Klachtencommissie stuurt Duracell-konijntjes 't bos in --3 DAGEN WARNECKE MODE fff „persoonlijkeZAAK Gebruiksaanwijzingen kleurentv's met teletekst niet erg duidelijk Cafetaria's krijgen kwaliteits keurmerk Bcf-blusser wordt verboden De zomer staat voor de deur. Daarom verkopen we restanten van de voorjaarscollectie voor prijzen waar u van staat te kijken. U kunt er niet snel genoeg bij zijn, want Zoveel kwaliteit voor zulke prijzen is uniek en op op. Samenstelling Raymond Peil Particulieren melden vaker overtredingen reclamecode Regelmatig verdwijnen reclamespotjes geruisloos van radio en televisie en advertenties uit bladen, omdat de reclame is veroordeeld door de Reclame Code Commissie. Iedere particulier kan gratis en ieder bedrijf tegen betaling van 500 gulden, een klacht indienen bij deze Commissie. In het afgelopen jaar behandelde de Commissie 398 klachten, waarvan ruim 50 procent gegrond bleek te zijn. Zo komen in het Ster-blok al ruim drie maanden de trommelende speelgoedkonijnen niet meer voor. In dit reclamespotje hielden deze konijnen één voor één op met trom melen tot er nog eentje overbleef: het konijn 'gevuld' met een Dura- cell batterij. Een man uit Maasber gen diende een klacht in tegen deze spot. De Commissie veroordeelde daarop deze commercial. Met als ge volg dat de adverteerder de reclame van de buis moest halen, omdat de tekst "Duracell gaat tot vijf maal langer mee dan gewone batterijen" misleidend is. "De gemiddelde consument weet niet dat de levensduur van gewone batterijen, de zogeheten zinkkool- stof batterijen, so wie so veel korter is dan de levensduur van alkaline batterijen. En Duracell is een alkali ne batterij en om die met gewone batterijen te vergelijken, is appels met peren 'vergelijken en dus mis leidend. De adverteerder erkent dat zelf ook", legt P. Ancion-Kors, di recteur van de Stichting Reclame Code uit. Afmaken De Stichting Reclame Code werd in 1964 opgericht. Alle groepen die met reclame te maken hadden, ad verteerders, reclamemakers, media en consumentenorganisaties, beslo ten gezamenlijk dat het beter was regels te maken. De organisaties zijn niet alleen de oprichters, maar ook de financiers van de Stichting. "Voor de makers was en is het een rustgevend idee dat er regels zijn waar ook hun concurrent zich aan moet houden", aldus Ancion. "Dit voorkomt dat we in Neder land vervallen in de aantijgingen van de ene wasmiddelenfabrikant tegen de andere die dagelijks op de Amerikaanse tv verschijnen. Daar maken fabrikanten herhaaldelijk hun concurrenten af die ze met de produkten ook nog laten zien", vervolgt zij. Het is niet zo dat de organisaties de koppen pas bij elkaar staken, na dat er al excessen hadden plaatsge vonden. De branches voelden en voelen zelf vrij redelijk aan dat er re gels nodig zijn. Zo bestaan er naast de basisregels - waarin onder meer is vastgelegd dat een reclamebood schap niet in strijd mag zijn met de wet en waarheid, noch discrimine rend en misleidend - bijzondere ge dragsregels voor reclame voor alco hol, tabak, geneesmiddelen, postor derbedrijven, dieetprodukten en zoetwaren. Deze regels zijn aange dragen door de branche-organisa ties zelf. "Overigens zou de overheid in grijpen, wanneer de branche-orga nisaties dat niet zouden doen. Het is daarom handiger en beter de zaken in eigen handen te houden. Tot nu toe heeft de overheid nog nooit in gegrepen, maar misschien komt daar verandering in zodra de gren zen in 1992 opengaan. Op EG-ni- veau gaan namelijk stemmen op ta baksreclame helemaal te verbieden en dat gaat de Nederlandse tabaks industrie te ver", vertelt Ancion. Adviseren of afkeuren. Bedrijven kunnen geen advies inwinnen over 'tot hoe ver ze kunnen gaan'. "Wij beoorde len of veroordelen reclamebood schappen anders rijden we onszelf in de wielen. Maar er zijn genoeg ad vocaten gespecialiseerd op dit ge bied en zij kunnen reclamemakers adviseren", vindt Ancion. Wanneer een bedrijf of een parti culier een klacht indient, duurt het twee tot drie maanden voor de zaak is afgehandeld. Soms vorig jaar waren dat er 80 van de 465 neemt de Commissie de klachten niet in behandeling. De voorzitter van de Commissie kan een klacht weige ren wanneer hij vindt dat deze van te weinig belang is of wanneer hij de klacht op het eerste gezicht onge grond acht. De commercial verdwijnt onmid dellijk als de Commissie de klacht wel gegrond acht en de adverteer der niet in beroep gaat. Hierover zijn afspraken gemaakt met de Ster en Veronique. Gedrukte reclame moet op straffe van een geldboete worden geweigerd door de media. Gratis Voor bedrijven en particulieren die zich ergeren aan een reclamebood schap en goed kunnen beargumen teren waarom deze boodschap niet door de beugel kan, heeft het dus zin hiertegen een klacht in te die nen. Dat bedrijven een klacht indie nen is niet zo gek. Vaak speelt con currentie hierin een rol. "Maar om dat particulieren gratis een klacht kunnen indienen, is de drempel voor hen lager", zegt Ancion. Er zijn natuurlijk genoeg voor beelden van klachten die de Com missie als ongegrond heeft bestem peld. Een mevrouw uit Uden dien de begin dit jaar een klacht in tegen het spotje van Choq, chocolade melk. Het gaat hier om het spotje waarin een jongen, aangekleed als een volwassen yuppie, via zijn ant woordapparaat hoort dat zijn vrien dinnetje er vandoor is. Hij realiseert zich dat zij alle Choq heeft meege nomen. Terneergeslagen gaat hij op zoek naar nog aanwezige Choq die hij uiteindelijk in een kluis achter een schilderij vindt. Hij begint te la chen en schenkt genietend een glas cholademelk in. De klaagster vindt dat in de reclameboodschap over de gevoelens die optreden wanneer ie mand uit je leven verdwijnt, wordt heengewalst. "De Commissie achtte de klacht ongegrond, omdat deze recla mespot niet in strijd is met de basis regels. Je moet denk ik ook een on derscheid kunnen maken tussen iets wat grappig is bedoeld en iets wat serieus is bedoeld. Hier is het volgens mij heel duidelijk dat het om een geintje gaat". Milieu Volgens Ancion is het aantal klach ten de afgelopen vijfjaar niet opval lend gestegen. "Wel verandert de Alle lege batterijen zijn klein chemisch afval. Maar verder is de ene batte rij de andere niet, zoals Duracell verzuimde te vermelden in zijn tromme lende-konijntjes-reclame aard van de klachten. We krijgen te- 'milieuvriendelijk' en 'minder genwoordig met steeds meer zaken milieu belastend' een steeds be te maken waarin het milieu een rol langrijkere rol gaan spelen in de re- speelt. In 1988 deed de Commissie clame, komt er zo snel mogelijk nog maar vier uitspraken waarin naast de bestaande codes zoals de het milieu aan de orde kwam, in alcohol- en tabakscode een milieu- 1989 waren dat er al achttien". code. De verwachting is dat deze co- Omdat het milieu en kreten als de er voor het einde van het jaar is. Gebruiksaanwijzingen van kleu rentelevisies met teletekst schieten vrijwel alle tekort. Zij zijn vaak niet logisch en overzichtelijk, belangrij ke informatie als waarschuwingen of voorzorgsmaatregelen ontbreekt en in een aantal gevallen is er even min een lijst met storingen of voor schriften voor onderhoud inge voegd. Veel gebruiksaanwijzingen zijn in een krom en kreupel, Engels- achtig Nederlands opgesteld. Er zijn nogal wat gebruiksaanwij zingen die een weinig duidelijke handleiding bieden en meer roman tische en/of impressionistische be schrijvingen van het genot van tele visiekijken. Een goede uitleg van technische eigenschappen en we tenwaardigheden ontbreekt vaak. Sommige gebruiksaanwijzingen wekken de indruk meer als typogra fisch meesterwerk te zijn bedoeld of vertonen een merkwaardig samen raapsel van tekst en afbeeldingen. De conclusie dat gebruiksaanwij zingen van ktv's met teletekst vaak niet bieden wat zij wel zouden moe ten bieden een duidelijke en be grijpelijke uitleg van het bijbeho rende apparaat laat zich simnpel trekken uit het juryrapport van de Studiekring voor technische Infor matie en Communicatie (STIC). STIC beoordeelde 31 gebruiksaan wijzingen van 26 bedrijven en kwam tot het oordeel dat er geen een de eerste prijs 'met lof verdien de. De ingezonden gebruiksaanwij zingen werden op vier punten be oordeeld: alleerst of de fabrikant met zijn verhaal goed inspeelt op de volgorde van de handelingen die de consument aan zijn toestel moet verrichten. Zo heeft het weinig zin eerst uit te leggen hoe men een zen der opzoekt voordat is aangegeven hoe het toestel op de antenne moet worden aangesloten. Het taalgebruik is tevens onder de loupe gelegd. Veel fabrikanten wekken de indruk ernstig te bezui nigen op de vertaalafdeling voof ge bruiksaanwijzingen. Een praktijk voorbeeld gaf ing. A. J. van der Kolk van de Consumentenbond bij de uitreiking van de prijs: '(13) koptele- foonkrik (minijack). Gebruik er om met een koptelefoon te luisteren. Wa neer een koptelefoon verbind woordt, zal de spreker gehuppeld woorden. Regel de volume met de vo- lumne regelaar', zo citeerde hij de handleiding van een kleine tv. "Dat is geen Nederlands, maar dat van een Oosterling die de Engels taal woord voor woord met een woor denboek vertaald heeft". Speciaal is ook gelet op onduide lijke of verwarrende vertalingen. Voorts werden de (grafische) over zichtelijkheid van de handleiding en de vermelding van technische specificaties mede beoordeeld. De Jan Veeringprijs 1990 die de jury had te vergeven werd uitge reikt aan Sony voor de gebruiksaan wijzing van de Trinitron KV-FX 29 TD. De STIC reikt deze prijs, ver noemd naar de oprichter van het Genootschap Onze Taal, jaarlijks uit voor de beste gebruiksaanwij zing bij een technisch produkt. De prijs is in samenwerking met de Consumentenbond en financiële steun van het ministerie van econo mische zaken in het leven geroepen. De jury sprak overigens de wens uit dat 'het maken van gebruiksaan wijzingen niet langer een sluitpost blijft op de begroting, en de prijs mag bijdragen aan een verbetering van consumentenvoorlichting, waarbij de consument daadwerke lijk centraal staat'. De STIC heeft namelijk als doelstelling communi catie door kennis en ervaring daar over uit te wisselen en wil tot een standaard voor Nederlandse ge bruiksaanwijzingen komen. Vanaf vorige week hebben 56 cafe taria's de nieuwe beschermde naam 'kwalitariar\ Het betreft hier een ini tiatief van de sectie IJsfrica van de ondernemersorganisatie Horeca Nederland. Met dit nieuwe kwaliteitskeur merk voor cafetaria's hopen de on dernemers iets te doen aan het vol gens hen vaak te negatieve imago van hun branche. Voor het predi kaat 'kwalitaria' komen alleen die cafetaria's in aanmerking die vol doen aan een aantal volgens de sec tie IJsfrica 'strenge' eisen op het ge bied van vakbekwaamheid, hygië ne en produktassortiment. Zo zullen de kwalitaria's tenmin ste drie keer per jaar onaangekon digd worden gecontroleerd op hygi ëne, is voor het exploiteren van een kwalitaria minimaal het officiële di ploma Snackspecialist vereist en moet de uitbater van een kwalitaria bovendien zes of meer kwaliteits- produkten in de aanbieding heb ben. Ook zal een kwalitaria moeten voldoen aan de landelijk vastgestel de normen ten aanzien van gewicht en samenstelling van produkten als frites, frikadel, loempia en huzaren salade. De regeling wordt uitgevoerd door de speciaal opgerichte Stich ting Erkende Cafetaria's (SEC). Daar kunnen snackbarhouders een zogenaamde kwalitaria-keuring aanvragen. Komen zij in aanmer king voor het keurmerk, dat duide lijk zichtbaar in de snackbar kan worden aangebracht, dan moeten zij bovendien 2500 gulden per jaar betalen. Dat geld wordt mede ge bruikt voor gezamenlijke promotie activiteiten. Het ministerie van milieu gaat op korte termijn brandblussers met het gas bef (broom-chloorfluormet- haan) als blusmiddel verbieden. Ha- lonen als bef zijn slecht voor de ozonlaag rond de aarde. Bovendien zijn er goede vervangers beschik baar voor het gebruik bef als blus middel. Op de verpakking van de brand blusser moet vermeld staan of er bef in zit. De Consumentenbond raadt aan mensen die een bcf-blusser hebben om te proberen deze in te ruilen. Lukt dat niet dan verdient inleveren bij een gemeentelijk de pot voor chemisch afval. Mode-Braderie Breestraat 151, Leiden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7