Alphen bouwt alleen nog voor Alphenaren Abbenes bezorgd over doortrekken Kaagbaan Overeenstemming over Valkenburgse Meer Klachten over chloorlucht Bouwtempo verlaagd door komst Archeon DONDERDAG 7 JUNI 1990 LEIDEN/REGIO Burgerlijke Stand Onderzoek naar gevolgen voor milieu bepleit ABBENES De belangenor- ministerie van verkeer en wa- minister H. Maij-Weggen, wor- gansatie de 'Verontruste Abbe- terstaat in elk geval aandringen den bekeken of verdere stappen nessers' gaat niet zonder meer op een onderzoek naar de gevol- moeten worden ondernomen, akkoord met het versneld door- gen voor het milieu. Volgens trekken van de zogeheten Kaag- voorzitter E.M. Flendré zal, af- De belangenvereniging is eind vo- baan op Schiphol. Zij zal bij het hankeliik van het antwoord van rig jaar opgericht om Abbenes, gele- BEDR1JFSRUIMTE KLERKS UITGEBREID Wijnhandel aan de Admiraal Banckertweg wordt flink uit- de groeiende wijnvoorraad wordt opgeslagen van de firma LEIDEN - Het magazijn van Klerks Slijterijen gebreid. Er komen drie nieuwe bedrijfshallen die tien winkels in Leiden en omgeving heeft. De nieuwe hallen gaan tussen de 330 en 480 vierkante meter tellen. Gelijktijdig met de bouw worden de hekken, parkeerplaatsen en groenvoorzieningen verbeterd. Het ontwerp vor de nieuwe hallen is van bouwadviseur Hans Bakker, bouwbedrijf Hop i; gen onder de rook van Schiphol, meer in de schijnwerpers te zetten. Het doel is vooral om ervoor te zor gen dat Abbenes vaker wordt be trokken bij besluiten die gevolgen kunnen hebben voor de leefbaar heid in deze dorpskern van de Haar lemmermeer. De 'Verontruste Abbenessers' is met name bezorgd over de aanleg van nieuwe wegen in de polderge meente. De angst bestaat dat wan neer eenmaal de N22 (de weg ooste lijke van de zogeheten oude bollen- route) en de S20 (Lisse /Nieuw- - Vennep) zijn aanlegd, het woon- gerief in Abbenes ernstig wordt aangetast en de dorpskern verder in een isolement terechtkomt. "De aanleg van wegen en de uit breiding van Schiphol zijn onlos makelijk met elkaar verbonden. Want hoe meer Schiphol uitbreidt, des de drukker wordt het op de we gen in de Haarlemmermeer en wordt de noodzaak om nieuwe ver bindingen aan te leggen alleen maar groter. Om die reden houden wij ons dan ook terdege bezig met de activiteiten op en rond Schiphol", verklaart Flendre' de brief die bin nenkort de deur uitgaat en waarin om een zogeheten milieu-effect rapportage (MER) wordt gevraagd bij het doortrekken van de Kaag baan. Overlast De voorzitter van "belangenvereni ging benadrukt op zichzelf niets te gen de luchthaven Schiphol te heb ben. "Maar wij willen wel weten wat de gevolgen zijn voor onze dorps kern van allerlei plannen die er le ven. Om die reden zullen wij dan ook aandringen op een MER-proce- dure". Abbenes ondervindt ook nu al enige hinder van vliegtuigen. Door het uitbreiden van het aantal nacht vluchten en het besluit de Kaag baan door te trekken en een zekere prioriteit te geven bij het afhande len van de vluchten, leeft volgens Flendré de vrees dat de overlast in de nabije toekomst verder zal toene- Tijdens de onlangs gehouden dis cussie-avond in het plaatselijke dorpshuis werd gesugge.erd dat door de houding die Abbenes in het verleden steeds heeft aangenomen, plannen tot de aanleg van nieuwe wegen en uitbreiding van het aantal nachtvluchten in een stroomver snelling konden geraken. De 'Ver ontruste Abbenessers' wil met haar huidige acties voorkomen dat de dorpskern nog langer wordt gene geerd. LEIDEN - Een bewoner van de Magdalena Moonsstraat (bij Schelp enkade) heeft gistermiddag ge klaagd over chloorlucht die vrij kwam nadat een kleine ontploffing was gehoord. De brandweer heeft poolshoogte genomen, maar kon de oorzaak niet achterhalen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen is niet langer van plan huizen te bouwen om inwo ners van regiogemeenten op te vangen. Tot het jaar 2000 kunnen alleen de eigen burgers nog voor een huis in aanmerking komen. De grenzen aan de groei die Alphen zichzelf heeft gesteld, blijken rekbaar. De gemeente wijst het zoeken naar nieuwe bouwlocaties voor wo ningen niet op eerste hand af. Dat bleek gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling in een discussie over het toekomstig woningbouwbeleid. Gehuwd: J. van der Linden en A.J. Kroon; A.J.J, van Nijnatten en B.P.M. Poot; R. Boot en C. Kanbier; H. Glasbergen en J. van Bohemen; J. Scheeren en A. Benning; R.C.J. Wisse en M.G. Spijker; J.J.W.M. Cornelissens en G.B. Flohr; T. van Rijn en E.M. Loovens; F. van der Heiden en S. Ravensbergen; F. Kokkedee en M. Nijgh; P.C.M. Fles en H.J. de Vries; J.T. Tammeling en A. Olthoff; R.T. Genders en W.H. van Leeuwen; H.B. Bach en E.J.M. van der Knaap; S.E. de Koster en M. Ouist; P. Ab- spoel en J. Selier; J.L. Otto en J, van der Vegte; T.F. Koppers en S. Óorió; L.P. Renkema en O. Griffioen; B. de Kleer en C. Ouwerkerk; A. Schreuder en F. Hoogervegt; J.J. Bink en K. Ultzen; F.A.J. de Haas en M.M.L. van der Wes- terlaken. De leden waren verbolgen dat een brief van Gedeputeerde Staten de aanleiding was voor het agenda punt. Het dagelijks bestuur van de provincie wilde van het Alphense gemeentebestuur weten hoe de 1200 woningen moeten worden ge compenseerd die door de komst van het archeologisch themapark Archeon in de wijk Kerk en Zanen gaat compenseren. En GS wilden graag een antwoord op korte ter mijn anders zouden de plannen voor Archeon wel eens vertraging op kunnen lopen. J. van der Vlies (PvdA) vond dat de discussie hierover al tijdens de verkiezingsstrijd was gevoerd. "We kiezen dan ook voor de nul-optie waarbij het bouwtempo geleidelijk wordt teruggeschroefd". Partijge noot L. Kleingeld voegde er aan toe dat hij graag een onderzoek wilde hebben naar de woningbehoefte. "We hebben nu niet voldoende ge gevens. De discussie kan niet op de ze termijn worden gevoerd". A. de Heer (D66) onderstreepte de woorden van Kleingeld. "In Den Haag zijn ze nu bezig met een extra nota op de Vierde Nota op de Ruim telijke Ordening. We weten niet wat daar in komt te staan. Toch wil de provincie dat we nu gaan zeggen waar we staan tot het jaar 2000. Ik vind dat de provincie maar even ge duld moet hebben". Zinnig Volgens CDA'er H. Habermehl was het een 'zinnig' antwoord om GS te Gestolen lelijke eend teruggevonden LEIDERDORP - Een in Leiderdorp gestolen auto is gisteren in het cen trum van Gouda teruggevonden. De auto verdween in de nacht van dinsdag op woensdag van de Tol- lenaersingel. Drie andere auto's werden opengebroken. Uit één wa gen verdween een radio-cassettere corder, uit de andere twee ver dween niets. Wel was bij een auto tevergeefs geprobeerd om de bedrading bij de stuurkolom door te verbinden, waarna de dieven er mee hadden kunnen wegrijden. De Leiderdorp- se politie noemt het opvallend dat de dieven uiteindelijk vertrokken in een Citoén 2 CV (een lelijke eend), omdat dit zo ongeveer de goedkoopste auto is die op de weg rondrijdt. Brandweer is weer op tijd bij brand ALPHEN AAN DEN RIJN - De opkomsttijd van de Alphense brandweer voldoet weer aan de nor men. Het eerste voertuig is binnen zes en het tweede voertuig binnen acht minuten na de melding bij de brand. In een aantal gevallen is de snellere opkomsttijd 'aantoonbaar schadebeperkend' geweest. De snellere opkomsttijd is te danken aan een reorganisatie. Zo is het be roepskorps met acht nieuwe mede werkers uitgebreid waardoor sinds april vorig jaar dag en nacht een eer ste uitrukploeg van vijf aa zes men sen kon worden 'gekazerneerd'. Een en ander is te lezen in het jaarverslag over 1989 van de Alp hense brandweer. Uit een statis tisch overzicht in dat jaarverslag blijkt dat vorig jaar de brandschade tot een nieuwe recordhoogte van 3.900.000 gulden reikte. In 1988, waarin een laagte-record werd ge boekt, bedroeg de brandschade nog geen zeven ton. Tram terug in L woningen langs LEIDEN - Moet er weer een tram in Leiden rijden? Of moet er woning- 'bouw langs de Gooimeerlaan ko- men die ten koste gaat van volkstui- nen om de veiligheid op die plek te bevorderen? Zomaar twee vragen die door de politieke partijen en de Leidse ambtenaren zijn genoemd als mogelijk onderwerp voor het re ferendum dat volgend jaar tegelijk met de verkiezingen voor provinci- ale staten wordt gehouden. De Leidse bevolking mag zich dan uit- spreken over een onderwerp. Het referendum is een idee van D66 en heeft nogal wat voeten in de aarde. Het vergt een enorme voor- bereiding die al in volle gang is. In eerste instantie leek het erop of er geen geschikte onderwerpen voor het referendum werden gevonden, maar dat lijkt mee te vallen. De politiek en ambtenarij hebben 26 vragen bedacht, die de Leidenaar kan worden voorgelegd. Veel vra- gen zijn al eerder genoemd, zoals de overlast van honden, de sluitingstij den van de horeca, de autoluwe bin nenstad, de eventuele aanleg van een vierde parkeergarage en het bouwen in bes'taande wijken. Echt verrassende onderwerpen zitten er niet bij. Nieuw zijn bij voorbeeld de vragen of de gemeen- eiden of bouw Gooimeerlaan? telijke diensten ook buiten kantoor uren open moeten'zijn; hoe de sta tionsomgeving moet worden inge richt; moet er woningbouw of kan toren komen in Roomburg; of er milieuvriendelijke openbaar ver voer tussen het centraal station en station Lammenschans moet ko men ter verbetering van het ver- blijfsklimaat in de Breestraat en of er in de Leidse wijken een maxi mum-snelheid van dertig kilometer per uur moet worden ingevoerd. Er zit ook een aantal politiek ge voelige vragen bij, dat dan ook vrij wel zeker niet aan de Leidse bevol king zal worden voorgelegd. De vraag of de lasten omhoog mogen voor nieuw beleid, hoort in die cate gorie. Ook de vraag of erfpacht moet worden afgeschaft en grond weer moet worden verkocht, zal niet het onderwerp van het referen dum zijn. Tot en met 18 juni hebben de Lei- denaars de gelegenheid om zelf een onderwerp voor een referendum te melden bij de gemeente. In septem ber zal de gemeenteraad dan een keus maken uit de reeks en het on derwerp vaststellen. Een speciale werkgroep met externe deskundi gen wordt intussen ingesteld om de volksraadpleging voor te bereiden. laten weten dat Alphen terzijnertijd nieuwe bouwlocaties nodig heeft. Maar wat zijn partij betreft, waren de grenzen van de groei nu toch wel bereikt. D. van der Schilden (WD) meld de dat 'de vraagstelling van de pro vincie bij ons niet goed is gevallen'. "In het gevecht om rijksweg 11 heeft de provincie ons er bijna toe gedwongen de helft van de wonin gen in Kerk en Zanen op te geven. Nu de weg meer naar het zuiden is verplaatst krijg je deze verbijsteren de situatie. Kies je voor de nul-optie dan zijn je grenzen al gesteld. Het lijkt ons beter voor optie twee of drie te kiezen". Optie twee gaat uit van het huidi ge bouwtempo van 400 woningen per jaar. In optie drie moet de ge meente nieuwe bouwlocaties zoe ken en gaat het bouwtempo om hoog naar zo'n 600 woningen per jaar. Ook de SP en de RPF/GPV ble- Winnie Mandela Ter afsluiting van het seizoen wordt vrij dag 15 juni in buurthuis Winnie Mandela in de Stevenshof een dansavond gehou den. Medewerking verleent de Leidse band Starlight. Toegang bedraagt 5 gul den (inclusief een lot). Aanvang 20.30 uur. Ouderen-maaltijd In buurthuis Winnie Mandela in de wijk Stevenshof worden zowel op maandag als op vrijdag maaltijden voor ouderen (55-plussers) geserveerd, vooral be doeld voor die mensen die altijd in hun eentje moeten eten. De verse, warme maaltijd begint om 12.15 uur en de kos ten bedragen 6,05 gulden per maaltijd. Opgeven voor donderdag 10.00 uur via tel. nr. 315251. Voor mensen die niet goed ter been zijn kan vervoer worden geregeld. Slootleven De Polderwerkgroep van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie houdt een cursus slootleven. De cursus wordt gehouden op de donderdagavon den 7 en 14 juni in de Lagere Agrarische Tuinbouwschool in Oegstgeest. Excur sies hebben plaats op zowel zaterdag 9 als zaterdag 16 juni. De kosten bedragen 17,50 gulden. Voor inlichtingen en aan meldingen tel. 01715-2336. Volkenkunde In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat wordt zondag 10 juni de film 'De groene strijd' vertoond. De film biedt informatie over het tegengaan van woestijnvorming in het Sahelland Burkina Fasso. Aanvang 15.00 uur. De film duurt bijna drie kwartier. Inrichting recreatiegebied kan binnenkort beginnen ken moeite met de beslissing te heb ben. "Dit is heel onprettig", ver woordde wethouder G. van As (WD) de onlustgevoelens van de commissie. "We worden nu opge jaagd om een beslissing te nemen omdat anders Archeon van de haak kan vallen". "Ik stel voor dat we voorlopig voor de opvang van de eigen burger bouwen met daaraan gekoppeld een stringent woningdistributiebe- leid. Zo kunnen we tot het jaar 2000 in onze eigen behoefte voorzien. En wat de opvang van de regio betreft, dat volgens het streekplan onze taak is, dat moeten GS zelf maar uit zoeken. We moeten wel voorzichtig zijn met ons eigen beleid. We kun nen GS altijd zeggen dat we kostba re bouwlocaties niet opofferen voor de regio". Een voorstel waar de commissie morrend doch met de rug tegen de muur mee akkoord ging. TER AAR - Een doorn in het oog van menig raadslid. Dat is de boer derij van M. Stigter aan de Aardamseweg in Ter Aar. De toestand van het pand is niet al te best en het staat op een beeldbepalend punt in Ter Aar: naast de Nederlands hervormde kerk en tegenover het gemeente huis, twee representatieve gebouwen. Tevergeefs heeft de gemeente geprobeerd de boerderij te kopen om zo haar reconstructieplannen voor de Aardamseweg te kunnen verwezen lijken. Via een onteigeningsprocedure is de grond van Stigter al in ge- meentebezit zodat het fietspad langs de weg ongestoord kan worden aangelegd. Ter Aar had ook graag de boerderij willen hebben om de Aardamse weg op dat punt om te kunnen leggen. De koop is echter afgestuit omdat de gemeente de prijs te hoog vindt. Het college licht de raad morgen avond in over mogelijke verdere plannen voor de boerderij, (foto Ben de Bruyn) VALKENBURG/HILLE- GOM De provincie Zuid- Holland heeft volledige overeenstemming bereikt met Van Herwaarden Kalk zandsteenfabrieken over de toekomstige bestemming van het Valkenburgse Meer. Op korte termijn zou nu kunnen worden begonnen met de inrichting van het re creatiegebied rond deze zandwinplas, waar onder meer een museum van de Nederlandse Smalspoorweg Stichting (NSS) moet ko men. Het onderhandelings resultaat wordt morgen voorgelegd aan de staten commissie voor natuur en agrarische zaken. Open dag rond orgel Nieuwe Kerk KATWIJK - De Nieuwe Kerk in Katwijk staat zaterdag 16 juni tus sen 14.00 en 17.00 uur open voor or gelliefhebbers. Er wordt gelegen heid geboden het Van den Heuvel- orgel te bespelen en een foto-expo sitie te bekijken over de bouw van het instrument. Hoofdorganist Jaap van Rijn geeft vanaf 16.30 uur een bespeling. Op de open middag wordt het te vens de Zomer Orgelserie 1990 ge presenteerd, dat op vrijdag 6 juli be gint en op vrijdag 14 september wordt afgesloten. De Parjjse orga nist Daniel Roth speelt 13 en 14 juli ter nagedachtenis aan de organist César Franck, die in 1890 overleed. Van de totale oppervlakte van 90 hectare die voor de uitvoering van het project 'Valkenburgse Meer' no dig is, behoort ongeveer 60 hectare land en water tot het eigendom van Van Herwaarden. Het bedrijf heeft hier de afgelopen periode zand ge wonnen dat noodzakelijk is voor de produktie van stenen. Het resteren de deel van het gebied is inmiddels in het bezit van de provincie, dat grond aankocht van de rijksover heid, de gemeente Wassenaar en een particuliere eigenaar. In de toekomstplannen wordt er van uitgegaan dat het volledige ge bied provinciaal eigendom wordt. In ruil daarvoor is een regeling ge troffen waarbij zowel de zandwin ning als het gebruik voor de recrea tie tot het jaar 2005 kunnen samen gaan. Een belangrijk provinciaal 'wapen' om Van Herwaarden over de streep te trekken, is de aanwezig heid van een grote hoeveelheid nog te winnen zand onder een dam die beide plassen in het gebied scheidt. Alleen al het deel van de dam dat in het bezit is van de provincie, is goed voor 755.000 kubieke meter zand. Tegenprestatie Tegenover de toezegging dat Van Herwaarden over dit zand kan be schikken, staat voor de provincie de afspraak dat het eigendom van de kalkzandsteenfabriek dat niet di rect voor de winning nodig is, al di rect voor recreactieve doeleinden kan worden gebruikt. De Hillegom- se onderneming is verder bereid een aantal grondwerkzaamheden uit te voeren die nodig zijn voor de ontwikkeling van het gebied. Het gaat hier onder meer om het spuiten van een zanddepot en het maken van oevervoorzieningen. De 'tegen prestatie' van Van Herwaarden ver tegenwoordigt een waarde van 1,2 miljoen gulden. Een deel van de zandwinplas heeft al een aantal jaren een recreatieve bestemming. Om problemen bij het gecombi- ook afspraken gemaakt met het neerde gebruik als recreactiegebied winkelbedrijf Kwantum over het en zandwinplas te voorkomen, is gebruik van een parkeerterrein een dienstregeling opgesteld. Zo- langs de Voorschoterweg in Val- wel voor de provincie als voor Van kenburg. Dit terrein is nu aan deze Herwaarden zijn de nodige boete- onderneming verhuurd, maar in de bedingen in de overeenkomst opge- toekomstplannen wordt ervan uit nomen om te waarborgen dat beide gegaan dat zowel het winkelend pu- partijen zich aan de afspraken hou- bliek als de bezoekers van de recre- den. atieplas van de parkeervoorziening De provincie Zuid-Holland heeft gebruik gaan maken. Met de verwerving van grond, het ontwikkelen en het uitvoeren van de plannen voor het Valkenburgse Meer is een bedrag van 5,2 miljoen gulden gemoeid. In 1984 heeft de provincie hiervoor al een bedrag van 4 miljoen gulden gereserveerd. Nu de bijdrage 'in natura' van Van Herwaarden is geregeld (1,2 miljoen gulden), is inmiddels voldoende geld beschikbaar.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14