HOOG GENOTEERD AAN DE OPTIEBEURS T Junglecommando heft bezetting Suralco op Peru brengt terreurbeweging 'Lichtend Pad' zware klap toe OPEL-©- Van onze correspondent Marie-Annet van Grunsven PARAMARIBO (GPD) - Het Jung lecommando van Ronnie Bruns- wijk heeft gisteren de bezetting van het bauxietbedrijf Suralco beëin digd en zegt de explosieven waar mee het bedrijf was ondermijnd, te hebben verwijderd. Wel heeft Brunswijk zijn posten op het vlieg veld van Moengo en op de toegangs wegen tot het dorp gehandhaafd. "Hij zal wel in de buurt blijven", al dus een Suralco-woordvoerder. De spanning voor de 3000 bewo ners yan Moengo is nog niet gewe ken. Het junglecommando heeft de weg naar Paramaribo afgesloten en het leger voorkomt ieder reizigers verkeer richting Moengo. De leger leiding vindt dat Brunswijk de be woners 'gijzelt' en ambtenarenbon- TERUGGAVE - De Westduitse so- ciaal-democratische partij (SPD) is tegen teruggave van het in de DDR door de communisten onteigende bezit. Dit heeft de plaatsvervangen de SPD-voorzitster Daubler-Gme- lin in een interview gezegd. Om te voorkomen dat teruggave tot nieuw onrecht leidt moeten andere oplos singen, zoals een.financiële vergoe ding, gevonden worden. Huurders moeten beschermd worden tegen onrechtmatige opzegging van de huur en tegen huurverhogingen, al dus de politica. den hebben geëist dat de regering hun leden evacueert. Aangenomen wordt dat het junglecommando de toegangsweg naar Moengo zal op blazen als het leger met pantserwa gens oprukt naar het bauxietdorp. De Surinaamse regering is door Bouterse in een moeilijk parket ge bracht. Toen Moengo in oktober van het vorig jaar door Brunswijk .werd bezet, verklaarde parlements voorzitter Lachmon daarvoor 'dankbaar' te zijn. Vervolgens wer den vredesbesprekingen aange knoopt en ontstond een vriend schappelijke relatie tussen de rege ring en het junglecommando. Politici verklaarden zich in Moen go veiliger te voelen dan in Parama ribo. Bouterse heeft nu het trage verloop van het vredesproces en het plotseling opduiken van 1000 kilo cocaïne in Moengo aangegrepen om op eigen houtje de staatsveiligheid te gaan beschermen. De politieke ruzie tussen de Suri naamse regering en legerleider Bouterse is nog in volle gang. Vice- president Arron verklaarde in een televisierede dat het leger Ronnie Brunswijk niet zal aanvallen in Moengo. Een dag later distantieer de Bouterse zich van Arrons toe spraak en noemde het verdrijven van Brunswijk uit Moengo 'een grondwettelijk opgedragen taak'. LIMA (GPD/IPS) - De over acht weken vertrekkende Peruaanse president Alan Garcia gelooft dat het einde van Sendero Luminoso (Lichtend Pad), de gevreesde maoïstische terreurbeweging van Peru, in zicht is. "Dit is de grootste klap die we de terroristen in tien jaar hebben toegebracht", riep hij gisteren uit, na het ontmantelen van wat de Peruaanse politie als het 'lei dinggevende net' van de terroristen heeft bestempeld. "Het gaat öm het hoofdkwartier van de organisatie en we naderen ons einddoel, het uit roeien van de terroristen". In de hoofdstad Lima is onder meer een huis ontdekt waar de lei der van de beweging, Abimael Guz man in eigen kring beter bekend als 'el Presidente Gonzalo' tot voor kort zou hebben gewoond. In de woning, in de luxe woonwijk Monterrico, zijn onder meer met de hand geschreven manuscripten van Guzman gevonden, twee brillen, kleren, schoenen en medicijnen. Bewijzen Er werd ook het complete archief van Sendero aangetroffen, een uit gebreide bibliotheek met revolutio naire literatuur, portretten van Mao, Lenin, Stalin, Marx en affiches'en vlaggen met de afbeelding van 'el Presidente Gonzalo' zelf. Ook een hele serie van persoonlijke ge schenken aan Guzman. 'Oorlogstro feeën', zo bestempelde de politie die op revolutionaire leest geïnspireer de kunstwerken. In andere huizen in Lima werd ongeveer 4 ton aan propagandamateriaal buitgemaakt. Alan Garcia maakte bekend dat de autoriteiten nu meer dan 250 van de belangrijkste kaders van Sen dero Luminoso hebben geïndentifi- ceerd. Alleen al in Lima zijn 5 hui zen ontmanteld en 31 personen op gepakt, onder wie opnieuw Sybila Arredondo, de weduwe van de gro te Peruaanse schrijver Jose Maria Arguedes. Zij was al twee keer eer der gearresteerd. "Maar nu hebben we definitieve bewijzen dat ze deel uitmaakt van het centraal comité", aldus Garcia. Oog van de naald Ook Elvia Pacheco, vermoedelijk de secretaresse van Abimael Guz man, is opgepakt. Eigenlijk wijst al les erop dat guerrillaleider zelf door het oog van de naald is gekropen. Op het dak van het huis in Monterri co hing de was, kompleet met on derbroeken en sokken, nog aan een lijntje te drogen. Generaal Fernando Reyes, het hoofd van de politieke politie, ver zekerde dat de terroristische orga nisatie met deze klap voorlopig is verlamd. Feit is dat Sendero de af gelopen weken opvallend stil is ge weest. Volgens kenners heeft de be weging tydens het offensief van eind maart, waarmee tevergeefs werd geprobeerd om de eerste ron de van de presidentsverkiezingen in de war te sturen, grote verliezen geleden. Sendero Luminoso lijkt nu bijna onthoofd. En de klopjacht op de laatste voormannen gaat in alle he vigheid voort. Het gaat daarbij na tuurlijk in de eerste plaats om Guz man zelf. Maar ook om zijn vrouw, Augusta La Torre, en Rosa Mezzich, de echtgenote van de al eerder ge vallen nummer drie van Sendero, Julio Cesar Mezzich. Oscar Morote, volgens de politie nummer twee, zit sinds 1988 achter de tralies. Onderduiken De grondslag voor Sendero Lumi noso werd in het begin van de jaren zeventig gelegd door Abimael Guz man toen hij nog hoogleraar was aan de universiteit van Ayacucho. Halverwege de jaren zeventig moest Guzman onderduiken, maar pas in mei 1980, gelijk met de eerste verkiezingen in Peru na meer dan 13 jaar van militaire dictatuur, be gon de gewapende strijd. Peru moest de wieg worden voor de ech te wereldrevolutie. Mao, Lenin, Castro, het waren allemaal pseudo- communisten in de ogén van Guz man. Sendero deed eerst Peru en ver volgens de hele wereld gruwelen. Er werd op uiterst brute wijze ge moord. Zo werden er in het hoge Andesgebergte, ten overstaan van de lokale dorpsbevolking, keer op keer plaatselijke autoriteiten met kapmessen onthoofd. Maar om Sen dero te bestrijden begon ook het le ger zich steeds meer aan terreur schuldig te maken. Dat, en ook de voortgaande economische ramp spoed in het land, deed het aantal sympathisanten met de beweging groeien. In de loop van 1986 besloot 'el Presidente Gonzalo' dat het tijd was om de stryd meer naar de grote ste den te verplaatsen. En daarmee be gon in zekere zin het verval. Sen dero werd geïnfiltreerd door tal van geheim agenten die de nauw in cel len opererende beweging langzaam maar zeker begonnen bloot te leg gen. Eerst viel Morote, de nummer twee, daarna Mezzich, ^e nummer drie, en nu dus bijna Guzman zelf. Speurwerk Het gisteren gepresenteerde succes, zo vertelde generaal Reyes, de poli tiechef, is het resultaat van drie maanden intensief speurwerk. Vol gens de generaal heeft men nu ge noeg informatie om de hele Sen- dero-organisatie te ontrafelen. De Omega Pearl Sedan, vanaf f41.950,-. Ook leverbaar als Stationwagon. De Omega Pearl en de Omega Diamond liggen erg goed bij de dames en heren beleggers. Dat bij deze ontwikkeling geld een voorname rol speelt, zult u begrijpen. Je investeert een bepaald bedrag met de bedoeling daar zoveel mogelijk voor terug te krijgen. Kijkt u daarom even naar de Omega Pearl, die een vanaf-prijs heeft van f 41.950,-. Dan sommen wij in de tussentijd de opties op waarmee hij standaard is uitgerust. Een 2.0-liter-injektiemotor met geregelde 3-weg- katalysator en vijfversnellingsbak, getint glas rondom, 2-laags metallic lak, centrale portiervergrendeling met anti-diefstal- systeem, stuurbekrachtiging, elektrisch verstelbare en verwarmde buitenspiegels, hoofdsteunen achter en een stereo- inbouwset* De Omega Pearl doet zijn naam eer aan, vindt u niet? Wie het nog luxer wil, moet eens een kijkje nemen in de Omega Diamond. De Omega Diamond Stationwagon, vanaf f50.781,-. Ook leverbaar als Sedan. Bijvoorbeeld in de hieronder afgebeelde Stationwagon (ook wel 'Statuswagon' genoemd). Onder de motorkap huist een 2.4-liter-injektiemotor met geregelde 3-weg- katalysator. En de uitrusting is welhaast koninklijk. We noemen: stuurbekrachtiging, vijfversnellingsbak, in hoogte ver stelbaar 4-spaaks lederen stuurwiel, 4 lichtmetalen velgen met 195/65- banden, stereo-inbouwset* getint glas, geïntegreerde mistlampen vóór, 4 hoofdsteunen, centrale deurvergrendeling, dakreling, afdekzeil voor de bagageruimte en een handbediende niveauregeling. U moet beide Omega's zien als 'n uiterst rendabele 'long-term investment'. Er wordt na verloop van (lange) tijd een hoge inruilwaarde uitgekeerd. Al met al heeft u nu heel wat voor kennis om vandaag of morgen lukratief bij de Opel-dealer in te zetten. Met antenne en zes stereo- - «y inbouwepeakers. QfCL DAAR STAAT DE WERELD VAN GENERAL MOTORS ACHTER. Garcia (foto ap> Of het einde van Sendero Lumi noso nu echt in zicht is, is nog de vraag. Door de pyramidale machts structuur lijkt de organisatie inder daad voor langere tijd verlamd. Maar indien de enorme massa's ar men, zowel die van de grote steden als die op het afgelegen platteland, niet snel genoeg aandacht krijgen, dreigt er in Peru nog altijd een bloedige strijd. Met of zonder Sen dero. Vorige maand bestond Sendero Luminoso tien jaar. In de burger oorlog die de groep voert in een groot deel van het land zijn tot dus ver 18.000 mensen om het leven ge komen. Naast Sendero Luminoso is in Peru ook nog de Revolutionaire Beweging Tupac Amaru actief.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 27