Reorganisatie politie België na blunders Gevangen Palestijn moest burgers doden Bestand Cambodja zonder Rode Khmer Van den Broek wil via CVSE conflicten in Europa uitsluiten Na Brunswijk zit leger Suriname Suralco dwars goed voor uw lening Na een paar maanden blokken, moet nu even de knop om. BUITENLAND Rijkswacht gedemilitariseerd Van onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Na een serie blunders, corruptie en uiterst- rechtse bendevorming, ontoelaatbare politiepraktijken en een gebrek aan goede leiding, zet de Belgische regering het mes in het justitie- en politieapparaat. Premier Martens maakte gisteren in het Belgische parlement een reeks maat regelen bekend die ervoor moeten zorgen dat justitie en po litie uit de schandaalsfeer verdwijnen en zich weer alleen bezighouden met hun eigenlijke taak: het opsporen van misdrijven en handhaven van de openbare orde in België. Kosten rijzen in Golfstaten de pan uit: trouwen met z'n twintigen tegelijk Van onze IPS-correspondent Nadim Kawash ABU DHABI - Tien bruidsparen in de Verenigde Arabische Emiraten treden eind juni tijdens één en de zelfde plechtigheid in het huwelijk om de doorgaans gigantische kos ten voor deze aangelegenheid te be- tische wet aan de vader van de perken. Hqt is de eerste massa-brui- bruid moet betalen, bedraagt in loft in de rijke Golfstaten. sommige gevallen meer dan 180.000 Sjeik Sultan Bin Mohammed Al gulden. En daar blijft het dan niet Qassimi van de emiraat Sjarjah was bij, want een huwelijk kan niet zon- w zich bewust van de geldproblemen .der bruiloftsfeest. Het ontbreken bruidsschatten ontlopen. Maar vol- Zo heeft hetAl-Rawashjd-volk en heeft opgeroepen tot gezamenlij- van een goed feest, dat wel drie da- gens Fatima Ismail, directeur ke trouwerijen. Om deze te bevor- gen kan duren, kan ze nog denken", aldus sjeik Sultan. Veel jonge mannen in de Golfsta ten zoeken hun toevlucht tot de goedkopere bruiden uit India, Sri bedragen voor de bruidsschatten e Lanka en Egypte om de hoge de uitgaven voor de bruiloftsfeest. Ie premies ingesteld om jonge man nen aan te moedigen autochtone vrouwen te huwen. "Geld is niet ge noeg. Er is een grote gedragsveran dering nodig van zowel mannen als vrouwen", aldus Ismail. Sommige bruidsparen hebben het initiatief genomen om het pro bleem aan te pakken en hebben zelf beperkingen gesteld het sociale centrum in Dubai. deren woont de sjeik de tienvoudi- staande schoonvader reden zijn het oorzaken deze "gemengde" huwe- ge bruiloft persoonlijk bij en stuurt huwelijk af te zeggen Verenigde Arabische Emiraten de totale uitgaven voor een huwelijk mbedrag van 50.000 i politie-muziekband. Het plaat selijke tv-station zal de plechtigheid rechtsstreeks verslaan. ge feesten af te schaffen, zijn tot Een speciaal fonds dat dit jaar is toe aan dovemansoren gericht ge- opgericht, heeft alle tien brui- weest. De functionarissen verwijten degoms 40.000 dioramas (20.000 gul- vooral de vaders van de bruiden te den) geleend om de bruidsschat te hoge bruidsschatten te kunnen betelen. De bruidsschat, vaders zijn hebberig e die de bruidegom volgens de islami- worden. Qeld is het enige lijken sociale problemen. Zij wijst dirhams (20.000 gulden) gesteld. functionarissen op het hoge aantal scheidingen, de Sinds deze vorig jaar deze overdadi- grote groep ongetrouwde •erd heeft de drieduizend zielen jeugdcriminaliteit en de culturele tellende stam vijf huwelijken kun- loed op kinderen uit deze ge mengde huwelijken. De meeste Golfstaten hebben "Veel niet alleen fondsen opgericht gierig ge- i bezegelen. Overtreders maatregel worden geboycot. Een vader in Bahrein verbaasde zijn gas ten toen hij onlangs een dinar (iets bruidegoms renteloze leningen minder dan vier gulden) als bruids- kunnen afsluiten, maar ook specia- schat accepteerde. Vooral moet het Belgische publiek weer vertrouwen in de dienaren van de wet krijgen. Zowel gemeentepo litie en rijkswacht als gerechtelijke politie en staatsveiligheid ontko men niet aan de ingrepen van het centrum-linkse kabinet. De meest controversiële ingreep is het besluit om de rijkswacht de militaire status te ontnemen. De 16.000 rijkswach ters, een kruising van de Neder landse rijkspolitieman en de mare chaussee, worden op aandrang van het parlement geplaatst onder de gezamenlijke controle van de mi nisters van binnenlandse zaken en justitie. Eind 1992 moet de operatie rond zijn. De organisaties van het rijks- wachtpersoneel hebben al hevig ge protesteerd, maar alleen zo kan de controle op de rijkswacht worden verbeterd. Door de zeer gesloten militaire maatschappij was de rijks wacht een 'staat in de staat' gewor den, die zijn eigen gang kon gaan. Het ministerie van binnenlandse zaken krijgt meer medezeggen schap over de Staatsveiligheids dienst, die wel bij justitie blijft. De procureurs-generaal, de topfunctió- narissen van de rijkswacht en van de staatsveiligheidsdienst worden bovendien niet meer 'voor het le ven' worden benoemd, maar voor beperkte termijnen van maximaal vijf of tien jaar. Zo hoopt men de machtvorming door deze figuren in de hand te kunnen houden. De Belgische justitie is de laatste jaren in een slecht daglicht komen te staan. Volgens de parlementaire commissie, die het banditisme en terrorisme in België heeft bestu deerd, strijden onkunde en onwil om de voorrang en zijn de voorbeel den van falend opsporingsbeleid le gio. De commissie spitste zich toe op het onderzoek naar de moorde naars van de Bende van Nijvel en de strijd tegen extreem-rechts, maar de lijst van blunders had met gemak nog vele pagina's langer kunnen uitvallen. De politiediensten werken in Bel- gie liever tegen dan met elkaar. Er zijn er veel: rijkswacht, gerechtelij ke politie, staatsveiligheid, speciale anti-terreureenheden en de ge meentelijke politiekorpsen. Elk gaat bij onderzoeken zijn eigen gang, probeert de 'collega's' af te troeven en houdt informatie achter. Het onderzoek naar de Bende van Nijvel (vijftien overvallen met 29 doden tussen 1983 en 1985) is daar van een schrijnend voorbeeld. De kranten hebben volgestaan met de blunders die in dat onderzoek zijn begaan, waarbij bewijsmateriaal verdween, informatie niet werd ge- Meer buitenlands nieuws op pagina 10 Buitenland Albanië wil kritiek Albanese leiders hebben gisteren de bevolking opgeroepen tot een Jcritischer houding tegenover de re gerende communistische partij. Zjj sloten evenwel tegelijkertijd een meer-partijenstelsel uit. Nexhmija Hoxa, weduwe van CP-oprichter Enver Hoxha, nodigde uit tot deel name aan open partijbijeenkom sten 'met het recht op het eisen van verklaringen en discussies op gelij ke voet met de communisten'. Moskou/Seoul President Roh Tae-woo van Zuid- Korea heeft gezegd dat hij en Sov jet-president Gorbatsjov in principe zijn overeengekomen diplomatieke betrekkingen aan te gaan. Hij maak te echter niet duidelijk hoe en wan neer beide landen dat doen. Euthanasie in VS Een arts heeft in cie Amerikaanse staat Michigan een vrouw die leed aan de ongeneeslijke ziekte van Al zheimer gebruik laten maken van een door'hem ontwikkeld euthana- sie-apparaat. De vrouw, de 54-jarige Janet Adkins uit Portland in Ore gon, beëindigde haar leven in een speciaal voertuig van de arts door zelf op een knopje te drukken waar door zij een dodelijke dosis kalium- zout kreeg toegediend. Contributie VN De Amerikaanse president George Bush heeft toegezegd dat de Vere nigde Staten op korte termijn 62,5 miljoen dollar aan achterstallige contributie aan de Verenigde Na ties zullen overmaken. De Verenig de Naties kampen dit jaar met een record-bedrag aan niet betaalde contributies. Op 31 maart dit jaar beliep de betalingsachterstand van VN-leden 1,4 miljard dollar. deeld en onderzoeksrechters elkaar tegenwerkten. Ook was de leiding van de rijks wacht op de hoogte van het bestaan van extreem-rechtse cellen, die plannen smeedden voor bomaan slagen en zelfs een staatsgreep. Maar de verantwoordelijke minis ters werden niet ingelicht, de be trokken rijkswachters nooit ge straft en alles met de mantel der lief de bedekt. Het is de vraag of de maatregelen van het kabinet alle problemen zul len oplossen. Weliswaar wordt de politieke controle op rijkswacht en politie verbeterd, maar in het pak ket ontbreken irtaatregelen die tot meer samenwerking en minder ri valiteit tussen de speurders moeten leiden. De liberale oppositie heeft de plannen daarom al verworpen. De Vlaamse PW wil de rijkswacht helemaal opheffen en vervangen door twee politiesoorten: gemeen te- en rijkspolitie. Ook wil de PW dat alle extreem-rechtse elementen uit de politie worden verwijderd. KGB-overloper onthult namen 'spionnen' België BRUSSEL (GPD) Een ambassa deur van een NAVO-land, hoge ambtenaren van de Belgische mi nisteries van binnenlandse zaken en defensie, een functionaris van de Europese Commissie en Belgische journalisten zouden betrokken zijn geweest bij spionage voor de Sov jetunie. Dit heeft een onlangs over gelopen KGB-agent onthuld. Een woordvoerder van de Eu ropese Commissie heeft toegegeven dat de KGB'er de naam van een EG- ambtenaar heeft is genoemd, maar bestreed dat het zou gaan om een di recte medewerker van Commissie voorzitter Delors. De ambtepaar had voor zijn werk normale contac ten met Sovjet-functionarissen, zo werd gezegd. De identiteit van de NAVO-am- bassadeur is niet bekend. Enkele, weken geleden werd de ambassa deur van Luxemburg bij de NAVO, Guy de Muyser, verdacht van spio nage voor de Sovjetunie. De Muyser werd geschorst, maar achteraf bleek het verhaal niet te kloppen en werd hij in ere hersteld. De Belgische autoriteiten zijn overigens erg boos geworden om dat de Amerikanen de Sovjet-over loper die zich bij de VS-ambassa- de meldde in strijd met interna tionale afspraken onmiddellijk naar de VS hebben overgevlogen. De Amerikanen hebben echter weinig vertrouwen in de Belgische Staats veiligheidsdienst, die geregeld in opspraak is. ADVERTENTIE lijk na hun landing werden zij aan gevallen door Israëlische soldaten. "Vier van ons werden gedood zeven anderen onder wie ik Werden ge- Van onze correspondent Willy Werkman TEL AVIV De groep Palestijnen die vorige week in een speedbootje op de kust ten zuiden van Tel Aviv vangen genomen. Onze zijn onderschept hadden de op- mislukt", dracht een massale terreuraanval uit te voeren. De ondercomman- Israëlische soldaten hebben gis- dant van de missie, Mohammed Ah- teren in een vluchtelingenkamp bij med Abu Shash, heeft dit gisteren Nablus op de bezette Westoever een r de Is- 8-jarige Palestijnse jongen doodge schoten. De jongen werd met een rubberkogel in het hoofd geschoten vertelde sinds 1977 lid te tijdens ongeregeldheden. In de stad gres Nablus zelf werd een 14-jarige Pa lestijn doodgeschoten. Het leger heeft de dood van het 8-jarige jonge tje bevestigd en gezegd dat de toe- Sovjet-parlement verlengt debat markteconomie MOSKOU (KRF/AP/DPA) - Het Sovjet-parlement heeft het debat over de economische hervormingen van president Gorbatsjov met een week verlengd tot 14 juni. Het parle ment moet nog een besluit nemen over het voorstel voor een markt economie van premier Ryzhkov en wil van president Gorbatsjov nog een verslag over diens recente réis naar de Verenigde Staten. Volgens het officiële persbureau Tass zijn de hoeveelheid werk en het belang van de kwesties op de agenda de redenen voor de verlen ging van de zittingsperiode. De stemming over een nieuwe emigratiewet, die voor de VS voor waarde is voor uitbreiding van de handelsbetrekkingen met de Sov jetunie, stelde het parlement giste ren ook uit. Normaal gesproken zal het wetsontwerp nu pas in septem ber bij de volgende zitting van het parlement aan de orde komen, maar mogelijk zal president Gorbatsjov na zijn terugkeer uit de VS alsnog aandringen op een spoedbehande- ling van de wet. De voorzitter van de Opperste Sovjet, Anatoli Loekjanov, lichtte niet toe waarom de wet niet op de agenda is gezet van de huidige ses sie, die op 14 juni wordt besloten. Aannemelijk is dat het parlementai re college eerst het standpunt wil vernemen van Gorbatsjov. Loekja nov hield dan ook de mogelijkheid open daf de Opperste Sovjet de wet op Gorbatsjovs verzoek toch nog voor het zomerreces in stemming brengt. Na meerdere pogingen is het Con- Volksafgevaardigden in Rusland er in geslaagd een eerste plaatsvervanger voor voorzitter Bo ris Jeltsin te kiezen. De econoom Ruslan Chasboelatov behaalde 604 voor en 378 stemmen tegen. mandant van de Libische zeemacht, luitenant-generaal Zuheir zeiden, dat onze opdracht was te schieten op de hotels van Tel Aviv. Ikzelf moest het Sheraton-hotel aanvallen en daar zo veel mogelijk mer den". Toen Abu Shash en zijn i op ongeveer twintig kilometer van de Israëlische kust waren genaderd, werden zij door patrouilleboten van de Israëlische zeemacht ontdekt. "Er kwamen vliegtuigen boven ons die op ons begonnen te schieten", vertelde hij. "Ik wilde me meteen overgeven maar de anderen niet". Zelfs deze politiehond ontkomt niet aan de strenge veiligheidsmaatrege- De speedboot van Abu Shash met len rond de NAVO-bijeenkomst in het Schotse Tumberry, en is net als zijn elf opvarenden landde uiteindelijk begeleider voorzien van een pasje. De NAVO-partners praten morgen en op het strand Nitsaniem bij Ash- vrijdag tijdens het halfjaarlijks NAVO-beraad over ontwapening en poli- kelon, ongeveer honderd kilometer tieke samenwerking in de toekomst. (foto epa> ten zuiden van Tel Aviv. Onmiddel- draaien om het recht van vrije ver kiezingen, een beginsel dat nog niet in de CVSE-afspraken is opgeno men. Daarnaast zullen pogingen Vei- worden gedaan de beginselen van Euro- de rechtsstaat nader te omschrij- Van den Broek hief in zijn toe- Van onze verslaggever Bart Jochems KOPENHAGEN - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) wil het belang van de Conferentie ligheid en Samenwerking pa (CVSE) vergroten. Hij wil de con ferentie gebruiken om toekomstige conflicten tussen Europese landen spraak ook nog een waarschuwend uit te sluiten. Mede namens België vingertje in de richting van de Sov- en Luxemburg deed de bewinds- jetunie vanwege de boycotmaatre- man daartoe gisteren voorstellen gelen tegen Litouwen. Zonder de tijdens een CVSE-bijeenkomst in Sovjetunie of Litouwen in zijn Kopenhagen. speech direct te noemen zei de mi- In de CVSE zijn 35 landen vere- nister: "Een van de onderliggende nigd: alle Europese landen (exclu- gedachten van het CVSE-proces is sief Albanië), de Verenigde Staten dat een staat goed moet zorgen voor Canada. Volgens de CVSE-af- zijn burgers. Een staat faalt daarin TOKYO (AP) - Het Cambodjaanse verzet heeft gisteren een bestand getekend niet de door Vietnam in het zadel geholpen regering in Cam bodja. De belangrijkste verzets groep, de Rode Khmer, is echter buiten het akkoord gebleven uit groepen bereikte overeenkomst wordt verder de instelling bepleit lijkt het einde van een "Opperste Nationale deld, die uiterst formeel worden af- buiten het akkoord te blijven gewjk^ld w°rden- v.an den Broek de Cambodj burgeroorlog nog niet in zicht. ding i l verkiezingen i pro- ferentie nationale verzoening protest tegen de te geringe rol die gang moet zetten. In de Raad heb- Sihanouk. Volgende maand spre- haar in de politieke toekomst Cambodja wordt toebedeeld. Sihanouk en drie van de groep-Son ïigheidsraad. De Rode Khmer zal Sann. De Khmer eist een raad met ondanks de afwijzing vijf leden voor elk van d,e vier groe- koord pen. Door het besluit van de Rode Kh- herhaalde gisteren niet alleen oude wens om ook niet-gouverne- mentele organisaties (NGO's) schendingen van mensenrechten Tokyo^dan *ook slechte b« de CYS® te melden, h« zoekt "de helft geslaagd", aldus ook 1 De strijders van prins Norodom Sihanouk, de leider van de verzet- scoalitie, erylie van de vroegere pre mier Son sann zullen hun "offen sieve gevechtsacties" met het rege ringsleger van premier Hun Sen sta ken, aldus een verklaring die werd uitgegeven na afloop van twee da gen van besprekingen in Tokyo over vrede in de elf jaar oude Cam bodjaanse burgeroorlog. Rode Kh mer-leider Khieu Samphan was wel naar Tokyo gekomen, maar meed de besprekingen. De Verenigde Na ties worden gevraagd een bijdrage te leveren door toe te zien op de na leving van de verschillende onder delen van het akkoord, Zeker 36 doden bij etnische onlusten Kirgizië Zo hébben de Benelux-landen MOSKOU (Rtr/AFP) - In de Sovjet- ten voorstel ingediend om een an- republiek Kirgizië zijn de etnische het ak- ^er mechanisme te hanteren. Komt onlusten tussen Kirgiziërs en Oez- «««xv. die besprekingen in Pa- het conflict tussen twee landen niet beken vandaag opnieuw opgelaaid rijs deelnemen, liet de verzetsgroep *ot SE. verklaring weten. PARAMARIBO (ANP) Het Suri- dreigde vorige week vitale onderde- oplossing, dan zou het land In totaal zijn bij de rellen de laatste schending wordt bè- dagen 36 doden gevallen en zeker 350 mensen gewond geraakt, zo blijkt uit een balans van het Sovjet ministerie van binnenlandse zaken. Veiligheidstroepen hebben op verschillende plaatsen aanvallen van Kirgizische en Oezbeekse jon geren op politiebureaus en-bureaus de burgerverdediging afslagen. dat schuldigd een speciale onderzoeks commissie moeten toestaan op het eigen grondgebied. Ook zouden 'beide landen een verzoeningspo ging door een derde land in principe moeten aanvaarden. Dat mechanisme kan volgens Van den Broek nog worden uitge- Volgens Interfax, het informatie- Radio Moskou, zijn leger heeft de bauxieton- derneming Suralco ervan weerhou den de werkzaamheden in Moengo i het bauxietbedrijf op te bla- als het nationaal leger Moengo Hof vallen. Zondag trokken Hof In de door de twee andere verzets- hervatten. Een boot van Suralco manschappen van het Junglecom KEURIGE HEER ZOEKT fl.10.000 De oplossing voor meneer? Even bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden langs gaan. Hèt adres voor persoonlijke leningen tot II. 30.000,-. Snel geregeld, geheel op de per soonlijke situatie toegesneden, dus zonder latere problemen. Bovendien kent zo'n lening van de GKB een laag rentetarief en soepele aflossingsvoorwaarden. Ook interessant voor Van harte welkom op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donder dagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor nadere informatie. Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 die op weg was naar Moengo 1 transport van bauxiet-erts is maan dagnacht door een militair patrouil levaartuig teruggestuurd. De opva renden kregen te horen dat de situa- Moengo nog gevaarlijk i terij i Paranam kan worden Bush besloot op laatste moment tot handelsverdrag WASHINGTON (AP) - Het Witte Huis heeft gisteren verklaard dat president Bush pas op het laatste moment besloot een handelsver drag met Sovjetpresident Gor batsjov te sluiten, nadat beiden her haaldelijk hadden gediscussieerd over de kwestie-Litouwen. Bush en andere Amerikaanse be windslieden hadden er voor de top op gezinspeeld dat een handelsak koord niet mogelijk was zolang Gorbatsjov geen toezeggingen deed met betrekking tot beëindiging van de economische blokkade van Li touwen. Bush besloot evenwel na herhaal delijk aandringen van Gorbatsjov dit standpunt te laten varen en zon der enige belofte over een opheffing van de blokkade een handelsver drag met de Sovjetunie te sluiten. De leider van de Republikeinse minderheid in het Huis van Afge vaardigden, Robert Michel, zei dat Gorbatsjov een opmerkelijk pleidooi had gehouden. "Hier was voor de eerste maal een Sovjet-lei der die ons zei: Ik heb werkelijk problemen thuis en wij willen graag een markteconomie in het leven roepen", aldus Michel. Witte Huis-woordvoerder Marlin Fitzwater zei dat Bush pas een half uur voor de daadwerkelijke onder tekening had besloten zijn goed-, keuring aan het verdrag te geven. Fitzwater voegde hieraan toe dat Bush en Gorbatsjov ten minste drie maal uitvoerig over de kwestie-Li- touwen hadden gesproken. Bush ontbood gisteren Congresleiders op het Witte Huis om hen persoonlijk in te lichten over de resultaten van de top. mando zich terug uit het centrum van het stadje na de explosieven te hebben verwijderd. Legerleider Desi Bouterse heeft gisteren waarnemend president breid met een eventuele onafhanke- bulletin lijke arbitrage of rechtspraak. De daarbij vuurwapens gebruikt minister noemde het Internationaal vonden de aanvallen plaats in de r Justitie of het permanente gio's Oezgen, Alai, Aravan en Kara arbitrage in Den Haag als soeisk. mogelijke rechtsprekende of arbi- trerende organen. De voorstellen zullen in de ko- zet om het rivaliserende groepen mende maand, als de diplomaten i Kopenhagen verder vergaderen i het vertrek van de ministers, wc den uitgewerkt en mogelijk gewij- onmogelijk te maken de stad bin nen te komen. De problemen be gonnen vvorige week toen Kirgi- i grond opeisten die aan een col- Doordat er geen erts naar de smel- Henk Aaron gezegd dat Moengo zigd door de Nederlandse delegatie lectieve boerderij toebehoorde nog steeds is bezet door het Jungle- voerd heeft het volgens Suralco- commando. De groep heeft volgens de werk- hem het aantal explosieven in de zaamheden in Moengo weer op te haven van Moengo verdubbeld en starten. Het Junglecommando een zandbank ondermijnd. onder leiding van oud-minister buitenlandse zaken Van der Stoel. Van den Broek zei te verwachten daar huizen op te bouwen. De Kirgi- grotere regionale auto gelijkstelling met de ADVERTENTIE Audio Sonic Midi Compact Disc systeem. Programmeerbare CD-speler. Geschikt voor 8 en 12 cm 0 CD's. Met "Shuffleplay". Radio-ontvangst van MG, LG en FM-stereo. Met dubbel cassettedeck, 3-bands equalizer, dynamic bass booster en. aansluiting voor hoofdtelefoon. Compleet met2 luidsprekerboxen. Van5Wr voor Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 16 juni of zolang de voorraad strekt. 't Wordt steeds leuker bij V&D. Niet verkrijgbaar in Al^hen a/d Rijn.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7