Ook opvang besmeurde vogels in asiel Oegstgeest Taptoe valt gedeeltelijk in het water Hans Raymaekers bij het nieuwe vogelbassin dat door medewerkers van de dierenhulp- e is gebouwd. DUIVENBERICHTEN Burgerlijke Stand LEIDEN Postduivenverenigingen uit de regio namen afgelopen weekeinde deel aan wed vluchten. De uitslagen zijn als volgt. Alphense Vriendenclub (vanuit Epernay): An ders-Straathof 13 en 4; G. Groenendijk en zn. 2; combinatie De Gr. 5. 't Centrum (vanuit Epernay): N. Wijfje 1Gebr. Heinen 2, 3 en 4; H. Sassen en zn. 5. Stedelijk samenspel Alphen: Anders-Straathof 13 en 4; G. Groenendijk en zn. 2; combinatie medi; Adriane Mi De Gr. 5. dr. P.A.M. van der Unden en C.M. Mathot; To bias, zv. H.W. van der Leeuw en M. Kleijne; Mi chael Robert, zv. R.C.J, de Blom en L.H.H. Dekker; Robert, zv. J.P. van der Ploeg en IJ. Koolstra; Aymen, zv. A. M'hamedi en N. M'ha- i, dv. C.W. van Dijk A.J. Schuttevaar; Kevin, zv. W.M. Bo ere en J. Guijt; Mark Daniël, zv. H. Weerman en D. Tim mer; Cornelia Gerarda, dv. G.R.W. Berk en E.J. Brussel; Tomas Eduard, zv. E.C. Vermeu len en M.J.C. Boogers; Niels Boudewijn, zv. B.B. Troost en J. Meerdink; Debbie, dv. H.C. Braggaar en J. de Jong; Maria Helena, dv. A.W. Vooijs en J.M.D. Dongelmans, Installatiebedrijf Elfa kwart eeuw LEIDEN - Het technisch installatie bureau Elfa Leiden bv viert zijn 25- jarig bestaan. Ooit begonnen aan het Levendaal als een klein bedrijf is Elfa nu inmiddels in het huidige pand aan de Langegracht uitge groeid tot een onderneming waar 37 mensen werken. Elfa houdt zich bezig met het in stalleren van gas, water en elektrici teit. Niet alleen het bedrijf viert een jubileum, ook J.G. Menijn, project leider voor de afdeling elektra is 25 jaar in dienst. De Rijnklievers (vanuit Epernay): J. v.d. Wal 1 J. Kok 2; J. Zevenhoven 3 en 5; B. Brandt 4. De Zwaluw (vanuit Chantilly): W. van Ommen (1489) 1N. Meeuwenoord 2 en 3; W. van Om men 4; J. Hoogervorst 5. Vereniging Leiderdorp (vanuit Epernay): R. v.d. Nieuwendijk 1 en 3; J. van Laar en zn. 2 en 4; W. Jacobi 5. LPC (vanuit Epernay): A. Witteveen 1Verha- gen-Witteveen 2; A. Compier 3; K. Lefebre en zn. 4; F. Gijsman 5. De Blauwkras (vanuit Epernay): combinatie Houwelingen 1; combinatie Nieuwendijk 2; P. Landensbergen 3 en 5; combinatie v.d. Blom 4. o Leidse Vriendenclub (vanuit Epernay): C. Gijs- kapseisde hyvermoedelijk door de man 1W. v.d. Kooij 2; W. Siera 3; I. Doornik 4; sterke wind. Daarbij liep hij een ge- Het 'oosten^vanuit EoernavV combinatie Van broken enkel op. Hij is naar het Aca- Putten-van Weeren 1,2 en 4; W. v.d. Hoogt 3; demisch Ziekenhuis Leiden ge- T. van As 5. bracht voor behandeling. M.A. van der Bent; Priscilla Bettina Fredérika, dv. P.L. de Groot en L.E.M. Candido; Cathari- na Frederika Margaretha, dv. H.C.M. Nieu- westeeg en M.E.E. Giry; Sophie, dv. A.C. Blok en M.W. Smits; Julia, dv. A.C. Blok en M.W. Smits; Sebastiaan Remy, zv. J.H. Bosch en Zeiler gered NOORDWIJK - Een 21-jarige Lei- denaar is gistermiddag om drie uur door de Noordwijkse Reddings brigade uit zee gehaald. De man was met een catamaran de zee opge gaan. Een kilometer voor de kust Wethouder Van Dongen lid van Raad Volwasseneneducatie LEIDEN - H. van Dongen, de Leidse PvdA-wethouder voor onderwijs, cultuur en emancipatie, is met ingang van 1 juni benoemd tot vice- voorzitter van de Raad voor de Volwasseneneducatie. Zij blijft gewoon wethouder in Leiden. Door de benoeming van Van Dongen en vier anderen door minister Ritzen (onderwijs en wetenschappen) is de raad weer compleet. Voor zitter van de raad is de voorzitter van de Eerste Kamer, tie CDA'er Piet Steenkamp. De raad adviseert de ministers van onderwijs en wetenschappen, van sociale zaken en werkgelegenheid en van economische zaken over opleiding, scholing en vorming van volwassenen. In de toekomst wordt het ook de schakel tussen het rijk en de organisaties die zich met volwasseneneducatie bezighouden. Op dat terrein zijn de nodige ver anderingen te verwachten, zoals de oprichting van regionale onder steuningsstructuur. Volgens Van Dongen zal de raad de invoering van de veranderingen actief moeten stimuleren. Van Dongen zal zo'n halve dag per week aan de nevenfunctie besteden. Verzet tegen kappen van 5 linden op Waardeiland LEIDEN - De vereniging van huis eigenaren op het Waardeiland maakt bezwaar tegen het kappen van vijf linden op het Sam van Hou tenplein. Volgens bestuurslid Koen Fick hebben een paar bewoners een kapvergunning aangevraagd. "Ze zeggen omdat de linden te dicht bij hun woningen staan, maar het gaat er om dat er lindesuiker tjes, een plakkerig spul, op hun au to's vallen. Het is in feite een luxe probleem, want alle huizen hebben een garage. Maar de meeste mensen hebben twee auto's, zodat er een buiten moet staan", vertelt Fick. Volgens hem is het hek van de dam als de kapvergunning voor de lin den wordt verleend. "Dan kun je al le bomen op het Waardeiland wel kappen". De vereniging onderhoudt het groen op het eiland. Oorspronkelijk zou daarvoor een coöperatie wor den opgericht, maar omdat er nog steeds problemen zijn over de ei gendom van bepaalde stukjes open baar groen, is die coöperatie er nog steeds niet. Inmiddels betaalt een deel van de bewoners jaarlijks vrij willig mee aan het onderhoud. Voor de gemeente speelt de vere niging van huiseigenaren dan ook een belangrijke rol in de discussie over het al dan niet kappen van de linden. "Zij onderhoudt het groen, de gemeente doet er niets. Wij zul len dan ook de vereniging om ad vies vragen bij de beslissing of de kapvergunning wordt verleend. Dat advies zal heel zwaar wegen", vertel C. Jochemsen, hoofd van de direc tie groen. Weer tuiiikeuring in de Merenwijk LEIDEN - Keurmeesters van de di rectie groen van de gemeente Lei den houden op woensdag 13 juni weer de jaarlijke tuinkeuring. De bedoeling is dat liefhebbers van tui nieren hun tuin extra mooi maken waarna ze door de keurmeesters worden beoordeeld en in diverse ca tegorieën prijzen worden toege kend. Vorig jaar waren tuinbezitters in Boekhorst en een deel van de Me renwijk aan de beurt. Dit jaar kun nen de tuinbezitters in de 'rodes' ln de Merenwijk en in vlek 6 en 7 van de Stevenshof aan de tuinkeuring mee doen. Het gaat alleen om voor- of achtertuinen die zichtbaar zijn vanaf de openbare weg. Het bekijken van de tuinen ge beurt in de avonduren. Een tweede keuring zal op woensdag 12 septem ber plaatsvinden. Iedereen die het leuk vindt om mee te doen, moet er dus voor zorgen dat de tuin er rond half juni en half september goed bij ligt. Uiteraard is niemand verplicht om mee te doen. Er zal worden gekeurd in drie ca tegorieën: kleine tuinen (kleiner dan 25 vierkante meter), grote tui nen (groter dan 25 vierkante meter) en gemeenschappelijke tuinen. Alle tuinen worden gekeurd op ont werp, staat van onderhoud en staat van bloeirijkheid. Wie in de eerste ronde een gemid deld cijfer scoort van boven de ze ven doet mee aan de tweede ronde. Voor iedere categorie zijn drie prij zen beschikbaar. Circa 1200 bezoekers op UVS-terrein Van onze redacteur Henny van Egmond LEIDEN - De 13de taptoe, voor het eerst niet in de Groenoordhal- len, is zaterdagavond een klein beetje in het water gevallen. Slechts twaalfhonderd bezoekers trokken naar het UVS-voetbal- veld om zes optredende bands te bekijken. Organisator Frank van Spron- sen, voorzitter van de stichting Taptade Evenementen in Leiden, treurde over het slechte weer. "Net op het moment dat twijfe laars moesten beslissen of ze naar de taptoe gingen kijken, begon het te regenen. Twaalfhonderd, dat valt een beetje tegen". De eerste taptoe op het UVS- terrein vormde een tussendoortje voor de organiserende stichting. Kleiner van opzet, geen buiten landse bands. "Daarom komen we ook wel uit de kosten. De ho noraria zijn dit jaar veel lager". De zomertaptoe vormt de voor bode van een groot cultureel fes tijn dat volgend jaar door de stichting wordt georganiseerd. Het gaat om een groot feest waar bij de eenwording van Europa centraal staat. Een hele dag zal de Groenoordhallen in het teken staan van alle landen die in de EEG deelnemen. Het gaat dan niet alleen om drum- en showbands, maar ook om dansgroepen, theater, noem maar op. Bovendien willen we rond het culturele deel ook een culinaire markt maken. De dag zal in april worden gehouden, om dat we de Lakenfeesten niet in de wielen willen rijden", aldus Van Spronsen. "Dit jaar hebben we daarom voor een kleinere taptoe gekozen. Met alleen maar Neder landse bands en dus minder fi- De Floraband uit Rijnsburg aan nanciële risico's. Op dit terrein is ook alles aanwezig, terwijl we in de Groènoordhallen nog tribunes moesten huren, een lichtinstalla tie, enzovoorts". Het was ook voor het eerst sinds jaren dat er geen Engelse band aan de taptoe deelnam. En er dus ook voor het eerst geen strenge veiligheidsmaatregelen -rond het muziekfestijn waren ge troffen. De vrees voor aanslagen op vaak militaire muziekkorpsen t werk tijdens de 13de Taptade in l leidden in het verleden tot vele voorzorgsmaatregelen. Deze risi co's hebben niet meegespeeld bij het contracteren van de orkesten. "Nee, hoor", zegt Van Spronsen. "Als er in 1992 weer een grote taptade in de Groenoordhallen wordt gehouden, is er zeker weer een Engelse band bij". Het UVS-terrein vormde zater dagavond een kil en somber de cor voor de taptoe. Het echte de cor, dat 's middags door de orga nisatie was opgebouwd, had de windvlagen niet overleefd en lag in hoekje opgestapeld. Het mocht de pret voor de twaalfhonderd be zoekers niet drukken. Zij waren enthousiast over de taptoe die vooraf werd gegaan door een op treden van de Leidse show- en drumfanfare Matilo. De taptoe zelf werd geopend door een speciaal ingestudeerd, gezamenlijk optreden van het Een deelneemster aan de 13de Taptade: gedisciplineerd. jjjjj Leidse K en G en het Pasveer- uit Rijnsburg. De hoogtepunten korps uit Leeuwarden. De twee lagen echter na de pauze toen de wereldkampioenen (K en G bij de twee kampioenen L i marswedstrijden, het Leeuwar- waren, derise korps by de show) speel den de Taptadetune, die door Lei- denaar Koos Mark was gearran- Voor de pauze traden regionale drum- en showbands op: het Leidse Concordia, Jong K en G, raplu'i DVS uit Katwijk en de Floraband de. Daarbij viel vooral de wei lende show van het Pasveerkorps op. Hoewel muzikaal duidelijk minder dan K en G werd de show hoog gewaardeerd door het pu bliek dat van onder plastic en pa- i ander aanschouw- Yogelbassin in gebruik tijdens open dag LEIDEN/OEGSTGEEST - Bij de eerstvolgende olieramp heb ben de zeevogels die in deze contreien besmeurd aanspoe len een grotere overlevings kans. De vogels kunnen name lijk dan niet alleen terecht in het Noordwijks vogelasiel, maar ook in het asiel van de dieren hulp- en ambulancedienst voor de Leidse regio van Hans en Carla Raymaekers. Zaterdag werd het nieuwe vogelbassin aan de Haarlemmerstraatweg om Oegstgeest officieel in ge bruik genomen tijdens een open dag. Zeevogels als alken, zeekoeten, jan van genten en zwarte zee-eenden worden elk jaar in de periode tussen november en april gevonden langs de Noordzee-stranden. Ze zijn het slachtoffer van zeeschepen die ille gaal olie hebben geloosd. "Na de eerste ramp met de olié- tanker Borcea kwamen er meer dan 100 vogels binnen. We hadden nog geen bassin. Alle vogels hebben we toen schoongemaakt en we hebben ze in een hok met stro gezet. Ook in kleine bakjes water, maar het hielp niets. Ze gingen dood onder je han den. Vreselijk, het was gewoon een grote ellende. We hebben er maar drie of vier weer kunnen loslaten", vertelt Hans Raymaekers. De dierenhulpdienst ging te rade bij het Haarlemse vogelasiel. Er werden adviezen gégeven over me- Weekeinde-omzet café verdwenen LEIDEN - Bij een inbraak in café De Spons aan de Korte Mare is gis terochtend de gehele omzet van het weekeinde, 2500 gulden, wegge haald uit een kluis. Verder wordt nog 2000 gulden gemist uit diverse potjes. De inbrekers hebben tussen on geveer 3.00 uur en 7.30 uur een ruit ingegooid, waarna ze de toegangs deur ontgrendelden. De kluis kon gemakkelijk worden geopend om dat de sleutel ervan in een glas ach ter de bar lag. Rond 3.20 uur ging het alarm af, waarna agenten een kijkje gingen nemen. Er werd toen niets bijzon ders geconstateerd. Nadat enige tijd later opnieuw het alarm loeide, trof de politie de ingeslagen ruit aan. dicijnen, middelen om de vogels te reinigen en behandelmethoden. Het belangrijkste was echter dat er een vogelbassin zou komen, waarin de vogels kunnen revalideren. "Als de vogels onder de teer of Parkeeroverlast op Breestraat LEIDEN - Bezoekers van een An- tilliaans feest in de Stadsgehoorzaal hebben zaterdagavond voor de no dige parkeeroverlast gezorgd op de Breestraat. De bezoekers hadden hun wa gens aan weerszijden van de weg geparkeerd. Volgens de politie stond de Breestraat hierdoor over de hele lengte vol met blik. Door intensieve surveillance kon den agenten de route open houden voor het overige verkeer. Er zijn geen bonnen uitgedeeld. Gemeente zoekt plaats voor compostering LEIDEN - De gemeente Leiden pro beert in de regio een plek te vinden om groente-, fruit- en tuinafval (gft- afval) te composteren. Een werk groep bekijkt of compostering in de buurt rendabel is. Omdat de Leidse vuilverbran ding op korte termijn wordt geslo ten, wordt onderzocht op welke ma nier het gft-afval gescheiden kan worden ingezameld. Dat wordt steeds aantrekkelijker, niet alleen uit milieu-overwegingen maar ook omdat het afvoeren van het afval naar Drenthe erg duur is. De Sava, de overkoepelende or ganisatie die een nieuwe vuilver brandingsinstallatie bij Ypenburg wil realiseren, heeft in de plannen ook een grote composteringsvoor- ziening opgenomen. "Maar waarom zouden we een heel eind gaan rij den, als het ook in de buurt kan", vertelt H. van Wirdum, bestuursme- dewerker van Groen-Linkswethou- der De la Mar. De werkgroep heeft op dit mo ment nog geen plek op het oog, maar de oude vuilverbrandingsin stallatie in Leiden valt als locatie af. "Het is te dicht by woningen. De omwonenden zouden last hebben van stank", aldus Van Wirdum. olie binnen komen, maken we ze schoon. Daarna moeten ze zelf hun verendek weer goed leggen. Ze zijn in feite lek. Het verendek dekt niet goed af en de vogels krijgen het hartstikke koud. Ze krijgen dan meestal een longontsteking". "Als je de vogels in een kleine bak met water zet, vervuilen ze zichzelf, want er komt van hun veren nog steeds een klein beetje olie af. Dat drijft als een dun laagje op het water en moetje eigenlijk verwijderen. In het vogelbassin wordt dat er steeds afgeschoven, zodat het water schoon blijft. Met dit bassin kunnen we zestig tot zeventig procent van de vogels redden". Het bassin werd helemaal zelf ge bouwd. Geld kwam er via een actie onder de donateurs en allerlei be drijven leverden hun bijdrage. De dierenhulp- en ambulancedienst krijgt geen subsidie. Dat maakt de vervanging van de acht jaar oude ambulance ook tot een probleem. De oude ambulance rijdt nog wel, maar is na 145.000 ki lometer eigenlijk op. "Een nieuwe kost 30.000 gulden en dat geld heb ben we nog niet. Er is al wel via een actie onder de donateurs 15.000 gul den binnen gekomen, maar we ko men nog steeds tekort", aldus Ray maekers. De open dag, die door ruim hon derd mensen is bezocht, was dan ook bedoeld om nieuwe donateurs te winnen. Wie de dienhulp- en am bulancedienst wil steunen kan bel len: (071) 174141. B en W huldigen Leidse kampioenen LEIDEN - Verschillende succes volle Leidse sporters worden mor gen ontvangen door het gemeente bestuur. Om 18.30 worden in de Burgerzaal van het stadhuis onder anderen de hockeysters Noor Hols- boer en Annemiek Fokke gehul digd voor het behalen van de we reldtitel in Australië. Ook is hun coach Roland Olt- mans aanwezig, leraar lichamelijk opvoeding aan het Stedelijk Gym nasium. Voorts huldigen B en W het rugbyteam Diok, dat dit jaar lands kampioen en bekerwinnaar werd. Ten slotte worden enige spelers van UVS verwacht, omdat hun team promoveerde naar de hoofdklasse. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN 'STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9