Alleen Wassenaarse WD aarzelt over opvang asielzoekers Nieuw fietspad tussen Voorhout en Warmond Voorwaardelijke gevangenisstraf voor steunfraude Kledingzaak Voorschoten uitgebrand Toch anti-sliplaag voor gladde bruggen Haaswijk WOENSDAG 6 JUNI 1990 Andere partijen steunen voorstel B en W om vier woningen beschikbaar te stellen WASSENAAR - Alleen de Wassenaarse WD aarzelt nog over de opvang van asielzoekers. CDA, PvdA en D66, samen een meerder heid in de raad, kunnen in stemmen met het voorstel van B en W om de komende anderhalfjaar vier woningen beschikbaar te stellen voor de opvang van asielzoekers. In deze woningen kunnen 16 tot 18 mensen worden ge huisvest. Dit bleek gister avond tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor welzijnszaken, oude renbeleid en woonzaken. WD'er Vos liet weten dat het een ingewikkelde materie betreft, die niet in het collegeprogramma is aangestipt en uiteenlopende reac ties heeft losgemaakt in zijn tien koppige fractie. Ook de twee wet houders zouden minder enthou siast zijn dan het raadsvoorstel doet vermoeden. De VVD wacht nu op de aanvullende informatie bij het definitieve raadsvoorstel. De Vos benadrukte dat de libera len altijd voorop hebben gelopen bij het opvangen van vluchtelingen, maar dat de situatie nu anders is. Il legalen worden niet voortvarend opgespoord en asielzoekers moeten te lang wachten op wat er komen gaat. Het raadslid vroeg zich af of Wassenaar alleen asielzoekers krijgt die voldoen aan de Vreemdelingen wet en wilde weten om hoeveel mensen het gaat in 1990. Het was hem onduidelijk hoe de huizen wor den uitgekozen en welk percentage asielzoekers de gemeente uiteinde lijk wil huisvesten. In een brief van 25 oktober 1989 verzocht de minister van WVC de gemeenten om twee plaatsen per 1000 inwoners beschikbaar te stel len. In Wassenaar, een gemeente met 26.000 inwoners, zou dat neer komen op 52 plaatsen. Voorzichtig D66-raadslid A.J.F. de Vries noem de het gisteravond vreemd dat de grootste collegepartij met zoveel vragen komt. "Wij moeten ons niet met landelijk beleid bemoeien. Dat gaat ons niets aan zei hij. D66 kan akkoord gaan met het voorstel, maar vindt wel dat de gemeente uit leg moet geven aan de wachtende woningzoeken. En verder was er wat verbazing bij De Vries: "Het vo rige college durfde hetkennelijk niet aan, waarom dit nogal rechtse college wel?" CDA-raadslid A.J.Th. Dubbeld juichte het raadsvoorstel toe en op perde dat ook in de vrije sector iets kan worden gedaan. In de toekomst wil zijn fractie i_„ schikbaar stellen betoog met eën woningen be- i hij besloot zijn waarschuwing In het verleden is meermalen gesproken over de op vang van asielzoekers. Zo vroegen CDA en VVD eind 1987 of B en W niet wat meer kunnen doen dan in brieven aan de Vereniging Vluchtelingenwerk en het ministerie werd aangegeven. Volgens die brie ven is de gemeente 'vol': voor de vele woningzoe kenden zijn er lange wachtlijsten, grote leegstaan de panden ontbreken en er is nauwelijks woning bouw. De opvang van asielzoekers zou de ellende alleen maar groter maken. Een jaar later liet het CDA weten bereid te zijn gemeenten te steunen die wèl asielzoekers kunnen opvangen. Toen de Amsterdamse CDA-fractie ver volgens om steun vroeg, lieten de Wassenaarse christen-democraten weten alleen met regioge meenten te willen samenwerken. De Haagse ge meenteraad wilde daarop een acceptgirokaart stu ren, maar ook dat leidde nergens toe. De Wasse naarse CDA-fractie wilde graag overleggen over de opvang, maar voelde er niets voor om kant-en-klare plannen financieel te steunen. Eind vorig jaar, bij de behandeling van de begro ting voor 1990, stelde de PvdA voor om grote leeg staande en leegkomeïide panden voor asielzoekers te reserveren. Het college reageerde voorzichtig en alleen het CDA kwam met een soort handreiking. De partij wilde in het nieuwe collegeprogramma afspraken maken over de opvang. deur te houden en de opvang op an dere gemeenten af te schuiven". Volgens PvdA-raadslid J.M. Hup- kes is het voorstel 'zeer voorzichtig gesteld' en hadden B en W wat ver der mogen gaan. Zijn fractie be treurt het dat de opvang ten koste gaat van de sociale woningbouw, en wil deze sector ontzien door een wo ning te kopen. Gebaar Volgens wethouder V.J.W. Wens- veen gaat het om bescheiden wo ningen en is soberheid het sleutel woord. De opvang is vooral bedoeld als gebaar. De gemeente wil aange ven begaan te zijn met het lot van de asielzoekers, maar kan niet meer doen dan B en W hebben aangege ven. De wachtlijsten voor woning zoekenden zijn namelijk zeer lang geworden en het ziet er niet naar uit dat de wachttijden binnenkort kor ter worden. Volgens de gemeentebestuurder krijgt Wassenaar asielzoekers die vallen onder de Regeling opvang asielzoekers en is nauw overleg ge voerd met de twee woningbouwver enigingen. Beide verenigingen wil len in 1990 èn in 1991 een woning af staan, zodat eind volgend jaar de vier woningen van het voorstel be schikbaar zijn. Voor de begeleiding van de asiel zoekers willen B en W de Vereni ging Vluchtelingenwerk ingescha- .kelen en plaatselijke organisaties als kerkgenootschappen. De Raad van Kerken Wassenaar heeft al la ten weten te willen bijspringen. Per asielzoeker krijgt de gemeen te 720 gulden en B en W vinden dat dat 'in beginsel' voldoende moet zijn. Bij het kopen van panden of het huren van dure woningen, zou de vergoeding echter niet volstaan. Bovendien zouden de nieuwe Was- senaarders dan een voorsprong hebben op veel andere medebur gers. En dat is niet de bedoeling. Twee miljoen gulden beschikbaar VOORHOUT/SASSENHEIMAVARMOND - Er komt een nieuw fietspad tussen Voorhout en Warmond. Het pad begint in de Voor- houtse wijk Oosthout en loopt vervolgens langs de spoorbaan Haarlem-Leiden naar de Van Wassenaarstraat in Warmond. De provincie Zuid-Holland trekt 2.230.000'gulden uit voor het fiets pad waarvan de aanleg op zijn vroegst in 1996 begint. Geen oplossing parkeeroverlast Oegstgeester Van Assendelftstraat OEGSTGEEST - Voorlopig is er geen oplossing voor het parkeer probleem in de Van Assendelft straat in Oegstgeest, maar de ge meente blijft zoeken. Bewoners en gemeente zijn het er over eens dat een complete verandering van de straat, om meer parkeerplaatsen te maken, niet is aan te raden. De ge meente vindt zo'n herinrichting te duur; de bewoners vrezen dat door extra parkeerplaatsen de straat on veilig wordt voor spelende kinde- De huidige situatie, met een par keerverbod aan de zuidzijde van de straat, blijft voorlopig gehandhaafd, omdat het verkeer anders zou vast lopen. Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raadscom missie voor openbare werken. - De voornaamste oorzaak van het ruimtegebrek voor de auto's is de tweezijdige bebouwing van de straat, zonder dat zich parkeergele- genheid bevindt op de erven van woningen. i Alternatieven lijken nauwelijks voorhanden, zo constateerden alle betrokkenen. De Glopper deed wet- houder H.A. Rijks (ruimtelijke or- dening) de suggestie om het melk- uitgiftepunt van de firma Menken te verplaatsen. "De vrachtwagens in de straat zorgen voor veel opont- houd en op het terrein van het uit- giftepunt is ruimte voor 15 a 20 par- keerplaatsen". De wethouder ver klaarde dat de gemeente Menken niet kan dwingen te vertrekken, t maar hij zegde toe te bekijken of de firma een andere locatie kan wor- den aangeboden. De wethouder zei 'geen groot en- thousiasme te voélen om het plan voor de herinrichting uit te voeren', maar hij zegde toe 'de zaak te blij ven bekijken'. Zo zou in de Van As- sendelftstraat een maximumsnel heid van 30 kilometer per uur kun nen worden ingevoerd. Later dit jaar wordt dan bij de behandeling van de gemeentelijke 'knelpunten nota verkeer' bekeken welke ande re maatregelen mogelijk zijn. Eind vorig jaar kwam het par keerprobleem in de raadscommis sie openbare werken voor het eerst ter sprake naar aanleiding van de aanvraag voor een bouwvergun ning. Een exploitatiemaatschappij presenteerde een plan om de voor malige snackroom van Menken te verbouwen tot een appartementen gebouw met 17 eenpersoonshuis houdens voor jongeren. Bewoners van de Van Assendelftstraat kwa men daarop in het geweer, omdat hierdoor de bestaande parkeerover- - last nog groter zou worden. Inmid dels is besloten in het pand slechts zes appartementen te bouwen. De aanleg van het Nieuwe 2,8 kilo meter lange fietspad tussen Voor hout en Warmond is onderdeel van het provinciale fietspadenplan. Daarin verplicht het provinciebe stuur zich in 15 jaar 175 kilometer fietspad en vijf fietsbruggemaan te leggen in Zuid-Holland. Hiervan zijn inmiddels 19,5 kilometer aan rijwielpad en drie bruggen gereali seerd. De provincie hééft op het onlangs uitgekomen 'uitvoerings- en inves teringsschema voor provinciale en eenvoudige fietspaden voor 1995' een bedrag van twee ton genoteerd voor de nieuwe fietsroute. In 1996 en de jaren daarna wordt het reste rende bedrag uitgetrokken voor het fietspad. Provinciaal voorlichter B. van Vliet: "Die twee ton is bestemd voor de voorbereidingskosten van het pad. De gronden moeten wor den aangekocht en eventueel ontei gend. Verder moeten de gemeente lijke bestemmingsplannen worden aangepast". Het pad moet vooral worden gebruikt door schoolkinde ren die op de fiets naar een school in Leiden gaan. Veiligheid De provincie heeft bij de aanleg van het fietspad medewerking nodig van de betrokken gemeenten bij het veranderen van de bestemmings plannen. De gemeente Voorhout lijkt in principe bereid hier mede werking aan te verlenen, vertelt burgemeester M. de Goeij. "De vei ligheid van onze schoolkinderen heeft een hoge prioriteit. We weten allemaal dat zij geneigd zijn de> kortste route te nemen. Als de nor male weg naar Leiden sneller is dan omrijden over het fietspad langs de Leidsevaart, zullen ze zeker de snel le route nemen". Er is in het Voorhoutse college dan ook gesproken over een vrijlig- gend fietspad langs de Oosthout- laan naar Sassenheim. Een beslis sing is nog niet genomen gezien de hoge kosten die verbonden zijn aan de aanleg van een dergelijk pad. "Ik denk dan ook dat we wel akkoord gaan met het plan van de provincie. Een dergelijk cadeautje vind je im mers niet elke dag op je bord". Struikelblok Ook bij de gemeente Sassenheim lijkt de bereidheid te bestaan om mee te werken aan de aanleg van de nieuwe fietsroute. "Als de aanleg en het onderhoud niet voor rekening van de gemeente Sassenheim ko men, zie ik geen redenen om de aan leg tegen te houden", meent J. Aar- doom, chef algemene zaken. Sassenheim onderzocht op ver zoek van de gemeente Warmond al of medewerking kan worden ver leend aan de aanleg van een nieuw fietspad tussen de twee gemeenten. De daarvoor benodigde financiën vormden voor Sassenheim het gro te struikelblok. Bij de gemeente Warmond was vanmorgen niemand bereikbaar voor commentaar. Wel werd door een ambtenaar bevestigd dat Warmond al lange tijd voorstan der is van aanleg van het bewuste fietspad. 'Warmond voor 192.000 gulden benadeeld' VOORSCHOTEN - Kledingzaak Woodstock aan de Leidseweg in Voorschoten is vannacht volledig uitgebrand- Ook het achterliggende magazijn ging in vlammen op. De schade wordt voorlopig geschat op zes ton. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat een kledingstuk in de etalage vlam vatte door het contact met een hete gloeilamp. Omstreeks half vier hoorde een bewoner van een woning achter het winkelpand dat een winkelruit ka pot knalde. Hij ging kijken en ont dekte de brand. De brandweer was de brand binnen een half uur mees ter te worden, maar bleef nog twee uur nablussen. De bovenwoning van het huis is ook door de vlammen verwoest. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Ten tijde van de brand was niemand in het pand aanwezig. Het uitgebrande pand hoeft niet gesloopt te worden. Volgens een woordvoerder van de politie is er geen kans op instortingsgevaar: alle buitenmuren staan nog overeind. DEN HAAG/WARMOND - Voor het benadelen van de ge meentelijke sociale dienst is een Warmondse veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie in Den Haag had zes maanden onvoorwaar delijk geëist. Dat is de hoogste straf die de politierechter mag opleggen. Volgens officier van justitie mr. J.M. van der Horst hoorde de zaak eigenlijk thuis bij de Meervoudige Kamer van de rechtbank, die hoge re straffen mag opleggen. Daarvan was echter afgezien omdat de zaak al vijf tot tien jaar oud is. De steunfraude werd namelijk gepleegd tussen 1980 en 1984. De vrouw ontving een bijstandsuitke ring, terwijl ze zelf enkele uren per week uit werken ging en bovendien regelmatig geld ontving van haar ex-man. Volgens de officier van jus titie is de sociale dienst benadeeld voor een bruto bedrag van 192.000 gulden, al stelde haar advocate dat het werkelijke bedrag veel lager moet zijn. Volgens haar heeft de ex- man van de vrouw valse verklarin gen afgelegd pm zijn ex-echtgenote zwart te maken. Onduidelijk Tijdens de zitting kwam ook aan de orde dat de vrouw gedurende een periode honderd gulden per maand had terugbetaald aan de gemeente. Toen ze daarmee echter stopte om dat ze het geld niet kon missen, hoorde ze taal noch teken van de ge meente. "Deze zaak verdient niet de duidelijkheidsprijs", was de con clusie van politie-rechter mevrouw mr. E.I. de Vries. De advocate van de verdachte vrouw vroeg overigens aan het be gin van de zitting om vrijspraak om dat de kwestie volgens het Euro pees recht inmiddels veijaard zou zijn en omdat haar cliënte al veroor deeld is tot 75 uur dienstverlening voor steunfraude na 1984. De poli tierechter wees dat verzoek af om dat de vrouw pas in een laat stadi um de eerder gepleegde steunfrau- de had opgebiecht. Toch wilde mr. De Vries rekening houden met de eerder opgelegde straf. "Ik veroordeel u tot zes maan den voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. al heb ik eerlijk gezegd niet de indruk dat de ernst van de feiten tot u doordringt", al dus mr. De Vries. Raadscommissie Oegstgeest roept B en W terug OEGSTGEEST - De houten brug getjes in de Oegstgeester nieuw bouwwijk Haaswijk moeten toch van een anti-sliplaag worden voor zien. De raadscommissie voor ruim telijke ordening nam gisteren geen genoegen met de mededeling van B en W dat zoiets te duur is. Volgens raadsleden ontstaan door gladheid bij koud en regenachtig weer regel matig gevaarlijke situaties op de 21 bruggetjes in de wijk. Wethouder H.A. Rijks van ruim telijke ordening zegde gisteren toe te zullen proberen voldoende geld vóór het karwei te reserveren. Raadslid A.M.J. van Eisen (Groen Bussluis laat op zich wachten in Leiderdorpse Hella Haassestraat LEIDERDORP - Bus 40 rijdt nu een week door de Leiderdorpse Hella Haassestraat maar er is, anders dan gepland, nog geen bussluis. De firma die de bussluis moet leveren blijkt dat pas eind juni te kunnen doen. Tot die tijd worden noodvoorzieningen in de straat aangebracht om het auto verkeer te weren. De gemeente heeft aan beide kanten van de straat verkeersborden ge plaatst en binnenkort zal met grote letters 'bus' op het wegdek worden ge schreven. Zo moet voor iedereen duidelijk zijn dat de onlangs geasfalteer de weg alleen maar door de bus mag worden gebruikt. De bewoners van de Hella Haassestraat hebben zich steeds fel verzet te gen de komst van een busbaan. Lijn 40 zou beter over de, veel bredere, Bui tenhoflaan kunnen rijden. De Kroon verwierp echter begin vorig jaar hun beroepen. Links) herinnerde de wethouder aan de toezegging van diens voorT ganger A.F.J.W.M. Kohlbeck dat de bruggen onder handen genorhen worden. Namens de vereniging Haaswijk, een belangenorganisatie van de wijk, bevestigde E. van de Mortel die bewering. Ook tegen de vereni ging zou Kohlbeck hebben gezegd 'dat het probleem zal worden opge lost'. Van de Mortel wees op de on veiligheid voor grote groepen weg gebruikers. "Tot nu toe zijn er geen grote ongelukken gebeurd, maar dat lijkt een kwestie van tijd". Van Eisen: "Ik zie de mensen bij bosjés onderuit gaan". Een voorstel van Rijks om met een paar bruggetjes te beginnen 'om te kijken hoe dat bevalt', werd door de commissie afgewezen. De leden D.J. de Ruijter (CDA) en E. van Oortmerssen (D66) verklaarden dat alle bruggetjes tegelijk onder handen moeten worden genomen. De Ruijter: "Of moeten we wachten tot de eerste oudere goed onderuit gaat?". "Waarom maakt men onveilige bruggen?", vroeg WD-commissie- lid H.A.C. Kamphuisen zich af. "Een bruggenbouwer is toch niet debiel?". Rijks verklaarde daarop zich 'te onthouden van een oordeel over de psyche van bruggenbou- Groen Links-raadslid A.M.J. Eisen: ..'Toezegging'.. Leiderdorp zoekt ontwerper beeld oorlogsherdenking LEIDERDORP - Kunstenaars uit de regio worden door de ge meente Leiderdorp uitgenodigd om voor 1 juli ontwerpen en ideeën in te sturen voor een her denkingsmoment. Na die datum maakt eeo speciale, commissie een keuze uit de ingediende ont werpen. Het herdenkingsmonument krijgt een plekje in.het oude dorp, achter de oude begraaf plaats van, de Nederlands her vormde kerk aan de Hoofd straat, tegenover t\et plantsoen tussen Kerklaan en Eikenlaan. De gemeenteraad heeft voor de aanschaf van het beeld een be drag van 50.000 gulden gereser veerd. Het beeld moet uitnodigen tot herdenking van de Tweede We reldoorlog en onderdrukking en vrijheid in het algemeen. De commissie die de inzen dingen zal beoordelen bestaat uit R. Horstink, B. Kienjet, H. van Leeuwen, H. Schimmel en F. Wolf. Deze voordracht doen Leiderdorp: voorzichtig met nieuwe evenementen op plein bij Winkelhof LEIDERDORP - B en W van Lei derdorp zijn niet echt tevreden over de resultaten van de 'proef met Prijzenslag op het plein voor de Winkelhof in Leiderdorp. Hoewel er geen enkele klacht van omwo nenden was, betwijfelt het college toch of dergelijke evenementen va ker georganiseerd moeten worden. Dat werd gisteren duidelijk tijdens de wekelijkse vergadering van B en W. van de gemeente over de vorige week zaterdag gehouden Veroni- que-quiz op het plein. "Op zichzelf is het gunstig afgelopen, maar dat heeft misschien ook te maken ge had met de vele publiciteit vooraf'. Omwonenden hebben vlak voor het evenement nog een brief van de gemeente gekregen waarin ze wer den gewaarschuwd voor eventuele geluidsoverlast. De gemeente vreest dat wannneer dergelijke 'voorzorgsmaatregelen' achterwege blijven er wèl klachten over ge luidsoverlast zullen binnenkomen. WOENSDAG 6 JUNI Alphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tol 19.30 uur in gymnastiek- lokaal van de Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckstraat. Katwijk zomeravondzang in de Nieuwe kerk mmv het Pniël-dameskoor olv Joke Jager, aanvang 20.00 Leiden optreden Herman Finkers: 'Da zon zakt zinloos onder, morgen moet ze toch weer op', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20. tel: 121554. Noordwijk vergadering Emancipatieraad, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. vergadering commissie onder wijs en welzijn, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Oegstgeest vergadering WEL, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. Valkenburg ledenvergadering schaakvere niging De Toren, aanvang 20.00 uur in 't Trefpunt. Zoeterwoude hoorzitting Rijksweg 4A, aan vang 19.30 uur in de Eendenkooi, Kooikerspad. DONDERDAG 7 JUNI Katwijk klaverjassen en jokeren bij wijkvereniging Noord/Noord- Oost, aanvang 20.00 uur, Zwa nenburgstraat. Koudekerk muziek door de Fanfare van KNA op het kermisterrein, aan vang 20.00 uur. Leiden optreden Herman Finkers: 'De zon zakt zinloos onder, morgen moet ze toch weer op', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw- Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv een Mensendiecktherapeute, van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 tot 14.15 uur in Sjelter, Heem raadlaan. Oortmerssen, met werk van Cesar Franck, aanvang 20.15 uur in de Agathakerk, Heereweg. feestavond van de Vereniging schip, Nieuwe Zeeweg. CARA olv een fysiotherapeute, 13.30-14.15 uur en van 14.15- 15.00 uur in zwembad Poelmeer. het IVN in de Lagere Agrarische Tuin bouwschool, inlichtingen en aan- melding tel: 01715-2336. VRIJDAG 8 JUNI Alphen bingo in buurthuis Westerha ven, aanvang 20.00 uur. Kasteelpop met Parslev Basteline in Het Kasteel, aanvang 21.00 uur. optreden Jazztrio Rob van Ba- vel en Ferdinand Povel, aanvang Katwijk concert Jan van Westenburgh op het BStzorgel van dé Vredes- kerk, Voorstraat, aanvang 20.15 Koudekerk muziek door de Zoeterwoudse Rammeljetsers op het kermister rein, aanvang 20.00 uur. Leiden mini-triathlon door scholieren, aanvang zwemmen om të.rr) uur in zwembad De Zijl, Paramaribo- straat. i Eng-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16