die nog steeds in handen is van de regering, te steu nen. De leiders van beide super machten besloten tijdens hun bij eenkomst afgelopen weekend te gaan samenwerken om zoveel mo gelijk voedsel naar de hongergebie- den in Etiopië te kunnen vervoeren. De Etiopische regering heeft steeds geweigerd toestemming te geven voor het aanvoeren van voed sel via de door het EPLF veroverde havenstad Massawa. Een dergelijke hulpoperatie werd bovendien on mogelijk gemaakt door de Etiopi sche luchtmacht die regelmatig bombardementen heeft uitgevoerd op de stad, waardoor ruim 50.000 ton graan werd vernietigd. De meeste hulp is de afgelopen maanden het land binnengekomen via Assab, Etiopië's enige andere haven aan de Rode Zee. Via deze zuidelijke route is volgens de FAO- vertégenwoordiger in Addis Abeba PARAMARIBO (ANP) Suriname zal de hulp van de Organisatie van Amerikaanse Staten inroepen bij ontwapening van illegale groepe ringen. Dit heeft president Ramse- wak Shankar gisteren in Paramari bo verklaard. "Het is tijd om een beroep te doen op de OAS, nu gebleken is dat wij als Surinamers niet in staat zijn dit Surinaamse probleem op te los sen", aldus Shankar. Hij gaf niet aan wanneer het verzoek bij de OAS wordt ingediend. Shankar heeft hulp nódig omdat de uitvoering van het vredesak koord van Kourou nog steeds wordt belemmerd, door het optreden van illegale gewapende groeperingen. Het akkoord werd in juni 1989 on- Buitenland kort de laatste twee maanden 16.000 ton voedsel bij de bevolking van Tigre terechtgekomen. Tussen nu en be gin juli hopen de hulporganisaties nog eens 15.000 ton noodhulp naar Tigre te kunnen transporteren. Naast deze officiële route wordt ook voedsel aangevoerd via de Soeda- nese havenstad Port Soedan. "Gezien deze aanvoer en het feit dat de opbrengst van de laatste oogst nog zo'n veertig tot vijftig pro cent bedroeg, denk ik dat de situatie in Tigre hoogstwaarschijnlijk onder controle is", verklaart David Morton, directeur van het Wereld Voedsel Programma (WFP) in Etio pië. "Maar de huidige route moet dan wel open blijven tot de volgen de oogst in november". Veel ernsti ger is de situatie in Eritrea, waar de oogst voor tachtig en in sommige gebieden zelfs voor 95 procent mis lukt. Sinds de rebellen in februari Massawa veroverden, is van rege ringszijde nauwelijks nog voedsel naar Eritrea gestuurd. De voorraad schuren zijn nu nagenoeg leeg en het beetje voedsel dat de boeren van hun Jand wisten te halen is op. De aankondiging van de Ameri kanen en de Sovjetunie om nog de ze week een voedselluchtbrug naar Asmara te openen, komt daarom op het juiste moment. Nog belangrij ker is echter het groene licht dat de Etiopische regering heeft gegeven voor de haven van Massawa, "hoe wel het opnieuw in gebruik nemen van de haven slechts een eerste stap is", aldus Morton. "Vervolgens moeten we het voedsel uit de haven zien te krijgen en zien te vervoeren naar die plaatsen waar het het hardst nodig is". Honderd violen e i Afrikaanse hymne Parijs groots werd ontvangen door president Mitterand. Van onze correspondenten Rudolph Bakker en Peter van Nuijsenburg PARIJS/JOHANNESBURG ANC-leider Nelson Mandela is gis teravond als begin van een diploma tieke reis door Europa in Parijs rand, de echtgenote van de Presi dent, terwijl in de ontvangsthal de Zuidafrikaanse auteur Breiten Breytenbach gereed stond zijn me destrijder tegen de apartheid in de armen te sluiten. Het doel van de Europese reis van Mandela, die ons land niet zal aan doen, is de regeringen op te roepen geen gehoor te geven aan het stre ven van de Zuidafrikaanse eerste minister De Klerk om de economi sche sancties tegen zijn land op te heffen. De Franse president ontving Mandela in de late avonduren op het 'Plein van de Mensenrechten', dat wil zeggen voor het Paleis van het Trocadéro in Parijs, onder de to nen van honderd violen, waaronder die van de jazz-violist Didier Lock- wood. Zangeres Grace Bumbrey zette later de Afrikaanse hymne in, waarna Mandela een diner kreeg aangeboden door de stichting 'Frankrijk-Vrijheden', waarvan me vrouw Mitterand voorzitter is. Terwijl Mandela op weg naar Eu ropa was, heeft de Zuidafrikaanse politie gisteren twee huizen van de ANC-leider in Soweto doorzocht. De politie was op zoek naar een moordenaar die zich in een van de huizen zou schuilhouden. De politie verklaarde dat de fami lie Mandela op geen enkele wijze betrokken is bij de verdachte. Ze was echter getipt dat de moorde naar, naar wie ze sinds 1988 op zoek is, zich in een van de huizen op hield, aldus een woordvoerder. In de huizen verblijven momen teel ANC-leden die met toestem ming van de regering uit balling schap zijn-teruggekeerd. "De politie had geen huiszoekingsbevel ge toond, de bewoners uitgescholden en hen met het pistool op de borst gedwongen tegen de muur te •staan", aldus een verklaring van het ANC, waarin een einde aan deze vormen van "intimidatie en provo catie" werd geëist. De Nationale Partij van president De Klerk heeft gisteren haar parle mentszetel bij een belangrijke tus sentijdse verkiezing met de hakken over de sloot weten te behouden. De nationalisten wisten in het district Umlazi in de provincie Natal de op mars van de extreem rechtse Con servatieve Partij slechts met moeite te weerstaan, terwijl de liberale De mocratische Partij lichte winst boekte. De meerderheid van de na tionalisten slonk dramatisch van 2835 zetels naar even meer dan 500. De verkiezingen in Umlazi wer den beschouwd als de belangrijkste graadmeter voor het hervormings beleid van president De Klerk tot nog toe. Niemand verwacht nu dat De Klerk zijn beleid ingrijpend zal aanpassen. Vanmiddag om kwart over twee zal hij dan ook zo goed als zeker in het parlement in Kaapstad de opheffing van de noodtoestand aankondigen. dertekend door delegaties van de Surinaamse regering en het Jungle commando en moest een einde ma ken aan de strijd tussen deze rebel lengroepering en het nationaal le ger. Sinds de ondertekening van het Kourou-akkoord zijn er drie nieuwe illegale groeperingen ontstaan die het vredesakkoord afkeuren. De bauxietonderneming Suralco heeft de Surinaamse regering laten weten dat ze voorlopig geen geld meer overmaakt aan de staat. Het zou gaan om enkele miljoenen gul dens per maand. De Suralco-direc- tie wil druk uitoefenen op de Suri naamse regering, opdat zij er voor zorgt dat de produktie van bauxie- terts in het Moengo-gebied kan wor den hervat. Het leger wordt ervan beschuldigd dit te dwarsbomen. MOSKOU/PYONGYANG (AP/Rtr) Noord-Korea heeft de Sovjetunie gisteren gewaarschuwd geen diplo matieke banden aan te knopen met Zuid-Korea. Volgens het officiële dagblad van de orthodox commu; nistische staat bedreigt een 'Twee- Koreapolitiek' de wereldvrede. Afgelopen maandag kondigden president Gorbatsjov van de Sov jetunie en de Zuidkoreaanse presi dent Roh Tae-woo na een gesprek in de Verenigde Staten een herstel van de betrekkingen aan. Het Sovjet persbureau Tass heeft gezegd dat dit niet ten koste gaat van Noord- Korea, waarmee het Kremlin al ja ren banden heeft. Het Noordko- reaanse dagblad Rodong Shinmun schreef gisteren dat Moskou geen twee Korea's moet erkennen omdat dit de verdeling van Korea besten digt. Warschaupact De Hongaarse premier Jozsef An- tall heeft gisteren gezegd dat hij er bij Sovjet-president Michael Gor batsjov op zal aandringen het War schaupact volgend jaar te ontbin den omdat het bondgenootschap niet meer van deze tijd is. Jakes weer vrij De voormalige Tsjechoslowaakse partijleider Milos Jakes en drie voormalige politburoleden zijn gis terochtend gearresteerd en weer op vrije voeten gesteld. Ze zijn onder vraagd over hun rol in de beëindi ging van de Praagse Lente, zei een woordvoerder van binnenlandse za ken. Raketten Saudi-Arabië heeft de opstelling voltooid van Chinese CSS-2-raket- ten die doelen in het hele Midden- Oosten kunnen treffen, meldde gis teren het Britse blad 'Flight Inter national' onder aanhaling van zegs lieden van de Israëlische geheime dienst. De wapens zijn niet maar kunnen wel met kernkoppen wor den uitgerust, aldus het blad. Checkpoint Charlie Checkpoint Charlie, de beroemde doorlaatpost door de Berlijnse Muur voor buitenlanders, wordt in de loop van deze maand volledig ge sloopt. Het Amerikaanse wacht huisje bij de controlepost wordt als souvenir aan een museum aangebo den. Vliegtuigramp Een vliegtuig met 41 mensen aan boord is gisteren op een binnen landse vlucht boven het Braziliaan se Amazonewoud neergestort. Hier bij zijn ten minste veertien doden gevallen. Van onze correspondent Hans de Bruijn TURNBERRY - De NAVO moet omschakelen. Van een militaire club, die zijn rechtvaardiging vond in de dreiging van het Warschau pact, moet de alliantie trachten een politieke uitstraling te krijgen in een Europa waar de dreiging is weg gevallen. De ministers van defensie heb ben daarop recent al een voorschot genomen met voorstellen voor ver mindering van de kernbewapening in Europa, voor een verlaging van de defensieuitgaven en een verla ging van de paraatheid van de NAVO-strijdkrachten. De NAVO-topconferentie van be gin juli in Londen moet de politieke lijnen voor de toekomst van het bondgenootschap uitzetten. Ter voorbereiding daarop komen van daag en morgen in het Schotse plaatsje Turnberry de ministers van buitenlandse zaken bijeen. Hoofdmoot van de agenda is na tuurlijk de top Bush-Gorbatsjov, en de bijeenkomst van begin deze wfeek in Kopenhagen van hun mi nisters van buitenlandse zaken Ba ker en Sjevardnadze. De kwestie van het Duitse NAVO-lidmaat- schap staat daarbij centraal. Noch in Washington, noch in Ko penhagen is daarvoor een oplossing gevonden. De NAVO rest daarom nu niet anders dan opnieuw uit te spreken dat het verenigde Duits land geheel lid moet zijn van de NAVO. Daaraan valt niet te tornen. Begin mei zeiden de ministers in Brussel al bereid te zijn tot oplossin gen die rekening houden met de veiligheidsbelangen van de Sov jetunie. Daarin is geen verandering gekomen, en een herhaling van zet ten is dus te verwachten. Van onze correspondent Runa Hellinga PRAAG - Met een aanval op de So- lidariteitskrant Gazeta Wyborza en een poging de hoofdredacteur van het blad te ontslaan, heeft Solidari- teitsleider Lech Walesa de afgelo pen dagen geprobeerd zijn macht in Polen nog verder te versterken. De Gazeta is een van de meest ge renommeerde kranten in Polen. Het blad opereert onder de naam van Solidariteit, maar staat in feite tamelijk los van de bond sinds het eigendom bij een onafhankelijke uitgeverij is ondergebracht. De Ga zeta staat bekend als een kritische observator van het doen en laten van Lech Walesa. Naast positieve De NAVO is bereid voorlopig een aantal Sovjet-soldaten op het DDR- grondgebied gelegerd te laten, maar dat is dan wel NAVO-grondgebied. Van een aparte status voor Duits land kan geen sprake zijn, en zeker niet van een neutrale zoals Gor batsjov wil. Ook de 'Franse positie' (wel NAVO-lid, maar niet van het mili taire commando) wijst Brussel af. "We willen geen re-nationalisatie van de defensie, maar juist meer in tegratie, zeker als de legers straks kleiner worden", zegt een hoge NAVO-diplomaat. Ontwapening De ministers praten ook over de di verse ontwapeningsbesprekingen. Naast blijheid over de afspraken tussen Bush en Gorbatsjov over de strategische kernwapens en chemi sche wapens, is er teleurstelling over de onderhandelingen over conventionele wapens in Wenen. Bush en Gorbatsjov hebben weliswaar gezegd nog dit jaar een CFE-akkoord te willen sluiten, maar de NAVO vindt dat de Sovjets dan wel heel snel over de brug moe ten komen. De ministers zullen Moskou daartoe dan ook opnieuw oproepen. Volgens de hoge NAVO-diplo maat zullen de ministers 'een sig naal afgeven', dat ook de NAVO be reid is concessies te doen. Maar wat die zullen inhouden, zegt men niet. "Concessies vallen daar nu toch in een zwart gat", aldus de diplomaat. Hij zei overigens dat de afspraken die al gemaakt zijn "op zich al goed genoeg zijn om te tekenen". Dat geeft voedsel aan het idee dat de NAVO 'bereid is ook een beperkt ak koord te tekenen. De afgesproken plafonds liggen immers min of meer vast. verhalen staan er soms hele venijni ge stukken over de leider van Soli dariteit in en cartoons die zijn stre ven naar macht aan de kaak stellen. Vanwege deze onafhankelijke houding heeft Walesa de krant laten weten dat ze het embleem van Soli dariteit niet langer mag voeren. Bo vendien heeft hij geprobeerd de hoofdredacteur, Adam Michnik, te ontslaan. Michnik behoort tot de belang rijkste intellectuelen in Solidariteit De ministers zullen vandaag en morgen ook praten over wat er na een Weens CFE-akkoord moet ge beuren. Er komt zeker een tweede CFE-ronde, maar ook onderhande lingen over de vermindering van de kernwapens voor de korte afstand in Europa (de zogenaamde SNF-wa- pens). In Turnberry wordt voor het eerst over een mandaat gesproken. Het besluit van Moskou om 60 kernra ketten, 250 -kanonnen en 1500 -kop pen uit Oost-Europa weg te halen vindt de NAVO onvoldoende, maar het zal zeker bijdragen aan het on derhandelingsklimaat. Van het welslagen van de Weense onderhandelingen hangt ook -af of de speciale top van de 35 landen van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE), medio december in Parijs doorgaat. Daar moet een CFE-akkoord wor den getekend. De ministers zullen zich in Schot land buigen over de vraag welke rol de CVSE - waarin alle Europese lan den (behalve Albanië), de VS en Ca nada zitten - voor de Europese vei ligheid kan gaan spelen. Maar de CVSE kan de NAVO niet vervan gen, zoals Moskou wil. In de CVSE wordt immers bij eenstemmigheid besloten. De Sov jetunie zou dan het verlies aan in vloed in Oost-Europa gecompen seerd krijgen via een veto-recht over de veiligheidssituatie in heel Europa. Dat gaat de NAVO-landen te ver. Op de NAVO-top van Londen zul len de bondgenoten met voorstellen voor een nieuwe veiligheidsorde in Europa komen. De CVSE kan een forum voor overleg tussen de 35 lan den (inclusief de VS en Canada) worden, maar de NAVO zal daarin een eigen rol spelen. en tot de grootste critici van Walesa. Hij is bovendien niet alleen hoofd redacteur, maar ook uitgever van de Gazeta. Het is al langer duidelijk dat de vakbondsleider hem liever kwijt dan rjjk is. Van het ontslag is tot nu toe overigens weinig terecht geko men, omdat, zoals Michnik aan Walesa liet weten, "het ontslaan van medewerkers van de Gazeta Wybor za een taak van de uitgever is". De brieven van Walesa aan de Ga zeta worden in Polen vooral gezien als een poging van de vakbondslei der de krant onder druk te zetten hem meer te steunen bij zijn pogin gen president van Polen te worden. Walesa is op dit moment hard bezig iedereen die over die plannen niet staat te juichen van zijn pad te ver wijderen. In dat licht moet ook het ontslag van secretaris Wujec van 'het bur gercomité voor Lech Walesa' wor den gezien, een soort informele steungroep van intellectuelen rond de vakbondsleider. De secretaris is tevens rechterhand van Bronislaw Geremek, de grote man uit de parle- mentsfractie van Solidariteit en net als Michnik een van de belangrijk ste opposanten van Walesa. Albanië wil toetreden tot CVSE-conferentie Van onze verslaggever Bart Jochems KOPENHAGEN - Albanië wil voor het eind van dit jaar volledig deelne men aan de Conferentie voor Veilig heid en Samenwerking in Europa (CVSE) en de akkoorden van Hel sinki onderschrijven. Albanië is het enige land in Europa dat nog niet bij de CVSE is aangesloten. De CVSE-staten, behalve de Eu ropese landen zijn ook de Verenig de Staten en Canada lid, verleenden Albanië dinsdag de status van waar nemer bij de CVSE. In Kopenha gen, waar de CVSE-landen de men senrechten bespreken, kreeg Alba nië die status zonder discussie. Maar de Albanese ambassadeur in Zweden, met een kleine delegatie in Kopenhagen aanwezig, verklaarde gisteren tijdens een persconferentie een volledig lidmaatschap na te streven. In de komende maanden wil het land de CVSE-afspraken bestude ren, met het voornemen ze te onder schrijven. Ambassadeur Bushati toonde zich echter op een aantal punten al op voorhand weinig toe schietelijk. Zo verklaarde hij dat een meerpartijen stelsel, waar de CVSE-teksten van uitgaan, niet no dig is in Albanië. "Er is geen opposi tie in Albanië. Het volk steunt de re gering. Het heeft geen zin om kunst matig oppositie-bewegingen te cre ëren om tot het CVSE-proces te worden toegelaten". Volgens Bushari geldt hetzelfde voor vrije en geheime verkiezingen: elke Albanees steunt de zittende au toriteiten en verkiezingen zijn daar om niet noodzakelijk. Discriminatie van minderheden als de Grieken komt in Albanië niet voor, beweer de hij verder. "Er is geen wet die hen verbiedt te denken wat ze wil len. Ook niet op religieus gebied". Volgens Bushari telt Albanië slechts 85 politieke gevangenen, die de regering op gewelddadige wijze wilden omverwerpen. Berichten dat in Albanië duizelden mensen om politieke redenen in de cel zitten werden door Bushari ontkend, het invoeren van een markteconomie wijst Bushari af: "Albanië wil geen economische modellen kopiëren. Die werken niet". Labour: verbied film over Rushdie LONDEN (Rtr) - De Britse La- bourpartij heeft gisteren opge roepen een Pakistaanse film te verbieden waarin de Britse schrijver Salman Rushdie de dood vindt. Labour is bang dat de film aanzet tot etnische on rust in Groot-Brittannië. In "In ternational Guerrillas", die in Pakistan volle zalen trekt, wordt Rushdie afgeschilderd als een decadente pro-Israëlische play boy die erop uit is de islam om ver te werpen. Uiteindelijk komt hij echter door een blik semstraal om het leven. Volgens het Comité ter Verdediging van Salman Rushdie moet de rol prent alleen verboden worden als die in strijd is met de Britse wet. ADVERTENTIE Av - Het keukenideeenboek SieMatic Als u bij ons het grote SieMatic Keuken boek hebt gehaald (meer dan 180 pagina 's met informatie en ideeën, met 194 inspirerende kleurenfoto's) en ontwerptekening van uw droomkeuken. Kompleet met een kostenbegroting. En vrijblijvend uiteraard. SieMatic is in Duitsland als beste getest. Een kopie u weet zo ongeveer wat u QJaUofi/^ van het lovende testrapport wilt, dan maken we gratis een krijgt u van ons mee. 't Liefst een SieMatic. Meubelplein 9, Leiderdorp. Tel. 071-412615 (T etage Mijnders Meubelen)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7