Kwaliteit en personeel laten te wensen over Het lijkt of u tot het Hiernamaals spreekt" 'Het kan me nooit stil genoeg zijn' Koningin opent Noordwijk Space Expo WOENSDAG 6 JUNI 1990 PAGINA 15 LEIDEN - Debatteren was gister avond in de Leidsche Schouwburg louter een zaak voor mannen. Vrou wen ontbraken op het appèl. De twee Leidse universiteitsteams speelden dan wel een thuiswed strijd, maar sneuvelden al in de kwartfinale. Winst was er uiteinde lijk voor Delft. Dubbele winst zelfs. Want beide teams drongen tot de fi nale door. Acht teams van vier universitei ten bestreden elkaar. Leiden. Utrecht. Delft en Rotterdam waren elk met twee teams vertegenwoor digd. Eén pleitte vóór een stelling, de ander tegen. Actuele stellingen, die alle met veranderingen van be leid te maken hadden. Een vier man en één vrouw sterke jury beoordeel de de debatteurs. Die jury bestond uk oud-minister prof.dr.mr. I.A. Diepenhorst, mr. F. Kist (grootmeester der koningin en Finale studenten-debat in Leidse Schouwburg destijds samen met cabaretier Paul van Vliet mede-oprichter van het Leids Cabaret), prof.dr. W.A. Wage naar, psycholoog en getuige-des- kundige in het geruchtmakende proces in Israël tegen de oorlogs misdadiger Demjanjuk, dr. H. Hees termans. lexicoloog en auteur van het scheldwoordenboek 'Luilebol' alsmede redacteur van de 'dikke Van Dale' en drs. I. van der Geest, docente debatteertechniek aan de Leidse universiteit. Zij was voorzit ter van de jury. Helaas, maar de Leidse debat teurs struikelden al in de eerste (kwart finale) ronde. Rotterdam (Erasmus) en Delft hadden meer overredingskracht dan de thuisspe- lers. Het eerste Leidse team moest beredeneren waarom stakingsrecht voor ambtenaren wettelijk moest worden erkend, met uitzondering voor defensie, politie, brandweer, gevangenisbewaarders en verzor gend personeel. De jury was una niem: Rotterdam had zijn huiswerk beter gedaan. Derhalve halve fina list. Met verbaal geweld overtrof Leiden zijn tegenstrever wel. Het weekte bij prof. Diepenhorst de op merking los dat het erop leek 'of men tot het Hiernamaals sprak'. Al le vijf jurystemmen gingen naar Erasmus. Het tweede Leidse team bracht het er niet veel beter af. Het verdedi gen van de stelling dat de media moeten worden verplicht belastend materiaal aan politie en justitie af te staan kreeg niet meer dan één jury- stem. Dr. Heestermans was van me ning dat de Leidse studenten duide lijk hadden gemaakt dat de onaf hankelijkheid van de pers in gevaar komt als die stelling wet wordt. Hij bleef alleen in die mening. Kortom, de Leidse teams moch ten de debatten verder vanuit de zaal volgen. Een zaal, die overigens niet tjokvol zat. Desalniettemin lie ten de fans zich van tijd tot tijd dui delijk horen. De halve finale was een aangelegenheid tussen Delft, Utrecht en Rotterdam. Het was ui terst spannend. Zeker het debat tus sen Utrecht en Delft (het team was afgevaardigd door de Delftse Stu- dentenbond). Utrecht verdedigde de stelling dat kleine criminaliteit moet worden tegengegaan door een beperkte identificatieplicht in te voeren. Onmogelijk meende Delft. Want als je een bikini draagt is er geen plaats voor een pasje. Er moet gewoon meer politie komen, zei Delft. De bikini was koren op de molen voor de grootmeester der koningin, mr. Florentius Kist. "Als je in een bikini rondloopt laatje al zoveel van jezelf zien dat ik me afvraag of iden tificatieplicht nog wel nodig is..." De jury was verdeeld. Twee stem men gingen naar Utrecht, drie naar Delft. Het team van de Delftse Stu- dentenbond was de eerste finalist. Nauwelijks een half uur later voegde zich daar het team van het Delftse Corps bij. Dit pleitte voor de stelling dat de overheid een insti tuut in het leven moet roepen dat het binnensluipen van leenwoor den in de Nederlandse taal beperkt. Erasmus, de Rotterdamse universi teit, bestreed die stelling met verve. Het baatte niet. De Delftse Studen- tenbond trok aan het langste eind met één jury stem meer. Resultaat: de beide teams uit Delft finalist. Vijf minuten voor het debat begon kregen zij de stelling onder ogen: welgestelde gevange nen moeten hun verblijf in het ge vang zelf betalen. De Studenten- bond pleitte voor, het Corps tegen. Het werd een close finish. Gewon nen door het Corps met een neus lengte voorsprong. Het argument van de Studentenbond om de rijke gevangenen hun cel te laten beta len, omdat bejaarden toch ook eerst hun geld moeten opmaken als ze naar een bejaardenhuis gaan. redde het niet. Het Corps sprak van onge lijkheid en straf die voor iedereen gelijk moet zijn. Drie juryleden, on der wie prof. Wagenaar, waren het met dit team eens. Hij had naar een Amerikaans model snel uitgere kend dat er jaarlijks niet meer dan 25 kapitaalkrachten in de gevange nis komen. En dat levert de staat 'maar' drie ton op. Een druppel op een gloeiende plaat dus. Vijf jaar geleden kwam een aantal Noordwijkse gemeenteraadsleden met het idee voor een permanente ruimtevaartentoonstelling. De bad- plaats»had en heeft behoefte aan een zogeheten slecht-weer-accommo- datie. Na jaren van onderhandelin gen, het afsluiten van bijzondere sa menwerkingsovereenkomsten met de Europese ruimtevaartorganisa tie ESA, een zoektocht naar spon sors en uiteindelijk de eerste paal in oktober van het vorig jaar, is Noord- wijk Space Expo een feit. De expositieruimte, 1600 vierkan te meter, biedt plaats aan een per manente tentoonstelling. Volgens directeur W.M.B. van Gooi is het centrum door de zijns inziens unie ke opzet interessant voor iedereen. "Aan de rondleidingen wordt veel aandacht besteed. We hebben men sen in huis die studenten in ruimte vaartwetenschappen antwoord op vragen kunnen geven, maar ook mensen die weten hoe je kinderen vertelt over ruimtevaart". De tentoonstelling is, zo zet Van Gooi uiteen, bijzonder indringend. "Het houdt niet op bij het uitstallen van een paar satelieten en modellen van space-shuttles. Door het ge bruik van bijzondere materialen er varen de bezoekers de ruimtevaart heel nabij". Noord wijk Space Expo heeft twee taken. Niet alleen worden er tentoonstellingen in onderge bracht, Estec gaat het centrum ook gebruiken voor de ontvangst van buitenlands bezoek. Luciferdoosje Van het expositiemateriaal is het grootste deel van ESA afkomstig. Alle beschikbare ruimte is benut. "Er kan geen luciferdoosje meer bij", aldus Van Gooi. Architect Hans van Egmond heeft bij het ont werp al rekening gehouden met een toekomstige uitbreiding van nog eens 1600 vierkante meter. Hoewel zijn enthousiasme over de NSE nauwelijke te temperen is, vindt Van Gooi het te vroeg om een uit spraak te doen over een eventuele uitbreiding. Vooralsnog is de stich ting waar het expocentrum in onder is gebracht, niet voornemens ook de Veiling Aalsmeer had last van warme zomer AALSMEER - Snijbloemen en potplanten hebben vorig jaar op de bloemenveiling Aalsmeer veel min der opgebracht dan in 1988. Door de warme zomermaanden was er een gigantische aanvoer waardoor de prijzen onder druk kwamen te staan. Bovendien zorgde het warme weer ervoor dat de afzet van sier- teeltprodukten in Nederland moei zaam verliep. Op het strand heb je nu eenmaal geen bos bloemen no dig. Een en ander blijkt uit het jaar verslag van de Verenigde Bloemen veilingen Aalsmeer. De veiling zette vorig jaar 1,21 miljard gulden om aan snijbloe men. Aan tuin- en kamerplanten werd er voor 638 miljoen gulden verhandeld. Daarmee is in beide produktgroepen de totale omzet weer gestegen. In 1988 werd voor 1,16 miljard gulden aan snijbloe men en voor 589 miljoen gulden aan planten verhandeld. De omzetstij ging is geheel te danken aan stijging van de hoeveelheid. Er werd 9,5 pro cent meer snijbloemen en 7,5 pro cent meer planten aangevoerd. De eerste maanden van dit jaar heeft Aalsmeer goede resultaten ge boekt. Tot eind mei werd 894 mil joen gulden omgezet en dat is bijna 5 procent meer dan in de vergelijk bare periode vorig jaar. Het is echter drie procent minder dan begroot. luchtvaartgeschiedenis een plaatsje te geven in het centrum. Eerdere onderhandelingen met het Avido- me, het luchtvaartmuseum op Schiphol, ketste af omdat het Avidome een te hoge prijs vroeg voor zijn expositiemateriaal. "Wel licht komt dat er ooit nog van", zegt Van Gooi. De opening door koningin Beatrix zal het hoogtepunt vormen van een hele week vol festiviteiten. In die week worden gasten uit de wereld van het toerisme, onderwijs, ruimtevaart en het bedrijfsleven verwacht. De zestig astronauten uit de hele wereld, die begin juli in Gro ningen een congres van de vereni ging voor ruimtevaarders bezoe ken, komen op 5 juli naar de NSE. Die dag wordt ook een aantal schoolkinderen uit de regio uitge nodigd. Gevraagd naar een goede reden om een dagje naar de NSE te gaan, aarzelt Van Gooi geen minuut. "Het is een heel leuk dagje uit. Je kunt dingen zien en horen die zich nor maliter heel ver van ons verwijderd in de ruimte afspelen. Het is echt fantastisch". - Naar aanleiding van de invrij heidstelling van Borras, die we gens moord ter dood veroordeeld en daarna naar de galeien ge zonden werd, maar nu onschul dig aan dit misdrijf is gebleken en na drie jaren weer op vrije voeten is gesteld, hebben de lei ders der opportunisten en radi calen in de Fransche kamer een wetsontwerp ingediend, waar bij bepaald wordt dat aan on schuldig veroordeelden eene schadeloosstelling zal worden verleend. - Te Parijs schoot eene geldwisse laar, Mock genaamd, geboren te Straatsburg en vader van zes kinderen, een collega, Gauthier geheeten dood, omdat deze wei gerde hem 2000 fr. te betalen, welke hij hem schuldig was. Mock verkeerde in benarde fi- nantieële omstandigheden en wilde zich op Gauthier wreken, daar hij door diens weigering tot betaling der schuld genood zaakt was zijne betalingen te staken. - GEVRAAGD OP SCHEVENIN- GEN: eene BEKWAME NAAI STER die geheel zelfstandig kan knippen en afwerken, en zoo noodig kan gaan passen, voor Winter en Zomer, tegen genot van kost, inwoning, bewas- sching en goed salaris. Aanbieding Singel 116, c Vijftig jaar geleden: - De plaatsvervanger van den Fuehrer, Rudolf Hess, heeft na de beëindiging van den slag in Belgisch en Fransch Vlaanderen het volgende telegram gericht aan den Fuehrer: "Mijn Fuehrer, diep ontroerd en vol liefde dankt het Duitsche volk u en onze soldaten, die onder een begenadigde leiding den groot sten, meest vernietigenden en meest beslissenden slag in de we reldgeschiedenis in een nimmer aanschouwde zegepraal wisten te doen eindigen. God zal verder met hen zijn, die de zege verdie nen". Get. Rudolf Hess. Landgoed Nieuw Leeuwenhorst deze week open voor publiek Van onze medewerkster Yvon Schornagel NOORDWIJKERHOUT - De wilde breedbladige orchidee staat al in bloei, terwijl het gras geel is uitgeslagen. De zon heeft haar werk gedaan in Nieuw Leeuwenhorst, gelegen tussen Noordwijk en Noordwijker- hout. Het landgoed is één van de natuurterreinen die het Zuid hollands Landschap tot en met zondag gratis openstelt voor het publiek. De openstelling maakt onder deel uit van een campagne om meer inwoners van de provincie te interesseren voor het werk van het Zuidhollands Land schap. De instelling heeft meer dan 60 natuurgebieden onder haar beheer. Deze weken wordt een ledenwerfactie gehouden, waarvoor huis-aan-huis 600.000 brieven zijn verstuurd. G. van Dijk is de beheerder van het landgoed Nieuw Leeu wenhorst. "Maar ze noemen me ook wel boswachter", zegt Van Dijk die sinds 1962 op het ter rein woont. "Elke keer als ik vanuit Rotterdam weer thuis kom, voel ik me toch wel be voorrecht. Het is hier zo mooi en zo stil, het kan me nooit stil ge noeg zijn". Met de orchideeën zijn de trots van Van Dijk. Terwijl een joggend^: man langs komt, vertelt de 'bos wachter' dat het landgoed in 1953 van een adellijke familie is aangekocht door het Zuidhol lands Landschap. Tien jaar daarvóór stond Kasteel Leeu wenhorst er nog, maar dat werd door de Duitsers afgebroken om plaats te maken voor een tank val. "Het is heel jammer dat het er niet meer staat, maar dat maakt het des te waardevoller dat het koetshuis wel bewaard is geble ven", aldus Van Dijk. Hij denkt dat het aan de directeur van het Zuidhollands Landschap die vijf jaar geleden de scepter heeft overgenomen, te danken is dat het huis er nu nog staat. "Hij heeft het behouden, maar", voegt hij er meteen aan toe, "ik heb de aanzet gegeven". Het koetshuis is drie jaar ge leden gerestaureerd door een gezin dat er nu ook woont. Van Dijk: "Voorwaarde was dat de voorgevel behouden zou blij ven, want Noordwijkerhout is al zo arm aan monumenten". Hij vindt dat het geheel van het landgoed op deze manier be houden blijft en 'wat je weg- schoffelt, ben je kwijt'. Het landgoed van veertig hec tare groot is verdeeld in een ge bied voor passieve en actieve recreatie. Dat is echter niét de voornaamste reden dat het Zuidhollands Landschap Nieuw Leeuwenhorst heeft aange- Boswachter Van Dijk (links) onthult de wonderen der natuur aan enige voorbij gangers. (foto Jan Holvast) kocht. "Het gaat zuiver om het behouden en het vergroten van de natuurwaarde", vertelt Van Dijk. "Op het tweede plan komt pas de openstelling voor het pq- bliek". Het verschil tussen de twee gedeelten is duidelijk te her kennen. Het passieve recreatie gedeelte heeft het karakter van een landgoed. Monumentale la nen met statige eiken, paarse rododendrons en de Paulina- berg, genoemd naar de jongste zus van de verkoper. Vanaf de berg heeft de wandelaar zicht op het grote meer, ontstaan na de afgraving van de tankval. Op enkele wandelaars en de jogger na is het gebied verlaten. Dat is anders aan de overkant van de weg, waar het terrein voor actieve recreatie ligt. Daar mogen auto's inrijden, kunnen de honden loslopen en zijn er picknickplaatsen aangelegd. "En er mogen zelfs windscher men worden opgezet, maar toch broedt de nachtegaal juist hier," vertelt Van Dijk, terwijl een nachtegaal zich op de ach tergrond laat horen. Verscholen tussen de dennen zitten moeders met kinderen. Naast de auto zitten bejaarde echtparen op meeebrachte tuinstoelen te genieten van het uitzicht en het eten uit de koel box. Op een enkele verdwaalde sigarettepeuk of kauwgorapa- piertje na die de boswachter dan ook consequent opraapt, is geen afval te zien. "Het is hier zo schoon", zegt Van Dijk v guld. Modeltreinen te kijk in Duinrell WASSENAAR - In het attractie park Duinrell in Wassenaar wordt de hele zomer een expositie gehou den van modeltreinen. Er zijn drie Fleischmann modelbanen aange legd waarop de treinen hun dien sten rijden. Op een van de banen rij den modellen van de Sprinter en an dere treinen die elke dag 'in het echt' rijden. De bezoekers kunnen zelf de dienstregeling van dit trein- net met een druk op de knop beïn vloeden. In een demonstratiewagen die buiten staat, is een supermodel- baan gebouwd. Hierop rijden de grotere LGB-treinmodellen die goe deren kunnen vervoeren en buiten kunnen worden gebruikt. Vereniging luidt noodldok over intensive care-afdelingen LEIDEN/AMSTERDAM Personeel, aantal bedden en kwaliteit van die bedden op de in tensive care-afdelingen van Nederlandse ziekenhuizen laten zeer te wensen over. Op één miljoen inwoners zijn er honderd intensieve zorg-bedden beschikbaar. Een deel beschikt niet over noodzakelijke beademingsapparatuur. Het werkelijk aantal bedden ligt daarom waarschijnlijk tussen de 600 en 700. Aldus blijkt uit een enquête van de Nederlandse Vereniging voor In tensive Care. De resultaten zijn on derwerp van gesprek op het vijfde Europese congres over intensieve zorg dat deze week in de Rai wordt gehouden. Voor het onderzoek wer den alle 173 ziekenhuizen in ons land - met in totaal 63.000 bedden - benaderd. Er was een response van 71 procent. De situatie in Leiden en omge ving wijkt niet veel af van het lande lijke beeld. Het Academisch Zie kenhuis Leiden heeft zestig intensi ve care-bedden waarvan er tien staan op de afdeling neonatologie (te vroeg geborenen). Hoewel het AZL in de behoefte kan Studiefonds universiteit krijgt vier ton van LUF komen er in de nieuwbouw (in 1995 wordt die in gebruik genomen) tien ic-bedden bij, omdat het AZ ook een regionale functie heeft. Alle bedden zijn aangesloten op beade mingsapparatuur. Het Diaconessenhuis heeft vier ic-beddén en vijf bedden op de hart bewaking. Enkele zijn van 'beade ming' voorzien. Het Elisabeth-zie- kenhuis in Leiderdorp heeft acht ic- bedden met apparatuur. Zieken huis Rijnoord in Alphen heeft drie gecombineerde bedden die voor in tensieve zorg en hartbewaking wor den gebruikt. De hartbewaking ver dwijnt vanuit Alphen naar Leider- "dorp. De intensieve zorg concen treert zich zoveel mogelijk in het Elisabeth Ziekenhuis. Hèt probleem waarmee praktisch alle ziekenhuizen te kampen heb ben, is gekwalificeerd personeel. De Leidse ziekenhuizen geven dit beeld ook te zien. Een woordvoer der van het Diaconessenhuis vertel de dat er veel verloop onder het per soneel op de intensive care-afdeling is. De norm 2,7 verpleegkundigen per bed wordt slechts in de grotere en academische ziekenhuizen bena derd. Prof. L. Thijs, voorzitter van het organisatiecomité van het congres, pleit voor een zodanige regionalisa tie dat elke regio minstens één zie kenhuis binnen haar grenzen heeft waar alle intensive care-faciliteiten aanwezig zijn. Daarnaast is Thijs voorstander van een aparte oplei ding voor ic-artsen. De leiding van 64 van de 96 ziekenhuizen berust in handen van anesthesiologen en in ternisten. Volgens Thijs zijn de ziektebeelden zo complex dat een speciale opleiding noodzakelijk is. De werkgroep Guidelines of inten sive care in Europe' komt tot dezelf de conclusie in een handboek dat staatssecretaris Simons (volksge zondheid) bij de opening van het congres werd aangeboden. LEIDEN - Het studiefonds van de universiteit heeft in het kader van het honderdjarig bestaan van het Leids Universiteits Fonds een be drag van 400.000 gulden gekregen. Studenten die in het buitenland hun kenriis willen verruimen maar de reis zelf niet kunnen bekostigen, kunnen een beroep op het fonds doen. Het studiefonds neemt het geld zaterdag 16 juni (in de Pieters kerk) in ontvangst. Dan wordt het eeuwfeest van het LUF gevierd. Om voor een bijdrage in aanmer king te komen moeten de betrok ken studenten tot het derde cur susjaar van de universiteit in Lei den zijn toegelaten. Bovendien moet een examen-bevoegde docent een verklaring afgeven dat de bui tenlandse reis in de studie past. Het studiefonds van de universi teit, nu nog een experiment, krijgt een officieel karakter. Mr. H. Barbas van het studiefonds zegt dat er in die proefperiode zo'n dertig studen ten een beroep op het fonds hebben gedaan. "Hiermee heeft het fonds bewezen dat het bestaansrecht heeft", zegt hij. "Wij verwachten dat meer studenten er gebruik van zul len gaan maken als het studiefonds meer bekendheid heeft". Om dat te bereiken zal het fonds zeker aan de weg gaan timmeren, zegt mr. Barbas. Via het universi teitsblad Mare en studentenvoor- lichters denkt hij het studiefonds onder de aandacht van de studen ten te kunnen brengen. "Als de sneeuwbal eenmaal rolt, wordt hij steeds groter. Tot hoever wij kun nen gaan? Met het geld waarover wij nu de beschikking hebben kan het studiefonds het wel enige tijd uithouden. Indien het niet toerei kend meer zou zijn, dan is het niet moeilijk er meer te werven. Tenslot te hebben we kans gezien om' bin nen één jaar vier ton te vergaren". Vuilverbranding waarschijnlijk pas in september dicht LEIDEN - De Leidse vuilverbran ding gaat waarschijnlijk op 3 sep tember dicht. De Gevulei, de be heerder van de installatie, pro beert overigens nog de vuiloven eerder te sluiten. De aannemer die de opslagbunker verbouwt tot overslagstation, is bereid om tij dens de bouwvakvakantie door te werken. Het is echter nog niet duidelijk of het hem lukt in die periode voldoende personeel te krijgen. Slaagt hij daarin, dan kan de vuilverbranding wel eerder sluiten. Waar de huisvuilcontainers - die in de opslagbunker gevuld zul len worden - op de trein naar Wijster worden gezet, is nog niet helemaal duidelijk. De Gevulei dacht in eerste instantie aan het Van Gend Loos-terrein aan de Haagweg in Leiden. De NS onder zoeken op dit moment of dit even tueel kan gebeuren bij het VAM- i Noordwijk Space Expo bij een nog ingepakte raketmotor: "De expositie wordt fantas- overslagstation in Voorhout. Van onze redacteur Monica Wesseling NOORDWIJK - De zes miljoen gulden kostende Noordwijk Space Expo wordt op 29 juni geopend door koningin Beatrix. Een week la ter komen 60 astronauten uit de he le wereld het openingsfestijn nog eens overdoen. Voor het publiek is de ruimtevaartexpositie vanaf 7 juli geopend. Op de terrein van de ruimtevaart organisatie Estec aan de Keppler- laan in Noordwijk wordt door schil ders, timmermmannen en elektri ciens de laatste hand gelegd aan het gebouw van de NSE. De komende weken wordt de expositie opge bouwd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15