ïM Chailly beducht voor geweld uit orkestbak II Poetry Park trekt meer dan Prince Gardiner herschept Mozart in oneindig rijke nuances pianoconcours Rex Harrison overleden Concert op lange snaren ULUL English Baroque Solists Monteverdi Choir o.l-.v. John Eliot gariner m.m.v. diverse so listen; Programma: Mozart: ('La Clemen2a di Tito'. KV 621Gehoord op 1 /6 in het Con certgebouw, Amsterdam. Luisterrijke opening Holland Festival: De Engelse dirigent John Eliot Gardiner heeft afgelopen vrijdag avond geschiedenis geschreven in het Concertgebouw. Zijn op treden markeerde, niet alleen een luisterrijk begin van het Holland Festival, maar tevens een nieuwe indrukwekkende serie Mozart- opnamen. Het geval wil namelijk, dat 'La Clemenza di Tito' in de be zetting van nu vrijdag op cd zal worden uitgebracht. Zulks in het kader van een gigantisch project voor Deutsche Grammophon, dat de zeven grote opera's van Mozart zal gaan omvatten en dat in 1995 met 'Die Zauberflöte' wordt afge rond. Afgaande op de interpretatie van 'La Clemenza di Tito' belooft dit een sensatie te worden. Ik durf zelfs te beweren, dat ik Mozart nog nimmer zo perfect 'live' heb horen en zien vertolken als tij dens deZe gelegenheid. Gardiner is een waar genie, die niet alleen in de platenstudio maar wat meer is, ook en vooral in de concertzaal een perfectie weet te bereiken, die onvoorstelbaar groot is. Daar in overtreft hij iemand als Nor rington, die een jaar geleden met zijn London Classical Players Amsterdam aandeed en in weer wil van zijn op zichzelf boeiende visie op de materie qua acurates- se menige steek liet vallen. Gardiner koos met zijn inter pretatie van 'La Clemenza' voor een deels geënsceneerde voor stelling. En dat is geen gering risi co voor een werk, dat is geba seerd op een libretto van Metasta- sio, waarin Mozart heel wat heeft moeten schrappen, teneinde het geheel verteerbaar te maken. Gar diner is een voorstander is van jonge vocalisten in plaats van opera-diva's die alleen omwille van zichzelf in de schijnwerpers treden. Daar komt nog bij, dat hij die vocalisten zó heeft uitgeko zen, dat deze geheel passen bij zijn klankvoorstelling. En die is op zijn beurt van een rijkdom aan nuances, die aan het ongelooflij ke grenst. De sonoriteit van de Montever- di-players is tegelijkertijd scherp geprofileerd en toch heel warm- getimbreerd en bovendien van een ritmische souplesse, die zo voorbeeldig is, dat de frasering op zowel de korte als de lange af stand ademt. Kortom, zij die me nen, dat een 'authentieke' Mozart iel en stroef klinkt, moeten onver wijld naar Gardiner gaan luiste ren om er achter te komen hoe achterhaald dit beeld wel is. Hetzelfde gaat dus op voor de zangers die volkomen boven de noten staan, met een Charlotte Margiono alias Vittelia voorop. Haar belichaming van die rol was levensecht, spontaan en 'stimm- lich' in alle opzichten ideaal. Hier was een jonge ster van wereldfor maat aan het woord, die op so- praangebied minstens als de evenknie van een Jard van Nes kan worden beschouwd. Voor mij een ontdekking is ook Sylvia Mc- Nair (Servilia), in wiens stemge luid men een geslaagde versmel ting beluistert van de oude Mo- zart-traditie en de nieuwste in zichten. De beide mezzo's Jenni fer Larmore (in de travestierol van Sesto) en Catherine Robbin (Annio) gaven hun partijen met een uiterste aan dramatisch inle vingsvermogen reliëf en datzelf de kan worden gezegd van de te nor Anthony Rolfe Johnson, die de titelrol voor zijn rekening nam en de bas Cornelius Hauptmann als Publio. Rest tenslotte nog een woord van bewondering voor het mees terlijk opererende Monteverdi Choir, dat de feestelijke grandeur van de grote scènes naar de letter en de geest heel fraai invulde. Het ter gelegenheid van de aanwezig heid van de koningin in even fees telijke gewaden gestoken publiek stak zijn enthousiasme dan ook allerminst onder stoelen of ban- ke"' MAARTEN BRANDT Uitvoering 'L'Ange de feu': weinig begrip van regisseur Dat rip nnera's van Prokof- de Symfonie.) Bovendien is de oor- want in 'Dokter Caligari' zien we de uai ae opera s van rruKui spronkelijke Russische tekst pas wereld door de ogen van een waan- jev een moeizaam leven lei- kort geleden boven water gekomen, zinnige, maar een 'bezetene' als den, moge blijken Uit het feit zodat gebruik moest worden ge- Renata (en dat wordt in het pro dat zijn bekendste meestal maakt van de nu ingeburgerde grammaboek van De Nederlandse (pn 7Pife in hpt Russisch) een Franse vertaling. Opera benadrukt) mag daarmee be- (en zelts in net Kussiscnj een Dat een regisseur op het verkeer. slfst niet worden gelijkgesteld. verkeerde titel meekrijgt, de been staat, is minder vanzelf- Serban gaat echter nog verder en Ook in menige gezagheb- sprekend, maar Andrei Serban haalt door een reeks onnodige ko- bende publikatie vindt men blijkt weinig begrip op te brengen mische effecten ook Ruprecht on- wrurn7in0»n naar voor de smeltkroes van culturele deruit, waardoor van het werk wei immers verwijzingen naar stromingent die dit werk feitelijk is. nig meer overblijft dan een aardig De liefde voor de drie Sl- Het door de componist zelf geschre- kijkspel met (teveel) lachlust op- naasappelen', terwijl ieder- ven libretto op basis van een roman wekkende momenten. Geen mo- een die enigszins met de ma- van Brjoesov verbindt immers het ment voelt de toeschouwer zich in torio uortrnmuH ic 7n„ kun- literair decadentisme uit het einde zijn nekvel gepakt, maar hetzelfde ene vertrouwd is, zou kun- ,van de vorige eeuw met de over_ gJldt bij deze uitvoering voor het nen weten dat de oniciele tl- gang tussen de 'duistere' middel- muzikale aspect. Dat ligt niet aan de tel (vertaald) 'De liefde van eeuwen naar de 'verlichte' 16de solisten en ook niet aan een uitmun- de drie sinaasappelen' ZOU eeuw. Dat leidt in de opera tot een tend spelend Concertgebouwor- lniHon 'WViat'c in n boeiende reeks spanningsvelden en kest, maar wel aan het feit dat Ric- moeten luiaen. wiidi ui <x contrasten met in het centrum de te- cardo Chailly bij zijn eerste optre- name? vroeg Shakespeare genstelling tussen de geëxalteerde den in het Muziektheater kennelijk zich af, maar hier is het ver- Renata, op zoek naar haar aanbeden beducht is voor teveel muzikaal ge schil tekenend. 'vuurengel', en de veel rationeler in- weid uit de orkestbak. De klankga- Serban behandelt 'L'Ange de feu' vooral als een anachronisme. De voorstelling was eerder i gestelde Ruprecht, die tijdens haar ten in het schot rond de bak heeft nève te zien en wordt nu in het kader van het Holland Festival in Amsterdam uitgevoerd. zoektocht lange tijd als haar toege- hij laten dichten en de musici zitten ook lager dan (bijvoorbeeld) bij de vorige maand door Haenchen gedi rigeerde 'Salome'. In dit licht kan het eigenlijk geen wijde beschermer optreedt, verwondering wekken, als L Ange de feu' zelfs voor ingewijden onbe- Anachronisme kend terrein blijkt te 4ijn. Hoewel Serbans produktiei die eerder deze opera al zeventig jaar geleden Los An ,es en Genève te zien ontstond, meteen na De liefde van u^hanr^it h^t urprk vnnral alc de drie sinaasappelen', heeft de eer- anachronismei iets wat ook zicht. ziek zelf zorgde voor een gebr^ ste u.tvoenng ruim dertig jaar op baar lijk, te worden in de toneel. soms 2^lfs rnath®,d' dl,e terende Mefisto, zich laten wachten en is de kans het beelden van Robert Israel een men. h" werk in zijn geheel te horen nog u van kijkdooseffecten en ele- steeds gering. (Dat delen van de par- ^en£n uit fllm .Het kabinet van Muur desondanks een bekende Dokter Caligari. uit 192o (het jaar klank hebben, komt doordat de waarin .L.Ange de feu. grotendeels componist ze verwerkte in zijn Der- ontstond). Die paraUel is tekenend, niet bij deze muziek past niet aanwezig was in de vorig jaar door Henry Lewis gedirigeerde, :net veel meer 'bezetenheid' ge speelde VARA-matinee. Twee solisten zijn trouwens de zelfde gebleven: Philippe Rouillon Strauss' 'Elektra') vocaal zo overtui- herhaalde zijn met sonore bariton gend en trefzeker de baas kon, le- rfl .1 gezongen Ruprecht en Wout Oos- verde haar aan het slot verdiende I WPPTfl I "W1T1T terkamp bleek nog imponerender ovaties op. ltu 1111 PAUL KORENHOF 'L'Ange de feu' van Sergej Pro- köfjev door de Nederlandse Ope- het Koninklijk Concert- als Faust en de Inquisiteur. Nieuw was (o.a.) de tenor Barry Busse als met veel ironie zingende en ac- de grootste die ook aandacht verdient Marilyn&Zschau gebouworkest. Dirigent: Riccardo VELDHOVEN (ANP) - Niek van jfij ,oar de bijna onzingbaar zware rol van Chailly. Regie: Andei Serban. To- Oosterum en Bart van de Roer heb- liet zij op de neelbeeld: Robert Israël. Gezien ben een gedeelde eerste plaats be- in het Muziektheater op 1 juni. haald tijdens de finale van het jaar- Herhalingen: 5, 8,11,14,18, 21, 24, lijkse Steinway Concours Renata. Veel première nog niet horen, maar het simpele feit dat zij deze zware partij (vergelijkbaar met de titelrol 27 en 30 juni. 'Tower' doet de bliksem inslaan Tower'. Met Marian Pijnaker (zang). Cor van der Hoogt (slag- en sologitaar), Ben Pe terzen (basgitaar), Frans Wisse (keyboard) en Ton Hoogenboom (slagwerk). In het voorprogramma 'Barefoot Rabbit'. Gehoord op 3 juni in het Antonius Clubhuis. LEIDEN - Tjilpende tropische vogels, de zuchtende zee, plotse linge regenval en dan, na het waarschuwend lichten, het on weer. Zo begon, audiovisueel, de vernieuwde en heropgerichte Leidse band 'Tower' op eerste Pinksterdag. De coming man van de groep, keyboardspeler Frans Wisse, liet zijn eerste klanken ho ren. Daarna deden de strakke rit mes van de gitaristen Van der Hoogt en Peterzen de bliksem de finitief inslaan met een Intro, al vorens een anderhalf uur durend optreden met zeventien num mers begon. 'Tower' is een sympathieke band met lef, maar zonder kapso nes, die in de persoon van leids man Van der Hoogt goed met het publiek kan communiceren. Dat blijkt wanneer hij als aankondi ging van We are tegen het publiek zegt: "Van onze eerste en laatste elpee". Mogelijk is 'Tower' wel degelijk de enige band in ons land die nog een symphonisch rockgeluid kan maken. De keyboard komt af en toe dicht in de buurt van de klan ken van de Zweedse formatie 'Eu rope' (The final countdown), maar de kortgerokte zangeres Marian Pijnaker zorgt er voor dat 'Tower' een eigen stempel houdt. Van der Hoogt had alleen de eerste stem in de gevoelige ballad Hard to loose a friend (solo-zang en Wisse op keyboard) en in Baby, can you hear me now. Nieuwgeschreven nummers, die misschien, als in 1982, tot een elpee leiden. 'Tower' kan, zo bleek zondag, met de synthesizer ook covers als I saw her standing there (Beatles), Listen to your heart (Roxette) en met twee synthesizers zelfs Music (John Miles) imiteren, maar voegt daar weinig aan toe. Daarom kan de groep het beste vertrouwen in haar eigen composities houden, die ook nog beter blijven hangen dan de covers. Het ruim gevulde Antónius Clubhuis, een beetje tegen de ver wachting in niet uitverkocht, had zichzelf in tegenstelling tot de bij- na-dertigers van 'Tower' radicaal verjongd. Ik durf te wedden dat er bezoekers waren die 'oudjes' als See you tonight en We are, het enige nummer dat lelijk uit de versterker kwam, nooit eerder ge hoord hadden. Gelukkig over heersten toch tien nieuw gecom- l- poneerde nummers, waarvan het vrijwel zeker is dat Don't you know op single komt. Daarmee zou de groep na acht jaar weer de hitparade kunnen bereiken, zo Frits Spits het wil. Tijdens het laatste kwartier kon elk lid zjjn solististische gaven ten gehore brengen, waarin onbe twist vakmanschap een flink woordje meesprak. En ten behoe ve van vocale versterking be klommen voor een toegift vier toehoorders op uitnodiging het podium, waarna we allen Going Home konden. 'Tower': het is nog steeds een combinatie, soms sym phonisch, dan weer balladachtig, vervolgens naar rock 'n roll nei gend. Even verstild, dan door middel van een disco-ritme naar een orkaan van geweld...altijd melodieus. Een muziekstroming, die in de. Verenigde Staten door de jaren heen succesvol blijft, daar moet in Nederland toch ook plaats voor zijn temidden van house en hiphop?. De in het voorprogramma op tredende Leidse rock 'n' rollfor- matie Barefoot Rabbit moest het wel van covers als Johnny B. Goode hebben. De groep mist (nog) een eigen geluid, al heeft ze een grote inzet. In het Antonius Clubhuis misstond de klassieke viermansformatie evenwel niet, want de eind jaren vijftig, begin jaren zestig sfeer die Bare foot Rabbit wist op te roepen, combi neerde prima met het interieur van het zalencentrum. EMIEL FANGMANN LONDEN (RTR/AFP) - De Britse tie Britse acteurs die giganten als acteur Rex Harrison is zaterdag in Laurence Olivier, John Gielgud en New York op 82-jarige leeftijd aan Ralph Richardson op het toneel kanker overleden. Harrison trad bracht. Harrison begon op 16-jarige drie weken geleden nog Broadway-produktie op. Harrison behoorde tot de genera- leeftijd te spelen bij het Liverpool Repertory Theatre. Zijn bekendste rollen waren die van professor Hig- gings in de musical „My fair lady", waarvoor hij een Academy Award kreeg, die van dr. Doolittle in het ge lijknamige stuk en die van Julius Caesar in „Cleopatra". In 1974, toen hij inmiddels meer voudig miljonair was, verliet hij om belastingstechnische redenen Groot-Brittannië om afwisselend aan de Franse en Italiaanse Rivièra en in Zwitserland te gaan wonen. In 1989 werd hij door koningin Elizabeth geridderd en kreeg hij de titel Sir Reginald. Harrison is zes keer getrouwd ge weest en heeft twee kinderen. Harrison met zijn ridderorde die hij vorig jaar kreeg. (foto epa> OVERLEDEN - Desmond Harmsworth, kunstschilder en telg uit een vermaard geslacht van Brit se krantenuitgevers, is op 86-jarige leeftijd overleden in zijn woon plaats Egham bij Londen. Als uitge ver behoorde Harmsworth tot de eersten die gedichten van de Ierse schrijver James Joyce en de Ameri kaanse dichter Ezra Pound deden verschijnen. Als kunstschilder leg de hij James Joyce eveneens in een portret vast. Harmsworth schreef ook zelf gedichten. LEIDEN Een concert op snaren. Geen gewone snaren zoals van een viool of gitaar maar meterslange snaren die gespannen zullen wor den in de ruimte. In dit geval de ruimte rondom een kantoorgebouw aan de Leidse Schipholweg. Wie nieuwsgierig is naar het ge luid dat de zwevende snaren zullen voortbrengen moet er voor zorgen woensdagmiddag omstreeks vier aanwezig te zijn. Op dat tijdstip moeten Paul Panhuysen en Johan Goedhart hun snareninstallatie hebben aangebracht aan de achter zijde van het gebouw van Research voor Beleid. Het tweetal houdt zich al vijftien jaar bezig met systematische kunst: tekeningen, schilderijen en installa ties. Voor elk werkstuk wordt voor af een plan ontwikkeld, besproken en vastgesteld. Afwegingen hebben betrekking op de keuze van de ma terialen, de afmetingen, het kleur gebruik e.d. In laatste instantie is er de keuze van wat er aan het toeval wordt overgelaten. Als de uitvoe ring van een project begint, worden alle werkafspraken in spelregels vastgelegd. Panhuysen en Goedhart maakten in 1982 hun eerste lange-snaren-in- stallatie in Mainz. Daarna volgden schoolverhaal. Gelukkig, want als schrijvers tegenwoordig nog zeventig andere. In de jeugdige pianisten in Veldhoven. De winnaars zullen ons land ko mend najaar vertegenwoordigen op het Internationale Steinway Festi val in Berlijn. Van Oosterum en Van de Roer waren de winnaars van categorie III, jonge pianisten van 13 tot en met 19 jaar die een professionele op leiding volgen. Derrick Hemmer won in categorie I (tot en met 12 jaar), en Bas Verheijden werd de winnaar in categorie II (de amateurs van 13 tot en met 19 jaar). De Publieksprijs en de Van Hoorn Studieprijs gingen deze keer beide naar Niek van Oosterum. Vraagtekens en enthousiasme bij 'Idomeneo' 'Idomeneo. re di Creta' van W.A. Mozart. Concertante uitvoering door de English Baroque Soloists en het Monteverdi Choir o.l.v. John Eliot Gardiner. Solisten: Antho ny Rolfe Johnson, Anne Sofie von Otter. Sylvia McNair, Hillevi Martmpelto. Nigel Robson, Glen Winslade, Cornelius Haupt mann. Gehoord in het Concertgebouw op 3 juni. De tweede concertante uitvoe ring die Gardiner in het Con certgebouw verzorgde, ditmaal van Mozarts 'Idomeneo', riep behalve stormen van enthou siasme ook een paar vraagte kens op. Waarom werd Elettra's onmisbare aria 'D'Oreste. d'Aja- ce' niet uitgevoerd? Waarom wel een mezzo-sopraan kiezen voor de rol van Idamante, maar niet die prachtige aria 'No, la morte' laten zingen? En waarom hoorden we in plaats van al dat moois wel een slaapverwekken de aria van Arbace, een van de weinige stukken waarop Mozart niet echt trots kan zijn? Het ant woord zal wel luiden, dat Gardi ner wilde teruggrijpen op de première van deze opera, maar dat antwoord deugt niet. Zijn versie van de slotscène met slechts 1 sectie van de vierdelige balletmuziek en daarna een her haling van het slotkoor, kan im mers ook niet bepaald authen tiek genoemd worden. Dat zijn overigens kanttekeningen bij een uitvoering die verder vrij wel uitsluitend te loven valt. De accuratesse van de English Ba roque Soloists was niet honderd procent, maar klank en leven digheid maakten ook van dit concert een muzikaal feest. Het Monteverdi Choir wist zijn aan deel zelfs in een concertante uit voering verre van saai te houden en de solistische prestaties slo ten hierbij volmaakt aan. De prestaties van Sylvia McNair (Ilia), een prachtige lyrische so praan met een timbre dat tege lijk helderheid en warmte uit straalt, en van de inmiddels reeds befaamde mezzo Anne So fie von Otter (Idamante) behoor den zelfs tot een vocaal niveau zoals we dat hier maar zelden horen. De tenor Anthony Rolfe Johnson bewees andermaal dat de grote Mozart-rollen bij hem in goede handen zijn, ook nu zijn timbre iets aan zijn oor spronkelijke frisheid begint te verliezen. Alleen de Zweedse sopraan Hillevi Martinpelto (Elettra) bleef soms in de goede bedoelingen steken met een iet wat hol klinkende sopraan zon der veel fundament. Enige kritiek was er op het feit dat Gardiner zijn solisten we derom op een platform achter het orkest (en zonder partituur) de handeling liet 'naspelen', en dat kan voor de eerste rijen in derdaad ietwat irritant zijn ge weest. Deze aanpak was echter typerend voor het theatergevoel dat de Engelse dirigent in toene mende mate ontplooid heeft en het resultaat gaf hem gelijk: juist dat beetje handeling zorg de voor de dramatiek die een concertante uitvoering zo hard nodig heeft, niet alleen visueel, maar ook hoorbaar in de zang van de solisten. Alleen was de sterk verduisterde zaal minder prettig voor wie partituur of tekstboekje had meegebracht. PAUL.KORENHOF ROTTERDAM (GPD) - Wat Prince martabenta, een populaire muziek- zondagavond niet lukte, lukte de or- Ult het zuiden van Mozambi- ganisatoren van Poetry Park in Rot- 9"e, waarbij Congo-gitaren samen- terdam diezelfde dag wel: een pu- «aan met Latijnse blazers, blieke belangstelling van meer dan Behalve voor muziek was er op 70.000 man. De Amerikaanse pop- P°etryParkjsokaandachtvoorhte- buiten- uit eigen werk. Nadeel dat niet alle dichtwer- IU.UUU llldii. rviucniveiaiiac fup- - ster moest het doen met 35.000 fans rahuir. In een grote tent droegen (terwijl een concert in de Kuip bij- fch' dichters uit binnen-f- - gewoond kan worden door maar land 50.000 bezoekers), het multi- hierbij culturele festival in het Park bij de ke£ Euromast wist het dubbele aantal toeschouwers te trekken. Poetry Park begon ooit als een be- goed verstaanbaar In de literatuurtent werd het voorlezen afgewisseld met muzika le en theatrale intermezzi. Eén daar- de voorstelling van de Am- LEIDEN - Ook Maarten 't Hart gaat misschien uitgebreid over de Leidse Hortus schrijven. "Ik heb er altijd over willen schrijven en ik heb veel mate riaal liggen." 't Hart sprak zaterdagmiddag bij de zeer goed bezochte pre sentatie van Het geheim van de Leidse Hortus, het prozadebuut van Peter van Zonneveld. 'Tk ben er eigenlijk niet voor als neerlandici romans en no vellen. gaan schrijven, maar ik zal het voor dit keer door de vingers zien" stelde hij Van Zonneveld gerust. "Met bloedend hart" vulde de eveneens aanwezige Maarten Biesheuvel aan. 't Hart: "Ten eerste is Het geheim van de Leidse Hortus een heel eenvoudig, warm-mensélijk verhaal zonder dub- liddelbare i lezer op scheiden festijn met poëzie en wat sterdamse theatergroep Lamaqul. muziek. Ondertussen is het uitge- Het duo, Terence Roe en Sabri Saad groeid tot een groot feest waar je El Hamus, liet een gedeelte zien van kennis kunt maken met cultuur en 'Victims of Sound'. Het publiek rea- hapjes uit verre landen. Ook de der- geerde verdeeld op het optreden tiende aflevering van Poetry Park van het tweetal. Sommigen genoten levert vertrouwde en geliefde tafe- van de dans, mime en slapstick van reien op. De geur van allerlei exoti- het duo („Wat goed, hier kan ik uren sche gerechten dreef je al tegemoet naar kijken".), terwijl anderen het als je uit de tram stapte. minder waardeerden („Ga je mee. Al vroeg in de ochtend kwamen wegwezen hier".), de bezoekers massaal naar het park De jongste Poetiy-gangers kon- om de optredens van de verschillen- den zich uitleven in bijvoorbeeld de artiesten (uit ongeveer 25 landen) kinder- kookcafés en verschillende te bekaken en om al het lekkers te workshops. Wie moe was van alle proeven. Het vele, vaak vette maar activiteiten kon luisteren naar de desondanks heerlijke eten werd prachtige verhalen van Gerda Ha- weggespoeld met liters bier en wijn. vertong, Wijnand Stomp en Hassan Het publiek kwam overigens niet Gnaoui die respectievelijk Suri- alleen om te eten, maar vooral om naamse en Turkse volksverhalen de dichters, auteurs, muziek- en vertelden. dansgroepen aan het werk te zien. Poetry trok dit jaar ongeveer even Verspreid over een aantal podia en veel publiek als in 1989, maar leek tenten gaven de artiesten verschil- desondanks drukker dan ooit. Hoe lende shows weg. Een van de leukste voorstelingen het optreden van de kinder- snareninstallaties kan een wicht worden gevonden tussen het werk en de gegeven omgeving. Het werk kan niet onafhankelijk van de omgeving worden envaren en om gekeerd. De ruimte wordt zelf in- strument, zeggen de twee kunste- alle grote schrijvers dominees. Zij die belangstelling naars. De klank komt volgens het den gingen theologie studeren, want de studie Nederlands bestond nog Dit veelkoppige gezelschap liet de duo overeen met de architectuur. niet." En Maarten Biesheuvel zette een Schubertlied in. (foto Henk Bouwman) toeschouwers kennis maken met wel de weersomstandigheden niet echt ideaal waren zonnen op de gazons was er bij voorbeeld niet bij trok er de hele dag een gestage en kleurrijke stroom mensen langs de standjes en podia. Het leek soms wel een giganti sche parade van internationale kle- traditioneel Spaanse kledij demon- verkeerde been proberen te zetten, denk je meteen: dat is volgens jaar een streerden de kleine Spanjaardjes, kandidaat voor de AKO-prijs. Ten tweede gaat het in de novelle om de Hor- ZOWel meisjes als jongens, de fia- tus." En hij rondde af. "Jij hebt laten zien wat de Hortus in werkelijkheid menco-dansen. Later op de middag dingstülen: sarongs en spijkerpak- is, een tuin van Eros. Dat zal mij op weg helpen naar een aantal verhalen." stonden er weer flamenco-dansen ken, traditionele hoofddoekjes en Van Zonneveld dankte 't Hart voor zijn 'bemoedigende woorden'. "Ik ben op het programma, dit keer door het minirokken, Yves Saint Laurent- blij dat je net doet of je de dubbele bodems niet gezien hebt. Maar dat neer- Chileense Copihue. Veel bijval van kousen en kaftans. Er schuifelde landici geen proza mogen schrijven is onzin. In de negentiende eeuw waren het publiek kreeg ook het Orchestra Van alles, zonder één wanklank, letterkunde had- Marrabenta Star de Mocambique. iangs de paden van het Park. Als een voorbeeld van verdraagzaam heid.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25