PO T Oranje weer een stap verder Uitgefloten Op weg naar het WK Twee prima 'klusjesmannen' Libregts kijkt mee Posities op de flanken nog niet goed bezet DINSDAG 5 JUN11990 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD ZAGREB (GPD) Het nationale voetbalelftal van Joegoslavië is zon dagavond in Zagreb uitgefloten en diep vernederd. Niet door het Ne derlands elftal, wel door 15.000 landgenoten, overwegend Kroaten. In het stadion van Dinamo Zagreb, waar een paar weken geleden de hel losbrak en de voor driekwart geruï neerde zittribune achter een van de doelen nog herinnert aan de sup- portersrellen rond de wedstrijd te gen Rode Ster Belgrado, werden de tegenstellingen in het land schrij nend duidelijk. DINSDAG 18.00-18.15 Sportnet: Spain sport. 18.15-19.00 Sportnet: Supercross motor rijden: Silverdome Pontiac. 19.00-21.00 Sportnet: Laatste program ma info. Aansl. Major league baseball (Amerikaans honkbal). 19.10-20.00 Ned 3 Studio Sport: wielren nen (samenvatting Ronde van Italiö). 20.00-21.00 EURO: WWF Wrestling. 20.00-22.00 Super Ultra Sport: met o.a. Arena Ball, motorcross en WK gewicht heffen voor vrouwen. 21.00-22.00 TV 5: Sport. 21.00-22.00 EURO: Autosport: Duitse kampioenschappen voor toerwagens. 21.00-23.30 Sportnet: Pro boksen, live. 22.00-23.00 EURO: Eurosport what a week. 23.00-23.30 EURO: WK special, vooruit blik op het WK voetbal 1990. 23.30-02.00 Sportnet: Motorsport: NAS CAR Winston cup; Coca Cola 600; Char lotte NC. 23.30-01.30 EURO: Tennis: Frans Open toernooi vanaf Roland Garros voor man- 23.45-00.45 Super Ultra Sport. WOENSDAG 08.00-09.30 Sportnet: V.S. Pro boksen. 09.30-10.00 EURO: WK special, vooruit blik op het WK voetbal 1990. 09.30-10.30 Sportnet: Wide world of sport: Indy 500 report; New York City mini- marathon. 10.00-11.00 EURO: Atletiek: Europese clubkampioenschappen voor mannen vanuit Jerez. Spanje. 10 30-12.30 Sportnet: Motorsport: IMS A GTP vanuit Lime Rock Park in Connecti cut. het ander was in mijn periode het geval, en dan ga je vanzelf naar iets anders zoeken. Maar zulke za ken moet je dan wel kunnen uit proberen in serieuze oefenduels en die gelegenheid was er gewoon niet. Dit is zonder twijfel de sterkste opstelling. Er mankeert nog wel iets aan, de scherpte en concentra tie moeten worden opgevoerd, maar dat heeft alles met fitheid en vorm te maken en dat is, daar ben ik van overtuigd, een kwestie van tijd. Ook zou ik graag Gullit nog wat meer aan de rechterkant willen zien spelen. Dat kan hij, dat heeft hij in het verleden vaak genoeg bewezen. Denk maar aan Fin land. Hij heeft de actie in huis om iets te forceren, je zag het bij die eerste goal tegen Joegoslavië. Hij hoeft echt niet pal aan de lijn te spelen en ook niet voortdurend. Afwisselend in het centrum en op de flanken, is hij als geen ander in staat de verdediging van de te genpartij uit elkaar te sleuren. Hij is geen nummer 10, zoals Sto- jkovic bij de Joegoslaven. Hij is een type, dat de ruimte moet heb ben om z'n acties te maken en waar vind je meer ruimte dan aan de zijkanten? Bovendien was het zondag voor de rust te druk op het middenveld, kreeg Koeman niet de kans om te domineren en wist ook Wouters niet waar hij het zoeken moest. Met Gullit verder rechtsvoorin en Rijkaard dichter achter de spit sen kan Ronald ook z'n lange bal len beter kwijt. Je speelt dan ook dwingender, verder van je eigen goal af en dan zijn wij Nederlan ders toch op ons sterkst. Het is dan wél zaak het slot op de deur te houden, want de tegen partij loert op die een, twee kans jes die beslissend kunnen zijn in het voetbal van vandaag. Ja, Rutjes zou ook bij mij hebben ge speeld. Van Tiggelen en hij zijn niet anders gewend dan corrige rend te spelen, dat kunnen ze als geen ander. Die actie van Van Basten of van Gullit kómt, daar kun je op wachten. Maar dan moet je wel zorgen dat je zelf niks weggeeft. Tegen Joegoslavië ge beurde dat nog te veel naar mijn smaak, die wedstrijd hadden we' daardoor ook kunnen verliezen. Dat is niet gebeurd terecht niet. De zege, en vooral ook de manier waarop na rust is gespeeld, is goed voor het zelfvertrouwen. Er is duidelijk vooruitgang geboekt, maar we zijn er nog lang niet". Gevangenis Drie Engelse voetbalsupporters zijn gisteren in Cagliari op Sardinië in een snelrecht-procedure veroor deeld tot twintig dagen gevangenis straf en een geldboete van 200.000 li res, ongeveer 300 gulden. De drie werd ten laste gelegd moedwillig schade aangebracht te hebben aan het meubilair in de hotelkamer plus diefstal van beddelakens. Door de straf missen Lee Forster (25) uit Darlington, Andrew Brock- way (25) uit Northampton en Robert Neill (21) uit Wolverhampton de wedstrijden van het Engelse elftal in de eerste ronde. Engeland speelt in Cagliari op 11 juni tegen Ierland, op 16 juni tegen Nederland en op 21 juni tegen Egypte. De drie werden Eerste Pinkster dag opgepakt in een bar in Cagliari na een klacht van de hoteleigenaar. Nog geen vierentwintig uur later werden ze met handboeien om voorgeleid voor de vrouwelijke rechter Licina Serre. Het drietal verklaarde de schade niet opzette lijk te hebben aangebracht. Forster en Brockway gaven wel toe de la kens ontvreemd te hebben. Ze wil den er spandoeken van maken. Neill verklaarde onschuldig te zijn. Serre kende geen pardon met de overtreders, die niet op de aan de Italiaanse autoriteiten doorgespeel de zwarte lijst van de Engelse poli tie voorkomen. Voor het relatief kleine vergrijp deelde ze een zware straf uit. „Onze gemeenschap moet beschermd worden", zei ze in haar vonnis. De sanctie is een duidelijke waarschuwing aan het adres van de circa 10.000 Engelse supporters, die in de loop van de week op Sardinië verwacht worden. Rood De manager wilde niet ingaan op de hoogte van de rekening die straks klaar ligt. Bij het hotel is een landingplaats voor helicopters en een voetbalveld. Een speciale scho tel kan de televisieprogramma's van de Emiraten opvangen. Boven dien worden elke dag exemplaren van een in Londen gevestigde Ara bische krant over gevlogen. De spelers reizen gewoon met de bus. Volgens Galassi zijn voor de of ficials echter 26 luxe auto's ge huurd, waaronder twee Cadillacs en acht Mercedessen. Record Joao Havelange, voorzitter van de wereldvoetbalbond FIFA, wil dat de scheidsrechters zeer streng op treden tijdens de wereldtitelstrijd in Italië. „Ik wil rode kaarten zien", liet de Braziliaan zich in Rome ont vallen. De 36 scheidsrechters voor het WK kregen gisteren een tien-pun- ten-programma met richtlijnen. Wie zijn tegenstander in het strafschop gebied ten val brengt kan, onafhan kelijk of de scheidsrechter een strafschop geeft, een rode kaart krij gen. Degene die bij een vrije trap de muur verlaat vóór de scheidsrech ter heeft gefloten, wordt bestraft met geel. Verlaat een speler na het maken van een doelpunt het veld om uitbundig te juichen, dan kan hij tenminste geel krijgen. Een geblesseerde speler dient zo snel mogelijk het veld verlaten. Een land moet uniform gekleed zijn. Dat wil zeggen: trui in de broek. Scheenbeschermers zijn verplicht. Bubbelbad De voetballers van de Verenigde Arabische Emiraten doen in Italië alsof ze thuis zijn. Het gezelschap baadt tijdens de wereldtitelstrijd in luxe. Zelfs voor het geestelijke wel behagen is gezorgd. Bij het hotel is een als moskee ingerichte tent op gezet. De steenrijke Arabieren hebben allen een bubbelbad bij hun hotel kamer. Veel marmer moet het 'thuisgevoel' versterken. Over bo nussen voor prestaties op het veld maken ze zich niet druk. "Deelne men is voor ons de bonus", aldus aanvaller Adnan al Taliyani. "Wij spelen voor de ervaring, niet voor geld. Onze levensstandaard is hoog genoeg zonder verdiensten uit voet bal". Overigens werden de spelers voor de kwalificatie met bijna een kwart miljoen gulden beloond door presi dent Zaid Bin Sultan. Volgens dele gatieleider Hamad Bin Brook is de officiële beloning voor een gewon nen wedstrijd in Italië 'slechts' twee- tot vierduizend gulden. Maar, voegde hij toe, het staat de zaken mensen van het land vrij extra te be talen. Over het verblijf mogen de ama teurs uit de oliestaat niet klagen. De delegatie van 45 mensen heeft zijn De finale van de wereldtitelstrijd voetbal in Rome levert de organisa tie een recordrecette op. In het weekeinde werden de laatste kaar ten verkocht: 78.417 mensen bren gen op 8 juli ruim twaalf miljoen gulden in kas. Zaterdag werden in de hoofdstad de laatste 10.000 plaatsbewijzen voor de eindstrijd in de vrije ver koop gebracht. Duizenden aanhangers wachtten meer dan 24 uur om in aanmerking te komen voor een kaartje. Bij de acht banken, die 's morgens om half negen open gingen, bleef de sfeer over het algemeen beheerst. De eer ste koper was een vrouw van zestig jaar uit Padua die twee van de duur ste kaartjes kocht, voor ongeveer 350 gulden per stuk. Een andere supporter liet weten zijn ticket al leen te gebruiken als Italië de finale haalt. Gebeurt dat niet, dan wil hij het verkopen voor 1500 gulden. De eerste bijna 70.000 kaarten voor de finale waren reeds verkocht via bedrijven en reisbureau's. De or ganisatie vertelde dat 92 procent van alle plaatsbewijzen voor het toernooi is verkocht. Voor de duels in Rome, Palermo en Cagliari, in de laatste twee steden wordt de groep van Nederland afgewerkt, zijn geen kaarten meer te krijgen. Het Milan-trio had een groot aandeel in de zege op Joegoslavië. Rijkaard scoorde de eerste treffer. Van Basten de tweede, terwijl Ruud Gullit al weer aardig op toeren raakte. (foto and ZAGREB (GPD) Voor de opknapbeurt die Oranje na de mislukte test tegen Oostenrijk nodig had, heeft Leo Beenhakker in Graeme Rutjes en Wim Kieft twee uitstekende klusjesmannen gevonden. Kieft diende het vuile werk uit de handen van Marco van Basten en Ruud Gullit te houden, terwijl Rutjes in de achterhoede Ronald Koeman uit de wind moest zetten. Omdat beiden zich ondergeschikt maakten aan hun taak, hadden hun teamge noten de handen vrij om Oranje naar een overwinning te spelen. „In deze positie", redeneerde Wim Kieft, „moet ik me ondergeschikt maken. Dat betekent datje een hoop vuil werk voor Marco van Basten en Ruud Gullit moet opknappen. Dat moet dan maar. Ik ben hartstikke blij dat ik speel. Ik zou desnoods op alle posities willen spelen, als ik er maar bij hoor. En om werk voor spelers als Marco en Ruud op te knappen voel ik me niets te goed". Erbij horen is de grootste drijfveer van de scheidende PSV-spits. Niet alleen het WK is een enorme uitdaging voor Kieft, maar ook daarna gaat het leven verder. En wat die toekomst gaat brengen is onzeker. Mogelijk dat de stormram in Italië de aandacht op zich vestigt. „Ik loop niet met de gedachte rond dat ik me in de kijker moet spelen", pareert Kieft. „Als je dat doet, ben je verkeerd bezig". Zorgen voor de toekomst heeft Graeme Rutjes niet. De 30-jarige stopper tekende onlangs een lucratief driejarig contract met Anderlecht. Dat neemt niet weg dat ook hij bijzonder ingenomen was met de kans die hem plots geboden werd. „Ik heb het in elk geval niet als laatste kans gezien. Vandaar ook dat ik ontspannen aan de wed strijd kon beginnen. Ik had als opdracht Vujovic uit te schakelen en dat is me goed gelukt. En denk ook dat de andere opdrachten beter zijn uitgevoerd dan bijvoorbeeld tegen Oostenrijk. Zeker na rust. We hadden meer ini tiatief en waren scherper in de duels. Daarin moeten wij het zoeken. Daarnaast moet het vele balverlies uit de eer ste helft nog uit de ploeg slijten. Het is nog geen eenheid, maar we hebben tegen Joegoslavië een stap in de goede richting gemaakt". Die stap in de richting houdt in elk geval in dat beiden een goede kans maken volgende week in de basisopstel ling opgenomen worden. De tijd van experimenteren lijkt voorbij. Zowel Ruud Gullit als Ronald Koeman was gisteren, daags na de oefeninterland tegen Joegoslavië, van mening dat die opstelling ook tegen Egypte het beste uitgangspunt zou zijn. ,We zijn nog niet eens echt begon- ten, maar ik heb nu al gemerkt dat het niet meevalt: kijken naar Nederlands elftal op weg naar WK, waar je zelf zo graag bij had willen zijn en waar je twee jaar keihard aan hebt gewerkt. Dat doet pijn, pijn die niet in geld is uit te drukken. Door geen rech ter. Voorop evenwel blijft ook bij mij staan, dat we in Italië goed gaan presteren. Al zal mijn bena dering van dit Oranje en dat zal niemand me kwalijk nemen, denk ik kritisch zijn en de on dertoon wellicht zo nu en dan iet wat wrang. Terugkijkend op de twee oefen wedstrijden moet ook mijn con clusie zijn, dat die tegen Joegosla vië duidelijk beter was dan de eerste. Maar ik voeg er meteen aan toe, dat we de Oostenrijkers dankbaar moeten zijn voor hun serieuze aanpak. Zij hebben heel hun ziel en zaligheid in die wed strijd gelegd en ons daardoor met de neus op de feiten gedrukt. Ze hebben Oranje duidelijk ge maakt, dat het niet allemaal van zelf gaat, zoals hier en daar door sommigen misschien werd ge dacht. Kijk, toen we Europees kampioen werden, was alles opti maal. We hadden een emmer ge luk, geen blessures en de grote vorm was er op het juiste moment. Nu dat laatste (nog) niet het geval is en ook nog niet iedereen hon derd procent fit, is het des te be langrijker dat je goed bij de les bent en daar mankeerde tegen Oostenrijk nogal wat aan. Dat Beenhakker naar aanlei ding van die nederlaag de EK- formule heeft aangepast, vind ik vrij logisch en hetzelfde geldt voor de manier waarop hij dat heeft gedaan. Ikzelf heb ook vaak ge noeg overwogen om van dat con cept af te stappen, omdat die al leen functioneert als iedereen speelt en in vorm is. Het een noch (Van onze correspondent Albert Geesing) ZAGREB (GPD) Het meubilair in het huis van Oranje staat nog altijd niet helemaal op zijn plaats. Met Marco van Basten en Ruud Gullit beschikt het Nederlands elftal welis waar over twee van de beste voetballers ter wereld, maar ze ven dagen voor het openingsduel in Palermo tegen Egypte ontbreekt de bij sommige spelers de grote vorm en daar door de harmonie op het veld. „Er valt nog heel wat te sleutelen", meende Beenhakker zondagavond in Zagreb. Net als vier dagen eerder tegen Oostenrijk (2-3 verlies) kon of wilde de tijdelijke baas van Oranje geen conclusies trekken uit de uit slag (2-0 winst) tegen Joegoslavië. „We hebben goede voetballers, maar nog geen goed elftal". Die ont- boezeming is drie weken later nog steeds van kracht. „Al op de eerste dag in Zeist", ver klapte Beenhakker een dag later in het rustieke maar wel erg afgelegen kasteel in Grad Mokrice, „merkte ik dat een aantal spelers niet aan zijn top zit. Wat ik toen heb gedacht, werd tegen Oostenrijk bevestigd. Dan moet je niet eigenwijs zyn en voor iets anders durven kiezen. We doen nu een stap terug om straks twee stappen vooruit te maken. En wie weet, misschien zijn ze volgen de week wel in bloedvorm". Flanken „We hebben beter gespeeld dan te gen Oostenrijk", dacht Marco van Basten, „maar bepaalde posities zijn nog niet goed genoeg bezet". Dat geldt in alle linies maar vooral op de flanken, waar Oranje duide lijk mankracht tekort komt. Op links was dat min of meer ingecal culeerd, op rechts voelde Rijkaard zich als een kat in een vreemd pak huis en trok hij herhaaldelijk naar binnen. Daardoor liepen de drie Milanezen elkaar regelmatig voor de voeten en klopte de vlakverde ling van geen kant. Van Aerle en Er- win Koeman liepen zich aan de bui tenkant de longen uit het lijf en moesten daarvoor na de rust de tol betalen. De beslissing van Beenhakker om Rijkaard door te schuiven naar het middenveld kwam niet meer als een verrassing. Des te verwonderlij ker was daarom de column van Ri- nus Michels zaterdag in het AD. Het bestuurslid technische zaken en als zodanig de steun en toeverlaat van Beenhakker klaagde over de 'vele pseudo-voetbalkenners die blijven zeuren over zijn plaats op het mid denveld'. Nu had Michels in zoverre gelijk dat Rijkaard aanmerkelijk minder goed uit de verf kwam dan vier dagen eerder in Wenen, waar zijn rendement voor Oranje veel groter was dan nu. Geconfronteerd met de visie van Michels deed Beenhakker die net iets te nonchalant af met de opmer king dat er geen sprake is van een overlegsituatie. „Ik toets mijn me ning, maar ik besluit". De bonds coach kan echter onmogelijk blij zijn met de pennevruchten van Mi chels, zoals hij dat eerder evenmin geweest moet zijn met de openharti ge mening van Rijkaard. Beenhak ker blijft echter hardnekkig ontken nen dat de robuuste atleet, met 91 kilo de zwaarste Oranje-speler, om die reden is verhuisd naar het mid denveld. „Hij heeft zoveel macht en kracht dat ik hem van achteruit ei genlijk niet nodig heb". Toch zou Beenhakker wel eens van een koude kermis thuis kunnen komen als hij vasthoudt aan dat principe. In een soort 3-5-2 variant werd het centrum van de verdedi ging gevormd door Ronald Koeman if-v Na een bijzonder fraaie actie schuift Marco i staat met 2-0 voor. i Basten de bal koelbloedig langs doelman Ivkovic. Nederland en Rutjes. Als cipier van de meest vooruitgeschoven spits haalde Rutjes een dikke voldoende, maar vormde hij samen met Koeman een te statisch duo. Hoe kwetsbaar het centrum is als het op snelheid aan komt, werd een paar keer overdui delijk aangetoond. Beenhakker: „Ronald is niet in topvorm, daar hoeven we niet geheimzinnig over te doen. Ik heb hem daarom ver zocht sober te spelen". Met Rutjes als beschermingsfactor 12 voor de snel verbrande Koeman koos Beenhakker bewust voor meer zekerheid. Die omzetting ging ten koste van de bezetting op links. Dat had tot gevolg dat Orai\je in Za greb vrijwel voortdurend via rechts (Rijkaard, Gullit) aanviel. „De lin kerkant", bekende Erwin Koeman schoorvoetend, „is al jarenlang het stiefkind van Oranje. Daar maak ik me niet meer zo druk om. Maar het klopt, daar lag de ruimte". Oranje zocht het succes vooral via het centrum, waar Kieft het vuile werk op moest knappen voor Van Basten en Gullit. „Dat heeft-ie goed gedaan", prees Beenhakker de bij PSV vertrekkende spits. De bele ving was in elk geval groter dan in Wenen. „Sommigen waren toen niet goed bij de les", denkt Gullit. „We waren bovendien te lief voor el kaar. Zaterdagavond hebben we een gesprek gehad en daar zijn wat oorvijgen uitgedeeld. Figuurlijk welteverstaan". Daags na de in alle opzichten curi euze interland was Beenhakker rea listisch genoeg om toe te geven dat er nog heel wat valt bij te schaven. Vooral de matige eerste helft 'waar in wij te onrustig speelden en te snel balverlies leden' lag hem zwaar op de maag. „Wij hebben ons toen te ver laten wegdrukken. Op het mid denveld werd bovendien slecht ver dedigd". Dat mocht vooral Gullit zich aanwrijven. „Ik was overijverig en heb me daardoor te veel terug la ten zakken", gaf de Oranje-aanvoer der volmondig toe. Voor Oranje was er niettemin alle reden verguld te zijn met de eerste volledige interland van Gullit sinds anderhalf jaar. „Ik voel me steeds beter en sterker. Dat heeft uitstra ling op het team, dat merk je ge woon. Ik mis alleen nog net dat tik keltje scherpte op de laatste meters om te scoren". Hij miste daardoor een paar prima kansen, maar aan een gave actie van hem dankte Rijk aard, via tussenkomst van Van Bas ten, wel de openingstreffer. De bes te spits ter wereld, die als een der weinigen bij Oranje in topvorm ver keert, nam zelf de tweede treffer voor z'n rekening. Het was er een van wereldklasse. Beide doelpunten vielen in de tweede helft, in een periode dat Oranje in bepaalde fasen de bal- vaardige Joegoslaven volledig z'n wil oplegde. Incluis de voor 20 mil joen gulden aan Olympique Mar seille verkochte Stojkovic, die in het anti-Servische deel van Joego slavië bij elk balcontact werd uitge floten. Gullit begreep er niets van. Serviërs en Kroaten, daar had de aanvoerder van Oranje nog nooit van gehoord. Pas later in de wed strijd, toen het Nederlands elftal op voorsprong was gekomen, ging hem een lichtje branden. Revolutie Net als bij Van Basten, maar 'dan meer met betrekking tot de kleine revolutie die Beenhakker binnen de ploeg teweeg had gebracht. „Of we in deze opstelling door moeten gaan? Daarvoor moet je bij de bondscoach zijn. Mijn plaats doet er eigenlijk niet zoveel toe. Ik moet mij thuisvoelen in de ploeg, daar gaat het om. Het elftal helt iets te veel naar rechts, daar zullen we een op lossing voor moeten vinden. Het is echter al heel wat dat Ruud steeds beter gaat spelen. Dat maakt ons sterker". „Negen tot tien spelers staan vast", weet Beenhakker. Met éën oog naar de tegenstander vult de tij delijke opvolger van Thijs Libregts de rest in. Dat is nou net het verschil met het EK van twee jaar geleden, toen het Nederlands elftal volledig uitging van z'n eigen kracht en Eu ropees kampioen werd. Met die er fenis heeft nu Leo Beenhakker te maken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15