Voorschoten kan geen jongerenwerkers vinden Zoeterwoudenaren maken zich niet druk over brede A4 Voorschoten krijgt tijdens WK een Oranje-tent met een groot beeldscherm Uit de hand gelopen huureonflict verplaatst zich naar de rechtszaal Agrariërs en bewoners kibbelen over afsluiting brug Zoeterwoude PAGINA 16 REGIO LEIDEN DONDERDAG 7 JUNI 1990 Voor geen van de drie partijen is omleiding van de A4 door het Groe ne Hart - waar vooral de gemeente Leiderdorp in is geïnteresseerd - be spreekbaar. Overigens willen de gemeenten Leiderdorp, Leiden en Zoeterwou- de pas een definitief oordeel geven over de verbreding als Rijkswater staat over een aantal zaken nadere informatie heeft gegeven. In een brief aan Rijkswaterstaat vragen de drie gemeenten om een nadere stu die naar de eventuele komst van een hogesnelheidstrein en de mogelijk heden van een tunnel onder de Ou de Rijn. Dat Zoeterwoudenaren zich niet erg druk maakt over de verbreding van de A4 is overigens niet zo ver wonderlijk. In tegenstelling tot buurgemeente Leiderdorp loopt Zoeterwoude niet het gevaar dat huizen moeten wijken voor een bre dere weg. Weinig protesten op slecht bezochte hoorzitting Woodstock keert terug na brand in Voorschoten VOORSCHOTEN "Ik kan me haast niet voorstellen dat de brand is ontstaan door een brandende lamp", zegt J. Venmans, de mana ger van de kledingwinkel Wood stock aan de Voorschotense Leidse- weg. Het winkelpand brandde in de nacht van dinsdag op woensdag ge heel af en de politie kwam met de theorie van een lamp die te dicht bij kleding zou hebben gehangen. De brand werd 's nachts om fklf vier ontdekt. "Volgens mij waren er op dat tijdstip geen 'lampen aan", zegt Venmans. Hij weet echter niet op welke andere wijze de brand kan zijn ontstaan en wacht het rapport van de technische recherche af. Specialisten hebben gistermiddag een onderzoek ingesteld. De uitslag hiervan is nog niet bekend. De manager noemt het een geluk dat de bewoner van de bovenwo ning op het moment van de brand niet thuis was. Het vuur greep na melijk snel om zich heen. Hoewel de brandweer het vuur binnen een half uur onder controle had, werden de winkel, de bovenwoning en een achterliggend magazijn verwoest. Volgens de manager kon de brand zo snel om zich heen grijpen omdat het een oud pand uit het begin van deze eeuw betreft, met houten vloe ren: "Ook de kleding brandde na tuurlijk vrij aardig". De kledingwinkel die deel uit maakt van een winkelketen in Noord- en Zuid-Holland wordt straks weer opgeknapt. De schade loopt in de tonnen, maar het bedrijf was verzekerd. Wanneer de winkel weer open gaat, kan Venmans nog niet zeggen. Het pand staat niet op de gemeentelijke monumentenlijst. Ingewikkelde structuur vormt een probleem VOORSCHOTEN - Het kost Voorschoten grote moeite om nieuwe jongerenwerkers te vin den voor de drie buurthuizen en het levensbeschouwelijk jonge renwerk. De gemeente is al en kele maanden op zoek, maar het feit dat de twee jongerenwer kers zes instellingen moeten 'bedienen' lijkt het voornaam ste probleem bij de werving. De Stichting Sociaal Cultureel Werk, die de beroepskrachten aanstelt, onderzoekt op dit mo ment welke structuur het werk aantrekkelijker kan maken. Sinds een maand zit Voorschoten zonder professionele buurthuiswer kers. In februari stapte Bart Nobbe op en 1 mei volgde Marcel Bosman. Deze jongerenwerkers werkten elk 30 uur per week en bedienden sa men zes organisaties ervinstellingen in Voorschoten. "Dat is eigenlijk een ondoenlijke zaak", vindt voorzitter F. Cornelisse van buurthuis Noord-Hofland. "Het is vervelend als je merkt dat er te veel tijd wordt besteed aan de ver deling van werkzaamheden. De af zonderlijke instellingen profiteer den te weinig van de professionele krachten". De activiteiten in de buurthuizen Bloemenwijk/Boschgeest, Noord- Hofland en Vlietwijk draaien de ko mende maanden ook zonder betaal de krachten door. Toch missen T. Joseph, secretaris van buurthuis Vlietwijk en B. Kortekaas, voorzit ter van buurthuis Bloemenwijk- /Boschgeest de aanwezigheid van professionele krachten. "Een jonge renwerker signaleert specifieke problemen, bijvoorbeeld op het ge bied van seks en drugs. Hij houdt zich ook bezig met kaderbegelei ding, dat mis je nu", aldus Joseph. Bureaucratie Kortekaas geeft aan dat beroeps krachten precies weten welke we gen ze moeten bewandelen in de ge meentelijke bureaucratie. Boven dien kunnen ze vrijwilligers werven en begeleiden. In buurthuis Vlietwijk zijn zelfs enkele activitei ten weggevallen omdat er te weinig vrijwilligers zijn. Hoewel Corhelisse vindt dat 'zijn' buurthuis Noord-Hofland door de structuur van het jongerenwerk niet zoveel profijt had van de jonge renwerkers, hoopt hij na de zomer vakantie toch op nieuwe professio nele krachten. Zij zouden dan wèl op een andere manier moeten kun nen werken, zodat de buurthuizen meer profijt hebben van de mensen. De drie vrijwilligers zouden straks het liefst werkers krijgen die van alle markten thuis zijn en meer tijd aan de verschillende buurthui zen kunnen besteden. De gemeente wil echter alleen subsidie verlenen voor de aanstelling van jongeren werkers in de buurthuizen. Joseph noemt dat onjuist: "We krijgen steeds meer met ouderen te maken. Daar ligt een stukje braak". Ook Cornelisse constateert dat het jeug dige publiek in Noord-Hofland een minderheid vormt op het totaal aan tal bezoekers, maar vraagt zich af of de gemeente akkoord gaat met 'een breder takenpakket dat niet duide lijk wordt omschreven'. Het lijken dan ook ijdele De gemeente beheert de subsidie- pot en heeft bepaald dat jongeren werkers de voorkeur hebben. "Daar zat de gedachte achter dat volwas senen zich goed küïmen organise ren en jongeren niet", aldus C. Verlooij, directeur van de gemeen telijke afdeling welzijn. Welzijnswethouder mevrouw M. Breunesse sluit echter niet uit dat uit het onderzoek van de Stichting Sociaal Cultureel Werk naar voren komt dat dé 'professionals' breder inzetbaar moeten' zijn. Het idee om een aparte ouderenwerker in te schakelen voor de buurthuizen spreekt haar echter niet aan. Jonge ren kunnen zich in haar ogen slech ter organiseren en hebben eerder ie mand nodig die kan optreden, wan neer ze 'storende activiteiten' ont wikkelen. Het aantal werkuren wordt door de gemeente bepaald. Ze verwacht niet dat de gemeente straks het aan tal uren moet vergroten om aan mensen te komen. Ze noemt een 30- of 32-urige werkweek een 'normale baan'. "Daar ligt het probleerq niet. Het grootste probleem is de struc tuur, de jongerenwerkers zijn over te veel instellingen verspreid. En verder komen er steeds minder jon gerenwerkers, de spoeling wordt dunner". Wat de stichting moet veranderen om aan mensen te komen, wordt duidelijk als over enkele maanden het onderzoek is afgerond. De ge meente zal als subsidieverlener haar goedkeuring aan een nieuwe structuur moeten verlenen. Door dat Verlooij is aangesteld als ge meentelijk waarnemer, houdt de gemeente bij alle ontwikkelingen de vinger aan de pols. VOORSCHOTEN - De komende weken slaat de Oranjegekte toe op het ijsbaanterrein aan de Voor schotense Nicolaas Maeskade. Als alles goed gaat, komt er overmor gen op het grasveld een grote tent te staan met daarin een beeld scherm van drie bij vier meter. Hierop worden tijdens het we reldkampioenschap voetbal alle wedstrijden getoond. Twee Voor schotenaren, C. Willems en A. Dekker, tekenen voor de organi satie. Voor de tent komt een terras met zitplaatsen. Gasten kunnen daar tussen de wedstrijden door een drankje en een hapje kopen. De tent, met 250 tot 300 zitplaat sen, is dagelijks geopend van vier uur 's middags tot ongeveer half twaalf 's avonds. Op de rustdagen tijdens het kampioenschap wil het tweetal herhalingen van inte ressante wedstrijden tonen en an dere 'Oranje-activiteiten' organi- Het is de bedoeling dat het ter rein een maand lang zal baden in oranje licht. "Maar het is nog niet helemaal zeker of dat lukt", houdt Willems een slag om de arm. De twee organisatoren zijn namelijk twee dagen van tevoren nog dag en nacht bezig met de voorberei dingen. De afgelopen twee weken hebben ze een draaiboek opge steld, een tent, een videoscherm, sponsors en beveiliging geregeld. Plaatselijke middenstanders sponsoren het evenement. Een speciale beveiligings dienst, die werd ingeschakeld toen Frank Sinatra een concert in ons land gaf, moet zorgen dat alles, ordelijk verloopt. Omdat de twee organisatoren in het draaiboek van a tot z hebben beschreven hoe ze het evenement willen aanpak ken, verlenen gemeente, politie en brandweer hun medewerking. Probleem Er is nog één probleem. Volgens organisator Willems willen B en W alleen een ontheffing verlenen voor dagen waarop het Neder lands elftal speelt. Voor een lan gere periode zouden de twee or ganisatoren een 'echte' drankver gunning moeten aanvragen. Dat hebben ze inmiddels gedaan en het wachten is nu op de uitspraak van het college. Willems maakt duidelijk dat ze zonder vergunning moeilijk kun nen draaien: "We hebben de hore- ca-opbrengsten echt nodig om al les te kunnen betalen". De twee organisatoren*zouden niet uit zijn op winst, maar ze willen wel quit te spelen. De kaartjes zullen variëren in prijs, maar niet meer dan een tientje kosten. Daarvoor kunnen bezoekers de middag- èn avond wedstrijd bekijken. De kaartjes zijn verkrijgbaar bij de sponsors en worden verkocht aan de, tent. Westelijk CDA en WD scharen zich nog steeds achter het college-standpunt van een verbreding aan westelijke zijde, met een tunnel of aquaduct onder de Oude Rijn. In een vergade ring van de commissie ruimtelijke ordening, na afloop van de hoorzit-, ting, sprak de WD evenwel aan een 'lichte voorkeur' uit voor de aanleg van een tunnel. "Een tunnel zal iets minder hinder opleveren dan een aquaduct", aldus WD-burgerlid Van der Hulst. Progressief Zoeterwoude (PZ) is de enige politieke partij die de A4 het liefst niet wil verbreden. Colle gepartij PZ meent dat alternatieven voor verbreding nader moeten wor den onderzocht. Indien de verbre ding 'onontkoombaar' blijkt te zijn, dan is ook PZ voor het aanleggen van extra rijstroken aan westelijke zijde van de bestaande weg, com pleet met een tunnel of aquaduct. Rijndijk met vier woonhuizen, zit ten in' een lastige situatie. Hun hui zen staan op Zoeterwouds grondge bied, maar de openbare weg be hoort tot de gemeente Leiden. De huidige afrit van de A4, op Leids terrein, is weer het eigendom van Rijkswaterstaat. "Waar moet ik dan straks met eventuele klachten heen?", zo vroe gen de bewoners. Ook de eventuele aanleg van een baan voor een hoge snelheidstrein naast de A4 baart de bewoners grote zorgen. Rijkswater staat heeft gezegd dat een beslissing hierover op zijn vroegst over tien jaar wordt genomen. "Dan zitten we nog jaren in onzekerheid en wordt de verkoop van onze huizen bijna onmogelijk", aldus een bewoner. Volgens wethouder R.L.G. Hoge- nelst (ruimtelijke ordening) komen beide zaken pas in een later stadium i de orde. "We móeten nu eerst De huizen op de Stadhouderslaan staan op Zoeterwouds grondgebied, de weg i i de gemeente Leiden en de het tracé van de A4 bepalen", aldus daarnaast gelegen afrit van de A4 is eigendom van Rijkswaterstaat. "Waar moeten we naartoe met eventuele de bestuurder, klachten over de verbreding van de rijksweg?", zo vragen de bewoners van de vier huizen zich af. (foto v ZOETERWOUDE - Over de door Rijkswaterstaat aange kondigde verbreding van rijks weg A4 maakt bijna geen enke le Zoeterwoudenaar zich druk. Slechts een handjevol bewo ners uit Zoeterwoude Rijndijk nam gisteravond de moeite om naar een hoorzitting over de kwestie te gaan. En degenen die kwamen, zeiden zonder uitzon dering dat verbreding een on ontkoombare zaak is. Alleen een aantal bewoners van de Vleugelnootlaan en de Stad houderslaan liet een licht pro test horen. Bewoners van de pal naast de rijks weg gelegen Stadhouderslaan vre zen jarenlang last te zullen hebben van de bouwwerkzaamheden, mocht tot de verbreding worden be sloten. Bewoners van de Vleugel nootlaan, ondervinden nu al veel ge luidsoverlast van de voorbijrazende auto's op de A4 en vrezen dat dat met twee of vier extra rijstroken nog erger wordt. "Ik kan mijn slaap kamerraam nu al niet opendoen vanwege de herrie", aldus een van de verontruste bewoners. In een pe titie vragen de bewoners om het houden van geluidmetingen in hun woonomgeving. De bewoners van de Stadhouder- slaan, een zijstraat van de Hoge In Leiderdorp 2 LEIDERDORP - Mevrouw A. van Wilgen wil weer terug naar haar huurwoning aan de Zijl- dijk in Leiderdorp. Ze over weegt een kort geding aan te - spannen tegen huisbaas H. La- 1 man, die op Eerste Pinksterdag haar huis kort en klein sloeg. Laman is eveneens van plan ju- Iridische stappen te onderne- - men. Door de publiciteit rond - het huureonflict met Van Wil gen zou de huurster hem heb ben aangetast in zijn 'goede naam en eer'. Laman, die eerst geen commentaar 2 wilde geven op het gebeurde van af- j gelopen zondag, wil nu wél zijn ver haal kwijt. "Ze heeft nooit in dat pand gewoond, nooit huur betaald en ook nooit laten blijken dat te wil- len doen. Haar moeder woonde al- I leen in het huis, tot ze in december 1 overleed", aldus de huisbaas over - Van Wilgen die bij haar zuster zou Laman zegt niet op de hoogte te 2 zijn geweest van de plannen van - Van Wilgen om vrijdag 8 juni te ver- huizen. Op die dag loopt de termijn van een half jaar af, waar de dochter recht op zou hebben, na het overlij- -den van haar moeder. Laman ver- baast zich over die bewering: "Ik J weet nergens van. Van dat halve jaar heeft ze mij nooit iets verteld. Elk weldenkend mens begrijpt na- tuürlijk dat ik de boel dan niet in el kaar had getimmerd. Ik moest uit de krant lezen dat ze van plan was weg te gaan uit dat huis"; aldus de Leiderdorper. Afspraken De huisbaas heeft naar eigen zeg- gen de boel verbouwd omdat de huurster zich niet aan de afspraken hield. Na het overlijden van haar moeder in december 1989 liet La man de dochter weten zijn pand te willen verbouwen. Hij vroeg de dochter het ouderlijk huis voor 1 maart 1990 te ontruimen. Lamah, die naast het verhuurde gedeelte woont, wil beide woonruimten sa- menvoegen voor eigen gebruik. De gemeente heeft hem hiervoor in middels een bouwvergunning ver strekt. "Maar ik hoorde maar steeds 1 niets van haar. Ook op het aanbod van mij om de ouderlijke spullen tij- delijk in mijn schuur op te slaan, re ageerde ze niet. Twee weken gele- den heb ik haar een aangetekende brief gestuurd met het verzoek de woning zo snel mogelijk leeg te ma ken en ook daar heb ik niets op ge hoord", aldus Laman. "Je moet het zo zien: ik ben zondag maar vast met de verbouwing begonnen". Eigendommen van Van Wilgen •zou Laman niet vernield hebben: "Ik heb alleen een paar muurtjes, de 'wc en de schoorsteen neergehaald. Zij is daar waarschijnlijk zelf nog eens met de slopershamer overheen gegaan, om het aan te dikken voor ]de krant". Vergunning •Van Wilgens advocaat, P. de Clercq, ontkent het verhaal van de huis baas. Van Wilgen zou volgens hem laltijd bij haar moeder hebben ge- .woond. Na het overlijden van haar 'moeder zou ze in haar eentje in de 'woning hebben gewoond. "De woonvergunning is daar het bewijs van", aldus De Clercq. Zei Van Wilgen zondag nog graag :te willen verhuizen ("Ik ben hier 'een beetje bang, het huis ligt zo af gelegen"), inmiddels wil ze weer te rugkeren naar de woning aan de Zijldijk. De Clercq zegt dat zijrf cliënte de woning nodig heeft om- "dat ze voorlopig geen uitzicht heeft op een andere woning in Leider dorp. Van Wilgen staat pas sinds de cember 1989 ingeschreven als wo ningzoekende in de gemeente en moet waarschijnlijk nog enkele ja ren wachten op een woning. De brug in de Zoeterwoudse Geerpolder is wegens herstelwerkzaamheden tot 22 juni afgesloten voor auto's. Be woners van de Zoeterwoudse Zuidbuurt willen dat graag zo houden, maar veehouders willen onbelemmerd auto verkeer. (foto Wim Dijkman) Gemeentebestuur kiest nog geen partij ZOETERWOUDE - De brug in de Zoeterwoudse Geerpolder is het to neel van botsende belangen tussen boeren en burgers. Het college van B en W lijkt achter de bewoners van de Zuidbuurt te staan, die de brug voorgoed willen sluiten voor auto verkeer. Veehouders uit de Geer polder willen dat niet, omdat ze zon der brug een grote omweg moeten maken bij het afvoeren van hun pro- dukten. Momenteel wordt de brug opge knapt en kunnen alleen (brom)flet- sers en voetgangers er gebruik van maken. De brug over het watertje De Geer bij het Noord AA-gebied, verbindt de achterliggende Geer polder met het gebied rond de Zuid buurt. "De brug gaat op 22 juni weer open en dan is het gedaan met onze rust. Wij willen dat de gemeente ook daarna de Zuidbuurtseweg voor au toverkeer afsluit, want het loopt de spuigaten uit met het sluipverkeer in onze wijk. Te veel auto's rijden te hard, waardoor je soms als fietser of wandelaar je leven niet zeker bent". Mevrouw T.A. van Leeuwen van de Zoeterwoudse Zuidbuurt weet ze ker dat ze namens een grote meer derheid van de bewoners van het wijkje ten zuiden van Zoeterwoude- dorp spreekt. Bewoners van de buurt willen dat de gemeente sluipverkeer dwingt een andere route te kiezen door een paal midden op de vrij smalle weg te plaatsen. "De overlast is hier de laatste jaren steeds groter gewor den. Het recreatiegebied rond de Noord AA-plas en de uitbreiding van Zoetermeer in de richting van Zoeterwoude hebben veel autover keer aangetrokkén", weet Van Leeuwen. Belangen Gemeentesecretaris L. Kruithof vermoedt dat het sluipverkeer voor al afkomstig is uit buurgemeente Zoetermeer: "Verkeer is net als wa ter, het neemt altijd de kortste weg. Inwoners van Zoetermeer-noord die de kant van Leiden op willen, moeten eerst hun woonplaats hele maal doorrijden voordat ze op de rijksweg komen. Die mensen gaan dus via de Zuidbuurtseweg". De adjunct-directeur van ge meentewerken in Zoeterwoude G.W. van Leeuwen (geen familie van de actievoerster) zegt dat de ge meente ook rekening moet houden met de belangen van veehouders in de Geerpolder, 'want die mensen moeten een heel eind omrijden om hun produkten af te voeren, als de Zuidbuurtseweg dichtgaat'. Ook nu de brug tijdelijk dicht is zouden de landbouwers al mopperen. Bij de wethouder van verkeer A.B. Ringersma lijken de agrariërs voorlopig geen gehoor te vinden: "Het collegeprogramma zegt heel duidelijk dat we moeten streven naar beperking van het sluipver keer, dus in principe staat het colle ge positief tegenover de de bewoners". Ringersma wil eerst de juridischè positie van de ge meente onderzoeken, voordat maat regelen wórden genomen. Ringers ma heeft nog niet-met boeren of be woners gesproken. Volgens actievoerster Van Leeu wen vallen de problemen van de boeren wel mee en ze ziet zelfs een oplossing. Als er een paal komt op een andere brug in de doorgaande route, is het sluipverkeer de wereld uit en blijven bijna alle boerderijen goed te bereiken. Van Leeuwen van gemeentewerken kan met die sug gestie niets doen omdat de brug op het grondgebied van de gemeente Zoetermeer ligt. Volgens de actievoerster heeft de gemeente veel te veel tijd nodig om iets aan het probleem te doen: "Al in 1988 is een handtekeningenactie gevoerd door de buurt en vorig jaar zou voor de grote vakantie een plan van de gemeente komen, maar daar heb ik nooit meer iets van gehoord". Wel kwam een plan voor een fiets pad van de St. Janskerk (in de Zuid buurt) tot aan de Geerbrug, maar dat is volgens Van Leeuwen niet no dig als de brug voor auto's wordt af gesloten. Wethouder Ringersma bevestigt dat laatste, maar houdt een slag om de arm: "Inderdaad zou de aanleg van dat fietspad overbodig kunnen worden, maar zover zijn we nog niet. Eerst moeten alle plannen be studeerd zijn voordat we - en ik hoop op korte termijn - maatregelen DONDERDAG 7 JUNI Katwijk klaverjassen en jokeren bij wijkvereniging Noord/Noord- Leiden optreden Herman Finkers: 'De zon 'zakt zinloos onder, morgen moet ze toch weer op', aanvang de Leidse Schouw- Leiderdorp koppelklaverjastoernooi De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof. Oortmerssen, met werk van Cesar Franck, aanvang 20.15 uur in de Agathakerk, Heereweg. Noordwijk feestavond van de Vereniging van Vogelliefhebbers 'Vogellust', aanvang 20.00 uur in café 't Vuur schip, Nieuwe Zeeweg. verkoop welfare artikelen door vereniging 'De Zonnebloem' afde ling Noordwijk In De Weekmarkt, aanvang 11.00 uur. fietsvierdaagse, start vanaf Po litiebureau Noordwijk, tussen 18.00 en 19.00 uur. Oegstgeest cursus 'slootleven', door Pol derwerkgroep van het IVN in de Lagere Agrarische Tuin bouwschool. inlichtingen en aan melding tel: 01715-2336. VRIJDAG 8 JUNI Alphen bingo in' buurthuis Westerha ven, aanvang 20.00 uur. Kasteelpop met Parslev en Basteline in Het Kasteel, aanvang 21.00 uur. optreden Jazztrio Rob van Ba- vel en Ferdinand Povel, aanvang 21.30 uur in het Parktheater. SHA heeft soosavond in haar gebouw aan de Prinses Marijk- straat 71, aanvang 21.00 uur. Koudekerk muziek door de Zoeterwoudse Rammeljetsers op het kermister rein, aanvang 20.00 uur. Leiden mini-triathlon door scholieren, aanvang zwemmen om 19.00 uur in zwembad De Zijl, Paramaribos- traat. concert door het Leiden Eng lish Choir olv Wim van Meeuwen, aanvang 20.15 uur in de Evange lisch Lutherse Kerk, Hooglandse- kerkgracht. optreden door 'Pas op voor de Begonia's', aanvang 22.00 uur in Droomfabriek, aanvang 21.30 :lub De Vuurbaak. 20.00 uur in De Rank. Golfbaan. optreden negenmans-formatie 'Nine is Fine', op terras van Gol- Noordwijkerhout lasershow: The 4 you Road show', met optreden van Tony Scott, 20.30 uur in De Schelft. Valkenburg rommelmarkt bij Gereformeer de Kerk, achter de Hoofdstraat, aanvang 10.00 uur. Wassenaar disco in Time-Out, Deijlerweg 153, aanvang 21.00 uur. ZATERDAG 9 JUNI Alkemade de Gooise Band Whroumm speelt in het Farmhouse, Oude Wetering, aanvang 21.00 uur. Alphen orgelconcert door Ronald de Jong, in de Oudhoornsekerk, aan vang 20.15 uur. Katwijk pac-winkelcentrum. optreden door de Koperen Klompen Kapel, aanvang 14.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16