TAD LEIDEN Leiden tegen aanleg bredere rijksweg A4 Horeca is van levensbelang voor de Droomfabriek Hoog gewaardeerd r, door vaders. Jaren leegstaand pand aan de Breestraat wordt verbouwd LEIDEN PROMOTIE9 OP VAKANTIE HGALLtVGAL LH s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 JUNI 1990 'Leiderdorpse brug oorzaak veel files' LEIDEN - Het Leidse colle ge van B en W voelt voorlo pig niets voor een verbre ding van de rijksweg A4 bij Leiderdorp. De verbreding zou voor een deel ook op Leids grondgebied plaats hebben. Volgens het college worden de files vooral ver oorzaakt door de brug over de Oude Rijn (Leiderdorp). Aanpassing daarvan zou de kans op files op dat punt al met tachtig procent vermin deren, zo is uitgerekend op basis van cijfers die Rijks waterstaat heeft verstrekt. Uit de studie van Rijkswaterstaat blijkt dat zes procent van de auto's die dagelijks de brug over de Oude Rijn passeren, in de file komt te staan. Het grootste deel (5 procent van de auto's) komt vast te staan omdat de brug te vaak is geopend. Worden de openingstijden beperkt en voor de veiligheid vluchtstroken aangelegd, dan zijn de meeste files verleden tijd. Rijkswaterstaat heeft gevraagd te reageren op het plan dat is gemaakt voor de rijksweg A4 bij Leiderdorp. Het is de bedoeling dat de A4 wordt verbreed van Burgerveen (de plek waar de A4 en de A44 bijeen komen) tot aan Den Haag. De verbreding wordt in delen uitgevoerd. Leiden is eerder al akkoord gegaan met de aanleg van de extra banen tussen de spoorlijn Leiden/Utrecht richting Den Haag. Volgens G. Aletrino, hoofd van de gemeentelijke directie verkeer en vervoer, worden de meeste files op de A4 veroorzaakt door het gebrek aan ruimte op deel tussen Leiden en Den Haag. Het weggedeelte tussen Hoogmade en Leiderdorp zorgt slechts voor één procent van de da gelijks passerende automobilisten. De brug over de Oude Rijn voor nog eens vijf procent. De cijfers die de gemeente heeft gebruikt komen uit een studie die Rijkswaterstaat in 1988 heeft afge rond. Op basis daarvan is voorge steld de weg twee keer driebaans te maken. En gelijk rekening te hou den met een verdere verbreding tot twee keer vierbaans. Volgens het college is zo'n uit breiding voorbarig. CDA-wethou- der J. Walenkamp (verkeer): "Sinds de studie is afgerond, zijn er al weer veel dingen veranderd. Wij vinden dat Rijkswaterstaat de meest recen te inzichten op verkeersgebied moet toepasssen". Walenkamp doelt daarmee bij voorbeeld op de discussies rond de hoge-snelheids- trein. En ook het Nationaal Milieu beleidsplan, waarin een verminde ring van het autoverkeer wordt na gestreefd, speelt daarbij een rol. Rijkswaterstaat heeft bovendien geen rekening gehouden met de aansluiting van rijksweg 11 op de A4. Daardoor vervallen de korte in- en uitvoegstroken bij de Hoge Rijn dijk en kan er ter plaatse van de brug een betere afwikkeling van het' verkeer plaatshebben. Samen met de verbreding richting Den Haag moet dat voldoende zijn om het ver keer te verwerken en te voldoen aan de rijksnorm. Die bepaalt dat niet meer dan twee procent van de auto mobilisten in een file terecht mag komen. Zelfs met de huidige twee keer tweebaansweg kan het aantal auto's nog met tienduizend toenemen, zo dat verbreding op dit moment over bodig is. "We winnen dan mis schien een jaar of tien. Het effect van allerlei verkeersbeperkende maatregelen is dan bekend, zodat er dan een betere afweging kan wor den gemaakt", vindt Walenkamp. Het pand aan de Breestraat, dat wordt verbouwd tot winkel en appartementen. (foto Jan Hoivas LEIDEN - Het al jaren leegstaan de pand Breestraat 85 wordt ver bouwd tot winkel en zes apparte menten. Gisteren is met de ver bouwing begonnen. De verbou wing gebeurt in opdracht van het Oegstgeester architectenbureau Prinsen Den Ouden. Het monumentale pand verloe derde de laatste jaren steeds meer. Tot 1983 was het in gebruik bij de universiteit, maar daarna heeft het leeg gestaan. Een aantal malen is het gekraakt. Onlangs kraakten zeventien pand uit sympathie met de kraak- actie in Groningen. Zij werden er direct uitgezet, omdat ze op heter daad werden betrapt. Het gebouw, dat dateert uit de tweede helft van de achttiende eeuw, was in een grijs verleden een woonhuis, maar het werd vooral bekend als horecagelegen heid. Oorspronkelijk was het ho tel Levedag er gevestigd, maar de meeste bekendheid verwierf het als het café-restaurant Van der Heijden. Het terras, omringd door bloembakken en laurierboom pjes, was een markant punt in de Leidse Breestraat. Beginjaren '70 sloot Van der Heijden zijn deu ren, evenals veel andere horeca gelegenheden zoals Hotel Cen tral, Het Gulden Vlies en De Har- Het is de bedoeling dat op de begane grond een winkel wordt gevestigd van plusminus 220 kante meter. Op de bovenverdie pingen van het pand, dat door loopt tot aan de Langebrug, ko men zes appartementen: drie de Breestraatzijde, drie aan Langebrug. Directie ontkent geluidsoverlast Dollemansrit LEIDEN - Een 27-jarige Wassenaar- der is vannacht om kwart over een aangehouden na een wilde autorit die in Leiden begon. De man scheurde over de Plesmanlaan met een snelheid van 130 kilometer per 1 uur en met knipperende lichten. Twee politiemensen - in een bur gerauto - zagen hem en probeerden hem te laten stoppen, maar dat mis lukte waarna de achtervolging werd ingezet. De auto kon pas op de Se ringenlaan in Wassenaar tot staan worden gebracht. Daarvoor had de man al wel twee auto's geschampt, die in de Wasse- naarse Bellesteijnlaan stonden ge parkeerd. Deze auto's en de auto van de Wassenaarder zelf liepen aanzienlijke schade op. De 27-jarige heeft van de Leidse politie een proces-verbaal gekregen voor te hard rijden en is in Wasse naar gehoord over de aanrijdingen. Zuid-West houdt avondvierdaagse LEIDEN - Wandelsportvereniging Zuid-West houdt van 11 tot en met 14 juni weer de jaarlijkse avondvier daagse. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 5,10 en 15 kilome ter. Er wordt gestart bij de kantine van voetbalvereniging VTL aan de Voorschoterweg. Wie zich aanmeldt voor 10 juni betaalt 4 gulden in schrijfgeld, daarna bedraagt de prijs 6 gulden per persoon. Groepen met meer dan 15 deelne mers betalen tot en met 9 juni slechts 3,50 gulden per wandelaar. Voor de grootste groep is een wis selbeker beschikbaar. Belangstellenden kunnen zich te lefonisch opgeven: 720807 of 01726- 13470. Auto beschoten op Steenschuur LEIDEN - De auto van twee vrou wen (23 en 22 jaar) is vannacht om kwart voor twee beschoten op de Steenschuur. De 23-jarige bestuurs ter stopte voor haar woning en ging deze binnen. De andere vrouw bleef zitten en hoorde een harde klap. Zij dacht dat er een steentje tegen de auto LEIDEN - Indien het cultureel centrum de Droomfabriek ver der moet zonder café of terras is dat de doodsteek voor de instel ling. De omzet van het bedrijf wordt voor 70 procent bepaald door de opbrengst uit de drank verkoop, die dus onmisbaar is op de begroting. Vorige week lieten omwonenden van het pand aan de Oude Singel weten bezwaren te hebben tegen de huidige structuur van de Droomfa briek. Volgens hen gaat het om een doodgewoon café met terras waar van ze veel overlast ondervinden. Ze eisen dat het bedrijf sluit omdat een horeca-gelegenheid in strijd is met het bestemmingsplan. Woordvoerders van het bedrijf ontkennen ten stelligste dat hun 'art-centre' een kroeg is. Volgens hen is het een culturele instelling die zichzelf bedruipt met de op brengst van de horeca-activiteiten. De omwonenden hebben daar geen boodschap aan. Zij hebben te maken met een café, en of de op brengst daarvan nu bij culturele ac tiviteiten terechtkomt of in de zak ken van de eigenaars zal ze worst wezen. Directielid A. Milberg heeft hiervoor weinig begrip: "Wij heb ben tal van activiteiten als bij voor beeld cursussen waar geld bij moet. Indien we een café zouden zijn met winstoogmerk, waren dergelijke bezigheden natuurlijk al lang afge stoten". Omzet In de Droomfabriek worden op jaar basis zo'n zestig cursussen, dertig workshops, vijf themadagen en drie festivals gehouden. Voorts zijn er produkties van en voor kinderen, dansgroepen, toneelclubs en ate liers. Milberg schat dat ongeveer 3000 mensen per jaar deelnemen aan de activiteiten. Unicef-loop in Leidse Hout LEIDEN - Leerlingen van basis scholen kunnen zaterdag 16 juni deelnemen aan de Unicef-loop in de Leidse Hout. De organiserende ro- tary-clubs hopen ook dit jaar weer een bedrag van ongeveer 80.000 gul den bijeen te brengen voor Unicef. De organisatie verwacht dat on geveer 2000 kinderen meedoen aan de sponsorloop. In afwijking van voorgaande jaren wordt gestart op het Lugdunum-terrein aan de Oegstgeesterweg. Deelnemers moe ten zich melden tussen 10.00 en 15.00 uur. Het culturele centrum draait met een jaaromzet van ongeveer 5 ton. Zeker 300.000 gulden daarvan komt uit de cafépot, de rest uit opbreng sten van zaalverhuur, cursussen en dergelijke. Hiervan moeten onder meer de huur, negen vaste mede werkers en andere vaste lasten wor den bekostigd. De instelling krijgt geen cent subsidie. "Toen we drie jaar geleden begonnen gaf niemand ons een kans, als ik nu bij de bank kom, zeggen ze al mijnheer", aldus directielid U. Vorsteveld. Hij benadrukt dat het café de fi nanciële levensader is van het be drijf. De directie meent dat ze er al les aan heeft gedaan om problemen met de gemeente te voorkomen door de overlast voor de buurt zo veel mogelijk in te dammen. Na aanhoudende klachten werd in samenwerking met de gemeente een stappenplan opgesteld om de overlast te beperken. De meeste on derdelen hiervan zijn inmiddels uit gevoerd. Zo is een geluidsbegrenzer aangebracht op de versterkers, zijn maatregelen genomen om te voor komen dat deuren 'niet de hele avond open staan, en is de live-mu- ziek op de zaterdagavonden afge schaft. De buurt werd middels een stencil ingelicht over de maatrege len. Toch hielden de klachten aan. Hetze De directie van de Droomfabriek denkt dat ze alles heeft gedaan om kelijk geen spat geluid meer naai het de omwonenden naar de zin te buiten". Milberg en Vorsteveld heb maken. "We hebben voor 30.000 ben de indruk dat gulden geïnvesteerd, er komt wer- hen wordt gevoerd. "Nu er op ge- luidsgebied niets meer valt te kla gen, hebben ze het gemunt op de bar en het terras'. Ze zijn overigens niet bang dat de deuren van het café binnenkort echt dicht moeten. "We hebben alle vergunningen en voldoen aan de voorwaarden, er is dan ook geen re den om ons zorgen te maken". Ze hebben de gemeente tevens laten weten dat ze vaak ten onrechte de zwarte piet krijgen toegespeeld. De studenten in de aangrenzende pan den zijn volgens de woordvoerders vaak minstens zo luidruchtig. "Wel licht denken mensen te snel dat alle overlast van ons komt". Daarbij wordt de buurt volgens Milberg wel erg selectief kwaad. "De mensen klagen over wagens van terrasbezoekers die voor hun deur staan. Maar als de schouwburg een drukke voorstelling heeft en de hele Oude Singel vol staat met blik, hoor je ze niet". Motieven Inmiddels heeft ook de eigenaar van het pand, P. de Nobel, zich ge mengd in de discussie. Hij eist dat in ieder geval het terras dicht gaat. Vorsteveld denkt dat de eigenaar hiervoor andere motieven heeft als de omwonenden. Hij heeft het idee dat De Nobel het pand wil verko pen. "Juridisch gezien krijgt hij ons er gemakkelijker uit als we alleen oefenruimte huren dan indien er een horeca-bestemming rust op het pand". Milberg meent dat De Nobel zich hetze*tegen zorgen maakt om niets. "We hebben ming, hij heeft dus niets te vrezen van dat café. Maar indien de boel wordt verkocht hebben wij het eer ste recht op aankoop en daarvan maken we gebruik". De Nobel zelf was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Overigens zijn er vergevorderde planen om ook in Den Haag een soort Droomfabriek op te zetten. Volgens Vorsteveld is het gemeen tebestuur daar erg enthousiast over de plannen. Momenteel wordt nog gezocht naar een pand. Indien alles volgens plan verloopt wordt in het najaar gestart. In de hofstad gaat een aparte di rectie aan de slag, die geheel onaf hankelijk functioneert van de Leid se vestiging. De Haagse plannen moeten volgens Vorsteveld en Mil berg dan ook niet worden gezien als een vluchtroute voor het geval de Leidse vestiging weg moet. "De Droomfabriek blijft hier zitten, we voozien in een behoefte en de ge meente is tevreden. We wijken niet voor een paar beroeps-klagers". Toen de bestuurster terugkwam, was er wederom een klap te horen. De twee gingen uit de auto en zagen aan de bestuurderszijde putjes zit ten. Onderzoek leerde dat de putjes vermoedelijk waren veroorzaakt door schoten uit een luchtbuks. De politie denkt dat vanuit een pand aan de Steenschuur is geschoten. Het is nog onduidelijk welk pand. Klachten over ammonialducht LEIDEN - Omwonenden van de ijs hal aan de Vondellaan hebben gis termiddag geklaagd over een sterke ammoniakgeur. Onderzoek van de brandweer leerde dat de stank af komstig was van de ijshal zelf. In verband met de jaarlijkse on derhoudswerkzaamheden moesten er machines worden geleegd. Daar bij komt ammoniak in de lucht. Bij aankomst van de brandweer was de stank al weg. houden een culturele bestem- Voor vakantiegangers heeft deze krant komende zomer een aardige opdracht: fotografeer in het buitenland verwijzingen naar Leiden of doe zelf zelf aan 'Leiden promotie'. Kortom, volg het voorbeeld van twee Leidse studenten die in de Franse Dordogne een bord plaatsten met het opschrift 'Leiden 995 kilometer' of maak zelf een foto van 'Leiden in het buitenland'. Bij voorbeeld: u hijst de Leidse vlag op de Parijse Eiffeltoren. Of, u ontdekt in een klein museum (of op een rommelmarkt) een schilderij 'Gezicht op het Rapenburg'. Stuur uw foto naar deze krant. De aardigste foto's worden in de krant afgedrukt. Bovendien ontvangen degenen die de leukste foto's insturen een geldprijs. Het prijzenpakket bestaat uit een eerste prijs van 150, een tweede van 100 en twee derde prijzen van 50 gulden. De prijzen worden in september door burgemeester Goekoop uitgereikt. stadsredactie Leidsch Dagblad, Postbus 54,2300 AB Leiden. Vergeet niet uw naam en adres te vermelden, alsmede wat de foto voorstelt en waar die is genomen. Macallan ËMalt whisky 0.7 liter Deze aanbieding is geldig t/m dinsdag 19 juni 1990 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13