Olie-prijs keldert tot $15 per vat Het gemak van'n geldautomaat merkje ook al in het buitenland. FNV zet Voorjaarsoverleg op scherp Shell wil 2 miljard in raffinaderij Pernis steken CNV: geen zwaar werk meer boven de 45 jaar Naslagwerk: traangas met water is ramp Zweden doen bod op confectie-centrum A'dam Fabrieken voor mest die niet stinkt Rabobank Q Meer bank voor je geld WOENSDAG 6 JUNI 1990 ECONOMIE stoffen met elkaar in contact ko- Het boekwerk is niet alleen be doeld voor chemici die in een labo ratorium werken. Mensen die op een andere manier direct of indirect te maken krijgen met chemicaliën, kunnen profijt hebben van het na slagwerk. Dus de chemische indus trie, de groothandel in chemische produkten, de vervoerders en de ex pediteurs en de brandweer en de politie kunnen het boek opslaan. Het losbladige naslagwerk geeft een overzicht van ongeveer 1300 stoffen en verbindingen en onge veer 8500 stofcombinaties; alles is in tabelvorm weergegeven. De aard van de reactie die kunnen optreden, wordt met een symbool aangege- duid. Zo kan iedereen snel zien hoe bepaalde stoffen met elkaar reage ren en welke gevaren daaraan ver bonden zijn. Akkoord Alders en bedrijven over milieubeleid DEN HAAG (ANP) - Minister Al ders (milieu) heeft met de werkge versorganisaties VNO en NCW overeenstemming bereikt over de uitvoering van het milieubeleid voor de industrie. De bewindsman, maakte dit gisteren bekend. Als eerste stap willen het ministe rie en de vertegenwoordigers van de industrie milieudoelen voor de jaren 2000 en 2010 formuleren per bedrijfstak. Een en ander gaat gelijk op met de start van een publiciteits campagne. ROTTERDAM (ANP) - Shell wil 2 miljard gulden te steken in de ver nieuwing van de gedeeltelijk verou derde raffinaderij in Pernis. Shell Nederland Raffinaderij heeft giste ren bekendgemaakt dat de studies over de toekomst van de raffinade rij in Pernis zijn afgerond en-dat een plan voor het complex nu nader wordt uitgewerkt. De tijd dringt voor Shell omdat het de bedoeling is dat de opge knapte raffinaderij in 1995 in bedrijf komt. Op het ogenblik wordt al wel overlegd over het aanvragen van de vergunningen die nodig zijn voor de nieuwe, respectievelijk gemoderni seerde installaties op het complex. Met name het verkrijgen van milieuvergunningen is een tijdro vende zaak, zeker gezien de scherp ere wetgeving op dit gebied. Volgens de woordvoerder moet er 'nog veel meer worden getekend en veel meer uitgewerkt' om een de finitief besluit mogelijk te maken. Shell moet pogen ver vooruit te kij ken omdat een vernieuwde raffina derij jarenlang concurrerend moet blijven. De vraag naar olieproduk- ten verandert echter en ook de olie stromen zijn aan veranderingen on derhevig. Sommige installaties op de huidi ge raffinaderij zijn volgens deskun digen 'compleet verouderd'. Er zijn kraakinstallaties die in de jaren vijf tig zijn gebouwd en "op hun benen staan te trillen". Vorig jaar in april heeft Shell in Pernis voor 2,5 miljard gulden een nieuwë Hycon-installatie in gebruik genomen. Daarmee kunnen hoog waardige en relatief schone produk ten worden gewonnen uit de zware reststoffen van ruwe olie. Shell ver wacht van de Hycon een rendement gedurende de komende tien tot twintig jaar. Shell-Pernis verwerkt in totaal 50.000 ton ruwe olie per VERVOERSBOND - De Vervoers- bond FNV heeft het kort geding te gen de cao-overtredingen bij fruit- overslagbedrijf Seaport gisteren verloren. Rechtbankpresident mr. F. ter Kuile wil Seaport niet opleg gen dat het bedrijf zich aan de cao moet houden. Hij vindt dat partijen eerst moeten overleggen. Vakbond geeft bij cao voorrang aan gezondheid Van onze correspondenten Jan Harren en Mark Litjens AMSTERDAM (GPD) - Mensen van boven de 45 jaar mogen geen zwaar werk meer verrichten, vindt de vakcentrale CNV. Bij de presen tatie gisteren van de Discussienota inzake Kwaliteit van de Arbeid zei bestuurslid Gerard Cremers te den ken aan een leeftijdsgrens. Uit de praktijk blijkt volgens hem dat zwa re arbeid boven de 45 sneller leidt tot arbeidsongeschiktheid. De beperking hoeft niet alleen te gelden voor zware lichamelijke ar beid als in de bouw en de landbouw. Het is volgens Cremers heel goed denkbaar dat een regeling ook zou kunnen gelden voor bijvoorbeeld onderwijzers. Voor een leerkracht kan het op 55-jarige leeftijd ook een immense opdracht zijn om nog voor een klas met jonge kinderen te staan. Mensen voor wie een derge lijke regeling zou gaan gelden, hoe ven volgens Cremers niet uit het ar beidsproces te worden gestoten. Het pleidooi voor het beperken van zware arbeid vormt een onder deel van het streven bij het CNV naar verbetering van de kwaliteit van de arbeid. Daar horen volgens de vakcentrale weliswaar ook de ar beidsvoorwaarden bij (lonen, va kantie), maar die staan wat het CNV betreft niet (langer) op de eerste plaats. Heel nadrukkelijk zet het CNV er de werkomstandigheden boven en ruimt het plaats in voor verbetering van de inhoud van de arbeid en voor betere arbeidsver houdingen (inspraak, medezeggen schap). In de volgende cao-onderhande lingen zullen deze elementen on derdeel uitmaken van lijstjes van de verschillende CNV- bonden. Waar ze geld kosten, zal de financiering moeten worden ge zocht in de onderhandelingssruim- te, waaruit ook een eventuele verho ging van de lonen zal moeten ko men. Met zijn voorstel bouwt het CNV al een zekere matiging van de lonen in (van belang voor de koppe ling van de ambtenarensalarissen en de uitkeringen aan de stijging van de lonen in het bedrijfsleven). Even goed gaat het om arbeids omstandigheden als de rijtijden in het vrachtverkeer. Terugdringen daarvan zal wellicht gevolgen heb ben voor verdere loonstijgingen, zo schrijft het CNV, maar daar tegen over staan de positieve gevolgen voor de gezondheid en het welzijn van de chauffeurs. En verruiming van de personeelsbezetting kan de werkdruk in de ziekenhuizen en dergelijke instellingen zodanig ver lagen dat het ziekteverzuim erdoor zal dalen. Werkgevers in het schildersbe drijf, werknemersorganisaties in de bouwnijverheid en de verfindustrie hebben vanochtend in Amsterdam een overeenkomst getekend om het gebruik van schadelijke verven in de bouw tegen te gaan. Deze 'verf- overeenkomst' moet een stap voor waarts zijn in het terugdringen van de gezondheidsrisico's voor schil ders. Met de ondertekening verplich ten de deelnemende partijen zich om de hoeveelheid ongezonde en onveilige stoffen in bouwverven te rug te dringen. Daarnaast komt er betere informatie over de schadelij ke stoffen die in de verfprodukten aanwezig zijn, en over de manier waarop hiermee veilig gewerkt kan worden. ADVERTENTIE LONDEN (Rtr/UPI) De olieprijs is gisteren scherp omlaag gegaan en voor het eerst sinds^december 1988 onder de 15 dollar per vat gedoken. Begin dit jaar werd nog een prijs gemaakt van 23 dollar per vat. De daling was het gevolg van de vrees van olie-handelaren dat de grootste olieleverancier, Saudi-Arabië, zijn produktie wil opvoeren. De Saudische olie-minister Hisham Nazer zei gisteren dat zijn land zich houdt aan het binnen de OPEC toe gewezen produktie-hoeveelheden. "Saudi-Arabië heeft begin mei be loofd zich aan het contingent te houden en de hele wereld was daar van getuige. Saudi-Arabië is niet van plan iets anders te doen dan het heeft gezegd", verklaarde hij. De verklaring zorgde tegen het slot van de handel op de oliemarkt in New York voor een licht prijsherstel. De daling volgde op telexberich ten dat Saudi-Arabie kortingen aan biedt voor juli-leveringen. Ver scheidene olie-handelaren zien dit als een teken dat het land bezig is de produktie te verhogen na een daling van de produktie in mei als gevolg van een OPEC-afspraak om de olie vloed te verminderen. De nieuwe prijsval toont de vrees onder handelaren dat Saudi-Arabië spoedig zijn produktie gaat vergro ten om andere OPEC-leden die in het verleden regelmatig de quóta- afspraken hebben overtreden eens duchtig de les te lezen. Saudi-Ara bië heeft namelijk vaak laten weten zeer geërgerd te zijn over het feit dat maar zo weinig van de andere twaalf OPEC-leden zich aan de produktie- vermindering hebben gehouden. De OPEC-landen kampen de laatste tijd met een grote overpro duce en daardoor een prijsdaling, die begin mei werd afgeremd met een akkoord over produktiebeper- king. De prijsdaling van gisteren betekent een voortzetting van de ontwikkeling in de afgelopen we ken, waarbij de reële prijzen (dus gecorrigeerd voor de inflatie) daal den naar een niveau dat het laatst voorkwam tijdens de overschotten halverwege de jaren tachtig. Overproduktie Het Internationale Energiebureau (IEA) in Parijs maakte gisteren be kend dat in mei de OPEC-produktie 23,4 miljoen vaten per dag bedroeg. Daarmee was de produktie slechts 400.000 vaten minder per dag dan in april terwijl afgesproken was de produktie in mei met 1,4 miljoen va ten per dag te verminderen. Vol gens het IEA heeft Saudi-Arabië zelfde produktie in mei met 400.000 vaten per dag verminderd tot 5,3 miljoen vaten, maar hebben Irak en Iran ieder hun produktie met 100.000 vaten per dag verhoogd tot 3,1 miljoen vaten per dag. Afgespro ken was dat zij hun produktie in mei met 20.000 vaten zouden terug brengen. ROTTERDAM (GPD) - Wie weet dat acetylbromide vaak wordt ge bruikt in traangasgranaten? Vrijwel niemand, zoals ook heel veel men sen niet weten dat deze stof met wa ter desastreus kan uitwerken. Het zelfde geldt bij voorbeeld voor ace- tonnitril (zeer giftig oplosmiddel) met salpeterzuur. Regelmatig ge beuren ernstige ongeldkken door dat mensen chemische stoffen bij elkaar doen, waarvan men niet weet welke levensgevaarlijke reacties zou ontstaan. Uitgeverij Samsom H.D. Tjeenk Willink brengt daarom een naslag werk op de markt waarin de reacties staan van duizenden stofcombina ties. Het handboek 'Gevaarlijke Chemische Reacties' werd gisteren in de Rotterdamse Euromast aange boden aan J. Hansen, directeur van de stichting Europoort Botlek Be langen, een club van ongeveer tach- tig bedrijven uit het Europoort/Bot- lek-gebied die samenwerken op vei ligheidsgebied. Volgens de samensteller van het naslagwerk, A.D.A. Maagdenberg, adjunct-directeur Scheepvaart en Transportcollege 'Prof. Rutten', ge beuren deze ongelukken ook bij er varen vakmensen die gewend zijn met chemicaliën om te gaan. Het is immers vrijwel onmogelijk om op de hoogte te zijn van alle reacties die kunnen ontstaan als chemische *APELDOORN Een boer op bezoek in een proeffabriek voor mestverwerking ruikt eens aan een mestkorrel. reukloze mest is misschien een oplossing voor het milieubedervende mestoverschot. (foto ANP) Verwerking tot mestkorrels misschien oplossing voor mestoverschot AMSTERDAM (ANP) - De Zweed se beleggingsmaatschappij Fabege International wil het hele Confec- tiecentrum in Amsterdam kiopen. Fabege bezit reeds de nieuwste van de vier torens van het centrum, dat de grootste is in Europa. De Zweden willen nu ook twee andere torens overnemen van de huurders die tevens aandeelhouder zijn. Fabege biedt daarvoor 8740 Voddenbedrijf dreigt FNV met kort geding TILBURG (ANP) - Het textielver- werkingsbedrijf Kalfus in Tilburg heeft gedreigd de Industriebond FNV voor de rechter te slepen, als de bond de steun aan de staking'in het voddenbedrijf niet intrekt. De FNV krijgt 2 dagen om de steun aan de 49 Turkse werkneemsters te be ëindigen, zei advocaat Bruinsma gisteren. Volgens de advocaatTieeft Kalfus tot het ultimatum besloten omdat het bedrijf de staking, die al 6 we ken aanhoudt, financieel niet meer aankan. "Kalfus heeft de staaksters gebodep wat hij kan bieden. Meer kan er gewoon niet af'. Districtsbestuurder van de indus triebond FNV, Schellenberg, zegt niet bang te zijn: "We zijn niet van plan de medewerking aan de sta king te beëindigen. Het zou natuur lijk te gek zijn om onder dreiging af tè haken". Schellenberg acht de kans dat de rechter de staking on rechtmatig zal verklaren overigens klein. De vrouwen eisen een 40-urige werkweek met 13 atv-dagen, om het andere jaar drie weken onbetaald verlof en ze willen een loon dat overeenkomt met dat van de cao in de textielindustrie. Bovendien wil len ze af van het premiesysteem dat de Tilburgse textielfirma hanteert. gulden per aandeel, in totaal 72,7 miljoen gulden. De derde toren is in handen van Nationale Nederlanden Vastgoed. Fabege wil ten minste 67 procent van de aandelen in handen hebben om het bod gestand te doen maar daarmee worden geen probelem verwacht. De directie en de raad van commissarissen van het Con- fectiecentrum hebben zich achter het bod geschaard. Op een afgelo pen donderdag gehouden aandeel houdersvergadering waren de ge luiden positief, aldus directeur Ory gisteren. In het Confectiecentrum zijn ruim 500 bedrijven gevestigd die kleding en accessoires aan de de tailhandel verkopen. Verder her bergt het complex ongeveer 40 dienstverlenende bedrijven. Het Confectiecentrum heeft ongeveer 80 medewerkers. Fabege is van plan nog drie torens aan het Confectie centrum vast te bouwen. Die zou den 70.000 vierkante meter toevoe gen aan de bestaande 136.000 vier kante meter. De komende drie jaar wil de maatschappij f 800 miljoen investeren. APELDOORN (ANP/GPD) - In Midden- en Oost-Nederland kun nen in principe twee grote mest- fabrieken worden gebouwd, waar drijfmest wordt verwerkt tot mestkorrels. Mestverwerking Midden Oost Nederland (Me- Mon), een initiatief van boerenor- ganisaties, is al met het Gelderse stroombedrijf PGEM aan het pra ten over de bouw van een gecom bineerde mestverwerkingsfa briek en elektriciteitscentrale. Dat heeft directeur Bleeker maandag verklaard tijdens de eerste dag waarop boeren uit Utrecht, Gelderland en Overijssel de proeffabriek voor mestverwer king konden bekijken. Boeren uit met name Twente willen een der gelijke fabriek bij een vuilverwer kingsinstallatie in Hengelo. De mestverwerking is een mo gelijke oplossing voor de mest overschotten in de landbouw, die dit jaar worden aangepakt door minister Braks (landbouw) en mi nister Alders (milieu). Bij het uit strooien van mest komt een grote hoeveelheid ammoniak vrij, die een verzuring van het milieu ver oorzaakt. In de tweede helft van dit jaar komt het kabinet met een standpunt over de beperking van de ammoniak-emissie in de land bouw. Directeur Bleeker van MeMon verwacht dat zijn fabriek in 1993 van start kan. Technisch voldoet de apparatuur volgens proeven aan de hoogste eisen. Eind dit jaar is het plan klaar waaruit de afzet mogelijkheden moeten blijken. Aan de hand daarvan nemen de banken een besluit over de finan ciering. Met inbegrip van de aan loopkosten is hiermee een bedrag van 100 miljoen gulden gemoeid. Het beleid van MeMon is er op ge richt dat de mestverwerking geen geld gaat kosten maar juist op brengt. Besluit Er vallen pas dit najaar besluiten over een verdere aanpak van de metsoverschotten in de land bouw. De ministers Braks (land- •bouw) en Alders (vrom) hebben dit de Kamer gisteren in een brief laten weten. Het kabinet spreekt binnen 2 weken over een ver scherping van de huidige regels voor het uitrijden van mest op het land en om het verplaatsen van mesthoeveelheden uit kwetsbare gebieden naar andere streken. 'De Vries moet gewoon eens aan het werk' DEN HAAG (GPD) FNV-voorzitter Stekelen burg wil een deel van het loon reserveren voor het scheppen van nieüwe werkgelegenheid. Bij het komende Voorjaarsoverleg tussen kabinet en sociale partners moeten dan wel harde af spraken worden gemaakt over het aantal men sen dat aan een baan wordt geholpen. De kansen op een succesvol 'Voorjaarsover leg' op 22 juni tussen het kabinet, de vakbewe ging en de centrale organisaties van onderne mers worden er daarmee niet groter op. Het nieuwe pleidooi van Stekelenburg kreeg slechts kritiek van de kant van de werkgevers. De FNV-voorman herhaalde in FNV Magazi ne het aanbod van gematigde looneisen. Daar moet van werkgeverskant dan de toezegging te genover staan dat de rest van het geld dat in de cao-onderhandelingen ter discussie staat, wordt besteed aan duidelijk vastgelegde maatregelen ter verruiming van de kansen voor werklozen om aan de slag te komen. De werkgeversbonden VNO en NCW lieten weten niets te voelen voor de ideeën van de FNV. Het VNO zei geen heil te zien in het maken van kwantitatieve afspraken op centraal niveau omdat het onmogelijk is daar vast te stellen hoe veel mensen het bedrijfsleven kan opnemen. "We moeten ervoor waken het klaverjassen in de huiskamer te verplaatsen naar de kantine. Bedrijven die echt mensen nodig hebben, wer ven heus wel". De FNV verwijt minister De Vries (sociale za ken) ook een veel te lakse houding op dat punt. Stekelenburg in FNv Magazine: "Hij voelt zich een soort gastheer van het Voorjaarsoverleg. Dat vindt hij kennelijk zijn belangrijkste rol in plaats van dat hij voorwaarden schept om zaken te kunnen doen en partijen zo nodig dwingt om tot afspraken te komen". "De politiek heeft toch ook wensen als het gaat om het terugdringen van de langdurige werkloosheid, het aan werk helpen van etnische minderheden en het verminderen van het aantal zieken en arbeidsongeschikten. Dan moetje wel een grotere rol spelen dan alleen maar technisch voorzitter spelen van het overleg tussen werk gevers en werknemers. Bert de Vries moet ge woon aan het werk". Met een Eurochequepas met pin code haal je geld waar en wanneer je maar wilt. Dat is makkelijk als u op vakantie gaat. Met een Eurochequepas plus pincode van de Rabobank staat u niet meer in de rij bij een buitenlandse bank, of aan een dichte deur. Want ook dan kunt u 24 uur per dag geld opnemen bij 'n geldautomaat, net zo makkelijk als in Nederland. In heel Europa staan er nu al zo'n 17.000. Verdeeld over 10 landen (Span je, Frankrijk, België, Luxemburg, Portugal, Denemarken, Groot Brittannië, Italië, Oostenrijkja zelfs Andorra). Bij de Rabobank ligt een boekje klaar waarin staat aangegeven hoe u die geldautomaten herkent en gebruikt. Heeft u nog geen Eurocheque- pas met pincode? Ga dan snel naar - de Rabobank en vraag er een aan. Prettige vakantie alvast

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5