TAD LEIDEN Ernstige problemen in gezinsverzorging LEIDSCH <Êh DAGBLAD Massaal vertrek van personeel KENNISMAKEN MET PLANTEN 'Parkeervergunning aan leeftijd binden' SOOL krijgt drie maanden om orde op zaken te stellen Familie Chaudron verhuur s DONDERDAG 7 JUNI 1990 LEIDEN - De Stichting Ge zinsverzorging Leiden kan veel cliënten niet meer de noodzakelijke hulp bieden omdat er niet genoeg perso neel is. Dit blijkt uit het jaar verslag van de Stichting Ge zinszorg Leiden. Directeur A. Claassen van de stich ting spreekt van een 'zorgwekken de toestand'. "De populairiteit van dit vak neemt af en medewerkers worden weggekaapt door het be drijfsleven waar meer wordt ver diend". Net als in vorige jaren was het verloop in het personeelsbestand van de gezinszorg erg groot. Maar liefst 200 medewerkers zegden hun arbeidscontract op, hetgeen een verloop betekent van bijna 35 pro cent. Eind vorig jaar waren 580 mensen in dienst. Het bestuur spreekt zijn voldoe ning uit over het feit dat de stichting Van sloop gered mozaïek herplaatst LEIDEN - Het mozaïek van de Haagse kunstenaar H. Berserik wordt herplaatst op de plek waar de peuterspeelzaal 't Klinkertje aan de Berlagestraat wordt gebouwd. De gemeente heeft hiervoor ruim 12.400 gulden uitgetrokken. Het mozaïek, dat een clown op een fiets voorstelt, bleef enkele maanden geleden op het laatste mo ment gespaard. Het was aange bracht op de inmiddels gesloopte school aan de Berlagestraat. Omdat architect Joop Vollmer de aanwe zigheid van het kunstwerk meldde bij de gemeentelijke directie kunst en cultuur, is vernietiging voorko- "Ik ben na de melding gelijk gaan kijken. Het bleek om een mozaïek van Berserik te gaan dat aan de bui tenkant van het gebouw zat. Het was heel gaaf, zeven meter hoog en anderhalve meter breed", vertelt A. van der Ree van de gemeentelijke directie kunst en cultuur. Voor de sloop van de oude school is het kunstwerk verwijderd en el ders opgeslagen. Het bestaat uit vijf betonblokken waarop het mozaïek is aangebracht. Van der is blij dat het werk kan worden erplaatst bij de nieuwe peuterspeelzaal. "Het past daar heel goed bij". in 1989 hulp heeft geboden aan 273 cliënten meer dan het jaar daarvoor, procentueel een toename van 11,5 procent. Verder steeg het aantal hulpverleningsuren met 8802 uur. Keerzijde van deze toegenomen werkdruk is dat de wachtlijst ook flink is gegroeid. Stonden begin vo rig jaar 33 mensen op de wachtlijst, in december waren dat er al 78. Het bestuur wijt dit aan het grote verloop onder het personeel. Een groep hbo-studenten doet in de loop van dit jaar een onderzoek om uit te vinden wat de oorzaak is van het grote verloop. Volgens het be stuur biedt de gezinsverzorgenden weinig perspectief voor beter opge leiden. Directeur Claassen deelt die mening. "Die mensen kunnen veel meer verdienen in het bedrijfsle ven, denk alleen maar aan hoe er wordt getrokken aan herintredende Voorts is het zeer moeilijk ver vangers te vinden voor de vertrok ken arbeidskrachten. Mensen aan wie hulp wordt geboden hebben hiervan ook te lijden. "Omdat niet altijd direct in vervanging kan wor den voorzien moet een aantal cliën ten' het een tijd met minder hulp doen dan noodzakelijk is". Lichtpuntje is dat vorig jaar het ziekteverzuim met 1,8 procent is te ruggebracht tot 13,9 procent. Het is Meisje (9) gewond LEIDEN - Een 9-jarig meisje uit de Verenigde Staten is gistermiddag op de Witte Singel gewond geraakt nadat zij door een bromfietser was aangereden. Volgens de politie stak het kind plotseling de weg over. De bromfietser, een 18-jarige jongen uit Zoetermeer, kon het meisje niet meer ontwijken. Zij is met onbe kend letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Bromfietsster aangereden LEIDEN - Een 43-jarige Leidse vrouw is gisteren gewond geraakt op de Brahmslaan. De vrouw reed op de bromfiets toen zij bij een weg versmalling, ter hoogte van de Max Regerlaan, werd aangereden door een auto. De automobilist reed na het ongeval door. De vrouw is met onbekend letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. de bedoeling om dit percentage in de toekomst verder te laten dalen. Dit moet gebeuren door regelmati ger contact te onderhouden met zie ke medewerkers. Meteen de eerste dag na ziekmelding worden ze ge controleerd en daarna wordt de zie ke regelmatig bezocht of telefo nisch benaderd. Dit systeem moet ertoe leiden dat de betrokkenheid van de afwezige op peil blijft, waardoor de werk zaamheden sneller kunnen worden hervat. Het bestuur benadrukt ove rigens dat dit gebeurt zonder de me dewerker onder druk te zetten. In het jaarverslag wordt verder gemeld dat de stichting steeds va ker wordt betrokken bij overleg tus sen verschillende hulpverlenings instanties in de stad. Zo is ze betrok ken bij het samenwerkingsproject Zijloever, het Pancrat project, de werkgroep hygiënische probleem gevallen, en de stedelijke beraads- groep vernieuwend ouderenbeleid. LEIDEN - Zeventien kinderen in de leeftijd van 8 tot 12 jaar zijn gisteren begonnen aan een cursus in de Hortus om kennis te maken met planten uit de hele wereld. Op vier woensdagmiddagen krijgen ze te zien hoe planten kunnen worden gebruikt als bij voorbeeld medicijn, bouwmateriaal of verfstof. De kinderen kunnen al knutselend, tekenend en kijkend zelfde mogelijkheden ontdek ken van verschillende planten. (foto Jan Holvast) Leidenaars aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht drie Leidenaars aange houden wegens een poging tot in braak en openlijke geweldpleging. Het drietal gooide omstreeks 3.20 uur een steen door een ruit van café De Twee Spieghels aan de Nieuw- straat. Achter het glas zat echter nog een kunststof ruit die niet stuk te krijgen was. De drie gingen er daar om na hun daad vandoor. Dank zij een signalement van om wonenden kon de politie de drie jongens, twee van 23 en één van 20 jaar oud, even later aanhouden op de Breestraat. Twee van de drie knapen stonden nog bij de politie geregistreerd in verband met een diefstal en een niet betaalde boete van 185 gulden of drie dagen hech tenis. Onderzoek naar geringe interesse winkeliers voor bewakingsdienst Pleidooi D66: alleen binnenstadsbewoners vanaf 27 jaar LEIDEN - Groepen bewoners van de Leidse binnenstad krij gen in de toekomst mogelijk geen parkeervergunning meer. Een deel van de Leidse gemeen teraad overweegt mensen tot 27 jaar geen vergunning meer te verstrekken omdat er te weinig parkeerplaatsen zijn. Dat bleek gisteravond tijdens de vergade ring van de commissie verkeer. Hoewel pas in eerste instantie werd gesproken over het parkeerbeleid en er nog lang geen besluiten zijn genomen, werd duidelijk dat een meerderheid in de gemeenteraad het aantal vergunningen voor be woners wil beperken. Er zijn in be paalde wijken, zoals Pancras-West, meer vergunningen aan bewoners uitgegeven dan er plaatsen zijn. Dat houdt in dat sommige mensen geen plek hebben, hoewel ze fors moeten betalen voor de vergunning. D66 pleitte gisteravond voor het opnieuw hanteren van het leeftijds criterium. Automobilisten jonger dan 27 jaar zouden geen vergunning meer moeten krijgen. Volgens hoofd Wijbenga van de dienst par keerbeheer valt 39 procent van de vergunninghouders in deze catego rie. Daarmee zou het capaciteitspro bleem in één klap uit de wereld zijn en zou een aantal parkeerplaatsen voor bewoners kunnen worden op geheven. Dat zouden plaatsen kun nen worden voor mensen die het Leidse centrum bezoeken. Ook binnen de PvdA-fractie wordt gedacht aan het wederom hanteren van de leeftijdsgrens, zo vertelde het raadslid Boot. In het verleden, toen Leiden nog blauwe zones kende waarbinnen met ver gunning kon worden geparkeerd, waren jongeren ook uitgesloten van de regeling. Boot suggereerde dat bij invoering van de openbaar-ver- voerjaarkaart voor studenten in elk geval deze categorie geen parkeer vergunning meer zou moeten krij gen. Omdat er aan het uitsluiten van een groep mensen op basis van hun leeftijd of hun studie nogal wat be- i kleven - sommigen vinden het een vorm van discriminatie, an- belastingaanslag, de zogenoemde deren wijzen op de mogelijkheden fiscalisering. Die verandering voor fraude - stelde Boot ook voor wordt waarschijnlijk op 1 janauri alleen aan hoofdbewoners van wo- 1991 ingevoerd. De PvdA en Groen ningen vergunningen uit te geven. Links hielden een pleidooi om ook Het Groen-Linksraadslid Laurier andere veranderingen in het par- vond dat een veel beter idee, even- keerbeleid, zoals ruimt als de WD'er Bakker. "Wij willen heden voor bedrijven om vergun- wel dat studenten zich bij de ge- ningen te krijjgen, pas op die datum meente inschrijven zodat we een hogere uitkering krijgen uit het ge meentefonds, maar zouden ze tege lijkertijd uitsluiten voor een ver gunning", zo schetste hij zijn be- LEIDEN - Wethouder Walenkamp (CDA/economische zaken) is 'on aangenaam verrast' door de geringe belangstelling van de Haarlemmer straatwinkeliers voor deelname aan een particuliere bewakingsdienst. Vorige week werd bekend dat slechts 23 van de 230 winkeliers wil len mee betalen aan de door hen zelf gewenste extra bewaking. Gisteravond tijdens een vergade ring van de commissie economi sche zaken zei Walenkamp dat de geringe belangstelling hem had te leurgesteld. "Ik vond het idee voor een bewakingsdienst bijzonder aar dig. De verwachtingen waren hoog gespannen. Er was door de winke liers niet voor niets geklaagd over mogeïijk- de situatie in de Haarlemmer straat", aldus de CDA'er. Walenkamp gaat op korte termijn De automobilist wordt uitzoeken hoe het komt dat de win keliers niet willen meedoen met de invoering van de bewakingsdienst. Walenkamp "Het resultaat is te onbevredigend het hierbij te laten". dan niet keer op keer met wijzigin gen in het beleid geconfronteerd. Verkeerswethouder (CDA) nam dat voorstel in beraad. Een meerderheid in de gemeente raad heeft geen enkele moeite met de uitbreiding van het gebied waar binnen alleen met een vergunning kan worden geparkeerd. Wanneer de uitbreiding wordt ingevoerd en hoe groot die zal zijn, bleef onduide lijk. Veel hangt af van het beschik bare geld om parkeercontrole uit te Tot nu toe lijdt het parkeerfonds van de gemeente alleen maar ver lies, maar dat verandert mogelijk LEIDEN - De gemeente Leiden heeft tot september uitstel gekre gen van het Commissariaat Media voor een beslissing representativiteit van de verschil- tiging beschikt. Freewave en de Stichting Overkoepelende Omroe- de pen Leiden (SOOL) hebben om een de representativiteitsverklaring ge raagd. Op basis van die verklaring als de huidige bekeuringen worden lende lokale omroepen. Omroep wordt de zendmachtiging verstrekt. vervangen door een gemeentelijke Rijnland, die nu over de zendmach- In het kader van de actie 'Leiden, stad van vluchtelingen' is de stamboom van een aantal Leidse families uitgezocht. Doel was duidelijk te maken aan Leidenaars dat ook zij vaak in vroeger eeuwen als vluchteling naar deze stad zijn gekomen, meestal vanuit Frankrijk, maar ook uit België en Duitsland. Al eerder verscheen in deze krant de geschiedenis van zeven Leidse familienamen. Deze maand verschijnen er in totaal nog drie afleveringen. LEIDEN - In Leidse doopboe ken en overlijdensakten wordt de naam maar liefst op 33 verschillende wijzen ge schreven: Sedon, Sedron, So- dron, Chodon, Chodron, en zovoort. Maar de oorspronke lijke naam is Chaudron. Die schrijfwijze van deze Leidse familienaam komt ook nu nog het meest voor, zij het niet zo vaak meer als vroeger. Thans wonen nog dertig tot veer tig families in Leiden en omge ving, die deze naam dragen. In 1947 waren dat er alleen in de stad nog 94, terwijl ook in de duin- en bollenstreek (met name Hillegom en Wassenaar) nog zo'n twintig gezinnen met die naam woonden. Vooral om economische redenen hebben veel families sinds het einde van de vorige eeuw Leiden verlaten en zijn naar andere plaat sen uitgevlogen. Het Franse woord chaudron be tekent ketel, meestal wordt er een grote kookketel mee aangeduid. Alvorens de Chaudrons bij bosjes naar Leiden kwamen, woonden zij in Sédan in noord-Frankrijk, net over de Belgi-sche grens ach- (Sedon, Sodron, Chodron) ter Namen en gelegen aan de Maas. Het was in zekere zin een beruchte plaats, omdat er veel Hugenoten (protestanten) woon den, terwijl Frankrijk een katho lieke natie was, die niet veel van andere gezindten moest hebben. In het zogenaamde Edict van Nantes (1598) was in zekere mate de godsdienstvrijheid in Frank rijk geregeld, maar dat werd, met name door toedoen van katholie ken, in 1685 ingetrokken. Dat leidde tot een uittocht van onge veer 400.000 protestanten-die over heel Europa uitzwierven. Zij wa ren in Frankrijk immers hun le ven niet meer zeker. Tot de grote groep protestanten die elders haar heil zocht, behoor den ook de Chaudrons. Zij zakten de Maas af. Het ging eerst richting Maastricht, waar meestal het pa pisme werd afgezworen. Vaak waren Hugenoten in Frankrijk gedwongen tot het katholicisme over te gaan. Uiteindelijk verlost van dat katholieke Franse juk, zworen zij dat opgedrongen ge loof in Nederland af. Voor vele Chaudrons was de gang naar Lei den een logische stap. De stad was protestant, tolerant en bo vendien floreerde er de textiel- en lakenindustrie. Ook in Sédan in Frankrijk had den de meeste Chaudrons zich met werkzaamheden in die bran che beziggehouden, zij het dat het daar wel iets anders was georga niseerd dan in Leiden. In hun ge boorteplaats werkten de Chaud rons in zeer grote fabrieken, ook naar begrippen van deze tijd. In grote hallen werden alle werk zaamheden aan de laken^ ver richt. In Leiden daarentegen werd heel wat afgesleept alvorens het laken gereed was. Op tal van adressen werd telkens een andere handeling verricht: vollen, ver ven, droogscheren, e.d. Droogscheerder De eerste uit de Leidse stamreeks van de familie was Jean Chodron. Hij trouwde in 1705 in de Pieters kerk met Catharine Bary, gebo ren in Douay (Frankrijk). Ondui delijk is wanneer hij zich precies in Leiden vestigde. Hij was van beroep droogscheerder, een zwa re baan waarbij met soms wel twintig kilo zware scharen de los se draden van het dure Leidse la ken moesten worden afgeknipt. Voor het werken met de schaar waren in de regel twee mensen nodig: de een trok het apparaat over het laken, de andere knipte. Zijn zoon en stamhouder Pierre Chaudron, geboren in 1715, was eveneens droogscheerder. Hij trouwde in 1735 met Maria van Plaate. Over hem en zijn zoon Da niel Chaudron (geboren 1736) is niet veel bekend. Ook deze Daniel trad in het beroep van zijn vader en werd dus drooogscheerder. Diens zoon, naar hem ver noemd en geboren in 1767, was ook nog droogscheerder, maar werd later 'boodschaploper'. Mo gelijk heeft hij ook nog in de han del gezeten. Dat zou kunnen wor den geconcludeerd uit het feit dat hij na de ramp met het kruitschip op 12 januari 1807 een uitkering van bijna 80 gulden kreeg als ver goeding voor geleden schade. Ge zien de 'geringe' hoogte van het bedrag is het onwaarschijnlijk dat het om een huis ging, dat door de ontploffing van het kruitschip was weggeblazen. Waarschijnlijk ging het om handelswaar die tij dens de geweldige explosie is ver nield. Overigens kwamen bij die ramp, op de plaats van het Vaij der Werfpark, 151 Leidenaars om het leven. Deze Daniel (de tweede dus) trouwde in 1790 met Cornelia Kuijters. Uit dat huwelijk werd Droogscheerders aan het werk met grote scharen waarmee de losse draden van het dure Leidse laken werden geknipt. De afbeelding is cir- i Vliet, leerling van Rembrandt in stamhouder Pieter geboren (1792), die aan de kost kwam als kleermaker en later - net als zijn vader - 'boodschaploper' werd. Uit zijn huwelijk in 1812 met San- drina Slegtenhorst werd stam houder Paulus Chaudron (1820) geboren. Erades, die hij huwde in 1843. Zij overleed zes jaar later. Uit dat hu welijk werden vier kinderen ge boren, die evenwel allen binnen anderhalf jaar na hun geboorte overleden. Kinderloos hertrouw de hij in 1851 met Johanna Maria van Hooidonk die hem zes kinde ren schonk van wie er overigens ook weer twee stierven voordat zij twee jaar werden. Op 17 april 1855 werd uit dat hu welijk stamhouder geboren, op nieuw Paulus genaamd. Hij was aanvankelijk postbode, later vrachtrijder. Hij overleed in 1925. Uit zijn huwelijk (in 1883) met He lena Kret werden 8 kinderen ge boren, onder wie Bartholomeus (1885). Die was van zijn vak rij tuigschilder. Het gezin 'zwierf nogal door de stad, woonde op veel verschillende adressen, waarschijnlijk geplaagd door de economische crisis van de jaren twintig en dertig. Bartholemeus Chaudron overleed in 1977. Uit zijn huwelijk met Cornelia Ver vers (1911) werden 9 kinderen ge boren. Vele families Chaudron zijn sinds ongeveer 1880 weer wegge trokken uit Leiden. Zij gingen vooral naar Den Haag en Rotter dam waar meer werkgelegenheid was. De Sleutelstad zelf pikte eind vorige eeuw wel iets mee van de economische opbloei, maar barstte aan alle kanten uit haar voegen. Alle activiteiten hadden plaats binnen de singels. Daar buiten behoorde de grond toe aan andere gemeenten. Vandaar dat er weinig ruimte was voor het op zetten en uitbreiden van indus trie. In 1896 had de eerste annexatie plaats. Leiden kreeg er - ten koste van Zoeterwoude, Leiderdorp en Oegstgeest - flinke stukken grond bij, onder meer de plek waar thans het NS-station staat. Voorts nabij het Pesthuis, een deel van Roomburg, een gedeelte aan de Lage Rijndijk en een deel van de huidige Kooi. In korte tijd werden die gebie den volgebouwd, zodat in 1920 opnieuw grond moest worden 'in gepikt' van nabuurgemeenten. Leiden kreeg Zuid-West er bij, evenals de Mors en het 'nieuwe' deel van de Kooi (Sumatrastraat en omgeving). In 1966 had de laatste uitbreiding van het stads gebied plaats: Stevenshof, Me- renwijk, Cronesteijn (polderpark) en Meerburg. Anno 1990 barst Leiden opnieuw uit zijn voegen. (Gegevens voor dit verhaal zijn ont leend aan gesprekken met P.J.M. de Baar, medewerker van het Gemeen te-archief). De langere termijn die de ge meente heeft gekregen, is een direct gevolg van het verzoek van de SOOL om een machtiging. Volgens CDA-wethouder Walenkamp, die het uitstel gisteravond bekend maakte tijdens de commissie eco nomische zaken, is het normaal dat aanvragers drie maanden de gele genheid krijgen om aan de eisen voor een machtiging te voldoen. SOOL is pas onlangs met de aan vraag gekomen, nadat was geble ken dat Omroep Rijnland en Free wave niet tot een overeenkomst konden komen over het gebruik van de machtiging. SOOL, opge richt door een Rijnland-medewer ker, vroeg daarop de machtiging aan met de bedoeling deze weer te verdelen onder de andere omroe pen. De aanvraag van de stichting voldoet echter niet geheel aan de ei sen die het commissariaat stelt. De komende drie maanden krijgt SOOL de gelegenheid een en ander in orde te brengen. Wat er precies schort aan de aanvraag, deelt het commissariaat de stichting binnen kort in een brief mee. Walenkamp was tevreden met het uitstel. "Daarmee is iets meer speel ruimte gekregen. De tijd was eigen lijk op omdat de gemeente eind mei had moeten adviseren over de re presentativiteit", aldus Walen kamp. De wethouder wil de komen de maanden gebruiken om met de lokale omroepen te overleggen over de toekomst. ADVERTENTIE Mercedes-Benz bedrijfs- en personenwagens, contract hire en leasing. LSL, Rijnsburgerweg 103a, Rijnsburg. Tel.: 01718-32511 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13