LEIDSCH DAGBLAD Ritzen wil hbo met jaar bekorten Hot news NODIG! Provincie trekt negen miljoen gulden uit voor fietspaden Maatregel moet besparing van 120 tot 130 miljoen gulden opleveren Eis 16 jaar voor cocaïnesmokkel SIEMENS f1.598.- 3 PEUGEOTS HALEN, I BETALEN AUTO LEITHON Grens Kirgizië-Oezbeldstan dicht na toenemende rellen DONDERDAG 7 JUNI 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39259 Prijs fl. 1.35 Dubbel afgeboekt: computerfout ABN AMSTERDAM (GPD) - Hypo- theekklanten bij de ABN hoeven niet meer te vrezen voor een dubbe le afboeking van hun maandelijkse aflossing. Gisteravond heeft de bank de computerfout hersteld die er eerder toe had geleid dat bij enkele duizen den klanten twee keer het maand bedrag was afgeschreven. „Het is vervelend, maar wij heb ben de zaak zo snel mogelijk opge lost", aldus een woordvoerster van de ABN vanochtend. Klanten die gisteren of vandaag een bankafschrift ontvangen, on dervinden geen hinder van de com puterfout. Weliswaar vermeldt het afschrift een dubbele afboeking, maar tegelijkertijd is het bedrag weer eenmaal bijgeschreven. ARNHEM (ANP) - Het afvalwater van vier bedrijven langs de Rijn be vat bijzonder hoge concentraties van de giftige stoffen dioxines en furanen. Dat blijkt uit metingen van de Stichting Reinwater. Een rapport met de bevindingen van Reinwater is gisteren in Arn hem, tijdens een symposium over het ecologisch herstel van de Rijn, aangeboden aan minister Maij-Weg- gen van verkeer en waterstaat. Maij- Weggen sprak in een eerste reactie van een 'alarmerend' onderzoek. Maij wil de conclusies van Rein water nader bestuderen. Mocht in derdaad sprake zijn van ontoelaat baar hoge concentraties dioxines en furanen dan zal zij, in overleg met haar buitenlandse Rijn-collega's, maatregelen treffen. De bedrijven waarbij dioxines en furanen in het afvalwater zijn aan getroffen, zijn Shell Nederland Che mie, Hoechst Griesheim, Solvay Rheinberg en Cellulose de Stras bourg. Bij de in totaal negen be- 'In Rijn geloosd afvalwater bevat veel dioxines' monsterde bedrijven is ook vervui ling door chloroform aangetoond. De oplosbaarheid in water van de gemeten dioxines (pcdd's) en fura nen (pcdfs) is zeer laag. De stoffen hechten zich sterk aan slibdeeltjes en hopen zich op in het vetweefsel van organismen. De pcdd's en pcdfs vinden hun weg naar vis etende vogels, zeehonden en de Verreweg de hoogste gehaltes dioxines en furanen vond Reinwa ter bij Solvay te Rheinberg en Hoechst aan de Main. Reinwater heeft de watermonsters eind 1988 genomen. Volgens een woordvoer der van de Stichting bestaat er geen enkele aanwijzing dat na die tijd wijzigingen zijn opgetreden in de produktiewijze van de onderzochte bedrijven. Bij de vergunning van de West- duitse vestiging van Solvay in Rheinberg, die tot dit jaar liep, zijn geen normen opgenomen voor de uitstoot van dioxines en furanen. De Stichting Reinwater heeft er bij de Westduitse autoriteiten tot nu toe tevergeefs op aangedrongen hierin verandering te brengen. De vergunning voor de lozingsin stallatie van Shell Chemie bij Rot terdam kent slechts grenswaarden voor temperatuur, biologisch zuur stofverbruik en bezinkbare be standdelen. Shell dient het afvalwa ter zelf te onderzoeken. Het Nederlandse bedrijf heeft te lefonisch op het onderzoek van Reinwater gereageerd. Daarbij is geopperd dat in de watermonsters de analyse van dioxines en furanen 'gestoord' kan zijn door de aanwe zigheid van andere stoffen. Shell wil zelf nader onderzoek dóen. DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland trekt in 1991 ruim negen miljoen gulden uit voor de aanleg van fietspaden. Met dat geld worden volgend jaar onder meer paden aangelegd in Zoeterwoude, Warmond, Voorhout, Alphen aan den Rijn en Boskoop. Zo'n acht miljoen gulden is bestemd voor de aanleg van provinciale paden. De provincie wil één miljoen gulden bijdragen in de kosten van eenvoudige fietspaden. Tussen de wijk Oosthout in Voorhout en de Van Wassenaarstraat in War mond komt een pad van 2,8 kilometer naast de spoorlijn Haarlem-Leiden. De aanleg, die waarschijnlijk pas in 1995 begint, kost ruim twee miljoen gulden. Het pad is bedoeld voor het woon-werk- en woon-schoolverkeer van fietsers tussen Voorhout en de Leidse regio. Daarnaast begint vermoedelijk in 1991 de aanleg van een eenvoudig fietspad tussen de Zuidbuurtseweg en de Weipoortseweg. De bijdrage daaraan van de provincie is 300.000 gulden. De provincie trekt eenzelfde bedrag uit voor de aanleg van een automati sche knipperlichtinstallatie in het fietspad Bedelaarsbos/Nesse. Dit fiets pad kruist de spoorlijn Alphen aan den Rijn-Boskoop-Gouda. Ten slotte draagt de provincie 45.000 gulden bij aan de aanleg van fiets- /voetbrug bij de Otweg. Deze brug komt er ter compensatie van het ver dwijnen van een spoorwegovergang. Bolleboos scoort achtmaal een 10 bij eindexamen IIEESWIJK-DINTHER (ANP) - Volgens de rector is het nog nooit eerder vertoond: een leerling doet eindexamen in 9 in plaats van 7 vakken en haalt 8 tienen. Christian van Enc- kevoort (18) uit Nistelrode heeft dat dit jaar gedaan. De rector van het Gymnasium Bernrode uit Heeswijk- Dinther deelde dit gisteren Christian maakte gebruik van de mogelijkheid om in meer vakken examen te doen dan het verplichte aantal van 7. Hij scoorde tienen voor La tijn, Frans, Duits en Engels, wiskunde-B, natuurkunde, scheikunde en economie. De zwakke plek van Chris tian is Nederlands. Daarvoor haalde hij slechts een schame le 9. Het zal hem waarschijn lijk nauwelijks hinderen. De bolleboos gaat natuurkunde studeren en als het minster Ritzen ligt wordt dat straks toch in het Engels gedoceerd. DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Ritzen (onderwijs) wil de cursusduur voor hbo-stu- denten met een vwo- of mbo-vooropleiding met ingang van het studiejaar 1991-1992 met een jaar bekorten. Nu duurt een hbo-opleiding vier jaar. Deze maatregel zou tussen de 120 en 130 miljoen gulden besparing opleveren. Dat heeft voorzitter H. Kemner van maatregel maakt de studie voor hen de hbo-raad, de vereniging van Ne- vijf tot tien keer derlandse hogescholen, gisteren De vermoedens verklaard. Volgens hem studeert kwamen gisteren maatregel maakt de studie duur. /an de hbo-raad buiten tij- tegen de voorgenomen maatrege len, zei Kemner na afloop van de bij eenkomst, omdat het om vrij wille keurige ingrepen gaat. Hij zei twij- het ministerie op twee maatregelen dens overleg van minister Ritzen fels te hebben of de maatregelen op honderden miljoenen met de universiteiten en hogescho- deugdelijk onderzoek zijn geba- len. Plaatsvervangend directeur-ge- seerd. Bovendien steekt het de hbo- om stu- neraal hoger onderwijs en weten- raacl dat er met hem geen overleg is denten die geen recht meer hebben schappen mr. E. Broekhuizen, die gevoerd. op studiefinanciering, ook het recht de vergadering bij afwezigheid van Een woordvoerder van minister op 'bekostigd onderwijs' te ontne- Ritzen voorzat, weigerde zo'n men. Studenten boven de dertig en vestiging te geven. Hij wilde de deeltijdstudenten kunnen nu tegen moedens van de hbo-raad echter gelen in het hoger beroepsonder- Ritzen gaf gisteravond toe dat het ministerie op bezuinigingsmaatre- betaling van collegegeld opleidin gen in het hoger beroepsonderwijs volgen. Volgens de hbo-raad mag uit dat de vermoedens klopten dat straks alleen nog als zij de kost- verliet het overleg, prijs van de studie betalen. Deze wijs studeert. "Sinds de nieuwste studentenramingen, die in maart bekend werden, weten we dat de studentenaantallen in het hbo nog De hbo-raad heeft grote bezwaren rneer zullen stijgen dan we al had den verwacht. Er ligt daar dus aanzienlijk budgettair probleem", aldus de woordvoerder. Het kost Ritzen dit jaar 200 miljoen gulden extra. Een tegenvaller die oploopt tot 950 miljoen in 1994. Er worden echter 'verschillende maatregelen' bekeken. Het is nog niet te zeggen waar dat toe zal lei den. De maatregelen zoals de hbo- raad die naar buiten heeft gebracht, zijn volgens de woordvoerder 'niet op alle punten juist'. Het ministerie betreurt verder het weglopen van de hbo-raad uit het rpcniliprp nvprlpp Met kogelvesten uitgeruste agenten brachten de verdachten i fpagtna 'Plannen Ri.aen nie. rechtsgebouw in Haarlem. doordacht) Krakers blijven voorlopig in cel GRONINGEN (GPD) - De raadka mer van de rechtbank in Groningen heeft bepaald dat 42 krakers van het Wolters Noordhoff-complex voorlo pig vastgehouden mogen worden, in afwachting van hun berechting. Het openbare ministerie had de ge vangenhouding van 43 verdachten geëist. In één geval werd dat ver zoek niet gehonoreerd. De eerste termijn van gevangenhouding duurt maximaal dertig dagen. Over de gevangenhouding van de overi ge 87 verdachten beslist de raadka mer dit weekeinde. De krakers werden twee weken geleden massaal opgepakt, toen zij vóór de ontruiming van het Wolters Noordhoff-complex op grote schaal vernielingen aanrichtten in de Gro ninger binnenstad. i de cocaïnesmokkel vanmorgen i r'het ge- Leids bedrijf komt met nieuw middel tegen bloedvergiftiging Van een onzer verslaggevers LEIDEN/AMSTERDAM - Het bio technisch bedrijf Centocor Europe in Leiden wil een nieuw medicijn op de markt brengen, dat een door braak wordt genoemd bij de behan deling van bloedvergiftiging. Het is ontwikkeld in nauwe samenwer king met het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. In ons land, bij de Europese Commissie en in de Verenigde Staten is het medi cijn inmiddels voor goedkeuring aangemeld. Het geneesmiddel krijgt de naam Centoxin. Volgens een woordvoer der van het Leidse bedrijf overlij den er in de geïndustrialiseerde lan den meer mensen aan septic "shock, bloedvergiftiging, dan aan longkan ker. Waarmee het bedrijf wil aanto nen, welke belangrijke rol het nieu we medicijn kan spelen. Het medicijn berust op het princi pe dat het lichaam zelf een anti-li chaam maakt om de infectie aan te pakken. Het wordt via een infuus toegediend en gaat dan "als een ra ket op zijn doel af aldus de woord voerder. Gezien de goede resultaten die het AMC met het medicijn heeft op gedaan, wordt spoedige goedkeu ring van Centoxin verwacht. Het medicijn zal in de fabriek in Leiden in produktie worden genomen. Nu en dan buien Half- tot zwaar bewolkt cn nu cn dan buien, mogelijk met onweer. Mini mumtemperatuur omstreeks 9 graden. Middagtcmpcratuur ongeveer 16 gra den. Zwakke tot matige wind uit wes telijke richtingen. De vooruitzichten voor zaterdag tot cn met dinsdag: Half- tot zwaar be wolkt cn vooral tot cn met het weckend nu cn dan buien, sommige met onweer. Middagtcmpcratuur ongeveer 16 gra den. 26 PAGINA'S WEEKAANBIEDING! VRIJDAG EN ZATERDAG (bijna de gehele kollektie) 50 korting Elke vrijdag 10% korting op de hele kollektie Botermarkt 1 l Leiden ROME Hoewel de wereldkam pioenschappen voetbal pas morgen avond om 18.00 uur in Milaan be ginnen met de wedstrijd Argentinië - Cameroun, zijn de veiligheids maatregelen elders in Italië al flink TER VELD - Staatssecretaris Ter aangehaald. Hoewel er nog in het Veld (sociale zaken) wil werkgevers Olympisch stadion in Rome geen snel verplichten hun (deels) gehan- voetballer of toeschouwer te beken- dicapte werknemers te registreren. nen is, is de 'sterke arm' wel volop in tegenstelling tot de FNV wil zij aanwezig. Het is duidelijk: voor het echter nog niet overgaan tot het be oog van de hele wereld is Italië op al- boeten van bedrijven die het ver- les voorbereid. plichte percentage gehandicapte (foto epa) werknemers niet halen. HAARLEM (ANP/GPD) - De offi- gens de officier een onmisbare i justitie heeft vanmorgen schakel in de organisatie die de c din van de Haarlemmer, een 47-jari- ge Haarlemse, werd 14 jaar geëist, de Haarlemse rechtbank de caïnelijn tussen Colombia en Ne- Zij heeft haar rol in de smokkel be- maximumstraf van zestien jaar ge- derland onderhield. Hij eiste daar- kend. Tegen haar zoon, een 22-jari- de maximumstraf van zestien ge Zaandammer, eiste de officier 12 Jaar- jaar. De zaak tegen de importeur De raadsman van de Colombiaan van de vruchtesap, een man uit eist tegen een Colombiaan die wordt beschouwd als een van de be langrijkste verdachten caïnesmokkel. De smokkel werd 28 sprak Volgens hem heeft verdachte i ondergeschikte rol gespeeld en betrokkenen de maximumstraf ge- kan hij hooguit worden veroordeeld "belachelijk hoge Zandvoort, is aangehouden. Dode blijkt pop LEIDEN - De Leidse politie is gisteren gearlarmeerd door om wonenden van een woning aan de Hoge Rijndijk, omdat er al enkele dagen een persoon le venloos achter het raam zou zit ten. De politie besloot onmiddel lijk, samen met de Eerste Hulp Dienst (EHD), poolshoogte te gaan nemen. Op de Hoge Rijn dijk aangekomen constateerde men inderdaad een figuur die bewegingsloos achter de vitrage zat. Eenmaal binnen, met behulp van de sleutel die bij de buren was afgegeven, bleek het te gaan om een pop die door de bewo ners, die enkele weken op va kantie zijn, achter het raam was geposteerd om inbrekers af te schrikken. De 45 cm brede wasautomaat-plus: zuinig in gebruik, zuinig met ruimte en zuinig in prijs. De nieuwste bovenlader met aqua-lift systeem en auto matische waterdosering biedt de laagste verbruikswaarden gecombineerd met een perfect schone was. De 18 basispro gramma's, keuze centrifuge toerental van 600/800/1000 t.p.m. en een voorprogramme ring van 2, 4, 6 of 8 uur maken deze wasautomaat compleet. Kortom, kwaliteit en gemak waar u jarenlang plezier van heeft. Nu tijdelijk interessant geprijsd. Hot news dus. JUNI-ACTIE WINKELPRIJS BU UW SIEMENS HANDELAAR Bel de infolijn 070 - 333 2570/333 2930 voor meer informatie. Siemens. Doordacht en duurzaam. eist. De 24-jarige Colombiaan die van ochtend terechtstond, reisde op 23 februari per schip naar Nederland °amen met een leverancier vaten passievruchtesap straf van zes maanden onopzettelijke aanwezigheid vai De Colombiaan die vanmorgen de terechtstond was de eerste in een rij Colombianen die worden 2.658 kilo cocaïne door de politie verdacht te hebben meegewerkt cocaïne had aan de smokkel. In de loop van de 250 miljoen dag worden de andere drie verdach- verdachte ten voorgeleid in het gerechtsge bouw dat is omgebouwd tot een zwaar bewaakte veste om eventuele bevrijdingsacties te voorkomen. Gisteren werd al de werd aangetroffen. De een handelswaarde v gulden. Vanmorgen naar Nederland te zijn gekomen om te helpen bij een klus; hij wist niet dat het om cocaïne ging. Maar officier van justitie Van der Veen meende dat de Colombiaan straf van zestien jaar geëist tegen daarvoor een beloning van 100.000 porteren. Hij ontkende betrokken dollar in het vooruitzicht zijn ge- te zijn. Ook de 22-jarige leverancier steld. Net als de meeste andere de Colombiaan vol- zestien jaar de vaten vruchtesap hoorde Tegen de vrien- PfUCEOT Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 to.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pag. 19 MOSKOU (AFP) - De grens tussen de Sovjetrepublieken Kirgizië Een gemeentefunctionaris Osj meldde dat afgelopen nacht Oezbekistan is gesloten wegens de groepen Kirgiziërs en Oezbeken toenemende etnische onlusten tus sen Kirgiziërs en Oezbeken in Kirgi zië. Dat meldde vanmorgen Inter fax, het informatiebulletin van Ra dio Moskou. Ordetroepen hebben gisteren zo'n 2000 Oezbeken uit elkaar ge jaagd die probeerden naar Osj, in Kirgizië, te reizen om de Oezbeken daar te hulp te komen. Volgens Sov jet-minister van binnenlandse za ken Bakatin hebben zich slaags raakten, waarop troepen 1 het ministerie van binnenlandse za ken de rust herstelden. Gisteren schoot de politie in Froenze enkele keren in de lucht om een menigte studenten te verspreiden die stenen gooiden naar leiders van de com munistische partij. Bij de Oezbeek- se televisie in de hoofdstad Tasj- kent stromen vragen om hulp bin nen van Oezbeken in de stad Osj die worden aangevallen door Kirgi- grens tussen Osj en de Oezbeekse ziërs, zei een medewerkster, stad Andizjan duizenden mensen Bakatin wil dat de vertegenwoor- met geweren, stenen en speren ver- digers van de vijftien Sovjet-repu- zameld "om hun ongenoegen te blieken zo snel mogelijk in een ge- wreken". Hij verklaarde vanmor- zamenlijk verklaring uitspreken dat gen in het nationale parlement dat zij de rechten van alle burgers, en de rellen tussen Kirgiziërs en Oez- vooral etnische minderheden, res- beken de afgelopen vier dagen 48 pecteren. "Het is eenvoudig ontoe-j óók om te weten welke films er draaien Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement t 74,15' Wij nemen een jaarabonnement f 285,50" Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats .Tel. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1