'Geen reden je rijk te rekenen' ZIN IN VAKANTIE? Met vliegende camera de misdaad te lijf REPORTAGE i NAVO-opperbevelhebber Galvin over ontspanning en ontwapening Samenwerldngsraad van Kerken gestart in Noordwij kerhout DONDERDAG 7 JUNI 1990 GEESTELIJK LEVEN BERGEN - Het is voorwaar geen lolletje om vandaag de dag nog soldaat te zijn. Een paar jaar geleden was dat an ders. Je had een zekere baan, goede vooruitzichten en een duidelijke tegenstander. Want die is voor een militair natuurlijk onmisbaar. Maar de wereld is in een sneltrein vaart veranderd, en daarmee ook het toekomstbeeld van Jan Soldaat. Een onzekere toekomst, want als de diver se ontwapeningsonderhan delingen succes hebben zal een fiks aantal militairen zonder werk komen te zit ten. "De militair moet beseffen dat zijn werkloosheid dat is waar we op den duur allemaal naar streven", zegt generaal John Galvin (61), de opper- baas van alle NAVO-soldaten in Eu ropa. "Want als militairen werkloos raken is er vrede". De militaire wereld moet dat vol gens de Amerikaanse generaal ook als een overwinning zien. Maar dat komt niet zomaar tot stand. Er zijn ontwapeningsakkoorden, een hech te organisatie als de NAVO en een goede strategie voor nodig. Via verdragen moeten de militai re activiteiten in Oost en West aan banden gelegd kunnen worden. "Als dat ons lukt, dan moeten we ook de werkloosheid van soldaten op de koop toenemen", zegt Galvin in zijn hoofdkwartier in het Belgi sche Mons. Maar John Galvin zou geen goede SACEUR (de Supreme Allied Com mander Europe) zijn, als hij tegelijk met deze optimistische woorden niet een waarschuwende vinger hief. Een NAVO-bevelhebber is im mers per definitie een pessimist. Terwijl de politici de huid van de beer al aan het verdelen zijn, waar schuwt hij dat het beest nog gescho ten moet worden. De Muur mag dan zijn gevallen, het Warschaupact in elkaar gestort, het gevaar is nog steeds niet helemaal geweken. Vredesdividend Galvin noemt het "ongelukkig", dat uit alle enquetes blijkt dat de bevol king van Europa en Noord-Amerika denkt dat de dreiging weg is. "Er zijn nog altijd 534.000 Russische sol daten in Oost-Europa en 380.000 in de DDR. Dat weten veel mensen niet". Is SACEUR een kniesoor, die de grote winst van wat in Oost-Europa gebeurt niet wil zien? Nee, zegt hij, en is de eerste om te erkennen dat het pact niet meer is wat het ge weest is. Het gevaar is een stuk min der, de waarschuwingstijd langer geworden. Maar eerst moet vast staan dat de Sovjets zich volledig uit Oost- Europa zullen terugtrek ken, dat zij bereid zijn akkoorden te sluiten over de vermindering van hun (nog) grote overmacht aan con ventionele en nucleaire wapens in Europa. Natuurlijk is de verleiding in Eu ropa en de VS groot om alvast het 'vredesdividend' te innen. "Maar daar zit een risico in", waarschuwt de generaal. "We mogen niet dezelf de fout maken als we na de Tweede Wereldoorlog hebben gedaan". Toen werden de geallieerde strijd krachten abrupt fors verkleind, in de veronderstelling dat de Sovjets hetzelfde zouden doen. Maar twee jaar later bleek dat zij niet weggin gen uit Oost-Europa en moest het westen in hoog tempo herbewape- Onvoorspelbaar Dat voorbeeld geldt volgens Galvin nog steeds. "Er is nog veel onvoor spelbaar. En de Sovjetunie zal wat haar militaire capaciteit betreft ook na een conventioneel ontwape ningsakkoord in Wenen groter zijn dan alle andere Europese landen bij elkaar". Daarom is hij ook niet gelukkig met het besluit van de ministers van defensie om af te zien van de afge sproken jaarlijkse groei van de de fensieuitgaven met drie procent. Groei is juist nodig om de NAVO- strijdkrachten op peil te houden. Dat kan straks op een lager niveau zijn dan nu, maar ook dan zullen de overblijvende wapens gemoderni seerd moeten worden, zegt Galvin. Daarvoor moeten de uitgaven ook op peil blijven. Bovendien waarschuwt hij tegen mensen die zich al rijk rekenen door de ontwapening. Zeker de eerste ja ren zal de ontspanning in Europa geen geld opleveren. "Op de korte termijn is weinig vredesdividend te verdienen", zegt hij. "Om kleinere strijdkrachten te krijgen moetje ba ses sluiten. Dat kost geld. Je moet troepen verplaatsen. Dat kost ook geld. Hetzelfde met de vernietiging van wapens en de controle op de na leving van de ontwapeningsakkoor den". Het is volgens de generaal als met een loterij, waar je wel een hoofd prijs van een miljoen krijgt, maar waarvan je als de belasting is afge trokken, vaak weinig overhoudt. "Dat kan voor veel mensen heel te leurstellend zijn". Afschrikking De ministers hebben niet afgespro ken hoeveel de defensieuitgaven mogen dalen, maar volgens Galvin is er zeker een ondergrens, al is die nu niet in cijfers uit te drukken. "Die wordt immers ook door wat de andere kant doet bepaald". De NAVO-ministers van defensie GPD) hebben besloten dat gestudeerd moet worden op nieuwe strategieën voor de alliantie, die de plaats kun nen innemen van de 'voorwaartse verdediging' en het 'flexibele ant woord' waarop de NAVO sinds 1967 heeft vertrouwd. Hoe die eruit gaan zien, kan Gal vin nog niet zeggen. Dat is een zaak waar in de eerste plaats de politici het over eens moeten zien te wor den. Maar een ding staat volgens hem vast: de NAVO kan niet zonder kernwapens in Europa. "De nucle aire afschrikking blijft essentieel als je oorlog wilt voorkomen in plaats van vechten". En in het verlengde daarvan zal de NAVO ook nooit verklaren, dat zij nimmer als eerste kernwapens zal gebruiken, de zg. 'no-first-use- verklaring'. "Als je daarvan afziet, dan heb je geen afschrikking meer. Dan is er alleen conventionele af schrikking. En die is op zich onvol doende om oorlog te voorkomen. Pariteit op conventioneel gebied heeft nog nooit een oorlog kunnen voorkomen". Galvin wijst er zelfs op dat in het verleden oorlogen vaak begonnen omdat landen met kleine legers gro tere landen aanvielen. "De laatste veertig jaar was oorlog in Europa heel goed mogelijk. Maar alleen de kernwapens hebben als afschrik king gewerkt". Vermindering Toch zal het aantal kernwapens in Europa fors gaan verminderen. De Russische minister van buitenland se zaken Shevardnadze kondigde deze week aan een deel van de kor- te-drachtswapens (met 1500 bijbe horende kernkoppen) eenzijdig weg te halen. En van de 4000 kern koppen in West-Europa zal over vijf jaar de helft verdwenen zijn. De Lance-raketten worden niet vervan gen, de nucleaire kanonnen worden fors in aantal verminderd. Hoewel Galvin zegt als militair commandant graag zoveel mogelijk opties te hebben, lijkt hij die ver mindering wel te aanvaarden, mits dat gebeurt via onderhandelingen met de Sovjetunie. Galvin stelt dat ontwapening een deel van de nieu we strategie zal uitmaken. Het gaat straks niet langer om de vraag hoe de NAVO een tegenstander tege moet treedt, maar hoe het bondge nootschap met die voormalige vij and tot afspraken weet té komen. De NAVO-ministers van defensie hebben ook besloten om de paraat heid van de NAVO-troepen te verla gen. Sommigen leidden daaruit af dat nu snel troepen uit Duitsland kunnen worden teruggetrokken, maar dat is volgens generaal Galvin een misrekening. Natuurlijk zijn minder soldaten nodig nu de waarschuwingstijd voor een vijandelijke aanval veel langer is geworden. Lanceerinrich- tingen voor raketten of luchtaf- weersystemen kunnen met minder bemanningen toe en dat zal ook minder geld kosten. Maar het materieel en de oplei ding voor het gebruik ervan blijven nodig. De dienstplicht moet dus lang genoeg blijven om de soldaten goed te kunnen opleiden. "Ik geloof dan ook niet dat vermindering van de paraatheid tot minder troepen in Duitsland zal leiden". Heel Europa Een veel belangrijker ontwikkeling wordt het instellen van zg. 'multina tionale eenheden'. Dat leidt tot meer standaardisatie van het mate rieel, en tot een flexibeler inzet van mankracht. De NAVO-landen gaan alle voors en tegens nu bestuderen. Galvin wijst erop dat de NAVO al multinationale eenheden kent. Zo werken de Nederlandse en Britse marines samen, is er een uit diverse landen bestaande luchtmachteen heid, bestaan er vlooteenheden van meerdere landen en een Duits- Franse brigade. Die integratie van eenheden uit diverse landen kan echter niet op het laagste niveau worden doorge voerd. Galvin denkt aan integratie vanaf het brigade-niveau, omdat an ders problemen optreden wat taal en materieel betreft. "Er is altijd een niveau waar beneden het niet meer efficient is alles alleen te doen", zegt de generaal. Hij hoopt bovendien dat de multinationale eenheden door heel Europa, van de noord- flank tot de zuidflank, gelegerd worden en niet alleen in Duitsland. Afgelopen week waren ze weer even in het nieuws. Bij de speur tocht naar de terroristen van het Ier se Republikeinse Leger (IRA), na de aanslag op twee Australische toeris ten in Roermond werden de met in frarode en 'normale' foto-appara- tuur uitgeruste F-16's van de Ko ninklijke Luchtmacht ingezet. Dinsdagavond maakten ze een foto- vlucht van Roermond naar het Bel gische Leopoldsbrug, waar de vluchtauto uitgebrand was gevon den. Aan de hand van de honderden meters lange foto's hoopte de poli tie mogelijke schuilplaatsen en wa pendepots te kunnen ontdekken. Fotograferende F-16's worden va ker ingezet bij moeilijk oplosbare misdrijven. Vorig jaar hoopte justi tie in Friesland aan de hand van (in frarood) foto's aan de weet te komen waar de ontvoerders van Lieuwe van der Valk uit Exmorra met de ge le Mercedes van hun slachtoffer naar toe waren gevlucht. Men dacht aan een recreatieterrein bij Spaarn- woude, waar de laag rondcirkelen de F-16 veel opschudding veroor zaakte. De Mercedes werd niet ge vonden. Later bleek dat de ontvoer ders de auto, met Van der Valk gek neveld in de kofferbak, in de Wad denzee hadden gereden. Had een op enkele tientallen me ters hoogte rondvliegende straalja ger de auto terug kunnen vinden? Zeer zeker, zegt woordvoerder Theo Kustner van het in Volkel ge stationeerde 306-fotosquadron. De apparatuur die in de speciale F-16 is geïnstalleerd kan veel, heel veel. De infrarood-camera's registreren tem peratuurverschillen tot 0,1 graad Celcius en met die wetenschap kan een ervaren interpretator veel doen. Je moet goed zijn opgeleid om dit soort informatie uit een infrarood- opname te halen. Op het eerste gezicht lijkt het een hele slechte luchtfoto van een deel van de wijk Bilgaard in Leeuwar den. Met enige moeite zijn wegen, sloten en gebouwen nog wel te her kennen. Maar schijn bedriegt. "Kijk", zegt 'interpretator' Lub Gringhuis, "dit is een parkeerter rein voor auto's. Er staan er nog acht. drie zijn ongeveer een uur ge leden vertrokken en die andere lichtgrijze rechthoekjes zijn van au to's die vanmorgen zijn weggere den". Gringhuis legt uit: "Een auto ab sorbeert meer warmte dan het weg dek. Daarom is de straat egaal grijs en de auto's zwart. Maar als een auto wegrijdt, moet de motor worden ge start en daarbij komt veel warmte vrij. Dat verwarmt het weg dek en dat koelt langzaam af, als de auto is weggereden. Aan de hand van de gradaties grijs op het parkeerterrein kun je dan vrij nauwkeurig bereke nen hoe lang geleden een auto is weggereden". De camera's zijn zeer gevoelig. In het geval-Van der Valk zocht de F- 16 naar een onder de bomen dan wel begraven auto. Aan de hand van de warmteverschillen zou het te zien geweest kunnen zijn. Op de luchtfo to van Bilgaard is te zien welke ver warmingsketels branden en welke niet, is een boom te onderscheiden van een lantaarnpaal en water van land. In het kader van energiebe-, sparing zijn er ook foto's gemaakt van de gebouwen op de vliegbasis Leeuwarden. Dat bracht warmtelekken in hangars aan het licht. Gringhuis geeft een staaltje van interpretatiekunst. Hij buigt zich over een meterslange serie foto's, die een F-16 tijdens een oefenvlucht heeft gemaakt. Met behulp van een driedimensionale bril wijst hij een zwart vlekje aan: een Volkswagen busje van het type Trénsporter, zegt-ie zonder blikken of blozen. Hier een hoogspanningsmast, daar eén radarpost. Enige technische uitleg is op zijn plaats. De cilindervormige contai ner, die onder de F-16 hangt, bevat vijf daglichtcamera's, een infra- roodscanner en de benodigde elek tronica. Het systeem werkt volauto matisch, zodra de vlieger de appara tuur in werking stelt. De vijf came ra's bestrijken samen een maximale hoek van bijna 180 graden, zodat een flink stuk terrein Links en rechts van de snel voorbijvliegende straaljager in beeld kan worden ge bracht. De belichtingstijden variëren van 1/375 tot 1/7500 seconde. Bij de snel ste sluitertijd worden per camera tien foto's per seconde gemaakt. Het slimme van de eind jaren zestig door Oldelft (optische industrie) ontwikkelde daglichtcamera zit 'm in de afstemming tussen filmtrans port en vliegsnelheid en -hoogte van de F-16. Daardoor staat het ge projecteerde beeld stil, terwijl het vliegtuig op een hoogte van tussen de 30 en 500 meter vliegt, met een snelheid die kan variëren tussen 500 en 1100 kilometer per uur. De infraroodcamera (officieel In fra Red Line Scanner geheten) werkt volgens een heel ander prin cipe. De camera registreert tempe ratuurverschillen door een snel ronddraaiende rotor: 12.000 om wentelingen per minuut. Per om wenteling van de rotor worden er drie lijntjes, waarin die tempera tuurverschillen te zien zijn, op de film geschreven. Het negatief van de infraroodca mera bestaat dan ook niet uit afzon derlijke foto's maar uit een zeer groot aantal aaneengesloten lijnen. De films worden binnen enkele mi nuten ontwikkeld door een mobiele filmverwerkingseenheid, zodat zeer snel met de interpretatie van het fo tomateriaal kan worden begonnen. Hoeveel meter film verwerkt zo'n fotograferende F-16 nou? Kustner haalt z'n schouders op: "Heel veel, kilometers per jaar. Per doel gaat er per camera pakweg vijf meter film doorheen, dus dat is een flink aantal meters per jaar". Inmiddels is het milieuprincipe ook tot het leger doordrongen, want Kustner vertelt nadrukkelijk dat de volgeschoten films niet in de prullenbak verdwij nen, maar naar een gespecialiseerd bedrijf gaan, dat het zilver weer te rugwint. Dat kan natuurlijk pas als de doorgaans voor militaire doelein den gemaakte films door de vernie tiger zijn gegaan. Want al maakt jus titie graag gebruik van de mogelijk heden die het 306-squadron biedt, dat is uiteraard niet de reden waar om het 306 Tactisch Fotoverken- ningssquadron in 1953 werd opge richt. Dank zij de (infrarode) camera's kunnen vijandelijke doelen haar scherp worden geanalyseerd: waar staan de vliegtuigen, zijn de moto ren warm of koud, zijn er toestellen -in voorgaande uren vertrokken of weggesleept, staan er echte tanks of is de radar in bedrijf enzovoorts. Overbodig, zou je in deze tijd van ontspanning kunnen concluderen. Een misvatting, menen Gringhuis en Kustner. Ze zijn eensgezind in hun opvatting dat het 306-squadron nog een lang leven is beschoren. "Juist in deze tijd van ontspan ning", meent Gringhuis. "Er wor den nu afspraken gemaakt over troepenvermindering, weghalen van raketten en andere wapens. Maar dat moet allemaal wél gecon troleerd worden". En dat zou heel mooi kunnen vanuit een met hoog waardige fotoapparatuur volge stouwde F-16. De wapenspreuk van het 306-squadron zou dan wel een beetje gemoderniseerd kunnen worden: van het huidige 'Zien is overwinnen' naar 'Zien is geloven'. AMSTERDAM Een bezoeker van de paro chiekerk De Liefde' in Am sterdam bij kunstvoorwer pen uit de kerk, die vandaag ge veild zijn, in verband met de sloop van het ge bouw. De kerk werd ontworpen door stadsbouw meester Cuypers en dateert uit 1885.(foto ANP) Vervolg op oecumenisch overleg: NOORDWIJKERHOUT - In Noordwijkerhout en De Zilk is een Samenwerkingsraad van Kerken opgericht. In de raad, die een voortzetting van het reeds jaren bestaande oe cumenisch overleg vormt, zijn de hervormde gemeente, de gereformeerde kerk, en de rk parochie vertegenwoor digd. De samenwerkingsraad moet vol gens secretaris W. Harkema uit Noordwijkerhout, gezien worden als 'een soort voorfase' van een Gereformeerden in discussie over PLO-verklaring LEUSDEN (ANP) - De Gerefor meerde Kerken in Nederland zijn verdeeld over de PLO-verklaring van de Raad van Kerken, waarin erkenning van de PLO door de Nederlandse regering wordt voorgesteld. De gerefromeerde commissie Midden-Oosten moet nu de synode advies uitbrengen over de vraag of de Gereformeer den de verklaring zullen overne- "Er is meer dan enig ongenoe gen over de gang van zaken", al dus synodevoorzitter ds. E. Ove reem gisteren tijdens de vergade ring van het breed bestuur in Leusden. Het deputaatschap (commissie van deskundigen) voor Kerk en Israël had, de twee gereformeerde vertegenwoordi gers in de Raad van Kerken, Ove- reem en ds. A. Borman gevraagd waarom zij tijdens de mei-verga dering van de Raad geen voorbe houd hadden gemaakt. Na een onderhoud met dit de putaatschap zei Overeem giste ren dat "het erg lastig is om je als gereformeerden in de Raad' van Kerken van te voren vast te leg gen". Voor overleg met de betrok ken instanties had volgens hem de tijd ontbroken. Een van de ge volgen was dat het deputaatschap de verklaring 'verbijsterend' noemde. Overeem noemde op zijn beurt deze uitspraak van het deputaat schap 'olie op het vuur'. "Ik ben bang dat de deputaten straks geen superlatieven meer heb ben". Ds. J.G.K. Littooy van Kerk en Israël zei dat het deputaatschap de zaak geenszins heeft willen op blazen. "Wij zetten ons niet af te gen de Raad van Kerken en trek ken de goede bedoelingen ervan niet in twijfel. Maar op deze ma nier kan het echt niet langer. Mijn collega's en ik komen haast onge loofwaardig over in onze contac ten met de joodse partners". plaatselijke Raad van Kerken. "De emotionele beleving van wat de Raad van Kerken in Nederland of de Werelraad van Kerken zegt of doet, is bij velen nog zo, dat we voor deze vorm gekozen heb ben", licht Harkema toe. Deze vorm. is een compromis, want "er zijn ook mensen die het oecumenisch overleg te weinig vonden". Binnen dit overleg werd een of twee keer per jaar vergaderd, terwijl de samenwer kingsraad dit vijf maal in het jaar zal doen. De raad bestaat uit tien leden, oftewel uit iedere kerk twee afgevaardigden. Voorzitter is pater L. Hooymans van de St. Victorparochie. De raad, aldus een verklaring, wil "in getuigenis en dienst ge stalte geven aan de gemeenschap van kerken vanuit het geloof in de ene Heer Jezus Christus, het Hoofd van de Kerk en de Heer der wereld. Zij wil dit met name doen door het bevorderen van geloofs gesprekken, gezamenlijke pro- blematieken aanpakken en de on derlinge solidariteit bevorderen". Volgens Harkema zal de raad zich in voorkomende gevallen buigen over gezamenlijke verkla ringen of projecten. Op dit mo ment wordt bijvoorbeeld bespro ken in hoeverre men, in het kader van de kerkelijke actie 'De arme kant van Nederland', tot de op richting van een sociaal fonds kan komen. Dergelijke projecten lo pen al in onder meer Sassenheim en Warmond. In september heeft de samen werkingsraad een gezamenlijke dienst gepland, "om de betrok kenheid van de mensen te vergro ten". Moker. De kerkelijke omroep Moker besteedt in de uitzending van vanavond (aanvang zeven uur) o.a. aandacht aan pastoor De Haas uit Noordwijk. Ontvangst via FM 105.7 of kabel 88.1. Partnerpensioen. De Gerefor meerde Kerken gaan een partner pensioen voor ongehuwd samen wonende predikanten invoeren. De regeling heeft ook betrekking op homofiele relaties en geldt ook voor huishoudsters en familiele den die de woning met een over leden predikant hebben gedeeld, zo heeft het breed bestuur giste ren besloten. Religie op school. Het Hoogge rechtshof in Washington heeft be slist dat op openbare scholen in de VS religieuze bijeenkomsten zijn toegestaan, evengoed als acti viteiten van postzegelverenigin gen. De uitspraak maakt een ein de aan het sinds 1985 durende conflict tussen een school in Omaha (Nebraska) en een bijbel- groep van scholieren. ADVERTENTIE Koop dan snel een staatslot en wie weet zit u binnenkort riant in het oord van uw dromen. U heeft nog 3 dagen voor de verkoop van deze maand sluit. U vindt de verkoopadressen in de Gouden Gids. Wacht niet, er is immers geen mooier lot dan een staatslot. GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2