'WVC gooit miljoenen guldens subsidie weg' 'Verarming van mens en natuur tegengaan' In vijf jaar 250 ivf-zwangerschappen in AZL 'Weight-watcher' in de ruimte DONDERDAG 7 JUNI 1990 REGIO PAGINA 15 LEIDEN - Arbeid, geld en tijd. Afhankelijk van inkomen, situatie en maatschappelijke status gaan mensen er heel verschillend mee om R.F.H. Janssen (45), die van daag aan de Leidse universiteit is gepromoveerd, heeft zich in zijn proefschrift 'Armoede of soberheid' vooral beziggehouden met de ar men onder ons. Zijn visie op het bie den van bestaanszekerheid aan ar men komt aardig overeen met het bovenstaande interviewtje met een 'niet-zielige, moderne, creatieve ar me' waarvan er enkele in het proef schrift zijn opgenomen. Anders, zinvoller met je tijd om gaan en zorg om de natuur die door de terreur van de economie ^1 maar verder raakt uitgeput, zijn twee slo gans die Janssen als een gouden draad door zijn visie op een betere toekomst weeft. Het heilig moeten van een groei- economie ziet Janssen niet zo zit ten. Ondanks de economische groei raken toch steeds meer mensen ver zeild in de armoede, dus wat schiet Sil: 'Als ik rondfiets en ik zie ergens aardappelen liggen op een gerooid veld, laad ik ze gewoon in mijn tas. Ze zouden anders toch wegrotten en dat is zonde. Ik weet niet of ik het recht heb op die goederen. Ik raap ze wel op en vind dat geen jatten. Zo sprokkel ik heel wat bij elkaar. Dat kost mij natuurlijk veel tijd. Maar ook bij mij is tijd geld. Tijd heb ik omdat ik werkloos ben en met die tijd kan ik geld maken. Ik ben zelf opgevoed om je te schamen voor zoiets als sprokkelen. Intussen heeft mijn eigen situatie mij geleerd dat sprokkelen geen schande of achteruitgang is. Het is goed als je merkt hoeveel plezier het geeft om dingen zelf te maken. Van een oude kartonnen doos maak ik een primaTspeelhuisje voor mijn zoon. Een zelfbouwdoos in de winkel kost 59 gulden. Mij kost het niets. Ik heb er zelf lol aan. Er staan hier en daar wel letters op, maar toch is ie veel mooier. Als je dingen zelf maakt, gaan zaken vaak anders tellen. Het is schandalig dat er zo verspillend met goederen wordt omgesprongen. Omwille van hun economie, de economie van de verspilling. En omdat zij nu eenmaal bepaald hebben dat tijd geld is en dan op zo n negatieve verspillende manier, daarom zou ijt anders moeten gaan leven? Nou, dat doe ik niet!' Promovendus: Andere invulling van tijd kan ook zinvol bestaan opleveren op. Bovendien richt de onherstelbare schade aan de natuur en het milieu aan. 'Zolang een kind de ervaring opdoet dat de dennenbossen net zo ruiken als thuis het toilet, schort er iets aan ons milieu, onze hygiëne en onze milieu-hygiëne', bedacht de promo vendus als stelling. "De natuur is de basis van alle menselijk leven", vindt Janssen en dus zit er volgens hem niets anders op dan het hele maatschappelijk bestel daarop te richten. Het gaat bij Janssen hand in hand: de samenleving moet de ver arming van de natuur en van men sen tegengaan. Mens en natuur moeten niet worden beschermd te gen de negatieve gevolgen van de industrie, want dat is dweilen bij een open kraan. Janssen vindt dat het maatschappelijk en economisch bestel zo moet worden omgebouwd dat het niet langer de verarming van veel mensen en alle natuur tot ge volg heeft. Om tot een samenleving zonder ar moede te komen, heeft de promo vendus drie pijlen op zijn boog. Hij haalt allereerst het door de vakbon den wat weggeschoven basisinko men van stal. Iedere Nederlander heeft recht, vindt hij, op een zelf standig basisinkomen, een leefbaar bestaan mogelijk is. Daarnaast moet het vele onbetaalde werk' dat miljoenen verrichten (on der wie veel vrouwen), worden her verdeeld en als derde punt vindt Janssen dat dit onbetaalde werk moet worden opgewaardeerd. Vrijwilligerswerk is belangrijk, nodig en zinvol. Iemand die dit - on betaalde - werk doet, moet hierin een zinvolle besteding van de dag kunnen zien. Maar dat kan alleen als er een basisinkomen is, waarop hij of zij kan terugvallen. Janssen werkt bij de Commissie Oriënteringsdagen in Utrecht, een nogal merkwaardige naam voor een instelling die de belangen behartigt van achtergestelde groepen in de samenleving, zoals bijstandsmoe ders en andere uitkeringstrekkers. Het wekt dan ook geen verwon dering dat hij het in zijn proefschrift opneemt voor deze groepen. Vrou wen zijn oververtegenwoordigd in het legioen der armen. Dat komt volgens Janssen onder andere om dat vrouwen, ook als de economie aantrekt, de steunpilaar van het ge zin blijven. Vrouwen blijven die verantwoordelijkheid op hun schouders meetorsen en dat maakt hen kwetsbaar. Huishoudelijk werk telt nu eenmaal economisch niet mee. Herverdeling en opwaarde ring van onbetaald werk èn een ba sisinkomen zouden meer gelijk waardigheid tussen mannen en vrouwen kunnen bevorderen, meent Janssen. In zijn proefschrift stelt hij zich fel te weer tegen de tendens, dat ge meenten iets 'extra's' doen voor de minima: in het meest ongunstige geval worden de minima zelfs 'soci aal-zwakkeren' genoemd, een bena ming waar Janssen van gruwt. Ge meenten - vroeger deden de kerken het - zitten bij het geven van die fi nanciële extraatjes op een hellend vlak, want de bijstand verschuift zo van een recht naar een gunst. Jans sen pleit er voor de uitkeringen strak juridisch te regelen, zodat ie dereen weet waarop hij recht heeft. Voorschotens bejaardenhuis nodigt Kamer uit VOORSCHOTEN - Het personeel van het humanistisch bejaarden oord 't Hofflants Huys heeft de vas te Tweede Kamercommissies voor Volksgezondheid en voor Welzijn en cultuur uitgenodigd voor een be zoek aan hun tehuis. De kamerle den kunnen dan met eigen ogen zien en ervaren hoe zwaar de werk druk is in de gezondheidszorg, al- duS het personeel in de uitnodiging. Het personeel van het bejaarden oord schrijft niet mee te willen doen aan stakingen of andere acties om dat hiervan de bewoners de dupe zouden worden. In 't Hofflants Huys wordt echter wel geregeld een zondagsdienst gedraaid omdat er een chronisch tekort aan personeel 'Plannen Ritzen niet doordacht' Vervolg van pagina 1 LEIDEN - Stomverbaasd en niet doordacht. Zo reageerde directeur P. Pouw van de Leidse Reinwardt academie (opleiding voor museolo gie) vanmorgen op het uitgelekte voornemen van minister Ritzen. Volgens hem wordt er gewoon een ballonnetje opgelaten om te kijken wat de reacties zijn. Een jaar terug, wat zijn de conse quenties? "Ik weiger daar nu over na te denken. Voor mij is het abso luut onmogelijk. Jaren hebben wij erover gedaan om de cursusduur naar vier jaar te krijgen, omdat drie jaar tekort bleek te zijn. Indien de minister naar drie jaar terug wil krijg je twee typen studenten (vwo en mbo red.). Ik vraag me af hoe je zo'n maatregel zou moeten uitvoe ren. Bovendien gaat dit in tegen po litieke lijnen als gelijkheid in onder wijs. Met gefronste wenkbrauwen heb ik er kennis van genomen. Als het inderdaad doorgaat tast dat de kwaliteit van het onderwijs aan. Te gek natuurlijk want wij hebben de omgekeerde beweging gemaakt om kwaliteit te kunnen waarborgen". A.J. Ouwerkerk, voorzitter van het college van bestuur van de Leid se Hogeschool voor Beroepsonder wijs (gezondheidszorg, sociaal ago gisch- en laboratorium onderwijs) zegt dat er niet aan de kwaliteit mag worden getornd, omdat de arbeids markt bepaalde verwachtingen heeft van afgestudeerde hbo-ers. "We moeten met Europa mee", stelt Pouw. "De kwaliteit moet daarom worden opgevijzeld en niet naar omlaag worden gehaald. De minis ter is op deze manier niet goed be- Pouw vertelt dat de hbo-oplei- ding verpleegkunde inmiddels al na driejaar kan worden afgerond en in sommige gevallen ook het sociaal agogisch onderwijs. De laboratori um-opleiding in Leiderdorp is vol gens hem goed afgestemd op de vooropleiding. "Toch zie ik geen mogelijkheid om vwo-ers in drie jaar klaar te stomen waarvoor nu vier jaar nodig is. Misschien kan het iets sneller, maar een jaar is echt te veel. Ik heb daar grote twijfels Hersenbank krijgt Leidse prijs 'Hugo van Poelgeest' LEIDEN - De Leidse Hugo van Poelgeestprijs, een bedrag van 15.000 gulden, gaat naar de Her senbank (Nederlands Instituut voor Hersenonderzoek in Am sterdam). De prijs, die één keer per vier jaar wordt uitgereikt, komt uit een legaat van de wedu we van Hugo van Poelgeest, eens steenbakker in Leiden. De Hersenbank krijgt de geld prijs voor de persoonlijke inzet om belangrijke medische proble men, zoals de ziekte van Alzhei mer (vorm van dementie) en an dere neurologische ziektebeelden te onderzoeken met vrijwillig af gestaan ménselijk hersenweefsel in plaats van de gebruikelijke dierproeven. De Hugo van Poelgeestprijs is bedoeld als aansporing voor we tenschappelijke onderzoekers om wegen te zoeken zonder ge bruik van proefdieren. Het Leid se legaat wordt beheerd door de Stichting Bouwstenen voor Die renbescherming. Een onafhanke lijke wetenschappelijke jury, on der voorzitterschap van prof.dr. Ij. de Cock Buning, hoogleraar proefdiervraagstukken in Lei den, adviseert de stichting over de toekenning van de prijs. De jury was mede van mening dat een groep die zich de moeite getroost om bij nacht en ontij te zorgen dat weefsels binnen vier uur na overlijden op de juiste wij ze worden bewerkt en geconser veerd om verder onderzoek in zestig laboratoria mogelijk te ma ken, grote waardering verdient. Inmiddels leveren zij aan 41 groe pen in Nederland en 19 in het bui tenland, omdat een groeiend aan tal laboratoria de voordelen ziet van dit proefdiervervangende al ternatief. Door over te schakelen op de diensten van#de Hersen bank wordt het proefdiergebruik in diverse onderzoekcentra terug gedrongen. In totaal werden er dit jaar ze ven inzendingen voor de Hugo van Poelgeestprijs beoordeeld. De jury zegt dat ze alle van 'uitste kende kwaliteit' waren en aanto nen dat gerenommeerde onder zoekers zich serieus bezighouden met alternatieven voor dierproe ven. De beoordeelde inzendingen de Hersenbank de Hugo lagen op het gebied van de toxico logie (3), onderwijs, parasitologie, diergeneeskunde en geneeskun de. Prof.dr. D.F. Swaab, initiatief nemer en directeur van de Her senbank, neemt 26 juni de prijs in ontvangst. Dat heeft öm twee uur plaats in het Snouck Hurgronje huis aan het Rapenburg in Lei den. Ministerie houdt tegen zijn zin tv-onderwijs van Eurostep tegen LEIDEN De tientallen miljoenen die de regering aan het satellietproject Olympus heeft bijgedragen, dreigen voor een deel weggegooid geld te zijn. De regering heeft indertijd 180 miljoen gulden subsidie toegekend aan het Olympus-project, mede omdat aan de moge lijkheden voor onderwijs en cursussen via satelliettelevisie grote waarde werd toegekend. De organisatie, die de zaak heeft opgezet, Eurostep in Leiden, mag echter niet via de kabel uitzenden. Het ministerie van WVC vindt dat heel jammer, maar staat door de strikte wet geving met de rug tegen de muur. Van het Olympus-project met zijn risten zijn opgesteld, en dat het Om de uitzendingen toch te kunnen extra educatieve missie werd veel hoofdkwartier in Leiden staat, zien, raadt de directeur van Eu- verwacht. Naast de 180 miljoen gul- maakt dat de organisatie wordt ge- rostep Raymond Benders universi- den bijdrage aan Olympus reser- zien als een Nederlands station. Het teiten en hogescholen aan te inves- veert WVC nog steeds vier miljoen Media-commisariaat en WVC be- teren in schotels en satellietontvan- gulden per jaar voor educatie en treuren dat, maar zien geen kans gers, al brengt dat extra kosten met scholing per satelliet. De kans dat Eurostep door het fijnmazige net zich r de Nederlandse kijkers de ten ervan kunnen zien, is evenwel erg klein. Eurostep, dat bij de Leidse uni versiteit is ondergebracht, heeft in dertijd voor Nederland als vesti gingsplaats gekozen omdat ons land toen voorop liep met de ont wikkeling van kabelnetten. De kans regeltjes te loodsen. Ritzen: studenten studeren te weinig :Kenng van Kaoeineuen. ue Kans striiken ook groot dat lokaal veel lessen DEN HAAG - Studenten studeren en cursussen zouden kunnen wor- te weinig. Met name het gemiddeld den doorgegeven. Die kans is door aantal studie-uren van studenten het TV-10- en Veronique-geweld aan de alfa- en gamma-faculteiten echter verkeken. Elke tv-zender van de universiteiten is "onaan- wordt pijnlijk nauwkeurig op zijn vaardbaar laag". Dat zei minister merites bekeken. Eurostep, hoewel Ritzen van onderwijs gisteren een educatieve instelling, wordt Eerste Kamer, door het Commissariaat voor de Het lage aantal studie-uren v Media gezien als een binnenlandse studenten is onaanvaardvaar omdat omroep. Dit ondanks het feit dat de de overheid veel geld besteedt aan organisatie Europese doelstellin- het hoger onderwijs, aldus Ritzen, gen heeft, de uitzendingen vanuit Bovendien leidt de lage inzet van de Londen komen en het programma- studenten tot een verlies van talent, schema in Dublin wordt samenge- Een woordvoerder steld. tenvakbond LSVB noemde de op merking van de minister "flauw er Eigen schotel oneerlijk". Hij wekt de suggestie geb™ik dat studenten er met de pet naar van cir< Louter het feit dat Eurostep statu- gooien als ze geen tentamen hoeven scholen ten heeft die door Nederlandse ju- te doen. Dat is oneerlijk tegenover j^an Op den duur zou Eurostep wel eens gedwongen kunnen zijn ons land te verlaten om hier het pro gramma op de kabel toegelaten te krijgen. België lonkt, met name om dat het land de organisatie wel op het kabelnet toelaat. Antwerpen zal vermoedelijk met de primeur gaan Eurostep is buitengewoon tevre den over de technische resultaten van de satelliet Olympus. De ont vangst is boven verwachting goed. De programma's worden on danks de bescheiden apparatuur j die wordt gebruikt zonder enig verlies in kwaliteit door de satelliet doorgegeven. Daarbij was de ont vangst in heel Europa aanvankelijk zo sterk, dat de satelliet op een lager vermogen kon worden geschakeld, vcui uuem. hetgeen de levensduur vermoede- de studen- lijkssterk zaj verlengen. Eurostep maakt daar dankbaar n. Door de inspanningen 75 universiteiten, hoge- bedrijven te bundelen, op de satelliet de meest Techniek reageerbuisbevruchting sterk verbeterd al die studenten die de afgelopen ja- uiteenlopende educatieve program- ren geconfronteerd zijn geweest ma's brengen. Maar ook middelbare met de harmonisatie van het onder- scholen maken bruik van het me- wijsbestel, de kortingen op de stu- dium Daarnaast het Europese Par- diefinancienng en andere proble- lement en sommige bedrijven voor n, aldus de woordvoerder. De Vereniging zins dat ook de vierde, vijfde of zes- techniek en de kennis sterk verbe- de poging geen succes zullen heb- terd. De kans op een zwangerschap LEIDEN - De kans op een zwan- wen moeten de komende maanden gerschap door reageerbuisbevruch- bevallen, ting (in vitro fertilisatie) neemt niet af naarmate een vrouw langer onder Sinds het AZL in 1985 toestem behandeling is. Een embryo dat bij ming kreeg om reageerbuisbe de vierde of vijfde ivf wordt terug- vruchtingen uit te voeren, is er heel geplaatst geeft net zo veel kans op wat veranderd op technisch en fi- een zwangerschap als een embryo nancieel vlak. Sinds februari van dit dat bij de eerste poging wordt terug- jaar vergoeden ziekenfondsen en gezet. Dat blijkt uit statisch onder- verzekeraars de eerste drie pogin- zoek van de ivf-afdeling van het gen, het terugplaatsen van een em- Academisch Ziekenhuis in Leiden, bryo in de hoop dat dit zich innes telt. De kosten van de vierde, vijfde en zesde terugplaatsing (lang niet alle vrouwen raken direct zwanger), worden niet vergoed. Hoofd van de afdeling ivf, N. ling van het AZL stil bij het feit dat Naaktgeboren, maakte gistermid- sinds de eerste reageerbuisbe- dag duidelijk dat de grens die door vruchting in het AZL eind 1985 de ziekenfondsen en verzekeraars is ___oo werd uitgevoerd, er inmiddels 250 gesteld, die overigens gebaseerd is gonnen. Voordat de eigenlijke ivf ze, als eerdere pogingen zwangerschappen door middel van op een onderzoek van de zieken- plaats heeft, moeten de nodige on- lukten, alsnog bij de moeder terug ivf zijn bewerkstelligd. Van dezefondsraad, eigenlijk nergens op derzoeken worden gedaan en hor- te plaatsen. Terugplaatsing trainingen ,ww..6...6 v„.. Samenwer- Eurostep heeft volgens Benders kende Nederlandse Universiteiten Plannen om advertenties tussen de In de praktijk blijkt dat meestal niet direct zwanger raken. De kans op een ivf-zwangerschap is zelfs tamelijk laag. Gistermiddag stond de ivf-afde- ben. Die grens is willekeurig ge- eindigend in een bevalling is steld en niet gebaseerd op erva- gestarte cyclus ongeveer 22 procent ringsgegevens". en dat is drie keer zo groot dan in Statisch onderzoek wijst uit dat 1985/'86. De toegenomen techni- in het AZL de eerste terugplaatsing sche vaardigheden hebben ertoe ge- van een embryo in 22 procent van leid dat er meer meerlingen we: de gevallen tot een zwangerschap geboren. Omdat de kans dat leidt, de tweede en vierde poging embryo zich na terugplaatsing ont- ongeveer gelijk scoren, terwijl de wikkeld tot een gezond kind, nu derde poging op bijna 16 procent groter is, worden er tegenwoordig zit. De vijfde poging (van de zesde nog maar drie embryo's terugge- zijn geen gegevens voorhanden) plaatst. Voorheen werden bij elke leidt in ruim 18 procent van de ge- terugplaatsing vier embryo's tege- vallen tot een zwangerschap. lijkertijd teruggezet. Sedert eind 1985 zijn er in het AZL De afgelopen jaren is ook in het 1234 vrouwen aan de procedure AZL gebruik gemaakt van de tech- reageerbuisbevruchting be- niek om embryo' reactie 'suggestieve opmerking" de minister. De VSNU heeft geen .J®? enkele aanleiding om te denken dat programma's door uit te zenden. Hiervoor lijkt belangstelling te zijn. Het is echter tevens hèt grote strui kelblok voor WVC om Eurostep op studenten te weinig studeren, aldus de kabel toe te laten, de woordvoerster. "Wij gaan er vanuit dat studenten hard werken hun studie te kunnen halen. On- uin nun aiuuie ie tvuiiiicti u< nodig lang studeren heeft nadelig gevolgen voor hun beurs. zwangerschappen zijn er ruim 180 slaat. "Als een vrouw na drie terug- in een bevalling (èn een gezond plaatsingen van een embryo nog kind) geëindigd. Ongeveer 70 vrou- niet zwanger is, betekent dit geens- moonbehandelingen worden afge- embryo dat ingevroren is geweest, werkt. heeft tot nu toe tot zes zwanger- In de afgelopen vijf jaar zijn de schappen geleid. Ruimtevaarder Wubbo Ockels ontwerpt instrument Astronaut Wubbo Ockels test het appa raat waarmee ruimtevaar ders in ge- wichtsloze toe stand bun ge wicht kunnen meten. (foto ANP) NOORDWIJK Nederlands eerste en enige astronaut, Wub bo Ockels, heeft een apparaat ontwikkeld waarmee astronau ten in een gewichtsloze situatie zelf hun lichaamsgewicht kun nen meten. Hij heeft het geheel door hem zelf bedachte, een voudige instrument in de prak tijk uitgetest. Het blijkt uitste kend te werken. Een ruimtevaarder kan het kleine kastje om zijn middel doen en op eenvoudige wijze af- Jezen wat zijn lichaamsgewicht is. Het is volgens Wubbo Ockels van belang dat astronauten tij dens een ruimtemissie regel matig hun lichaamsgewicht kunnen controleren, vooral als zij lange tijd in de ruimte ver toeven. In kritische situaties kan het instrument uitkomst bieden. Ook voor wetenschap pelijke medische experimenten kan het apparaat grote diensten bewijzen. Vooral ruimtevaarders die tijdens hun verblijf in de ruimte veel te doen hebben, vallen af. Wubbo Ockels vertelt dat hij tijdens zijn ruimtereis vier tot vijf kilo afviel. Het is normaal dat astronauten twee kilo van hun lichaamsgewicht verliezen. De Nederlandse ruimtevaarder had in het ruimtelaboratorium veel werk aan de 'vele weten schappelijke experimenten, die hij te verrichten had. De vin ding van de Nederlandse ruim tevaarder kan goede diensten bewijzen, vooral als astronau ten lange tijd in de ruimte ver toeven. Wubbo Ockels testte zijn vin ding uit tijdens paraboolvluch- ten met een Franse Caravelle in Parijs en met een KC-135, de militaire versie van de Boeing- 707, in Houston. Tijdens deze vluchten kon gedurende 20 tot 25 seconden een situatie van ge wichtsloosheid worden gecre ëerd. Slaapzak Het instrument voor de ge wichtsmeting is niet de eerste vinding van de wetenschappe lijk ruimtevaarder. Eerder ont wierp hij de ruimteslaapzak waardoor de astronauten niet langer zo maar ergens in het ruimtevaartuig zwevend hun ogen dicht hoeven te doen. De Nederlandse astronaut ont wierp voorts een handschoen met variabele druk. Daardoor is vooral het fijnere werk aan boord van een ruimtevaartuig veel eenvoudiger geworden. De door hem bedachte flexibele kabel waarmee voorwerpen in gewichtsloze toestand op een vaste plaats kunnen worden ge houden, kan voor tal van zaken worden gebruikt. De kabel was oorspronkelijk ontworpen voor de koppeling van twee ruimte vaartuigen aan elkaar. Vuilverbranding geen oplossing afvalprobleem ROTTERDAM Het verbranden van afval komt neer op de 'wet van behoud van ellende'. Het is meestal geen methode om het vervuilend ef fect van afval netto te verkleinen maar om de hoeveelheid vast afval te verminderen. Een nadeel van ver branden is ook dat heel wat hoog waardig materiaal verloren gaat. Dat zei L. Reijnders, hoogleraar in Amsterdam en medewerker van de stichting Natuur en Milieu, van daag in Rotterdam op een congres over alternatieven voor de verbran ding van afval. Reijnders keerde zich tegen het afvalbeleid zoals dat onder milieuminister Alders verder gestalte krijgt. Als voorbeeld van schadelijke verbranding - naast de beruchte dioxine-kwestie - noemde hij zware metalen en arseen die door verbran ding niet veranderen. Daarnaast worden bij verbranding sommige weinig bezwaarlijke stoffen juist omgezet in schadelijke stoffen, zoals de gedeeltelijke omzetting van groente-afval en keukenzout in dioxines. Voorkomen dat afval ontstaat en hergebruik ervan blijven de beste wapens in de strijd tegen het afval, zo onderstreepte Reijnders. Gezien de gestage groei van de hoeveelheid afval in de afgelopen jaren, heeft de kwantitatieve preventie volgens Reinders 'volledig gefaald'. Ook is het afval nauwelijks minder scha delijk geworden. Zo is de hoeveel heid pcb's in elektronische produk- ten wel verkleind, maar steeg tege lijkertijd het gebruik van poly- broom-aromaten die even bedrei gend of nog bedreigender zijn dan PCB's. - Uit Eupen meldt men dat in de naburige gemeente Membach de kinderpokken zóó hevig heer- schen, dat de scholen gesloten moesten worden. - Nadat de Haagsche politie gis teren in de loop van den avond veel moeite had om het volk, dat zich op het Spui bij het vergader lokaal vdn het Leger des Heils verzameld had, te doen uiteen gaan, had denzelfden avond te gen 11 uren een overgroote toe loop plaatsch van menschen, die gebrekkige heilsoldaten en vrou wen achtervolgden. Een 200-tal personen, dat zich aan den hoek van Haagpoort en Gedempte Gracht had verzameld, is door de politie met geweld uiteenge dreven, waarbij ook van den wapenstok werd gebruik ge maakt. Voor zover bekend, is niemand daarbij verwond. De .politie zal voortaan met ge strengheid tegen deze opstootjes op straat optreden, waartoe het personeel zal worden versterkt. Vijftig jaar geleden: - Nu de thee is gerantsoeneerd tot een half ons per maand zal de huisvrouw zich afvragen, hoe zij met de zelfde hoeveelheid méér thee kan schenken, of, wat op het zelfde neerkomt, hoe zij met min der thee evenveel als tot dusver kan schenken. Dr. M. van Driel, van het Laboratorium voor al- gemeene en anorganische che mie te Amsterdam, schrijft ons dat dit toch heel goed gaat. Vóór men de thee in den pot doet, wrij- ve men haar geheel fijn bij v. met een lepel op een vlakken onder grond. Daarna zet men op de normale wijze thee, alleen met dit verschil, dat men ongeveer tweevijfde deel (dus minder dan de helft) der normale hoeveel heid noodig heeft.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15