Bush en9 Gorby hebben iets samen, alleen wat? Dikke Rus zal niet meer in loopgraaf kruipen 'Kunstwerk geen plaatje bij preek' iREPORTAGE) Handelsakkoord met Verenigde Staten grootste winst voor Gorbatsjov DINSDAG 5 JUNI 1 GEESTELIJK LEVEN Alle vriendelijkheid en on derling begrip konden ech ter niet verhullen dat de twee belangrijkste proble men op deze top de Duitse eenwording en het conflict tussen Kremlin en Baltische republieken onopgelost bleven. En wat wél werd ge presenteerd als een resul taat, vermindering van kern en conventionele wapens, moet nog aan de onderhan delingstafels worden afge maakt. Belangrijkste oorzaak lijkt de onze kerheid over de vraag of Gorbatsjov in staat is de problemen in eigen Van onze correspondenten Henk Dam en Hans Geleijnse Rij akkoorden WASHINGTON (Rtr/AFP) - Presi dent George Bush van de Verenig de Staten en zijn collega Michail Gorbatsjov uit de Sovjetunie heb ben tijdens hun topontmoeting in Washington een reeks akkoorden ondertekend. De belangrijkste re sultaten van de top zijn: Ontwapening: een principe-ak koord voor een beperking met 30 procent van de strategische kernar senalen (START), met het oog op een verdrag dat tegen het einde van het jaar moet worden ondertekend. Voor het eerst zullen de twee landen dan overgaan tot een reductie van de zwaarste nucleaire wapens. Duitsland: Washington blijft er aan vasthouden dat een verenigd Duitsland lid is van de NAVO, iets waartegen Moskou zich fel verzet. In het geval het westen op dit punt zou trachten zijn wil op te leggen dreigde Gorbatsjov de positie van de Sovjetunie bij de onderhandelin gen over conventionele bewape ning in Europa (CFE) in Wenen te herzien. Litouwen: Gorbatsjov heeft herhaaldelijk verklaard dat de kwestie Litouwen, de Sovjetrepu bliek die in weerwil van Moskou in maart een onafhankelijkheidsver klaring aannam, een binnenlandse aangelegenheid is en in het kader van de nieuwe Sovjet-grondwet moet worden geregeld. Bush zei op nieuw dat de VS de annexatie van de Baltische staten niet hebben er kend en het streven van de Balti sche volken steunen. Hij zei dat zijn regering handelsovereenkomsten niet verbindt aan de situatie in Li touwen en aan de voorwaarde dat Moskou de economische sancties tegen de opstandige republiek op heft. •Handel: een akkoord over het handelsverkeer die voor de Sov jetunie moet leiden tot de status van meestbegunstigde land (MFN) en een akkoord over graanleveranties aan de Sovjetunie. Moskou zal jaar lijks tien miljoen ton graan, maïs en sojaprodukten kopen. Aan de ak koorden is de voorwaarde verbon den dat de Sovjetunie wetten moet aannemen voor een liberaal emigra- tiebeleid. Chemische wapens: De pro- duktie van chemische wapens wordt stilgezet en tegen het jaar 2002 moeten de voorraden met 80 procent zijn geslonken. •Topontmoetingen: De twee president kwamen overeen regel matig bijeen te zullen komen op een wat minder formele basis dan de 'klassieke' topontmoetingen. •Re gionale conflicten: De VS en de Sovjetunie gaan samenwerken om humanitaire hulp te verlenen aan de hongerlijdende bevolking in Etio- pië. WASHINGTON George Bush en Michaïl Gorbatsjov hebben iets moois met elkaar. De eeuwige vriendschap werd zondag bij het formele einde van de top in Washington nog net niet ver klaard. Maar dat komt misschien nog wel. De presidenten van de supermachten zullen elkaar, zo hebben ze afgesproken, ge regeld en in informele sfeer gaan ontmoeten. "Bush is de man om zaken mee te doen. Hij is een politiek leider die op een menselijke en verantwoordelijke manier dialoog en samen werking aangaat", roemde Gorbatsjov zijn gastheer. Bush was evenmin karig met complimentjes. Michaïl Serge- jevitsj had democratie en mensenrechten in de Sovjetunie ge bracht en een flinke bijdrage geleverd aan het beëindigen van de Koude Oorlog. huis op te lossen. Want tot in de kring van Bush' adviseurs wordt ge twijfeld of Gorbatsjov nog wel de man is 'om zaken mee te doen'. Bush koos echter voor een politieke opstelling die Gorbatsjovs positie aan het thuisfront moet versterken. Gorbatsjov kreeg wat hij wilde: een handelsverdrag dat uitzicht geeft op de status van meest bevoor rechte handelsnatie. Bush riskeer de daarvoor zelfs een aanvaring met het Amerikaanse parlement. De emigratiewetgeving die in de Sov jetunie van kracht moet worden is omstreden. Refuseniks, joden die een uitreisvisum wordt geweigerd, menen dat er geen sprake is van li beralisering, maar van beperking. Bovendien had Gorbatsjov een surprise in petto. Hij zei in Washing ton dat de Sovjetunie overweegt geen uitreisvisa voor joodse emi granten meer te verstrekken, wan neer Israel niet afkomt met de ga rantie dat zij niet zullen worden ge huisvest in de bezette gebieden. Maar het belangrijkste is dat Bush geen enkel verband legde tussen het toekennen van de handelsstatus (die de weg vrijmaakt voor goedko pe SU-export naar de VS) en het be ëindigen van de economische straf maatregelen tegen Litouwen. On der pressie van het Congres had hij in de aanloop naar de top op z'n minst de indruk gewekt dat wel te zullen doen. "Ik stuur de handelswet ter goed keuring naar het parlement als de nieuwe Sovjet-emigratiewet van kracht is. De status van meest be voorrechte natie is verbonden aan emigratie, niet aan Litouwen. That's it", zei hij zondag vastbera den tijdens de afsluitende perscon ferentie. Het optreden van Bush is illustra tief voor de tegemoetkomendheid van het Witte Huis aan de persoon Gorbatsjov. Bush deed werkelijk al les om te voorkomen dat zijn ge sprekspartner als een 'verliezer' zou worden geportretteerd. Bush: "Wij proberen niet zaken te doen met sterkte of zwakte als doel. We pro beren evenmin uit te maken wie wint of verliest. We proberen geen voordeel te behalen". In plaats daar van: "De Sovjetunie en de Verenig de Staten hebben de unieke verant woordelijkheid om de wereldvrede te garanderen. Geen enkel ander land heeft die". Deze presentatie van Amerikaan se gelijkwaardigheid aan een mili taire supermacht in bijna-staat van ontbinding, komt de leider van een natie waar met 'verliezers' traditio neel geen rekening wordt gehou den, ongetwijfeld op hevige kritiek van zijn conservatieve achterban te staan. Gorbatsjov echter heeft de Ameri kaanse onzekerheid over de mate waarin hij in staat is de zaken in de Sovjetunie naar zijn hand te zetten, handig uitgebuit. Eerst vanuit Ot tawa een waarschuwingsschot: "Geen dictaten, anders valt er met ons geen zaken te doen". Daarna heeft de Sovjet-leider met de van hem bekende overtuigingskracht op dat thema voortgeborduurd. Al zijn gesprekspartners, van po litici tot artiesten, zakenlieden en vakbondsleiders, kregen de verze kering dat perestrojka onomkeer baar is. Er zijn weliswaar grote pro blemen, maar de oplossing is in zicht. Niemand moest denken dat zijn politieke bewegingsvrijheid werd beperkt door de moeilijkhe den thuis. Het image van een natie en een leider waarmee de VS ter dege reke ning moet houden, heeft Gor batsjov kundig hooggehouden. Het vrijwaart hem bij zijn thuiskomst van kritiek van de dogmatici, die hem verwijten het socialistische bastion te hebben gesloopt. Niets is immers definitief vastgelegd tij dens deze top. Over vermindering van kern- en conventionele bewa pening zijn op de top in Washington verklaringen van goede wil afge legd. Nog voor het einde van dit jaar zou het START-akkoord over een 30 procent vermindering van offen sieve kernwapens moeten worden getekend, gevolgd door een over eenkomst over minder conventio nele wapens en troepen in Europa. Maar ook over de militaire status van een nieuw herenigd Duitsland moet in Europees verband en in de onderhandelingen tussen de vier bezettingsmachten en de twee Duitslanden verder worden onder handeld. Intussen blijft de 380.000 man ster ke Sovjet- troepenmacht in Oost- Duitsland en de NAVO-legers in de Bondsrepubliek. Dat legt weer een zware hypotheek op de CFE-onder- handelingen over vermindering van troepen en conventionele wapens in Wenen. Het risico is groot dat die vastlopen in het moeras van de moeizame besprekingen over de status van Duitsland in een nieuw Europa. In ruil voor de Sovjet-concessie dat Amerika militair en politiek een rol blijft spelen in Europa ("We ac cepteren niet dat de VS minder veiigheidsgaranties heeft dan de Sovjetunie", zei Gorbatsjov slim) moet de Sovjetunie voldoende zeg genschap krijgen in het nieuwe ge meenschappelijke Europese Huis. De belangrijkste bijdrage van de top in Washington is, dat de beide hoofdrolspelers het nu zo goed met elkaar kunnen vinden, dat frank en vrij over meningsverschillen kan worden gepraat zonder dat het op ruzie uitloopt. Of dat voldoende is om de belangrijke politieke me ningsverschillen uit de wereld te helpen blijft vooralsnog een open vraag. Van onze correspondenten Henk Dam en Hans Geleijnse WASHINGTON - Sovjet-leider Mikhail Gorbatsjov is gisteren met in ieder geval éen vette prijs uit de Verenigde Staten vertrokken: de handelsovereenkomst die presi dent Bush en hij vrijdag tekenden. Het verdrag is namelijk iets, dat de van crisis naar crisis rennende Sov jet-president aan zijn volk kan laten zien. Hij kan, met de Handelswet in de hand, zeggen: "We zitten nu nog in een moeilijke fase, maar door be tere aansluiting met de Westerse economieën kan het alleen maar be ter gaan". Maar voor het zover is, moeten er nog wel een paar problemen, van zowel politieke als economische aard, uit de weg worden geruimd. Wat de politieke problemen betreft: Bush heeft gezegd het handelsver drag pas ter ratificatie aan het Con gres te zullen voorleggen, als vrije emigratie vanuit de Sovjetunie een wettelijk gegarandeerd recht is. Dat moet Bush ook wel: het zoge naamde Jackson-Vanik amende ment van 1974 stelt deze clausule verplicht. Nu is er sinds 1974 veel veranderd, en is emigratie van bij voorbeeld Russische joden makke lijker dan ooit geworden, maar nog altijd is een wet die vrije emigratie regelt, niet door de Opperste Sovjet aangenomen. Aangenomen mag worden, dat de Opperste Sovjet dat snel zal doen, en dan is er dus ëën obstakel uit de weg. Maar dan wacht een belangrij kere horde. Want een duidelijke meerderheid in het Congres wil pas meedoen aan de ratificatie van de Handelswet, als de kwestie-Litou- wen is opgelost. Onlangs werd in de Senaat met tweederde meerderheid een resolu tie aangenomen, waarin staat dat de handelsrelatie met de Sovjetunie pas beter kan worden, als de econo mische blokkade van Litouwen wordt opgeheven, en er een werke lijke dialoog met de vrijheidszoe- kende Litouwers van start gaat. Al les wijst erop, dat in het Huis van Afgevaardigden de gevoelens nog uitgesprokener zijn, en Bush zal er daarom een harde dobber aan heb ben, de Handelswet door het Con gres te loodsen. Wodka Alleen als president Gorbatsjov fundamenteel anders gaat denken over de onafhankelijkheid van de Baltische staten, zou dat kunnen veranderen. Maar tijdens de top is in ieder geval niet gebleken, dat daarvan ook maar in enigerlei mate sprake is. Zou niettemin ook deze horde genomen worden, dan wach ten er nog economische moeilijkhe den. Want op dit moment is de Sov jet-economie in zo'n beroerde staat, dat de Sovjets eigenlijk bijna niets aan te bieden hebben waarin Ame rika geinteresseerd zou zijn. Met andere woorden: de Handels wet, die zou betekenen dat Sovjet- produkten tegen veel lagere tarie ven dan nu Amerika binnen mogen, zou in ieder geval de eerste jaren van weinig betekenis zijn omdat er zo weinig handel zou zijn. Vorig jaar was de totale handel tussen de twee supermachten 5 miljard dollar waard. Daarbij was er een overschot aan Amerikaanse kant van 3,5 mil jard dollar, wat vooral kan worden toegeschreven aan Amerikaanse graanleveranties. Van Sovjet-kant gaan er produk- ten als wodka, bont en kaviaar naar de VS. Die zouden goedkoper wor den als de Handelswet in werking treedt (wodka zou bijvoorbeeld 2 gulden per liter goedkoper worden, bont 40 procent goedkoper), maar in termen van volume zou er niet zo veel veranderen. Antieke schulden Het belang van de Handelswet be vindt zich dan ook op andere terrei nen dan directe handel, en moet op langere termijn worden gezien. De wet maakt namelijk ook de vorming van joint ventures van Amerikaan se en Russische ondernemingen makkelijker. Amerikaanse bedrij ven die iets in de Sovjetunie willen starten, zouden de eerste jaren ver moedelijk in produkten als papier, olie, metalen en chemicaliën be taald worden, en dat zou uiteraard goed zijn voor de Russische econo- zouden kunnen krijgen, en de Han delswet is een eerste stap op weg naar een bilateraal investeringsver drag die dat mogelijk zou maken. De Handelswet regelt tenslotte de terugbetaling van antieke Russi sche schulden aan Amerika, voor een totaal bedrag van 1,5 miljard dollar. Als dat eenmaal is afgewik keld, kunnen de Sovjets voor het eerst sinds de Tweede Wereldoor log weer staatsleningen op de Ame rikaanse markt plaatsen. En het Amerikaanse bedrijfsle ven wil wel. Tenslotte is de Sovjetu nie ook een markt, een vrijwel on ontgonnen markt met 280 miljoen consumenten. Amerikaanse zaken lieden en daarin worden ze ge steund door politici zien boven dien een veiliger wereld groeien uit een rijkere, meer consumerende Russische economie. Een van hen citeerde in dit verband onlangs in de New York Times een oud Rus sisch spreekwoord: "Dikke i graven geen schuttersputjes". Meijer onder een van de luiken van het kunstwerk, (foto Henk Bouwman! Drieluik in Dorpskerk Voorschoten VOORSCHOTEN - Kunst in de kerk is meer dan een plaat je bij de preek; een kunstweck kan een eigen verhaal vertel len. Een demonstratie van de ze gezamenlijke visie hebben ds. Cor Schaap en kunstenaar Otto Meijer uit Voorschoten zondag tijdens een dienst in de Dorpskerk gegeven. Een enorm drieluik van de hand van Meijer, in het dagelijks leven onderwijzer aan de rk-basisschool Emmausschool, gebruikte Schaap zondagochtend in zijn pinksterdienst, waarin de gave van de Heilige Geest en de Tien Geboden centraal stond. In het kunstwerk, dat nog enige tijd in de kerk zal blijven hangen, is symbolisch uitgebeeld hoe de wet van God vanuit een wolk op de berg (de Sinai) geschonken is. Op een ander luik symboliseert een vlam de komst van de Geest, maar roept, in combinatie met doornen, ook associaties op met de goddelijke verschijning aan Mozes in de brandende struik en de 'kroon' van de lijdende Chris tus. Op het derde luik zijn de twee 'stenen tafelen' afgebeeld, waar op de wet was geschreven, en een kelk en brood op een witte achter grond verwijzen naar het avond maal, waarin Christus' dood wordt herdacht. Stukken afge rukt hout, verzameld na de febru aristorm, verwijzen na de gebro kenheid van het leven en tegelij kertijd naar de uitstorting van de Geest, waarbij het geluid van 'ge weldige windvlaag' werd ge hoord. "Anders dan met woorden, die je achter elkaar hoort, geeft een kunstwerk een compleet beeld en roept zo een bepaald gevoel op", vertelt de maker, die aan zijn werk altijd een religieuze bood schap meegeeft. Als rooms-ka- tholiek weet hij symbolen in de eredienst te waarderen. Maar, zegt hij, "kunst mag nooit een il lustratie zijn van wat wordt ver teld; het werk heeft eigen zeg gingskracht". Meijer maakt zijn werken "om dat ik ze moet maken, het is een drang van binnenuit". Daarbij is zijn doel communicatie, delen met anderen. "Daarom ga je óók naar de kerk: om anderen te ont moeten en om opgeladen te wor den. Kunst kan hieraan bijdra gen". Het is de eerste maal dat een werk van Meijer in een protes tantse kerk hangt. Dit gebeurde op voorstel van Schaap, "die al lang bezig was met het zoeken naar kunst in de kerk als een toe lichting bij het Woord", aldus Meijer. Het is echter niet zo dat hij na de kern van de preek gehoord te hebben, op een idee ging zitten broeden. "Dit soort dingen ont staat eigenlijk opeens, maar slui ten wel aan bij iets waar jezelf al jaren mee rondliep. Het is als zaad dat opkomt". Schaap toont zich erg ingeno men met de symboliek van dit werk. Zijn groeiende belangstel ling voor kunst is onder meer in gegeven door de aandacht voor kinderen in de kerk. "Verbeel ding als een vorm van geloofsbe leving", aldus de hervormde pre dikant. "Je mag geloven met hart, mond èn handen". De toegeno men protestantse aandacht voor kunst komt volgens Schaap voort uit "een correctie van de rationali sering. Het zit ook in de sfeer van de spiritualiteit". Van de suggestie dat deze ont wikkeling "een truc is om men sen in de kerk te krijgen", moet hij niets hebben. "Het is geen een dagsvlieg, geen concessie aan de tijdgeest, maar komt vanuit het hart van het Evangelie zelf'. Schaap is van plan om in het ko mende seizoen een 'creatieve kring' te starten, die zich theore tisch en praktisch wil laten inspi reren door de bijbel. Geld voor sovjetjoden. De Her vormde Kerk en de Gereformeer de Kerken zullen geen speciale collecte houden voor Sovjetjoden die naar Israël emigreren. Wel willen zij via hun werelddiakona- ten een bedrag beschikbaar stel len. De kerken reageren hiermee op een oproep van rabbijn Awraham Soetendorp, die na mens het Solidariteitscomité voor Sovjet-joden bij de Raad van Kerken om een speciale collecte had gevraagd. De RK Kerk rea geerde reeds negatief. Tsjechische RK Kerk. De RK Kerk in Tsjechoslowakije heeft boos gereageerd op de weigering van het parlement om 96 in beslag genomen kerkelijke gebouwen terug te geven. Het voorstel is niet voldoende uitgewerkt, zo kreeg de kerk te horen. In kerkelijke kring wordt de beslissing echter gezien als een poging om met het oog op de naderende verkiezin gen de gunst van de 'crypto-com- munisten' te \i BARNEVELD Op de drukbe zochte 'trefdag' van het Leger des Heils in Bar- neveld, werd gisteren niet al leen geluisterd naar generaal Eva Burrows en de Tsjechische brigadier Josef Korbel, ook was er gelegenheid Gorbatsjov mocht gisteren een stukje rijden in een golfkarretje.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2