Degelijk, maar zonder climax 21ste Pinkpop kent geen missers CITY OF ANGELS9 BESTE MUSICAL Prince bijna kopje onder in Kuip Prince bezoekt Zaandam Jackson in ziekenhuis NEW YORK (DPA) De komische musical 'City of Angels' is zondagavond in New York beloond met zes Tony's, de belangrijkste Amerikaanse onderscheidingen voor toneel en musicals. James Naughton (links), die er de hoofdrol in speelt, kreeg een Tony voor de beste acteur in een musical. De schepping van Larry Gelbart en Cy Coleman kreeg ook de onderscheiding voor de beste Broadway- musical van het seizoen. Het op een bock van John Steinbeck gebaseerde drama 'Grapes of Wrath' kreeg de. Tony voor het beste toneelstuk. De musical 'Grand hotel' kreeg vijf onderscheidingen, waaronder die voor de beste regie en voor de beste choreografie. De Amerikaanse televisiester Tyne Daly (tweede van rechts) ontving een Tony voor haar rol als Mama Rose in de nieuwe uitvoering van de musical 'Gipsy'. Beste toneelacteur werd Robert Morse (rechts) met zijn eenmansshow 'Tru', waarin hij de overleden schrijver Truman Capote speelt. De prijs voor beste toneelactrice ging naar de Engelse Maggie Smith (tweede van links) voor haar rol in 'Lettice and Lovage'. (foto afp) k-/j/ïrt£/a/z :prr is nou a£n 9NO(?f<ag.-HAL f N/ZJZ <5£- VGINA Li<; Y~~y\^ DINSDAG 5 JUNI 1990 PE REGERING HOOPT RAT UW VEERTIGSTE VERJAARDAG VEEL AANPAGHT ZAL KRI3GEN... Van onze eorrespodenten Laurens Schellen en Jan Hensels LANDGRAAF De 21ste editie van het Pinkpop-festi val kende weliswaar geen echte missers, doch echte uit schieters in positieve zin waren er al evenmin. Als vroe ge openingsact moeten de Amerikaanse Black Crowes met lede ogen geconstateerd hebben dat een juichend ontvangen debuutalbum op een groot festival niet direct in klinkende munt is om te zetten. ZIT ZEKER WEER TE VLAS6EN OP EEN Het langharige vijftal werd klokslag 10.15 uur voor de leeu wen geworpen, hoewel amper de helft van de uiteindelijke 45.000 zich langs de kassa's had ge- - wurmd. Niet meer dan goed een half uur zuivere speeltijd stond er voor de Familie Robinson en Co., maar die korte tijdsspanne werd door de band vol overgave uitgebuit. (H)eerlijke bluesrock, sterk refererend aan hun illuste re voorbeelden als The Free en Led Zeppelin. Spijtig genoeg le verde dat weinig respons op. Van dat laatste euvel had Ma- no Negra vrijwel van meet af aan geen last. Met een even aansteke lijke als broeierige melange van ska, rock roll, salsa en rap ging het Spaans-Franse achttal tot hoorbaar genoegen van het halve veld in een waanzinnig tempo te keer. In vier talen waaronder het Arabisch nu eens zingend dan weer krijsend, had vooral zanger-gitarist-aanvoerder Manu Chao er duidelijk zin in. Niet in het minst dank zij de uitermate vrolijk aandoende trombone- en trompetklanken, bewezen de huidige exponenten van de Fran se Nouvelle Vague een festival- act bij uitstek te zijn. Swingende rijen en een fikse regen open doekjes vormden de terechte oogst, terwijl de paraplu's nog net gesloten konden blijven. Hoewel de 45.000 letterlijk en de band zelf figuurlijk om een toegift schreeuwden, was het Smeets-scenario opnieuw onver biddelijk. Een wat flexibeler tijdsprogrammering zou derge lijke onrechtvaardigheden voor een belangrijk deel kunnen en moeten wegnemen. Overtuigend The Neville Brothers uit New Or leans staan sinds vorig jaar met de eigentijds klinkende iangspe- ler Yellow Moon weer danig in de belangstelling. Hoewel de broertjes met hun vroegere groep The Meters baanbrekend werk verrichtten op funkgebied, zal menigeen de uitgesponnen funk en soul gedateerd en.bele gen in de oren geklonken heb ben. Toch werd er smaakvol en ingetogen gemusiceerd. De band kon het ook niet helpen dat tij dens haar concert het hemelwa ter met emmers tegelijk naar be neden kwam. The Urban Dance Squad deed vervolgens zijn vaderlandse r' komst alle eer aan, werd even eens vrijwel onmiddellijk na aan vang overvallen door gestaag neerdalende regen en moest bij gevolg een bont gekleurd woud van regenschermen omver zien te spelen. Hetgeen de als altijd intens capriolerende zanger-rap per Rude Boy Remmington en ROTTERDAM (GPD) - Met de controversiële hulp van Pluvius heeft Prince toch weer voor een historisch concertbezoek gezorgd. De overvloedige regenval drukte zo'n stempel op zijn beide Kuip-optredens (zaterdag en zondag) dat het onver wachte gemis aan nieuw repertoire er behoorlijk door werd gemaskeerd. De zogeheten 'Nude Show' van His Royal Bad ness bleek geen uitgebrei de voorproeverij van diens aankomende dub- belalbum 'Graffiti Brid ge'. maar onpopte zich tot een zonder meer krachti ge mix van grootste hits met een handvol num mers van zijn 'Batman Motion Picture Sound track'. De muziekliefhebbers die zan ger-gitarist Prince Roger Nelson vooral bewonderen als 'propa gandist van de permanente revo lutie', kwamen in het Feyenoord- stadion bedrogen uit. De (over wegend) minder kritische fans die na twee jaar wel weer eens zin hadden in een avondje herken bare swing onder de charismati sche leiding van het excentrieke Amerikaanse rockfenomeen, kwamen veel meer aan hun trek ken. Dat de zeldzame rasartiest uit Minneapolis het ook die niet zo veel eisende categorie ofwel de hoofdmoot van de in totaal bijna 80.000 bezoekers langdu rig naar de zin kon maken kwam Prince: hulp van Pluvius. door het grillige buienfront, dat kennelijk niet van wijken wilde weten. In eerste instantie droeg de aanhoudende nattigheid ze ker bij tot de algehele verbroede ring op tribunes en veld, maar daar stond tegenover dat de po diumverrichtingen er negatief door werden beïnvloed. De officiële wereldpremière van 'The Nude Tour' viel zater dagavond zelfs op de valreep in duigen, omdat Prince bebaard en langhariger dan ooit er na ruim vijf kwartier geen been meer in zag om tegen de elemen ten te blijven opboksen. Nadat hem tijdens het uitvoeren 'Baby I'm A Star' duidelijk was ge maakt dat zijn vleugel onder stroom was komen te staan, acht te hij het wijselijker om in te ruk ken. Was Prince uiteraard na her stel van de technische orde te ruggekomen voor een enkelé toegift, dan had niemand meer geklaagd, was hij voor iedereen nog meer een held geworden* Behalve een psychologisch fout je was deze onbevredigende ont knoping ook nog eens een on handig gebaar in de richting van de volop aanwezige internationa le pers, die vier dagen tevoren al was teleurgesteld door het afge- ZAANDAM (GPD) - De Zaan- damse discotheek Metropool mocht in de nacht van vrijdag op zaterdag niemand minder dan Prince tot haar bezoekers rekenen. Omringd door een horde lijfwachten liep de me gaster rond half vier de Zaan- damse discotheek binnen. Na drie kwartier verdween de hooggehakte popster weer, vijf honderd verbaasde Metropool bezoekers achterlatend. Prince gaf afgelopen weekeinde twee concerten in de Rotterdamse Kuip, waarmee hij zijn nieuwe Europese tournee begon. Het Metropool-publiek bleef "tamelijk nuchter" onder de komst van de popster, aldus een woordvoerder van de dis cotheek. "De bezoekers reageer den wel leuk, maar er werd niet gegild en er hebben zich geen hysterische taferelen afge speeld. Ze lieten hem gewoon met rust". Eenmaal binnen be perkte Prince zich tot het nutti gen van een drankje. Een aantal leden van de be geleidingsband was al eerder naar Metropool gekomen maar deze waren volgens de woordvoerder niet door het pu bliek herkend. Of Prince zelf naar Zaandam zou afreizen, bleef voor het personeel óiizeker tot het moment waarop zijn grote limousine voor de deur stopte. In tegenstelling tot wat veel concertgangers hoopten, kwam Prince zondagavond niet naar het optreden van Candy Dulfer in De Waak zaamheid in Koog aan de Zaan. Vol spanning hielden de bezoekers een oog op de in gang, maar Prince verscheen niet op het concert van de saxo- foniste die eerder op zijn wens in Minneapolis de studio was ingedoken. Voor E. Anceaux van De Waakzaamheid was het nauwelijks èen teleurstel ling dat hij wegbleef "Gezien de berichten dat Prince en Candy Dulfer wat gebrouil leerd zijn, rekende ik al niet meer op zijn komst", aldus An ceaux. "Maar we hebben na tuurlijk de hele avond gehoopt dat hij wel zou komen". lasten van zijn geheime media concert in Ahoy'. Voor de minder druk bezochte herhaling een etmaal later had The Midget From Minneapolis de nodige voorzorgsmaatregelen genomen, waardoor allerlei extra spanningen uitbleven. Alle appa ratuur was ingepakt en in de na middag was er zelfs vrijwillig in de regen gerepeteerd. De volledige show verschilde in lengte niet zoveel van de 'valse start' als nadien alom werd ver moed. Ook waren de omzettin gen tot een minimum beperkt. Andermaal trok Prince eerst rus tig op ('The Future' ingeleid met tekstflarden uit 'Let's Go Crazy, 'Lovesexy' en 'Batman'), waarna hij koos voor een langdurig plankgas met '1999', 'Housequa- ke', 'Kiss', 'Purple Rain' en 'Take Me With U'. Beide avonden slaagde hij erin om de enige echte surprise 'The Question Of U' mogelijk de kerstsingle van 'Graffiti Bridge' te verheffen tot een regelrecht hoogtepunt voor wat betreft de interactie met het publiek. Het massale 'brandalarm' met de aanstekers op de door drummer Michael Bland aangegeven maat werd tot zijn zichtbare genoegen perfect uitgevoerd. Eenzelfde tevredenheid viel al dan niet via de videoschermen ook waar te nemen bij de optima le respons op 'Nothing Compa res 2 U', door hem destijds ge schreven voor The Family, maar pas dit voorjaar door Sinéad O'Connor bekend gezongen. SANTA MONICA De pop ster Michael Jackson is zon dagavond in een ziekenhuis opgenomen nadat hij had geklaagd over pijn aan zijn borst. Dat hebben functio narissen gisteren bekènd gemaakt. De 31-jarige Jackson on dergaat in het St. Johns zie kenhuis in Santa Monica een aantal onderzoeken, maar zijn toestand is stabiel, zo zeiden een woordvoerster van het ziekenhuis en Jackons eigen woordvoerder Bob Jones. In hetzelfde ziekenhuis ligt ook. Elisabeth Taylor, die daar herstelt van een longontsteking. consorten geen centje pijn kost te. Een puike prestatie, te meer daar de band met haar festival debuut voor een niet licht op te vatten vuurproef stond. The Squad toonde op zeer overtuigende wijze aan dat zijn uiterst explosieve kruitvat van snoeiharde rock, flink en hardco re het vaderlandse clubccircuit stilaan ontgroeid is en rijp is voor de (internationale) sprong in het diepe. Daarna was het de beurt aan de 'voormalige' koning'van de on derwereld Nick Cave. Een grote re tegenstelling met de opgewek te voordracht van Rude Boy was nauwelijks denkbaar. Met een beangstigende grafstem deed hij menigeen huiveren. Niet alleen omdat hij af en toe behoorlijk on zuiver zong, maar ook wegens de intensiteit. Gekweld en gebogen beende Caveman over de bühne. Voor hemzelf en een deel van het publiek bezat zijn oerbrul een therapeutische werking. Ande ren voelden zich ongemakkelijk bij deze zwartgallige klanken. Revelatie Met haar ongekend heftige en emotionele American rock, afge wisseld door een handjevol inge togen en soms wat folky aan doende ballads, groeide zangeres Melissa Etheridge uit tot de reve latie van deze 21-ste Pinkpop. Haar rauwe, doorleefde en tege lijk hypersensuele stemgeluid in combinatie met een serie ijzer- sterke composities van eigen hand bezorgden menig bezoeker ijskoude rillingen. Hoogtepunt vormde een bloedstollende vertolking van haar inmiddels klassieke opus magnum Like The Way I Do. Bij na twaalf minuten lang en zin gend op de toppen van haar te nen stortte de in gescheurde jeans rondhuppelende miss Etheridge bij wijze van finale al haar 'opgespaarde' liefdesleed in één keer uit over haar gehoor. Onderwijl haar akoestische gi taar teisterend en vastgrijpend als betrof het haar Laatste Verlo ren Liefde. Heel wat beschaafder ging het eraan toe tijdens het optreden van Texas onder leiding van zan geres Sharlene Spiteri. Op een zeer beperkt aantal nieuwe overigens prima en duidelijk heavier klinkende songs na, speelde het Schotse kwartet op safe door louter te kiezen voor de inmiddels overbekende prijs- nummers van het debuutalbum Southside. Kristalheldere gitaarrock met een hoofdrol voor slide- en bott leneck-maestro Ally McErlaine en de vokaal prima, doch qua performance duidelijk minder op dreef zijnde Spiteri. Blijft de Saxofonist Charles Neville: baanbrekend en toch belegen. (foto anp) vraag waarom de band uit Glas gow elk risico hardnekkig schuwde. Faalangst De hernieuwde kennismaking met The Red Hot Chili Peppers na hun Pinkpop-optreden twee jaar geleden was weinig verras send te noemen. Hun snoeiharde funk, doorspekt met allerlei grappen en grollen, is onderhand wel bekend. Hoewel energiek en spectaculair kunnen de caprio len van de bandleden niet ver hullen dat hun composities lang niet altijd even sterk zijn. Een aantal is zelfs onderling inwissel baar. De Ierse bard Van Morrison die uit een groot arsenaal tijdloze songs kan putten begon verras send genoeg met de popklassie- ker G-L-O-R-I-A. Hoewel goed bij stem verliep zijn als jubile umoptreden gepresenteerd con cert enigszins teleurstellend. Er waren in tegenstelling tot eerde re optredensnauwelijks cli maxen te bekennen. Het ver toonde na een sterke start met veel oud materiaal een neergaan de lijn. Ook het verschijnen van special guest Candy Dulfer kon niet verhullen dat Van Morrison het op het laatst wel gezien had. Ook de enige toegift werd plicht matig afgeraffeld. Pinkpop af te laten sluiten door The Mission bleek achteraf een goede zet. De Engelse band stortte snoeiharde gitaarmuziek uit over het publiek, na eerst het publiek te hebben opgewarmd met bombastisch geluid, lichtstralen en rookwolken. De Mission bracht een wervelende spektakelshow waarbij de be weeglijke zanger Wayne Hussey theatraal het nummer Power of Strength ten gehore bracht, dat overigens moeiteloos door velen werd meegezongen. Zijn fans lie ten zich gewillig zegenen door een flinke portie gin, waardoor Pinkpop toch nog nat eindigde.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 26