Desnoods poederde iemand even 9 Tegenvallende belangstelling voor rijvaardigheidstest 55-plussers Mogelijk 'Cancan' op strand van Noordwijk VaLkenbiirgse ambtenaren IdantvriendeKjker WOENSDAG 6 JUNI 1990 LEIDEN/REGIO ALPHEN AAN DEN RIJN - Hon derdtwintig 55-plussers nemen tot donderdag deel aan de speciale rij- ouderenbonden vaardigheidsritten voor ouderen, reclame 1 Burgemeester M. Paats (54!) beet lendoen. gisteren het spits af in een rit naast een deskundige instructeur die hem op zijn verkeersfouten yacht namelijk goede resultaten keer dat in de loop der jaren erg is de seniorenritten en hoopt dat veranderd: drukker, haastiger en mond-op-mond ingewikkelder. "Maar de mensen reclame hun voorlichtingswerk zul- zelf zijn ook veranderd. Hun rijstijl is niet meer die van vroeger. Het is De rijvaardigheidsritten liggen in het verlengde van een tweetal be leidslijnen van de gemeente Al- De deelname valt heel wat lager uit phen. Allereerst spreekt de Nota dan de gemeentelijke werkgroep Ouderenbeleid de Verkeersveiligheid had verwacht (die was uitgegaan van 270 deel- nemrs). Maar volgens wethouder W. de Jong (PvdA/verkeer) wijten aan drempelvrees bij oude ren. "Kennelijk zijn de ouderen nog bevreesd om hun stuurmans kunsten te tonen, deren langer zelfstandig te laten functioneren in het maatschappelij ke leven. Daar hoort een goed en veilig voortbewegen in het verkeer dat nog te ook bij. Verder passen de rijvaar digheidsritten goed in het Ver- keersveiligheidsplan van Alphen. Ouderen zijn kwetsbaar uit dat een volgende keer veel r ik ga ervan verkeer omdat hun reflexen met het ouder worden afnemen. Zij voelen uilen meedoen". De Jong zich vaak ook onveilig in het NOORDWIJK - Op het Noord- de financiële kant HVMHR Wijkse strand wordt mogelijk dit komst is nog niet rond. Zo probeert Meende jaar nog een inzamelmachine voor de WV Noordwijk Promotie nog °at wel 60ed deden, blikjes, de zogenaamde Cancan, ge- een subsidie te krijgen van de rijks- de instructeurs gaf de ouderen hier- plaatst. De Stichting VVV Promotie overheid. "We hopen de Cancan tij- voor een onvoldoende. Het is niet van belang dat ze het nodige zelfver trouwen hebben in het verkeer", al dus De Jong. Vandaar dat de rijvaardigheids ritten voor ouderen in de eerste plaats kennisvermeerderend zijn. De ouderen krijgen voorlichting over gewijzigde verkeerssituaties en worden in een rit met een in structeur gewezen op eigen fouten. Daarbij is het niet mogelijk dat de deelnemer het rijbewijs kwijtraakt, de instructeur geeft slechts advie- Secretaris H. de Lange van het Provinciaal Overlegorgaan Ver keersveiligheid (POV) maakte de resultaten bekend van eenzelfde project in de provincie Limburg: "Daar bleek dat 3,4 procent van de deelnemers vond dat ze wel eens fouten maakten bij het afslaan en het bijbehorende kijken in spiegels. 87 procent van de instructeurs vond echter het tegendeel. Hetzelfde beeld vertoonden Limburgse oude bij het invoegen op de snelweg. laag percentage dat ze procent onderhandeling met de producent op 15 juni te presenteren". Noord- -> wijk zou de eerste badplaats zijn waar de Cancan wordt neergezet. Omra uit Oldenzaal over de prijs de locatie voor het apparaat. Omra heeft in Noorwegen een milieuprijs gekregen voor de Cancan. Bezoekers van het Noordwijkse strand kunnen, wanneer het appa raat definitief wordt geplaatst, lege blikjes in de Cancan gooien. De blikjes worden dan vermalen en kunnen opnieuw worden gebruikt. M. van der Jagt van VW Noord- wijk Promotie: "Voor het inwerpen van een blikje krijgt men een bon netje waarmee in de strandunits bij- KATWIJK/LISSE De politie van voorbeeld een ijsje gehaald kan Katwijk heeft vannacht vier jon- worden". gens uit Den Haag opgepakt, nadat Op dit moment wordt nog gespro- zij douche- en snoepautomaten ken over de precieze locatie waar de hadden vernield op camping De Cancan zou moeten worden neerge- Noordduinen. De jongens, vari- zet. Het apparaat kan namelijk niet erend in leeftijd van 18 tot 21 jaar, op het strand staan en moet bij een hadden een groot aantal kwartjes Vernielingen aangericht op 'NoordduineiT kunnen verwachten in Alphen, overigens de eerste gemeente in Zuid-Holland waar deze testen wor den gehouden". Voor de ritten beta len de deelnemers 25 gulden. Overigens slaagde Paats voor zijn 'herexamen'. De burgervader reed wat dicht op de bumpers van voor gangers bij het inhalen en had wat problemen bij het voorsorteren op rotondes, maar op alle andere fron ten scoorde hij tijdens zijn rijvaar- digheidsrit voldoende tot goed. KATWIJK/ZAANDAM De vriestrawler stratienummer KW 174, maar krijgt net als en- gen in de Duitse visserij en beschikt in Bremer- 'Dirk Dirk' van de Katwijkse rederij Parlevliet kele andere schepen van Parlevliet en Van der haven over een kantoor en een vrieshuis, en Van der Plas wordt momenteel bij scheeps- Plas nu als thuishaven Bremerhaven. Het regi- Om op de 'Dirk Dirk' over te schakelen op het werf Brouwer in Zaandam verbouwd. Het schip stratienummer verandert in BX 784. De reden gebruik van pallets worden extra visbe- gaat varen onder de Duitse vlag en moet onder voor het 'omvlaggen' is voor de Katwijkse rede- waartanks aangebracht, wordt er een nieuw er worden aangepast aan de veiligheidseisen rij de komst van een nieuwe trawler in de loop pompsysteem geïnstalleerd en komen er acht ex- die in de Bondsrepubliek worden gesteld. Verder van dit jaar. trafrosters bij voor het invriezen van de vangst, wordt de 'visfabriek' aan boord geschikt ge- Het vangstquotum van het bedrijf Het schip krijgt geen laadklep in de zijwand, maakt voor het volledig verwerken van de is niet toereikend om twee grote schepen onder maar blijft ook in de toekomst lossen met de twee vangst op pallets. Nederlandse vlag in de vaart te houden. Parle- laadbomen waarover de trawler beschikt, (foto De 'Dirk Dirk' voer tot nog toe onder het regi- vliet en Van der Plas heeft al enkele jaren bélan- Flying Focus, c Nieuwe regels voor omgang met publiek binnenkort opgesteld VALKENBURG - Er zullen regels strandunit worden geplaatst. Ook uit de automaten weten te halen. De politie werd door wakker ge- worden opgesteld voor de omgang worden campinggasten gealar- van Valkenburgse ambtenaren met meerd. Twee vandalen werden kon- het publiek. De ideeën die hiervoor den kort daarna worden gepakt in gisteravond zijn geopperd door le de struiken langs de Groen van den van de raadscommissie voor al- Prinstererweg, de andere twee wer- gemene- en juridische zaken, moe den op de Industrieweg in de kraag ten op korte termijn uitmonden in gevat. Op het politiebureau in Kat- een 'klantvriendelijke gedragsco- m wÜk ziJn ze vandaag verhoord. de'. De directe aanleiding voor deze maatregel is een aantal aanvaringen Over het dak van een auto in de tussen medewerkers van de secre- Jan Steenstraat in Lisse heeft een tarie en inwoners van het Rijndorp, onbekende man vannacht een pot De Valkenburgse gemeenteraad vrijdag met verf uitgegoten. Drie banden is herhaaldelijk aangesproken door het voertuig stak hij lek. Daarna burgers die meenden dat zij door met gedoofde lich- het ambtelijk apparaat niet goed zijn eigen auto. Ge- zijn behandeld. Vorige week ge- meer dan een jaar op het raadhuis waren blijven liggen. Het PvdA-raadslid A.P. Bremer gisteravond het voortouw in de huidige situatie geen enkele indica- discussie over een meer publieks- tie dat hun brief is ontvangen en huis niet goed is geregeld, noemde delijk uitmonden in de PvdA'er de afhandeling van de. Wel benadrukte hij hoe kwets- post. "De inwoners krijgen in de baar een klein ambtelijk apparaat is wanneer bijvoorbeeld een enkele medewerker door ziekte langdurig uitgeschakeld. Oud papier In de Professoren- wijk wordt op maandag 11 en dinsdag 12 juni oud papier opgehaald. Mini-triathlon Een kleine 200 scholieren 8 juni deel aan een mini-triathlon. Start en finsih hebben plaats bij zwembad De ging de Zijl aan de Paramaribostraat. De deelne- ten vandoor mers worden vanaf 17.30 uur geregi-" tuigen hebben dat gemeld aan de beurde dat nog openlijk door bewo- streerd. Er wordt 400 meter (16 banen) politie, die vermoedt dat er sprake ners van de Chrysantenlaan, die tij- gezwommen. Daarna wordt 25 kilometer is van een persoonlijke wraakactie dens de raadsvergadering klaagden gefietst en aansluitend 5.5 kilometer ge- op de eigenaar van de auto. De da- over het feit dat de subsidie-aanvra- lopen. De wedstrijd begint om 19.00 uur. der is nog spoorloos. gen voor hun premie-A woningen r op dat de druk op de medewerkers de Als andere knelpunten registreerde afgelopen periode is toegenomen, gelet op het aantal taken dat de rijksoverheid naar de gemeente af schuift. De burgers zijn verder steeds mondiger geworden en trek ken eerder bij de gemeente bel. Bij het opstellen van een klant hij de telefonische contacten met burgers en het behandelen van za ken die met het oog op de privacy gevoelig liggen. Voor dit laatste zou in het raadhuis een aparte spreek kamer beschikbaar moeten zijn. Bremer drong verder aan op meer vriendelijke gedragscode snijdt het duidelijkheid over de verbetering volgens het raadslid Bremer van de voorlichtingstaak van de ge- êoonTn Burgemeester C. Sinke zegde gis- c!SKpïïp?D?a|jinïleraren m" twee kanten: niet alleen de ook de ambtenaren weten dan in het vervolg waar ze aan toe zijn. Als voorbeeld Burgerlijke Stand A.E. Elferink en M.L.J. Griffioen; Leanne Hele- dv. L. van der Meij en A.C. de Vries; Hanno E. Vlasman; Zinaida Maria Lucia. M.K. Wodowoz; Janou teravond toe dat de ideeën die door óósió; Suzanne', dv. J.L: van der Kooi Bremer en enige andere raadsleden Gerritsma; Pepijn, zv. P.T. Uljó en W.M.J. E.M. procedure werden geopperd, door het college Kesteren; Cornelis, zv. C. van der Plas en M. die op het Valkenburgse gemeente- op een rijtje worden gezet en uitein- van Duijn; Muruelle Deirdre, dv. C.J. Jonk Uitvaartverzorger Van Steijn weg bij Barbaravereniging Sassenheim SASSENHEIM - "Leuk is het niet. Je doet het werk als uitvaartverzorger uit liefde voor de mensen. Je wilt ze zo veel mogelijk bij staan in hun verdriet". De 65-jarige Henk van Steijn die bijna 40 jaar betrokken is geweest bij de Sassen- heimse begrafenisvereni ging Sint Barbara, laat er geen twijfel over bestaan dat hij de afgelopen maand geen afscheid heeft geno men van 'leuk werk'. "Wel van dankbaar werk", ver klaart Van Steijn, wijzend op een bloeiende hortensia en een bos bloemen in zijn woonkamer aan de Sassenheimse Hoofdstraat. Die heeft hij gekregen na zijn af scheid van de St. Barbaravereni ging. Ook de monumentale paas kaars die hij als dank cadeau kreeg van de Sassenheimse pas toor heeft een ereplaatsje in zijn woonkamer. "Die wordt niet he lemaal opgebrand. Als de kaars wat holler is, zetten we er een waxinelichtje in, waardoor je er heel lang plezier van houdt". Van Steijn werd in 1952 lid van de Sassenheimse St. Barbaraver eniging, de katholieke begrafe nisvereniging die toen al een hal ve eeuw bestond. Er waren twee dragers nodig. Naast Van Steijn waren nog twee plaatselijke fiet senhandelaren gevraagd zich kandidaat te stellen voor deze functie. Van Steijn kreeg de meeste stemmen en werd één van de twee nieuwe dragers. "Het was vroeger geen probleem nieuwe dragers te vinden. Veel kleine zelfstandigen hadden overdag tijd om bij een begrafenis te hel pen. Tegenwoordig hebben ze geen tijd meer want het zakenle ven is heel anders geworden. Het is nu moeilijk om nieuwe dragers te vinden voor de vereniging". De Sassenheimse begrafenis- vereniging heeft op dit moment zes vaste dragers van wie er twee uit Noordwijkerhout komen. Af en toe wordt hulp ingeroepen van dragers van de begrafenisvereni- Uitvaartverzorger Henk van Steijn: "Vroeger schommelde de kist nog wel eens". (foto Jan Holvast) gingen uit de omliggende dorpen. Ook Lisse, Voorhout, Noordwij kerhout en Noordwijk hebben een eigen Sint Barbaravereni ging. Van Steijn: "De dragers zijn verder allemaal gepensioneerden want die mogen 'wit' wat bij ver dienen". Hij wijst er op dat ook veel mensen er niets voor voelen om drager te worden. "Het blijft toch een kreen iets. Je hebt altijd te maken met veel droefenis". Eerlijk Van Steijn is zelf bij de vereni ging gekomen door zijn vader die in 1952 voorzitter van de Sint Bar bara was. Aanvankelijk was hij al leen drager. Ruim twintig jaar ge leden nam hij het verzorgen van de uitvaarten helemaal over van zijn vader. "Een begrafenis komt bijna altijd onverwacht. Je moet de mensen dan ook echt begelei den en eerlijk advies geven. Zo zijn er bijvoorbeeld mensen die in staat zijn alles te geven voor een begrafenis. Dan willen ze een ei kenhouten kist of dure adverten ties in een landelijk dagblad. Ik zie het als mijn plicht ze te wijzen op een veel goedkopere kist die er net zo netjes uitziet en de veel goedkopere advertenties in de re gionale pers. De Barbara is een vereniging voor de mensen en niet bedoeld om zo veel mogelijk geld binnen te halen". Als uitvaartverzorger had Van Steijn bemoeienis met alles wat bij een begrafenis komt kijken: het regelen van de kist, het graf, de advertenties, de kaartjes, de grafsteen, de avondwake en het begeleiden van de familie tijdens de begrafenis zelf. Ook het afleg gen van de overledene was een taak voor Van Steijn. Een taak die hij meestal alleen verrichtte want, zo zegt hij, niet iedereen kan dat opbrengen. Zelf kan hij zich niet herinneren ooit 'schrik' voor dat werk gehad te hebben. Hij noemt dit onderdeel van zijn taak als uit vaartverzorger zelfs een 'kunst'. "Het moet heel voorzichtig ge beuren zodat het gezicht geen ra re uitdrukking krijgt. De overle dene moet er net zo uitzien als de familie hem of haar herinnert. Ik vroeg ook altijd aan de familie of ik het haar had gekamd zoals de overledene het normaal droeg. Het moet goed zijn, want de fami lie moet het gezicht als herinne ring bij zich kunnen houden". Van Steijn lette ook altijd goed op tijdens de periode dat de overle dene lag opgebaard. "Desnoods poederde ik iemand een beetje bij. Ging het echt niet meer dan sloot ik, hoe beroerd ik dat ook vond, de kist af'. Veranderingen Van Steijn heeft in zijn bijna 40- jarige loopbaan bij de Sint Barba ra veel veranderingen meege maakt. Werd de overledene vroe ger vaak thuis opgebaard, tegen woordig gebeurt dat bijna altijd in de kerk. "De mensen hebben geen geschikte huizen meer om iemand op te baren. Vroeger had iedereen wel een apart kamertje of er kon een gedeelte van de woonkamer worden afgesloten met schuifdeuren. Nu gaat dat niet meer", zegt de Sassenheimer, terwijl hij er op wijst dat het opba ren in de kerk vaak ook beter is, omdat het daar koel is. "En dat is beter voor een overledene". Ook de manier waarop de over ledenen naar hun laatste rust plaats worden gebracht, is in de afgelopen 40 jaar flink veranderd. "In het begin werden de kisten lo pend opgehaald. Dat was een flin ke klus, vooral als iemand ver weg woonde. Later gebruikten we paard en wagen. Nu gaat alles met de auto". Ook de afstand tus sen kerk en kerkhof wordt de kist niet meer gedragen. De Barbara vereniging gebruikt tegenwoor dig een rijdende baar. "Veel stich- telijker", oordeelt Van Steijn. "Vroeger schommelde de kist nog wel eens. Dit gaat veel gelijk matiger. Bovendien moesten we vroeger altijd rekening houden met de lengte van de dragers. De kleinsten.moesten voorop en de langsten achteraan, want anders was het geen gezicht". Henk van Steijn heeft vooral de laatste jaren veel tijd besteed aan de Barbaravereniging, na te zijn gestopt met zijn winkel in huis houdelijke artikelen. Dat leidde er toe dat hij 's avonds wel eens 'op' was. "Je staat 24 uur per dag klaar voor de mensen. Mijn vrouw wilde de laatste jaren wel eens gaan fietsen. Ik ging dan niet mee want er kon worden gebeld. Verder werd je regelmatig 's nachts uit bed gebeld. Dat ge beurde vooral in de wintermaan den. Naarmate je ouder wordt, ga je die druk meer voelen". Op het moment dat hij 65 jaar werd, besloot Van Steijn zijn werk over te dragen aan M. van der Putten uit Lisse. De Sassen heimer wil best nog wel eens een handje helpen bij een begrafenis als drager, maar heeft verder zijn handen afgetrokken van de Bar baravereniging. "Met enige wee moed, want ik zal het wel een beetje missen. Ik wil echter genie ten van mijn vrije tijd, nu ik nog gezond ben. Ik fiets graag, heb een grote tuin en een paar vissen en hou veel van vogeltjes. Verve len is er niet bij". Ter Aarder slaat met windbuks in op plaatsgenoot TER AAR - Een 30-jarige inwo ner van Ter Aar is gisteravond in zijn woonplaats zwaar mishan deld door een plaatsgenoot. Het slachtoffer is ter observatie op genomen in het Rijnoordzieken- huis in Alphen. De dader, geen onbekende van de politie, is nog voortvluchtig. Het slachtoffer liep op de Aar- damseweg ter hoogte van sport hal de Vlinder toen een perso nenwagen op hem inreed. De bestuurder miste het slachtoffer op één haar na. De dader stapte vervolgens met een windbuks uit de auto en begon op de man in te slaan. Toen hij merkte dat zijn actie nogal wat publiek trok, stapte de man met zijn windbuks in de auto en koos het hazepad. De wagen plus het wapen zijn later teruggevonden in de Oranje- buurt. Van de eigenaar ont breekt nog elk spoor. Y.C. Jonk; Erandi Marciana Leandra, dv. E. Godinez Floras en H.J. Passchier; Roeland Petrus, zv. G.E. van Beek en H.J. Top; Judith, dv. W. de Wolff en I. Westerhoff; Dave, zv. J.H.M. van Schie en M.M. Borst; Tonny, zv. F.C. Verdoes en G. Kuijt; Leroy Michael Antho ny, zv. R.W. van Berkel en A.W. Klaasse; Ta- rik, zv. T. Qetin en M. Qetin; Johannes, Bosman en M. Peet; Frank Pieter, Kraan en S.E.M. Jansen; W.J.M. Kraan en S.E.M. Jansen; Rosanne, dv. J. Flanderhijn en A.C. van der Born; Laura Jo hanna Christina, dv. R.M. van der Linden en D. van Leeuwen; Dennis, zv. R. Gadient en A. Schaap; Wilhelmina, dv. F.J. Kolenbrander en W.C. Molenaar; Simone Petronella, dv. B.M.L. van den Boogerd en J.P. van Hijningen; Rob bert Johannes Lambertus, zv. L. Fielemon en M. de Rooij; Mandy, dv. L. Vinkeles en J. van der Linden; Walter, zv. K. Hoogendorp en A.M.W. Beijk; Guido Benjamin, zv. E.B. As- o scher en E.S. Houtsmuller; Anne Christina Eli- Braassemermeer sabeth. du. M.H. Versteegh en A.J. Stegenga; surfmarathon maakt deel uit van een serie van zes wedstrijden die door het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond wordt georga niseerd. sen; Esther Willemijn, dv. Surfmarathon op .M. Jansen; Rosanne, dv. JT Zegerplas Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Windsurfvereniging Zegerplas houdt zondag een surfmarathon over 50 kilometer. Deze drie-meren- tocht voert van de Zegerplas over de Langeraarse Plassen naar het Kwartet twee keer in de kraag gevat wegens diefstal ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heeft gisteravond vier inwoners uit die plaats aange houden wegens diefstal van een fiets en poging tot diefstal van een auto. Het viertal, in de leeftijd van 15 tot 20 jaar, kwam met de trein uit Bodegraven. In die plaats hadden ze al enige tijd op het politiebureau doorgebracht wegens winkeldief stal waarbij ze op heterdaad waren betrapt. In Alphen nam één van de jon gens een fiets mee bij het station en ging daarop naar huis. De andere drie lieten zich liever rijden en pro beerden op het parkeerterrein een CONTROLE - In totaal 101 bekeu- auto open te breken om daarmee ringen zijn gisteren uitgedeeld aan aan de haal te kunnen gaan. De poli- automobilisten die in Oegstgeest te tie stoorde ze in hun pogingen en hard reden. Het plaatselijke korps nam het drietal mee naar het bu- rijkspolitie controleerde tussen reau. Ook de vierde man werd opge- acht uur en half drie op diverse spoord. Na het opmaken van een plaatsen in de gemeente. De hoogst proces verbaal zijn de Alphenaren gemeten snelheid was 90 kilometer heen gezonden. per uur binnen de bebouwde kom. Naast prominente wedstrijdsur fers als R. Oosterbos, de gebroeders Koolstra en S. de Vries, die hun komst al hebben toegezegd, zijn ook amateursurf(st)ers welkom. Ge varen wordt in de klassen Divisie II, Mistral en overige platbodems. De inschrijving is tussen 10.00 uur en 11.00 uur bij het clubgebouw van de windsurfvereniging aan de Zeger plas. De start is om 11.30 uur. Deel nemers zijn verplicht een zwemvest en wetsuit te dragen. Voor informa tie en aanmelding: windsurfvereni ging Zegerplas, telefoon 01720- 72781. Flamingo-dief in Alphen gepalet ALPHEN AAN DEN RIJN - Met hulp van medewerkers van het Alp hense vogelpark Avifauna, heeft de politie een 32-jarige Belgische fla- mingodief in de kraag kunnen vat ten. In de kofferbak van de auto van de Belg trof de politie drie van de felroze vogels aan. De dieren bleken afkomstig uit een dierenpark in Amersfoort. De Belg is overge bracht naar de politie van deze Utrechtse stad. De flamingodief van zaterdag op zondag actief bij Avifauna. De politie heeft de ge beurtenissen in het vogelpark ech ter pas gistermiddag laat bekendge maakt. De man werd door perso neel betrapt toen hij aan de rand van een grote vijver op jacht was naar de langbenige vogel. Een wilde achtervolging over sloten, brugge tjes en andere obstakels in het park volgde op de merkwaardige ont dekking. De inmiddels gearriveerde politie riep via de Avifauna-geluidsinstal latie om dat de Belg zich maar beter kon overgeven. Een onderzc ?kje in de auto van de flamingodief had im mers reeds 's mans identiteit opge- de nacht leverd. De Belg gaf bij de ingang van het park gehoor aan deze nach telijke oproep. Hij heeft inmiddels bekend al eens eerder flamingo's te hebben gestolen uit Nederlandse dierenparken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14